Uitstel executies gegijzelden Beiroet Rood-Groene coalitie Hessen uiteen Reagan voorzichtig over testen SDI Ontvoerders schorten ultimatum op Amnesty beschuldigt leger Peru van moord Weer wrevel tussen BBC en regering van Thatcher Problemen voor president Botha DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 BEIROET (AP) - Een ultimatum van ontvoerders die hadden gedreigd vier buitenlandse gegijzelden te doden, is gisteravond (23.00 uur Nederlandse tijd) verstreken, zonder dat er i »n°'h executies hebben plaatsgehad, aldus de Libanese politie. De ontvoerders leverden om streeks middernacht een verkla ring af waarin werd gezegd dat zij hun ultimatum tot nader order" hadden opgeschort. De met de hand geschreven ver klaring was in het arabisch gesteld en getekend door Islamitische Ji had voor de Bevrijding van Palesti na. In het communiqué werd mee gedeeld dat het besluit was geno men in reactie op pleidooien van de gegijzelden, hun gezinsleden, nationalistische Libanese organi saties en de Indiase regering. De verklaring werd bij het kan toor van een westers persbureau in Beiroet afgeleverd samen met een foto van de gegijzelde Robert Pol- hill. De ontvoerders lieten weten dat zij „bepaalde positieve punten" hadden gesignaleerd in verklarin gen van de Israëüsche minister van buitenlandse zaken Simon Peres. Deze zei dat Israël bereid is arabi- sche gevangenen in te wisselen te gen een Israëlische piloot die in Li banon wordt vastgehouden. „Wij willen zo snel mogelijk op heldering over deze zaak", aldus het communiqué. Een woordvoerder van de uni versiteit van Beiroet verklaarde na derhand dat de echtgenotes van de gegijzelden „bevreesd, in paniek en bijna hysterisch" waren ge weest. In het communiqué van de ont voerders werd ook gezegd dat de Buitenland kort LONDEN (ANP/UPI/DPA) - De mensenrechtenorganisatie Amnes ty International heeft de autoritei ten in Peru ervan beschuldigd met opzet moorden en folteringen te hebben verborgen die door veilig heidstroepen zijn begaan tijdens gevangenis-opstanden vorig jaar. In een gisteren gepubliceerd rap port stelde Amnesty vast dat 60 ge vangenen die volgens berichten spoorloos verdwenen zouden zijn, in feite in geheime kampen wor den gevangen gehouden. Op 18 ju ni braken opstanden uit onder de gedetineerden in de Lurigancho- gevangenis even buiten Lima. de sectie 'het blauwe paviljoen' van het El Fronton-gevangeniseiland voor de haven Callao, en in de San ta Barbara-vrouwengevangenis in Callao. Volgens Amnesty waren de gedetineerden dat zij het slachtoffer zouden worden van een 'volkerenmoord'-plan van het Pe ruaanse leger. Het merendeel van de gevangenen waren leden van de uiterst linkse guerrilla-organisatie 'Sendero Luminoso' (Lichtend Pad). In Lurigancho kwamen 124 op standelingen om het leven. „Eerst zei het leger dat ze omkwamen bij gewapend verzet. Daarna bleek dat zeker honderd van hen standrech telijk waren terechtgesteld na zich te hebben overgegeven, met een schot in het hoofd of de mond, ter wijl ze op de grond lagen", aldus het Amnesty-rapport. Het Pe ruaanse leger verklaarde later dat het grootste deel van de gevange nen 'waren verdwenen'. In feite „pleegden soldaten, de politie en gemaskerde officieren de moorden onder toezicht van een generaal". Gijzeling Speciale eenheden van de Fran se politie hebben gisteravond een bankfiliaal in Marseille bestormd waar ruim twintig mensen elf uur lang in gijzeling werden gehouden. De gijzelaars waren bijna allen on gedeerd en de bankrovers bleken via kelders en ondergrondse tun nels te zijn ontkomen. Op bevel van de overvallers klopten de gijze laars na het vertrek van de bende gedurende een half uur lang op geldkisten, om de politie de indruk te geven dat de gangsters nog bezig waren de kisten open te breken. Twee van de gijzelaars, 12 em ployés en 11 klanten, hepen ver wondingen op. Het was gister avond nog niet geheel duidelijk hoe de bende wist te ontkomen en of er geld was ontvreemd. Doden Moslim rebellen in Afghanistan hebben verklaard dat zij met één van hun raketten gisteren een transportvliegtuig van de Afghaan se luchtmacht hebben neerge haald. Het incident zou zich heb ben voorgedaan nabij de Pakis taanse grens. Er zouden 43 mensen zijn omgekomen. De regering in Kaboel bevestigde gisteravond dat nabij Khost een vliegtuig was neer gehaald. In tegenstelling tot het be richt van de opstandelingen méld de de regering dat 36 doden waren gevallen, voor het merendeel vrou wen, kinderen en oudere mannen. Ook het Russische persbureau Tass berichtte dat burgers waren omgekomen. Duizenden Afghaan se en Russische militairen zijn in de afgelopen weken naar Khost ge vlogen. In het gebied wordt zwaar gevochten. Aardbeving Een aardbeving heeft gisteren gen'te'hebbYn.'hfet organisatie „passend zal reageren op de belediging" van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz, die zondag in New York verklaarde dat de bevol king van Beiroet „geteisterd wordt door een plaag". De vergelding zal „iedereen ervan weerhouden zijn eigen kankerachtige ziekten aan anderen toe te schrijven", aldus het communiqué. Shultz zei: „Ik denk dat de bevol king van Beiroet moet erkennen dat wat zij doen, hen zelf ruïneert. Zij hebben in wezen een plaag daar en zij isoleren zich van de wereld en de wereld zou hen moeten isole- De Israëlische regering heeft gis teren laten weten dat alleen op ver zoek van de Verenigde Staten ge vangenen vrijgelaten zullen wor den in ruil voor gegijzelden in Li banon. Het Witte Huis meldde dat over de gijzelingskwestie geen overleg met Israël is gevoerd. „Als de Verenigde Staten zich tot ons wenden, zullen we samen over wegen wat we moeten doen," ver telde minister van defensie Izaak Rabin in de havenstad Haifa waar zeven Amerikaanse oorlogssche pen liggen. Rabin zei dat Israël niet gebruikt kan worden als „een bank met ter roristen, voor wie steeds vrijlating wordt gevraagd als Franse, Ameri kaanse of Duitse burgers ontvoerd zijn". Yossi Animeir, een woordvoer der van premier Izaak Sjamir, ver klaarde dat de eerste minister „vol gens "2ijn algemene beleid tegen De echtgenotes van de drie ontvoerde Amerikaanse professoren in Beiroet lezen een brief van één van de toegeven aan terrorisme is. Wat be- gegijzelden waarin een beroep wordt gedaan op de Amerikaanse en Israëlische regeringen om in te gaan op de treft dit incident, gelooft de pre- eisen van de Islamitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina. Op de foto wordt mevrouw Turner geflan- „De lijken werden in het geheim begraven en later rond 250 km ver der gevonden", aldus het rapport. In de vrouwengevangenis kwa men vier gedetineerden om het le ven bij een aanval van gemaskerde troepen. Nadat ze de controle had den hersteld dwongen de soldaten de vrouwen spitsroeden te lopen tussen rijen soldaten, die hen sloe gen met geweerkolven. Er werd ge dreigd de gevangenen te bedwel men met benzine en hen te laten 'verdwijnen'. Over de gebeurtenissen op het El-Fronton-gevangeniseiland zijn praktisch geen bijzonderheden be kend. Maar van de „zeker 154 ge vangenen, is van 35 gemeld dat ze hebben overleefd", stelt het rap port. De opstand daar werd door het leger onderdrukt met inzet van mortieren, artillerie, bazooka's en raketten. Het Amnesty-rapport is een zwa re beschuldiging aan het adres van de sociaaldemocratische presi dent, Alan Garcia, die ten tijde van de opstanden gastheer was van een bijeenkomst van de Socialistische Internationale. Garcia toonde zich na het bekend worden van de moorden geschokt en beloofde een onderzoek en vervolging van de verantwoordelijken. Maar Amnesty beschuldigt Gar- cia's regering ervan gegevens over schending van de mensenrechten achter te houden. De Peruaanse justitie heeft zich uit het onderzoek naar de misdrijven 'praktisch te ruggetrokken', aldus het rapport. Amnesty wijst erop dat zij ook herhaaldelijk de onderlinge stand rechtelijke executies van gevange nen door Sendero-guerrillastrij- ders aan de kaak heeft gesteld. mier dat geen concessies aan de keerd door mevrouw Polhill (links) en Steen rechts). LONDEN (GPD) - In de toch al gevoelige relatie tussen het vlaggeschip van het Britse ra dio- en tëlevisiewezen, de BBC, en de conservatieve regering van premier Margareth That cher dreigt een nieuwe crisis. De BBC is van plan om in juni een documentaire uit te zenden over het beruchte Profumo- schandaal, dat in 1964 het begin van het einde vormde voor de toenmalige conservatieve rege ring. Het gaat om een episode die wel degelijk een zwarte bladzijde vormt in het politieke geschiedenisboekje van de To ries. En het staat vast dat ook de keuze van de uitzenddatum in juni, wanneer sterk wordt re kening gehouden met algeme ne verkiezingen, bij hun tot grote wrevel en irritaties zal lei den. Het uitzenden van de docu mentaire valt samen met de pu blicatie van een nieuw boek over de Profumo-affaire. De schrijfster van het boek, Caroli- ne Kennedy, is ook nauw be trokken bij de samenstelling van de gedramatiseerde docu mentaire, waarvoor men inzage heeft gehad in geheime rege ringsdocumenten en gesprek ken heeft gevoerd met agenten van de geheime dienst MI-5, de oud-minister van defensie Pro- fumo zelf en de prostituees waarmee hij de zo geruchtma kende relaties onderhield: Christine Keeler en Mandy Ri ce Davies. Caroline Kennedy beweert dat zij in haar studie van de Profumo-affaire op al lerlei nieuwe feiten en namen is gestoten en dat als haar advoca ten het licht op groen zetten, zij ook niet zal schromen om die bekend te maken. Zij beschouwt het resultaat van haar onderzoek wel dege lijk als controversieel, maar ziet niet in waarom de regering van mevrouw Thatcher bezwaren zou maken over een zaak die zich twintig jaar geleden heeft afgespeeld. Maar inmiddels heeft al een conservatieve regeringsfunc tionaris, Peter Rees gereageerd met de opmerking dat de BBC de gesloten Profumo-zaak moet laten rusten. En hij legde meteen verband tussen de ge spannen verhouding die er nu bestaat tussen de BBC en de re gering, als gevolg van hun maandenlange ruzies, culmine rend in de rel over de geheime Zircon-spionagesatelliet en de inbeslagname van de docu mentaire daarover in het kan toor van de BBC in Glasgow. Autobom: 15 doden BEIROET (AP) - In een dicht be volkte sji'itische wijk van de Liba nese hoofdstad Beiroet zijn giste ren minstens 15 doden en tiental len gewonden gevallen door een autobomaanslag. De auto ontplofte vlakbij een tankstation in de wijk Roweiss. In het benzinestation brak een enor me brand uit. Direct na de aanslag gingen le den van de Amal-militie de straat op. Schietend met automatische wapens maakten zij de weg vrij voor ambulances en brandweer, al dus ooggetuigen. WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan zal pas een be slissing nemen over het soort tes ten dat hij wil laten doen in het ka der van zijn strategische defensie initiatief (SDI), nadat de bondge noten en het Congres zijn geraad pleegd. door Henk Dam Dat zei gisteren de woordvoerder van de president, Marlin Fitzwater, na een weekeinde waarin de dis cussies over de toekomst van SDI, beter bekend als „Star Wars", en vooral ook de toekomst van het ABM-verdrag, dat gaat over anti- raket systemen, opnieuw hoog zijn opgelaaid. T\vee vragen staan ter discussie: wanneer precies kan worden be gonnen met het stationeren van in ieder geval een deel van Reagan's SDI, en: in hoeverre is het ABM- verdrag van 1972 met de Sowjet- Unie daarbij een belemmering. Fitzwater zei, dat voor Reagan zelf op dit moment het tijdstip waarop zijn ruimteschild wordt ge stationeerd, niet aan de orde is. Wat voor de president nu speelt, is volgens Fitzwater de vraag welke testen in het kader van SDI moge lijk zijn. De manier waarop de Ameri kaanse regering tot dusver het ABM-verdrag heeft gezien, zou het testen van wapens die deel moeten uitmaken van ruimtedefensie, on mogelijk zijn. De voorstanders van SDI zeggen evenwel, dat een zoge naamde „brede interpretatie" van het ABM-akkoord mogelijk is, die dat wél toestaat. Reagan, aldus Fitzwater, heeft in beginsel eind 1985 al besloten tot de „brede interpretatie" over te gaan. Het is voor hem echter nu de vraag, hoe dat precies moet wor den ingevuld, met andere woor den: hoe breed de interpretatie kan zijn en dus welk soort testen mag. Daarmee gaat Reagan minder KAAPSTAD (GPD) - De beschul digingen van de Zuidafrikaanse president P. W. Botha aan het adres van Barclays-directeur Chris Ball blijven de gemoederen bezig houden. Ball is de afgelopen dagen met de dood bedreigd en heeft nu politiebewaking gekregen. Ook een aantal Barclays-banken zijn met anti-ANC-leuzen beklad en conservatieve blanken hebben hun rekening bij d§ bank opgezegd. Ook politiek lijkt de affaire gevol- i de pen door zijn weinig tactische be schuldigingen. De affaire rond de Barclays-di recteur begon afgelopen woens dag, toen president Botha tijdens de vertrouwensdebatten in de blanke volksraad Chris Ball er in direct van beschuldigde een adver tentie van het UDF ter gelegenheid van de 75e verjaardag van het ANC op 8 januari te hebben geplaatst. Direct na de indirecte beschuldi- dit is een normale gang van zaken, aangezien het UDF een klant is van deze grootste bank in Zuid-Afrika. Ondanks deze ontkenning van Ball en zijn bank heeft Botha toch een eenmans-onderzoekscommissie aangesteld. Met het onderzoek is rechter Justice Munnink belast. Barclays overweegt een aan klacht vanwege smaad in te die nen, omdat de bank aantoonbare materiële en publicitaire schade kant van de oppositie wordt geëist dat Botha openlijk zijn veront schuldigingen zal aanbieden, ter wijl commentatoren het er over eens zijn, dat de president aanzien lijke politieke schade heeft opgelo- grote schade veroorzaakt op het land Umboi dat behoort tot Pa poea-Nieuw Guinea. Het meren deel van de gebouwen in de plaats Siassi, het bestuurscentrum van het eiland, werd verwoest of zwaar beschadigd. Ten minste duizend mensen zijn dakloos geworden. Ook piloten die over Umboi vlo gen, maakten melding van grote schade. Dorpen zijn met de grond gelijkgemaakt, scholen liggen in puin en bruggen zijn ingestort. De volle omvang van de schade zal niet bekend worden voor vandaag de eerste hulpploegen arriveren, aldus een functionaris. Er waren BONN - De enige rood-groene coa- nog geen meldingen over slachtof- litie in een Westduitse deelstaat is fers. gisteren stukgelopen nadat SPD- minister-president Holger Börner Staking van deelstaat Hessen, de Groe- ne milieuminister Joschka Fischer De scholieren van het voorgezet heeft ontslagen. Nieuwe verkiezin- onderwijs in Spanje zijn gisteren gen hebben waarschijnlijk half voor vijf dagen in staking gegaan april plaats, uit protest tegen het onderwijsbe leid van de regering. Tot de staking was opgeroepen door verscheide ne scholierenbonden. Het is de be doeling dat morgen in tal van ste den protestbijeenkomsten worden gehouden. De voornaamste scho- lierenbond wil tegelijkertijd onder handelingen met de regering be ginnen over de eisen. De scholie ren verlangen onder andere meer geld voor het onderwijs en afschaf fing van de toelatingsexamens voor de universiteiten. Het minis terie van onderwijs wil riiet praten met de radicale groeperingen on der de scholierenorganisaties zo lang deze illegale en gewelddadige demonstraties niet verhinderen. ging verklaarde directeur Ball niet heeft opgelopen. Zo kelderden de betrokken te zijn geweest bij de fi- aandelen van de bank vrijdag nanciering van de advertentie. Vol gens zowel Ball als UDF-advocaat Chris Naidoo zou Barclays slechts betrokken zijn geweest bij het af geven van een garantiecheque van 100.000 rand. Maar aldus, Barclays, zienlijk ten opzichte i. voor. Algemeen wordt aangeno men dat Botha zijn emotionele be schuldiging heeft gebaseerd op on betrouwbare informatie van zijn veiligheidspolitie. Grote golven storten zich in de keuken van het huis van Richard Mullen ian het meer van Huron in de Verenigde Staten, tijdens een zware storm. ver dan minister Weinberger (de fensie), die niet alleen naar een zo breed mogelijke interpretatie van het ABM-akkoord wil, maar ook zo snel als maar haalbaar is - hij zelf denkt aan 1994 - delen van het ruimteschild operationeel wil heb ben. Minister Shultz (buitenlandse za ken) heeft zich tot dusver tegen beide opvattingen verzet, omdat hij bang is, dat de door Weinberger gewenste stappen een eind zullen betekenen aan de ontwapenings gesprekken met de Sowjet-Unie. Het afgelopen weekeinde zei Shultz evenwel, dat er over de in terpretatie van het ABM-verdrag gepraat kan worden. Hij verdedig de een interpretatie, die in ieder ge val testen van een aantal in de ruimte gestationeerde antiraket- wapens toestaat. Wat betreft de bondgenoten: zo wel West-Duitsland, Engeland, Ca nada als Japan hebben de Ameri kaanse regering laten weten uiterst bezorgd te zijn over de plannen tot vervroegde stationering van SDI. Minister Van den Broek uitte giste ren tijdens een radio-interview die zelfde bezorgdheid. En in het Congres bestaat niet al leen afkeer van vervroegd SDI tot ontwikkeling brengen, maar ook grote weerzin tegen een herinter pretatie van het ABM-verdrag. Conferentie Midden-Amerika begint met onenigheid GUATEMALA (AFP) - De eerste dag van de conferentie tussen de EG en Midden-Amerika werd ge heel overheerst door de spannin gen die de betrekkingen tussen de landen van Midden-Amerika, voor al tussen Nicaragua en zijn buur landen, al geruime tijd verstoren. Het begon reeds bij de opening van de bijeenkomst. President Vi- nicio Cerezo van Guatemala sprak de afgevaardigden toe in afwezig heid van de Salvadoraanse minis ter van buitenlandse zaken, Ricar- do Acevedo. Deze verklaarde later dat hij op deze wijze heeft willen protesteren tegen Nicaragua, dat zich zou verzetten tegen het feit dat hij op deze bijeenkomst als woord voerder voor Midden-Amerika op treedt. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Léon Tindemans, die aan het hoofd staat van de EG- delegatie, herhaalde dat de twaalf Europese landen achter het vre desproces van Contadora staan. Hij riep de Middenamerikaanse landen op „concessies te doen" om de vrede mogelijk te maken. Margaret Thatcher is sinds zater dag van alle naoorlogse Britse eer- ste-ministers de premier met de langste ambtsperiode. Zij verbeter de het record van de socialist Ha rold Wilson, die 7 jaar en 278 dagen bewoner van Downing Street 10 was. In tegenstelling tot Wilson, die premier was van 1964 tot 1970 en van 1974 tot 1976, is het record van Margaret Thatcher dat van een ononderbroken eerste-minister- schap. door Hans Hoogendijk Verwacht wordt dat Holger Bör ner dan de SPD zal aanvoeren, ter wijl zeker is dat milieu-minister Walter Wallmann de CDU zal lei den. Wallmann streeft naar een coalitie met de liberale FDP. Na 14 maanden samenwerking is de rood-groene coalitie stuk gelo pen op een deelvergunning voor de plutoniumfabriek Alkem. De SPD wilde deze fabriek een vergunning geven voor een beperkte produktie van brandstofstaven voor kerncen trales, de Groenen zijn hier fel te gen. Minister Wallmann dreigde de deelstaat te zullen dwingen een vergunning af te geven. De ontknoping van de al weken durende strijd tussen sociaal-de mocraten en Groenen kwam toch nog als een verrassing. Minister president Börner schreef Fischer gisteren een ontslagbrief. Hij be riep zich daarbij op een zondag door de Groenen gesteld ultima tum dat er geen deelverguning voor de plutoniumfabriek afgege ven mocht worden en op Fischer's uitspraak op die bijeenkomst dat dit hoogstwaarschijnlijk zijn laat ste toespraak als minister was ge weest. Letterlijk schreef hij: 'Het is zeker niet gebruikelijk om ontslag aanvragen op partijcongressen en daarmee via de media te uiten. Dit kan tot een nieuwe en onconven tionele stijl horen. Ik neem uw ont slagaanvrage aan'. Börner wil nu op 17 februari in De ontslagen minister Fischer. het parlement de vertrouwens kwestie aan de orde stellen. De Groenen en de FDP hebben voor gesteld het deelstaatparlement di rect te ontbinden. Toch heerste er gisteren in het Groene hoofdkwartier in Hessen een katerstemming, hoewel het be stuurslid Jutta Ditfurth zei blij te zijn dat de coalitie juist op het punt van de kernenegrie is mislukt. 'Daardoor wordt de diepe kloof tussen SPD en Groenen op dit ge bied duidelijk', aldus Ditfurth. De Groene fractielieder in Hessen zei dat het zonneklaar is dat Börner kiest voor de atoomindustrie. In Bonn toonde de partijtop van de SPD zich toch enigszins verrast. Het einde van de coalitie was wel verwacht, maar niet zo snel. Partij voorzitter Willy Brandt wilde niets zeggen en liet dat over aan woord voerder Peter Glotz. Deze bena drukte dat toen 14 maanden gele den de rood-groene coalitie in Hes sen tot stand kwam, alle leidende SPD-functionarissen hadden ver klaard dat dit geen model voor Bonn was en ook niet voor andere Het mislukken van het rood groene model in Hessen maakt overigens wel duidelijk dat met de Groenen op het gebied van de kernenergie geen compromissen te sluiten zijn. Gezien de Westduitse maatschappelijke verhoudingen, waarin nu eenmaal 21 kerncentra les met vergunning draaien, bete kent dit dat andere coalities in deelstaten of zelfs op landelijk ni veau onmogelijk zijn. Binnen de Groenen zullen de zogenaamde fundamentalisten zich gesterkt voelen, terwijl de realisten die voor een samenwerking met de SPD pleiten een flinke terugslag zullen ondervinden. Maar voor de Groe nen zat er weinig anders op. De partij zou natuurlijk enorm aan ge loofwaardigheid bij de eigen aan hang verloren hebben als ze inge stemd zou hebben met een vergun ning voor een plutoniumfabriek. Binnen de SPD zal de discussie over eventuele samenwerkingsvor men met de Groenen er ook niet eenvoudiger op worden. Voor de gevallen SPD-kanselierskandidaat Johannes Rau betekent het een be vestiging van zijn opvatting dat de Groenen (nog) niet rijp zijn voor coalities. Oscar Lafontaine, die Brandt zo graag als partijvoorzitter wil opvolgen en ook de samenwer king met de Groenen niet meer verketterde, zal het niet gemakke lijker krijgen. De CDU heeft een uitstekende kans om samen met de liberale FDP de macht in Hessen over te nemen. Een uiterst belangrijk ge volg van die machtsovername zou zijn, dat de meerderheid in de Bondsraad, een soort Eerste Ka mer, op deze manier vast in chris ten-democratische handen blijft en dat maakt het regeren voor kanse lier Helmut Kohl er heel wat een voudiger op.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5