Toch meer gevangenen in een cel Voorjaars mode *87 zorgt nu al voor verrassingen... Drukken van kraakblad voor rechter Unieke hoornvliesbank opgericht in hoofdstad Ontsnapping Duitse gevangenen eindigt in Idedingzaak Heerlen 'Sloop soms beter dan renovatie' Open blijven Openluchtmuseum kan juridisch worden afgedwongen De Koning: snel overleg met de ambtenarenbonden DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 PAGINA 3 Korthals Altes: tijdelijke maatregel Hij benadrukte overigens niets te voelen voor het principe van meer personen in een cel. In het pro gramma werd verder de uitslag van een enquête bekendgemaakt waaruit blijkt dat 34 procent van de Nederlanders meerdere perso nen per cel wel aanvaardbaar AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse stichting De Raddraai ers, de drukkerij van het actieblad Bluf, zal worden vervolgd wegens het 'drukken van een geschrift met strafbare aard'. Ook de 30-jarige di rectrice van De Raddraaiers zal zich voor de rechter moeten ver antwoorden. Aanleiding voor de dagvaarding is volgens officier van justitie De Wit een verhaal in Bluf uit juli 1985. Daarin werd verslag gedaan van de inbraak door de actiegroep 'De wraak van jhr. mr. De Brauw' bij het ministerie van economische zaken. Bij die inbraak werden al lerlei paperassen gestolen. Daarbij was ook een lijst met namen, adressen, telefoonnummers en vakantiedata van hoge ambtenaren van het betrokken ministerie. Ook die lijst werd in Bluf afgedrukt. Dat is een uitnodiging om bij deze i te breken, vindt Justi tie. De Bluf-redactie zelf vindt de vervolging 'kinderachtig en ge vaarlijk'. Justitie is om te beginnen aan het verkeerde adres en tracht op deze manier politieke acties te criminaliseren en onmogelijk te maken, aldus de makers van Bluf. en zou de redactie zelf moeten dag vaarden. ADVERTENTIE Öf WARNECKE MODE Breestraat 151-153, Leiden, tel 071 -124586. AMSTERDAM (ANP) - Dankzij een gift van de Nederlandse Hoornvliesstichting kan over an derhalve week in Amsterdam een centrale Europese hoornvliesbank worden opgezet. De bank bewaart en selecteert als eerste in Europa donorhoornvliezen. De hoornvliesbank, die is geves tigd bij het Interuniversitair Oog heelkundig Instituut (IOI) en sa menwerkt met de Europese orga nisatie voor donororganen Euro transplant, zou er zonder de schen king van ruim 100.000 gulden van de Hoornvliesstichting nooit zijn gekomen. Economisch adjunct-di recteur C. van Leeuwen van het IOI legt uit: "de academische zie kenhuizen die samenwerken in het interuniversitair instituut vallen onder het bewind van het ministe rie van onderwijs en wetenschap pen. Dat ministerie weigert geld te besteden aan patiëntenzorg door onderzoeksinstituten. Investerin gen hiervoor moeten worden door berekend in het verpleegtarief en dus indirect worden opgebracht door de ziektekostenverzekeraars. Die vinden van hun kant dat het departement voor zulke kosten moet opdraaien". Precies hetzelfde probleem deed zich enkele jaren geleden voor bij de aanschaf van de niersteenver gruizer, een apparaat dat niersteen- operaties overbodig maakt. De Nierstichting Nederland zag zich toen gedwongen een aanvankelij ke lening aan het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis om te zetten in een schenking, omdat departe ment en ziektekostenverzekeraars naar elkaar wezen voor de aan schafkosten. Het verwijt dat de re gering kortzichtig denkt - het appa raat bespaart op den duur veel geld - heeft nog niet tot een andere hou ding geleid. Ook bij de aanschaf van een tweede niersteenvergrui zer zijn er problemen met de finan ciering. De hoornvliesbank kan bestaan dankzij een vrij recente ontdek king. Tot enkele jaren geleden kon een hoornvlies alleen worden ge transplanteerd als dat binnen 48 uur gebeurde. Langer dan twee da gen kon een hoornvlies niet wor den bewaard. Groot nadeel was dan ook, dat het donorvlies niet goed gecontroleerd kon worden op eventuele infecties, terwijl er ook amper tijd was voor de weefselty pering. Dat laatste is nodig om bij een donororgaan de juiste patiënt te zoeken en zo de kans op afsto ting lot een minimum te beperken. In 1981 ontdekten onderzoekers van het Interuniversitair Oogheel kundig Instituut een methode om het hoornvlies in een speciale zoutoplossing gedurende enkele weken, goed te houden. Dat geeft de benodigde tijd voor onderzoek en selectie. Ook hoeft de patiënt zich niet meer overhaast naar het ziekenhuis te spoeden zodra er een hoornvlies beschikbaar komt. Vorig jaar werden in Nederland zo'n 600 hoornvliezen getransplan teerd, maar net als aan de meeste andere donororganen is er ook aan hoornvliezen een tekort. Patiënten die voor transplantatie in aanmer king komen moeten vaak lang wachten op een geschikt donor vlies. Ziek hoornvlies, bijvoorbeeld als gevolg van een infectie, leidt tot sterk verminderd zicht en in het ergste geval tot blindheid. Een hoornvliestransplantatie kan zulke patiënten het zicht weer terugge- HILVERSUM (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) heeft zich gisteren voor de VARA-televisie uitgesproken voor meer gevangenen per cel. De bewindsman wijzigde daarmee zijn tot dusverre ingenomen standpunt. Hij bena drukte dat dit zuiver als overgangsmaatregel gezien moet worden, tot er weer voldoende celruimte is. Dat zal tegen het einde van 1989 zijn, verwacht Korthals Altes. vindt. Onder de WD-aanhangers is dit 52 procent, tegen 29 procent bij de PvdA-aanhang en 38 procent bij de CDA-stemmerö. In november vorig jaar had staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) tijdens een kamerdebat nog gezegd de suggesties om meer mensen in één cel te plaatsen 'vol strekt verwerpelijk te vinden'. Ook Korthals Altes zei toen dat een 'be leidswijziging van 180 graden niet aan de prde was'. Met name de ka merleden Voorhoeve en Korthals (beiden WD) en Gualtherie van Weezei (CDA) hebben onlangs nog gepleit voor het plaatsen van meer gedetineerden per cel. Voorzitter De Jonge van de Coornhert-liga, de vereniging voor strafrechthervorming, heeft ont daan gereageerd op de uitspraken. "Hiermee is het principe van één persoon per cel duidelijk aan het wankelen gekomen. Uit overwe gingen uit de praktijk in het bui tenland zal het er waarschijnlijk op neerkomen dat er drie personen per cel worden gedetineerd. Dan wordt feitelijk een extra straf inge voerd. Het betekent een enorme in breuk op je recht op privacy als ge vangene", aldus de voorzitter van de Coornhert-liga. Volgens De Jonge wordt het be ginsel dat je mensen weer voorbe reidt op terugkeer naar de maat schappij, de reclasseringsgedach- te, daarmee wel definitief verlaten. De Jonge: "Als het inderdaad zo ver komt, dan zal dat tot veel extra spanningen leiden onder de gedeti neerden. Het is niet onmogelijk dat je dan Britse of Italiaanse toestan den krijgt met periodieke uitbar stingen in gevangenissen, die dan weer met veel geweld moeten wor den onderdrukt". Als oplossingen voor het cellentekort noemt De Jonge het verwijderen van alle ver slaafden uit de gevangenissen en een eenmalige gedeeltelijke gratie. HEERLEN (GPD) - In een kleed hokje van een kledingzaak in Heer len eindigde gistermiddag rond drie uur een spectaculaire ontsnap ping van drie Duitse criminelen, die twaalf uur eerder in een gevan genis in de Duitse stad Duisburg was begonnen. Een arrestatieteam van de politie hield daar een 39-ja- rige ontsnpate gevangene uit Aken aan toen hij een nieuw kostuum wilde passen. Twee uur eerder had de Duitse politie in Herzogenrath, direct over de grens bij Kerkrade, twee andere gevluchte gevangenen gearres teerd nadat zij door meer dan tien politieauto's waren klemgereden. Bij die actie was ook de gijzelaar van de drie ontsnapte criminelen, een 25-jarige bewaker van de Duis- burgse gevangenis, bevrijd. Honderden politiemensen in heel Limburg werden gisteren in verhoogde staat van paraatheid ge bracht, niet alleen doordat de drie Duitse gangsters (voor moord en poging tot moord tot levenslang en tien jaar cel veroordeeld) vanuit Duisburg via Keulen en Aken rich ting Limburgse grens reden, maar ook moesten zij attent zijn op de vier zware criminelen die zondag ontsnapt waren uit de Lantin-ge- vangenis in Luik. Ook van hen werd vermoed dat zij naar Neder lands Limburg wilden uitwijken, een vermoeden dat achteraf echter niet juist bleek. De Akenaar die in Heerlen werd gearresteerd had geen wapens, maar wel ongeveer 250.000 D-mark in zijn bezit. Dat was een deel van de 700.000 D-mark, die het drietal van de politie in Duisburg als De aanhouding van de ontvluch te Duitser kon gebeuren dank zij de tip van een taxichauffeur uit Kerkrade. Die had de man in Heer len afgezet na een rit vanuit Kerk rade. Daar was de Akenaar over de lage afscheiding gesprongen, die daar de grens met de Bondsrepu bliek vormt. In Heerlen werd de ontvluchte gevangene afgezet in een winkelcentrum De politie kon hem gemakkelijk tussen het win kelend publiek identificeren om dat hij nog steeds zijn gevangenis broek droeg. Hij werd onopvallend geschaduwd tot hij in een mode magazijn een kleedhokje binnen ging. Toen sloeg het arrestatieteam toe en werd de man zonder tegen stand overmeesterd. DEN HAAG (GPD) - De WD vindt ingrijpende ver bouwingen van onverhuurbare flatcomplexen uit de jaren 60 geldverspilling. Ook het CDA heeft zijn twij fels bij ingrijpende renovaties in stadsvernieuwings gebieden. Volgens het CDA kost een grondige renova tie in Rotterdam gemiddeld 108.000 gulden. Dat is 48.000 gulden meer dan de ramingen in de stadsver nieuwingsnota aannemen. De twee partijen zeiden dat gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over de stadsvernieuwing. WD en PvdA hadden daarnaast vragen over het algemene lage slooptempo van de zeer slechte wonin gen in Nederland. Er zijn meer dan 250.000 slooprijpe panden, terwijl er volgens de ramingen jaarlijks 13.000 tot 16.000 panden gesloopt worden. Bij zo'n laag tem po zal het aantal slooprijpe huizen volgens de WD alleen maar toenemen. Volgens de PvdA komen de kosten van de stadsver nieuwing te zeer alleen op de schouders van het minis terie van volkshuisvesting terecht. Stadsvernieuwing betekent niet alleen het opknappen van woningen, maar ook het opknappen van de buurt. Het gaat daar- ARNHEM (ANP/GPD) - De ge meente Arnhem zal er desnoods langs juridische weg voor zorgen dat het met sluiting bedreigde Openluchtmuseum in die stad per 1 april gewoon zijn poorten opent voor het publiek. Arnhem heeft een erfpachtscontract met het rijk dat de overheid verplicht het mu seum te onderhouden en voor pu bliek open te stellen. Het rijk kan wel onder dat contract uit, maar daarvoor geldt een opzegtermijn van minstens twee jaar. Dat heeft burgemeester J. Drij- ber van Arnhem gisteren tijdens een gemeenteraadsvergadering meegedeeld. Arnhems burgemees ter noemde het erfpachtscontract "een ijzersterk middel" om het mu seum voorlopig open te houden. "Hoewel het niet de plezierigste weg is. Wij hanteren liever het mid del van overreding om het ministe rie van WVC weer mee te krijgen. De argumenten daarvoor zijn vol gens mij al sterk genoeg". De Arnhemse gemeenteraad sprak zich gisteren unaniem uit te gen het voornemen van minister Brinkman om het Openluchtmu seum per 1 april voor het publiek te sluiten. Dat voornemen houdt verband met de door de overheid gewenste afslanking van het rijks ambtenaren-apparaat. De plannen veroorzaakten vorige week een storm van protest. Een actieweek einde in het Openluchtmuseum trok zaterdag en zondag in totaal meer dan 100.000 bezoekers. Vandaag vindt overleg plaats tussen Brinkman en een delegatie van Gelderse en Arnhemse be stuurders. Burgemeester Drijber kreeg van de gemeenteraad de op dracht om met goed nieuws terug te komen en zich niet neer te leg gen bij privatisering van het mu seum als alternatief voor de slui ting. Morgen vergadert de vaste ka mercommissie over de sluitings plannen. Museumbeleid Minister Brinkman heeft inmid dels de Nationale Investerings bank betrokken bij het overleg over de privatisering van het Open luchtmuseum. De bewindsman maakte dit gisteren bekend op een spreekbeurt in Roosendaal, waar hij ook een nieuw museumbeleid presenteerde. Uitgangspunt daarvan is het be houden van kunstvoorwerpen in de 'gewone' musea. De 'publiek sfunctie' van de musea acht de mi nister niet zo belangrijk. "Wat je hebt, moet je houden", aldus de minister. Dat is ook de opzet bij het zoeken naar een nieuwe eigenaar en vorm voor het openluchtmu seum in Arnhem. De opzet van het Arnhemse mu seum moet wat hem betreft veran deren. Ook zal het museum het met minder personeel moeten doen. De Nationale Investerings bank wordt vooral bij het overleg betrokken om de twintig miljoen gulden op te hoesten die nodig zijn voor achterstallig onderhoud. Naast de bank kan ook een ander bedrijf (zoals bijvoorbeeld het Van der Valk concern) bij de exploitatie in Arnhem worden betrokken. Alleen Arnhem komt voor deze opzet in aanmerking omdat de mi nister zich duidelijk richt op de 'publieksmusea'. Daarvan zijn er nog twee: paleis het Loo en het Zuiderzeemuseum. Maar die zijn pas voor achtereenvolgens tachtig en veertig miljoen opgeknapt. In zijn brief aan de Tweede Kamer laat de minister weten dat over dracht van die twee musea een ge weldige kapitaalsvernietiging zou betekenen. Het beperken van de bezuinigin gen tot het ministerie van WVC zou betekenen dat daar veertig procent van de uitgaven moeten worden gekort. Dat vindt de minister on doenlijk. De bewindsman is van plan op zijn departement 82 van de ongeveer 1750 arbeidsplaatsen in de culturele sector te schrappen. De helft daarvan (41) daarvan gaan nog dit jaar verloren. De centrale directie zelf wordt het zwaarst ge troffen: er blijven over twee jaar slechts zestien ambtenaren over en dat betekent een personeelskor- ting van 64 procent. Andere mogelijkheden in de cul turele sector zijn er niet volgens Brinkman. Het niet nemen van drastische maatregelen zou bete kenen dat rijksmusea mogelijk twee of drie dagen per week extra dicht moeten en dat wil de be windsman ook niet. Brinkman voegde eraan toe dat hij nog geen besluit heeft genomen over de toekomst van het Volken kundig Museum Justinus van Na- Bonaire ontvangt koninklijke familie WILLEMSTAD (GPD) - Enkele honderden mensen waren gisteren op Bonaire naar de luchthaven ge komen om koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem-Alexander hartelijk te ontvangen. De school kinderen hadden vrij gekregen zo dat ook zij aanwezig konden zijn. Kinderen in folkloristische kleder dracht zongen de koninklijke "gas ten toe. Prins Willem-Alexander maakte een rondrit over het eiland waarbij hij ook de zoutpannen bezocht. Daar wordt zeewater via een ka naal naar een open vlakte geleid zodat het in de zon kan opdrogen. De zoutwinning is nog steeds een belangrijke inkomstenbron voor het eiland. Tegelijkertijd komen de flamingo's uit Venezuela naar de zoutpannen op daar te broeden. Zij vormen het visitekaartje van Bo naire, een toeristische trekpleister. Koningin Beatrix bezocht samen met prins Claus het Marcultura- próject waar carco's worden ge kweekt, een schelpdier dat in zijn voortbestaan wordt bedreigd. Van daar dit gezamenlijke project van Curacao, Bonaire en Aruba. De carco's worden na de kweek in zee teruggezet. Prins Claus toonde zich erg enthousiast over de zee schildpadden die bij dit instituut ook worden opgekweekt. Daarna brachten koningin en prins een bezoek aan het confectie bedrijf Texport/Unitex. Dit bedrijf - met zijn 85 werknemers een van de grootste op Bonaire -- heeft juist afgelopen vrijdag een order gekre gen van de Nederlandse marine om 10.000 werkbroeken te leveren. Nieuw wetsontwerp bijstandsverhaal DEN HAAG (ANP) - Minister De Graaf (sociale zaken) is met een nieuw wetsontwerp gekomen om gemeenten te verplichten de kos ten van bijstandsuitkeringen na echtscheiding te verhalen op de ex-partner. Volgens De Graaf komt hij met dit voorstel tegemoet aan bezwaren die de Eerste Kamer er vorig jaar toe bracht een eerder voorstel te verwerpen. De be windsman heeft over zijn nieuwe wetsontwerp advies gevraagd aan de Emancipatieraad, de Raad voor de Gemeentenfinanciën en het College Algemene Bijstandswet Gemeenten hebben al de moge lijkheid bijstand op de ex-partner te verhalen, maar een verplichting bestaat nog niet. Die moet met het wetsvoorstel worden geregeld. De Eerste Kamer had bezwaren tegen het plan om de gemeenten de hoogte van de verhaalsbedragen zelf te laten--vaststellen op grond van algemene richtlijnen, voordat de rechter zich daarover heeft uit gesproken. Volgens het nieuwe voorstel moet de gemeente de rechter vragen het verschuldigde bedrag vast te stellen, als de be trokkene weigert de bijstand terug te betalen of dat niet kan. In het wetsvoorstel is niet afzon derlijk geregeld hoe lang bijstand na echtscheiding mag worden ver haald. Volgens De Graaf is er geen aanleiding om dat te regelen omdat bij de Tweede Kamer een wets voorstel ligt om de alimentatie- duur te beperken. De inhoud daar van zal ook bepalend zijn voor het verhalen van de bijstand. Gas bij Woerden WOERDEN (ANP) - Een proefbo ring naar aardgas onder de Zuid hollandse gemeente Woerden, op een diepte van ongeveer 2500 me ter, is succesvol afgesloten. De bo ring heeft volgens de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) een 'interessante hoeveelheid' gas op geleverd. Om hoeveel gas het precies gaat, is niet bekend, en aan exploitatie wordt vooralsnog evenmin ge dacht. "Tussen een eerste boring en een echte exploitatie kan wel een periode vart tien jaar liggen", aldus NAM-woord voerder Duut. De NAM gaat volgens hem nu eerst in de omgeving via proefboringen onderzoeken hoe groot het gasveld precies is. De totale hoeveelheid gas, het verlenen van de noodzake lijke concessies en de energieprij zen bepalen of en wanneer de NAM op den duur tot exploitatie van het gevonden gas overgaan, al dus Duut. Het onder Woerden gevonden gas werd schuin aangeboord van uit een lokatie in de buurgemeente Driebruggen. bij om bijvoorbeeld groenvoorzieningen, bedrijven en werkgelegenheid, onderwijs en culturele voorzienin gen. Gemeenten die stadsvernieuwingsplannen ma ken, hebben volgens de PVdA-woordvoerder De Pree vaak veel problemen met subsidieaanvragen voor dit soort zaken. Groene hart Gisteren sprak de Kamer ook over de beleidsplan nen voor de ruimtelijke ordening. Minister Nijpels (vrom) stelde daarbij dat het Groene Hart onaangetast moet blijven. Die uitspraak was vooral belangwek kend vanwege de plannen voor een supersnelle trein (TGV). Die moet een aantal belangrijke Europese hoofdsteden met elkaar verbinden en de lijn Brussel- Amsterdam zou dwars door onder meer de Rijnstreek komen te lopen. Minister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) zegde onlangs op een ministersconferentie de TGV-plannen alle steun toe. De uitspraak van Nijpels duidt erop dat hij het in dit opzicht oneens is met zijn collega-minister. ssau in Breda. "Dat hangt mede af van de ontwikkelingen rond Arn hem. Ik pleit ervoor om het totale museumbeleid in onderling ver band te zien", aldus de minister. Tentoonstelling Het Haags Historisch Museum biedt van 10 tot en met 13 februari onderdak aan een speciale collec tie van het Openluchtmuseum in Arnhem. Hiermee wil het Haags Historisch Museum protesteren te gen de plannen van minister Brinkman om het Openluchtmu seum te sluiten of verregaand te privatiseren. De speciale tentoonstelling is vandaag geopend door het Tweede kamerlid voor de WD, mevrouw S. Van Heemskerck. Daarna kan het publiek tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur komen kijken naar de keuze die de Arhemmers hiervoor hebben gedaan uit hun collectie van 100.000 gekochte en vooral gekregen authentieke voor werpen. Daaronder zijn kleder drachten, gereedschappen (vooral uit de landbouw), aardewerk en be drukt katoen. Wat daarvan in Den Haag te zien is, moet een voor proefje zijn op de tijdelijke exposi tie van bedrukt katoen die in april in het Openluchtmuseum is ge pland. Verder laat het Openlucht museum zien hoe zijn dertien men sen sterke onderzoeks- en docu- mentatie-afdeling werkt. Minister De Koning is gisteren begonnen op het ministerie van binnen landse zaken als tijdelijk vervanger van zijn zieke collega Van Dijk. (foto ANP» SCHIPHOL (ANP) - Minister De Koning is gisteren begonnen aan zijn tijdelijke baan op Binnenlandse Zaken. Hij vervangt minister Van Dijk, die door een hartoperatie enige maanden is uitgeschakeld. De nieuwe bewindsman zal deze week al contact zoeken met de voorzitters van amb tenarenbonden over het volledig vastgelopen arbeidsvoorwaardenover leg. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken is sinds afgelopen dins dag tijdelijk minister op dat departement. De Koning wil het overleg met de bonden 'niet moeilijker maken dan het is', maar 'pijn zal niet te vermijden zijn', zei hij bij zijn vervroegde terugkomst uit de Antillen. Ook hij acht zich gebonden aan het regeerak koord, dat uitgaat van 1,2 miljard bezuinigingen op de ambtenaren tot 1990 door het opheffen van ongeveer 20.000 arbeidsplaatsen. Desondanks acht De Koning 'variaties' wel mogelijk. De bonden toonden zich de afge lopen week redelijk tevreden over de tijdelijke overstap van De Koning. De minister hoopt wel terug te keren naar Sociale Zaken: "Ik zal met plezier teruggaan". De Koning verklaarde verder dat de portefeuille emancipatiezaken ook bij zijn 'vriend De Graaff in goede handen is. Vrouwenorganisaties had den bezwaar gemaakt tegen De Graaff vanwege zijn opstelling in het verleden. zeeschildpad. De dieren worden gekweekt op Bonaire Koningin Beatrix en prins Claus bewondt oor uitsterven te behoeden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3