Contra's door zorgen gekweld Reportage Reagan is laatste strohalm voor Nicaraguaanse rebellen Condoom neemt gevaren vrije seks niet weg PAGINA 2 DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 zelf te danken, want de Contra's hebben zich tot nu toe bijna exclu sief op de militaire aspecten van de guerrilla gericht. De oprichting van een politieke organisatie en het opstellen van een aantrekkelijk politiek pro gramma heeft nauwelijks aandacht gehad. Mede daarom is er niets ge weest waarmee de lokale Nicara guaanse bevolking enthousiast kon worden gemaakt, en een der gelijk enthousiasme is voorwaarde voor een geslaagde guerrilla. Onder leiding van functionaris sen van de CIA is dat nu aan het veranderen. Waar de Contra's door hun Amerikaanse vrienden ook op wordt gewezen is, dat het contra- produktief werkt om de burgerbe volking van Nicaragua te beroven of zelfs te vermoorden, zoals in het verleden wel is gebeurd. Doemdag In de New York Times van 4 ja nuari worden anonieme regerings functionarissen uit Nicaragua aan het woord gelaten, -die daarin hun ergste vrees beschreven. Hun 'doemdag-scénario' ziet er als volgt uit. De Contra's, in een wanhoop- soffensiéf dat bedoeld is om alsnog Veel reden tot lachen hebben de Contra's niet meer. In Honduras en Costa Rica zijn ze niet meer ge wenst, de leiding is onderling ver deeld en in de Verenigde Staten slinkt de sympathie voor de rebel len evenzeer als de populariteit van Reagan doto'AFPi het Congres achter zich te krijgen, zetten alles op alles en veroveren een stad in Nicaragua. Die stad en directe omgeving noemen ze ver volgens 'Vrij Nicaragua'. 'Vrij Nicaragua' wordt onmiddel lijk door de Verenigde Staten als staat erkend. Dat zou Reagan het excuus geven dat hij nodig heeft om de Contra's militair te hulp te schieten als de. Sandinisten de te genaanval gaan inzetten. De lang gekoesterde Sandinistische vreès voor een Amerikaanse invasie van Nicaragua zou bewaarheid wor den. Is de angst reëel? Gezien de gro te afkeer bij het Amerikaanse volk en Congres voor riskante militaire avonturen - voortkomend uit het diepe trauma dat de oorlog in Viet nam heeft geslagen - op het eerste oog niet. Maar aan de andere kant: De Amerikaanse regering heeft mi litair ingrijpen in Nicaragua nooit uitgesloten. Staatssecretaris Elliot Abrams (buitenlandse zaken) maakte nog zeer onlangs omineuze geluiden in die richting. En de Contra's, met, of liever: als gevolg van al hun problemen, heb ben inderdaad nog de komende lente een dramatisch militair suc ces nodig. se geheime dienst, de CIA, namens de Contra's mijnen in de havens van Nicaragua had gelegd. Bang voor grotere Amerikaanse betrokkenheid sneed het Congres de Financiële levensader af. In 1985 en 1986 kregen de Contra's alleen een bedrag van zo'n 30 miljoen dol lar aan „humanitaire" (met andere woorden: niet aan wapens uit te ge ven) hulp. Maar Rcagan wist na zeer om vangrijk lobbywerk het Congres eind vorig jaar toch weer. zij het maar net, achter uitgebreidere steun te krijgen. Een pakket tér waarde van 100 miljoen dollar werd goedgekeurd, waarvan vorig jaar oktober 30 miljoen ter be schikking werd gesteld. Eind deze maand zal de tweede cheque, 40 miljoen groot, kunnen worden ver zilverd. Ruzie Dat geld heeft de Contra's gelijk nieuwe problemen opgeleverd. Er is ruzie tussen de verschillende groeperingen die in de Contra's sa- menwerken ontstaan. De rebellen in het zuiden van Nicaragua bij voorbeeld zeggen, dat ze niets heb ben gehad, en dat ze daarom het gezag van de militaire leiding in de kampen in Honduras niet langer erkennen. Er is verder onenigheid ontstaan in de top. Adolfo Calero, leider van de krachtigste militaire stroming binnen de Contra's, de FDN. heeft herrie gekregen met Arturo Cruz, een niet-militair die in de leiding zit van de overkoepelènde pplitie- ke organisatie van de Contra's, de UNO. Calero verwijt de UNO te veel macht naar zich toe te trekken. Zo is hij er tot zijn immense ergernis achter gekomen, dat Contra's die de afgelopen maanden in het kader van de Amerikaanse hulp in de Verenigde Staten een kadertrai ning kregen, ook werden ge schoold in de idealen van de UNO. En Cruz verwijt de FDN dat deze militaire groep, min of meer opge richt door de CIA en behoudend van politieke signatuur, te weinig met de andere, meer uit vooruit strevende kring voortkomende mi litaire groepen en met de UNO zelf wil samenwerken. Cruz heeft nu laten doorscheme ren dat hij wil opstappen. Het be hoeft geen betoog dat een breuk binnen de Contra's de geloofwaar digheid van de organisatie nog ver der zou aantasten, en daarmee de trek van het Congres om de op standelingen te helpen. Verboden Dat Congres heeft daar - volgen de probleem - toch al weinig zin in door de Iran-Contra-affaire die on der meer heeft opgeleverd dat van uit hel Witte Huis hulp aan de Con tra's werd georganiseerd in de tijd dat het Congres dat.verboden had. Particuliere organisaties hebben aan die hulp hun steentje bijgedra gen, maar ook werknemers van de «CIA (zoals de nu ontslagen CIA-bu- reauchef in Costa Rica) en vooral ook de vanuit de kelder van het Witte Huis opererende stafmede werker van de Nationale Veilig heidsraad, Oliver North. Al die fanatici bij elkaar kochten wapens voor de Contra's en onder hielden een luchtbrug waarmee ze eivoor zorgden dal wapens en mu nitie ook daadwerkelijk de rebel len in en buiten Nicaragua bereik ten. Dat alles dus tegen de uitspra ken van het Congres en bovendien tegen de Amerikaanse neutrali- teitswetten in. De Iran-'Contra-affaire leverde nog een ander gegeven op: het feit dat Oliver North zorgde voor door sluizing van enige tientallen mil joenen dollars aan Iraanse betalin gen voor Amerikaanse wapenle veranties naar de Contra's. Maar de Amerikaanse General Accounting Office (vergelijkbaar met onze Re kenkamer) is er in een eerste on derzoek niet achtergekomen wat er precies met dat geld is gebeurd. Drugsmokkel Net zomin als deze Rekenkamer heeft kunnen ontdekken waar de 30 miljoen dollar aan humanitaire hulp in 1985 en 1986 is gebleven. Dat wordt nu uitgezocht, en be looft nog meer moeilijkheden voor de Contra's op te leveren. Er loopt bovendien nog een onderzoek naar de drugsmokkel waarmee Ameri kaanse piloten die de afgelopen ja ren de luchtbrug naar de Contra's onderhielden, zich zouden hebben beziggehouden. Bij dit alles kan dan nog worden gevoegd dat vooralsnog uit niets is gebleken, dat de Contra's op grote sympathie bij de bevolking van Ni caragua kunnen rekenen. Dat heb ben ze voor een groot deel aan zich- WASHINGTON - President Reagan zei het onlangs maar weer eens tijdens zijn jaarlijkse State of the Union toespraak, zoiets als onze Troonrede. Het is voor de Verenigde Staten van vitaal belang dat we voorkomen dat het communisme een bruggehoofd in Midden- Amerika vestigt, zei hij, met bijpassende strenge blik in de ogen. Die woorden sloegen op Nicaragua. De hele speech van de Amerikaanse president maakte weinig echt enthousiasme los, maar wat hij zei over Nicaragua en de tegen de Sandinistische regering daar vechtende Contra's viel bij het Congres al helemaal als zaad op de rotsbodem. Want er is bij het Amerikaanse Congres, afgezien van de meest conservatieve facties, niet veel sympathie te bespeuren voor het groepje rebellen in en rond Nicaragua, dat alleen door grote en dan nog deels illegale Amerikaanse steun op de been is gebleven. Die geesteshouding vind je terug in het land. Opiniepeilingen wijzen keer op keer uit, dat steun aan de Contra's voor de meeste Amerikanen niet zo heeft. Sommigen vinden het ge woon geldverspilling, anderen zijn bang dat de Amerikaanse hulp de opmaat vormt voor directe oorlog met Nicaragua, en daarmee voor een nieuw Vietnam. Het is dan ook zeer de vraag of het Congres de komende maanden akkoord zal gaan met het presiden tiële verzoek, de Contra's ook vol gend jaar financieel te schragen. Op Reagan's begroting voor 1988 is in ieder geval een bedrag van 105 miljoen dollar daarvoor gereser veerd. Voor de Contra's (en hun grote beschermheer in Washington) staan de sterren in ieder geval niet gunstig. Het Iran-Contra's schan daal heeft hen veel van de toch al niet rijkelijk aanwezige goodwill in het Kapitool gekost. De algemeen te vernemen wijs heid in de Amerikaanse hoofdstad is, dat de Contra's een paar echte grote successen in Nicaragua moe ten boeken, willen ze het Congres ervan kunnen overtuigen dat het de moeite waard is hun opstand te steunen. De noodzaak om te scoren bete kent een probleem erbij voor de op dit moment toch al onder talrijke moeilijkheden zuchtende Contra's. Wie de zaken op een rijtje zet. kan alleen maar tot de conclusie ko men dat het treurig met het rebel- door Henk Dam lenlegertje is gesteld, alle patrona ge van de Amerikaanse regering ten spijt. Gastlanden De schattingen lopen nogal uit een, maar .de meest betrouwbare cijfers houden het erop, dat de Ni caraguaanse guerrillabeweging 12.000 tot 15.000 man groot is. Daarvan bevinden zich 2500 tot 5000 manschappen in' Nicaragua zelf. De rest verblijft in kampen in het ten noorden van Nicaragua ge legen Honduras, en voor een aan zienlijk geringer deel in Costa Ri ca. ten zuiden van het vaderland. Hier signaleren we direct het eer ste grote probleem. De gastlanden namelijk zijn he lemaal niet te spreken over de aan wezigheid van de Contra's. Costa Rica moet ze al helemaal niet, en heeft de afgelopen maanden meer dan 60 Contra's .gearresteerd op gronden als: „geen papieren" en „schending van onze neutraliteit inzake de strijd in Nicaragua". De afkeer van Costa Rica is geba seerd op angst. Costa Rica is een van de weinige Middenamerikaan- se landen zonder grote politieke problemen. Het heeft niet eens een leger en zou tegenover acties van de noordelijke buurman met zijn goedbewapende 65.000 man sterke leger en nog eens 100.000 reservis ten machteloos staan. Voor Honduras geldt een verge lijkbaar verhaal. De president van dat land, Jose Azcona. heeft de Verenigde Staten onlangs ge vraagd er nu toch echt eens voor te zorgen dat de Contra's spoedig ver trekken. Er is eind vorig jaar zelfs een onofficiële 'deadline' van zes maanden gesteld. Geen trek Honduras is het met name zat dat de strijd tussen Contra's en Sandinisten zo nu en dan op Hon- durees grondgebied wordt uitge vochten. Sandinistische legereen heden hebben de afgelopen jaren meerdere malen Contra-kampen in Honduras aangevallen, en ook Honduras heeft absoluut geen trek in een escalerende strijd met het sterke Nicaragua. Het argument dat Honduras te gen de Contra's en hun Ameri kaanse beschermheren gebruikt om het land te verlaten, is: nu het Amerikaanse Congres toestem ming heeft gegeven voor hervat ting van de hulp aan de Contra's, is er voor u geen reden meer om niet in Nicaragua zelf te vechten. Inderdaad, de hulp is hervat. Ter herinnering: in 1984 verbood het Amerikaanse Congres militaire steun aan de Contra's. Toen was net uitgekomen dat de Amerikaan - Nicaragua houdt ook vrouwen en kinderen in trainingvoor het geval het 'doemdagscenario' onverhoopt realiteit wordt en door de VS ondes teunde troepen oprukken naar de hoofdstad Managua (fotoAPi NOORD- AMERIKA HONDURAS Waspan Puerto Cabezas Bonanza* •Siuna f-—-— NICARAGUA PrinzapolcaïjjSr O; t «Jinotega oMatagalpa \-cEE£>E [ZUID- MER IK Ai Chinandega ^^vLeon i[Masaya#Ju'galpa ]>6fahada^ Bluefieïas' \cavaguc Spoorweg Panamerlkaanse weg COSTA RICA Verandering in het seksuele le ven van de mens fs 'nodig voor bestrijding van Aids, niét de gra tis verstrekking van condooms, schrijft de Vaticaanse krant. Mensen met gezond verstand moeten toch beseffen, dat het ge bruik van een condoom de geva ren van vrije seksuele contacten niet wegnneemt. Dat is, volgens de 'Osservatore Romano', een oppervlakkige en absurde bena dering van het probleem. De krant reageerde hiermee op het besluit van de Italiaanse regering om in kazernes comdooms gratis verkrijgbaar te stellen. "Aangezien Aids wordt ver spreid door een bepaald soort ge drag, is de enige verstandige be slissing een streep te zetten on der dit gedrag". De krant ver werpt de suggestie dat de Rooms-Katholieke Kerk de angst voor Aids zou gebruiken om de seksuele taboes van haar moraalleer te propageren. "De ethiek van de kerk is niet gericht op het gezond houden van het li chaam. maar op de positieve uit werking die het gehoorzamen aan Gods wetten op het lichaam kan hebben. "Het morele verval moet dan ook niet worden ge zocht in het vlees, maar in de geest". De Vaticaanse krant waar schuwt dat de discussie over Aids vaak naar een vulgair ni veau afglijdt als paniekzaaiers uit eigen gewin zich er meester van maken. "Aids moet iedereen brengen tot nadenken over het menselijk samenleven en over wat de huidige cultuur van de seksualiteit heeft gemaakt: een gebruiksartikel in een wegwerp maatschappij". - In Amerika heeft een predi kant afgelopen zondag tijdens een kerkdienst condooms uitge reikt om daarmee het gebrek aan goede voorlichting over Aids aan de kaak te stellen. Dat gebeurde in een unitarische kerk in de staat New York. Ds. Carl Titche- ner zei in zijn preek, dat de be langrijkste gezondheidsfunctio narissen in de Verenigde Staten het volk waarschuwen voor een epidemie, maar dat dit volk door zijn preutsheid nauwelijks weet hoe het moet reageren. De dominee deed een beroep op de tv-stations om het gebruik van condooms te propageren "omdat dit na seksuele onthou ding de beste i smetting met Aids te voorko men". Ook pleitte hij voor veel grotere openheid bij seksuele voorlichting. Titchener zelf is vader van vier kinderen. Een collega van hem heeft Aids. Dat was voor hem een reden er in een kerkdienst over te beginnen. 'Lang en hard' Een speciale commissie van de rooms-katholieke bisschop penconferentie van Zuidelijk Afrika komt in een rapport tot de conclusie dat internationale eco nomische druk een ongeschikt middel is om een eind aan de apartheid te maken. "Zulke maatregelen hebben een tegenovergestelde uitwer king op het denken van de rege ring. Het vraagstuk van de sanc ties heeft bij de regering de af keer van hervormingen ver sterkt", zegt de commissie. "De strijd tegen de apartheid zal lang en hard zijn. met veel lijden en confrontatie". De bisschoppenconferentie, die enkele weken bijeen is ge weest, zou het rapport van haar commissie behandelen. Een woordvoerder wilde na afloop al leen zeggen, dat er geen medede lingen over gedaan zouden wor den. Vorig jaar stemden de bis schoppen in met economische sancties onder bepaalde voor waarden. 'Aanval' op marinebasis. De aartsbisschop van Philadelphia (ten zuiden van New York) heeft de 37-jarige priester Dexter Lan- clot geschorst nadat hij samen met de predikant Thomas McGann op een marinebasis had gedemonstreerd. Daarbij hadden de twee een vliegtuig en een paar helikopters met hamers bewerkt, wal een schade gaf van ruim f800.000. De beide geestelijken zijn lid van een zogenaamd 'ploegscha ren-comité'. Dat verzet zich te gen de hoge defensie-uitgaven van de regering-Reagan. Euthanasie Bij de Gereformeerde Ker ken in Nederland is het vervol grapport over 'Euthanasie en pastoraat' verschenen, dat in no vember door de synode werd be sproken. Het is een voorlopige uitgave, die pas definitief wordt als de hervormde synode het in juni heeft behandeld. Op het rapport 'Euthanasie en pastoraat' dat in maart 1985 ver scheen reageerden 270 hervorm de en gereformeerde kerkera den. Die reacties zijn verwerkt in een vervolgrapport voor de twee synodes. De speciale commissie 'Euthanasie' was samengesteld uit leden van beide kerken. In november besloot de gerefor meerde synode, het vervolgrap port naar de plaatselijke kerken te sturen. De eigen bijdrage aan de me ningsvorming over euthanasie is met de aanbieding van dit rap port voorlopig afgerond. Wel gaf de gereformeerde synode op dracht om de vraag naar eutha nasie bij ernstig gehandicapte pasgeborenen nader te bestude- (Het vervolgrapport kost f2,50 en kan besteld worden via giro 513153 van het Dienstencentrum Gereformeerde Kerken te Leus den). Vakantiewerk. 'Kirche Un- terwegs', eeri Duitse organisatie voor kerkelijk recreatiewerk, is op zoek naar dertig jonge Neder landers die willen meewerken aan het organiseren van cam pingdiensten. kampvuur-avond en en sport en spel op campings in de Bondsrepubliek. De teams van 'Kirche Unter- wegs' wonen in stacaravans en tenten onder mensen uit vele Eu ropese landen. Nederlandse vrij willigers worden vooral ingezet bij gasten uit eigen land. Ze werken daarbij samen met Duit sers. Een redelijke kennis van het Duits is daarom van belang. Het werken in zo'n team duurt doorgaans drie weken. Belang stellenden moeten ouder zijn dan 18 jaar. Nadere inlichtingen kan mevrouw F. de Witt-Jansen geven, Terberghorst 5, 3833 WN Leusden, 033-941649. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen Le Hardegarijp A. Terlouw Leme- le, te Scheveningen D. D. Lucas Enter, te Hoogeveen J. A. van der Velden IJsselmuiden; aange nomen naar Nieuw-Loosdrecht T. Lekkerkerker Akkerwoude- Murmerwoude, het beroep door de synode tot zendingspredikant ten dienste van de kerken in Afrika J. Breure, wonende te Gereformeerde Kerken: be roepen te De Lier P. van Die Zuid-Beijerland; aangenomen naar Hillegom J J. H. Hofland, predikant voor jeugd- en club werkbegeleiding. verbonden aan de kerk van Den Haag-Oost Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Huizen J. Plantinga Leeuwarden. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Leerdam W. J. van der Linde Ede. Evangelisch-Lutherse Kerk: aangenomen naar Utrecht P. van den Berg, voorheen gerefor meerd predikant, wonende te Utrecht. Leiden. De Evangelisatie on der Leidse Studenten (ELS) houdt donderdagavond om 8 uur in het Hooglandse Huys aan de Hooglandse Kerkgracht/hoek Moriaansteeg een voorlichtings avond over 'reïncarnatie'. De theologe Matty Dieperink, die onderzoek heeft gedaan naar dit verschijnsel en de bevindingen daarmee en naar oosterse religies en denkwijzen, zal met een le zing de discussie inleiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2