Schaatsen telt niet in YS Van Poppel wacht op weken met warm weer Inspraak schakers Den Haag ruilt zijn sponsor in Belgrado laat sporters vrij Versterking Valkenswaard Oranje start met winst Heidens gouden Olympische medailles bleven zonder effect Twee coaches softbalteam IJ shockey clubs willen praten DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 15 LLORET DE MAR (GPD) - Op zijn slofjes zou hij sprintjes winnen, Jean Paul van Poppel uit de ploeg van Jan Raas. Want wie in de Ron de van Italië de 'buffel' Bontempi tot tweemaal toe te snel af is, ver dient in de profwielersport een ere doctoraat als spurter. Maar het winnen gaat Van Poppel in het prille seizoen (nog) niet zo goed af. Gisteren in Lloret de Mar lukte het opnieuw niet, terwijl alles in zijn voordeel was. Eric Vanderaer- den was huiswaarts gekeerd, om dat zijn vrouw moest bevallen van een tweeling. De tandem Planc- kaert-Vanderaerden was daardoor ontkoppeld. Opnieuw echter kwam Van Poppel te kort. De zo veelste massasprint ging aan zijn neus voorbij. Ditmaal won Wim Arras. Van Poppel weet wel hoe dat komt. „In een trainingskamp rij je wedstrijden met het idee dat het toch allemaal nog niet zo nodig hoeft. Het is goed voor de moraal als je meteen de snelste bent in massasprints, maar het stelt na tuurlijk nog niks voor". Vorm Bovendien heeft Van Poppel tijd nodig om te ontdooien van de win ter. De kou zit 'm nog in de botten en pas na een paar weken goed weer is de motor warm gedraaid. „Dat heb ik altijd al geljad. De eer ste maanden van het seizoen ben ik nooit in topvorm. Dat komt meest al pas rond mei". De 24-jarige renner uit Bilthoven gaat dan ook volstrekt niet gebukt onder het feit dat zijn directe te genstanders Eric Vanderaerden en Eddy Planckaert al vroeger in vorm zijn. Zijn tijd, gelooft hij, komt nog wel. Rustig blijven is de belangrijkste eigenschap die een sprinter moet hebben. Zijn terrein ligt in de laatste kilometer naar de aankomst, wanneer er gewrongen wordt in het peloton om de beste posities in te nemen en het hopen is op het uitblijven van een ont snapping. Gebeurt dat toch, dan moet je de vluchteling laten gaan. Voor een sprinter is elke wed strijd één grote gok. „Toch", aldus Van Poppel, „ben ik geen gokker. Ik speel juist meestal altijd op ze ker. Maar je moet ook niet in pa niek raken als het op het laatst an ders loopt dan je had gehoopt. Als dat gebeurt, moet je je schouders ophalen en denken aan die andere twee-, driehonderd kansen die er in een seizoen komen". Pas vorig jaar trad Van Poppel uit de anonimiteit. In 1985 was hij al dolblij dat hij beroepsrenner kon worden, „voor minder dan het mi nimum". Hij versloeg dat jaar in de Ronde van Denemarken weliswaar Guido Bontempi en liet in een massasprint tijdens de Ronde van België Eddy Planckaert achter zich, niemand leek dat serieus te nemen. „Daar heb ik me wel eens boos over gemaakt", zegt hij nu, „dat al mijn gewonnen sprints wer den afgedaan als geluk". Reputatie Het veranderde toen hij vorig jaar in de Giro d'Italia zijn kunsten vertoonde en een dag in de roze lei derstrui reed. Zijn reputatie was voorgoed gevestigd en opnieuw was gebleken dat vooral het mo ment waarop een prestatie wordt geleverd belangrijk is. Daarom ook had hij vorig jaar al in de Tour de France willen star ten, maar zijn formatie Skala werd niet toegelaten. Toen bleek dat die ploeg voor dit seizoen, ondanks de toezeggingen, niet werd versterkt, vroeg hij om ontbinding van zijn contract. Het werd een maanden lang gekrakeel. „Ik zag voor het derde jaar de Tour aan mijn neus voorbij gaan. Want één rit in de Tour winnen en het jaar kan niet meer kapot. Het is goed afgelopen. Ik heb een advocaat in de arm ge nomen en via het arbeidsbureau ben ik ervan af gekomen, waardoor ik bij Raas kon gaan rijden". VALKENSWAARD (ANP) - Val kenswaard heeft zich voor het nieuwe seizoen versterkt met een tweede Chinese speler, de 22-jari- ge, linkshandige Tang Cheng. Het team zal behalve Tang Cheng be staan uit Huang Jianguo, Edwin Angenent en Patricia de Groot. Voor 1987/'88 heeft de club over eenstemming bereikt met Henk van Spanje, die nu nog in West- Duitsland in dé Bundesliga speelt. De Westduitse kampioene Olga Nemes, vijfde van de wereldrang lijst, zal niet deelnemen aan de we reldkampioenschappen tafelten nis, die in de tweede helft van deze maand in New Delhi worden ge houden. Op advies van haar artsen heeft de achttien-jarige speelster, die met stofwisselingsproblemen kampt, zich teruggetrokken. De tafeltennisbond van India zal Israël niet laten deelnemen aan de WK. Er zullen geen visa aan de Is raëlische spelers worden verstrekt. India en Israël onderhouden geen diplomatieke betrekkingen. Het houdt verplichtingen in. Van Poppel: „Ik denk dat het dit jaar toch eens moet gebeuren. Als ik kijk naar Bontempi... Die is nu 27 jaar en won drie jaar geleden zijn eerste klassieker. Ik wil me niet he lemaal aan hem spiegelen, want we zijn compleet andere renners. Hij heeft lef en gaat de sprint aan op een punt, waar niemand dat in zijn hoofd haalt. Tweehonderdvijftig meter voor de streep. Met zo'n de marrage won hij bijvoorbeeld Pa rijs-Brussel. Het is indrukwekkend om te zien, maar ik zou het nooit zo doen. Trouwens, als hij dat doet met echte sprinters bij zich wint hij op die manier nooit. Wij blijven tot honderd meter voor de streep in zijn wiel en gaan er dan over heen". Wielrenner Jean Paul van Poppel kwam gisteren in het Spaanse Lloret de Mar opnieuw tekort in de eindsprint. „De vorm is er nog niet, die komt meestal pas in mei", verontschuldigde de Bilthovenaar zich. (fotoGPD) LA CORUNA (ANP) - Het Nederlandse zaalvoetbalteam is gister avond het tweede FIFA-toernooi in La Coruna uitstekend be gonnen met een overwinning van 5-1 op Brazilië. Bij de rust was het 2-0 voor de ploeg van coach Ron Groenewoud door treffers van Hans van Leeuwen en Harry van der Laan. Daar kwamen doelpunten bij van André Tielens, Jeffrey Forée en André Bak ker voordat de Brazilianen tegen scoorden. In een andere wed strijd voor de poule van Nederland won Hongarije met 1-0 van Italië. Nederland speelt vandaag tegen de Hongaren. De uitslagen van de eerste dag zijn: Poule A: Nederland-Brazi- lië 5-1, Hongarije-Italië 1-0. Poule B: België-Verenigde Staten 1-1, Spanje-Portugal 4-0. DEN HAAG (GPD) - De shirtrecla mesponsor van FC Den Haag, tour operator Hotelplan, houdt het als voornaamste geldschieter voor ge zien bij de eredivisionist. Volgens de directie van het bedrijf is de naamsbekendheid inmiddels der mate gestegen, dat het weinig zin meer heeft het drieenhalfjaar gele den afgesloten contract met FC Den Haag te continueren. Reeds met ingang van komend weekend bij de inhaalwedstrijd tegen Spar ta, zal de naam van Hotelplan op de shirts van de Haagse spelers wor den vervangen door die van het re clamebureau Corsmit B.V. De van origine Haagse, maar thans in Zoe- termeer zetelende onderneming gaat voorlopig voor een periode van anderhalf jaar in zee met FC Den Haag en betaalt de club jaar lijks een bedrag van 225.000 gul den. Directeur Frans van Steenis van Hotelplan ontkende gisteren dat het tussentijds verbreken van de shirtreclame-overeenkomst met Den Haag is veroorzaakt door de slechte reputatie van het suppor terslegioen. „Die negatieve uitspat tingen hebben wel een rol gespeeld in onze besluitvorming - de spon soring van FC Den Haag heeft ons klanten opgeleverd, maar toch ze ker ook gekost -, maar de voor naamste oorzaak is dat onze naamsbekendheid voldoende is toegenomen. Toen we begonnen met de sponsoring van FC Den Haag, hebben we ons een bepaald percentage voor ogen gesteld, uit een onderzoek van het bureau In terview is onlangs gebleken dat dat niveau is bereikt. Dan is het tijd om te stoppen". Geschenk Voor zowel FC Den Haag als Ho telplan is de komst van de nieuwe sponsor een geschenk uit de he mel. Als gevolg van de ongeregeld heden dit seizoen tijdens de wed- DEN HAAG (ANP) - Diana Schu macher en Graig Montvidas zullen komend seizoen het Nederlands softbalteam coachen. Schumacher genoot bekendheid als werpster en eerste honkvrouw van de Braket- tes en de Amerikaanse nationale ploeg, waarmee ze verscheidene wereldtitels behaalde. Schuma cher zal naast haar werk bij de Ne derlandse vrouwenploeg in diverse plaatsen in het land speciale trai ningen geven voor werpsters. Ze wordt bij Oranje geassisteerd door r haar landgenoot Montvidas, die al dan internationaal bij detopbehó' x ren, voor de Amerikanen draait het MILWAUKEE (GPD) - Een half uur rijden van Milwau kee, op een kruispunt van twee wegen, staat in alle verla tenheid een café. De eigenaar van het etablissement heeft er de naam 'Rusty Blade' (het roestende schaats-ijzer) voor bedacht. Vreemdelingen doen het café zelden aan, boeren uit de wijde omgeving vormen de stamgasten. De menu kaart vermeldt drie soorten biefstuk: de bronzen, zilveren en gouden medaille, al naar gelang het formaat dat wordt beliefd. Olympisch schaatskampioen Peter Muller, van wie de zaak is, en zijn echtgenote Leah Poulus hebben in hun sportcarrière van al die soorten eremetaal een collec tie aangelegd. Alleen op de drukke zaterdag avond helpt Leah Poulus een handje mee bij het serveren van bier en vlees. Ze werkt als directri ce part-time voor de Amerikaanse schaatsbond, Peter Muller traint de jeugd die de voorkeur geeft aan massale races op het ijs (shorttrack en packstyle) en het ook wel eens op de langebaan wil proberen. Veel meer oud-schaatsers heb ben momenteel een of andere func tie in de bond om het Amerikaanse schaatsen er weer bovenop te hel pen. Sprinters als Nick Thometz en Dan Jansen, allrounder Dave Silk en sprintster Bonnie Blair mogen jaren in Nederland woont en honk balde bij Giants en HCAW, waai hij zich ook ontwikkelde tot soft- balcoach. alleen om olympische triomfen. Na het gouden, in 1980 geëindigde, Heiden-tijdperk keerde de Ameri- BELGRADO (Rtr.) - De Joegoslavische sportwereld heeft met gro te bezorgdheid gereageerd op het besluit van een rechter de leef tijdgrens voor topsporters, die naar het buitenland willen, af te schaffen. De sportofficials zijn bang, dat de toppers snel voor lu cratieve aanbiedingen van buitenaf zullen bezwijken. De wetgever schrapte onlangs de bepaling, dat sporters pas van af hun 28e naar het Westen mogen uitwijken. De rechtbank oor deelde dat deze beperkende regel in strijd is met de grondwettelij ke bepaling, die één miljoen andere Joegoslaven in staat stelt bui ten eigen land een baan te zoeken. Het besluit zal volgens de auto riteiten leiden tot een massaal vertrek van onder andere jeugdig voetbaltalent. Ook basketbal, waterpolo, handbal en andere sporten waarin Joegoslaven uitblinken zullen de gevolgen van de beleidsverande ring merken. „Deze beslissing ruïneert alles wat we in de afgelo pen veertig jaar op sportgebied hebben opgebouwd", verklaarde Miloje Vujovic, een voornaam sportoffïcial in Joegoslavië. De wetswijziging volgde kort nadat Drazen Petrovic, de beste basketballer van het land, een lucratief contract tekende bij de Spaanse club Real Madrid. Daarmee volgde hij het voorbeeld van Drazen Dalipagic, Dragan Kicanovic en bondscoach Kresmir Co- sic, die al eens eerder vette contracten bij buitenlandse clubs. In het contract van de basketballers was de leefdtijdgrens van 28 jaar nog wel opgenomen. Alleen de voetbalbond heeft geen problemen met de nieuwe regeling. Voorzitter Branko Pejovic: „De situatie is piet zo somber als enkelen stellen. De voetbalbond heeft de leeftijdsgrens nooit streng gehanteerd. Als een club akkoord gaat met een transfer, kan de speler vertrekken. Ook al is de voetballer nog geen 28 jaar." De sportbonden vrezen wel, dat de huidige regel illegale betalin gen aanzienlijk in de hand zal werken. Sommige sporten kennen geen professionalisme, waardoor betalingen aan topspelers via an dere wegen moeten plaatsvinden. Het is voor die clubs de enige mogelijkheid om vedetten te behouden. ,kaanse schaatsploeg vier jaar later met lege handen uit Sarajevo te rug. En dat kwam vrij hard aan, waarna het bestuur werd uitge breid met ex-schaatsers als Mike Woods, Dan Immerfall, Terry McDermott, Sheila Young, Tom Plant en ook Eric Heiden zelf. Adviseur Voor de meesten is het slechts een symbolische functie, want met de organisatie houden ze zich am per bezig. Sheila Young, de vroege re topsprintster bijvoorbeeld: „Ik zie me meer als een soort adviseur, zoals ik dat ook bij de wielerbond ben. Vergaderingen bezoek ik niet. Ik voel me wel betrokken bij het Amerikaans Olympisch Comité". Bij dokter Mike Woods ligt dat anders. Hij is vice-president van de schaatsbond en de spil waarom al les draait. „Met 880 leden zijn we natuurlijk een erg kleine bond en die smalle basis blijft het grootste probleem om de schaatssport in Amerika verder te ontwikkelen", vertelt hij. In 1980 kreeg het Amerikaanse schaatsen, dank zij Heidens vijf gouden medailles, ineens een golf van publiciteit. Maar die grote be langstelling is zonder effect geble ven. Geen Amerikaan is door Eric Heiden gestimuleerd om op een 400-meterbaan rondjes te gaan rij den. Peter Muller: „Eric Heiden is hier niet beroemd geworden als schaatser, maar als de vent die vijf keer goud won. Daarmee is de schaatssport niets opgeschoten. Sterker nog, toen hij en zijn zuster Beth stopten hadden we helemaal niemand meer. We moesten van voren af aan beginnen met de jeugd, die acht jaar voor de boeg had om de top te bereiken". Winst „De Heidens en ook Sarah Doc- ter hadden nog tot 1988 door kun nen gaan, zo jong waren ze nog. In dat geval zouden we niet zo sterk zijn teruggevallen", zegt Mike Woods. Een vooraanstaande sport zal het schaatsen in de Verenigde Staten echter nimmer worden, moet hij beamen. „Dat is inder daad normaal gesproken uitgeslo ten. De faciliteiten ontbreken en de populariteit van de teamsporten blijft altijd groter. Gelukkig heb ben we nu meer geld dank zij de winst die overbleef van de Olympi sche Spelen in Los Angeles. Alle sportbonden pikken daar een graantje van mee". De voormalige Amerikaanse schaatster Sheila Young moet nieuwe impulsen geven aan de schaatssport in haar land. Young rechtsbehoorde dertien jaar geleden zelf tot de wereldtop. Op de foto is ze in gesprek met haar toenmalige concurrente Atje Keulen-Deelstra. (archieffoto anp> De geslecteerde Amerikaanse schaatsers kunnen daarom finan cieel worden ondersteund. Woods: „Als we dat niet doen, dan wil er niemand meer acht of negen jaar voor uittrekken om eindelijk eens succes te hebben. Nicky Thometz zou zeker zijn gestopt als we hem niet hadden geholpen". Alleen al het gereis naar Europa kost de bond jaarlijks handenvol geld. De Amerikanen steken in de herfst noodgedwongen de oceaan over, omdat hun eigen kunstijsba nen dan nog dicht zijn. De baan in West Allis is in de winter hooguit drie maanden geopend, in Lake Placid wordt alleen ijs gefabri ceerd wanneer er wedstrijden op het programma staan. Binnenkort krijgen de Amerikanen echter de beschikking over een hoogland- baan. Over een maand ligt er een ovalen ijsvloer in Butte in de stad Montana, op 1700 meter hoogte in de Rocky Mountains. want sporten waarin geld valt te verdienen houden altijd een grote re aantrekkingskracht. Toch heeft dat voor schaatsen ook een voor deel. Want wie hiervoor kiest, heeft er ontzettend veel voor over". Mike Woods, ooit een doorbijten de allrounder: „Wie bij ons als schaatser de top wil bereiken, moet wel een sterk karakter heb ben. Jarenlang train je zonder dat iemand belangstelling voor je Maar er komt nog iets anders bij. Dianne Holum, de vrouw achter de triomfen van Eric Heiden en nu trainster van een zwemclub, merkt op: „Als je goed bent in een bepaal de sport kun je ergens een sport- beurs te krijgen. Daarom zou ik mijn dochter nooit voor het schaat sen laten kiezen". strijd Excelsior-FC Den Haag, waar de verzorger van Excelsior door een voorwerp uit het Haagse supportersvak werd verwond, en het met anti-semitische leuzen om geven treffen tegen Ajax moest op last van Hotelplan de naam van het bedrijf van de Haagse shirts wor den verwijderd. Sinds die tijd was de verhouding tussen club en sponsor gespannen. Nu het recla mebureau bereid is gevonden de sponsoring tussentijds over te ne men, is de sfeer weer wat opge klaard. Zo opgeklaard zelfs, dat Hotelplan voor een kwart van het bedrag dat men jaarlijks fourneer de (ongeveer drie ton) FC Den Haag als subsponsor blijft onder steunen. Voorzitter Dé Stoop maakte tij dens de presentatie van de nieuwe sponsor nog eens duidelijk dat FC Den Haag, ondanks alle negatieve publiciteit, nog wel degelijk een gewild reclame-object is. „Er zul len weinig shirts zo in trek zijn als de onze", verklaarde Stoop. „Al di rect nadat Hotelplan kenbaar had gemaakt de naam niet meer op on ze shirts te willen zien, werden we van alle kanten benaderd door be drijven die de sponsoring over wil den nemen. We zijn daar evenwel niet aan begonnen. FC Den Haag is een club die op de lange termijn denkt en niet aan paniekvoetbal doet. Het contract dat we nu heb ben afgesloten past wel in ons be leid, anderhalf jaar met een optie voor verlenging". Sup-top Hoewel FC Den Haag inmiddels al over 26 sub-sponsors beschikt, wil de club het contact met het be drijfsleven nog meer gaan intensi veren. Speciaal daarvoor worden twee nieuwe gezichten in het tot nu toe sterk uitgedunde bestuur toegelaten: de ex-directeur van de KNWU, Harrie Meuwesse en een afgezant van de nieuw leven inge blazen Stichting Betaald Voetbal Den Haag. „FC Den Haag moet naar de sub-top in de eredivisie en daar is geld voor nodig", aldus Stoop. „Geld om spelers aan te trekken, die een duidelijke verster king voor het elftal betekenen. Met Tscheu la Ling hebben we wat dat betreft al een stap in de goede rich ting gezet, maar er zal nog meer moeten gebeuren. We zijn dan ook van plan binnen afzienbare tijd een tweede versterking aan de selectie toe te voegen". ASSEN (ANP) - De Nederlandse ijshockeyverenigingen willen op zo kort mogelijke termijn een alge mene bondsvergadering met als agendapunt de problemen die bin nen het bestuur zijn gerezen. Vori ge week legde vice-voorzitter Sjoerd Feenstra, die de huidige president Freddy Schweers bin nen een jaar zou opvolgen, zijn functie neer. Feenstra nam zijn be slissing omdat hij zich niet kon verenigen met het financiële beleid binnen de Nederlandse IJshockey- bond. Namens het merendeel van de voorzitters van de clubs is er giste ren een gesprek geweest van de voorzitters Henk Beukenveld van GIJS Groningen en Paul Bitter van Drenthe Assen met Feenstra. De clubvoorzitters wilden duide lijkheid omtrent de redenen van het aftreden van de vice-voorzitter, die volledige openheid van zaken heeft gegeven. Het gesprek heeft geleid tot het verzoek aan het bestuur zo spoedig mogelijk een bondsvergadering uit te schrijven. Bovendien werd be sloten de informatie van Feenstra over de gerezen moeilijkheden als vertrouwelijke mededeling te stu ren aan de verenigingsvoorzitters, die op voorhand toestemmen in het niet openbaar maken van de verstrekte inlichtingen. LUZERN (ANP) - Het ziet er naar uit, dat de schaakwereld dit week einde een nieuwe fase in zal gaan. In een luxe hotel te Brussel komen eerst de vijftien leden van het alge meen bestuur van de wereld schaakbond (FIDE) bijeen om te praten over de voorgenomen wijzi gingen in de cyclus om de we reldtitel. In een aanvankelijk ge scheiden vergadering bespreken Idaarnaast de leden van de ir de paar rijders vember vorig jaar in Doebai gefor veel lager niveau meerde Grandmasters Council - der voorzitterschap van wereld kampioen Gari Kasparov de moge lijkheden met ingang van 1988 een over twee jaar uitgesmeerd circuit om de wereldbeker te houden. Geen plaag „Er is", meent Sheila Young, „na 1980 veel fout gegaan. Er lag geen plan en er was geen geld om te pro fiteren van de successen van Eric Heiden. Het beetje geld dat hadden ging die toen op onze top vormden. Een jeugdoplei ding bestaat er pas sinds kort weer. Ik wil ook niet pessimistisch zijn, want nu er geen sneeuw is en de mensen dus niet kunnen langlau fen zie je ze ineens op hockey schaatsen naar de ijsbaan komen. Er is dus nog hoop". „Schaatsen wordt hier nooit po pulair", oordeelt Peter Muller, De belangrijkste wijziging in de WK-cyclus, die op stapel staat, is de wedstrijden vanaf de zonetoer- nooien tot en met de finaletwee kamp over drie in plaats van twee jaar te verdelen. De grootmeesters hebben dit voorstel al in Doebai in gediend. De Grandmasters Coun cil bestaat behalve uit preases Kas parov voorts uit vice-voorzitters Karpov en Timman en bestuursle den Ljubojevic, Nunn, Portisch en Seirawan. Het dagelijks bestuur van de FIDE ging in principe al met een drie-jarige cyclus akkoord. Deze reeks toernooien zouden op het punt staan te beginnen en uit moeten monden in een reeks korte tweekampen tussen zestien spe lers, die zich uit de interzonetoer- nooien moeten plaatsen. De acht winnaars zouden dan worden aangevuld met de vier spe lers uit de vorige halve finales van de kandidatentweekampen, name lijk Timman, Vaganjan, Joesoepov en Karpov of Sokolov. Via nieuwe tweekampen blijven er drie spelers over, aangevuld met de verliezer van de laatste uitdagingsmatch, die opnieuw halve finales en een finale afwerken. Karpov en Soko lov staan op het punt uit te maken wie Kasparov in september uit mag dagen. In Linares begint hun duel op 23 februari. Een complicatie is, dat de FIDE de organisatie van het volgende kandidatentoernooi heeft toege zegd aan de Canadese bond. Mocht dat toernooi worden vervangen door een serie tweekampen op ver schillende plaatsen, dan zouden de Canadezen onder meer eisen, dat Kasparov in hun land onbezoldigd simultaan komt spelen. Het voorstel van een Grand Prix- circuit behelst het houden van zes toptoernooien in twee jaar met tel kens zestien deelnemers uit een lijst van vierentwintig.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15