'Je moet er over kunnen praten Nieuw weefsellaboratorium Rijnsburg kost 40 miljoen Hazerswoudse contactpersoon 'Ouders overleden kind' 'Triest voor slachtoffer maar ik moet om vrijspraak vragen' Alphenaar komt om bij skiën ALPHEN AAN DEN RIJN - De 26-jarige Alphenaar R.B. Verwoerd is het afgelopen weekeinde in West-Duitsland om het leven geko men tijdens een wintersportvakan tie. De Alphenaar overleed in het ziekenhuis aan verwondingen die hij opliep tijdens het skiën. Hij ver bleef met de Alphense squashclub een paar dagen in Willingen. DINSDAC 10 FEBRUARI 1987 het praten erover zelfs met tus sen man en vrouw. Er zijn ge noeg huwelijken op stuk gelo pen". Herkenning Anke begeleidt mensen die een baby hebben verloren. Ze heeft dit zelf ook meegemaakt. De vraag of het kindje buiten de baarmoeder heeft geleefd, is vol gens haar heel belangrijk. "Als je baby heeft geleefd, al is het maar even, heb je een duidelijk beeld van dat mensje. Bij een doodge boren kind is dat heel moeilijk, want ouders krijgen het niet of nauwelijks te zien. Daarom is het goed dat er ziekenhuizen zijn die foto's maken van de baby. Vaak willen ouders die helemaal niet hebben, iets waar ze later op te rugkomen. Ze krijgen dan be hoefte aan iets tastbaars om af scheid van te kunnen nemen. Het gebeurt weieens dat die fo to's zoek zijn en dan is dat een enorme klap". Soms hebben mensen meer behoefte aan uitwisseling van er varingen. Dan worden praat- groepjes gevormd, die bij elkaar komen zolang de deelnemers er behoefte aan hebben. "Het per soonlijk contact is heel belang rijk en ook het praten over verve lende gebeurtenissen of onver werkte gevoelens", vertelt Anke. "Mensen herkennen dat bij el kaar. Je krijgt als ouders iets te verwerken dat je niet aankunt. Je wordt zo gevoelig, alles watje meemaakt krijgt enorme afme tingen. Mensen kunnen bijvoor beeld veel verdriet hebben over zoekgeraakte spulletjes van het kind. Soms ook geeft het feit dat een kind er dood zo anders uit ziet een grote schok. Je doet ver der soms impulsief dingen. Ik had bijvoorbeeld alles van mijn dochtertje weggegooid. Enorme spijt heb ik ervan". "Veel ouders kampen heel lang met een schuldgevoel. Ze denken: had ik hem maar beter aan de hand gehouden, was ik maar gaan kijken toen hij huilde, of: waarom voelde ik niet dat zij het niet meer aan kon". (foto's John Hakkaart) "Ook de onhandigheid van je omgeving kan je veel verdriet doen. Want vergis je niet, ook veel begrafenisondernemers hebben op dit punt nog heel wat te leren. Onze vereniging zoekt niet voor niets contact met in stanties als het RIAGG, zieken huizen en politiescholen. Want eigenlijk hoort het omgaan met mensen die een kind hebben ver loren thuis in de opleiding van artsen en verpleegsters. Er komt voor ouders zo veel bij kijken dat het verdriet erger maakt. Velen kampen heel lang met een schuldgevoel. Ze denken: had ik hem maar beter aan de hand ge houden, was ik maar gaan kijken toen hij huilde, waarom voelde ik niet dat zij het niet meer aan kon? Aan ziekte kun je weinig doen. maar ongelukken of zelf- dodingsgevallen zijn heel moei lijk te verwerken. En dan die ex tra dingen. Je bent er al niet op voorbereid datje dingen moet re gelen voor een begrafenis. Als het gaat om een niet-natuurlijke dood krijg je bovendien te ma ken met de politie. Het lichaam wordt niet meteen vrijgegeven, heel pijnlijk. Dat zijn dingen die mensen aan elkaar kwijt kun- De zelfhulporganisatie organi seert regelmatig landelijke of re gionale themadagen. De op komst op die dagen bewijst de grote behoefte eraan. Voor het open huis dat de vereniging op 14 februari in Gouda houdt, zoekt men vooral contact met ou ders die hun verdriet al voor het grootste gedeelte hebben ver werkt en die bereid en in staat zijn eventueel zelf lotgenoten op te vangen. Ook hulpvragende ou ders zijn echter welkom. Voor informatie kunnen ou ders terecht bij het landelijk con tactadres: Gooibergstraat 17, 1406 SK Bussum of Anke Wens- veen, Mozartlaan 119, 2394 GC Hazerswoude (tel. 01714 - 4904). Leiderdorper verongelukt HAARLEMMERMEER - De 21-ja- rige J. Konings uit Leiderdorp is vanmorgen om half negen in een Amsterdams ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij gister morgen had opgelopen bij een aan rijding op de rijksweg A4 tussen Den Haag en Amsterdam, ter hoog te van Rick's brugrestaurant. Bij het ongeluk waren vier perso nenauto's en een vrachtwagen be trokken. De Leiderdorper raakte met zijn personenauto bekneld tussen twee andere auto's. De man werd zwaargewond uit de wrak stukken gehaald en per ambulance naar een ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. Nadat de Leiderdor per was bevrijd vloog zijn auto in brand. Dit ongeval was een van de ne gen aanrijdingen gistermorgen op de rijksweg. Daarbij raakte ook nog man uit Zwijndrecht gewond, terwijl 19 vernielde auto's per ta kelwagen moesten worden afge voerd. De aanrijdingen, alle aan de oost kant van de rijksweg, werden vol gens de politie mede veroorzaakt door het slechte weer op dat mo ment. De aanrijdingen gebeurden on der meer bij de Schipholtunnel, het Rolbaanviaduct, ter hoogte van de Geniedijk en bij Rick's brugres taurant. De tweede gewonde viel bij een aanrijding bij de Geniedijk. Daar raakte de auto van een 52-jarige in woner van Zwijndrecht in een slip en botste op een wagen die naast hem reed. Deze auto werd be stuurd door een 61-jarige man uit Stompwijk. Een 36-jarige inwoner van Dordrecht reed vervolgens bo venop de auto van de man uit Stompwijk. De Zwijndrechtenaar werd bewusteloos overgebracht naar een ziekenhuis in Haarlem. die eerste maanden steun bij de organisatie. Er komen echter ook mensen die lange tijd geleden hun kind verloren. Anke: "Men sen die na 15 of 20 jaar nog ko men, zijn al die tijd bezig ge weest met opkroppen. En zo kom je er niet uit. Praten, schrij ven of opbellen blijkt gewoon enorm op te luchten". Hulpvragers krijgen een con tactpersoon uit de eigen regio, die een ongeveer gelijke ervaring heeft doorgemaakt. Want wat be treft beleving bestaat er een groot verschil tussen het verlie zen van een baby of een ouder kind. Je 'kind' kan ook al een volwassene zijn. Het verdriet om het verlies is er niet anders om. Wanneer mensen een inzin king hebben, kunnen ze de con tactpersoon altijd bellen. Vooral rond de dagen van verjaardag of sterfdatum van het kind komt dat bijvoorbeeld vaak voor. Zo'n contactpersoon kan het verdriet niet wegnemen, daar moeten de ouders zelf hard aan werken. Maar het hebben van een praat paal is erg belangrijk. Vaak lukt HAZERSWOUDE - "Het ver werken van de dood van je kind is een kwestie van vallen en op staan. Je hebt goede dagen, maar ook hele slechte. De periodes tussen die slechte dagen worden steeds langer. Maar overgaan doet het nooit. Je houdt het altijd bij je. Als je dat niet zelf hebt meegemaakt, kun je niet echt aanvoelen waar ouders doorheen moeten die het overkomt". De Hazerswoudse Anke Wens- veen is regionaal contactpersoon voor de vereniging 'Ouders van een overleden kind'. Het is een zelfhulporganisatie waar gezin nen die een kind uit hun midden verliezen, worden bijgestaan door mensen die hetzelfde al voor een groot deel hebben ver- door Jacqueline Boting werkt. Zij weten hoe belangrijk het is erover te kunnen blijven praten. "Je wilt dat het niet wordt doodgezwegen, maar er heerst een taboe. Als een kind overlijdt, dan is dat niet normaal. Je gaat als ouders door een hel. In de eerste tijd erna is je leven een puinhoop. Je wordt door an-, dere-mensen vaak gemeden. Ze zijn bang, weten niet wat ze moe ten zeggen. Niet iedereen heeft die ervaring, maar de meesten wel. Na een paar maanden zegt de omgeving al snel dat het maar een keer over moet zijn. Terwijl ouders erover moeten kunnen blijven praten". De meeste ouders zoeken na De Rijnsburgse kweker Van Duyn: "Het kweekcentrum wordt het nieu we fundament, waarop de tuinbouw in Rijnsburg zal worden gevestigd". (foto Dick Hogewoning) Eén van vijf grootste kweekcentra ter wereld Onvoldoende bewijs voor moordaanslag op Noordwijker DEN HAAG/NOORDWIJK - Heel even was er een blik van verstand houding. Het slachtoffer uit Noordwijk en de Rotterdamse ver dachte stonden oog in oog. Een on derdeel van een seconde maar. Langer niet. Want de hoteldirec teur verliet de rechtzaal. Op weg naar huis. Nauwelijks een uur later volgde de Rotterdammer dezelfde weg. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof vroeg vrij spraak voor hem. Eerder veroor deelde de rechtbank hem in mei 1986 nog tot zeven jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. Die rechtbank vond dat er vol doende bewijs boven water was ge komen om de veertigjarige café baas uit Rotterdam, verdacht van een mislukte huurmoord op een evenoude hoteldirecteur uit Noordwijk. te veroordelen. De fa natiek ontkennende kastelein had toen al meer dan honderd dagen in een cel doorgebracht. Nog voor zijn zaak in hoger beroep diende, werd hij al op vrije voeten gesteld. De feiten waarop de rechtbank de Rotterdammer veroordeelde luidden, dat hij in de nacht van 30 op 31 december 1985 een poging had gedaan een projectontwikke laar uit Noordwijk van het leven te beroven. Als door een wonder overleefde de man de aanslag. Vier schoten werden er op hem afge vuurd. Een urenlange operatie in een ziekenhuis in Leiden redde zijn leven. De opdracht om de Noordwijker te vermoorden zou zijn gegeven door diens voormalige compag non. een makelaar uit Nootdorp. Hij zou niet hebben kunnen ver kroppen, dat de Noordwijker hem voor een bedrag van drie miljoen gulden zou hebben 'getild'. De Noordwijker zou dat geld ten on rechte hebben geïncasseerd na een transactie van een stuk grond aan de Wilhelmina-boulevard in zijn woonplaats. Op die plek staat nu het Oranjehotel. Het gerechtshof had het slachtof fer van de aanslag gisteren zelf als getuige laten opdraven. De verkla ring die hij had afgelegd, was als bewijsmiddel gebruikt. Maar die verklaring had de Noordwijker zelf nooit ter inzage gehad. Over de bewuste nacht van de aanslag vertelde de hoteldirecteur, dat hij net als altijd op het normale tijdstip naar bed was gegaan. Om streeks half een werd hij wakker van de bel. Hij trok zijn badjas aan en ging naar beneden. Op dat mo ment werd er voor de tweede keer gebeld. Toen hij de deur opendeed vroeg de man die had gebeld of hij inderdaad degene was die hij zocht. Nadat de Noordwjker dit had bevestigd, haalde de bezoeker een pistool tevoorschijn en vuurde twee schoten af. Pijn had hij op dat moment niet, maar de inslag voel de hij duidelijk. "Het ging allemaal zo snel", zei hij gisteren. "Ik ben naar binnen gelopen, maar de man kwam ach ter me aan. Bij de trap viel ik. Hij RIJNSBURG - Het nieuwe weefselkweeklaboratorium, dat de Rijnsburgse kweker C. van Duyn samen met Shell gaat bouwen, moet één van de vijf grootste ter wereld wor den. "Het ruim 40 miljoen gul den kostende laboratorium wordt het nieuwe fundament waarop de tuinbouw in Rijns burg zal worden gevestigd", al dus een trotse Van Duyn. Het is de bedoeling dat het bedrijf, dat onder de naam Vytek aan de slag gaat, nog dit jaar de eer ste plantjes over de hele wereld gaat exporteren, met name ook naar tropische landen. "Maar ook de binnenlandse markt zal voor ons heel belangrijk zijn", kwam toen wijdbeens over me heen staan en schoot nog eens twee keer. Daarna liep hij snel naar buiten. De deur trok hij niet achter zich dicht. Het enige dat ik me nog herinner is, dat hij een stadsaccent had, maar niet zoiets als een rollen de r. Mijn eerste reactie was: 'Ik ken die man ergens van, maar ik wist niet waarvan. Hij lijkt op ie mand." Later beschreef hij in het zieken huis de dader als een stevige man van 40-45 jaar, donker haar en een lengte van 1.70-1.75 meter. Een po litieman maakte, met gebruikma king van deze informatie, een com positietekening. Over het herkennen op de foto, zei de Noordwijker: "Ik kreeg een hele stapel voor me, die ik zelf heb doorgebladerd. Volgens mij waren het tussen de 35 en 40 exemplaren waarvan ik er zo'n 25 heb bekeken. "Zelf heb ik 'nr. 23' eruit gepikt." Alvorens de procureur-generaal zijn eis formuleerde, sprak hij er zijn verbazing over uit, dat er arti kelen in de pers waren verschenen waarin letterlijk uit processtukken was geciteerd. Hij vond dit geen manier van doen. "De pers en rech- zegt Van Duyn. Hij verwacht dat als het laboratorium een voorspoe dige start maakt dat er na een aan tal jaar nog eens zo'n veertig mil joen zal worden geïnvesteerd om de zaak uit te breiden. Vorige week maakte een woord voerder van Shell bekend dat Rijnsburg een laboratorium voor weefselkweek krijgt. Het gaat hier bij niet om een onderzoekcentrum, maar over een puur commercieel bedrijf waar met behulp van hy permoderne kweekmethoden jong plantgoed wordt vervaardigd voor land- en tuinbouw. "Om een dergelijk bedrijf te kun nen laten draaien is veel geld no dig, wat we zelf natuurlijk niet op tafel kunnen leggen", aldus de Rijnsburgse zakenman. Zakenrela- terlijke macht ontmoeten elkaar in de rechtzaal". Wat de zaak betreft, sprak hij van een afschuwelijke daad. "Schieten op iemand die op de grond ligt, laf fer kan niet". De procureur-gene raal zette de feiten nog eens op een rijtje: de ruzie rond de grondtrans- actie, waarbij kan worden gedacht aan een wraakactie; een verdachte die de voormalige compagnon van de Noordwijker kent en tegen wie hij zou hebben gezegd: 'Zoiets hoe ven ze mij niet te flikken, moet ik het voor je opknappen'; de make laar zou een peperdure flat voor een gering bedrag aan de cafébaas hebben verkocht; een compositie tekening die verdacht veel over eenkomt. Ondanks het feit, dat een zenuwarts destijds zijn twijfels over de fotoherkenning uitsprak (het geheugen zou op dat moment minder zijn), stelde de procureur- generaal, dat de herkenning wel had plaats gehad. De aanklager vond het alibi van de Rotterdammer niet sterk. Op het moment van de aanslag zou hij tijdens een kroegentocht zijn ge zien. Twee getuigen noemden ech ter een ander tijdstip waarop zij de kastelein in een bar aantroffen. De ties van de twee partners brachten Van Duyn en Shell bij elkaar en na 'stevig onderhandelen' rolde Rijns- burg als vestigingsplaats voor het laboratorium uit de bus. "Het is zonneklaar dat er in Rijnsburg wat moest gebeuren, want de tuinbouw in het dorp dreigt te verouderen en daardoor in de versukkeling te raken. Er moest naar nieuwe wegen worden gezocht om de bedrijvigheid in het dorp nieuw leven in te blazen. Ik heb daaraan onder meer in Enge land, waar over het laboratorium moest worden onderhandeld, flink moeten trekken. Maar het is ge lukt"., aldus een glunderende Van Duyn. Dollarkoers Het gaat in de land- en tuinbouw op dit moment volgens Van Duyn procureur: "Een man met zo'n verleden had wel een beter alibi kunnen costrueren. Verrassend vind ik, dat hij op 31 december 's morgens om tien uur zijn haar liet knippen. Was dat om herkenning te voorkomen? Eerst zou er - op zijn verzoek - een confrontatie plaats hebben, later weigerde hij die. Waarom moet je bang zijn als je onschuldig bent?", vroeg de pro cureur-generaal zich af. Over het leveren van de bewijs last zei de procureur: "Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat de verdachte bij de aanslag betrok ken is". Toch vroeg hij vrijspraak, omdat er onvoldoende bewijs te gen de man was. "Naar het slacht offer is dit een trieste constatering. De officier van justitie had gelijk toen zij in haar eis stelde, dat hier sprake was van een kille executie. De vraag blijft: Wie was de dader?" De advocaat van de verdachte: "Ik heb in mijn hele loopbaan nog nooit zo'n slecht vonnis gezien. De rechtbank is er gewoon van uit ge gaan, dat deze man een misdadiger moet zijn. Bewijzen is wel iets dat met logica te maken heeft. Deze man is veroordeeld op feiten, die voor 99 procent van 'horen zeggen' afkomstig zijn. De rechtbank is als een olifant door de porseleinkast gegaan". De advocaat vroeg om vrijspraak op alle onderdelen. De Rotterdam mer had via een advertentie getui gen verzameld. Getuigen die zullen worden opgeroepen als die algehe le vrijspraak er niet komt, zei de advocaat. De verdachte zelf benadrukte nog eens, dat hij onschuldig is en daarvoor blijft vechten. "Ik heb vertrouwen in het Hof en u in mij", waren zijn laatste woorden. Het gerechtshof doet 23 februari uitspraak. niet meer zo naar den vleze als en kelejaren geleden. "De lage dollar koers op dit moment is daar in be langrijke mate de schuld van", meent de Rijnsburgse onderne mer. "De export komt daardoor in het gedrang. We moeten nu trach ten te overleven en na een keihard gevecht en na ellenlange onder handelingen zijn we erin geslaagd het weefselkweeklaboratorium naar Rijnsburg te halen". "Want wees nou eerlijk", vraagt Van Duyn, "Rijnsburg ligt toch prima ten opzichte van Schiphol, Den Haag en Rotterdam? Je hebt hier alles bij de hand om een derge lijk laboratorium succesvol te ma ken", aldus Van Duyn. "Je moet er wel de structuur van je bedrijf voor veranderen. Dat be tekent dat je een andere bedrijfs- politiek moet voeren en dat er nieuwe ontwikkelingen moeten worden ingevoerd". Dit alles kost volgens Van Duyn handenvol geld. "We hebben met behulp van banken fors .geïnves teerd in het huidige en in het nieu we bedrijf. Onze filosofie is moder niseren en meegaan met de nieuwe ontwikkelingen, bij voorbeeld op het gebied van de weefselkweek". Concurrenten Het bedrijf in Rijnsburg moest echter eerst een aantal concurren ten uit onder meer Zwitserland, Engeland en Denemarken achter zich laten voor hier in Nederland een begin kon worden gemaakt met het laboratorium, waarin waarschijnlijk al dit jaar enige tien tallen mensen een baan zullen vin den. "Het is uiteindelijk logisch dat dit laboratorium naar Nederland zou komen", vindt Van Duyn. "Het plantmateriaal dat wij gaan produ ceren zal ook in Nederland worden gebruikt". De Rijnsburger zegt het belachelijk te vinden dat het me rendeel van het Nederlandse plant materiaal moet worden ingevoerd vanuit het buitenland. Binnenkort zal worden begon nen met de bouw van het eerste ge deelte van het laboratorium. Het gebouw komt langs de Vinkenweg in Rijnsburg te staan. Van Duyn heeft daar een stuk grond van on geveer vijf hectare. "Daar kunnen we voorlopig dus vooruit", zegt hij optimistisch. Van Duyn hoopt en verwacht dat het laboratorium over tien jaar is uitgegroeid tot één van de grootste op dit gebied in de wereld. DINSDAG Leiden Inloophuis Psychiatrie - Rapenburg 48, i.k.v. week van de psychiatrie: video film 'De vogel en het mes' (anti-psychia- trie in Italië), 20.30 uur. Vrije School Mareland - lezing door ar chitect Taco W. Mulder over 'Het schoolgebouw en de omgeving' i.k.v. le zingencyclus 'De vrije school en de we reld om zich heen', 20.15-uur Lakcinema - Cleveringaplaats, film 'Quattro passi fra le nuvole', 20 uur Kapelzaal K&O - Oude Vest. film 'Hotel des Ameriques', 20.15 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, vergadering raadscommissie algemene zaken, 20 Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, ar tistiek café brengt optreden duo 't Sao- menraepsel, 20.30 uür. WOENSDAG Leiden Stadsbouwhuis - Langegracht 72, spreekuur verkeersveiligheid, 10.30-12 Schouwburg - Oude-,Vest, kindervoor stelling door Jozef van den Berg, 14.30 Voorschoten Cultureel Centrum - Pr. Marijkelaan, 'Wie niet blauw is, is gezien', kinder voorstelling poppentheater Wellus Nie- tus, 14.30 uur. Leiderdorp - Sjelter - Heemraadlaan, instuif voor kin deren 4-12 jaar,'13.30-15.30 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, vrij bridgen, 13.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordl waargenomen van vr 6 tot vr 13 februari Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3. Voorschoten, tel. 762877. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp. AMBULANCE - Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di. 10-12.30; woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau_Ketelboetersteeg 10, tel 071-130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden: maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur. vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse vrouwen. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur. tel. 071-221008. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel 071-126844.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14