'Politiek regelt niet alles' 'Privatisering van Groenoordhallen is weinig zinvol' Louwe Kooijmans spreekt op verjaardag van universiteit D66-lijsttrekker Schuijer VERKIEZINGEN Ondeugdelijke verlichting Weer twee toeristische markten tijdens de Lakenfeesten En die auto was klaarblijkelijk plots uit de lucht komen vallen DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 LEIDSCH ill: DAGBLAD— JBaiWglJF^ D66-lijsttrekker Schuijer: "Je kunt niet meer vasthouden aan het recht op een woning in je eigen, kleine kern". (foto Jan Holvast) STREEK - "Van Mierlo zegt het herhaaldelijk in inter views, toespraken en dergelijke. Je moetje bij het bedrij ven van de politiek steeds afvragen: wat betekent ons han delen voor de volgende generaties? Dat is een goed uit gangspunt". Het nieuwe elan binnen D66. dat wordt toegeschreven aan de terug keer van oprichter van Mierlo, heeft ook invloed gehad op de pro vinciale lijsttrekker. De Wasse naarder E.H. Schuijer (46) zegt het indirect zelf: "Ik ben een genera list". Omstandig legt hij uit waar om D66 de voorkeur dient te krij gen boven andere partijen. Geen concrete zaken, maar de 'sfeer' van een partij is volgens Schuijer bepa lend zijn voor de keus welk hokje rood wordt gemaakt. "Mensen stemmen op een sfeer, op een verwachting wat een partij doet. Voor D66 geldt dan dat wij een politiek bedrijven vanuit een optiek dat de politiek wel iets, maar niet alles in de samenleving kan regelen", aldus Schuijer, die benadrukt dat de vrijheid van de individuele burger voor de demo craten van groot belang is. Daarbij besteedt D66 bij voorrang aan dacht aan milieu-aspecten, zegt hij. "Als mensen vanuit die sfeer naar de samenleving kijken, dan moe ten ze op D66 stemmen". De Wassenaarder, die voor het eerst lijsttrekker is en al negen jaar in de staten zit, beklemtoont dat de verschillen tussen de politieke par tijen op provinciaal niveau klein zijn. Hij wijst erop dat D66 zich on derscheid door zich als enige partij uit te spreken 'voor experimenten met de democratie, zoals een refe rendum'. Volgens Schuijer wordt het werk van provinciale staten wel steeds belangrijker. Hij vindt dat onjuist, want D66 is voorstander van het overhevelen van taken van het rijk naar de gemeenten. Zo meent hij dat het ouderenbeleid bij uitstek een taak is die door de lokale over heid zou kunnen worden uitge voerd. De provincie is er nu mee belast. "Wij zijn daar niet gelukkig mee, maar moeten accepteren dat de taak al aan de provincie is gegeven. Het is bij uitstek een decentralisa tie zonder dat het rijk daarbij de middelen geeft. Het rijk heeft de middelen ook niet. maar het is dan bijna onsportief om andere be stuurders met dit probleem op te zadelen, terwijl de discussie over de vergrijzing net is losgebarsten. Niet alleen is er sprake van een ver grijzing, maar bovendien zijn er steeds minder mensen die werken. Dat probleem is buitengewoon ernstig. Allerlei verworven rechten uit de jaren zestig zullen weer ter discussie komen. Ook de zorg plicht voor de familie". Recht Een uitgebreidere discussie wenst Schuijer in de toekomst ook over de ruimtelijke ordening. De streekplannen voor het noorden, zuiden, oosten en westen van Zuid- Holland zijn te beperkt, vindt hij. Er moet zelfs over de provincie grenzen worden gekeken. "Om een voorbeeld te geven: je kunt toch niet discussiëren over de woning bouw en uitbreiding van Alphen zonder Schiphol daarin te betrek ken?" Uitgangspunten voor die discus sie liggen overigens wel vast voor D66. Bouwen in en bij stedelijke gebieden en minder woningen in de kleine kernen. "Je kunt niet meer vasthouden aan het recht op een woning in je eigen kern. Wo ningbouw moet vooral worden ge vonden in uitbreiding stedelijke gebieden, zoals bij Zoetermeer". Verder staat vast dat het groene hart niet al te erg mag worden aan getast. "Het valt niet te ontkennen dat het groene hart specifieke be scherming verdient", formuleert Schuijer omzichtig. Hij is wel te- Binnenkort barst de campagne los voor de verkiezing van Pro vinciale Staten, het bestuur van de provincie. Voor het eerst wordt door de Statenleden een hele nieuwe Eerste Kamer gekozen, waardoor de provinciale verkie zingen een landelijk belang heb ben gekregen. Politici van naam trekken dan ook tot de verkie zingsdag op 18 maart door het land om hun boodschap uit te dra gen. Wij laten deze weken de pro vinciale kopstukken aan het woord. Vandaag de lijsttrekker van D66, E.H. Schuijer. Morgen: J. Blokland (GPV/RPF). door Henny van Egmond gen woningbouw in de duinranden zoals Wassenaar wilde, maar kan zich voorstellen dat de hoge snel heidstrein - de TGV - door het pol derlandschap gaat. "Alleen als een aantal dingen zoals wegen niet hoeft, willen we een stukje milieu opofferen voor de TGV". Schuijer is niet ontevreden met het milieubeleid dat de provincie heeft gevoerd de laatste jaren. "Het milieubeleid krijgt een plus voor het inventariseren van de bodem verontreinigingen, een plus voor de plannen met het grondwater. Kritiek is er op het feit dat er bij de laatste begrotingsbehandeling een verhoging van de motorrijtuigen belasting is aangenomen zonder dat daarbij expliciet werd aangege ven dat het geld voor milieutaken zou worden gebruikt. Bovendien wordt er geen echte politieke afwe ging gemaakt. Alle acht gedepu teerden willen een deel van het budget, ze krijgen allemaal een kluifje toegeworpen". Afslanken De noodzakelijke bezuinigingen wil D66 bereiken door een afslan king van het ambtelijke apparaat. Driehonderd ambtenaren kunnen na een reorganisatie worden ge mist, meent Schuijer. "De grootste post is personeel. Het is een bezui niging die hout snijdt en niet min der dienstverlening tot gevolg heeft. Want de provincie is nu juist te bureaucratisch". Of D66 die ambtelijke organisa tie op gang kan zetten als partij die is vertegenwoordigd in het college van gedeputeerde staten, het dage lijks bestuur van de provincie, zal na 18 maart blijken. "Collegeve rantwoordelijkheid zullen wij ze ker niet uit de weg gaan. Als enige niet-collegepartij hebben wij in 1982 ook het collegeprogramma onderschreven. Dat betekent datje op een andere manier tegenover zo'n college staat". Schuijer verwacht dat de zeven zetels behouden blijven. "Of één meer. Het streven is dat we college verantwoordelijkheid krijgen aan geboden", zegt de D66-voorman. Of dat in een college met PvdA, WD en CDA is, weet hij niet. "De afgelopen jaren zijn de irritaties tussen de partijen duidelijk ge groeid. Met het CDA gaat het wat moeizaam, terwijl de verhouding tussen PvdA en WD erg hartelijk is. De niet-confessionele partijen functioneren op provinciaal niveau toch erg goed samen", zegt Schuij er, die wel wil dat een college op voldoende steun in de staten kan rekenen. "Een college met een mi nimale meerderheid, daar zijn wij echt tegen". LEIDEN - Bij een controle door de Leidse politie gisteravond bleken 59 fietsers zonder deugdelijke ver lichting te rijden. Tegen hen is pro- ces-verbaal opgemaakt. Tien auto's reden te hard. Twee daarvan scheurden zelfs met een snelheid van 120 kilometer door de binnenstad. LEIDEN - Het college van B en W staat de organisatie van de Leidse Lakenfeesten toe, dit jaar behalve op 12 juli ook op 19 juli een toeristi sche markt te houden. Op 12 juli mag de Leidse middenstand de Winkels openen. Op 19 juli is dat niet toegestaan, omdat Leiden jaar lijks maar vier dagen mag aanwij zen als extra dagen waarop de win keliers hun zaak mogen openen. Behalve voor 12 juli wordt ook voor 20 april (tweede paasdag), 8 juni (tweede pinksterdag) en 11 ok tober een ontheffing van de Win kelsluitingswet verleend. Dat op 19 juli een toeristische markt gehouden mag worden, ge schiedt op aandrang van de organi satoren van de Lakenfeesten. Vol gens de organisatie zouden de La kenfeesten niet doorgaan wanneer het college hieraan geen medewer king verleent. Wethouder Fase (economische zaken) gaat er vanuit dat een dergelijke markt niet aan de bepalingen aan de winkelslui tingswet is gebonden. Dat de win kels die dag gesloten moeten blij ven, vindt zij niet zo'n ramp omdat de animo van de winkeliers om tij dens de Lakenfeesten open te zijn, vorige jaren zeer gering is geble ken. Mocht de economische con troledienst optreden tegen de toe ristische markt, stelt de gemeente zich verantwoordelijk voor de ge volgen. Op tweede paasdag en 11 okto ber worden er bij de Groenoord hallen provinciale vlooienmarkten gehouden. Tweede paasdag en tweede pinksterdag gelden boven dien als bijzondere dagen voor de meubelbranche. Vorig jaar hadden deze winkels geen toestemming gekregen open te gaan terwijl dat in de regiogemeenten wel was ge beurd. Toen een aantal meubelza ken toch open ging, werden zij door de politie geverbaliseerd. Dit probleem wordt nu dit jaar pro bleem vermeden. LEIDEN - Directeur A. de Jong noemt de suggestie om de Groenoordhallen te privatiseren "weinig zinvol". De Jong ziet niet dat de gemeente er financieel beter van zal worden, wanneer de hallen in particuliere handen zullen over gaan. "Indien de gemeente niet meer beschikt over de Groenoord hallen, zullen er onmiddellijk drie sporthallen gebouwd moeten wor den om voldoende faciliteiten op sportgebied te creëren. Het zal al met al niets opleveren". Volgens De Jong staat wethouder Fase van economische zaken afwijzend te genover het idee dat door de CDA- fractie is gelanceerd. De Jong stelt wel dat het werk van de Groenoordhallen niet per se een overheidstaak is. "Deze discus sie had echter een aantal jaren ge leden gevoerd moeten worden toen het tekort van de Groenoord hallen nog meer dan een miljoen bedroeg. Nu is dat tekort echter al aanzienlijk teruggebracht. Boven dien wordt het tekort op de exploi tatie van de sport door de de winst op de veemarkt met 2,5 ton ver minderd". De suggestie de Groenoordhal len te privatiseren werd door het CDA gedaan in het kader van de komende bezuinigingsoperatie. "Het is een aardig ideetje, maar ie dereen die weet hoe de exploitatie hier in elkaar zit, zal inzien dat het weinig realistisch is", aldus De Jong. LEIDEN - Noordwijk, 21 maart, 1986. De verdachte, op dat mo ment nog een onschuldige auto mobilist, naderde een kruising. Kwam er geen verkeer aan dat voorrang had? Nee, hij reed de kruising op. "Toen ik er voor tweederde over was, gebeurde het", vertelde hij gisterochtend aan de kantonrechter. "Er vloog iets tegen me op". door Wim Brands Dat iets bleek bij nader inzien een auto te zijn, bestuurd door ie mand die voorrang had. De ver dachte had dus beter moeten uit kijken, merkte de kantonrechter op. "Onmogelijk", aldus de ver dachte. "Die ander reed dik over de 100. Mijn wagen, die twee ton zwaar is, maakte een slag in de rondte, dus ga maar na". Die andere automobilist had echter verklaard dat hij nog geen 50 kilometer had gereden. "Wat zegt u? 50? Dat wil er bij mij niet in. De getuigen hebben 'm ook niet gezien. Ze hoorden alleen een zeer hoge gil van de banden. Wat die man deed, dat was geen rijden meer, maar vliegen". Er zaten trouwens ook getui gen in de rechtszaal; wilde de rechter misschien hun verhaal even horen? "Dat de getuigen hier ook zijn, had u iets eerder moeten vertellen", merkte de rechter op. Dan had hij die men sen namelijk even naar de gang kunnen sturen. Of hij die getui gen nu nog wilde horen, wist hij zo net nog niet. Terwijl de rechter nog aan het beraadslagen was met de officier van justitie verscheep er een man voor de balie. Hij knikte naar de verdachte. Oude beken den. "Goedemorgen", zei de vreemde tegen de rechter. Deze keek verbaasd op. "Wat komt u doen?" "Ik ben een van de getuigen". Mooi, maar hij was toch niet naar voren geroepen? Hij mocht weer gaan zitten, om even later officieel te worden uitgenodigd; toen waren de rechter en de offi cier namelijk van mening dat het geen kwaad kon om naar het ver haal van de getuige te luisteren. In grote trekken vertelde de man hetzelfde verhaal als de ver dachte, zij het dat hij zijn versie doorspekte met zinnen als "Ik zie als taxichauffeur natuurlijk een hoop" en "Het moet in een* fractie van een seconde gebeurd zijn, want ik zag niks". De rechter hoorde het verhaal aan en kon niet nalaten op te merken dat "die wagen klaarblij kelijk uit de lucht was komen vallen". Waar waren trouwens de andere getuigen? Tsja, ant woordde de verdachte, die waren er dus wel, maar niet in de rechtszaal. Hij mocht ze zelf op trommelen van de kantonrech ter. De zaak zal dus over enige tijd een vervolg krijgen. Wild West Nadat de officier van justitie een boete van 490 gulden had geeist, kwam de advocate van de verdachte aan het woord. Nu was het haar beurt om te vertellen wat er precies was gebeurd op die avond aan het begin van het vorige jaar. En ze kon de rechter verzekeren dat daar in Lisse fei telijk iets anders was gebeurd dan je uit het proces-verbaal zou afleiden. Haar cliënt was om een uur of twaalf 's avonds uit de disco ge komen. Toen hij wilde wegrijden op z'n motor was er een meisje achterop gesprongen. Een gein tje. De verdachte reed een klein stukje met haar de straat in. Daar had het bij moeten blijven, aldus de advocate. Maar helaas, de avond ging an ders verlopen. Er kwam een poli- tie-auto de hoek om. De agenten zagen de motorrijder, zagen ook dat er iemand achterop zat die geen helm droeg en ze zetten de achtervolging in. Geconfron teerd met die jagende agenten wist de jongen niets anders te doen dan gas geven, aldus de ad vocate. Wat de politie had gedaan, gaf geen pas volgens haar. Zoals ze al zei: ze hadden hem opgejaagd en vervolgens versterking opge roepen, alsof ze in een wild west film speelden. Waarom stopte de jongen niet? Volgens haar was het begrijpe lijk dat hij bleef doorjakkeren met een snelheid van over de 100 kilometer. Was hij gestopt, er was zeker een ongeluk ontstaan. Dat ongeluk ontstond overi gens later. Eén van de politiewa gens stond gekeerd op straat en de jongen wist het voertuig niet meer te ontwijken. Het meisje had niets, hij wel: verbrijzelde benen. Voor de botsing werd hij niet verantwoordelijk gesteld, dat was de schuld van de politie. De advocate vond echter dat de an dere overtredingen - door rood rijden, geen helm op, 140 kilome ter per uur jakkeren - hem niet te zwaar moesten worden aangere kend, "want hij is al fors gestraft in feite". Bij de gemeten snelheid zette de rechter vraagtekens. Volgens hem was het proces-verbaal op dit punt niet duidelijk genoeg. Bleven twee overtredingen over: dat het meisje geen helm had op gehad en door rood rijden. De jongen werd veroordeeld tot een geldboete van 190 gulden. Hij was zelf overigens niet aanwezig, hoewel zijn advocate tijdens de zitting vertelde dat hij had be loofd om te komen... op de fiets. Louwe Kooijmans tijdens zijn diesrede ter gelegenheid van de 412de verjaardag van de Leidse universiteit. (foto Dick Hogcwoning LEIDEN - Over de lof aan de pre historie, een titel ontleend aan de oratie van de 'vader' van de Neder landse archeologie, Casper Reu- vens, ging de rede die de Leidse prehistoricus prof.dr. L.P. Louwe Kooijmans gisteren hield ter gele genheid van de herdenking van de geboorte (dies natalis) van de Leid se Universiteit 412 jaar geleden. Zijn diesrede in de Pieterskerk, aangehoord door de universitaire gemeenschap, spitste zich toe op de Leidse bijdrage aan twee be langwekkende archeologische op gravingen: die in de Belvédère- groeve in Maastricht en die in de Indiaanse woonplaatsen op het ei land Sint Eustatius. Brengt de eerste opgraving vondsten van 270.000 jaar oud aan het licht, de opgravingen op Sint Eustatius dateren van de vijfde tot zesde eeuw na Christus. Deze woonplaatsen werden in 1923 ont dekt door de Leidse antropoloog De Josselin de Jong. Het feit dat antropologen, geolo gen en biologen steeds nauwer bij het archeologisch onderzoek be trokken worden, heeft volgens Louwe Kooijmans het beeld van de prehistorie geleidelijk ver nieuwd. Het gaat meer en meer be staan uit patronen en veranderin gen in de menselijke samenleving die uitstijgen boven de ordening van het archeologisch materiaal. "Ik denk dat wij geleidelijk in een fase zullen geraken waarin het beeld van de prehistorie aan zelf standigheid zal winnen. Versterkt met een goede algemeen antropo logische scholing zal de prehistorie bijdragen aan de kennis van de verscheidenheid van de menselij ke cultuur en speciaal aan de cultu rele verandering en evolutie", al dus Louwe Kooijmans. Debat Dr. R.J. in 't Veld, directeur ge neraal van het ministerie van on derwijs en wetenschappen, en dr. C.J.M. Schuyt, hoogleraar in de empirische sociologie, debatteren woensdag over de toekomst van de Nederlandse universiteiten en de plaats van de sociale weten schappen daarin. De discussie wordt geleid door prof. dr. J.F. Glastra van Loon. Het debat wordt gehouden in het Centrale Voorzieningengebouw, Cleverin- gaplaats 1 en begint om 19.30 Ex'85 Het centrum voor hulv en be wustwording Ex'85 houdt woens dag van 19.00 tot 20.00 uur aan de Koppenhinksteeg 15 een intro ductieavond Tai Chi. Popmuziek ln buurthuis Op Eigen Wieken aan de Valkenpad 2 speelt vrij dag de groep Chling. Deze band speelt swingende soul/funk/reg gae en bestaat uit George Linger, zang en gitaar, Edward Linger, zang en bass, Heyn Linger, zang en gitaar en Amer Maital, drum. Aanvang 20.00 uur. Danscursus Het Vrouwencentrum start woensdag een danscursus van 10 lessen. Verschillende technieken zoals jazz, klassiek en aerobic ko men aan de orde. Informatie en aanmelden Vrouwencentrum, Douzastraat 34, tel: 123538.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13