Steeds Gezondheidsverklaring vee wekt woede handelaren on Minervaleden hebben schuld van 1,3 miljoen aan de vereniging leidsch m dagblad: Geen vervolging huisartsen wegens actie tegen het AZL Bijna vechtpartijen bij Groenoordhallen Winkeliers eens met afsluiting Breestraat DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Dees van volksgezondheid vindt dat de huisartsen in de regio Leiden niet tuchtrechtelijk ver volgd moeten worden voor huii ac tie om geen patiënten meer te ver wijzen naar het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL). Dees zei dit gisteren in antwoord op kamervra gen van mevrouw Müller-Van Ast (PvdA). De huisartsen in de regio Leiden hebben 16 december van het vorig Vrouw gewond LEIDEN - Omstreeks half elf gis teravond is een 19-jarige Leidse ge wond geraakt, toen zij met de fiets tegen het verkeer in op de Beesten markt reed. Een 50-jarige automobilist, even eens uit Leiden, kwam van de Nieuwe Beestenmarkt aanrijden en op dat moment stak de fietster vlak voor zijn auto de rijbaan over. De automobilist kon haar niet ont wijken en reed met zijn linkerkant tegen haar aan. De fietster kwam daarop te vallen en moest naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht om een wond aan haar hoofd te laten hechten. Inbrekers heterdaad betrapt LEIDEN - Bij een zoekactie in de mensa aan de Kaiserstraat heeft de politie vannacht drie Leidenaars van 18 en 19 jaar oud aangehouden. Getuigen hadden het drietal om streeks half drie vannacht zien rondlopen en hadden de politie ge waarschuwd. Die doorzocht de mensa en wist het drietal na een half uur te pakken te krijgen. De inbrekers, die door een ruitje in te gooien konden binnenkomen, had den nog niet de kans gehad iets mee te nemen. jaar besloten geen patiënten meer te verwijzen naar het AZL omdat daar de opleiding huisartsgenees kunde wellicht zal worden opgehe ven. Dees wijst er op dat de organi sator van de actie, de Plaatselijke Huisartsen Vereniging Leiden, zijn leden oproept verwijzing naar het AZL tot nader order te stoppen, tenzij de patiënt er om vraagt en tenzij er een medische reden voor is. Volgens Dees is een toereikende behandeling van verwezen patiën ten in die regio daarom nog altijd voldoende gewaarborgd. Hij bena drukt in zijn antwoord dat de Ge neeskundige Hoofdinspectie van Volksgezondheid van Zuid-Hol land een onderzoek heeft ingesteld dat nog niet is afgerond. Gulheid betaald met pak slaag LEIDEN - Een 41-jarige Leidenaar heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling en vernieling. Maandagavond zat hij aan de bar in een cafë aan de Lage Rijndijk, toen er een man naast hem kwam zitten die zei dat hij "er de schurft in had". Om hem op te vrolijken be stelde de Leidenaar een borreltje voor hem, maar met de medede ling dat hij geen borreltje van hem hoefde te hebben, gooide de mis troostige barbezoeker de inhoud van het glas over de bar. Vervolgens haalde hij met zijn rechterhand een zwart voorwerp uit zijn broekzak, dat volgens de Leidenaar wel een vuurwapen leek. De man hief het omhoog en verkocht de Leidenaar een aantal klappen op het hoofd. Die rolde van de kruk op de grond. Als ge volg daarvan liep hij een vlees wond aan het hoofd op. Zijn kunst gebit was door de klappen in twee ën gebroken. De dader had intus sen het café verlaten. Politieke koks In de serie 'de politieke kok van de maand' in het Leidse restau rant Camino Real was gisteren de beurt aan Jan Hoekema, het raadslid voor D66. Na het zwieri ge Japanse maal, vorige maand, van burgemeester Goekoop, zet te Hoekema zijn aanhang voor: een halve avocadopeer gevuld met bleekselderij en gorgonzola- mascarpone; gebakken varkens haasjes met een saus van krui denkaas en aardappeltjes, broc coli en salade en tot slot ijs met fruit en een saus op basis van witte wijn, sinaasappel en cog nac. Zegt u nu zelf: een Redelijk Alternatief in de vretineuze sfeer. De avocadopeer had iets Van Agterigs: we buigen niet naar links, we buigen niet naar rechts, we waden gewoon door onze ei gen puree. Het hoofdgerecht was prima op de aardappeltjes na die óf model stonden voor een wel heel nouvelle cuisine óf doodge woon te hard waren. Hoekema deed zijn best, serveerde de ge rechten met verlegen charme uit, maar hield toch voortdurend iets zorgelijks van: als dit in gods naam allemaal maar goed af loopt. In een causerietje tijdens het maal legde hij de ernst van de ontploffingstheorie, die zijn par tij ooit voorstond. Aan slechts een enkele lichtvoetigheid waag de hij zich: "Koken en eten zijn beide een vorm van spel. Beide hebben ook één gevaarlijke te genstander: de eenheidsworst". Die Jan, hij kan het wel, als-ie maar wil. Eten is niet alleen een kwestie van wat staat er óp tafel, maar ook wat zit er aan tafel. Dat was o.a. burgemeester Schoute van Wassenaar, in deze dreven nog wel bekend. Hij meldde voor zichtigjes over het maal van Hoe kema: "Het menu past bij de kok, beschaafd, degelijk, weinig fantasie, maar wel gezellig". Voorts was daar wethouder Kuijers: "Wat zal ik ervan zeg gen. Ik heb dit menu al eens bij Jan thuis gegeten, dus het was een soort feest der herkenning". •En tenslotte wethouder Peters (PvdA): "Het begin was veelbelo vend, al moest je daar wel flink bij drinken. Bij het hoofdgerecht vond ik de saus te flauw. Maar dat zie je vaker bij D66: als je tot de substantie komt, zakt de par tij weg". Peters is ook gevraagd als poli tieke kok, maar heeft geweigerd "omdat ik er niet van houd in competitie-verband te koken". Meent-ie dat nou of probeert hij op onnavolgbare wijze te zeggen dat hij nog geen blik doperwten kan opentrekken? Enfin, 23 maart wordt de serie vervolgd met wethouder De la Mar van Links Leiden. Dat wordt wat vrienden: de verbeel ding in de keuken. Of draait het toch gewoon uit op een boter ham met tevredenheid? Ambulance (1) Wel eens gehoord van rivier- blindheid? Dat is een tropische ziekte die onder meer voorkomt in Ghana. Besmette mensen krij gen aanvankelijk grote knobbeis op de armen en kunnen uiteinde lijk zelfs blind worden. Maar wat heeft dat te maken met Leiden? Een Leidse werkgroep Remedi - Redistributie Medische Instru menten - ondersteunt een zie kenhuis in Wenchi (Ghana) waar deze ziekte een ware ramp vormt voor de bevolking. De vlieg die verantwoordelijk is voor de ziek te houdt zich vooral op in de ri vierbeddingen. Dat zijn nu net de vruchtbare gebieden. Omdat de mensen doodsbenauwd zijn voor de ziekte, gaan ze daar weg en worden de belangrijkste land bouwgebieden dus ontvolkt. Een stap in de bestrijding van rivierblindheid is een oude am bulance van de GG/GD die door de gemeente Leiden aan Remedi ter beschikking is gesteld. Deze gaat dienst doen als mobiele po likliniek. Op dit ogenblik staat de ambu lance in de Hobbyhal in Leider dorp om te worden opgeknapt. De ambulance die in gereedheid wordt gebracht voor vertrek naar Ghana (foto Ellen Martens) Volgens Walter Schrader, die een van de oprichters van Remedi is, wordt de ambulance helemaal geschikt gemaakt voor de moei lijke omstandigheden in de tro pen. De elf jaar oude Peugeot is wel goedgekeurd door de be- drijfskeuring, maar toch wordt bijvoorbeeld het plaatwerk ver stevigd, verbindingen verzonken en wordt er een tropenradiator aangebracht. Bij het opknappen wordt de werkgroep geadviseerd door garagehouder Schoneveld uit Rijnsburg, die volgens Schra der al jarenlang ervaring heeft met het geschikt maken van voertuigen voor de tropen. Ambulance (2) De werkgroep wil niet alleen een ambulance sturen, maar wil ook zorgen dat het daadwerkelijk ge bruikt wordt. Naast alle medi sche instrumenten die nodig zijn voor het bestrijden van rivier- blindheid, krijgt de ambulance een aantal zonnecollectoren. "Hierdoor kan de ambulance bij voorbeeld een heel dorp onder zoeken zonder opeens zonder energie te komen. Daarnaast pro beren we de ambulance .te voor zien van de benodigde materia len", zegt de bijna afgestudeerde medicijnenstudent Schrader. Remedi sluit zich aan bij het uitgangspunt van de Wereld Ge zondheids Organisatie dat voor komen beter is dan genezen. Dat betekent dat de bevolking moet worden opgezocht voordat de ziekte uitbreekt. Schrader zegt dat de ambulance als rijdend zie kenhuis daarvoor een ideaal middel is. Ook wordt gebruik ge maakt van de kennis die het Aca demisch Ziekenhuis heeft op het gebied van tropische geneeskun de. Want volgens Schrader wil Remedi niet alleen materialen die niet meer door ziekenhuizen worden gebruikt naar de derde wereld sturen, maar ook de ken nis over tropische ziekten op de juiste plaats brengen. "Gelukkig heeft het AZL al een jarenlange traditie met uitwisseling van kennis naar de derde wereld. On der meer door uitzending van pas afgestudeerde artsen", zegt Schrader, die zelf ook naar ont wikkelingslanden wil. Op verschillende manieren is door Remedi geld bij elkaar ge schraapt. Leerlingen van de scholengemeenschap Haesdui- nen uit.Noordwijk hebben 15.000 gulden opgehaald met het was sen van auto's, boodschappen doen, klusjes opknappen, hard lopen en een feestavond. Een ze kere José was hierin het beste en daarom is besloten, naar goed Ghanees gebruik, de ambulance naar haar te noemen. Schrader is ook bezig met be hulp van sponsoring bedrijven een bijdrage te laten leveren. De vier grootste sponsors krijgen het logo aan de buitenkant van de rijdende ziekenhuis. Voordat Remedi de omge bouwde ambulance op 13 juni kan laten verschepen naar Gha na, moet nog heel wat gebeuren. Voor het rijklaar maken van de auto zijn nog vakmensen nodig die in hun vrije tijd een klus op zich willen nemen. Geïnteres seerden kunnen zich wenden tot Walter Schrader, tel. 176226. mijn een oplossing aan te dragen. "Ik sta niet in voor wat er volgende week maandag gebeurt. Dan vallen er klappen", meent de directeur van de Leidse Groenoordhallen. Verplicht De gezondheidverklaring is ver plicht wanneer een rund van het ene bedrijf aan het andere wordt verkocht. Met behulp van deze ver klaring tracht de overheid snel achter de bron te komen indien er besmettelijke ziektes als bijvoor beeld de varkenspest worden ge constateerd. In zo'n geval is via de verklaringen snel na te gaan waar de runderen vandaan komen. De handelaar dient de verklaring bij verkoop van het rund te over leggen. De verklaring is verkrijg baar bij daarvoor speciaal door de overheid ingestelde bureaus die deze met behulp van een compu terbestand waarin het Nederlandse vee is ondergebracht, op vrij een voudige wijze kunnen afgeven. Het dichtstbijzijnde bureau van de AID bevindt zich in Ter Aar. Twee jaar geleden is het systeem van de gezondheidverklaringen af geschaft om vorige maand onder druk van de Tweede Kamer en het Landbouwschap weer ingevoerd te worden. Gedurende de afgelo pen twee jaar zijn AID-bureaus ge heel gesloten en in andere gevallen zijn ze in het weekeinde dicht. Voor de handelaren is dit een han dicap omdat zij voor vee dat in het weekeinde wordt verhandeld, pas op maandag vanaf negen uur de vereiste papieren kunnen krijgen. Dat is te laat voor de Leidse vee markt waar tegen die tijd de han del al voorbij is. Inmiddels is beslo ten de bureaus ook op zaterdag middag open te stellen, zij het dat voor de verklaring per rund een tientje extra betaald moet worden (de verklaringen kosten normaal drie gulden). Dat stuit op groot ver zet van de handelaren. Slachtvee Volgens De Jong moet de maan- dagmarkt in de Groenoordhallen uitgesloten worden van de maatre gel. Het is namelijk bij uitstek een slachtveemarkt waarbij de runde ren niet aan een veehouderij, maar aan een slachter worden verkocht. De gezondheidsverklaring is niet noodzakelijk wanneer de boer zijn runderen direct aan een slachter verkoopt omdat deze in de slachterij nog een controle uit voert. Dat op de slachtveemarkt i tien ambtenaren LEIDEN - Op de Leidse vee- Een aantal veehandelaren was dan markt zijn gisterochtend bijnc vechtpartijen uitgebroken tus sen veehandelaren en ambte- Maar .dat leidde direct tot onrust naren van lde Algemene In spectie Dienst (AID). Inzet van de verhitte discussie waarin de £e?V*Tva7 de "dhêids* zogenaamde gezondheids- verklaringen te controleren. Zij verklaringen waarover veehan- poogden te voorkomen dat er on- delaren sinds drie weken weer gecontroleerd vee op de markt moeten beschikken als er werd aangeboden. Dat rund in eigendom wordt over- groot aantal mensen niet met als gedragen. Die verklaringen, 6evolê <Jat er biJ"a vechtpartijen bedoeld om in geval van ver- ,„d''ecteur iGroenoordhallen A. de Jong. spreiding van besmettelijke Desalniettemin slaagde toch een ziekten snel de bron te kunnen groot aantal handelaren erin op de opsporen, zijn volgens hande- markt hun vee aan te bieden. Zij laren evenwel moeilijk te krij- werden later door de ambtenaren gen omdat de bureaus van de geverbaliseerd. De Jong heeft het inspectiedienst in het weekein- ooilege van B en W gevraagd de mi- de zijn gesloten. nister te verzoeken op korte ter- wel een verklaring wordt geeist, vindt De Jong "oneerlijke concur rentie". Hij vreest dat de handela ren de markt zullen gaan mijden hetgeen een financiële aderlating voor de Groenoordhallen zou bete kenen. Mocht de minister bij zijn maatre gel blijven, vindt De Jong dat er in de Groenoordhallen een bureau van de AID moet komen. De han delaren zouden dan op maandag ochtend bij de opening van de markt de papieren kunnen halen. De Jong wordt hierin gesteund door het college. Wethouder Fase (economische zaken) zei zo spoe dig mogelijk contact met minister Braks hierover te zullen opnemen. Voor de veemarkt op dinsdag ochtend gelden de problemen niet. De handelaren zijn dan in staat ge weest op maandag de papieren te halen. De dinsdagmarkt is boven dien geen slachtveemarkt zodat het hebben van een gezondheid- verklaring als rechtvaardig wordt beschouwd. LEIDEN - De sloop van het pand van Langezaal is gisteren begonnen. Voor het uitvoeren van de werkzaamhe den werd de Stille Rijn voor het verkeer afgesloten. De vrijgekomen ruimte zal benut worden voor de bouw van appartementen (foto Dick Hogewoning) LEIDEN - De proef met de afslui ting van de Breestraat zal op 1 mei van start gaan. Het experiment zal drie maanden duren. Na de perio de van drie maanden zal de proef geëvalueerd worden. Wethouder Peters van verkeer sluit echter niet uit dat nog tijdens het experiment besloten wordt om de Breestraat definitief af te sluiten, "wanneer een grote meerderheid van de be geleidingscommissie positief te genover de afsluiting staat". De winkeliersvereniging Bree straat staat positief tegenover het 'nieuwe' plan voor een proefafslui- ting van de Breestraat. H. van Cleef, voorzitter van de winkeliers vereniging, stelt dat de winkeliers het liefst in de hele straat de zoge heten Leidsestraat-variant inge voerd hadden zien. "Het gedeelte waar nu 'de Osnabrück-variant wordt ingevoerd, is echter zo breed dat het daar weinig uitmaakt", al dus Van Cleef. De Leidsestraat-variant en de Osnabrück-variant zijn de bena mingen voor de verschillende mo gelijkheden om het verkeer in de Breestraat af te wikkelen nadat de ze straat is afgesloten voor auto's. Bij de Leidsestraat-variant is er één strook beschikbaar voor bus sen en/of fietsers. De strook is zo breed dat er telkens maar een bus tegelijk op kan rijden. Daarom is ook de aanleg van zogenoemde wisselstroken noodzakelijk, waar de elkaar tegemoetrijdende bussen elkaar kunnen passeren. Bij de Osnabrück-variant mogen bussen weliswaar van de gehele rij baan gebruikmaken en kunnen ze elkaar daar normaal passeren. Ze moeten echter stapvoets rijden omdat ze de weg moeten delen met voetgangers en fietsers. Het voordeel van de Leidse straat-variant is dat er op deze wij ze een groter gebied ontstaat waar -het publiek ongestoord kan wan delen en winkelen. Vandaar dat de winkeliers deze variant vorige week nog omschreven als de 'enige aanvaardbare' oplossing. De raads commissies voor ruimtelijke orde ning en economische zaken kozen er echter voor om in de Breestraat van 't Gangetje tot de Koombrug- steeg de Leidsestraat-variant in te voeren en van de Papengracht tot de Koornbrugsteeg de Osnabrück- variant. Met deze oplossing kan Van Cleef zich ook wel verenigen. "De Breestraat is tussen de Papen gracht en de Koornbrugsteeg op sommige punten 20 meter breed. Daar maakt het eigenlijk niet zo veel uit welke oplossing er voor de bussen wordt gekozen", aldus Van Cleef. Voorzitter Spoor kondigt maatregelen aan LEIDEN - Leden van Minerva heb ben een schuld van 1,3 miljoen gul den bij hun vereniging. De gemid delde schuld bedraagt 400 gulden per lid. Hierdoor kampt Minerva., met een gebrek aan contant geld. Dit leidt ertoe dat de vereniging bij de bank geld moet lenen om de re keningen te kunnen betalen. De voorzitter zegt in het verenigings blad Correl dat er sprake is van een dubieus record. Zeven jaar geleden bedroeg de debiteurenstand nog 500.000 gulden. Hij vreest dat in 1990 dit bedrag zal zijn opgelopen tot ruim anderhalf miljoen. Voorzitter Spoor zegt dat de 1,3 miljoen niet alleen barschuld is. Een aantal contributies voor de vereniging is in dit bedrag begre pen. "Dat neemt niet weg dat het bedrag betaald moet worden. Of het betaald zal worden moet dan nog maar blijken. Op dit ogenblik wordt er weer beter betaald, maar staat er nog steeds een groot be drag open", aldus Spoor. Volgens de voorzitter zijn er eni ge leden met een erg hoge reke ning. In het blad wordt melding ge maakt van leden met 15.000 gulden schuld. Omdat Minerva 3200 leden heeft, loopt de totale schuld van de vereniging snel op. "Op zich is een hoge debiteurenstand niet erg, maar het alarmerende is dat er een stijgende lijn in zit. Het doorzetten van deze trend kan Minerva finan cieel in een moeilijke positie bren gen", zo zegt Spoor. Over de oorzaken heeft Spoor wel zijn ideeën, maar zegt dat deze moeilijk hard zijn te maken. In de eerste plaats vindt hij het opval lend dat sinds het vertrek van het financieel beheer - bestuurders met alleen de taak de financiën te beheren - de rekeningen sterk zijn opgelopen. De financiële taken zijn nu verdeeld over de andere be stuurders. In het stuk in Correl schrijft Spoor dat het tevens schort aan de betalingsmoraal van de leden. Te makkelijk wordt gebruik gemaakt van de mogelijkheid om te consu meren op rekening. Spoor zegt dat je allerlei maatregelen kunt verzin nen, "maar als er niet betaald wordt houdt alles op". Hij vraagt zich af of de kredietmogelijkheden dan nog wel gehandhaafd kunnen blijven. Hij wijst in zijn artikel in Correl dat er sprake is van een vicieuze cirkel. Leden krijgen een boete als ze nog een rekening hebben open staan en die kan oplopen tot 45 gul den in drie maanden. "En hier wringt de schoen", zo schrijft Spoor. "De rekeningen lopen op omdat er niet betaald wordt terwijl er wel geconsumeerd wordt Ver volgens komen er nog boetes bij, waardoor afbetalen nog moeilijker wordt". Niettemin zijn er al maatregelen genomen en staan er nieuwe op stapel. Al een tijdje wordt er 'ge sluisd' hetgeen betekent dat een aantal keren per maand een tafel bij de ingang wordt gezet met de schuldlijsten. Minervaleden met een te hoge schuld worden die avond niet toegelaten. Nog iets ver der gaat het 'schorsen' van leden. Minervanen worden dan de toe gang ontzegd totdat de rekening is betaald. In de toekomst zal echter sneller worden overgegaan tot schorsing. De voorzitter - of in Minervater- men: Praeses Collegii - vindt het schorsen een buitengewoon verve lend effect van de kredietmogelijk heden. "Dat vind ik niet leuk. Je biedt een service en als gevolg daarvan moeten leden, die wat al te makkelijk zijn, de toegang gewei gerd worden. Spijtig genoeg". Daarnaast wordt overwogen de namen van langdurige wanbetalers in het clubblad Correl te publice ren en komt er een strenger boete systeem. In het slot van het stuk in Correl dreigt Spoor met een paar- demiddel: "Mocht blijken dat de stand van zaken niet verandert, dan zal er gedurende langere perio des niet meer op rekening gecon sumeerd kunnen worden. Daarbij kan gedacht worden aan een kre- dietloze maand".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11