Gemeente betaalt vervangers bij ziekte Ook binnen Gevulei kritiek op studie Leidse vuilverbranding LEIPSCH jjj DAGBLAD Tijdelijke oplossing basisscholen vanwege wachtdagenregeling Philips topman nu hoogleraar in Leiden Besluiten tot september uitgesteld PvdA wil muzikale vorming op basisschool Fietster bekneld Boekwerk 'Ziekenhuis en strategie' Gesprek bewoners met EBR en Federatie Haags water in Stevenshof Vrouw (35) spoorloos verdwenen ZATERDAG 7 FEBRUARI 1987 LEIDEN - De gemeente Leiden is bereid tijdelijk de kosten van in vallers wegens ziekte op basisscho len te betalen. Indien er op een ba sisschool sprake is van meer dan één zieke leerkracht, dan neemt de gemeente de kosten van de tweede en volgende invallers voor haar re kening. Die regeling is nodig om dat de rijkskoverheid de eerste ziektedagen van een leerkracht geen invaller meer wil betalen. Dat leidde de afgelopen weken, onder meer op basisschool De Morskring tot chaotische toestanden omdat verscheidene leraren ziek waren. Leerlingen moesten naar huis wor den gestuurd. Als er sprake is van een zieke leerkracht, dan moeten de leerlin gen van zijn groep over de andere groepen van de school worden ver spreid. Wethouder H. van Dongen betaalt de vervangingsregeling uit de pot onderwijsvernieuwing waarin ongeveer twee ton zit. Dat geldt is eigenlijk bestemd voor emancipatie en onderwijsvoor rang. De regeling gaat maandag in en duurt tot juli. Wethouder Van Dongen stelt nadrukkelijk dat het gaat om een tijdelijke oplossing voor openbare en bijzondere scho len in Leiden om de 'ernstige situa tie' het hoofd te bieden. Met deze oplossing wil de ge meente aangeven dat de maatregel van Deetman onaanvaardbaar is. Wethouder Van Dongen: "We kun nen niet toestaan dat kinderen naar huis worden gestuurd. Dan komt de voortgang van het onder wijs in gevaar. Maar omdat je als gemeente niet én kunt eisen dat kinderen op school blijven én tege lijkertijd geen geld beschikbaar stellen voor oplossingen, hebben we tot deze noodmaatregel beslo ten. We blijven echter van mening dat de rijksoverheid verantwoor delijk is voor de noodsituatie die nu voor scholen is ontstaan en dat het rijk dan ook een oplossing moet bieden. Op dit moment blijft de rijksoverheid in gebreke en dus moet de gemeente het weer op knappen". De wethouder vreest ook een toename van het ziekteverzuim als de gemeente niets doet. "Leer krachten zullen na de eerste twee dagen goed uitzieken omdat ze de scholen niet met weer twee wacht- dagen willen opschepen als blijkt dat het niet gaat en zich opnieuw ziek moeten melden". Van Dongen sluit niet uit dat het ziekteverzuim door de wachtdagenregeling zal toenemen. De invallers zullen uit de norma le vervangerspoule komen en daar om een volledig salaris ontvangen. Er zullen geen - goedkopere - vrij willigers worden ingezet. Deson danks denkt de gemeente dat de beschikbare 200.000 gulden wel toereikend zal zijn voor het lopen de schooljaar. Welke oplossing daarna wordt getroffen is nog ge heel onzeker. De gemeente zal dan in ieder geval geen geld meer heb ben. De wethouder hoopt dat de Tweede Kamer onder druk van ac ties van vakbonden (door het te rugdraaien van goedkeuring van wachtdagenregeling), scholen (sta kingsactie in Den Helder eergiste ren) en ouders (wellicht via mede zeggenschapsraden), een einde zal maken aan de wachtdagenrege ling. Dan kan de 200.000 gulden alsnog voor emancipatie en onder wijsvoorrang gebruikt worden. De wethouder heeft voor het aanbreken van dit potje gekozen omdat volgens haar in de huidige situatie toch geen sprake kan zijn van 'extra inspanningen' van de scholen voor de gewenste onder wijsvernieuwing. Een praktische reden is het feit dat dit potje - dat dit jaar is gecreëerd door een extra verhoging van de begroting op aandringen van Van Dongen - nog niet is uitbesteed. Met de wethouders van onder wijs van middelgrote steden (meer dan 50.000 inwoners) in Zuid-Hol land is de afspraak gemaakt om al le gegevens over He wachtdagen- maatregel bij te houden. Eind mei wordt hiervan de balans opge maakt. Daarnaast is er binnenkort een landelijk overleg tussen de hoofden van directie onderwijs. Doel hiervan is het uitwisselen van ervaringen en het bespreken van de tegenmaatregelen. Het doel van de actie is voorko men dat kinderen en leerkrachten de dupe worden van de maatregel van Deetman. Daar komt echter bij dat Van Dongen vreest dat er een concurrentiestrijd tussen scholen ontbrandt. "Op korte termijn heb ben ouders wel begrip voor de hui dige problemen. Uiteindelijk denk ik dat ouders hun kinderen het liefst op een school hebben waar van zij denken dat die dergelijke problemen niet hebben. Daarom ben ik bang dat scholen die nu aan de noodklok hangen de kastanjes uit het vuur halen voor de scholen die de problemen binnenshuis houden. Dat moeten we voorko men", zo stelt Van Dongen. LEIDEN - Met een inaugurale re de, getiteld 'Leiden in last, nieuwe dimensies van management', heeft Philips-topman Wisse Dekker gis termiddag het ambt van buitenge woon hoogleraar in de leer van het internationale bedrijfsmanage ment aan de Leidse Universiteit aanvaard. Dekker trad vorig jaar terug als voorzitter van de raad van bestuur van Philips, maar is nog wel voor zitter van de raad van toezicht bij dit concern. Ook zal hij als voorzit ter van een breed samengestelde commissie vóór 1 mei aanstaande de ministfer van economische za ken adviseren over het toekomsti ge Nederlandse technologiebeleid. In zijn rede stond Dekker uitvoe rig stil bij de veranderingen in het beleid van multinationale onderne mingen. In de eerste plaats de ont wikkeling van multinationaal naar globaal: van internationale handel met produktie voor een lokale markt naar handel binnen de on derneming en produktie voor een wereldmarkt. Een andere reden om in verschil lende delen van de wereld aanwe zig te willen zijn heeft volgens Dekker te maken met actiecentra op het gebied van bepaalde tech nologieën, zoals 'Silicon Valley' in de Verenigde Staten, waar alle be drijven op het gebied van micro- elektronica zijn gevestigd. "Voor consumenten-elektronica moet je in Japan zijn. We proberen daar dan ook al jaren vaste voet aan de grond te krijgen", aldus Dekker. Als derde belangrijkste kenmerk van de ontwikkeling van multina tionale ondernemingen noemde Dekker de 'dynamisering': "Door de technologische ontwikkeling begaan veranderingen zo snel, dat ik mij wel eens afvraag of we met een uit de hand gelopen situatie te doen hebben. Natuurlijk is innova tie een wezenlijk element van onze economische orde". Dekker zei al dergelijke verande ringen en de antwoorden van ma nagerszijde daarop tijdens zijn gasthoogleraarschap aan de orde te zullen stellen. Als man van de praktijk voorspelde hij niet veel te zullen theoretiseren. Hij sloot zich aan bij de wijsgeer Seneca die als uitgangspunt had dat "de beste wijze om iets te leren is er les in te geven". VOORSCHOTEN/LEIDEN - Het blijft volledig onduidelijk welke kant het op moet met de verwer king van het huisvuil uit deze re gio. Het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke vuilverwer king Leiden en omstreken (Gevu lei) had gisteren tijdens zijn bijeen- LEIDEN - De PvdA-fractie in de gemeenteraad wil dat er de komen de jaren door de gemeenteraad geld beschikbaar wordt gesteld voor muzikale vorming op de baisi- scholen. Hoeveel geld de fractie wil uittrekken, is nog niet bekend. Het voorstel is nog niet in het colle ge aan de orde geweest. Fractievoorzitter Van der Molen zei gisteravond op een ledenverga dering van haar partij dat de bezui niging van een half miljoen op de muziekschool niet tot sluiting daarvan hoeft te leiden. Directeur Kunst van de muziekschool be weerde deze week het tegendeel. Van der Molen verklaarde het mu ziekonderwijs voor leerlingen be neden de achttien jaar niet in ge vaar te willen brengen. De leerlin gen boven die leeftijd zouden de kosten zelf kunnen dragen omdat "de leerlingen voornamelijk uit de goede milieus afkomstig zijn". De PvdA-leden stemden gister avond merendeels in met de bezui nigingen die het college heeft voor gesteld. Wel werd gesuggereerd het aantal wethouders na dé vol gende gemeenteraadsverkiezingen in 1990 terug te brengen tot vijf als bijdrage aan de bezuinigingen. Het aantal wethouders werd juist het vorig jaar uitgebreid van zes naar zeven. Een voorstel om de Schouwburg en De Lakenhal te privatiseren werd slecht ontvan gen. De eerste zou na de komst van directeur Boelen aanmerkelijk minder tekorten opleveren dan in de jaren daarvoor het geval was. LEIDEN - Een 39-jarige fietster uit Leiden en een auto zijn gistermid dag op de kruising Topaaslaan/Saf fierstraat met elkaar in botsing ge komen. De vrouw heeft het er vol gens de politie wonder boven won der zonder kleerscheuren afge bracht. De vrouw kwam uit de Saffier straat en wilde richting Opaalstraat rijden. Ze had voorrang moeten verlenen aan een bestelwagen die op de Topaaslaan reed. Vrouw en fiets werden enkele meters meege sleurd. De vrouw kwam klem te zitten zitten tussen fiets en wegdek en de auto. De situatie liet zich volgens de politie nogal ernstig aanzien. De brandweer werd er bij gehaald om de bestelwagen met speciale appa ratuur op te tillen. Omdat een en ander nogal wat tijd vergde, trok het ongeval veel belangstelling. Van omstanders kwam er nogal wat kritiek op de hulpverleners omdat de bestelwagen niet gewoon werd teruggeduwd. Volgens de po litie is het evenwel veiliger voor het slachtoffer om met behulp van speciale persdrukapparatuur de wagen recht omhoog te drukken. De vrouw is overgebracht naar het ziekenhuis. Zij was gister avond al weer thuis. De voorzitter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, J. Hendriks, ontvangt uit handen i Peters (r) van het AZL het boekwerk 'Ziekenhuis en strategie'. LEIDEN - In de gezondheidszorg ontbreekt het aan communicatie tussen managers en specialisten. Beiden zitten vaak niet op één lijn met als gevolg dat er geen krachtig beleid kan worden geformuleerd. Tot die conclusie komt mr.dr. J.H. Peters, algemeen directeur van het Academisch Ziekenhuis, in de uitgave 'Ziekenhuis en strate gie' die onder zijn redactie tot stand is gekomen. J.P.M. Hendriks, kreeg dit boekje uitgereikt. Onder meer wordt in het boek een stevig pleidooi ge houden voor strategisch denken in de gezondheidszorg vanuit het be sef dat managers en medische spe cialisten zich hiervoor gezamenlijk sterk dienen te maken. Behalve het gebrek aan commu nicatie springt ook een andere te kortkoming van de gezondheids zorg in het oog: men beweert de patiënt centraal te stellen, probeert dit ook wel, maar slaagt er nauwe lijks in. Door specialisatie en tech nologische ontwikkelingen is het gezondheidszorgsysteem zo inge wikkeld geworden dat de patiënt hierin dreigt onder te gaan. "Het langs elkaar werken van managers en specialisten heeft hiertoe het nodige bijgedragen. Alleen een ge meenschappelijke herbezinning op de doelstelling en taken van de eigen instelling zal kunnen leiden tot een nieuwe impuls om de pa tiënt daadwerkelijk centraal te stellen", aldus de suggestie in de uitgave. komst in Voorschoten een aantal voorlopige besluiten moeten ne men over de verschillende moge lijkheden voor afvalverwerking. De Gevulei heeft echter te kampen met zoveel onzekerheden, dat de zaak nog net zo ver is als pakweg vijf of zes maanden geleden. Het dagelijks bestuur van de ge meenschappelijke regeling brengt binnenkort een advies uit over de verschillende mogelijkheden. Het is de bedoeling dat de besturen van de aangesloten gemeenten daar over een oordeel geven. In april komt het algeméén bestuur van de Gevulei weer bijeen om, naar wordt gehoopt, alsnog principe-be sluiten te nemen. In september van dit jaar moeten dan 'meer definitie ve' beslissingen vallen over de af valverwerking in deze regio. Verontreinigingen Het punt waarom alles draait is dat de gemeenschappelijke rege ling de huidige, verouderde vuil verbranding in Leiden-Noord ui terlijk in 1995 moet sluiten. De vraag daarbij is: moet hiermee in derdaad tot 1995 worden gewacht? De oude installatie werpt nogal wat verontreinigende stoffen de lucht in en uit milieu-oogpunt zou het geen slechte zaak zijn wanneer de installatie eerder wordt geslo ten. Daarbij zou het vuil mogelijk kunnen worden afgevoerd naar de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) in Rozenburg. Los van dit probleem moet de Gevulei ook een besluit nemen over de wijze van afvalverwerken na 1995. Ook hier zijn verschillen de mogelijkheden. De AVR kan definitief worden ingeschakeld. Maar de Gevulei kan, samen met andere gemeenten, ook besluiten een nieuwe installatie te bouwen in Zuid-Holland. Begin oktober vorig jaar worstel de het algemeen bestuur van de Gevulei ook al met deze vragen. Duidelijk antwoorden had het toen niet. Vandaar dat het extern bu reau Haskoning de opdracht kreeg de gevolgen en de kosten van de verschillende mogelijkheden op een rijtje te zetten. Dat rapport ligt nu op tafel en de belangrijkste conclusies zijn: open houden van de oude vuilverbran ding op de korte termijn is het goedkoopst en het verdient aanbe veling om bij de bouw van een nieuwe installatie met zo veel mo gelijk gemeenten samen te werken. Twijfels Gemeente niet aan tafel over conflict stadsverwarming LEIDEN - Een afvaardiging van de bewoners van de Stevenshof die betrokken zijn in het conflict rond de stadsverwarming, willen met het EBR en de Federatie van Wo ningbouwverenigingen om de tafel gaan zitten. De bewoners hopen dat beide organisaties dan de cij fers op tafel leggen waarop zij hun berekeningen baseren. Tot nu toe hebben EBR en Federatie hun cij fers nog niet openbaar gemaakt. A. Lefebre van de kerngroep waarin vertegenwoordigers van bij het conflict betrokken belangen groeperingen zitting hebben: "Tot nu toe hebben wij steeds met EBR of Federatie apart gepraat. Het lijkt nuttig om nu eens met de drie or ganisaties gezamelijk te praten. LEIDEN - De bewoners van de Stevenshof gebruiken sinds eind vorige maand water afkomstig uit Den Haag. Dit water is volgens een woordvoerder van de Leidse Duin watermaatschappij (LDM) iets hel derder en kan ook anders smaken. De aansluiting van de Stevens hof is een experiment. De proef wordt gehouden omdat de LDM na de zomer capaciteitsproblemen verwacht. Er gekozen omdat de wijk langs de aanvoerleiding uit Den Haag ligt. Het is niet uitgesloten dat Leiden- Zuidwest over enige tijd ook op het Haagse net wordt aangesloten. Tot nu gebruikte de LDM het Haagse water om de Rijnstreek van drinkwater te voorzien. Dan kunnen wij meteen hun bere keningen zien, want die zijn tot nu toe niet boven water gekomen". Bewoners, EBR en Federatie zijn in een conflict geraakt over de hoogte van het bedrag dat de be woners voor de stadsverwarming betalen. Iedereen is het er over eens dat de bewoners teveel beta len, niet duidelijk is of dat nu aan EBR of Federatie is te wijten. De gemeente heeft intussen ge tracht te bemiddelen, maar die po ging is op niets uitgelopen. Het de Stevenshof voorgestelde compromis de bewoners niet aanvaardbaar. De gemeente wil nu eerst de resulta ten afwachten van een nieuw over leg tussen EBR en Federatie De bewoners nemen wethouder Tesselaar van volkshuisvesting zijn overtuigd door dit rapport. Het bestuurslid Peters, wethouder te Leiden, bracht gisteren naar voren dat belangrijkste vragen nog steeds niet zijn beantwoord. Wat zijn bijvoorbeeld de gevolgen voor het milieu wanneer de oude instal latie tot 1995 in bedrijf blijft. En op welke planologische problemen stuit de Gevulei bij de bouw van een nieuwe vuilverbranding. Ook vroeg Peters zich af of wel een juiste vergelijking is gemaakt tussen de kosten van de oude in stallatie en het afvoeren van het vuil naar de AVR. Hij betwijfelde namelijk of er rekening is gehou den met het feit dat de provincie aanmerkelijk strengere eisen is gaan stellen aan de oude vuilver branding. Om aan die eisen te kun nen voldoen, moeten forse uitga ven worden gedaan. Al met al omschreef Peters het rapport van Haskoning als 'teleur stellend, om maar eens een under statement te gebruiken'. Hij gaf daarmee de Leidse actiegroep Vuilverbrandinginstallatie, die het rapport ook al heeft gekraakt, het gelijk aan haar zijde. Verschillende bestuursleden merkten ook dat ook nog steeds niet duidelijk is of de AVR wel ruimte heeft om het vuil van de Ge vulei te verbranden en welke prijs daarvoor gerekend wordt. Welis waar heeft de directie van de AVR een - vrij hoog - bedrag van 60 gul den per ton genoemd. Maar dat be trof slechts een eerste aanbod, dat mogelijk door onderhandelingen kan worden verlaagd. De bestuursleden van de Gevulei hoefden hun oordeel echter niet al leen te baseren op het rapport van Haskoning. Er lag namelijk ook een ander rapport over de toe komst van de afvalverwerking op tafel. Dit was gemaakt door een werkgroep, bestaande uit verte genwoordigers van de gemeenten Den Haag en Zoetermeer en de Ge vulei. Dat rapport verschaft op de belangrijkste vragen evenmin een helder antwoord: de werkgroep AVR met dezelfde, strengere mi lieu-voorwaarden als de Leidse vuilverbranding wordt geconfron teerd. "Het is niet duidelijk of de maatregelen die de AVR wil ne men, voldoende zijn om aan die ei sen te voldoen". Vaag beleid Dat er nu over veel zaken nog on duidelijkheid bestaat, is volgens Kuijers voor een deel de schuld van het provinciebestuur. Het vage beleid van de provincie en de reor ganisatie die daar gaande is heeft de besluitvorming niet bevorderd, meent hij. Tot welke problemen dit 'vage beleid' kan leiden, bleek bij een an der onderwerp tijdens de bestuurs vergadering. De Gevulei heeft een nieuwe vergunning aangevraagd voor de oude vuilverbranding. Het provinciebestuur heeft deze ver gunning onverwacht snel afgege ven. Alleen kan de gemeenschap pelijke regeling niet erg uit de voe ten met de voorwaarden hierin. Hoewel het ieders bedoeling is de installatie in 1995 te sluiten, mag de Gevulei deze tot 1997 open hou den. Voorwaarde is wel dat dan een aantal kostbare maatregelen wordt getroffen om de verontreini gingen tegen te gaan. Kuijers zei 'verrast' te zijn door het feit dat de vergunning op dit moment is afgegeven. "We hadden hem liever op een later tijdstip ge had; als er meer duidelijkheid is over de toekomst van de vuilver branding". Hij sloot niet uit dat de Gevulei door alle kostbare maatre gelen die zij nu moet nemen, ge dwongen is de vuilverbranding tot na 1995 in bedrijf te houden. Het algemeen bestuur ging er gisteren mee akkoord een beroeps chrift tegen de vergunning in te dienen. Bovendien wordt de Raad van State gevraagd de vergunning te schorsen. De Gevulei hoopt op deze wijze alsnog voldoende tijd te krijgen om te beslissen wat korte termijn met de vuilverbran- SST slecïüs "duidelijk* gemaakt zijn afwachtende houding kwalijk De gemeente wordt dan ook niet uitgenodigd voor het gesprek tus sen EBR, Federatie en bewoners. A. Lefebre: "De gemeente laat de zaak op zijn beloop. Vorig jaar riep de wethouder dat we maar een pro cedure moesten beginnen. Nu schrijft hij ons dat juridische stap pen waarschijnlijk zinloos zijn. Hij wilde ons een half jaar geleden voor een karretje spannen waar hij blijkbaar zelf niets in zag". Wanneer het gesprek met EBR en Federatie op niets uitloopt, dan overwegen de belangenorganisa ties van de bewoners toch juridi sche stappen te nemen. De bewo ners zullen zich dan waarschijnlijk ook tot de Consumentenbond wen den. Kandidaat Volgens Peters en zijn medebe stuursleden Houdijk - burgemees ter van Zoeterwoude - en de Sas- senheimer Drenth is de AVR daar om nog lang niet afgevallen als kandidaat om het Gevulei-vuil tij delijk te verwerken. Houdijk pleit te ervoor dat het dagelijks bestuur van de Gevulei al het mogelijke in het werk stelde om meer duidelijk heid te geven over de voorwaarden en mogelijkheden van de AVR. Gevulei-voorzitter Kuijers, even eens wethouder te Leiden, gaf gis teren toe dat het rapport van Has koning slechts de financiële kan ten van de zaak toelicht. "Maar daar hebben we ook om gevraagd". Hij was het absoluut niet eens met zijn collega Peters dat het rapport onvoldoende kwaliteit had. Kuijers was er persoonlijk wèl van overtuigd dat het voorlopig in bedrijf houden van de oude vuil verbranding de goedkoopste op lossing is. Hij voerde voorts aan dat de Gevulei met een versnelde sluiting van de installatie een on zorgvuldig personeelsbeleid zou kunnen voeren. "Het betekent dat dan 25 werknemers moeten wor den ontslagen. Het is wel erg zuur om daarna eventueel te besluiten een nieuwe vuilverbranding te bouwen en enkele jaren later te be ginnen met de werving van nieuw personeel", aldus Kuijers. Hij zegde echter toe nog eens een keer te onderzoeken wat de moge lijkheden zijn het vuil tijdelijk naar de AVR toe te brengen. Overigens praat ook de werkgroep van Den Haag, Zoetermeer en de Gevulei nog een aantal keren met de direc tie van de AVR over deze zaak. Kuijers stelde wel dat ook de OEGSTGEEST - De politie is een zoekactie begonnen naar de 35-jari- ge Johanna Louise Plat uit Voor schoten. De vrouw verliet op 30 ja nuari met onbekende bestemming de Jelgersmakliniek in Oegstgeest. Tot op heden is van haar nog geen spoor gevonden. Een ongeluk wordt door de politie dan ook ge vreesd. De rijkspolitie vraagt degenen .die de Voorschotense na 30 januari nog hebben gezien contact op te nemen met het bureau in Oegst geest (071-155440) Het signale ment luidt als volgt: lengte 1,73, tenger, rossig, kort haar en sproe ten in het gezicht. De vrouw draagt een bril en heeft vermoedelijk een donkerblauwe jas, een groene broek en een donkerblauw vest aan. Grafologie Bij K&O Leiden begint maan dagmiddag 9 februari een basis cursus grafologie (handschrift kunde). Ofschoon deze cursus niet opleidt tot grafoloog kan men in tien lessen toch al een re delijk inzicht krijgen in het handschrift. Voor informatie kan men te recht bij K&O, Oude Vest 45, te lefoon 141141.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9