Hl,SOCIETY! 'YS-vloot weg, dan Waite vrij Overleving Sandinisten in beslissend stadium Felle strijd om macht bij rechtse oppositie in Spanje Stevige botsing politie en studenten in Madrid Leger Israël slaags in Z-Libanon: 9 doden ^sJieZ d"ioni"! fred men ken ZATERDAG 7 FEBRUARI 1987 PAGINA 5 Goedingelicht Libanees blad: MADRID - Dit weekeinde zullen de Spaanse conservatieven voor het eerst sinds lange tijd weer eens exclusief aller ogen op zich geves tigd weten. Vandaag en morgen wordt in Madrid namelijk het bij zondere congres gehouden van Alianza Popular (Volksalliantie). De 2837 gedelegeerden van Span- jes grootste oppositiepartij zullen zich die dagen van een speciale taak moeten kwijten: fungeren als een collectieve 'executeur testa mentair'. Wat er te verdelen valt, is de politieke erfenis van de histori sche leider van de Spaanse conser vatieven, Manuel Fraga Iribarne. door Gerrit-Jan Hoek meent dat hem het legaat van Fra ga het meeste toekomt. Herrero de Minon is momenteel voorzitter van de conservatieve fractie in het par lement. Een briljant redenaar, zijn kritiek op de so cialisten, maar volgens zijn tegen- BEIROET (AP/AFP) - Een Libanees weekblad heeft giste ren gemeld dat de verdwenen anglicaanse bemiddelaar Terry Waite volgende week vrij zal komen „als de Ameri kaanse militaire storm in de Middellandse Zee gaat lig gen". Het weekblad Ash-Shiraa, dat eerder de primeur had van de geheime Amerikaanse wapenleveranties aan Iran, zei dit van niet bij naam genoemde islamitische bronnen in Beiroet te hebben vernomen. Sinds Fraga begin december het vorig jaar aftrad als partijvoor- vlijmscherp i zitter, alle kritiek over zijn meende politieke tekortkomingen standers niet helemaal betrouw de plotselinge krenterigheid baar en bezeten van de bankiers bij het verstrek- ambitie, ken van leningen beu, is de Volks- alliantie het toneel geweest van een felle strijd om de macht. Een machtsstrijd, waar ideologische as pecten bijna volledig ontbreken tomeloze Zijn kwalijke naam heeft Herre ro de Minon te danken aan de ma nier waarop hij een aantal jaren ge leden, als parlementslid van de toenmalige regeringspartij UCD, Fraga Iriba rne, voorlopig alleen nog jagen waarbij de diverse kroonprinsen de kwade genius was achter de val de bijna absolute macht, die Fraga sinds de oprichting van de partij zijn eigen premier Adolfo Sua- de latere ontbinding bezat, voor zichzelf opeisen. Een UCD. Na het aftreden 1 De Verenigde Staten hebben intus sen gezegd dat zij hun vlootsterkte in het oostelijke deel van de Mid dellandse Zee verminderen geen plannen hebben voor een lan ding in Libanon. derhandelingen laat." De zegslieden van Ash-Shiraa beweerden over sterke aanwijzin gen te beschikken dat Waite een ostroman was van de Amerikaanse Volgens Ash-Shiraa staat de geheime dienst CIA die als bemid- zaak-Waite los van de overige bui- delaar op moest treden voor de tenlandse gegijzelden aars in Liba- vrijlating van de buitenlandse ge- non. „De zegslieden menen dat het gijzelden. uitblijven van een openbare ver- Waite heeft bij herhaling ont- klaring betreffende de verantwoor- kend dat hij voor enige regering delijkheid voor zijn ontvoering of werkte of op enigerlei wijze be trokken was bij overeenkomsten, waarbij gegijzelden geruild zouden worden voor wapens of geld. Het Amerikaanse vliegdekschip John F. Kennedy is gisteren voor een onaangekondigd bezoek van vijf dagen bij de Israëlische haven stad Haifa voor anker gegaan. De bemanning heeft verlof om van boord te gaan, maar moet bin nen de stadsgrenzen van Haifa blij ven en is tevens geadviseerd om zich op de hoogte te houden van de de omgeving ontwikkelingen in Libanon en zich machtsstrijd die bovendien heeft Herrero de Minon hoog spel hem open toont hoe verdeeld de conservatie- gespeeld. Alleen de gelederen momenteel zijn. macht, de combinatie Er zijn twee pretendenten die tievoorzitterschap en het partij- de Minon accepteren. Van verde ling van de competenties wilde hij niets weten. Zijn directe tegenstrever is een tamelijk onbekende politicus, An tonio Hernandez Mancha. Hernan dez Mancha is de regionale voorzit ter van AP in Andalusie en maakte furore tijdens de campagne van de algemene verkiezingen van juni vorig jaar. De pas 35-jarige advo caat uit de provincie Badaioz ont popte zich daarbij als een atypi sche politicus in conservatieve kringen. In plaats van de stereotype haar dracht met een overdosis aan bril lantine en het keurige driedelige pak, presenteerde Hernandez Man cha zich als een weinig conformis tische, enigszins verstrooid ogende professor, zijn warrige, piekerige haardos incluis. In zijn curriculum vitae prijkt zelfs een facet waar wellicht geen enkele politicus op kan bogen: Hernandez Mancha maakte ooit deel uit van een Spaanse popgroep, Los Infames. Maar Hernandez Mancha onder scheidde zich vooral door zijn ori ginele aanpak en zijn gematigde stellingname, wars van iedere vorm van dogmatiek of 'roden- haat'. De politieke aantrekkingskracht van Hernandez Mancha bezorgt hem een riante uitgangspositie om morgen Fraga als leider van de conservatieven op te volgen. Im mers, de tegenvallende resultaten van AP bij de opeenvolgende ver kiezingen worden door alle analys- ten niet in de laatste plaats toege schreven aan het gebrek aan fris bloed en nieuwe gezichten. En daar blijkt de AP meer dan ooit be hoefte aan te hebben. Maar om dat te bereiken zal hij nog een laatste veldslag moeten le veren met de sector van Herrero de Minon. Want alle pogingen om aan de vooravond van het congres tot een gemeenschappelijke lijst te ko men, zijn tot dusverre afgestuit op de starre houding van Herrero de Minon, die van geen enkele con cessie wil weten. Voor het geval de machtsstrijd in een onbeslist eindigt, is er door een enkeling al gesuggereerd, dat in dat geval Fraga maar weer terug moet komen om orde op zaken te stellen. Maar Fraga hult zich tot nu toe in een absoluut stilzwijgen, schrijft dagelijks een vijftigtal vel len voor zijn autobiografie en wijdt zich verder aan de jacht en het vis- gevangenneming de deur Brand illegale fabriek kost 19 levens BANGKOK (AP) - Een brand een illegale fabriek van de Thaise hoofdstad Bangkok regelmatig telefonisch te melden, heeft gisteren aan 19 mensen het Admiraal Grant Sharp verklaar- leven gekost. Zes anderen raakten de dat de Kennedy maximaal vijf i dagen in de haven van Haifa zal ?eJh,aise p?htle I?aakt®bekend blijven. Hij weigerde vragen te dat 30 slapende medewerkers wan beantw00rden over de missie van het bedrijf door het snel om zich de Kennedy, de gespannen situatie heen grijpende vuur werden over- in Libanon of de mogelijkheid van vallen. De eigenaar van de fabriek Amerikaans militair ingrijpen. De is gearresteerd op beschuldiging Kennedy heeft omstreeks 90 vlieg- van clandestiene bedrijfsuitoefe- tuigen, waaronder gevechtstoestel- nmg en grove nalatigheid. In de fa- len en een 4 700 koppige beman- bnek was geen brandblusappara- ning aan boord. tuur aanwezig. De eigenaar kan Amnesty International beschikt veroordeeld worden tot een boete over informatie dat een groep ara van ruim 8.000 gulden en een ge- bische gevangenen, wier vrijlating vangenisstraf van 10 jaar wegens wordt verbonden aan het lot van u 00IjSu i s u de Amerikaanse gegijzelden in Li- De brand brak uit in een gebouw banon is gemarteld en onder meer van vier verdiepingen waar porte- is behandeld met elektrische monnees, tasjes en andere produk- schokken. Een woordvoerder van ten van kunstleer werden vervaar- de mensenrechtenbeweging in d!gd. De oorzaak van de brand Washington, David Aasen, zei gis- staat nog met vast. Volgens de poli- teren dat er een test is inge. diend b'iIsrael °ver de zaak- °"Q' "T,"rro Q De gevangenen zijn afkomstig MADRID (GPD) Gisteren was het het opnieuw onrustig in diver se Spaanse steden als gevolg van studentenprotesten. In Madrid kwam het voor de tweede keer de ze week tot felle botsingen tussen de politie en studenten. Een van de studentenorganisa ties, het Coördinatiecomité van Middelbare Scholieren en Studen ten, had opgeroepen tot een mars r de ambtswoning van premier die op grote schaal gebruik maakte Scholieren en Studenten rond de tafel te willen zitten om te onder handelen over het kernpunt, waar over ministerie en studenten nog steeds geen akkoord hebben be reikt: de numerus clausus (gelimi teerd aantal studenten per studie richting) en de de vrije studiekeu- Amerikaanse mariniers stappen aan wal in de Israëlische havenplaats Haifa, zo'n 40 kilometer van de grens met Libanon. Het vliegdekschip John F. Kennedy blijft voorlopig vijf dagen bij Haifa liggen. (foto api Felipe Gonzalez, om de daar verga derende ministerraad een petitie met de eisen van de studenten te overhandigen. De manifestatie was van over heidswege niet goedgekeurd, van daar dat de politie met zes anti-rel- lenbrigades meedogenloos in greep. Zeven studenten en zes po litieagenten liepen bij de charges lichte verwondingen op. Na afloop van de incidenten maakte het ministerie van Onder wijs bekend, niet meer met het Coördinatiecomité van Middelbare aan de beveiligingshekken en tra lies die voor ramen en deuren wa ren aangebracht. Onder de doden waren zeker twee kinderen. Thailand telt vele illegale bedrijf jes, die opereren zonder vergun ning van de regering. De werkne mers wonen veelal op het bedrijfs terrein. Agitatie in China Een redacteur van een Chinees literair tijdschrift is tot 7 jaar ge vangenis veroordeeld wegens con trarevolutionaire agitatie. Het pro ces tegen de man was de eerste strafzaak die werd aangespannen in het kader van de partijcampag ne tegen westers liberalisme in China. Het gaat om de 29-jarige Liu De, redactielid van het tijdschrift Jiannian Literatuur die volgens de beschuldiging 'de vrijheid van het kapitalisme predikte'. Suriname In de afgelopen maand zijn weer bijna 2000 inwoners uit Oost-Suri- name naar buurland Frans Guyana gevlucht. Dat heeft het bestuur van het Franse gebiedsdeel verklaard. Van eind december tot eind janua ri steeg het aantal vluchtelingen, voornamelijk bosnegers, van 4500 naar 6400. Oorzaak van de plotse linge nieuwe vluchtelingenstroom is volgens de Fransen het her nieuwde optreden van het Suri naamse leger langs de Marowijne- Levenslang Een rechtbank in het Westduitse Oldenburg heeft drie hoofdver dachten in het proces rond de moord in een koeiestal in het plaatsje Augustengroden gisteren veroordeeld tot levenslange gevan genisstraffen. De rechter achtte be wezen dat de 44-jarige boerin, haar even oude minnaar en een Libane se asielzoeker de boer in koelen bloede hebben vermoord. Een 27- jarige inwoner van Wilhelmshaven hoorde een celstraf van 5 jaar uit spreken omdat hij de boerin en haar minnaar in contact bracht met de 23-jarige Libanees die de moord uitvoerde en daarvoor 25.000 mark ontving. Aids In de laatste drie maanden van het vorige jaar zijn in de Verenigde Staten gemiddeld 58 nieuwe geval len van de immuunziekte aids ge registreerd. Dit heeft de Wereldge zondheidsorganisatie WHO be kendgemaakt. Het totale aantal aidsgevallen sinds de ziekte in 1983 de kop opstak bedroeg vorig jaar december in de VS 28.098, onder wie 394 kinderen. uit het kamp Khiam in Zuid-Liba- non dat onder controle staat van Is rael. „We hebben goede redenen leger heeft gisterochtend met ge vechtshelikopters, tanks en artille rie een aanval afgeslagen van pro- Iraanse sji'ieten in Zuid-Libanon. dat de gevange- Bij de gevechten vielen negen do- nen worden blootgesteld aan aller- den, één soldaat van de door Israël lei mishandelingen". gesteunde militie SLA ADVERTENTIE Fred Menken heeft altijd enkele automobielen van formaat in huis, zoals Porsche, Jaguar, Lancia, Mercedes, Volvo, Saab, Maserati etc. ome, rijksstraatweg 338 TEL AVIV (AP) - Het Israëlische guerrillastrijders van de sji'itische Hezbollah (Partij van God). Drie SLA-strijders en drie Israëli's raak ten gewond, aldus Israëlische woordvoerders en onafhankelijke zegslieden. Het Islamitisch Verzet, een door acht Iran gesteunde groepering van sji- 'itische en andere strijdgroepen, zei in een in Beiroet uitgegeven verklaring dat drie guerrilla-eenhe den in de nacht van donderdag op vrijdag acties hadden uitgevoerd. In de verklaring werd toegegeven dat daarbij vier guerrillastrijders waren gesneuveld. De Israëli's en SLA zouden 27 man hebben verlo ren, plus een tank, twee jeeps en een pantserwagen, aldus de verkla ring van het Islamitisch Verzet. De schermutselingen begonnen met een aanval van de guerrilla strijders op een SLA-post bij het voormalige kruisvaarderskasteel Beaufort, 5 kilometer ten noorden van de Israëlische grens. De aan vallers werden verdreven, maar stuitten op hun vlucht op een Is raëlische patrouille bij Tebnit, 10 kilometer van de grens. Er volgde tel.: 01751-19342 ^1^ een vuurgevecht dat meer dan twee uur duurde. hR°°XnzHE928s I imJ ouwiaar J98óme,a«<?ue derenb^eqlfa%<oniaa, Amerikaanse rechter erkent recht op sterven verlamde man GRAND JUNCTION (AP) - De 34-jarige Amerikaan Hector Rodas is gisteren in een zieken huis in Grand Junction, Colora do, gestorven, 16 dagen nadat hij van een rechtbank toestem ming had gekregen voedsel en water te weigeren. Rodas was verlamd geraakt ten gevolge van overmatig drugsgebruik en wilde niet meer leven. Het bestuur van het plaatselijk ziekenhuis, waar hij werd verpleegd, weigerde in juni 1986 gehoor te geven aan zijn verzoek om de voedseltoe- diening te staken. Omdat Ro das niet meer kon slikken werd hem vloeibaar voedsel toege diend via een slang in zijn maag. Het ziekenhuis vocht zijn recht op sterven aan voor de rechtbank. Rechter Charles Buss van de districtsrechtbank van Mesa oordeelde op 22 ja nuari van dit jaar, na een proces van 13 dagen, dat Rodas volle dig over zijn geestelijke vermo gens beschikte en het constitu tionele recht had om medische behandeling te weigeren. Uit de medische rapporten bleek dat Rodas nooit meer zou herstellen en altijd van nek tot tenen verlamd zou blijven. Het ziekenhuis besloot niet tegen de uitspraak in beroep te gaan, omdat nu door de rechter was bepaald dat de verant woording in geval van Rodas' dood niet bij het ziekenhuis zou liggen. Rodas, die in Guatemala is geboren, verklaarde begin dit jaar dat het een overwinning voor de vrijheid zou betekenen als zijn recht op sterven erkend zou worden. VLIEGONGELUK (AP) - Ten noorden van Papoea-Nieuwguinea wordt sinds gisterochtend een vliegtuig vermist met 19 inzitten den. Een woordvoerder van de red dingsdienst zei dat het toestel mo gelijk in zee is gestort bij New Bri tain, een eilandje in een archipel ten noorden van Nieuwguinea. Hij zei dat de namen en nationaliteiten van de passagiers nog niet bekend zijn. traangasgranaten en rookbom men. De werknemers van diverse Baskische bedrijven sloten zich uit solidariteit bij de studenten aan. In Galicië barricadeerden studenten de spoorbaan van het traject Vigo- Madrid, terwijl 20.000 studenten in de straten van La Coruna demon streerden. Het ziet er niet naar uit, dat vol gende week de rust in studenten kringen zal terugkeren. De studen tenvakbond heeft voor de hele week stakingsacties afgekondigd, die hun climax zullen krijgen met een nieuwe nationale demonstratie in Madrid. 'Militairen zijn geen bedreiging voor Aquino' MANILLA (AP) - De Filippijnse stafchef Fidel Ramos heeft giste ren verklaard dat het leger geen be dreiging vormt voor de regering- Aquino. Ramos deed zijn uitspraak nadat was gebleken dat een groot deel van de soldaten tijdens het re ferendum van afgelopen maandag tegen de grondwet had gestemd. Maar Ramos meende dat 99 pro cent van de militairen zeker geen bedreiging vormde „voor de rege ring noch voor het volk". Uit een voorlopig resultaat blijkt dat driekwart van de Filippino's hebben ingestemd met de nieuwe grondwet. Maar onder militairen bleek slechts 60 procent voorstan der. De definitieve uitslag wordt van daag verwacht. Donderdag liet de minister van defensie Rafael Ileto weten dat al leen de luchtmacht in meerderheid tegen de nieuwe grondwet was. MEXICO-STAD - Hoe uitzichtloos de Middenamerikaanse problema tiek ook is, er lijken beslissende momenten aan te breken. De ko mende dagen zullen in ieder geval een graadmeter zijn voor de overle vingskansen van de Sandinisten in Nicaragua. door Rob Sprenkels Aanstaande maandag en dins dag, op 9 en 10 februari, vindt er in Guatemala een nieuwe ontmoeting plaats tussen de ministers van bui tenlandse zaken van de Europese Gemeenschap en hun collega's uit Midden-Amerika en de tegen wil en dank bemiddelende Contadora- landen. Voor Nederland neemt mi nister Hans van de Broek aan de besprekingen deel. In principe gaat het om een po ging van Europa om met hulppro jecten in Midden-Amgrika het vre desoverleg van Contadora aan te moedigen. Maar gezien de huidige polarisatie binnen de regio zal er op de Europese ministers tijdens de conferentie vooral druk worden uitgeoefend om kleur te bekennen: voor of tegen Nicaragua. Rodrigo Madrigal Nieto, de Cos- taricaanse minister van buiten landse zaken die door de pen van sommige Latijnsamerikaanse kro niekschrijvers is bestempeld als „de veldmaarschalk van de contra- diplomatie", is nog maar net terug van een rondreis door Europa. En daar heeft Madrigal het terrein pro beren voorbereiden voor een nieuw vredesproject, een soort van alternatief voor het ondanks alle internationale steun nog altijd stil liggende Contadora-proces. Voor zover de sluier tot nu toe is opgelicht komt het Costaricaanse vredesplan ongeveer op het vol gende neer: De vier bondgenoten van Washington in Midden-Ameri ka zullen zich bereid verklaren om aan te dringen bij de Verenigde Staten om alle hulpverlening aan de Contra's stop te zetten; zodra die hulp wordt gestaakt komt er een wapen-stilstand en moeten de Sandinisten rond de tafel gaan zit ten met alle sectoren van de in Ni caragua actieve oppositie, dus niet meteen met de Contra's zelf; en die dialoog zou tot verkiezingen moe ten leiden onder toezicht van een internationale instantie; Costa Ri ca zou zelfs een speciale commissie van de Europese Gemeenschap op peren. De Nicaraguaanse leider Daniel Ortega, heeft het projekt al ge doodverfd als „pro-yankee". Vol gens de Sandinisten gaat het om in het vredesproces President Daniel Ortega - voorstel Costa Rica is sabotage - (foto afpi onder leiding van Contadora en zou het plan zijn ingefluisterd door Washington. Ondanks dergelijke beschuldi gingen eist Oscar Arias, de presi dent van Costa Rica, nog altijd per soonlijk de auteursrechten op. En hij werpt tegen dat de Sandinisten het plan niet kunnen afwijzen zo lang ze nog niet alle details ken- Inmiddels heeft Arias zijn colle ga's uit Honduras, El Salvador en Guatemala uitgenodigd om op 15 februari, volgende week zondag dus, naar San José te komen om daar het project gezamenlijk te lan ceren. En dat maakt de top met Eu ropa extra belangrijk: nog voor de officiële proclamatie zal het project worden getoetst aan zijn interna tionale geloofwaardigheid. De plannen van Arias gaan ervan uit dat de problemen in Midden- Amerika alleen maar kunnen wor den opgelost indien er in Nicara gua een „interne democratisering" plaatsvindt. Op zich betekent die analyse niets nieuws. Ronald Rea gan, de Amerikaanse president, heeft hem in het verleden vaak ge noeg laten horen. Maar Arias heeft de stelling in een nieuwe jas weten te gieten en misschien is hij nu, mede gezien het prestige-verlies van de Sandinisten, wel accepta bel. Tot vrede lijkt het echter niet te leiden, integendeel. De plannen van de Costaricaanse president dreigen vooral te zullen leiden tot een nog verdere isolatiè van Nica ragua. En tijdens de top in Guate mala zal moeten blijken of Europa bereid is om zich voor die wagen te laten spannen. Contadora had altüd gehoopt dat Europa een beetje een tegenwicht zou kunnen vormen voor alle be moeienissen van de Verenigde Sta ten in Midden-Amerika. Tot nu toe is daar maar weinig van gekomen, maar dit keer lijkt het menens. Contadora-landen als Mexico en Peru zijn in ieder geval bang dat het hek van de dam zal zijn indien Europa tijdens de top in Guatema la niet bereid blijkt om ook maar enigszins de hand boven het hoofd van de Sandinisten te houden. Ronald Reagan zoekt al jaren naar een geldig excuus om Nicara gua binnen te vallen en op het ogenblik heeft hij er meer behoefte aan dan ooit tevoren. Als gevolg van de wapenverkopen aan Iran dreigen er in Washington namelijk beerputten te worden opengetrok ken waaruit blijkt dat hoge rege ringsfunctionarissen zich schuldig hebben gemaakt aan grove misda den als moord en drugssmokkel om de anti-Sandinistische Contra's op de been te kunnen houden. Een eventuele invasie zou dergelijke schandalen wellicht kunnen smo-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5