Openluchtmuseum al bijna verkocht 'Simonis brengt mensen in gevaar' Brinkman al in onderhandeling 'Strategie' PvdA wekt ergernis bij De Vries Waim onthaal voor koningin glimlach In komende vijf jaar 40.000 daldozen erbij Algemene ledenvergadering ISHIDA electronische winkelweegschalen ZATERDAG 7 FEBRUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (cultuur) is al in onderhandeling om het met sluiting bedreigde Openluchtmuseum in Arnhem te privatiseren. Premier Lubbers deel de dit gisteren mee op zijn persconferentie na afloop van het kabinetsberaad. De premier liet in het midden met wie Brinkman om de tafel gaat zit ten om het Openluchtmuseum in privé-handen te brengen. Het Van der Valkconcern heeft eerder deze week belangstelling getoond. Vol gens de minister-president zijn „nog enkele serieuze gegadigden". Lubbers toonde begrip dat Brinkman het Openluchtmuseum gezien de financiële problemen wil afstoten. Het tekort bij het Open luchtmuseum is zodanig, dat de minister aanleiding tot ingrijpen ziet, en daarbij de afslankingstaak stelling op zijn departement voor 1987 en daarna meeneemt. „Ongewijzigd doorgaan kan niet in deze vorm", aldus Lubbers. „Het is een populair museum met een echte publieke functie en daar om kan er best een oplossing wor den gezocht in de private sfeer". Hij sloot de mogelijkheid van een mengvorm, waarbij bijvoor beeld particulieren beheer en exploitatie van het museum over nemen en de overheid eigenaresse blijft, niet uit. De directie van het met sluiting bedreigde Openluchtmuseum heeft „stomverbaasd" gereageerd op mededeling van Lubbers, dat minister Brinkman van WVC al aan het onderhandelen is over pri vatisering van het museum. Vol gens directeur F. van Puijenbroek heeft het departement in de loop van de dag nog nadrukkelijk laten weten, dat van dergelijke onder handelingen vooralsnog geen spra ke is. „Het verkwanselen van ons cul turele erfgoed is dus begonnen", aldus Van Puijenbroek, die wist te Lubbers wil liever niet in debat met Kok DEN HAAG (ANP) - CDA-premier Lubbers gaat liever niet in op de uitdaging van Pvd A-leider Kok om aan de vooravond van de Staten verkiezingen (18 maart) een televi siedebat aan te gaan. Lubbers noemde op zijn wekelijkse pers conferentie, desgevraagd, de kwes tie van een confrontatie met Kok „een dilemma". „Ik ga op ieder moment graag in discussie, maar in de eerste plaats met en in het parlement". Probleem is dat de campagnestaf van het CDA het wijs heeft geoor deeld dat de landelijke politieke CDA-kopstukken zich in de cam pagne voor de statenverkiezingen terughoudend opstellen om de provinciale lijsttrekkers zoveel mogelijk ruimte te geven. Daarom zijn alle verzoeken van omroepen om de landelijke politici in te zet ten voor een televisiedebat -al thans voorlopig- geweigerd. Lubbers hield zich overigens on middellijk na zijn afwimpelen van een debat met Kok weer op de vlakte met de opmerking „als Kok dat echt wil hoor ik het wel, maar in leg me nergens op vast". melden dat zich inmiddels meerde re kandidaten voor overname van zijn museum tot het ministerie hebben gewend. „Geen wonder, want voor iets dat voor een appel en een ei in de aanbieding gaat, staan altijd wel liefhebbers in de rij- Het museum verzet zich tegen privatisering en wordt daarin ge steund door bepalingen in het erf pachtscontract voor Daarin wordt onder meer bepaald dat er niet verkocht mag worden zonder toestemming van de ge meente en dat het ministerie als pachter de plicht heeft om het ter rein Voor het publiek open te blij ven stellen. „Het ministerie kan ju ridisch pas over twee jaar onder dat erfpachtscontract uit", aldus Van Puijenbroek. WESTERBORK (ANP) - CDA-fractieleider Bert de Vries heeft zich giste ren tijdens een bijeenkomst in Westerbork afgezet tegen de PvdA, die het CDA in de Kamer wil aanzetten tot een harde houding ten opzichte van de eigen minister Brinkman (WVC). Het CDA zal, aldus De Vries, vast houden aan de eis dat er in 1990 minstens honderd miljoen gulden extra op tafel moet komen voor de bejaardenzorg. Brinkman heeft laten weten de CDA-wens serieus te nemen, maar vroeg zich af waar het extra geld vandaan moet komen. De Vries zei verbaasd te zijn over de nadrukkelijke steun van de PvdA. „Alsof wij niet in staat zijn voor onszelf op te komen. Ik kan PvdA-leider Kok geruststellen: over het CDA hoeft hij zich geen zorgen te maken." De CDA-fractieleider liet blijken niet erg te spreken te zijn over de strategie van de PvdA in de campagne voor de Statenverkiezingen, waarbij ver schillen van mening tussen de regeringsfracties via spoeddebatjes in de Kamer aan de kaak worden gesteld. „Rare sprongen", aldus De Vries, die ook verwees naar het debat over de VVD-wens voor extra geld ter bestrijding van de criminaliteit. Ook daaraan werd op verzoek van de PvdA een spoeddebat gewijd. De Vries vroeg zich af wat de PvdA zelf wil, als zij de ene keer met de VVD en dan weer met het CDA gelegenheidscoalities sluit. „Het is kennelijk heel moeilijk om goed oppositie te voeren", concludeerde hij. 'koningin /aar tijdens een vestelijke deel WILLEMSTAD Overal waar ko ningin Beatrix, prins Claus en prins Willem Alexander verschij nen heerst er een enthousiaste sfeer. Er werd gisteren ook weer gezongen, er werd gezwaaid met vlaggen en er werd gejoeld. De ko ningin, gekleed in een groen-zwart zomerjurkje met een zwart hoedje, maakte haar naan glimlach' volledig rondrit over het van Curacao. door Elly Wempe In een klein afgelegen dorpje Barber stonden schoolkinderen opgesteld die de gasten toezongen. In Tera Kora, een nieuwbouwwijk buiten Willemstad, bezocht konin gin Beatrix met haar echtgenoot en oudste zoon, een basisschool. De kinderen waren gekleed in rood- wit-blauw. Er werd een enthou siast welkomstlied gezongen, waarna de hoge gasten in de ver schillende klassen op bezoek kwa- Koningin Beatrix legde uit dat zij geen papiaments kon spreken, de moedertaal van de kinderen. Ook prins Willem Alexander praat te ongedwongen met de kinderen, waarbij de juffrouw als vertaalster dienst deed. Daarna volgde een bezoek aan de universiteit van de Nederlandse Antillen. President-curator Lio van der Veen hield een toespraak. Daarin legde hij uit dat Nederland een enorme zuigkracht uitoefent op Antilliaanse studenten. Dit komt vooral door de aantrekkelij ke studiefinanciering in Neder land. Volgens Van der Veen zou deze regeling ook voor de Antil liaanse universiteit moeten gelden. De universiteit is juist opgericht omdat de Antillen 'willen laten zien dat zij het zelf kunnen'. Een probleem in het verleden was dat de resultaten van Antil liaanse studenten in Nederland te genvallen. Soms werd de studie af gebroken vanwege grote aanpas singsproblemen. Maar in andere gevallen keerden de studenten na hun studie niet meer terug naar hun eigen eiland, omdat zij zich juist in Nederland goed thuisvoe- len. Gistermiddag bezochten prins Claus en prins Alexander de mari nebasis Parera. Koningin Beatrix ging naar het vrouwencentrum, waar cursussen worden gegeven zodat vrouwen zelfstandiger kun nen functioneren. Veel Antilliaan se vrouwen moeten zelf hun kinde ren opvoeden omdat de vaderfi guur afwezig is. Geleerd wordt in het centrum hoe zij bijvoorbeeld Antilliaanse gerechten kunnen ma ken en dan op straat verkopen. Hoogtepunt was gisteravond het bezoek aan het Turn ba-festival, waar de hoge gasten kunnen mee maken hoe op de Antillen carnaval wordt gevierd. AMSTERDAM (ANP) - Bij de ne gentien instellingen in ons land voor de opvang van thuis- en dak lozen dienen zich elk jaar 2.000 nieuwe mensen aan. Dat zijn elke vijf jaar 10.000 nieuwe thuis- en daklozen. Andere instellingen en het „grij ze circuit" van pensions en loge menten meegerekend, kunnen de komende vijf jaar 40.000 nieuwe dak- of thuislozen worden ver wacht. Hoelang deze mensen in een dergelijke positie blijven, dient met steun van het rijk onderzocht te worden. Secretaris drs W. Wallinga van de Landelijke Stichting voor Thuislo- zenzorg en Onderdak zei dit giste ren tijdens een bijeenkomst in Am sterdam ter gelegenheid van het in ternationale jaar van de daklozen 1987. Het aantal thuis- en daklozen in ons land wordt thans geschat op 50.000 tot 100.000. De snel groeien- de groep zwerfkinderen van 12 tot 18 jaar is dan nog niet eens meege rekend. Die groep wordt geschat op 25.000 kinderen. Het PvdA-kamerlid Worrell, voorzitter van de kamercommissie voor welzijn en cultuur, waar schuwde gisteren, dat deze groep wel eens snel groter zou kunnen worden. De politiek en de samenle ving moeten daar snel iets aan doen, aldus deze parlementarier- .Nu is er nauwelijks opvang voor deze kinderen. Worrell en Wallinga noemden ih hun toespraken de strenge vorst periode dit jaar. De opvanginstel lingen voor daklozen noteerden al leen al in Amsterdam 10.000 extra overnachtingen. Wallinga: „We hadden ons geen betere start van het jaar van de daklozen kunnen wensen". Wallinga herhaalde het vorig jaar al in een beleidsnota ge formuleerde wensenpakket van zijn stichting. Hij noemde vijf hoofdzaken: meer zogenoemde passantenbed den (het aantal van 140 bedden is „volstrekt ontoereikend"); verrui ming van het toegestane aantal overnachtingen per maand (pas santen moeten nu na gemiddeld UTRECHT (ANP) - De Amster damse gynaecoloog dr. W.J. Honnebier heeft in het artsen blad Medisch Contact forse kri tiek geuit op de verloskundige zorg, die volgens hem onover zichtelijk is en duur terwijl de daling van het sterftecijfer ach terblijft bij die in het buitenland. Hij signaleert een voortdurende strijd tussen huisartsen, vroed vrouwen en specialisten om het 'marktaandeel' in deze zorg. De huisartsen zijn de laatste twintig jaar minder bevallingen gaan doen, de specialisten meer. Het aandeel van de huisartsen is gedaald tot 16,5 procent, dat van specialisten is gestegen tot ruim Strijd op 'markt' van bevallingen 42 procent, terwijl dat van de vroedvrouwen (verloskundigen) rond de 40,5 procent is blijven schommelen. Het aantal medi sche indicaties (nodig voor ver wijzing naar ziekenhuis en spe cialist) is de afgelopen tien jaar verdubbeld tot bijna de helft van het totaal aantal bevallingen. Er zijn grote regionale verschillen. Blijkens onderzoek moet een derde van de vrouwen die voor het eerst zwanger zijn en die thuis zullen bevallen in een late fase van de zwangerschap toch aan de specialisten worden over gedragen. Van de overige groep moet ongeveer 30 procent tijdens de bevalling alsnog naar een zie kenhuis worden gebracht. Dat betekent dubbele declaraties en is emotioneel en medisch gezien verre van ideaal, meent Honne bier. Hij pleit voor een systeem als in Zweden met centra waarin 2.000 tot 2.500 vrouwen per jaar bevallen en waar vroedvrouwen en specialisten samenwerken. Het resultaat is dat in Zweden nog maar 20 procent van de be vallingen onder leiding van de specialist gebeurt. AMSTERDAM - Circa 250 Iraniërs en sympathisanten hebben gister middag in Amsterdam gedemonstreerd tegen het „oorlogzuchtige en re pressieve regime" van Chomeini en de wapenleveranties aan diens land. In 17 andere steden over de gehele wereld werden soortgelijke betogingen gehouden. De directe aanleiding tot deze demonstraties is de moord, vijfjaar gele den, op 20 oppositionele Moedjahedin-strijders door gardisten van Cho meini. De Moslim Studenten Vereniging in Nederland organiseert elk jaar om deze tijd in ons land een demonstratie naar aanleiding hiervan. De betoging verliep, net als andere jaren, rustig. (foto ANP) AMICALES - De Amicales-ver- kiezingen die morgen in Amster dam zouden worden gehouden, zijn gisteren op verzoek van burge meester Van Thijn voor onbepaal de tijd uitgesteld. B en W van de hoofdstad verzetten zich niet tegen de verkiezing, maar Van Thijn meent wel dat er „teveel misver standen" zijn gerezen over de aard ervan. De groep 'Amsterdammers tegen fascisme' vindt dat burge meester Van Thijn met zijn uitstel- verzoek weg is gelopen voor zijn verantwoordelijkheid. Al jaren wordt in Amsterdam tegen organi saties als de Amicales en de Turkse Grijze Wolven gestreden. ADVERTENTIE ABVA KABO AFD. LEIDEN op woensdag 11 februari om 20.00 uur gebouw Driftstraat 49a Jaarverslagen af te halen bij het secretariaat aan de Hermelijnvlinder 26 te Leiden. U KOMT TOCH OOK! Ht>, Welk effect kunnen de uitlatingen van kardinaal Simonis over homo seksualiteit ('een afwijking') heb ben op de rooms-katholieke achter ban? Drs. W. Sluiter uit Hilversum is één van hen: "Sommigen komen in gewetensnood, ervaren een hel op aarde. En die is heel wat erger dan die hel daarboven. Een geliefd spreekwoord is: liever bloemen bij de leven dan kransen op je graf'. HILVERSUM - Drs. Will Sluiter is rooms-katholiek en praktiserend homoseksueel. Als hij een kwartier de tijd had om met kardinaal Simo nis te praten, zou hij hem het vol gende willen vragen: Waarom gaat u niet door het land om te luisteren? Waarom wisselt u niet met anderen van gedachten op gelijk niveau? Bent u bereid om uw opvattingen te leggen naast die van begaafde, christelijk-geïnspi- reerde wetenschappers? door Patricia van der Zalm Waarom accepteert u wel een aantal starre stellingnamen die door de kerk door de eeuwen heen zijn bijgesteld, waarom wilt u niet onderzoeken of dat ten aanzien van de zogenaamde 'heikele punten' niet ook het geval zou kunnen zijn? En tenslotte: probeer elke keer voordat u ongenuanceerde uitspra ken wilt doen, waarvan u op voor hand kunt weten dat u mensen enorm kunt grieven, eerst tot tien te tellen. „Als hij open zou staan voor deze punten, dan komt er een De gemengde gevoelens van een rooms-katholieke homoseksueel nieuwe bisschop Simonis r bo- Will Sluiter geeft les en is een van de adjunct-directeuren van de RK scholengemeenschap Groot Goylant in Hilversum. Bovendien is hij Hilversums bestuurslid van het COC (de organisatie van homo seksuelen) en voorzitter van de vier jaar oude homogroep van de Katholieke Onderwijs Vakorgani satie KOV. Geen martelaar Het geloof is altijd belangrijk voor Sluiter geweest, met de nodi ge vragen en vraagtekens. Op zijn werk vormt zijn homoseksualiteit geen enkel probleem. Aan de wand in zijn werkkamer hangt een spreuk, gekregen van een collega: Pervers is dat miljoenen geestdrif tig voor de buis zitten als twee mannen elkaar tot bloedens toe stompen terwijl iedereen pijnlijk getroffen en ontsteld is als twee mannen elkaar TEDER AANRA KEN. Sluiter: "Kardinaal Simonis is voor grote groepen katholieken niet meer geloofwaardig. Maar we moeten ervoor oppassen dat hij geen martelaar wordt. Oppassen om mensen persoonlijk aan te val len. Je moet ervoor waken dat je mensen in een underdogpositie dwingt, daar komen helden van. Je verstevigt de positie van de conser- Drs. Will Sluiter: 'Je zou die club op excursie door het echte leven willen nemen'. (fotoGPD) vatief-orthodoxen door Simonis persoonlijk aan te vallen. Zijn leer, zijn stellingen en meningen moe ten te vuur en te zwaard bestreden worden". "Sommige mensen komen in ge wetensnood, ervaren een hel op aarde. En die is heel wat erger dan die hel daarboven. Een geliefd spreekwoord is: Liever bloemen bij je leven dan kransen op je graf. Hier worden in feite levende lijken gecreëerd, mensen worden psy chisch doodgemaakt. Af en toe zou je die hele club, tot en met het Vati- caan, wel eens op excursie door het echte leven willen nemen". "Voor mijn part noem je het schi zofreen, maar toch kan ik moeilijk geloven dat iemand als Simonis mensen bewust wil kwetsen. Aan de andere kant zijn er legio voor beelden van doffe ellende in de middeleeuwen, waar de kerk nog net niet de doodvonnissen uitvoer de maar soms wel met satanisch genoegen mensen heeft veroor deeld". - Is van de kardinaal staande te houden dat hij zulke goede bedoe lingen heeft met feministische theo logen en homoseksuelen? "Goede bedoelingen zijn subjec tief. Met een aantal uitspraken ben ik het ronduit niet eens, daarmee grieft hij mensen, beledigt ze. Een katholieke huiseigenaar die op grond van zijn geweten woonruim te aan een homoseksueel mag wei geren: de homo wordt wéér in een uitzonderingspositie geplaatst. Dat kan dan ook opgaan voor toelating tot een voetbalclub of een katho liek ziekenhuis". "Toch kan ik er niet vanuit gaan dat hij er gemene bedoelingen mee heeft, mensen bewust wil vernieti gen. Tegelijkertijd is er de overtui ging en de ervaring dat hij sommi ge mensen de vernieling in helpt. Ik zal me daarom met hand en tand verzetten tegen zijn uitspraken. Hij doet mensen niet alleen pijn, hij brengt ze ook in gevaar. Hij zal de potenrammers niet bewust steu nen, maar hij moet verdomd goed in de gaten houden wat zijn woor den voor effect kunnen hebben op die kleine groep. Voorzichtigheid zou de basis moeten zijn voor zijn uitspraken. En hij is niet voorzich tig genoeg. Hoe komt dat? Hij zegt zelf: ik heb geen homovrienden. Dus hij wordt in de praktijk, en dat geldt ook voor politici, niet gecon fronteerd met het effect van zijn uitspraken". "De kerk heeft seksualiteit eeu wenlang beschouwd als een nood zakelijk kwaad, dat gericht moet zijn op de voortplanting. Later werd aan het doel van het huwelijk toegevoegd: wederzijdse aanvul ling van de partners. Waarom zou die beleving niet voor homo's gel den? Nu zitten we echter weer in een dal, de boel is teruggedraaid. Voor de kerk is de achterliggende gedachte altijd weer: de angst dat het genot slecht is". "Wat Simonis drijft, zijn zijn ab solute zekerheden. Hij twijfelt niet maar hij weifelt wel. Nu wordt de discussie over homoseksualiteit weer teruggebracht tot de geijkte kerkgeschiedenis, maar er zijn mo menten aan te wijzen dat er in ook genuanceerder over gedacht werd. Zowel het document van het Vati- caan als de uitspraken van Simonis zijn binnen een bepaald denken lo gisch. Nadrukkelijk: binnen een bepaald denken, wat ik dus niet ac cepteer, zijn ze logisch" "Daardoor ligt er een verschrik kelijke verantwoordelijkheid op diegenen die dat denken hebben bevorderd. Dat is aan te tonen met behulp van de wetenschap. En la ten we eerlijk zijn: de kerk heeft de wetenschap natuurlijk altijd als een gevaar gezien. Als je, in welke samenleving dan ook, buiten het geijkte, voorgeschreven patroon treedt, word je eruit gekegeld". "Mij heeft altijd sterk geïntri geerd: wij mensen samen op deze wereld op weg naar een eind, en dan mag iedereen invullen welk eind dat is. We zijn samen op weg. Daarvoor heb je een gemeenschap nodig, je kunt het niet alleen. We moeten uitkijken dat we nu het kind niet met het badwater weg gooien, want de kerk als gemeen schap heeft ook enorm veel posi tiefs gedaan. Ondanks alle doffe el lende die de kerk als instituut heeft veroorzaakt, ondanks die niet weg te wissen zwarte plekken uit de ge schiedenis. Daarom maak ik er nog steeds deel van uit. Met gemengde gevoelens. Soms tegen het moede loze aan". vijf nachten naar een andere op vang omzien); vormen van dagop vang voor daklozen; een gerichte uitbreiding van de internaten (thans: 1.600 bedden) en tenslotte: n van begeleid Er gaat bij de negentien instellin gen voor dak- en thuislozen mo menteel circa 60 miljoen gulden per jaar om. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur betaalt daarvan volgens Wal linga ongeveer 40 miljoen gulden. Wallinga schat dat voor de verwe zenlijking van althans de belang rijkste eisen van zijn stichting de komende vier jaar tien miljoen gul den nodig is. Wallinga: „Onze in stellingen merken nu reeds een toename van jongeren, psychiatri sche patiënten en verzorgingsbe- hoeftigen, die als gevolg van de be zuinigingen elders thuisloos zijn geworden. Ruim een ton parkeergeld verduisterd APELDOORN (ANP) - Twee be heerders van een gemeentelijke parkeergarage in Apeldoorn heb ben tegenover de politie bekend dat ze de afgelopen drie jaar in to taal voor meer dan 120.000 gulden aan parkeergelden hebben ver duisterd. De fraude kwam pas aan het licht toen een nieuwe chef van de parkeergarage de boeken con troleerde. De beide ambtenaren, een 30-jarige en een 35-jarige man uit Apeldoorn, werden eerder deze week aangehouden. Dit heeft een woordvoerder van de politie in Apeldoorn gisteren meegedeeld. Het geld werd ver duisterd uit parkeerautomaten, hetgeen volgens de politiewoord voerder lang onopgemerkt bleef door onvoldoende controle. Het geld ging op aan drank, vakantie en levensmiddelen. Uit 70 parkeer- meters in de Apeldoornse binnen stad is deze week een bedrag van enkele duizenden guldens ont vreemd. De tot nu toe onbekende daders hebben volgens de politie gebruik gemaakt van een valse sleutel. ADVERTENTIE Met eenvoudige, maar óók met computergekoppelde oplossingen voor elk weegprobleem. Importeur: ESC Nederland, Weegtechniek Rijnsburgerweg 129, 2334 BM Leiden. Tel. 071-155531.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3