Romantiek in familie-epos Filmprijzen Rotterdam Goud voor Margie Smit Inventief met toetsenbordjes Alle vertrouwen in de toekomst Mengeling van soul en disco 'North ans South' bij AVRO 'Kinderen voor kinderen ZATERDAG 7 FEBRUARI 1987 KUNST PAGIN ROTTERDAM (ANP) - Een internationale jury van critici en festivaldi recteuren heeft de Rotterdam Awards van het zestiende Filmfestival Rot terdam toegekend. Als beste debuutfim werd '40 m2 Deutschland' van Tefvik Baser uit Turkije bekroond en de Rotterdam Award voor de beste niet-Europese/niet-Amerikaanse Film werd toegekend aan Hou Hsiao Hsien uit Taiwan voor 'Time to live, time to die'. De Film 'Het For£ van Souran' van Sergej Paradjanov uit de Sowjet Unie werd verkozen als de meest vernieuwende Film. De Westduitser Werner Schroeter tenslotte, vorig jaar op het festival present met 'The Rose King' en dit jaar met 'A la Recherche du Soleil' won een Rotterdam Award voor zijn gehele oeuvre. Aan de Rotterdam Award is een prijsbedrag van 5.000 dollar verbon den. LISETTE HORDIJK - Televisie-omroepster Lisette Hordijk van de NCRV zal met ingang van 1 februari regelmatig op de radio te horen zijn Op die datum namelijk wordt ze bij de NCRV ook radio-omroepster. Ze blijft daarnaast haar werk van de NCRV-televisie doen. Lisette begon haar carrière als televisie-omroepster in 1975. Ook pre senteert ze incidenteel programma's als 'U zij de glorie' en bijvoorbeeld het 'Wereld Natuurfonds-Gala'. Ze volgt bij de radio Rieke Prinsen op die haar vast dienstverband, dat op 1 november 1961 begon, onlangs beëin digde. Who Needs Gold - een Vals Bloed produktie. ChoreograFie en dans- uitvoering: Margie Smit. Regie: Dick Hauser. Muziek: Pascal Co- melade. Vormgeving: Jaap de Jon ge. Gezien in: LAK-theater in Lei den. Aldaar nog te zien: vandaag. LEIDEN - Ergens halverwege 'Who Needs Gold' wordt Botticel li's schilderij 'De geboorte van Ve nus' op de vloer geprojecteerd. Er naast ligt Smit die, haar kapsel met dat van de godin der liefde vergelij kend, de opmerking maakt: "Jam mer, dat ik mijn haar heb laten knippen". Zo'n grapje lijkt nogal flauw hier, maar tijdens de span nende voorstelling zorgt het even voor een adempauze Overigens heeft de choreograaf niet zomaar voor dit schilderstuk gekozen. Botticelli heeft namelijk ook nog een opleiding tot goud smid gehad en met goud heeft dit intrigerende stuk alles te maken Deze scene is een voorbeeld van de naadloze manier waarop de tafere len in dit mime-dans-en-perfor- mance-spel op elkaar aansluiten. Waar gaat 'Who Needs Gold' nu eigenlijk over? Dat is snel gezegd, het thema is hoe de droom de werkelijkheid kan veranderen, de droom die fungeert als een soort Midas die alles in een gouden licht zet. Als de lichten in de zaal doven, zien we een vrouw met een blaker in haar handen door het duister naar een hemelbed lopen. Ze gaat erin liggen en probeert de juiste droomhouding in te nemen. Als dat eenmaal is gebeurd, mogen de toeschouwers haar droom meebe leven. In het begin is die nogal angstaanjagend. Als na een onge luk liggen er met krijtwit licht om trokken silhouetten op de vloer, die de danseres met haar lichaam probeert te bedekken. De schadu wen verschieten echter telkens van vorm. Uiteindelijk blijft er een gril lig web over waar Smit in lijkt te zijn gevangen. Ondersteund door de muziek van Pascal Comelade gaat er van deze scène een sterke dramatische werking uit. Maar de nachtmerrie maakt plaats voor een wensdroom waarin een vrouw letterlijk baadt in het goud. De elegante pyama wordt verruild voor een sexy zwart bad pak, dat thuishoort aan de rand van tropische zwembaden. Smit laat zien dat daar zelfs een drol in goud kan veranderen. Temidden van stromen geld en een waterval van (klater)goud - wat een schitte rend decor - laaft zij zich aan de rijkdom. Zelfs haar gezicht neemt de aanstellerige trekjes aan van de dames die zich in dat circuit bewe gen. Tegen het eind van de voorstel ling komt de danseres op het pu bliek toelopen, terwijl ze het doek als een enorme pauwestaart met zich meetorst. Totdat het van de rail afglijdt. Uit is de droom. Smit glijdt moeiteloos van de ene metamorfose in de andere. Ze is een marionet, een duveltje-uit- het-doosje, een kunstzwemster, een diva, een schone slaapster, een verleidelijke baadster. En: een be wegingskunstenares die haar ge wicht in goud waard is. SASKIA STOELING A DEN HAAG (GPD) - „Kritiek op nieuwe televisieprogram ma's is vaak niet van de lucht. Voor ons programma 'Drie vrouwen' geldt dat ook. Er wordt gezegd dat het niet origi neel is, maar het heeft tijd no dig om te rijpen". Dat zegt Astrid Joosten (28), de presen tatrice die Dieuwertje Blok af loste en nu samen met Ati Dijckmeester en Marjolijn Uit- zinger het team van 'Drie Vrou wen' vormt. „We proberen een goed program ma te maken met amusement, in formatie en politiek en we dragen ook duidelijk een mening uit. We doen alle drie ons best. Dat dat in het begin niet zo vlotjes gaat kan niemand ons kwalijk nemen. Het is trouwens ook niet eerlijk dat er zo kritisch wordt gelet op 'nieuwko mers'. Oudere programma's zijn vaak ontzettend voorspelbaar en juist daar is veel op aan te merken. Op deze manier krijgen nieuwe programma's nooit de kans zich zelf te bewijzen." door Lucienne Bongers Astrid is er van overtuigd dat het team genoeg kwaliteiten heeft voor de presentatie en samenstelling van een programma als 'Drie Vrou wen'. Een echte rolverdeling is er niet. Ati Dijkcmeester, die in vaste dienst is bij de VARA, gaat vooraf gaand aan de éénmaandelijkse uit zending op zoek naar leuke onder werpen. Die worden dan kort voor de opnamen verdeeld. Maijolijn Uitzinger neemt als parlementair journaliste de politieke onderwer pen voor haar rekening. „Maijolijn zorgt in de uitzending voor het vuurwerk", zegt Astrid VIDEOPRODUKTIE - „De pro vincie doet meer dan je denkt", zingen Jan Fillekers en Henk van der Horst de kijker toe op muziek van Harry Bannink. En dat.is met een ook de titel van de 22 minuten durende videoproduktie waarmee acht Nederlandse provincies de komende tijd hun voorlichting on dersteunen. Het Farce Mgjeure- duo, bijgestaan door hun collega Fred Benavente, laat in vogel vlucht zien wat de provincie als be stuursorgaan doet. De provincies willen hiermee hun werk vooral op scholen wat bekender maken. Het Filmpje is vooral bedoeld voor scholieren in de leeftijd van 15 tot 17 jaar, maar de praktijk heeft inmiddels al uit gewezen dat ook ouderen er plezier aan beleven. Het idee om twee ervaren televi siemakers voor dit doel in te scha kelen kwam van de provincie Gel derland. Omdat het toch om vrij al gemene informatie ging, konden andere provincies er op inhaken en dat hebben - naaist Gelderland - Groningen, Friesland, Drenthe. Flevoland, Noord-Holland, Zuid- Holland en Brabant gedaan. enthousiast. ,,Ze laat politici van twee verschillende partijen in de studio komen en neemt ze dan goed onder handen. Het liefst men sen die elkaar tegenspreken maar toch goed bij elkaar passen". Astrid zelf presenteert de wat so cialere onderwerpen. Ze is vol lof over haar collega's. „De samenwer king verloopt prima, ik had ook niet anders verwacht. Ik mag de andere twee heel graag, anders was ik er ook nooit aan begonnen". Met haar vier jaar tv-ervaring vindt Astrid dat ze best in staat is 'Drie vrouwen' te presenteren. „Ik weet nog goed dat ik voor het eerst moest omroepen. Ik deed het toen gewoon slecht. Ik had het gevoel dat de kijkers alles, al de onzeker heid, van me af konden lezen. Aan dat omroepen heb ik heel veel ge-4 had. Het gaat altijd live, dus over-* doen kon niet. Ik maakte m'n eigen teksten en op een gegeven moment voelde ik dat het beter ging, dat was ook mijn bedoeling want ik wil alles zo goed mogelijk doen. Ik zeg mijn teksten nog steeds har dop. „Vanavond bij de VARA...", totdat het goed klinkt. Ik schrijf mijn eigen teksten, maar schrijf- en spreektaal verschillen zó van el kaar dat ik het bijschaaf totdat het echt loopt". Astrid Joosten werkt tegenwoor dig op de binnenlandredactie van het NOS-journaal, en doet ook pro gramma's voor Teleac en Feduco (educatieve omroep). Astrid draagt vooral de VARA, haar eerste werk gever, een warm hart toe. Ze wordt niet voor niks een VARA-meid ge noemd. „Dat ben ik ook", zegt ze. „Ik heb principieel voor de VARA gekozen. Deze omroep draagt de ideëen uit die ik erg waardeer, en dat is prettig werken, vooral nu er plaats wordt gemaakt voor jong spul. De VARA geeft jongeren een kans, dat zie je aan al die meiden die de programmma's presenteren. Of dat altijd even geslaagd is, laat ik in het midden". Toch weet Astrid niet of al die veranderingen de VARA, die een moeilijke tijd doormaakt, kunnen redden. „De commercie brengt het omroepbestel aan het wankelen, de verzuiling brokkelt langzaam af. En dit betekent voor de VARA dat de eerst zo vanzelfsprekende ach terban opeens niet meer zo vanzelf sprekend VARA-lid is of blijft". „Toch zullen er mensen blijven die dat zoeken wat de VARA brengt. Niet alleen van die hatsje- kidee-programma's maar ook zoiets als 'Drie Vrouwen', zegt ze lachend. Astrid Joosten:Niet alleen van die hatsjekidee-programma's DOC) Bijdragen: Bart Jungman Wim Koevoet The Style Council 'The cost of loving' (Polydor) 'All you need is love' zongen de Beatles al en eigenlijk heeft Paul Weller die met zijn Jam spora disch de populariteit in Enge land van het kwartet uit Liver pool evenaarde, nooit anders ge daan. De woordkeus was anders, er was meer of in elk geval duide lijker 'engagement' en de muziek was wat feller. Toen Weller The Jam ophief en begon met The Style Council veranderde 'slechts' de stijl. Wel ler liet er zijn voorliefde voor soulmuziek de vrije loop. Een voorliefde die hij op de latere Jam-elpees al een beetje had ver raden. Dat leverde de prima live-elpee van vorig jaar niet meegerekend twee wat vlees-noch-vis-platen op. Er stonden juweeltjes van songs op maar de beide TSC-al- bums hadden wat weg van een muur opgetrokken uit totaal ver schillende steentjes. Het cement was ook nog eens vergeten en het gevaar voor instorting groot. Op 'The cost of loving', op één knallend rapnummer na een plaat vol prachtige lovesongs, is die rode lijn in muziek en teksten er wél en heeft Weller afgere kend met de verbrokkeling. Het is bijna overbodig om te zeggen maar voor alle zekerheid toch maar: Wellers lovesongs reiken verder dan het ik-hou-van-jou-jij- hoop-ik-ook-van-mij-thema Door die grotere eenheid is dit wat mij betreft de best TSC-el- pee - helaas uitgebracht op twee 12-inch schijven zodat je vier keer naar je pick-up moet lopen - tot nog toe geworden. Voor naamste ingrediënten zijn romantiek, gepaste opwinding, vooral als de blazers soulful schetteren en een grote variatie qua instrumentatie en zang. Be halve Weller hanteren ook rap pers, achtergrondzangers en TSC-zangeres Dee C. Lee de zangmicrofoon. Weller tekende weer voor het leeuwedeel van de composities maar duidelijk is dat de functie van zijn compagnon toetsenman Talbot met de plaat aan belang rijkheid wint. Fantastisch hoe in ventief deze met op zich heel eenvoudige middelen en toetsen- V. bordjes een 'wall of sound' bouwt waartegen Wellers ingeto gen en toch gepassioneerde zang heerlijk kan aanleunen. Ik heb maar met een aspect moeite en dat is mef het steeds meer opdui ken op TSC-platen van burgerlij ke zangduetjes tussen Weller en de overigens prima zangeres Dee C. Lee. WK Los Lobos "Dan zal de wolf bij het schaap verkeren... en een kleine jongen zal ze hoeden" (Jesaja 11 vers 6). 'How will the wolf survive', zo vroeg Los Lobos zich op de vori ïs allemaal terug te vinden op het door T-Bone Burnett wederom voortreffelijk geproduceerde al bum. Maar welke muzikale rich ting Los Lobos ook uitgaat, het eigen (stem)geluid blijft te allen tijde herkenbaar. Cesar Rosas en David Hidalgo beschikken over zulke karaktervolle stemmen dat zelfs in de 'reli-ballade' 'Tears of God' Los Lobos onmiddellijk is te herkennen. 'Tears of God' is voor de NCRV wellicht een aardige favoriet- schijf. Dat geldt voor mij voor de hele elpee. ge elpee nog af, maar getuige bo venstaande profetie over het Messiaanse vrederijk hebben de Mexicaans-Amerikaanse 'wol ven' alle vertrouwen in de toe komst. En terecht, want 'By the light of the moon' is een kwaliteitspro- dukt van de eerste orde, dat wel eens de internationale doorbraak van het in vakkringen zeer ge waardeerde vijftal zou kunnen betekenen. Vedetten als Mick Jagger, Elvis Costello, John Fo- gerty, Don Henley en Paul Young worden gerekend tot de aanhangers van Los Lobos en de gemeleerde samenstelling van dit 'fanclubje' is tekenend voor de veelzijdigheid van de naar de Amerikaanse westkust uitgewe ken Mexicanen. Rock roll, country wes tern, rhythm blues, funk, soul, de zogenaamde 'westcoast rock' en Mexicaanse volksmuziek, het Womack (2x) 'Starbright' (A&M) Als mevrouw Womack van Wo mack Womack wat meer op haar strepen had gestaan, zou dit duo nu als Womack Cooke door het leven gaan. Nadat Sam Cookes 'Wonderful World' met zoveel succes een tweede leven leed, had het ook commercieel gezien zijn voordelen gehad. Lin da Womack-Cooke mag zich er namelijk op beroepen Sams dochter te zijn. Aan de andere kant: de naam Womack heeft in muzikale kring ook een bekende klank. De ge broeders timmerden lang gele den als The Valentinos aan de weg en Bobby Womack had ver volgens als solist ook succes. Alleen de familie-onderne ming die Cecil drie jaar geleden met echtgenote Linda opzette, heeft de wind nog niet echt mee. De eerste lp leverde weliswaar de hit 'Love Wars' op, maar daar mee was de koek voorlopig op. 'Starbright' is hun derde poging daarin verandering te brengen. Het zou beslist verdiend zijn. De foeilelijke hoes doet het ergste vrezen, maar Womack Wo mack maken een smaakvolle mengeling van soul en disco. Vocaal doet het tweetal de Mo- town-t(jden herleven, terwijl bij voorbeeld de baspartijen geheel van deze tijd zijn. Als schrijvers en producers is het echtpaar al jarenlang verantwoordelijk voor menige hit van collega-muzikan ten, getuige 'Starbright' is het nu weer hoog tijd het eigen belang voorop te zetten. BJ HILVERSUM (GPD) - Romantiek, drama, strijd, verzoening, kortom alles, maar dan ook alles wat de kij ker kan bekoren is gevat in de groots opgezette Amerikaanse tele visieserie 'North and South', die de AVRO met ingang van dinsdag 10 februari wekelijks op het scherm gaat brengen. Twaalf afleveringen van 90 minuten elk, met een ster renbezetting en horden gastspelers tegen het decor van Amerika kort voor en tijdens do burgeroorlog, die in 1861 losbarstte en waarin de noordelijke en de zuidelijke staten het op een vreselijke manier met elkaar aan de stok kregen. De serie is gebaseerd op het ge lijknamige boek van' de Ameri kaanse schrijver John Jakes en werd geproduceerd door David L. Wolper, een man die eerder achter succesreeksen als 'Hoots' en 'De Doornvogels' stond. Dit nieuwe Wolpers-drama is op gezet rond twee families. De Ha zards. gefortuneerde noorderlin gen uit Pennsylvania en de Mains, plantage-eigenaren en slavenhou ders uit Zuid-Carolina. Twee nazaten van die families, George Hazard (James Read) en Orry Main (Patrick Swayze) leren elkaar kennen op de militaire aca demie van West Point en zullen wat later, na het uitbreken van de burgeroorlog, als militair tegen over elkaar komen te staan. Verder komen er in beide families alle mo gelijke dramatische en romanti sche verwikkelingen tot leven. Zo worden Orry's jongste zus Brett (Genie Francis) verliefd op Billy Hazard en tegen de achtergrond van een door de oorlog verscheurd land is dat een vrijwel onmogelijke relatie. Voor David Carradine is er naast sterren als Kirstie Alley, Georg Stanford Brown, Philip Casnoff en Lesley Ann-Down een grote rol als Justin Lamotte, een onbehouwen kerel die zowel zijn eigen echtge note als zijn slaven als voetvegen behandelt. Lesley Ann-Down speelt Carradine's echtgenote Ma deline, eigenlijk nog steeds tot over haar oren verliefd op de jonge Orry, maar gedwongen haar leven te slijten aan de zijde van de brute Lamotte. Naast de uitgebreide familiebe zetting in 'North and South' ook nog ruimte voor een hele rij gast spelers als Johnny Cash, Morgan Fairchild, Gene Kelly, Robert Mit- cnum en Elisabeth Taylor 'North and South' is een groots opgezette serie tegen de achter grond van de Amerikaanse burger oorlog met alle romantiek en dra matiek die maar denkbaar is. Patrick Swayze als Orry Main en Lesley-Anne Down als Madeline 'North and South,foto GPD' HILVERSUM (GPD) - Binnenkort begint de opname van de achtste elpee 'Kinderen voor Kinderen'. In tegenstelling tot de vorige platen wordt deze gemaakt onder leiding van Hans Peters. Voorheen was de produktie in handen van Flory An- stadt. Zij was ook verantwoordelijk voor de regie van de tv-program- ma's van 'Kinderen voor kinderen'. Flory Anstadt was in vaste dienst bij de VARA. Sinds kort echter heeft zij zich zelfstandig gevestigd. Door de Financiële nood kon de VARA haar niet aantrekken voor het project en werd iemand van de eigen staf gezocht. „Toevallig is de laatste produktie van 'Kinderen voor Kinderen' de best verkochte elpee van de serie. Dat maakt het voor Hans Peters moeilijker, maar voor Flory An stadt is dat een mooi einde van de langdurige samenwerking", aldus een woordvoerder van de VARA De basis van de teksten voor de nieuwe elpee zijn de brieven die kinderen naar de VARA opstuur den. De namen van de tekst- en liedjesschrijvers blijven voorlopig nog even een verrassing. The Style Council: Paul Weller en Mick Talbot

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 33