mm I-MM VLI S3 Snelheid maken in Houtrust riskant Startbewijs voor Kraayenbos Zilver voor Van Dorp Strauss zwemt record ZATERDAG 7 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 15 redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Rijndelfland-voorzitter Van Nierop overhandigt Zuiderkwartier - praeses Arnoud van Lunteren de envelop met inhoud. Thea van der Kaay en Carla Akse. de bedenkers van de plannen, kregen bloemen. Kingdom of Love Alfons Groenendijk is boos op Jan D. Swart. chei' van de sport redactie van de Haagsche Cou rant. De voetballer met journalis tieke aspiraties hield op verzoek van die krant een dagboek bij in Maleisië, waar hij met FC Den Haag een aantal wedstrijden speelde. Het lag voor de hand dat Swart de oud-voetballer van UVS zou inhuren, want 'Leidse Fons' is als medewerker aan de Haagsche Courant verbonden. In die hoedanigheid schrijft Groe nendijk verslagen van amateur wedstrijdjes. Afgesproken was dat hij, naast wedstrijdverslagen, om de drie dagen zijn dagboek zou doorbel len. Zo geschiedde. Bij terugkeer in Nederland echter bleek geen letter van het dagboek in de ko lommen van de Haagsche Cou rant te zijn opgenomen. Daar baalde Fons dus flink van. Op de dag dat de selectie van FC Den Haag op Schiphol arri veerde, stond er wel een verhaal over de belevenissen van de voetballers in die krant afge drukt, maar daarin ontdekte Groenendijk nauwelijks meer iets van zijn eigen bijdrage. Een beknopte uitgavewaar ze bij de Haagsche Courant din gen aan hadden toegevoegd die ze uit hun duim hadden gezo- gen", aldus Groenendijk. Zoals? "Ik vind het een beetje moeilijk om daar voorbeelden van te ge ven. Het ging om dingen die in de privé-sfeer lagen. Terwijl het juist mijn bedoeling was geweest om daar niet over te schrijven. Dat kan je niet maken tegenover je ploeggenoten. Ik heb het die jongens vantevoren laten lezen. Ze vonden het allemaal heel aar dig. Ook Leo Steegman. die zelf journalist is, vond hel leuk". "Eenmaal terug bleek er heel iets anders in de krant te zijn ge komen. Om toch een voorbeeld te geven: ik had een aardig stukkie geschreven over ons bezoek aan de sultan daar. Het is daar ge woonte dat je dan je schoenen uitdoet. Sivart had geschreven dat wij allemaal gaten in onze sokken hadden". Dat lijken toch geen schokken de mededelingen over het privé- leven van een voetballer. Groenendijk vervolgt: "Maar ik vind het beledigend tegenover die sultan. We hebben die man beloofd dat-ie kranten opgestuu rd zou krijgen. Dat kun nen we nu dus niet doen. Ik vond het ook vervelend tegenover de jongens van FC Den Haag. Die lazen plotseling een heel ander verhaal dan ik had gemaakt. Ik moet er voor zorgen dat ik geloof waardig blijf en daarom heb ik besloten voorlopig even niets te doen voor de Haagsche Courant. Ik vind hel gewoon lullig". "Ik heb er veel lijd aan besteed. Als de jongens na de wedstrijd aan de bar gingen zittendan moest ik m'n stukkie gaan schrij ven. Blijken ze alles te hebben verdraaid. Daar kan ik niet op ingaan. Dat vind ik lullig tegen over de Haagsche Courant. Ik wil er straks toch wel weer aan de slag". Toch benieuwd wat Jan D Swart, voorheen onder meer werknemer van het Vrije Volk en Panorama, uit zijn duim heeft ge zogen Swart: "In één van z'n stukjes had Alfons het over KL. dat is de afkorting van. Koeala Loem- pour. Daar heb ik dus tussen haakjes 'Kingdom of Love' ach ter gezet. Dat is niet door mij ver zonnen. Het is een bestaande uit drukking. En verder hebben we inderdaad iets over die kousen geschreven. Maar Alfons was niet onze enige informant. Voor de rest hebben we niets geschre ven over dingen in de privé- sfeer". "Alfons is boos op mij, maar ik kan me niet voorstellen waarom. We hebben hem de kans gegeven om zijn medewerkerschap in Ma leisië in de praktijk te brengen. Hij verkeerde in de veronderstel ling dat het ongewijzigd ge plaatst zou worden. Dat is niet gebeurd. Daarover is hij bij FC Den Haag natuurlijk flink ge dold. Maar als de bijdrage van een medewerker niet goed is. wordt daarin geschrapt. Dat ge beurt bij elke krant. Wat hij heeft ingeleverd, was onacceptabel. Daarom hebben we zijn stukjes opgespaard en er één verhaal van gemaakt "Zijn stukjes waren journalis tiek gezien onvoldoende. Zowel in kwantitatief als in k walitatief opzicht. Dat neem ik hem niet kwalijk, want het schrijven van een dagboek is een kunst die wei nigen is gegeven. Hij accepteerde hel niet en hij heeft daarop zijn vertrek aangekondigd". Offensief Een aantal sportbonden is mo menteel in hevig gevecht gewik keld om de gunst van de jeugd. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft inmiddels zo'n honderdduizend, veelal jon ge leden van de lijst moeten af voeren. In Zeist zijn derhalve plannen in ontwikkeling om de junior weer voor zich te winnen. Beter laat, dan nooit. De korlbalbond daarentegen heeft allang maatregelen geno men. Drie jaar geleden onder nam het KNKV actie om de te rugloop onder de leden tegen te gaan. Met succes, want in de af deling Rijndelfand is het leden aantal weer stijgende. De Leidse korfbalvereniging Zuiderkwar tier leverde daarin een niet gerin ge bijdrage. Woensdag kreeg de club in de Vijf Meihal de tweede prijs (600 gulden) van het Broek- huysenfonds voor het op orgine- le wijze werven van leden. Brei nen achter de plannen zijn de da mes Thea van der Kaay én Carla Akse Van der Kaay: "Van hel KNKV ging drie jaar geleden het initiatief uit van een landelijke ledenwerving. De bond stelde nieuwe ideeën van de verenigingen zeer op prijs. Van daar dat er een fonds in het leven werd geroepen om originele plannen te belonen. Eerlijk ge zegd hebben wij nooit aan een prijs gedacht, toen we bij Zuiderkwartier begonnen met het uitwerken van de plannen. We hebben het een en ander op papier gezet waarvan we dach ten dat het leuk was. Dal is ken nelijk aangeslagen bij het KNKV" Thea van der Kaay onthult het lumineuze idee van Zuiderkwar tier: "We wilden naast het werven van leden op de scholen, gewoon de wijken intrekken. Elke club in Leiden heeft zijn eigen regio. Zuiderkwartier beperkt zich tot Zuid-West en Stevenshof. Op Welke voetballer van Quick Boys verbergt hier. in de ontmoe ting met Ajax 2, zijn hoofd achter de bal? Wie het weet mag het op schrijven en het antwoord sturen naar postbus 54. 2300 AB Leiden, tav. de redactie Suizebollen. On der de goede inzendingen wordt een proefabonnement op het club blad Nieuw-Zuid verloot. drukke zaterdagen proberen we in die wijken met demonstraties de belangstelling op te wekken voor het korfbal". Daarbij blijft het niet beperkt tot een partijtje korfbal in de na bijheid van een drukbevolkt winkelcentrum. Er wordt de no dige electronische apparatuur meegesjouwd, want er worden tijdens zo'n voorstelling video clips en dia's vertoond. Een ope ratie die de nodige kosten met zich meebrengt. Van der Kaay: "We hebben vijftienhonderd gulden tot onze beschikking. Als we vijftien nieuwe leden kunnen werven, die een seizoen lid blij ven, zijn we uit de kosten". De actie heeft Zuiderkwartier tot nu toe twaalf nieuwe leden opgeleverd. Van der Kaay ver wacht aan het benodigde aantal van vijftien korfballers te zullen komen: "We moeten nog een deel van de actie afwerken, dus je mag ver onderstellen dat er nog een paar leden zullen bijkomen" is Van der Kaay hoopvol ge stemd. Ze vindt eigenlijk dat van deze ledenwerfactie een jaarlijks terugkerend ritueel moet wor den gemaakt: "Als daarvoor tenminste de mankracht opgebracht kan wor den. Het is voor de continuïteit van de club een pure noodzaak. De jeugd is niet meer zo gemak kelijk te vangen. Daarom betrek ken we de ouders van de jeugdle den bij het geheel. We proberen hen er te overtuigen van de nood zaak van de sport. Als zij achter de sportieve verrichtingen van het kind gaan staan, loopt de jeugd niet meer zo gemakkelijk weg. Een paar jaar geleden had den we de nodige concurrentie van het vrouwenvoetbal. Dat is gelukkig afgelopen". Benieuwd wat het antwoord is van de KNVB. Heiligschennis Big Mac is bezig aan een come back. Althans, de voormalige heerser van de tenniswereld stelt pogingen in het werk het verlo ren gegane terrein te herwinnen. Vooralsnog komt hij beter in in terviews uit zijn woorden dan op de tennisbaan uit de voeten. Dat blijkt bijvoorbeeld uit een vraag gesprek dat de redactie van het blad Tennis met de vader van de zoon van Tatum ÓNeill had. Daarin doet John McEnroe een opmerkelijke uitspraak over het heilige der heilige in de tennis wereld, de groene kathedraal van Wimbledon: "Het gras moet weg van Wim bledon. Ik weet dat veel mensen vreemd zullen opkijken van deze uitspraak. Per slot van rekening heb ik op het gras van Wimble don mijn grootste triomfen ge vierd. Maar het is totaal onge schikt voor toptennis. Als ik op Wimbledon naar een partij kijk. verveel ik me na een kwartier al dood. Het is pats. boem. afgelo pen. Het heeft eigenlijk niets met het spel te maken. Zelfs de Engel se toeschouwers zullen dat over enige tijd moeten toegeven. Wim bledon is niet dankzij het gras het grootste toernooi van de we reld geworden. De organisatie moet in haar eigen belang het gras afschaffen en bijvoorbeeld hardcourt-banen aanleggen. Wimbledon kan zich dat permit teren. Het zou jammer zijn als het beste toernooi van de wereld om die reden moet verdwijnen". Overspannen Ook RCL gaat het fenomeen 'pu pil van de week' invoeren. In na volging van West Ham United, dat de pupil van de week via het televisieprogramma Voetbal '80 in Nederland introduceerde, laat de Leiderdorpse zaterdageer steklasser voortaan ook een jeugdspelertje bij de thuiswed strijden van het eerste elftal in de dug-out plaats nemen. In het clubblad van de Racing wordt gevraagd wie zich wil op geven als mentor van de pupil van de week. Onder die oproep staat het programma voor zater dagmiddag vermeld: "PUW gaat samen met de spe lers naar de wedstrijdbespre king. PUW kleedt zich gelijktij dig met de spelers om (mentor helpt indien nodig). PUW wordt voorgesteld aan het bestuur van RCL, de tegenstander en aan de scheidsrechter. Mentor vraagt scheidsrechter of PUW een aanta l handelingen mag doen. O.a. de bal en vlaggen dragen, eventueel de toss doen enzovoort. PUW keurt samen met de scheidsrech ter het veld en de doelgebieden. Samen met de spelers neemt PUW deel aan de warming up".... ..."PUW houdt zo mogelijk het scorebord bij. In de rust neemt PUW enkele (10) strafschoppen op de reservekeeper. PUW gaat nog snel even naar de rustbespre- king. PUW gaat naar de scheids rechter om te vragen of hij de teams mag roepen, indien ak koord roept PUW de teams. PUW gaal samen met de spelers onder de douche. PUW kleedt zich weer aan. PUW haalt handtekeningen bij spelers, trainers, masseur en mentor. PUW neemt afscheid van de scheidsrechter en bestuursle den. bedankt voor de fijne mid dag". De vraag is volgens ons niet wie zich als mentor wil opgeven, maar wie er in hemelsnaam PUW van de week wil worden. Zo'n kind zou er nog overspannen van raken. Valt nog meer dat-ie geen lijnen hoeft te trekken. DEN HAAG - Voor Yvonne van Dorp zijn de Nederlandse kampioenschappen indooratle- tiek goed begonnen. Net als vo rig jaar legde zij gisteravond beslag op de tweede plaats op de 400 meter vrouwen. In de Haagse Houtrusthallen ging de atlete van AV Holland rond in 55.97. Alleen Tanja van der Wal bleef haar (ruim een halve se conde) voor. "Hier kan ik alleen maar te vreden mee zijn" was de eerste reactie van Van Dorp. "Zonder speciale training heb ik twee keer binnen een uur 400 meter afgelegd." Van Dorp had voor haar zilveren finale de snelste serietijd op de klokken ge bracht. Daarna bleek zij nog over reserves te beschikken, maar Van der Wal troefde haar Leidse "eeuwige rivale" deze keer af. Vandaag en morgen komt Van Dorp nog op de 60 en 200 meter in actie. Dan zal blijken hoe groot haar reserves zijn. De kans op nog meer ereplaatsen is gering, omdat de concurren tie op de kortste loopnummers zeer groot is. Een finaleplaats op de 200 meter ligt. gezien haar 24.6 eerder deze winter, wellicht binnen het bereik van Van Dorp. 400 meter vrouwen: Hellen Bank (Bataven) 61.36, 200 me ter A-meisjes: Ellen Silveren- tand (Bat) 26.22. BONN (ANP) - Astrid Strauss ver beterde op eerste dag van de korte- baan-zwem wedstrijden in Bonn het officieuze wereldrecord en het officiële Europese record op 800 meter. De 18-jarige Oostduitse we reldkampioene was met haar 8 mi nuten en 15,34 seconden bijna twee seconden sneller dan haar landge note Petra Schneider zeven jaar ge leden in het Amerikaanse Gaines ville (8.17.32). Het Westduitse estafette-kwartet op de honderd meter wisselslag zwom eveneens een officieus we reld- en een officieel Europees re cord met 3 minuten en 37.96 secon den. Michael Gross bracht de ca dans in de ploeg door de honderd meter vlinderslag af te leggen in 53.14 seconden. Het oude wereld record stond sedert 18 augustus 1985 op naam van de Amerikanen met 3.38.28. Ron Dekker verbeterde zijn na tionale record op de 50 meter schoolslag. In de series zwom hij 28.21 seconden. Dat was 0.22 se conden sneller dan zijn oude re cord. Dekker ging als tweede over naar de halve finales die vandaag worden verzwommen. Halve finaleplaatsen waren er ook voor Annemarie Verstappen en Conny van Bentum. Op de 50 meter vrije slag maakte Verstap pen in de series de derde tijd (25.54), Van Bentum de zevende (26.04). Denise Weerd werd met 26.99 (23e) uitgeschakeld. Op de 50 meter rugslag verwe zenlijkte Verstappen de zesde tijd (30.02). Irene Janssen plaatste zich niet bij de zestien snelsten. Haar tijd bedroeg 31.58 seconden, goed voor de 21e plaats. Van Bentum werd in de series van de 50 meter 'vlinderslag derde in 28.18. Ron Dekker werd bij de heren uitge schakeld met 26.11 (21e). Op de 400 meter wisselslag speelden Benny Mensink en Guy de Kort geen rol van betekenis. Mensink finishte in 4.35.19, De Kort in 4.44.21. Sprinters vliegen uit nieuwe baan Zo vergaloppeerde de Nederlandse sprintkampioen Ahmed de Kom zich al tijdens de series op de 200 meter bij een poging om aan te zet ten en vloog Junor Delain in de eindstrijd zelfs volledig uit de 185 meter lange baan. De titel op de verlengde sprint werd, zoals ver wacht. opgeeist door Arjan Visser man die op baan 2 evenwel de grootste moeite had om op de been te blijven. "Zelfs op de rechte stukken had ik de neiging uit de baan te stap pen", verklaarde Visserman. "De eerste twee banen zijn op de 200 en 400 meter echt een probleem. Hoe hoger je zit, des te beter. Kracht mensen met korte benen zijn hier in het voordeel". Zijn trainer Henk Kraayenhof, die ook Nelli Cooman onder zijn hoede heeft, constateer de wat oneffenheden in de baan. "Ik denk dat er wat constructie- foutjes zijn gemaakt en die hadden volgens mij voorkomen kunnen worden als ze bij het ontwerpen van de baan wat meer deskundig heid hadden verzameld. Men had er goed aangedaan om af en toe wat atleten en trainers te raadple gen". Minder moeite dan de sprinters hadden de middenlange afstandlo pers om, op de in opdracht van de gemeente Den Haag gebouwde baan. rond te gaan. Elly van Hulst, die op de 3000 meter ontspannen naar haar zoveelste nationale titel draafde, noemde de baan "de beste waar ik in Nederland ooit op heb gelopen". Van Hulst erkende het probleem van de gladheid, maar dat zal volgens haar worden opge lost als er een kunststof bovenlaag op het ovaal wordt aangebracht. Het is de bedoeling dat die zoge naamde 'tartanlaag' volgend jaar op het hout wordt gemonteerd. Zo dra de nieuwe tentoonstellingshal naast het Congresgebouw gereed is. krijgt Houtrust een permanente sportfunctie. Tegen die tijd zal ook een begin moeten zijn gemaakt met een omvangrijke verbouwing waarvan de kosten vermoedelijk zo'n 2,5 miljoen gulden zullen be dragen. Lodewijk Bouwens, hoofd van de afdeling Jeugd. Sport en Re creatie van de gemeente Den Haag heeft inmiddels een onderzoeksbu DEN HAAG (GPD) - "Snel, maar glad". Dat was het oordeel dat de meeste atleten gisteravond over de nieuwe atletiekbaan in de Haagse Houtrusthallen velden. Op de openingsdag van de nationale indoorkampioenschappen werd duidelijk dat snelheid maken een riskante onderneming is op de vijfduizend planken die in de voormalige ijshockeyhal aan elkaar zijn geschroefd. Die zal Rob Druppers moeten ontberen wanneer hij morgenmid dag zijn aanval inzet op het wereld record van Sebastian Coe op de 1000 meter. De Brit legde vier jaar geleden in Oslo de kilometer in 2 minuten en 18,58 seconden af en Druppers heeft er "alle vertrou wen" in dat hij daar in Den Haag onder duikt. De gladheid van de baan zal de Utrechter bij zijn re cordpoging nauwelijks parten spe len is de overtuiging van Kraayen hof. "Daar ligt het tempo waar schijnlijk te laag voor. Het is zaak voor Rob om regelmatig te lopen, want als hij moet aanzetten, kan hij in de problemen komen". JAAP VISSER Sa molenko snel op 1500 meter PENZA (AFP) - Op de nationale •indoorkampioenschappen van de Sowjetunie zijn gisteren twee bes te wereldseizoenprestaties gele verd. In Penza liep Tatjana Samo- lenko de 1500 meter in de tijd van 4 minuten en 8.63 seconden. Sergei Smirnov wierp de kogel 21 meter en 40 centimeter, Havik kwam in het stadion Dusika in de Oostenrijkse hoofdstad niet in haar ritme. Haar rondetijden i den van 20,5 tot 24 seconden. Na 52 ronden adviseerde trainer Eddie Verheyen de renster af te slappen. Havik ging nóg twee ronden door. Op dat moment reed ze met de gemiddelde snelheid van 41,538 kilometer per uur. Tijdens de poging maakte Havik een onzekere en ongeconcentreerde indruk. Volgens Verheyen trok de renster zich niets aan van de raadgevingen van de begeleiding. ..Het is triest dat deze recordpoging na zo'n lange voorbereidingstijd op deze manier mislukt"zei de voormalige schaatser. ,,Mieke was dermate teleurgesteld, dat we geen poging meer zullen ondernemen". (foto anpi. HEERENVEEN (GPD) - Henri Kraayenbos eigende zich ten koste van Bert Koopmans een startbewijs voor het wereldkampioenschap schaatsen, dat op 14 en 15 augustus in Heerenveen wordt gehouden. Hoe wel Koopmans het selectieduel gistermiddag in Hee renveen met miniem verschil won, wees een drietal 'wijze mannen' (Gemser, Charisius en Van Zanten) Kraayenbos na een kort onderhoud aan als vierde WK-ganger. Hein Vergeer, Leo Visser en Gerard Kern kers waren al zeker van hun plaats. Vier weken geleden waren Kraayenbos en Koop mans ook al eikaars concurrenten. Toen ging het in Innsbruck om een ticket voor het Europees kam pioenschap in Trondheim. Koopmans verloor toen dik. heigeen hij voor een groot deel weet aan een ziek te die hij kort daarvoor onder de leden had. Gistermiddag was de 24-jarige rijder uit Norg in de tweekamp over de 500 en 5000 meter net iets beter dan zijn concurrent uit Bleiswijk. Koopmans scoorde op de sprint tegenover 39.97 van Kraayen- ir het eerst in hun carrière onder de 40-secondengrens. Ook op de 5 kilo meter noteerde Koopmans een persoonlijk record. Zijn 7.08,79 was desondanks vierhonderdste van een seconde langzamer dan de tijd van Kraayenbos. De voorzitter van de Begeleidingscommissie Kern ploegen, Dick van Zanten, legde na een mini-vergade ring.met Henk Gemser en Jan Charisius uit, waarom Kraayenbos toch de voorkeur had gekregen. „Deze selectiewedstrijd heeft geen duidelijke winnaar opge leverd. We hebben daarom besloten om Kraayenbos op grond van zijn goede prestaties bij het Europees kampioenschap in Trondheim te handhaven in de ploeg. Koopmans is opgesteld als beste reserve van de wereld". Koopmans toonde zich wat later een goed verliezer. "Ik heb hier wel vrede mee. Het is natuurlijk jammer dat ik niet op het WK rijd, maar ik heb in elk geval bewezen dat ik bij de sterkste schaatsers van Neder land behoor. Het geeft voldoening dat ik een afstand won en niet op drie punten ben gereden. "Bovendien", zo voegt hij er aan toe, "zullen we alle kritische op merkingen over de baan verzame len en eventueel gebruiken voor het maken van aanpassingen. Vast staat in elk geval dat als de baan volgend jaar opnieuw wordt uitge legd hij iets langer zal zijn, tegen de 200 meter, en is voorzien van een kunststof bovenlaag". reau opdracht gegeven de techni sche mogelijkheden voor een her inrichting van het Houtrust-com- plex te bekijken. "Voor dat onder zoek hebben we vijf maanden uit getrokken", aldus Bouwens die het NK indoor "een ideale mogelijk heid" vindt om uit te zoeken welke mogelijkheden het verouderde complex nog biedt. Mieke Havik slaagde er gisteren niet in het werelduurrecord op overdekte banen te verbeteren. In Wenen stapte ze al na 21 minuten en 40 seconden van haar fiets. Op dat moment lag ze reeds anderhalve minuut achter op het schema van de Franse wereldrecordhoudster Jeannie Longo. die 44 kilometer en 718 meter in zestig minuten reed.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15