Tweede brug bij Koudekerk hoeft niet zo duur te zijn riSRciWi Allermooiste zilverbekjes komen uit Hazerswoude Keuringsdienst waakt over kwaliteit bollen -LEIPSCH DAGBLAD: Plan voor bediening-op-afstand via televisiecamera's Het viooiste was dat de vlag werd gehesen en het volkslied gespeeld", vindt Heyne (links) die net als de de naast hem zittende hobbygenoot Kraan de gouden plak laat zien. (foto Nanno Bioupott Vogelkwekers wereldkampioen in België maak je nooit meer mee. Zeker om dat wij alleen mee willen doen aan kampioenschappen in Nederland en buurlanden". Wedstrijden ver der weg zijn niet aantrekkelijk voor de Hazerswoudenaren. "Dat hebben we vorig jaar tijdens onze reis rraar Wenen ondervonden", vertelt Kraan. "Als de vogels het vervoer met z'n allen in een kooitje al overleven, dan zijn het net dot ten poetskatoen als ze voor de keurmeester staan. Dan kan ik ze nog beter aan de kat voeren, hoe ven ze minder te lijden ook". HAZERSWOUDE - De van Hazerswoude hebben sinds kort twee wereldkampioenen in hun midden. Jack Heyne en Sjaak Kraan kwamen tijdens de strijd om het wereldkampioenschap voget- kweken in het Belgische Roeselare_ als beste uit de bus met hun bruine zilverbekjes. Deelnemers uit 27 landen deden mee aan het wereld kampioenschap. Het mooiste van het wereldkam pioen worden vond Heyne het hij sen van de Nederlandse vlag en het spelen van het Wilhelmus. "Dat KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Een tweede brug over de Oude Rijn, zodat Koude kerk van zijn verkeersproble men af is. Het lijkt een utopie gezien de hoge kosten die er aan zijn verbonden, zowel voor de bouw als het bedienen van de brug. Het bedrijf Gebr. Lan- gezaal en Inniger denkt daar echter een oplossing voor te hebben. Het heeft het gemeen tebestuur van Koudekerk ge wezen op de mogelijkheid de brug te laten bedienen vanaf de reeds bestaande Koude- kerkse brug. door Nell Bruynes Met het plan van de gebroeders houdt de gemeente het nodige geld in de zak. Als de nieuwe brug op afstand open en dicht wordt ge daan, hoeven er geen nieuwe brug wachters te worden aangesteld en dus ook geen salarissen te worden betaald. Ook een brugwachters huis met alle daarin nodige voor zieningen is dan niet nodig. "Het zou een uitkomst kunnen zijn", vertelt Edmond Langezaal. Hij is het geweest die op het idee kwam beide bruggen door één brugwachter te laten bedienen. "Geen idee van vandaag of giste ren", aldus Langezaal. "Ik ben er al sinds 1963 mee bezig. Het uit gangspunt was: elke brug is in principe gelijk. Onderling is er wei nig verschil en dat moetje kunnen standariseren. Dan kan er goedko per worden gewerkt". "Als je een dergelijke constructie nastreeft, moet je eerst weten wat de kosten zijn en wat er nodig is om de brug te bedienen. Ten eerste moet je kunnen waarnemen", al dus Langezaal. Dat gaat door mid del van televisiecamera's die bij de op afstand bediende brug staan. De brugwachter kan via monitoren in het brugwachtershuis de situa tie in ogenschouw nemen. De com- ir Edmond Langezaal: "Computers, glasvezelkabels, monitors municatie gaat via buitenluidspre- kers en een intercominstallatie. Daardoor is het niet noodzakelijk dat de dienstdoende brugwachter voortdurend naar de monitoren zit te kijken. Als er schip onder de brug door wil en toetert, kan hij dat horen. Desnoods kan de brug wachter volgens Langezaal de wachtende automobilisten voor de 'onzichtbare' brug via de geluidsin stallatie toespreken. Voor de bediening op afstand wordt op de bruggen een computer geïnstalleerd. De brugwachter heeft een bedieningskast met drie knoppen: open, dicht en alarm. Door een verbinding van glasvezel kabel tussen de bruggen wordt op de onbemande brug de opdracht van de brugwachter door de daar opgestelde computer vertaald. Zo dra de brugwachter de knop 'open' of 'dicht' houdt ingedrukt, wordt het hele programma in de juiste volgorde afgehandeld. Laat hij de knop los, dan staat alles stil. Het is dus mogelijk om, net als bij een normaal bemande brug, automobi listen te behoeden voor een onvrij willige confrontatie met de afsluit boom. "Ook als er iemand met gro te snelheid op de brug afkomt als je net de bomen wilt laten zakken, kun je nog ingrijpen", zegt Lange zaal. In 1973 werd door Langezaal en Inniger de eerste op afstand be diende brug geïnstalleerd. Vanaf de hefbrug in Alphen aan den Rijn wordt de 300 meter verderop gele gen Steekterbrug bediend. Ook over afstanden van drie kilometer is de constructie van de gebroeders mogelijk. De Zeegerbrug over het Aarkanaal wordt vanuit het brug- "Een sluitende controle op het voorkomen van ziekten is van levensgroot belang voor de bollentelers- en han delaren. Eén zieke partij bollen kan tot sluiting van de grenzen leiden. Voor-een bollenexportland als Neder land heeft dit grote nadelige gevolgen. Alleen met hele maal gezonde bloembollen kunnen we onze sterke con currentiepositie handhaven". Dat zegt L. van der Zon, stafme dewerker van de Bloembollen keuringsdienst (BKD) in Lisse. De BKD, het oudste instituut voor de keuring van tuinbouw- gewassen, controleert elk jaar opnieuw de bollen die in Neder land worden geteeld op ziekten. Sinds kort houdt het instituut zich bovendien bezig met het uit voeren van kwaliteitskeuringen bij sommige bolsoorten. Van der Zon vertelt dat de be langrijkste ziekten in bolgewas sen de aantastingen door virus sen en de aaltjesziekte zijn. Hoe wel de BKD bij de keuring op al le mogelijke besmettelijke ziek ten let, gaat de meeste aandacht gaat toch naar deze twee uit. Virussen zijn lastig op te spo ren. Met het blote oog is niet te zien of de bloembol al dan niet is aangetast door een virus. "Een maal op het veld of in de kas wordt het echter méér dan dui delijk welke schadeljke effecten dergelijke aantastingen hebben. Het grijsvirus bij de iris zorgt er voor dat de bol in de broeierij geen bloem produceert. Alle vi russoorten leiden in elk geval tot een verminderde groei", legt de stafmedewerker uit. De aaltjesziekte heeft helemaal catastrofale gevolgen. Een aan getast gewas vertoont gele spik kels op de bladeren en is daar door volkomen waardeloos. In tegenstelling tot de virusaantas ting is aaltjesziekte wel met het blote oog waar te nemen. De aal tjes vreten zich namelijk door de bol heen. Een aangetaste bol ziet eruit alsof er iemand zijn wind buks op heeft uitgeprobeerd. De keuring, wettelijke ver plicht in het kader van de Bloem bollenziektewet, valt uiteen in twee gedeelten. In het vroege vooijaar als de bollen op het veld in bloei staan, trekken 80 keur meesters door de velden op zoek naar zieke bollen. Alle percelen in Nederland worden aan hun spiedend oog blootgesteld. "Als een keurmeester een zie ke bol aantreft, geeft hij de kwe ker opdracht deze te verwijde ren. Een paar dagen later komt hij voor controle terug bij de kweker. Volgt een kweker de aanwijzingen van de keurmees ter niet op na herhaalde waar schuwingen dan wordt de partij in beslag genomen. Dit komt echter vrijwel nooit voor. De kwekers zien zelf het belang van ziektevrije bollen heel goed in". Behalve de keuring op het veld, worden de bollen ook op de BKD in Lisse onder de loep ge nomen. Van alle bollenvelden worden monsters getrokken die worden opgestuurd naar Lisse. Een deel van bollen wordt daar in de kassen opgeplant, een an der deel gaat naar het laborato rium voor chemisch onderzoek. Van der Zon legt uit waarom de bollen in de kassen worden ge zet: "De bol komt, omdat de tem peratuur in kassen hoger is, een paar weken eerder in bloei dan de bollen die op het veld zijn ach tergebleven. Wij krijgen daar door een voorsprong. Als we in de kas iets vreemds waarnemen, wordt het desbetreffende veld extra goed in de gaten gehou den". De chemische controle in het laboratorium beperkt zich tot een onderzoek naar een mogelij ke virusaantasting. Van der Zon: "Aaltjesziekte is direct aan de bol te zien, daarvoor heb je geen ingewikkelde analyse nodig. Als we denken dat er in een partij bollen een andere besmettelijke ziekte voorkomt, voert het Labo ratorium voor Bloembollenon- derzoek (LBO) voor ons een ana lyse uit. Daarvoor hebben wij hier niet de benodigde appara tuur". De viruscontrole is vrij een- L. van der Zon in het laboratorium van de Bloembollenkeuringsdienst: "De bollenkwekers zijn zich terdege bewust van het belang van een goede ziektecontrole". (foto wim Dijkman» voudig. Van de bollen wordt een stukje afgesneden en vermalen. Het sap wordt met een bepaalde serum weggezet. Na een aantal uren is aan de kleur van de oplos sing te zien of de partij bollen al dan niet door virussen is aange tast. Overigens kunnen nog niet alle virusaantastingen door analyse aan het licht worden gebracht. Het serum werkt specifiek voor één virussoort. Er zijn voor vier belangrijke virussen al serums beschikbaar. Qp het LBO wordt intensief onderzoek gedaan naar een serum voor het grijsvirus bij de iris. Sinds kort worden er op het Lissese instituut ook kwaliteits keuringen uitgevoerd. De staf medewerker vertelt dat deze keuringen op verzoek van de kwekers zelf zijn ingesteld. In middels is de kwaliteitskeuring bij irissen algemeen en verplicht. Ruim de helft van het Neder landse tulpenareaal wordt in middels ook aan een kwaliteits keuring onderworpen, terwijl voor de overige bolgewassen een dergelijke keuring binnen een paar jaar zal zijn ingesteld. Evenals de ziektecontrole, wordt de kwaliteitskeuring uit gevoerd in de kas en het labora torium. Afhankelijk van onder meer de soortechtheid en de ge zondheidstoestand wordt de par tij bollen ingedeeld in klasse I, II of Standaard. Keurmeesters be kijken vervolgens op het veld of Het belang van de kwaliteits keuring wordt, zo brengt Van der Zon naar voren, vooral onder kent door de professionele telers en kwekers. De stafmedewerker: "De consument die een paar bol len voor in de tuin koopt is niet geïnteresseerd in de kwaliteits klassen. Het gaat hem om mooie, sterke bloemen. Voor professio nele telers ligt dat natuurlijk an ders. Bollen met klasse I bren gen nu eenmaal meer op dan klasse II" Ziekte- èn kwaliteitscontrole zijn volgens Van der Zon niet meer weg te denken uit de huidi ge moderne bollenteelt. De staf medewerker haast zich hierbij op te merken dat de kwaliteit en gezondheid van de Nederlandse bol weinig te wensen over laat. "Het is echter niet genoeg als we zelf overtuigd zijn van de kwali teit van onze bollen. We exporte ren jaarlijks enorme hoeveelhe den van dit tuinbouwprodukt. Alleen door ook het buitenland een sluitend bewijs van de kwali teit en gezondheid te leveren, voorkom je ongewenste sluiting van de grenzen". Zaaien Het lijkt vroeg, maar verschillen de soorten groenten kunnen al weer buiten in de vollegrond of platte bak worden gezaaid. Op een beschut stukje zandgrond, van nature een wat warmere grondsoort, kan spinazie worden gezaaid. De grond moet met doek of plastic worden afgedekt om het kiemen van de zaden te bevorderen. Als het niet al te hard vriest kan er begin april ver se spinazie uit eigen tuin worden gegeten. In de platte bak kunnen vroege peulvruchten zoals tuinbonen, erwten en peulen worden gelegd. De zaden moeten met twee centi meter grond worden bedekt. On geveer twee weken na het zaaien staan de plantjes boven de grond en vanaf dat moment moet er zo vaak mogelijk worden gelucht. De ramen moeten bij vorst even wel gesloten blijven. Ook raap stelen en snijsla kunnen al in de platte bak worden gezaaid. Binnenshuis kan wordep be gonnen met het kweken van kool- en preiplantjes. De groen tesoorten worden in een bakje gezaaid dat bij 15 graden Celsius wordt weggezet. Zodra eerste groene puntjes zichtbaar zijn, moet de bak op een lichte plaats worden gezet. Te hoge tempera turen moeten worden voorko men. Als de plantjes drie centimeter groot zijn, worden ze verspeend in losse potjes. Eind februari kunnen de planten in de platte bak worden afgehard. MONIKA WESSELING wachtershuisje bij de Aardammer- brug in Ter Aar open en dicht ge daan. Andere projecten van Lange zaal en Inniger zijn onder meer de Bosrandbrug in Amsterdam, een brug over het Wilhelminakanaal in Beek en Donk en de Kruithuis- en Plantagebrug in Delft. In Leiden wordt bovendien de Rijn- en Schiekanaalspoorbrug be diend vanaf de Wilhelminabrug. De Nederlandse Spoorwegen stel den destijds als eis dat wanneer er twee keer per jaar vijf minuten ver traging zou optreden door de af standsbediening, de regeling ter plaatse weer zou worden ingesteld. "Maar we draaien al bijna twee jaar zonder een enkele storing", zegt Langezaal. De firma Langezaal en Inniger, in 1903 opgericht door de grpotva- der van Edmond voor de handel in haarden, kachels en gasverlich ting, heeft altijd gewerkt voor Pro vinciale Waterstaat. Het bedrijf is nog steeds het enige dat op afstand bediende bruggen installeert. "De plannen zijn om er dit jaar onge veer zeven te realiseren en in de toekomst minimaal één per maand. Je merkt dat er ontzettend veel belangstelling voor is. De ex tra kosten van het begin worden snel terugverdiend door het weg vallen van de salariskosten voor brugwachters". "Mijn visie is dat er steeds meer zullen komen. Er zijn plannen voor zeven of acht bruggen die vanuit één punt worden bediend door twee brugwachters. Het brugwach tershuis hoeft zelfs niet meer bij een brug te staan. Via de monito ren worden alle strategische plek ken bij een brug waargenomen", aldus Langezaal. "Bij elke brug staan vijf camera's. Twee gericht op het water, nog twee nemen de situatie op het land waar en er is één draaibare camera om de ande re zonodig te vervangen". 'De bebouwde kommen van Al phen en Koudekerk zullen er bij gebaat zijn als het zware verkeer straks rechtstreeks via een brug kan aansluiten op het landelijk we gennet', zo is in de folder 'Een brug te weinig' te lezen die de gemeente Koudekerk vorig jaar uitgaf. 'De verkeersveiligheid, vooral ook voor de fietsers, zal in beide ge meenten toenemen. En verbeterde ontsluiting van het industrieter rein is van vitaal belang, vooral omdat er sprake is van veel zwaar en lang transport'. De wens van Koudekerk wordt ondermeer gesteund door de ge meente Alphen, de omliggende ge meenten, de bedrijvenvereniging Koudekerk aan den Rijn en de ka mer van koophandel. Initiatief tot geven nachthulp thuis sterven LEIDEN/ALPHEN - Voor met na me ouderen in de regio, die thuis willen sterven, komt binnen af zienbare tijd nachthulp beschik baar. Hiertoe hebben de verschil lende gezondheidszorgorganisa ties in Leiden, Alphen en omge ving, de ziekenfondsen en particu liere ziektekostenverzekeraars be sloten. Het zoeken is nog naar de geschikte medewerkers voor deze vorm van stervensbegeleiding. Een werkgroep heeft in navol ging van landelijke initiatieven on derzocht of er behoefte bestaat aan nachthulp in de regio. Duidelijk is geworden dat vooral op het gebied van zogeheten terminale thuiszorg en demente bejaarden de vraag groot is. De GG en GD en de kruisvereni gingen hebben daarop contact ge zocht met de stichting Aanvullen de dienstverlening uit Den Haag. Dit bureau, dat uitgaat van de pro vinciale kruisverenigingen, heeft meer deskundigheid op het gebied van nachthulp in huis. ZATERDAG melmarkt, tot 16 t Stadsgehoorzaal - kindervoorstelling Bassie en Adriaan, 14 uur. Groenoordhallen - vlooienmarkt, tot 17 De Waag - Aalmarkt, 'Pallinckx-9' met in het voorprogramma het Hot House- workshoporkest, 21 uur Filmhuis LVC - film 'Nostalghia', 21.15 Laktheater - 'Irritations' door Margie Smit. Antonius Clubhuis - Lange Mare. optre den Zangeres Zonder Naam, 20.30 uur. De Schouwburg - 'De Moeder van Da vid S.', 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - dia-presentatie van Turkije, 20 uur. Leiderdorp Sportschool Van Houdt - Luykendreef 1. schooljudotoernooi voor basisscho len, tot 15.30 uur. Clubgebouw Tamarco - Splinterlaan 89a, rommelmarkt, tot 17 uur. Oegstgeest Zwembad Poelmeer - moonlight swim ming. 21-24 uur. Voorschoten Lindehoeve - v.d. Haarplein, disco-drive in show, 21 uur. Zoeterwoude Eendenkooi - Kooikerspad, opvoering klucht toneelvereniging Anabasis, 20 ZONDAG Leiden Peuterspeelzaal De Kleine Urt - rom melmarkt, 12-16 uur. Laktheater - kindervoorstelling 'Een goed belegde boterham', 15 uur. Warmond Meerrust - Jazz New Orleans Syncopa- Oegstgeest Basisschool De Springplank - poppen kastvoorstelling voor kinderen, 15 uur. Zwembad Poelmeer - familiezwemmen met spel, vanaf 10 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, koffie concert Leids Politie Muziekgezel schap, 12.15 uur. Ons Huis - Kosterspad 3, optreden clowns voor kinderen alle leeftijden. 14.30 uur Leiderdorp Muzenhof-Gordijnsingel, koffieconcert piano- en saxofoonduo, 12.30 uur. MAANDAG Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, inloop voor jongeren vanaf 16 jaar, 16-17.30 uur. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhage en C.M. Maris, Pluimzeggekreek 3, Leider dorp, tel. 218661; spreekuur Rosmolen zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, Fa- gelstraat 31, tel. 218661; spreekuur Ros-' molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelste gracht 129, tel. 132500. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Smit, Cobet- straat 43, tel. 130177 zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123. zo 8 uur tot 24 uur: M. v.d. Waart, tel. 311414; spreekuur Petr. Moensweg 52. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein, tel. 767646; spreekuur Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: J. Reinders, G. Brandtstraat 29, tel. 760947. Leiderdorp M. Le Suis, tel. 221467; za en zo spreek uur van 12.30-13 uur op Florijn 1U, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.B. Hu- genholtz. Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten za, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462; zo, L.'Prescott, Bachlaan 1, tel. 2356, Warmond J. Hoornweg/E. Sleeboom, Prof. Aalber- selaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar za, J. Stuyfzand, tel. 12460; spreekuura- dres Kerkstraat 42; zo. E. Op 't Landt, tel. 13056; spreekuuradres Middelweg 21. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordl waargenomen van vr 6 tot vr 13 februari door: Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3 Voorschoten, tel. 762877 DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D J. Brandt, Homanstraat 1, Rynsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken, J. Rontgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider- dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: T. Domburg, Loevestein 42, Leiderdorp, tel. 071-891039; spreekuur om 13 uur. 1 Voor de patiënten van praktijk Haas-5 wijk, Oegstgeest: De Minjer, tel 155375, tevens spreekuur zonder afspraak van 11-12 uur en 17-18 uur op Simon Vest- dyklaan 28. Voorschoten, Wassenaar J. Klaver, Hofcampweg 65. Wassenaar tel. 01751-18221

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13