Rel rond vestiging: wilde tandartsen Strandtreintje loopt aanzienlijke vertraging op Collega s in Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk én andere betrokkenen zijn woedend Leegstand Santhorst grotendeels ingevuld Ritmische gymnastiek zonder kleren Grootste jacht voor rijke Amerikaan fiiiiiii Aanleg oefenbaan voor golfers van de baan in Leiderdorp Maand voordat voorziening zou gaan draaienstaan planneti alleen nog op papier ZATERDAG 7 FEBRUARI 1987 LEIDSCH ügir DAGBLAD ren De Minjer en Van Mierlo al in Haaswijk neergestrekken". "Zelfs de gemeenteraad kan bij besluit tegen deze gang van zaken niets doen. Je moet het zien als bij kleine ondernemers. Het is net als bij een pand met winkelbestem ming. Daarvan kan de gemeente ook niet zeggen: we willen liever een loodgieter dan een timmer- OEGSTGEEST - De Oegstgeester tandartsen R. van Mierlo en J. de Minjer die zich eind november vrij in Haaswijk vestigden, hebben hiermee de woede op hun hals gehaald van collega's en andere betrokkenen. Maatregelen staan de twee niet te wachten; die kunnen ook niet worden getroffen. De kritiek is er evenwel niet minder hard om. De twee verde digen zich door het dilemma waarvoor ze zich zagen geplaatst, uit te spelen: of veertien jaar duimendraaien of zelf maar beginnen met alle risico's vandien. "De heren De Minjer en Van Mier lo hebben zich niets aangetrokken van de regels die de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) heeft ge steld in de nota vestigingsbeleid", stelt tandarts Van Dam. Van Dam is tandarts in Leiden maar hij maakt deze opmerking vooral uit hoofde van zijn functie als voorzitter van de regionale ves tigingscommissie. De nota waarop Van Dam doelt dateert uit juni 1982 en moet tot een evenwichtige verdeling van het aantal tandart sen in ons land leiden. Om de nale ving van de regels zo veel mogelijk in stand te houden, heeft de NMT in elke regio een vestigingscom missie ingesteld. Volgens het landelijk rekenmo del mag er zich in een gemeente één tandarts op de 3250 inwoners vestigen met een pendel van tien procent naar boven en naar bene den. Voor Oegstgeest is de norm van één tandarts op 2200 inwoners gesteld. Met zijn acht praktiseren de tandartsen is Oegstgeest dus royaal bedeeld. Ondanks die royale acht vestigden De Minjer en Van Mierlo zich in de toen nog tandarts- loze nieuwbouwwijk. Omzeild Doordat het Haaswijker tandart senduo daarbij alle NMT-regels heeft omzeild, moet het tweetal. dat één praktijk runt, het nu ook zonder ziekenfondscontract stel len. "Een trieste zaak", vindt Van Dam, "als je bedenkt dat zestig procent van de Nederlanders zie kenfondsverzekerde is. Het is mij dan ook een volstrekt raadsel waarom de gemeente de vestiging niet heeft tegengegaan". WD-wethouder mevrouw Blom (welzijn, volksgezondheid) vindt het verwijt dat Van Dam aan haar adres maakt niet terecht. Waarmee zeker niet is gezegd dat zij in haar nopjes is met de Haaswijkpraktijk van Van Mierlo en De Minjer. "Tij dens een gesprek met De Minjer en Van Mierlo heb ik duidelijk ge maakt dat we zeker niet de voor keur geven aan een vestiging zon der ziekenfondscontract. Maar als gemeente hebben wij daar nu een maal geen zeggenschap over. De praktijk mocht ook zonder meer in het woonhuis worden begonnen, mits de heren er zelf blijven wo nen. (En dat doen De Minjer en Van Mierlo, red.)". Blom vervolgt: "Ook heb ik nog voor de vestiging een gesprek ge had met de gevestigde tandartsen in Oegstgeest. De bedoeling was dat één van hen de praktijk naar Haaswijk zou verhuizen. Enigen van de Oegstgeester tandartsen waren hiertoe bereid. Na dat ge sprek heb ik er een hele tijd niets meer over gehoord. Inmiddels wa- Rare dingen AMRO-pand in tweeën gesplitst LEIDERDORP - De problemen genaar het ABP, cq. beheerder rond de leegstand in het Leider- Kok. Men overwoog toen de huur- dorps winkelcentrum 'Santhorst' penningen niet meer te betalen als zijn voor een deel opgelost. Het Kok beheer niet snel met een uit- Leden van de regionale vesti gingscommissie, de tandartsen H.C. Teune, M. Snijder en M.J. van Dam, zien zichzelf echter niet als ondernemers. Teune: "We onder nemen niets maar bedrijven louter en alleen gezondheidszorg. Als de vrije vestiging doorzet, wordt de concurrentie veel te groot en kun nen er heel rare dingen gebeuren. Onlangs is bij voorbeeld aan het licht gekomen dat een tandarts ga ve gebitten behandelde terwijl dit niet nodig was". Teune denkt dat de vrije vesti ging een gevolg is van het huidige leger werkloze tandartsen. "Om dit probleem goed te kunnen aanpak ken moeten we denken aan een massale studiestop. Vanaf 1976 be gonnen de eerste tekenen van een oveschot al merkbaar te worden. De tandartsen die nu afstuderen, konden voordat ze aan de studie begonnen zeker weten dat ze werk loos zouden worden. Nu staan ze op een lange lijst met wachttijden van vij, zes jaar. Met dit gegeven in het achterhoofd kan ik me heel goed voorstellen dat er tandartsen zijn die zich vrij willen vestigen. Een kat in het nauw maakt nu een maal rare sprongen", aldus Teune. Collega Snijder: "Het zieken fonds is in deze kwestie ook niet flexibel. Om het tandartsenover schot terug te kunnen brengen, kun je bij voorbeeld duo-praktij- ken stimuleren. Ik weet zekere dat De Oegstgeester tandartsen De Minjer (in stoelen Van Mierlo. Hun praktijk is omstreden, want z< "wild" gevestigd. Zelf zeggen ze zich liever wild te vestigen dan veertien jaar werkloos te blijven <fot n Dijkm veel collega's hun praktijk zouden totale omzet niet meer bedragen willen delen om daardoor wat dan 110 procent. Dat betekent dat vrije tijd te verkrijgen. Maar de gevestigde tandarts helaas is het zo dat je als tandarts met het ziekenfonds een contract hebt waarin staat dat alleen jij in jouw praktijk je eigen patiënten mag helpen. En het is zeer inge wikkeld om onder dat contract uit te komen". J.H.C. Kool van het Ziekenfonds Leiden en Omstreken bevestigt het bestaan van genoemd contract, maar speelt het balletje toch net zo hard weer terug naar de tandartsen zelf: "Ik spreek tegen dat het zie kenfonds niet bereid zou zijn werk loze tandartsen bij een praktiseren de tandarts te plaatsen. Wel willen we het ontstaan van een dubbel in komen tegengaan. Als een tandarts met een collega in zee gaat, mag de inkomen achteruit gaat en dat wil hij meestal zelf niet", stelt Kool. Aan de vrije vestiging door 'de zwarte schapen' De Minjer en Van Mierlo, zegt Kool, kan het zieken fonds niets doen. En wil het ook niets doen. Kool: "Ik heb zelfs met deze 'wilde vestiging' geen enkel probleem. De Minjer over bovenstaande discussie - hij spreekt ook namens Van Mierlo: "We trekken het ons zeker aan dat niet iedereen geluk kig is met onze vestiging maar we konden gewoon niet anders. Lid worden van de NMT betekende lid worden van een vereniging die niets voor ons kan doen. Volgens de meest recente prognoses zou den we vanaf nu nog veertien jaar moeten wachten voordat we een praktijk kunnen overnemen. De landelijke norm van 60 procent zie- kenfoqdsverzekerde en veertig procent particulier, is trouwens niet van toepassing op Oegstgeest. Volgens ons onderzoek is hier de verdeling 20/80. Juist vanwege de ze verhouding hebben wij het aan gedurfd ons in Oegstgeest te vesti gen. Uiteraard werken we wél het liefst met een een ziekenfondscon tract; in elk geval blijven wij er voor vechten". WASSENAAR - Ritmische gymnastiek zonder kleren aan. Deze noviteit presenteert de Naturistenclub 'Vrienden van Randstad Natuur' morgen in het Wassenaarse Sterrenbad. Het bewegen op muziek zal zo wel op het droge als in het wa ter plaatsvinden. Coördinator R. Broekstra over het evenement: "Onze ver eniging organiseert al vanaf mei vorig jaar allerhande activi teiten voor onze leden. In Gou da werd deze vorm van li chaamsbeweging gedaan in het water, weliswaar met kleren 'aan. Ik heb zelf interesse voor de ritmische gymnastiek en heb een oproep gedaan om te kijken hoe groot de belangstel ling in de club daarvoor was. Ongeveer 20 mensen reageer den op die oproep. De volgende stap was het aantrekken van ie mand die de lessen zou kunnen geven. Dat was niet gemakke lijk, maar tenslotte was een van onze leden, een balletdanseres, bereid om de groep te leiden", aldus Broekstra. Het gaat om een landelijke première voor de vereniging. Nog nooit eerder heeft een na turistenvereniging ritmische gymnastiek zowel in als uit het water gegeven. "Water geeft een lichter gevoel, als je erin bent. Je kunt je makkelijker verplaatsen", licht Broekstra toe. Voorlopig zullen de lessen, die ongeveer drie kwartier du ren, twee keer in de maand worden gegeven. Als de be langstelling groeit, zowel bin nen als buiten de club, zal het lesprogramma worden uitge breid. leegstaande AMRO-pand wordt i tweeën gesplitst. Eén deel zal in ge bruik worden genomen door bak ker Hendriks. Juwelier De Jonge vestigt zich vervolgens in het hoek- gewerkt plan zou komen leegstand in het winkelcentrum op te vullen. Het stak de winkeliers met name dat het pand van de AM- RO al twee jaar leegstond, met als pand waarin Hendriks nu zit. Voor gevolg een verpauperde en trooste- de invulling van de andere helft loze aanblik van het hele centrum. het AMRO-pand worden be sprekingen gevoerd met een sport- winkel. Weliswaar blijft er na deze mini- volksverhuizing nog een winkelu nit leeg, de kiosk waar juwelier De Jonge nu in zit, maar dat levert vol gens Santhorst-secretarese R. Knoester niet al teveel problemen op. "Zo'n kiosk is doorgaans toch makkelijker te verhuren dan een winkelpand", weet ze. Overigens is het de bedoeling dat in de door bal letshop Joosten verlate kiosk een videotheek wordt gevestigd. Dat is rond, de videotheekhouder laat al leen wat lang op zich wachten. Mevrouw Knoester laat zich po sitief uit over de huidige ontwikke lingen ("er zit echt muziek in hoor"). Dat is wel eens anders ge weest. In november vorig jaar kwam de middenstand van 'Sant- horst' massaal in opstand tegen ei- Volksdansen De deuren van de grote zaal in de Leiderdorpse Muzenhof staan ko mende dinsdag weer wijd open voor alle volksdansliefhebbers bo ven de 50 jaar. Meedoen graag, ge woon kijken kan echter ook. De lei ding van de middag is in handen van Hennie Polak. Aanvang twee uur, het adres: Gordijnsingel 4, Leiderdorp. Kindertoneel wee clowns komen aanstaande zondag naar 'Ons Huis' aan het Zoeterwoudse Kosterspad. Deze clowns, Fons en Floep, doen van al les: jongleren, goochelen, vuurspu- wen en ga zo maar door. De voor stelling is bedoeld voor kinderen van alle leeftijden. Aanvang zon dag half drie, toegang een rijks daalder. Expositie De Vereniging Het Oude Raad huis in Warmond organiseert van 7 februari tot 6 maart een expositie van werken van Arnold Tripplaar. De werken zijn op woensdag, don derdag en zondag tussen twee en vier te zien, alsmede op zaterdag van elf tot vier uur. Tripplaar brengt een serie aquarellen en teke ningen in het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat 36. Koffieconcert De Leidse politiekapel verzorgt aanstaande zondag het koffiecon cert dat de St. Jan's Fanfare in het Zoeterwoudse Muziekcentrum or ganiseert. De kapel brengt een ge varieerd programma met zowel klassieke als modèrne werken. Het geheel staat onder leiding van diri gent Cees Brugman. Aanvang zon dag kwart over twaalf in het Mu ziekcentrum aan de Schenkelweg. Dat terwijl er volgens hen voldoen de gegadigden voor zouden zijn. Nachtrust De moeilijkheden zijn nu echter goeddeels voorbij. Althans, zo wordt van de kant van de winke liers gemeld: Kok beheer is niet be reikbaar voor commentaar. Volgens mevrouw Knoester is het contract met AMRO per 1 ja nuari beeïndigd. Reden voor Kok om nu haast te maken met de in vulling van het al ruim twee jaar leegstaande pand, denkt mevrouw Knoester. Jammer vindt ze het alleen dat kaashandelaar Spies, die nu ir van de Santhorst-kiosken zijn win kel drijft, moest afhaken. Aanvan kelijk zou Spies meeverhuizen naar het voormalige AMRO-pand, maar de kaashandelaar heeft afge haakt omdat het hem allemaal te lang ging duren. "Begrijpelijk, maar wel heel jammer", aldus de Santhorst-secretaresse. Wat juwelier De Jonge betreft: hij zal na zijn verhuizing wellicht ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse botenbouwer Lowland Yachts legt momenteel de laatste hand betere nachtrust kunnen J u oc: Rode Kruis op zoek naar hulp VOORSCHOTEN - In samenwerking met de stichting Weerwerk zoekt het Rode Kruis enkele vrijwilligers die graag willen metselen, tegels leg gen, schilderen en andere kleine reparaties. Het gebouw van het Rode Kruis aan de Antonie van Leeuwenhoekkade moet nog enkele bewerkingen ondergaan voordat het helemaal klaar is. Ongeveer een jaar geleden heeft ze de toenmalige kleuterschool van bin nen helemaal opgeknapt maar voor de buitenkant staan nog enkele repa raties op het programma. Zo moeten een aantal muurtjes worden gewit en gemetseld en het terras moet gelijkgetrokken worden. De benodigde materialen heeft het Rode Kruis gekregen van de gemeente maar ze heeft daardoor geen geld meer voor arbeidskrachten. Dat neemt niet weg dat de noeste arbeiders kunnen rekenen op een onkostenvergoeding en een kleine attentie. genieten. Zijn kiosk werd tot bijna twintig maal toe het doelwit van in brekers. Ongetwijfeld zal het aan tal (pogingen tot) inbraken afne men zodra De Jong van de kiosk, die van alle kanten 'open' is. naar een 'dicht' winkelpand verhuist. de grootste en fraaist uitgevoerde schepen dat ze ooit heeft vervaardigd. Het gaat om een 25 meter groot - geheel van aluminium vervaardigd - motorjacht, dat binnenkort zal worden verscheept naar Miami. Het schip, voorzien van een schitterend interieur en een adembenemende hoeveelheid electronica en technische systemen, is gemaakt in opdracht van een Amerikaan die er warmpjes bijzit. Het heeft twee motoren van elk 760 pk. Komende maandag wordt het 50 ton wegende object door middel van een gigantisch inpandig hydraulisch heiplateau, waarover Lowland Yachts als enige jachtwerf in Europa beschikt, te water gelaten. Daarna wordt een begin gemaakt met een uitgebreid testprogramma (foto wim Dijkman) LEIDERDORP - De aanleg van een zogeheten driving-range voor golfers op het terrein van de Lei derdorpse ijssportvereniging is zo goed als zeker van de baan. De le den van de vereniging hebben zich tegen de komst van golfers uitge sproken. Ze vinden de activiteiten van deze sport onverenigbaar met die v van de ijsclub. Dat deelde wethouder Huigen mee tijdens de vergadering van de raadscommissie welzijn. Aanlei ding voor die mededeling was het gesprek dat de gemeente onlangs met de ijssportvereniging heeft ge had over het voornemen van de schaatsers om hun onderhuurder, de duivenvereniging, per 1 april dit jaar de huur op te zeggen. De ijs sportvereniging wil het gebouwtje, gelegen achter de Mauritssingel, zelf vaker gaan gebruiken en de duiven staan haar bij dit voorne men in de weg. Ronduit verontwaardigd toonde PPR/PSP-raadslid Van der Zande zich tijdens de vergadering over de wijze waarop de ijssportvereniging zich van haar onderhuurder tracht te 'ontdoen'. "Schandalig zelfs", al dus Van der Zande. "Temeer daar de duivensport daar al een flink aantal jaren zit en ze heel wat geld en zelfwerkzaamheid in dat ge bouwtje heeft gestopt". Waarop wethouder Huigen zei dat zijn woorden voorbarig waren, omdat de leden het bestuur inmid dels hebben teruggefloten. De dui- venhouders kunnen voorlopig nog een jaar in het gebouwtje blijven zitten. Verschillende commissieleden drongen aan op een meer perma nente oplossing voor de duiven- sporters. Daar wordt volgens wet houder Huigen ook naar gezocht. KUSTGEMEENTEN - De Scheve- ningen-Katwijk-express laat op zich wachten. Vier weken voordat het strandtreintje voor het eerst zou pendelen, zijn de vergunnin gen nog met verleend en bestaan de treinstellen alleen nog maar op papier. Het Haagse college van burgemeester en wethouders moet zich nog over de aanvraag buigen en de andere gemeenten wachten op de Haagse vergunning, die op zijn vroegst volgende week wordt verstrekt. Wassenaar ziet op voorhand wei nig problemen, maar de gemeente Katwijk wil nog flink overleggen met initiatiefnemer De Bruine, die een holding met drie hotels achter zich heeft staan. Katwijk voelt er namelijk weinig voor om. zoals ge vraagd, een eindhalte aan te leggen onder het centraal gelegen VVV- kantoor. Bij het zuidpunt van de zuidboulevard en geen meter ver der, heet het onverbiddelijk. De Hagenaar op zijn beurt, kan niet uit de voeten met deze plek, die twee i het centrum zou af- De strandtrein is juist een slecht- weer voorziening, voert hij aan. Op dagen dat toeristen en regiobewo ners zich vervelen, moeten ze snel even naar Scheveningen en weer terug kunnen. Van september tot juni zijn er dagelijks tochtjes en doordeweeks kunnen de 77 bus plaatsen zelfs worden gereser veerd. In juni, juli en augustus rijdt de trein alleen 's avonds tussen acht en elf uur, terwijl De Bruine en consorten op sombere dagen duin-strand-trips verzorgen in de buurt van Scheveningen. Dichtbebouwd Dit slecht-weerverhaal doet de voorlichter van Katwijk niets: "Katwijk heeft een dichtbebouwde strook van maar vijf kilometer lengte. Daar kun je niet zomaar van alles doen". Neem nou het terrein van de zeilvereniging: de club huurt het, is het hele jaar actief en kan niet zomaar wijken voor het strandtreintje. En wanneer De Bruine in maart toch wil beginnen? "Dan moet hij maar tot de gemeentegrens rijden. Katwijk is natuurlijk slechts een eindpunt", heet het. Het zou de ho telier voor een dilemma plaatsen. Katwijk is een belangrijke stop, ze ker tijdens het bollenseizoen. En dat seizoen begint in maart: "Als ik dat misloop, kan ik wel inpakken", zegt de ondernemer. Bovendien drijft een verdere ver traging de kosten op. Twee van de twaalf medewerkers zijn al in dienst, de Scheveningse remise is in december gebouwd en de Duit se treinstellen-fabrikant vraagt een hogere prijs wanneer de haast hem op de hielen zit. Bovendien komen de broodnodige testritten een beetje in de knel. Rijden met vorst lijkt in ieder geval uitgesloten. "Eigenlijk is de gein er behoor lijk af op deze manier", zegt De Bruine, die vorig jaar zomer, na twee jaar studeren, de officiële aan vraag indiende. "En het gekke is dat iedereen altijd maar weer zei dat het snel in orde komt", kijkt hij terug. '.'Begin december nog. Ik moest advertenties plaatsen in de blaadjes van VW, strandschap en horeca-toestanden. 'Kan dat?', vroeg ik aan Vogel van de gemeen te. 'Natuurlijk', zei-ie. 'In januari is alles in orde'. Als je dan in januari belt, hoor je dat het is blijven lig gen. Op het gemeentehuis is men blijkbaar altijd ziek, dood of zopas overleden. Vragen heeft men niet, ze houden je gewoon aan het lijntje en zeggen weer dat zoveel instan ties er zich mee bezig moeten hou den". Het ene moment verbindt hij daar harde conclusies aan - ik stop ermee, zegt hij dan - het volgende moment maakt hij gewoon weer een nieuw plan met een nieuwe be rekening. Grofweg vergt de trein dienst een investering van 1,5 mil joen: de helft gaat op aan de twee treinstellen, de andere helft van het bedrag gaat is of wordt besteed aan de remise het schoonspoelbad in Scheveningen en de vier haltes. Winst zal de trein niet snel ople veren, maar indirect hopen de ho tels natuurlijk wel wat aan de voor ziening te verdienen: "Als het een paar dagen slecht weer is, gaan de toeristen nu weg. Straks zijn zé een volledige dag onder de pannen. Het ritje duurt een uur, ze drinken een kopje koffie in Katwijk en gaan daar eens winkeltjes kijken of een museumpje in. Als de NZH dan ook nog met een aansluitende bollenrit komt, is men helemaal zoet". Ook onderweg wil hij de toeris ten boeien. Een gids vertelt over de omgeving en haalt een stukje ge schiedenis op. Hoeveel de mensen voor een ritje moeten betalen hangt een beetje af van wat de ge meenten in rekening brengen. Maar het streven is gericht op een bedrag van 7,50 gulden voor een enkeltje en tien gulden voor een re tourtje. "En daarvan is dan geen cent gesubsidieerd", brengt De Bruine te berde. "Ook voor al die werklozen die wij in dienst nemen, krijgen we niets". De haltes vormen een verhaal apart. Door de problemen met Kat wijk en de onzekerheden rond de mobiele tussenhaltes, staat alleen het beginpunt vast: dat komt bij het Scheveningse golfslagbad. De tweede Scheveningse halte "komt ergens op de overgang van het har de naar het zachte zand" en in Was senaar heeft De Bruine een oogje laten vallen op een plek naast de zeilschool. Volgens een plaatselij ke ambtenaar kleven daar echter bezwaren aan. Het ligt wat verder van de op- en afritten en zou voor rolstoelgangers slecht bereikbaar zijn. Echt druk maakt Wassenaar zich trouwens niet om het strandtrein tje. B en W willen best meewerken aan de dienst, maar denken dat weinig mensen in hun gemeente zullen opstappen. Wie gaat er nu met slecht weer zo'n stuk rijden voor een strandritje?, vragen ze zich af. "Nee, in Scheveningen en Katwijk zijn de belangen veel gro ter", aldus een ambtenaar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11