Politieduo verdwaald in vrolijk Friesland De 'brugfunctie' van acteur Herbert Flack Een vakantie aan het strand VRIJDAG 6 FEBRUARI 1987 PAGINA 17 BIOSCOPEN 'De Ratelrat'; regie: Wim Verstappen; hoofdrollen: Rijk de Gooijer en Peter Faber; theater: Lido, Leiden. Acht jaar geleden, toen Wim Ver stappen de opnamen ter hand nam voor 'Grijpstra De Gier', voor spelde producent Rob Houwer dat de film een internationale lawine zou veroorzaken van verfilmingen naar detectives van Janwillem van de Wetering. Dat is niet gebeurd en het is hoogst onwaarschijnlijk dat zoiets alsnog gebeurt nu Verstap pen (thans voor Frans Rasker) een tweede Grijpstra De Gier-boek heeft verfilmd: 'De Ratelrat'. In 1979 werd het politieduo ge speeld door Rijk de Gooijer en Rutger Hauer. Laatstgenoemde heeft het tegenwoordig te druk in Hollywood en is daarom vervan gen door Peter Faber. Dat blijkt een verbetering in de film. In de reeks avonturen van deze hoofdstedelijke politiefunctiona rissen neemt 'De Ratelrat' een aparte plaats in. Het is een vrese lijk Nederlands en vreselijk gezel lig geschreven boek, waarin alles belangrijker lijkt te zijn dan het op lossen van die ene moord: in Am sterdamse Oosterdok is een uitge brand bootje gevonden met daarin het verkoolde lijk van iemand die later een Friese schapenboer blijkt te zijn geweest. Adjudant Grijpstra en brigadier De Gier verplaatsen zich gretig naar pastoraal Friesland voor na der onderzoek, hun commissaris (net als Grijpstra ook een Fries van geboorte) reist nog gretiger mee. Later zullen ze nog gevolgd wor den door hoofdagent Cardozo die eerst nog het uitstapje moet verdie nen met onderzoek op de Wallen en klusjes op het hoofdbureau. Een zonnig boek met veel gras, wind, bloesem en fietsen over de Afsluitdijk. Verrukkelijk om te le zen, speciaal in het holst van de winter. Er komt een frisse hoog blonde motoragente in voor. Er is sprake van een tomaten kwekende luitenant van de Rijkspolitie met liefdesverdriet. En zo banjeren er nog veel meer kleurrijke types rond in die Hof van Eden. Je wordt door Van de Wetering ondergedompeld in gezellig be schreven anekdotiek, zodanig dat elke belangstelling voor dat lijk in het bootje verdampt. Wie met alle De Gier (Faber) kan geen bloed zien en valt flauw. Grijpstra (De Gooijer) de medespeelsters helpen hem overeind. (foto GPD) geweld de oplossing van dat raad sel wil horen, wordt bijna achte loos op de valreep nog bediend. De moordenaar wordt niet eens gear resteerd. Maanden later mag je ho ren dat hij tijdens herstelwerk zaamheden van zijn dak is gela zerd. Toch het haasje. Spannende detective-romans plegen anders te worden geschre ven, maar het heeft enige charme. Wel is het de vraag of Wim Verstap pen er verstandig aan heeft gedaan om dat landerige vakantiegevoel van 'De Ratelrat' ook in de film zo zwaar te laten overheersen. Na het doorslenteren van talloze dijk weggetjes, raak je elk benul kwijt over het tracé van de hoofd weg, geen idee meer zelfs waar we naartoe moesten. En iedere onver staanbare Fries (Rijk de Gooijer is trouwens net zo slecht verstaan baar) lijkt je opzettelijk de verkeer de kant uit te sturen. De toege voegde flierefluit-muziek van Ruud Bos versterkt het gevoel dat niets ertoe doet en niemand zich ergens ongerust hoeft te maken, ook al loopt men soms met pistool- mitrailleurs rond. Het aldus opgewekte gevoel mag aangenaam heten, het is toch een handicap bij een film die af en toe ook de indruk wekt een opwin dend verhaal te hebben willen ver tellen. Op dat punt faalt Wim Ver stappen volledig. Veel van de vrolijke aanpak zou goud waard kunnen zijn als er con trasten mee waren geschapen in een film die op andere momenten ook diep, betekenisvol, somber of spannend was. Maar 'De Ratelrat' kent geen contrasten. De landerig heid heeft zelfs geen tegenpool in stevige actie-momenten. Voor zover het boek nog actie voor schreef, kom je niet onder de con- 'Pauline la plage'; regie: Eric Rohmer; hoofdrollen: Arielle Dombasle, Amanda Langlet en Pascal Greggory; theater: Kijkhuis, Leiden (tot en met zondag) De Franse regisseur maakt films in series. 'Pauline la plage' maakt deel uit van de reeks 'Comedies et proverbes' en was daarin de derde aflevering. Al vijf jaar geleden ge maakt, al drie jaar geleden in Ne- derland uitgekomen, maar nu pas in Leiden. In de traditie van de klucht speelt Rohmer met'Pauline a la plage' een spel van vergissingen. In die vorm gegoten ziet hij - zoals in al zijn laatste films - met enige afstand toe hoe relaties zich ont wikkelen. Ook nu weer richt hij het oog vooral op jonge mensen. Een jeugdig meisje geniet met haar ook niet al te oude tante van een strandvakantie. Tante raakt weer in vuur en vlam voor een lief de van vroeger. Nicht Pauline wordt daardoor aangestoken en in het spoor van die relatie knoopt zij een verhouding aan met een leef tijdgenoot. De films van Eric Rohmer roe pen uiteenlopende reacties op, 'Pauline a la plage' is geen uitzon dering. Het is zodanig uit het leven gegrepen dat Rohmer wel bloede loosheid wordt verweten. Anderen prijzen hem juist voor zijn 'levens- getrouwe' aanpak. clusie uit dat er in de film zeer on handig gebruik van is gemaakt. Wat dat betreft blijkt het ander halfjaar geleden al vertoonde voor- filmpje van 'De Ratelrat' nu nog komischer dan hij toen al was. Daarin zag je Verstappen op de Af sluitdijk de scène beschrijven die hij daar wilde draaien: Peter Faber eet een appeltje en ziet hoe vanuit Noord-Holland en Friesland twee groepen Chinezen op elkaar af fiet sen en met elkaar in vuurgevecht gaan. Vergelijk wat Wim Verstap pen toen stond te vertellen met wat hij er vervolgens van gebakken heeft en aan de hand van die ene scène laat zich vaststellen dat 'De Ratelrat' niet is geworden wat er in zat. Relativeringsgvermogen is een prachtige eigenschap, maar voor een regisseur van misdaadfilms heeft Wim Verstappen er te veel van in huis. Tenzij het werkelijk zijn bedoeling is geweest om bij het publiek niet meer te veroorza ken dan wat gegrinnik en een vaag vriendelijk gevoel. PIETER VAN LIEROP Met een film als "Springen' bewijst de Vlaamse cinema de weg naar volwassenheid te hebben gevon den. Belgische films zijn nooit echt aangeslagen in Nederland. Hoog uit was er in de zuidelijke provin cies een handvol mensen te vinden dat de bioscoop introk voor Vlaams filmwerk als 'De Witte van Sichem' of 'De Vlaschaard'. In te genstelling tot de Nederlandse films die in Vlaanderen worden uitgebracht, kreeg de Nederlands talige Belgische film hier geen poot aan de grond. 'Springen' gaat het binnenkort proberen. door Hein Kropman Een man die wat dat betreft een brugfunctie kan gaan vervullen is acteur Herbert Flack. De Vlaming die regelmatig in zowel Nederland se als Vlaamse films te zien is eri die vooral door zijn rol in 'Sprin gen' best voor een doorbraak van de belangstelling van de Vlaamse film hier ten lande zou kunnen zor gen. Herbert Flack is niet alleen te zien in Jean Pierre de Deckers zeer aangename vertelling 'Springen', maar ook in 'Flodder', waarin hij als tankcommandant voor de ex plosieve apotheose zorgt, in 'Odys see d'Amour', de nieuwste van Pim de la Parra en verder heeft hij rol len in 'Blonde Dolly' en 'Mascara' van Patrick le Bon. Zeven jaar geleden speelde Flack zijn eerste filmrol in Hugo Claus' drama 'Vrijdag'. Herbert Flack, al jaren verbonden aan de Koninklijke Vlaamse Schouwburg in Antwerpen, ziet die rol nog steeds als zijn visitekaartje, waar mee hij ook in de belangstelling van Nederlandse producenten en regisseurs kwam. Flack: "Ik heb het imago van een playboy. In 'Springen' hebben we bewust die facade doorbroken. Mijn rol als directeur van een be jaardenhuis is die van een wat im pulsieve en naïeve man die zijn le venscrisis verzuipt in whisky, ach ter de vrouwen aangaat, maar boordevol zit met twijfels en fru straties". "Het belangrijkste in die rol vind ik dat ik het publiek kan laten zien hoe kwetsbaar die figuur is. Als ac teur heb ik natuurlijk ook mijn twijfels en onzekerheden, maar in zo'n rol wil ik me helemaal vastbij ten. Echt ook fysiek uitputten". "Het verschil tussen filmen in Vlaanderen en Nederland? Hier in Nederland is het allemaal veel lankmoediger en zelfverzekerder. Alleen weten ze niet van ophou den. Draaidagen van zestien uur zijn hier heel gewoon, dat is fnui kend, want iedereen begint dan do delijk vermoeid te raken en de vol gende dag is het weer vroeg op en de hele dag constant werken. In Vlaanderen nemen we tussen de opnamen door tijd voor een goede lunch, houden er ook na een uur of Herbert Flack met actrice llma de Witte in 'Springen'. acht werken mee op. Maar de situa tie voor Vlaamse cineasten is, ze ker ook door het kleine taalgebied veel slechter dan in Nederland". Vlaanderen heeft een gemiddel de jaarproduktie van hooguit acht speelfilms, in Nederland is dat minstens het dubbele en de finan ciële situaties voor Vlaamse ci neasten is nog slechter dan die van hun noordelijke collega's. "Door mijn wat kameleontische karakter heb ik echt geen moeite me aan de Nederlandse manier van werken aan te passen. We heben 'Springen', die overigens al in '85 in Vlaanderen is uitgebracht en daar zeer succesvol is geweest, tij dens de afgelopen Nederlandse Filmdagen in Utrecht uitgetest. De reacties waren toen veel feller dan bij ons. We hebben de film nu hier uitgebracht in de hoop dat deze film wel aanslaat in Nederland". Kind Herbert Flack speelt naast Mark Verstraete en de gigantische Ne derlandse actrice Maya van de Broecke (140 kilo schoon aan de haak) niet aleen de belangrijkste rol in 'Springen', hij is vanaf het eerste moment ook heel direct be trokken geweest bij het realiseren van De Deckers eersteling. "Een hoofdrol spelen is natuur lijk heel mooi, maar ik heb me ook intens bemoeid met het opzetten van de film, heb meegewerkt aan het scenario, ben bij de rolverde ling betrokken geweest en daarna ook bij de uiteindelijke montage. Ja, 'Springen' is een kind dat me na aan het hart ligt. Ik voel me echt medeverantwoordelijk". Herbert Flack is een man die steeds op zoek is naar iets nieuws, naar iets anders. "Ik wil nooit stil vallen en ik heb best zin om zelf een speelfilm te gaan maken, weer een nieuwe stap in mijn leven. Echt, ik wil dat binnen een paar jaar kunnen realiseren". FILMS OP VIDEO Eén van de aardigste films van vorig jaar was 'After hours' van regisseur Martin Scorsese. De film is in feite een grote, doorlo pende nachtmerrie. Zo'n droom waarin alles verkeerd gaat, je voortdurend met de dood wordt bedreigd en geen idee hebt wat er achter de volgende straathoek op je wacht. Griffin Dunne is de rustige levende man die plotse ling van de ene in de andere el lende terecht komt. Hij wordt aangezien voor een inbreker en lange tijd door de straten van New York achtervolgd. 'After hours' is grappig en spannend te gelijk met een prachtige rol van Linda Fiorentino en grappige gastrollen van het komische duo Cheech en Chong. Van Warner Home Video. Claude Chabrol is goed in het tekenen van kleinburgerlijkheid. Zo scherp als hij de verhoudin gen tussen rijk, 'nieuw rijk' en arm in kleine stadjes in beeld kan brengen kan niemand het. In 'Poulet au vinaigre' gaat het om moord en mysterie en natuurlijk weer om de hoogmoedige ma nier waarop de zogenaamde be tere stand zich wil verrijken ten koste van het 'mindere volk'. Jean Poiret, Stéphane Audran en Michel Bouquet spelen de grote rollen in deze uitstekende film. RCV 2001. Bij Chabrol wordt de hoeveel heid geweld altijd zeer in de hand gehouden. De Fransman moet het meer hebben van drei ging. Regisseur John Milius zag, toen hij de film 'Dillinger' maak te meer in het grove werk. John Dillinger was één van de beruch te bankrovers/moordenaars uit de Amerikaanse geschiedenis. Hij keek niet op een lijk meer of minder. Milius schildert hem als een halve gek die maar een ding wil: roem. Hetzelfde geldt voor de detective die jacht op hem maakt: hij wil zijn naam vestigen als degene die Dillinger doodde. Warren Oates speelt Dillinger in deze 14 jaar oude film. Ben John son maakt jacht op hem. Robert Forster is een acteur die de top nooit heeft gehaald. Hij speelde de hoofdrol in het veelgeprezen 'Alligator', maar dat heeft niet geleid tot een ster status. Meestal zie je hem in vlot gemaakte actiefilms, waarin hij heel betrouwbaar overkomt. In 'Death squad' van Harry Falk is hij een politieman die ooit is ont slagen, maar weer wordt opge roepen door zijn oude chef om een einde te maken aan gerom mel van collega's. Het verhaal wordt aardig opgezet en is het aanzien best waard. Het verve lende is alleen dat je halverwege al weet dat er geen behoorlijk einde mogelijk is. Forster is de hoofdpersoon dus met hem mag niets onherstelbaars gebeuren. Het is aardig om te zien hoe Falk vastloopt in de problemen die hij allemaal zelf opwerpt. Van RCV 2001. Nu ik toch met geweld en actie bezig ben, Vestron Video kwam met 'The delta force' en dat is een werk waarin niet zuinig met doden wordt omgesprongen. Het verhaal is gebaseerd op één van de vliegtuigkapingen die we ach ter ons hebben. Terroristen ka pen een Amerikaans toestel en zetten het neer in Beiroet. Chuck Norris en veteraan Lee Marvin moeten de gijzelaars bevrijden. Dat doen ze op een genadeloze manier. Wie het genre kent zal duidelij ke parallellen ontdekken met films als 'Raid on Entebbe' van enkele jaren geleden. Aan de film doen veel bekende acteurs mee, zoals Martin Balsam, Han nah Schygulla, George Kennedy, Robert Vaughn en de hierboven- genoemde Robert Forster, maar ze zijn vooral 'versiering'. Kogels en granaten doen het eigenlijke werk. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW door Sylvia Kirstel, maar inmiddels de rol van Emmanuelle in Zweedse handen, Trianon. Leiden BLIJVERS 'Diavolo in corpo' - Maruschka Det- mers op dreef in vage film van Marco Bellochio, Lido, Leiden 'The man with one red shoe' - Een oorspronkelijk Franse komedie in Amerikaans jasje, City, Katwijk 'Howard' - Eend daalt neer op aarde en zet Cleveland op stelten - City, Katwijk 'Labyrinth' - een filmsprookje in de Muppet-sfeer - Luxor, Leiden en Eu ro, Alphen '9Vz Weeks' - stijlvol spelletje met ero tiek. Hoofdrollen van Kim Basinger en Mickey Rourke, City, Katwijk. 'The Fly' - wetenschapper zet eigen gezondheid bij experimenten op het spel, Lido, Leiden 'Top Gun' - succesvolle film over on verschrokken straaljagerpiloten. Ci ty. Katwijk 'Crocodile Dundee' - Australische woudloper verbaast zich in New York, Lido, Leiden 'Down and out in Beverly Hills' - zwerver zet rijkeluisbuurt op stelten, Euro, Alphen 'Speurneuzen' - Sherlock Holmes op muizenniveau in Disney-film, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Flodder' - a-sociale familie belandt bij wijze van experiment in een kou- we kakbuurt, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Ferris Bueller's day off - jongen gaat een dagje spijbelen en belandt onder meer in een museum, Euro, Alphen SEXFILMS 'Meisjes met stijl' - Rex, Leiden NACHTFILMS 'China and silk' - Rex, Leiden. 'Flodder' - Euro, Alphen. 'Sex Cruise' - Euro, Alphen. 'Trashy Lady' - Euro, Alphen. 'Down and out in Beverly Hills' - Eu ro, Alphen DEN HAAG 'Crocodile Dundee' - Asta (463500), al. 'Labyrinth' - Asta, al. 'Peggy Sue got married' - Asta, al. 'Top Gun' - Babylon (471656), al. 'The Fly' - Babylon, 16 jr. 'Ruthless People - Babylon, al. '52 Pick-Up' - Cineac (630637), 16 jr. 'Clockwise' - Cineac, al. 'De Ratelrat' - Cineac, 12 jr. 'Amadeus' - Euro (667066). 'Flodder' - Metropole (456756), al. 'Mona Lisa' - Metropole, 16 jr. 'A room with a view' - Metropole. 16 jr. 'Ferris Buellers day off - Metropole, al. 'De Aanslag' - Metropole. al 'Out of Africa' - Odeon (462400), al. 'Deer Hunter' - Odeon, 12 jr. 'Flodder' - Odeon, al. 'Wise Guys' - Odeon, al. 'Eaten alive' - Le Paris (656402), 18 jr. 'The Starmaker' - Le Paris, 18 jr. 'Too naughty to say no' - Le Paris. 18 jr. AMSTERDAM 'Top Gun' - Alfa (278806). al. 'Peggy Sue got married' - Alfa, al. 'Labyrinth' - Alfa, al. 'Betty Blue' - Alfa, 16 jr. 'A room with a view' - Alhambra (233192), al. 'Mona Lisa' - Alhambra. 16 jr. 'The Fly' - Bellevue Cinerama (234876 266227), 16 jr 'Heartburn' - Cinerama, al. 'Crocodile Dundee' - Calypso (266227/ 234876), al. 'The color purple' - Calypso, al. 'Taboe deel 3' - Centraal (248933), 18 jr- 'Amadeus' - Cineac (243639), al. 'Hannah and her sisters' - Cinecenter (236615), al. 'Death of a salesman' - Cinecenter, 16 jr. 'Abel' - Cinecenter, al. 'French Lieutenant's Woman' - Cine center, 16 jr. 'De Ratelrat' - Cinema (151243), 12 jr. 'De Aanslag' - Cinema, al. 'De Ratelrat' - City (234579), 12 jr. 'Ferris Buellers day off - City, al. 'Clockwise' - City, al. '52 Pick Up' - City, 16 jr. 'Na schooltijd' - City, 12 jr. 'Wise Guys' - City, al. 'Cat's Eye' - City, al. 'Trip to Bountiful' - Kriterion (231708), 16 jr. 'Round Midnight' - Kriterion, al. 'White hot' - Parisien (248933), 18 jr. 'Down by law' - The Movies (245790), 16 jr. 'Vroeger is dood' - The Movies, 16 jr. 'Ruthless People' - The Movies, 16 jr. 'About last night' - Tuschinski (262633), 12 jr. 'Flodder' - Tuschinski, al. 'Round Midnight' - Tuschinski, al. 'De Aanslag' - Tuschinski, al. 'The Mission' - Tuschinski, 12. jr. 'Room with a view' - Tuschinski, 16 jr. 'True Stories' - De Uitkijk, al. TELEVISIE Met 'The cheap detective' werd in 1978 een parodie gemaakt (met overigens de nodige res pect) op de Bogart-films. De toch tamelijk onooglijke Peter Falk mocht als speurneus Lou Pec- kinpaugh in de voetsporen tre den van de Bogart-creaties. De film zit vol verwijzingen naar bij voorbeeld 'Maltese Falcon' en 'The big sleep'. Het zal dan ook geen verwondering wekken dat Peckinpaugh een detective-bu reau runt. Bijrollen van Louise Fletcher en Ann-Margret. Don derdag om 20.00 uur op Neder land 2 te zien. Dezelfde avond biedt Belgie 2 zwaardere kost: 'El Norte'. De ti tel betekent 'het noorden' en slaat op de stroom illegale mi granten van Mexico naar de Ver enigde Staten. Gregory Nava maakte een beklemmende film over de immigranten die in alle anonimiteit tot slavenarbeid zijn verordeeld. In een broer en zus ter uit Guatemala heeft hij het drama verbeeld (20.20 uur). Al vaker op tv vertoond, maar wellicht voor een tweede maal de moeite waard is 'Die bleierne Zeit'. Deze film gaat over de rela tie tussen twee zusters en in één van hen is Gudrun Ennslin te herkennen, één van de bekend ste RAF-leden. Margarethe von Trotta vertelt het verhaal vanuit het gezichtspunt van de ander (Juliane in de film) die zich af vraagt hoe het zover heeft kun nen komen en of zij er zelf toe in staat zou zijn geweest (zondag, Duitsland 1, 20.45 uur). Twee films van John Carpen ter deze week op televisie. Zater dag op Duitsland 1 'The Fog'. Een griezelfilm over een dorpje dat tijdens een dikke mist in pro blemen komt (23.55 uur). Volgen de week vrijdag 'Escape from New York' op België 2. In die film blikt Carpenter vooruit en schetst een angstaanjagend beeld van New York (20.55 uur). FILMHUIZEN LAK-Cinema besteedt begin vol gende week speciale aandacht aan het Italiaanse neo-realisme. Deze filmstroming ontstond vlak na het einde van de oorlog en een aantal van de beroemdste regis seurs uit de naoorlogse periode uitte zich hierin. LAK heeft de beroemdste voorbeelden uitge kozen. Maandag om 20.00 uur 'Roma, citta aperta'. Roberto Rosselini draaide de film tussen de puinhopen van Rome en ver telt daarin het verhaal van een verzetsleider die op de vlucht is voor de Duitsers. Hoofdrol van Anna Magnani. Om 22.00 uur 'Umberto D.' van Vittorio de Si- ca. Het is een studie over een zaamheid en ouderdom die De Sica opdroeg aan zijn vader. Dinsdag wordt om 20.00 uur begonnen 'Quattro passi fra le nuvole'. Alessandro Blasetti maakte met deze film een voorlo per op het neo-realisme. Over een handelsreiziger die door merkwaardige omstandigheden even ontvlucht aan zijn saaie be staan. Daarna om 22.00 uur.een tweede film van De Sica: 'Ladri di bicciclette'. Een werkloze heeft eindelijk werk gevonden, maar dreigt dat weer kwijt-te ra ken doordat zijn fiets wordt ge stolen. Dezelfde dag bij K&O 'Hotel des Ameriques'. Een film van André Techiné met in de hoofd rollen Patrick Dewaere en Cathe rine Deneuve. Door een auto-on geval worden twee zeer verschil lende mensen met elkaar in con tact gebracht (20.15 uur). In het Filmhuis LVC tot en met zondag nog 'Nostalghia' van Tarkovski (21.15 uur). Woensdag begint het filmhuis een cyclus van films over India. Allereerst 'Onweer in de verte' van San- tiyat Ray, de bekendste regisseur van India. Een dorp dreigt van de hongersnood om te komen (20.00 en 22.15 uur). Donderdag tot en met zondag 'Passage to In dia', de monumentale film van Roberto Rosselini, maker 'Roma, citta aperta(archiefToi David Lean over Engelsen in het koloniale India (21.15 uur). In het Kijkhuis tot en met woensdag (19.30 uur) 'Lightship' van Jerzy Skolimowski. Een spannende film over een kaoi- tein van een lichtschip, die plot seling door misdadigers wordt bedreigd. Ook tot en met woens dag 'The Cotton Club', waarmee Francis Coppola een wervelend portret maakte van een oude jazzclub in New York (21.45 uur). Verder in het Kijkhuis: 'Un amour de Swann'. Volker Schlö- dorff verfilmde daarmee een ge deelte uit 'A la recherche du temps perdu' van Marcel Camus. Maandag te zien om 20.00 en 22.15 uur. Een dag later op de zelfde tijden 'Sans toi, ni loi', een film van Agnes Varda over de lotgevallen van een zwerfster. Woensdag om 20.00 uur 'Les en- fants du paradis' van Marcel Carnè. Een klassieker over een groep pantomimespelers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17