Peloton huzaren hield kerkvolk onder de duim 'Intercultureel onderwijs is meer dan Turkse les' Studiedag voor Alphense leerkrachten landelijke primeur Milj oeneninvestering van Rijnsburger en Shell in centrum weef selkweek FiSHHETi VRIJDAG 6 FEBRUARI 1987 Mischien dat morgen, als de gereformeerde kerk van Oude en Nieuwe Wetering met een kerkdienst het honderdjarig bestaan viert, er politie nodig is om de verkeersdrukte rond het kerkgebouw te regelen. De dienders zullen naar verwachting niet nodig zijn om de orde te handhaven, zoals een eeuw geleden. De toenmalige gemeentebestuurders vreesden namelijk ongeregeldheden toen op zondag 6 februari de uit de hervormde gemeente gestapte gelovigen hun eerste kerkdienst zouden houden. De bestuurders namen geen halve maatregelen en lieten een peloton huzaren uit Leiden aanrukken, zodat een handgemeen direct in de kiem zou kunnen worden gesmoord. De uitgetreden gemeenteleden, Dolerenden genoemd, haalden onder bescherming van de huzaren hun eigendommen, zoals bijbels, zitkussens en stoven uit de hervormde kerk en begaven zich naar het tot kerk ALKEMADE - In Oude We tering, waar de net afgestu deerde Van Schelven op 3 ja nuari 1886 tot predikant in de hervormde gemeente was be vestigd, liepen net als elders in het land de verschillen van inzicht hoog op. Zó hoog dat hij. tesamen met de ouder ling W.D. Carsjens en de dia ken J. Sepers, door de classis Leiden op 3 februari 1887 uit zijn ambt werd gezet. Van Schelven werd zelfs dé toe gang tot het kerkgebouw ont zegd. De meerderheid van de 420 stemgerechtigde kerkle den schaarden zich echter achter Van Schelven en daar mee was de uittreding, de Doleantie, een feit. omgetoverde schoolgebouw in het dorp. 's Ochtends woonden 356 bezoekers de dienst bij, 's avonds 453. Beide diensten verliepen ongestoord, slechts een klein incident deed zich voor: "Een kleine, korte paniek ontstond er 's avonds toen een bittere vijand een paar Bengaalsche lucifers ontstak onder een der ramen, waardoor de angst menigeen om het hart sloeg. Deze niet onschuldige grap kwam den man duur te staan, daar een broeder, met handen aan het lijf en nogal kort aangebonden, den schuldige spoedig te pakken kreeg en hem kort recht deed, door hem een slag toe te dienen, waardoor de sigaar hem dreigde 't keelgat te verstoppen. Overigens was het 't ons dien avond goed", zo beschrijft ds. C.L.F. van Schelven de vrijmaking van de Oude en Nieuwe Weteringse kerk in zijn in 1911 gepubliceerde boek 'In den kruitdamp'. Van Schelven had de informatie uit de eerste hand want hij was de aanstichter tot het uittreden uit de hervormde kerk. Deze ansicht uit 1900 toont rechts de houten noodkerk genomen. In het midden staat de in 1892 gebouwde pastor Leeuwen. door Henk van Tol renden. Het antwoord laat zich raden. Zo werd op zondag 6 fe bruari 1887 in een school, onder de bescherming van Gods hand, maar meer nog die van de Leidse huzaren, de eerste kerkdienst ge houden. Zaagsel Nu hem de toegang tot de kerk was ontzegd, zocht Van Schel ven naar een andere gelegenheid om zijn volgelingen het woord Gods, in de zuivere leer, te ver kondigen. Dat was niet zo moei lijk. Van Schelven, Sepers en Carsjens maakten ook deel uit van het vijf man sterke schoolbe stuur der christelijke school. Zij verzochten dat bestuur het schoolgebouw af te staan ten be hoeve van de diensten der Dole- In juli 1888 betrokken de Dole renden een eigen houten nood kerk- Deze was niet zonder te genwerking tot stand gekomen. De kleine remonstrantse ge meente in Oude Wetering vond namelijk dat dit nieuwe kerkje te dicht bij haar eigen godshuis kwam te staan en dat de kerk diensten zouden worden ver stoord door het gezang van de veel talrijkere gereformeerden. Het geschil werd tot voor de Raad van State uitgevochten. Dit college besliste dat de zuid zijde van het nieuwe kerkge bouw een dubbele wand. opge vuld met zaagsel, moest krijgen. Ook kwamen er dubbele ramen. Pas in mei 1909 werd het huidige stenen kerkgebouw in gebruik genomen. Dat gebeurde onder de opvolger van Van Schelven. Eeuw geleden eigen kerk voor gereformeerden in Oude en Nieuwe Wetering dominee J. Brouwer, die Oude en Nieuwe Wetering 37 jaar als predikant diende. F.jt onderdak voor de nieuwe predikant vroeg ook de nodige aandacht. Dominee Van Schel ven had na de uittreding de pas torie moeten verlaten en was on dergebracht in het huis van de weduwe Roeloffs tegen een huurprijs van driehonderd gul den per jaar. Bij de komst van Brouwer in 1892 werd naast de houten noodkerk een pastorie gebouwd voor de som van 9600 gulden. De financiering kwam rond door het uitzetten van obli gaties en het jaarlijks rondgaan met een intekenlijst. Tot 1969 hebben de verschil lende predikanten, acht in totaal, hier gewoond. Op 14 juli van dat jaar ontstond tijdens schilder werkzaamheden brand in de pas torie, waardoor deze grotendeels afbrandde en de inboedel van het gezin Hoekstra bijna geheel verloren ging. De bibliotheek van de dominee kon nog worden gered. Omdat op last van de brand weer de zuidmuur van de pasto rie wegens instortingsgevaar werd omgehaald, bleef de ge- Op 24 september 1971 kon de in middels nieuwe predikant J. Czi- ria zijn intrek in de nieuwe pasto rie nemen. De totale bouwkosten bedroegen 127.000 gulden. Dit bedrag kreeg men bijeen door schade-uitkering, verkoop van land, obligaties en een lening. Al met al moest men zich toch nog voor 57.000 gulden in de schul den steken. Maar de offervaar digheid van de gemeenteleden bleek groot. Door collectes, gif ten, acties, bazars en dergelijke was in 1974 de gehele schuld af gelost. Ook de meer recentere verbouwingen werden gefinan cierd door gemeenteleden. De broeders van de gemeente hebben zich gedurende een pe riode van ruim dertig jaar niet onbetuigd gelaten. Oude Wete ring had van 1934 tot 1966 de club 'Onderzoekt de schriften' en de Nieuwe Weteringse club 'Rondom het woord' heeft van 1942 tot 1973 bestaan. De teruglo pende belangstelling was de oor zaak van de opheffing van beide clubs. Alleen de vrouwen van Nieuwe Wetering hebben het volgehouden. In 1943 richtten zij hun vereniging 'De lampen bran den' op. Deze vereniging komt nog maandelijks bijeen. Levende gemeente Mag het verenigingsleven van de kerk een bijna afgesloten pe riode worden genoemd, op tal van andere fronten is de gemeen te springlevend. Sinds 1972 is er de kindernevendienst en de cate- chesatie voor de ouderen is ook aangepast aan de eisen van de tijd. Voor zieke en oudere gemeen teleden is er de kerkradio. Naast de Rijnlandse kerkbode heeft men een eigen gemeenteblad. Dit is er met ingang van 1981 ge komen. Onder redactie van P. Hijzelendoorn en W.F. de Vries laten veel gemeenteleden iets van zich horen in 'De Levende Gemeente'. Ook bij de dood laat de ge meente haar leden niet in de steek. Zij kunnen hun laatste rustplaats vinden in de hof ach ter de kerk. In Nederland zijn slechts drie gereformeerde ker ken met een eigen kerkhof: Rijnsburg, Siddeburen en Oude en Nieuwe Wetering. Op 31 ja nuari 1910 had daar de eerste be grafenis plaats. Ruim zeshon derd gemeenteleden zijn er door de in 1923 opgerichte dragersver- eniging Steunt Elkander ter aar de besteld. Ook werd er een urn begraven. Jubileum Vanwege de te verwachten be langstelling voor de jubileumvie ring werkt»de honderdjarige ge reformeerde kerk van Oude en Nieuwe Wetering met toegangs kaarten. Morgen is er een kerk dienst in het gebouw aan de We tering. Aan deze dienst werken alle oud-predikanten mee. Aan sluitend heeft een reünie plaats in sporthal De Tweesprong in Roelo farend s veen Bij de kerkdienst rekent de or ganisatie op ruim 650 belangstel lenden, bij de reünie zijn naar schatting bijna zeshonderd kerk leden en voormalige leden aan wezig. De geschiedenis van het kerkgenootschap is in boekvorm op schrift gesteld door de ge meenteleden S. van der Heden, T.F van der Heden-Verhoeven. Th.B. Jansen, C. Langhout en M. Langhout-Niesing. Tijdens de dienst wordt het gedenkboek aangeboden. RIJNSBURG - De kans is groot dat volgende maand wordt begonnen met het restaureren van het Spinoza- huis in Rijnsburg. Burgemeester en wethouders heb ben zich bereid getoond de door het rijk toegezegde subsidie voor te financieren. De restauratie van het huis gaat in totaal ruim 130.000 gulden kosten. Het is de bedoeling dat het huiswaar de wijsgeer Spinoza een aantal jaren heeft gewoond, voor de bouwvak vakantie weer voor het publiek is geopend. De wereldberoemde filosoof Baruch de Spinoza leef de van 1661 tot 1663 in het naar hem genoemde huisje aan de gelijknamige laan in het bloemendorp. Het was op het nippertje dat het huisje van de sloop kon wor den gered. Toen het daglonershuisje in 1896 te koop werd aangeboden, werd een vereniging opgericht die het huisje kocht en er een museum van maakte. Aan de hand van een boedelbeschrijving, die na de dood van de filosoof werd gemaakt, konden de boeken worden achterhaald die in het bezit van de wijsgeer waren geweest. Deze boeken en andere documenten worden in het museum tentoongesteld. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het wordt een bijzondere dag in Alphen, maandag 9 maart. Bijna alle schoolkinderen krij gen een dag extra voorjaars vakantie en de gemeente heeft een landelijke primeur. De leerkrachten uit het basis- en speciaal onderwijs worden die dag verwacht in gemeen schapscentrum De Bron in Al phen voor een studiebijeen komst over intercultureel on derwijs. Wethouder H.W. den Duijn is wel een beetje trots op het Alphense initiatief: "Uni versiteiten en dergelijke instel lingen hebben in het verleden congressen over dit onderwerp gehouden. Maar wij zijn de eer sten die een studiedag voor mensen uit de praktijk hou den. En de deelnemende scho len komen bovendien uit alle zuilen van het onderwijs". Aan de orde komen de onder werpen vooroordelen, genera lisaties en stereotypen, com municatie in het intercultureel onderwijs en de buurtfuncie van een school. Twee scholen, De Morgenster en de Vrije school, zijn er op 9 maart niet bij. Ze zijn naar eigen zeggen het stadium van een eerste oriënta tie op intercultureel onderwijs al gepasseerd. Het programma voor de studie dag is bijna rond. De gemeente, or ganisator van de bijeenkomst, heeft ernaar gestreefd de theorie en de praktijk zoveel mogelijk te koppelen. "Bij de meeste congres sen zit je de hele dag te luisteren. Voor de praktijk is weinig ruimte", aldus A. van Garderen, coördinator van het minderhedenbeleid in Al phen. "Dat willen we voorkomen". De vijf thema's waaruit de ver wachte 400 deelnemers kunnen kiezen, zijn dan ook bewust onder verdeeld in drie werkgroepen. Daarin wordt allereerst aandacht geschonken aan de theorie, die ver volgens wordt geïllustreerd en in de derde plaats komt de praktische uitwerking van het thema aan de orde. Van Garderen: "We hebben ver der ook gekozen voor het thema ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen v spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen Groep 1 - Tan. Janssen. Zwijnenburg. Meyer. R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhage en C M. Mans. Pluimzeggekreek 3, Leider dorp, tel. 218661; spreekuur Rosmolen zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen. Fa- gelstraat 31. tel 218661: spreekuur Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer. Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28. tel. 122538. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelste- gracht 129, tel. 132500. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne. J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Smit, Cobet- straat 43. tel. 130177. zo 8 uur tot 24 uur. J Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123. zo 8 uur tot 24 uur: M. v.d. Waart. tel. 311414; spreekuur Petr. Moensweg 52. Groep 5 - Schaefer, Jasperse. Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein, tel. 767646; spreekuur Robijnstraat 2b zo 8 uur tot 24 uur J. Reinders, G. Brandtstraat 29, tel. 760947. Leiderdorp M. Le Suis, tel. 221467; za en zo spreek uur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.B. Hu- genholtz. Prins Hendnklaan 4, tel. 155666. Voorschoten za, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462; zo, L. Prescott, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond J. Hoornweg/E. Sleeboom, Prof. Aalber- sclaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar za, J. Stuyfzand, tel. 12460; spreekuura dres Kerkstraat 42; zo, E. Op 't Landt, tel. 13056; spreekuuradres Middelweg de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van Voorschoten, tel. 762877 DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel. 220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D J. Brandt, Homanstraat 1, Rynsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken. J. Rontgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: T. Domburg, Loevestein 42, Leiderdorp, tel. 071-891039; spreekuur om 13 uur. Voor de patiënten van praktijk Haas wijk, Oegstgeest: De Minjer, tel. 155375 tevens spreekuur zonder afspraak van 11-12 uur en 17-18 uur op Simon Vest dijklaan 28. Voorschoten, Wassenaar J. Klaver, Hofcampweg 65, Wassenaar tel. 01751-18221 RIJNSBURG/ROTTERDAM Rijnsburg krijgt een centrum voor weefselkweek. Verwacht wordt dat het laboratorium, dat langs het Kanaalpad Noord in het bloemen dorp moet komen, deze zomer al in gebruik kan worden genomen. Het laboratorium wordt opgezet door de Rijnsburger C. van Duyn en Shell Nederland. In het laboratorium, waarin en kele miljoenen guldens worden geïnvesteerd, (hoeveel wil de woordvoerder van Shell niet zeg gen) wordt basismateriaal gepro duceerd voor kwekerijen. Dit ge beurt volgens de zegsman van Shell op dit moment hoofdzakelijk in het buitenland, zoals in Frank rijk en Engeland. "Het is de bedoeling dat Neder land na het ingebruiknemen van het Rijnsburgse laboratorium min der afhankelijk wordt van het bui tenlandse aanbod", aldus de Shell- woordvoerder. In het laboratorium worden van stukjes plant (een steel of een blad) in een reageerbuis volwaardige plantjes gekweekt. Het voordeel van dit systeem is dat er sneller en goedkoper kan worden geprodu ceerd dan normaal. "Als het labo ratorium in Rijnsburg aanslaat is het de bedoeling dat het bedrijf binnen enkele jaren wordt uige- breid en dat er wordt getracht naar het buitenland te exporteren", al dus de woordvoerder van Shell. Van Duyn heeft al enkele jaren ervaring met het werken met weef selkweken. Hij importeert veel van dit materiaal uit Engeland, maar het is volgens hem beter zoiets in eigen beheer te doen.. De hoge kos ten van de inrichting van een labo ratorium hielden de vestiging van zo'n bedrijf in Rijnsburg op. Verwacht wordt dat het laborato- het begin aan ongeveer 40 werk zal verschaffen, maar volgens Van Duyn kan dit aantal in de komende jaren uitgroeien tot honderd of meer werknemers. leermiddelen, omdat de beeldvor ming van kinderen over een hele boel dingen daar sterk door wordt bepaald. Negertjes staan vaak nog afgebeeld als Sjimmie uit Sjors en Sjimmie en worden afgeschilderd als lui en dom. Maar ook in aard- rijkskundeboekjes wordt een be paald beeld van de maatschappij gegeven". Ook het thema over de vraag wat intercultureel onderwijs nu eigenlijk inhoudt, is volgens Van Garderen van groot belang. "Veel mensen denken dat een lesje Turks intercultureel onderwijs is. Ze vergeten dat ieder kind culture le bagage meedraagt. Of het nu uit Den Haag, Marokko of Friesland komt. Intercultureel onderwijs heeft dus betrekking op. alle kinde ren. We leven in een multiculturele, samenleving en dat moet in het on derwijsaanbod zijn terug te vin den. Het heet toch dat een school kinderen opleidt tot een plaats in de samenleving"? Voor 's avonds is een forum be legd, waar ook niet-leerkrachten welkom zijn. Onder anderen de on- derwijsspecialist van de WD in de Tweede Kamer, J. Fransen en S. Özgüzel, rijksinspecteur voor het onderwijs in eigen taal en cultuur (OETC) zullen daaraan deelnemen. De studiedag wordt geopend door gedeputeerde S. Günther (WD). Snuffelen De gemeente heeft niet de pre tentie dat alle aspecten van het on derwerp in één dag kunnen wor den behandeld. "We gaan alleen wat snuffelen aan intercultureel onderwijs", verwoordt Van Garde- ren het. Hoe het verder gestalte gaat krijgen is afhankelijk van de school. Wel is bewust de schoolbe geleidingsdienst bij de dag betrok ken, zodat deze de scholen straks kan helpen bij de uitwerking van het gebodene. Extra hulpmiddelen daarbij zijn ook de congresbundel die vijf stüF denten van de faculteit onderwijs kunde van de rijksuniversiteit in Utrecht naar aanleiding van de dag gaan samenstellen. Voorts maakt een Utrechts videobedrijf opna men van de bijeenkomst die samen met het draaiboek van de dag kun nen worden geleend bij hét bedrijf. Aanleiding tot het houden van de studiedag is een passage in de wet op het basisonderwijs, waarin staat dat intercultureel onderwijs moet voorkomen in het school werkplan. De totale kosten van de dag, geschat op 25.000 gulden, wor den voor het grootste deel door de gemeente opgebracht. Ook het be drijfsleven heeft echter medewer king toegezegd. Brandweer op zoek naar brand ALPHEN AAN DEN RIJN - Zo groot was de brand gister middag in een schuurtje aan het Rietveldse pad in Alphen niet. De brandweer kon de vuurhaard aanvankelijk niet vinden. Toen de spuitgasten op de plek des onheils aankwa men, bleken de bewoners van het bijbehorende huis de vlam men bovendien zelf al te heb ben geblust. Een te warm geworden alles- brander was de schuldige van de kleine brand. De schade aan het schuurtje bedraagt 250 gul den. VRIJDAG Leiden Le Bambou - hoek Herenstraat/Witte Singel, Folkclub Horus organiseert open podium, 21 uur. Visser 't Hooft Lyceum - jaarlijkse Klas siek Muziekconcours, 20 uur. Schouwburg - Soloprogramma van Wil lem Nyholt, 20.15 uur. Laktheater - 'Irritations' door Margie Smit-, 20.30 uur. Kapelzaal K&O - Brahms-concert, 20.15 Filmhuis LVC Breestraat, film 'Nostalghia', 21.15 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden - Lange- gracht 65, disco, 21-2 uur. Zoeterwoude Eendenkooi - Kooikerspad, opvoering klucht toneelvereniging Anabasis, 20 Leiderdorp Dorpskerk - Hoofdstraat 19, orgelcon cert door Nico de Raad, 20.15 uur. Clubhuis RCL - Sportpark De Bloe merd, klaverjassen, 20 uur. ZATERDAG Leiden Peuterspeelzaal De Klein Urt - rommel- Godfried Bomansstraat 2, Leider dorp, open huis met optreden Klassiek Muziekconcours, van 10-12 uur. Stadsgehoorzaal - kindervoorstelling Bassie en Adriaan, 14 uur. Groenoordhallen - vlooienmarkt, 10-17 VW-kantoor - molenwandeltocht, 10- 13 uur. Leiderdorp Sportschool Van Houdt - Luykendreef 1, schooljudotoernooi vcor basisscho len, 10.15-15.30 uur. Clubgebouw Tamarco - Splmterlaan 89a, rommelmarkt, 10-17 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14