Oplossing conflict stukgoed in zicht Cao-onderhandelingen Y D vast Weinig vragen over sociaal stelsel nutsspaarbank 5 Machinisten balen van arbeidsomstandigheden Winstgroei bij Siemens OP EEN GEWONE ZAKENREKENING KRIJGT U AUTOMATISCH EEN HOGERE RENTE BIJ EEN HOGER SALDO. DONDERDAG 5 FEBRUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - Een oplossing voor de problemen in het Rotterdamse stuk goed komt in zicht. Werkgevers en vervoersbonden toonden zich gisteravond na uren durende besprekingen op het ministerie van sociale zaken optimistisch over de mogelijk heden volgende week dinsdag al een akkoord te sluiten. De door de werkgevers noodza kelijk geachte 350 gedwongen ontslagen en bezuinigingen van 15 miljoen op de arbeids voorwaarden van de werknemers in het stukgoed, zouden daarmee grotendeels kunnen worden voorkomen. Het overleg tussen de Vervoers- ling, het vaststellen bonden FNV en CNV en de werk- van minimale tariev gevers in het stukgoed, werd giste- controleren i bij de be- het uitvoeren van tevens voorstellen heeft gelan- ook bereid moeten zijn in Vlissin- ceerd om uit de impasse in het gen, Amsterdam of Terneuzen te stukgoed te komen. De gesprek ken worden gevoerd in de zoge naamde 'commissie-Van dei Louw', het orgaan waarin in hel verleden een akkoord werd geslo ten over het vermijden van ge dwongen ontslagen werken. Verder komt studie naar de mogelijkheden van een 32-urige werkweek. Die voorstellen leveren volgens het ministerie voor de bedrijven een besoaring van ruim 21 miljoen het stuk- gulden op en maximaal 427 ar beidsplaatsen. De werkgevers wil len op dit moment 350 mensen ont- Op vrijwel alle fundamentele slaan omdat die te veel zouden zijn. Directeur G. Zeebregts van de werkgeversorganisatie SVZ zei na afloop megedeeld. Zo zijn de meteen na afloop van de bespre- vakbonden nu toch bereid te pra- kingen dat de cijfers van het minis- de wil aanwezig is kan volgende week overeenstemming worden bereikt", voorspelde Rosenmöller. De komende dagen blijven de verrassingsacties in het stukgoed overigens gewoon doorgaan. Van ochtend gingen 500 werkers bij het stukgoedbedrijf Quick Dispatch in staking. Voor de kades aan de Brit- tanniëhaven en de Beatrixhaven in Pernis liggen tien scheppen te wachten, aldus een woordvoerder van de Vervoersbond FNV. ten over een systeem waarin de de terie waarschijnlijk niet kloppen, werkgevers roostervrije atv-dagen kunnen vaststellen. Ook zouden stukgoedwerknemers die in de ar beidspool zitten, zich voortaan twee maal daags, in plaats Hij zei uit te komen op een bespa ring van tien miljoen en maximaal honderd arbe.dsplaatsen. Het door dSUSSTE oude' 1 °P 1. Justus vorigjaar afgelo- UTRECHT (ANP) - De onderhan delingen voor een nieuwe cao bij keer, moeten melden om te kijken of er werk is. Andere onderdelen van het plan van Sociale Zaken behelzen een verlaging van de gemeentelijke ta rieven voor de stukgoedbedrijven, verlenging van de 57,5-jarigenrege- lectieve ontslag vuui odd mem ia, n z~n vastgelopen. Èen wat hem betreft, voorlopig nog niet te;„ van de baan. Districtbestuurder P. Rosenmöl ler van de vervoersbond FNV daar entegen zei de cijfers zaken voor waar aan t het tegendeel wordt bewezen. "Als overeenkomst is niet in zicht. Alle vakbonden, ook die voor het mid denkader (Unie BLHP) en hoger crüToio personeel (NCHP), zullen het eind- sociaie j -it o. t~» AMSTERDAM/ALKMAAR (GPD) der wordt geklaagd bod van de V D-directie volgen de week met een negatief advies aan hun leden voorleggen. De werknemers zullen mogelijk tot ac ties besluiten. Het grote knelpunt bij de onder handelingen is dat V en D de ko mende anderhalf jaar geen loons verhoging wil geven. Alleen als de vakantietoeslag van 7,5 naar 8 pro cent. Volgens Wagenaer hebben de ontwikkelingen op het cao-front al geleid tot het nodige gemor onder het V en D-personeel. Dat gemor kan weieens tot acties leiden, voor ziet hij. Ook de Dienstenbond FNV en de NCHP verwachten dat het perso neel bereid zal zijn tot acties, voor al bij het personeel van de distribu tiecentra. Als gevolg van inkrim pingsplannen voor die sector staan daar namelijk banen op de tocht. "Die omstandigheid, het ontbre ken van een sociaal plan plus de cao-problemen maakt dat de mo gelijkheid van acties levensgroot aanwezig is. Wat voor acties dat zullen zijn kan ik nog niet zeggen. Onze leden hebben daarover uiter aard het laatste woord", zegt FNV- woordvoerder Toussaint. De directeur sociale zaken van Vroom en Dreesmann, J. Paarde- koper, wilde gisteren niet ingaan op mogelijke acties. "Dat is op dit moment absoluut niet aan de orde. Wij zijn natuurlijk erg gespitst op dit soort signalen, maar voor zover ik weet wordt de redelijkheid van ons aanbod alleszins ingezien." Volgens Paardekoper heeft V en D, behalve de al genoemde verho ging van het vakantiegeld, nog een aantal verbeteringen te bieden. Zo is de directie bereid toeslag voor onregelmatige diensten in te voe ren en de salarisschalen uit te brei den. Bovendien zou het systeem van automatische prijscompensa tie eigenlijk moeten leiden tot één procent loonsverlaging. Die één procent mag het personeel hou den. De veiligheid van treinreizigers dreigt in gevaar te komen als er niet snel verbetering komt in de ar beidsomstandigheden van de NS- machinisten. Tijdens het werk doen zich teveel onveilige situaties Pf^te nazorg van machinisten, die (dodelijke) ongeluk of bijna- ongeluk hebben meegemaakt en over de gebrekkige middelen van de verkeersleiding en de ongemak- ROTTERDAM (GOD) - Het Rotter damse sleepvaart- en bergingsbe- drijf Smit-Internationale zal dit bonden zich voor tweeeneenhalf jaaJr VQOr het eerst sinds ve,g Jaren een verlies lijden. In het afgelopen jaar liep de winst van Smit-Inter nationale al met de helft terug van 18 tot 9 miljoen gulden. Voor dit en aan KcGf het volgend jaar verwacht de direc- 4ïrt ïTrtnlin^nn \7 nn T» rln inron rlin jaar aan de nieuwe cao willen bin den zit er gedurende die periode één procent loonsverhoging in. De 18 maanden, met één pro cent loonsverhoging procent verhoging van de vakan tietoeslag. Zij zijn ook bereid ge- zegt procent !rh!"fhUhddende' lawaalerige,en noegen te nemen met Noordhollandse machinisten een enquête. De onveilige situaties doen zich, volgens 19 procent, de tochtige cabines van sommige ty pen locs. Bovendien vinden 83 van de 100 machinisten dat de onregelmatige r als gevolg van het seinenstel- diensten een veel te half pro cent vakantietoeslag, maar dan in een cao over zes maanden. V en D heeft beide voorstellen afgewezen. De bonden hebben meer verlan- Verder heeft ongeveer 67 pro cent van de machinisten last van concentratieproblemen, vooral op hun leven trekken. Daarom gens waar V D niet op wil in- hoopt 45 procent op 55-jarige leef- gaan, aldus BHLP-bestuurder Wa- tijd al met pensioen te kunnen genaer. Zo i gaan, wil 25 procent er op 57,5-jari- ming bereikt o ge leeftijd uit en denkt slechts 23 een toeslag geen overeenstem- rer de invoering van verzwarende door het eentonige werk en tekort procent tot 60 jaar door te kunnen werkomstandigheden en verlaging slaap en tijdens de vroege diensten, die volgens hen veel te lang duren. Ook zijn er veel klach ten (67 procent) over onvoldoende rusttijd tussen twee diensten. Ver- de VUT-leeftijd. Het enige dat Een NS-woordvoerder wilde gis- V D bij een cao over anderhalf teravond geen commentaar geven jaar voor het personeel in petto op de uitslag van de enquête. een verhoging van de tie verliezen. Voor de jaren die daarop volgen, is ze optimistischer gestemd. "Op de lange termijn be houden wij ons vertrouwen in de toekomst", zo zei voorzitter R.W. Scheffer van de hoofddirectie. Smit-Internationale heeft trou wens gedreigd z'n gehele vloot van 25 bevoorradingsschepen onder buitenlandse vlag te brengen of die zelfs te verkopen. De directie van Smit-Internationale reageert hier mee even verrassend als het plotse linge ontslagverbod dat het depar tement eerder deze week oplegde aan het Rotterdamse arbeidsbu reau. In een brief van Sociale Za ken werd het arbeidsbureau opge- Smit dreigt Sociale Zaken met verkoop deel vloot dragen geen medewerking te verle nen aan het collectief ontslag dat de bevoorradingsrederij Smit- Lloyd, een dochteronderneming van het bergingsbedrijf, wilde in dienen voor 59 van haar zeevaren den. De rederij wil deze, in verhou ding dure Nederlandse zeelui, in ruilen voor goedkopere Filippijnse opvarenden. Met het mogelijk onder buiten landse vlag brengen van de 25 be voorradingsschepen - gedacht wordt aan die van de Bahama's - zou de directie van Smit de handen vrij hebben om ook de nu nog Ne derlandse kapiteins en officieren te vervangen door goedkopere bui tenlandse. Per schip levert een goedkopere bemanning in de lage re rangen de rederij een besparing op van rond de 800.000 gulden. Vorig najaar maakte Smit-Lloyd bekend dat door het teruglopende werk in de offshore 180 mensen ontslagen zouden moeten worden. Na een korte staking en vrijwillig vertrek, is dit aantal inmiddels te ruggebracht tot 59 man. "Na een twintigtal winstgevende jaren", zo zei Scheffer, "is het niet eenvoudig om te besluiten een ac tiviteit te gaan inkrimpen. Het moest echter gebeuren, doch dan blijkt dat men in Nederland alleen maar mag uitbreiden en niet mag inkrimpen. Buiten Nederland heb ben wij te kampen met protectio nisme, erbinnen met een dwarslig gend ministerie. Dat maakt het er allemaal niet eenvoudiger op", zo verzuchtte Scheffer. Adviesbureau: ontslagen TDV Oss beperken UTRECHT (ANP) - Bij de vesti ging van Thomassen Drijver- Verblifa (TDV) in Oss moeten geen 299, maar 114 arbeidsplaatsen wor den geschrapt om het bedrijf aan de teruggevallen afzet van dran kenbussen aan te passen. De pro- duktiecapaciteit moet de helft klei ner, terwijl het huidige manage ment moet verdwijnen. Dit advi seert het organisatie-adviesbureau Andersson, Elffers, Felix (AEF). Het bureau heeft in opdracht van de ondernemingsraad van TDV- Oss onderzocht welke maatregelen nodig zijn om het bedrijf perspec tief te bieden. De uitkomsten van het onderzoek wijken aanzienlijk af van de plannen van de TDV-di- rectie, die voorzien in het schrap pen van 299 van de 610 arbeids plaatsen. TDV-woordvoerder Den Hertog liet gisteren desgevraagd weten dat de directie de publikatie van het onderzoeksrapport betreurt, omdat het concurrentiegevoelige informatie bevat. "Of de strekking nu juist of onjuist is, deze publika tie is verdomd vervelend", aldus Den Hertog. De TDV-directie wil voorlopig niet inhoudelijk op de aanbevelingen reageren. De reorganisatie bij TDV-Oss is onderdeel van een herstructure ring van het gehele verpakkings concern. In totaal wil TDV 1500 van de 5000 arbeidsplaatsen laten verdwijnen, waarvan 1.100 door ge dwongen ontslag. DEN HAAG (GPD) - Siemens Ne derland gaat na de afsluiting van een goed boekjaar opnieuw de fa- bricage-afdelingen in Den Haag en Woerden uitbreiden. In Den Haag gaat het om de fabricage van appa ratuur op het gebied van de ener gietechniek en de procesautomati sering, in Woerden komt een nieu we fabriek voor elektronica, aldus het jaarverslag van de Nederlandse Siemens-dochter over het boekjaar tot 30 september 1986. In dit jaar groeide de omzet met 37 procent tot iets boven een miljard gulden en steeg de netto-winst tot 35,5 mil joen (was 26,7 miljoen een jaar eer der). Het aantal medewerkers steeg eveneens met 213 tot een totaal van 2192. De directie van Siemens Neder land is voorzichtig optimistisch over de ontwikkelingen van het be drijf in de nabije toekomst, omdat de groei van de omzet door de afre kening van een langdurig project voor de energiecentrale in Velzen eenmalig met 18 procent is opge schroefd. De groei van de netto winst is voor directie en raad van commissarissen aanleiding voor te stellen het dividend te verhogen van 16 naar 20 procent. Huisjesmelker haalt verhaal GENESE (ANP) - Een Zwit sers parlementslid in Genève is het opgebroken, dat hij zich heeft ingezet voor grotere be scherming van de huurder. Een door de de inzet van knokploe gen bekende onroerend-goed- bezitter in Bern, Jürg Staubli, heeft het huis van dit liberale parlementslid Gilbert Coutau gekocht en de politicus de huur opgezegd. Gisteren erkende Staubli vol gens het kerkelijke persbureau EPD ronduit dat hij het huis in Genève had gekocht "om Cou tau er uit te kunnen gooien". De liberale afgevaardigde had in december actief een volks raadpleging onder de Zwitsers gesteund om de huurder betere bescherming te bieden. Stormen van commotie en protest blijven uit 'Laat McDonnell Douglas en Airbus samenwerken' BONN (DPA) - De Amerikaanse re gering is voorstander van samen werking tussen de Amerikaanse vliegtuigfabrikant McDonnell Douglas en het Europese consor tium van vliegtuigbouwers Airbus Industrie bij de produktie van vliegtuigen voor de lange afstand. Dit zou een oplossing kunnen zijn voor het conflict tussen de VS en de regeringen van de in Airbus deelnemende landen over subsi diëring van de produktie van de nieuwe Airbus-vliegtuigen A330 en A340. Dit heeft Michael Smith, vi- ce-handelsvertegenwoordiger van de VS, gisteren gezegd in Bonn. Smith maakt samen met de on derminister van handel, Bruce Smart, een rondreis langs een aan tal Europese hoofdsteden om te praten over de volgens hun exces sieve overheidssubsidies voor Air bus. De Amerikaanse delegatie heeft reeds Londen en Parijs aan gedaan. Daar werden de klachten over subsidies door regeringsver tegenwoordigers krachtig van de hand werden gewezen met als voornaamste argument dat Ameri kaanse vliegtuigbouwers worden gesteund met omvangrijke defen sie-orders. In Bonn benadrukte Smith dat de beslissing tot samenwerking tussen McDonnell en Airbus door de ondernemingen zelf moet wor den genomen. AMSTERDAM - Tijdens de opening van de Auto-Rai liet prins Bernhard zich gisteren in een oude Spijker rondrijden over de tentoonstelling. Van wege een recente operatie mocht de prins nog niet te lang achtereen lopen. AMSTERDAM (ANP) - "Het is op vallend dat we toch veel vragen van cliënten kunnen beantwoor den. Als je het nieuwe stelsel van sociale zekerheid echt wil uitleg gen heb je een bijbel van 300 blad zijden nodig. Alleen al aan de 450.000 arbeidsongeschikten heb ben we in 100 verschillende brie ven globaal de voor hen geldende veranderingen geformuleerd. De overgangsmaatregelen van het ou de naar het nieuwe stelsel zijn bo vendien ongekend ingewikkeld". J.J.R. van de Weg heeft de stel selherziening begeleid als pro jectmanager bij het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor (GAK), administrateur voor een groot aantal bedrijfsverenigingen. Het aantal vragen van mensen met een uitkering via het GAK is Van de Weg meegevallen. Ook zijn er volgens hem weinig klachten ge weest. De invoering van het omstreden stelsel heeft bij de uitvoeringsorga nen niet tot de verwachte stormen van commotie en protest geleid. "We hadden erop gerekend dat de telefoon roodgloeiend zou staan maar het is vrij stil gebleven", al dus directeur B. Vos van de De- tam, met dik een half miljoen ver zekerden één van de grotere be drijfsverenigingen (bv's) in het land. Ook bij andere bv's die niet bij het GAK zijn aangesloten en bij de gemeentelijke sociale diensten (GSD) - die het nieuwe stelsel in de dagelijkse praktijk moeten uitvoe ren - is de verwachte deining uitge bleven. Volgens de bedrijfsverenigingen komt de betrekkelijke windstilte vooral doordat zij tijdig met voor lichting aan de verzekerden zijn begonnen. Ook zijn de effecten van een aantal nieuwe wetten nog niet direct in de portemonnee merk baar, zoals bijvoorbeeld bij ar beidsongeschikten onder de 35 jaar. Van de 13.000 werknemers van het GAK zijn er vanaf zomer vorig jaar 5.000 bezig geweest in speciaal opgezette opleidingen punten en komma's van de veranderingen on der de knie te krijgen. "Ze krijgen het nu aardig door". Het GAK voert voor 16 bedrijfs verenigingen de uitkeringen uit op het gebied van de arbeidsonge- schiktheidwet (aow), de werkloos heidswet nww en de ziektewet. Ook bij andere bedrijfsverenigin gen zijn dergelijke stoomcursus sen gevolgd. De meest vergaande inkomen sachteruitgang - soms duizend gul den of meer per maand - is inmid dels geconstateerd bij mensen die van de "oude" wwv zijn verkast naar de "nieuwe" ioaw. De groot ste klappen vallen daar bij de ou dere langdurig werklozen met een werkende partner. Ondanks aan dringen van onder meer vakbewe ging en Tweede Kamerfracties heeft (toen nog) staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) geweigerd hen tegemoet te komen. Hij werd daarin gesteund door CDA en WD. In de inmiddels van alle kanten gewraakte voorlichtingsfolder van het ministerie wordt gesuggereerd dat men van de ioaw financieel niets te duchten heeft "maar niets is minder waar", aldus voorlichter F. Wetsels van de Rotterdamse GSD. De sociale diensten in de vier grote steden gaan nu proberen in dividueel waar nodig de nood te lenigen. "Voor mensen die echt knijp komen te zitten omdat ze bij voorbeeld een hoge lening of een duur huurhuis moeten bekostigen, willen we kijken wat we kunnen doen", zo zegt A. Jongerius van de GSD in Amsterdam. Bij de vakbeweging zijn de afge lopen tijd wel klachten binnenge komen over een starre houding van de bedrijfsvereniging bij de overstap van een uitkering via de sociale dienst naar één via de bv. Volgens Vos van de Detam zijn de bv's er juist alert op dat voor de uit keringstrekkers die naar de bv overstappen qua "regime" niets verandert. Noch in negatieve zin, noch overigens in positieve. "Uit ADVERTENTIE Goed nieuws voor bedrijven, vereni- kan een hogere trap in de tariefstelling worden gingen,stichtingenenvrijeberoepsbeoefenaren, bereikt. Hiermee wordt uw Zakenrekening Tot dusver moest u steeds weer met uw bank tevens Beleggingsrekening, afspraken maken over de belegging van over- De rente wordt maandelijks aangepast tollige middelen op een aparte rekening. Dat is niet meer nodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het gemak van betalingsverkeer en de voordelen van een getrapte rentevergoeding: naarmate het saldo op de rekening hoger is, aan de ontwikkeling op de geldmarkt. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzegtermijnen, boetes of andere beperkingen. De Zakenrekening biedt daarmee grote Vrije beschikkingsmogelijkheid Alle betalingsverkeerdiensten. Rente over de hoogste trap maar liefst 5 /2 vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze kan toren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst. een oogpunt van rechtszekerheid blijft alles bij het oude wat de rech ten en plichten betreft. Dan weet iedereeen waar die zich aan te hou den heeft", aldus Vos. Ook de stichting Ombudsman heeft klachten over een starre hou ding van de bv binnengekregen. Een aantal aanvullende uitkerin gen die bij de sociale dienst "auto matisch" geregeld waren, moeten bij de overstap opnieuw worden geregeld. B. Ierik van de stichting: "Mensen die zo met een achteruit gang worden geconfronteerd kij ken daarvan vaak niet eens op om dat zij door de jarenlange bezuini gingen achteruitgang bij Wijze van spreken al gewend zijn geraakt". Kort Zakelijk Brandstof Met ingang van morgen worden de literpnjzen voor diesel en huis brandolie met twee cent verlaagd, zo is gisteren in Rotterdam bekend gemaakttot respectievelijk 90,6 cent en ongeveer 63 cent. Afgelo pen maandag werd in Rotterdam aangekondigd dat in verband met de gestegen noteringen op de pro- duktenmarkt de prijzen voor ben zine (super en normaal) en lpg met respectievelijk 1 en 4 cent omhoog zouden gaan. Londen - Van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) mag de KLM pas vanaf 15 voor een verlaagd tarief retours naar Londen verkopen. De KLM wil in de periode van 1 februari tot en met 15 april een speciale actie houden om het vervoer op de route tussen Amsterdam en Londen- Gatwick te stimuleren. In deze pe riode zal bij aankoop van het be staande jaarretour van 499 gulden een tweede vliegbiljet gratis wor den verstrekt. Xenos Goudsmit heeft 1986 afgesloten met een winst van f 2,2 miljoen (met inbegrip van bijzondere baten van f 0,2 miljoen), overeenkomen de met f23,50 per aandeel, zo heeft de eigenares van Xenos-winkels woensdag bekendgemaakt. Over 1985 leed Goudsmit een verlies van f 4,9 miljoen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7