'Hij is een puur brok gezondheid' Verhoorn: 'Ik kan geen kant op T afeltennisteam stelt zich veilig Brandt ziet wantoestanden met lede ogen aan Marathontop over talent Edward Hagen Wegatleten luiden noodklok na bezuinigingsoperatie Knieblessure Van Spanje Leen Looyen trainer NEC Coördinator Kauffman: 'Er is nauwelijks speelruimte' DONDERDAG 5 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 17 HUIZEN (ANP) - De Nederlandse tafeltennisploeg heeft gisteravond in Huizen voor 550 toeschouwers hartverwarmend uitgepakt. Zon der de geblesseerde Henk van Spanje slaagde het team er in op de vijfde speeldag van de Europese superliga de eerste overwinning te behalen. Bulgarije, dat aantrad in de sterkste opstelling, werd door bijzonder gemotiveerde Nederlan ders royaal verslagen: 6-1. Door de overwinning werd het verblijf van Nederland in de hoog ste divisie van Europa praktisch veilig gesteld. In theorie kan de ploeg van coach Vlieg nog degra deren. Maar dan moet Bulgarije nog een van de twee wedstrijden tegen Joegoslavië en Zweden win nen en Nederland half april in Dor drecht van Frankrijk verliezen. Met beide mogelijkheden houdt niemand echt rekening. De blessure van Henk van Span je vormde niet de doodsteek voor de nationale ploeg. Integendeel, door de handicap groeide de moti vatie en eindelijk wezen in het ver deelde tafeltenniswereldje alle neuzen eens dezelfde richting op. Door de absentie van Henk van Spanje werd een zware wissel ge trokken op Paul Haldan en Bettine Vriesekoop. Het duo bleek in bla kende vorm te verkeren. Zo kort voor de wereldkampioenschappen een hele geruststelling voor beide coaches. In de openingspartij zette Haldan de ploeg direct in het goe de spoor. Hij versloeg Mariano Lukov, in theorie met zijn achttien de plaats op de Europese ranglijst de sterkste speler in Huizen. Luk ov was voor Haldan geen vreemde. De Bulgaarse kampioen speelde het vorige seizoen voor Avanti, de club van Vriesekoop. Met wisse lend succes en geringe trainingsij ver. Lukov bleek een zakkenvuller, die na de laatste competitiewed strijd als een dief in de nacht Ha- zerswoude verliet en zijn huurwo ning als een zwij nestal achterliet. De 29-jarige Bulgaar vond sportief onderdak bij Saarbrücken Spelen deed hij er tot nu toe weinig. De coach van de Westduitse kam pioen, oud-wereldkampioen Stel- lan Bengtsson uit Zweden, gaf de voorkeur aan de Zweed Waldner en drie Westduitsers, waardoor Lukov op de reservebank beland de. In Huizen mankeerde het de Bul gaar met penhoudergreep inder daad aan speelritme. In de eerste game kon hij Haldan lang volgen. Op 19-20 stond hij op het punt de game in zijn voordeel te beslissen. Haldan werkte de achterstand weg en benutte de vijfde mogelijkheid om de game alsnog naar zich toe te trekken (28-26). De gedemorali seerde Lukov haakte meteen af. Haldan sloeg alles raak en met 21-6 gaf hij Nederland een hoopvolle voorsprong van 1-0. Invaller Rob Turk was voor rou tinier Stefan Stefanov een paar ma ten te klein. Vriesekoop zette Ne derland daarop andermaal op voor sprong. Ze walste in hoog tempo over Daniella Guergueltcheva, met haar vierde plaats op de Europese lijst een hoger ingeschat dan Vrie sekoop. Met 21-13 21-13 bracht Vriesekoop de onderlinge score op 3-2. Door deze ontwikkelingen werden de dubbelspelen gebom bardeerd tot sleutelduels. Uitgaan de van winst van Haldan in zijn laatste enkelspel op Stefanov moest het vierde punt bemachtigd worden in het mannen of gemengd dubbel. Paul Haldan, hij bleef ongesla gen, en Ron van Spanje voldeden met verve aan die opdracht. Het clubduo van L&T Eindhoven gaf de eerste game nog uit handen (18- 21), maar maakte daarna geen fout meer: 21-18 21-16. Door die zege was Nederland nog een punt ver wijderd van de overwinning. De zege kwam eerder dan ver wacht tot stand. Haldan/Vriese- koop groeide in het gemengd dub bel naar ongekend hoogte. In een fraaie partij met spectaculaire ral lies werd het Bulgaarse koppel Stefanov/Guergueltcheva in twee games afgetroefd (21-18 21-19). Door dit resultaat vormden de laat ste twee enkelspelen een formali teit. De gedetailleerde uitslag is: Paul Haldan - Mariano Lukov 28-26 21-6; Rob Turk - Stefan Stefanov 17-21 12-21; Bettine Vriesekoop - Daniella Guergueltcheva 21-13 21-13; Haldan/ Ron van Spanje - Lukov/Stefanov 18-21 21-18 21-16; Haldan/Vriesekoop - Stefa nov/Guergueltcheva 21-18 21-19; Hal dan - Stefanov 14-21,21-11,21-12; Turk - Lukov 21-17,19-21.21-12. ANKEVEEN - "Een natuurtalent", "een fantastische schaatser" en "een geweldige sport man". De superlatieven kennen geen grenzen wanneer de kwaliteiten van Edward Hagen ter-sprake komen. Direct na de afgelasting van de derde etappe van de Driedaagse van Ankeveen ("Terecht", vonden de meeste schaatsers), richtte de aandacht van pers, pu bliek en het peloton zich niet op 'winnaar' Jos Niesten maar op de inmiddels 18-jarige kapperszoon uit Lisse. ra's dan welke andere schaatser ook. Dit om de eenvoudige reden dat Hagen immer 'aan de kop' de wedstrijd Hagen legt de Ankeveense microfonist (links op de foto) uit r niet kan worden geschaatst. "Veel te gevaarlijk" (foto anp» Precies een jaar geleden en op exact dezelfde plaats begon de vic torie voor Hagen, die destijds naam maakte door het uit bekende vedetten bestaande deelnemers veld gedurende drie dagen te gese len. De prestaties van 'het broekie' uit Lisse werden toen nog wan trouwend gadegeslagen door de schaatstop, die hem een jaar later echter accepteert als de man die het beeld van het marathonschaat- sen op natuurijs bepaalt. Letterlijk zelfs, want de pupil van trainer Jos Geijsel verscheen bij de registratie van natuurijs- wedstrijden vaker voor de came- te vinden. door Fred Segaar "En dat vind ik juist de klasse van die jongen", zegt de nog steeds actieve Jeen van den Berg, win naar van de Elfstedentocht van 1954. "Het is ongelooflijk hoe die jongen in de wedstrijd te keer gaat. hun rug strekken, zet hij nog eens extra aan". Die strijdwijze dunt het aantal kanshebbers veelal bij voorbaat uit en dat is precies de bedoeling van Hagen, die niet kan vertrouwen op zijn eindsprint. Daardoor gingen er de voorbije weken nogal wat hoofdprijzen aan zijn neus voorbij en kon hij zich na afloop slechts beroepen op een morele winst. "Als hij ook nog leert sprinten, is hij straks helemaal niet meer te houden", aldus Gert Jakobs, de wielrenner in dienst van Jan Raas. De ploegleider geeft zijn pupil in zich Die houdt nooit op. Als de anderen de wintermaanden vrijaf zijn tweede liefde, het ANKEVEEN (GPD) - Geld gaat in het we reldje van Dries van Wijhe-Jos Niesten- Evert van Benthem een steeds grotere rol spelen. De beste marathonschaatsers van het omvangrijke peloton hebben de voor bije twee vorstperioden een stevige zak cent bijverdiend. De stoere toppers van de lange afstand trékken profijt van de nog steeds groeien de publieke belangstelling, waar de com mercie gretig op inhaakt. De organisato ren van de wedstrijden op natuurijs heb ben geld; wie met de dikste geldbuidel zwaait krijgt de beste rijders aan de start. De in mei gemaakte afspraak met de Landelijke Technische Commissie Mara thon om geen startgelden te betalen. wordt daarbij vergeten. Prijzengeld is toe gestaan; vooraf vijfhonderd neertellen om te kunnen pronken met 'Dolle Dries' is ta boe. Voorzitter Hans Brandt var sie merkt de groeiende onrust als gevolg van de verboden betalingen. De dooi komt hem dan ook goed uit. „Dan komt er weer een beetje rust. Ik sta tussen de jon gens, ik weet dat er betaald wordt. De sponsors zijn alleen geïnteresseerd als er toppers komen, want dan is ook de televi sie van de partij". Duidelijk is wel dat de schaatsbond or de op zaken moet gaan stellen ter voorko ming van excessen. „Er zal iets moeten gebeuren, zo kan het echt niet langer", zegt Hans Brandt. Met het aanbieden van startgelden pro beren organisatoren elkaar af te troeven. Als een rijder startgeld krijgt hoeft hij al leen maar aan de start te komen. Of hij nu slecht of goed rijdt, geld beurt hij toch. In de Driedaagse van Ankeveen deed men het anders: daar was een aantrekkelijke prijzenpot van 50.000 gulden. Zelfs de deelnemer die in het klassement op de laatste plaats staat is nog goed voor 175 gulden. Al gooide de intredende dooi gis teren natuurlijk roet in het eten, waardoor met het afgelasten van de derde dag ook de verdeling van het prijzengeld in het ge ding komt. LTC-voorzitter Hans Brandt ziet de wantoestanden met lede ogen aan. „Op de speciale vergadering in mei waren veer tien organisaties aanwezig, die zich keurig aan de afspraken houden. De problemen ontstaan bij de 'honderd-ronden-wedstrij den'. Iedere ijsclub kan die organiseren en daar wordt wel met startgelden gewerkt". Volgens Brandt komen de vedetten ook wel opdraven als er een aantrekkelijke prijzenpot is. „Ankeveen bewijst dat. Van startgelden worden slechts enkele schaat sers beter. Wel vinden we dat er het een en ander geregeld moet kunnen worden in het betalen van onkostenvergoedingen". LEIDEN (GPD) - Gerard Nijboer maakt zich zorgen over de toekomst van de Nederland se wegatletiek. De 31-jarige marathonvedette uit het Drentse Uffelte heeft na de presenta tie van het trainingsplan van de Atletiekunie (de KNAU) voor 1987 de noodklok geluid. Nijboer vreest dat de schaarse financiële middelen de doorstroming van talenten volledig zal blokkeren waardoor de Nederlandse wegatletiek op internationaal niveau steeds meer terrein zal moeten prijsgeven. HUIZEN (ANP) - De deelname van Henk van Spanje aan de strijd om de wereldkampioenschappen tafeltennis in New Delhi is onze ker. De Veenendaler heeft last van een slepende knieblessure. Giste ren was hij niet van de partij in de interlandwedstrijd tegen Bulga rije. Na lichte inspanningen komt er vocht in de knie van Van Spanje. Een eerste onderzoek wees in de richting van een gekwetste menis cus. Zekerheid over de aard van de blessure krijgt Van Spanje van daag. Dan wordt er een arthrogram van de knie gemaakt. Dat inwen- dinge onderzoek moet Van Spanje en bondscoach Jan Vlieg het ant woord geven op de vraag of hij in New Delhi actief zal kunnen zijn. NIJMEGEN (ANP) - Het bestuur van NEC is ingegaan op de wensen van de spelers en heeft met ingang van het nieuwe seizoen Leen Looyen benoemd tot hoofdtrainer. Looyen wordt de opvolger van Sandor Popovics, die twee weken geleden te kennen gaf ontheven te willen worden van zijn contract dat liep tot en met het komend sei zoen. Popovics is inmiddels een verbintenis aangegaan met zijn ou de vereniging SW. Looyen teken de woensdag een contract voor één jaar met een optie voor een tweede Voor elke KNAU-selectie is dit jaar hooguit 10.000 gulden beschik baar. „En dat is natuurlijk belache lijk weinig", vindt Nijboer. „Voor mijzelf maakt het allemaal niet zo veel uit omdat ik over een goede sponsor beschik. Maar voor de jon gere lopers die straks mijn plaats moeten innemen, ligt het heel an ders. Talent is er voldoende in Ne derland, maar de meeste talenten sneuvelen op weg naar de top. Dat heeft mede te maken met een ge brek aan faciliteiten en financiële middelen". Die worden als gevolg van de be zuinigingen binnen de KNAU steeds schaarser. Nijboer: „Waar door de prestaties steeds minder zullen worden, met als gevolg dat de populariteit van de loopsport zal afnemen. Daardoor bestaat de kans dat alles wat wij in de loop der jaren hebben opgebouwd straks als een kaartenhuis in elkaar stort". Gesprek Om dat te voorkomen heeft een aantal topatleten inmiddels een brief naar de KNAU gestuurd waarin zij vragen zelf pogingen te mogen wagen om geldbronnen aan te boren. Gerard Nijboer is de woordvoerder van de verontruste wegatleten. Over de inhoud van de brief zegt de voormalige Europese marathonkampioen: „Het is beslist geen dreigbrief. We vragen alleen of de bond ons de ruimte wil geven om zelf op zoek te gaan naar spon- door Jaap Visser De brief van Nijboer ten is zaterdag en zondag onder werp van gesprek wanneer een de legatie van de nationale wegselec- tie met onder anderen Arie Kauff- man, technisch coördinator van de Atletiekunie, bondscoach Wim Verhoorn en Willem Ripmeester, directeur van het bondsbureau, aan de onderhandelingstafel plaats neemt. Plaats van handeling is Apeldoorn, waar de selectie vrij dag voor een centrale training bij- LEIDEN (GPD) - Arie Kauffman noemt de actie van de wegatle ten "niet onsympathiek". "Ik kan me best vinden in sommige zaken die in de brief worden gesignaleerd. Maar er staat ook een aantal dingen in die wijzen op een misverstand", aldus de tech nisch coördinator van de Koninklijke Nederlandse Atletiekunie. "Zo heeft niemand ooit beweerd dat er geen sponsors mogen wor den aangezocht, er is alleen gesteld dat sponsoring een absolute bestuursaangelegenheid is. Iedereen binnen de KNAU wordt wat mij betreft van harte uitgenodigd om sponsors aan te dragen, maar het bestuur zal uiteindelijk bepalen wat kan en wat niet kan". Dat er niet zo gek veel kan, moet volgens Kauffman duidelijk zijn. "Het contract met Converse biedt niet al te veel speelruimte. We zullen ook niet zomaar 'ja' zeggen tegen de wegatleten, want voordat je het weet is iedereen op zijn eigen houtje met sponsors aa,n het rotzooien. We zullen moeten proberen om de ruimte die we hebben zo goed mogelijk te benutten. Dat is ook één van de uitgangspunten voor het gesprek van komend weekeinde". Van een voorkeursbehandeling voor de breedtesport is volgens Kauffman in het KNAU-beleid geen sprake. "We willen alleen voorkomen dat er straks een verdere verschraling optreedt. Er valt best iets te zeggen voor de gedachte om zoveel mogelijk geld in de onderdelen te stoppen waar het meeste talent zit en dan maar te hopen dat de rest van eventuele prestaties mee profiteert. Maar ik denk dat Nederland gewoon te klein is voor een dergelijke 'vlagge- stoktheorie'. Bovendien hebben wij daar niet het juiste top sportklimaat voor. Dat ik in die opvatting niet alleen sta, blijkt wel uit de steun die ik heb gekregen van de sectie training en begelei ding bij het samenstellen van het trainingsplan voor dit jaar". eenkomt en een dag later de tradi tionele midwintermarathon wordt gehouden. Sleutelrol Een sleutelrol tijdens die bespre king zal zijn weggelegd voor Wim Verhoorn, die als bondscoach weg atletiek in volledige dienst is van de Atletiekunie. De voormalige voetbaltrainer verkeert evenwel in een moeilijke positie omdat hij te maken heeft met zowel de belan gen van zijn pupillen als die van zijn werkgever. De KNAU heeft vorig jaar een sponsorovereen komst gesloten met de sportkle- dingfirma Converse en het lijkt aannemelijk dat directeur Jaap Sonneveld zich zal verzetten tegen pogingen van de wegatleten om zelf op zoek te gaan naar sponsors. Toch is dat volgens Verhoorn en Nijboer de enige mogelijkheid om de wegatletiek niet op een dood spoor te laten belanden: Verhoorn: „We hebben de laatste jaren steeds te horen gekregen dat we allemaal een stapje terug moeten doen in het kader van de bezuinigingen. Daar kan ik best in meegaan, maar inmiddels zijn we al lang en breed op het punt aangekomen dat er eenvoudig niet meer valt in te leve ren. Eigenlijk hebben we al een paar stappen te veel teruggedaan. Dat geldt niet alleen voor de wegat letiek, maar voor alle disciplines binnen de KNAU. Al mijn collega- bondscoaches moeten op dit mo ment schipperen met de midde len". Conflict Verhoorn weigert zich evenwel bij de financiële schaarste neer te leggen. „Dat verdom ik. De wegat letiek is in beweging. In Nederland schijnen twee miljoen mensen op de een of andere manier aan loop sport te doen. Er is talent genoeg, maar we dreigen de aansluiting met de internationale top te verlie zen omdat er geen geld is. Met die tienduizend gulden die ik maxi maal mag besteden, kan ik geen kant op. Daar moet ik alles voor la ten. Ik kan hooguit een paar cen trale trainingsbijeenkomsten orga niseren, maar een gedegen voorbe reiding op het aanstaande WK in Rome schiet er bijvoorbeeld bij in, als er tenminste niet met behulp van een aantal sponsors extra gei den vrijkomen". In het recente verleden is Ver hoorn er meer dan eens in geslaagd de interesse van ondernemers voor de atletieksport te wekken. Maar zijn sponsor-wervende activiteiten zijn de bondscoach binnen de KNAU nooit in dank afgenomen. Zijn eigenzinnige optreden heeft Verhoorn diverse malen in conflict gebracht met bestuurders en ook met tecnisch coördinator Arie Kauffman, die vorig jaar als opvol ger van Herman Buuts werd aan gesteld. Verhoorn heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat hij zelf graag op de stoel van Buuts was gaan zitten, wat er mede de oor zaak van is dat zijn relatie met Kauffman, een nieuwkomer in de atletiek, te wensen over laat. Ver hoorn werpt zich graag op als be langenbehartiger van topatleten, terwijl Kauffman bij voortduring hamert op het belang van de breed tesport. Twee uitgangspunten die botsen in de controverse tussen de wegat leten en de KNAU. Gerard Nijboer daarover: „Ik heb het gevoel dat de KNAU het evenwicht verstoort tussen breedtesport en topsport. Natuurlijk is het van groot belang dat een bond veel aandacht aan de breedtesport besteedt, maar in mijn ogen overdrijft de KNAU dat. Men vergeet daarbij dat toppresta ties van enorme invloed zijn op breedtesport". Iets wat Verhoorn nadrukkelijk beaamt: „De successen van Nij boer hebben in belangrijke mate bijgedragen aan de populariteit van het lopen. Daar mag niemand binnen de bond de ogen voor slui ten. Ik hoop van harte dat de atle ten in Apeldoorn een gewillig oor bij de bond zullen vinden. De weg atletiek kan en moet in Nederland verder worden uitgebouwd. Daar is geld voor nodig en de bond moet zich er van bewust zijn dat die cen ten hoe dan ook binnengehaald moeten worden. Dat we daarbij op praktische problemen zullen stui ten, zoals de relatie tussen de KNAU en Converse, is duidelijk, maar in goed overleg moet er een oplossing gevonden kunnen wor den". Mocht die in Apeldoorn niet voorhanden blijken, dan zal Ver hoorn de moed (nog) niet opgeven. De bondscoach: „Ik ga niet roepen dat ik er dan mee kap. Ik wil me hoe dan ook blijven inzetten voor de wegatletiek. Ik zal altijd naar een oplossing blijven zoeken en mezelf voorhouden dat er verschil lende wegen zijn die naar Rome leiden". thonschaatsen, te wijden. "Er spreekt karaker uit zijn ma nier van rijden", zegt de schaatser annex wielrenner. "Dat spreekt me enorm aan. Die jongen is beres terk, maar hij moet uitkijken dat-ie zich niet forceert. Hij heeft elke dag gereden. Dat kan volgens mij niet goed zijn. Hij moet het vol gend jaar anders indelen, anders zou hij wel eens een terugslag kun nen krijgen. Hij moet nog heel wat jaartjes mee. Nu gaat het hem alle maal voor de wind. Edward heeft nog helemaal geen tegenslag ge had. Ik ben benieuwd hoe hij zich daar overheen zet". Volgens Leidenaar Gerard Koorn, die vorig jaar landelijk be kendheid genoot omdat hij in de Elfstedentocht twee minuten te laat binnenkwam voor het kruisje, hoeft het marathonpeloton niet te rekenen op een terugslag van Ha gen. "Er wordt wel eens gezegd dat hij teveel van zichzelf vergt. Dat vind ik onzin. Ik train samen met Edward en ik maak hem dus regel matig van dichtbij mee. Hij kan het allemaal opbrengen, al moet hij soms ook wel afzien". Macaroni "Maar over het algemeen gaat het hem heel makkelijk af. Hij glijdt bijvoorbeeld tien centimeter langer door op één schaats dan ik. Dat scheelt natuurlijk enorm. Als ik stuk zit, gaat hij bij wijze van spreken fluitend door. Maar Ed ward traint dan ook gerichter dan de andere marathonschaatsers. De meeste jongens doen maar wat, proberen gewoon zoveel mogelijk kilometers te maken en eten voor een belangrijke wedstrijd extra veel macaroni". Onder leiding van Jos Geijsel, le raar aan de academie voor lichame lijke opvoeding in Den Haag en trainer van de marathonselectie van het gewest Noord Holland- Utrecht, werkt Hagen een uitge kiend zomer- en winterprogramma af. Naast schaatsen doet de Lisse- naar aan zwemmen, hardlopen, fietsen en rolschaatsen. Dat alles onder het'toeziend oog van Geijsel, die Hagen ongekende mogelijkhe den toedicht. "Maar dan zal Edward wel moe ten kiezen voor één sport. Hij heeft nu de neiging van alles wat te doen. Hij doet ook triathlons. Maar ik denk dat het onderdeel zwem men zijn manco gaat worden", al dus Geijsel, die ook triathleet Axel Koenders onder zijn hoede heeft. "Dus is het misschien beter dat hij zich nu helemaal op het schaatsen toelegt. Hoewel het heel goed gaat, valt er nog voldoende aan zijn tech niek te sleutelen". Goede slag "Op natuurijs gaat het uitste kend. Hij heeft daar precies de goe de slag voor. Net als Jos Niesten. Edward was hier in Ankeveen ook weer uitblinker. Maar zijn techniek voor het rijden van marathons op kunstijs moet nog worden verbe terd. Daar is een heel andere slag voor nodig, het komt veel meer op het bochtenwerk aan. Bij de b-rij- ders bijvoorbeeld wint-ie lang niet altijd. Dat komt ook omdat zijn sprint nog niet optimaal is. Daar gaan we nu dus aan werken. De mensen moeten dan ook niet te veel van hem verwachten. Wat hij nu op natuurijs geeft gepresteerd, kan hij op de baan waarschijnlijk nog niet waarmaken". Geijsel gaat er van uit dat Hagen volgend jaar dispensatie krijgt om bij de a-schaatsers te rijden. "Ed ward is pas 18 en moet dus eigen lijk nog drie jaar b-rijder blijven. Maar ik heb het vermoeden dat de LTC hem zal toelaten. Per slot van rekening heeft hij het lichaam van een jongen van 25. Op grond van zijn prestaties zou het ook terecht zijn. Die jongen is zo vreselijk sterk. Dat hebben de vedetten de laatste tijd wel ondervonden. Je hoorde ze klagen dat Edward zo hard ging". Een laatste afmatting werd het peloton bespaard. "Ik had graag nog een keer tegen Edward gere den", had Dries van Wijhe de uit daging nog wel een keer aange durfd. "Het is fantastisch wat die jongen heeft laten zien. Hij blijft te keer gaan. Schitterend vind ik dat. Hagen is één puur brok gezond heid".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17