m s mr 'Er zijn geen grenzen meer' Hagen smijt met krachten Conner wint derde race Gomez verrast Nederlanders Reitsma en Schwarze over huwelijk tussen voetbal en tv voetbal inde knel Toch exit Koiiingsclub Marathon op Hofvijver DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 SPORT PAGINA 9 Het is niet moeilijk te raden naar de verhouding tussen voetbal en televisie. Pijnlijk nauwkeurig volgt het oog van de camera de wij ze waarop Koning Voetbal van de troon valt. Een activiteit, die door geen voetbalbond ter wereld in dank wordt al'genomen. In Nederland, waar het bijna als vanzelfsprekend wordt ervaren de schuld bij de ander te zoeken, al helemaal niet. Natuurlijk leveren de media hun bijdrage aan de teloorgang. Studio Sport-presenta- tor Mart Smeets zou immers een voetbalhater zijn die geen ver stand van het spelletje heeft. Scribenten als onder andere Ben de Graaf en Johan Derksen leggen hun pen langdurig in azijn alvo rens zij zich buigen over het onderwerp. Weerstand voldoende vindt men in Zeist. Veel te veel zelfs in vergelijking met wat de Duitse voetbalbond op dit vlak te verhapstukken krijgt. Hoe diep de journalistieke knieval voor Koning Voetbal bij de Oosterburen is en hoe groot het verschil van benadering door Nederlandse col lega's, is het onderwérp in deze vijfde aflevering in de serie: 'Voet bal in de Knel'. De televisieverslaggevers Theo Reitsma (NOS) en Klaus Schwarze (WDR/ARD) vergelijken. HEERLEN (GPD) - De massa is knotsgek van voet bal. Een bewering die lood recht staat op de nog steeds dalende toeschouwersaan tallen en het tanende leden tal bij de KNVB. In West- Duitsland keerde voor de winterstop de tendens reeds ten gunste: gemid deld vierduizend toeschou wers meer per wedstrijd in vergelijking met verleden jaar. 'De keeper heeft te lang stilgestaan' Volgens Theo Reitsma zou de om mekeer aan deze kant van de grens zich wel eens de komende maan den kunnen voltrekken. „Als ten minste de strijd om titel en degra datie nog een tijd open blijft. Dan namelijk is er sprake van span ning. En spanning speelt, volgens mij, een enorme rol. Is die zoek, loopt de belangstelling terug". Belangrijk in die positieve ont wikkeling vindt de voetbalcom mentator voorts de veranderde op vatting over het spel zelf. „Men durft weer risico's te nemen; de bal komt weer bij de doelman. De kee per heeft te lang stil gestaan ofte wel er gebeurde te weinig voor de doelen. Er is iets positiefs aan de gang. Een ontwikkeling die zich manifesteert in het spel van het Nederlands elftal. Dat is belang rijk, want daaraan kun je zien dat het volk nog steeds geïnteresseerd is. Oranje is zelfs in staat met een tegenstander als Malta een volle Kuip te trekken. Dat zegt toch vol doende". Terwijl de hoop in Nederland vooralsnog gevestigd is op inciden tele uitschieters, is West-Duitsland volgens Theo Reitsma een stuk verder. ..De Bundesliga biedt aan merkelijk meer spanning dan de eredivisie. West-Duitsland is verte genwoordigd in de Europa Cups en doet altijd mee aan de grote toernooien. De mensen daar heb ben gewoon veel meer te vieren. De Westduitse collega's kunnen dus ook makkelijk uitbundig zijn". Reclamemakers Uitbundigheid die maar al te vaak vertaald wordt met chauvi nisme. ..Wij kunnen televisiekij kend West-Duitsland wat bieden", bevestigt Klaus Schwarze, buro- chef van de sportredaktie van de West-Deutscher Rundfunk. „Wij laten in Die Sportschau van drie voetbalwedstrijden altijd de beste acht tot tien minuten zien. Ik durf zelfs te beweren dat we op die wij ze de beste reclamemakers voor het voetbal zijn. want van de overi ge tachtig, vaak vervelende, minu ten krijgt men thuis niets te zien De Duitse voetbalbond verwijt ons echter dat het de schuld van de Sportschau is, dat er minder men sen in de stadions komen". Feit is wel dat het sportprogram ma op- het eerste Duitse net heel wat kijkers aan de buis kluistert. Ruim zeventig procent van televi siekijkend West-Duitsland drukt zaterdags even na zessen de knop van. het eerste net in. Geen enkel programma, zelfs niet de bij de Oosterburen immens populaire Rudi Carell, kan met zijn shows bogen op dergelijke cijfers. „En dat die interesse louter en alleen voetbal geldt", zegt Schwarze, „be wijst de statistiek. Van zes tot vijf minuten over zes v/ordt het jour naal uitgezonden. Meteen daarna schiet de kijkdichtheid naar de hoogste stand. Veertig minuten lang wordt die positie gehouden en om kwart voor zeven zakt het aan tal toeschouwers fors. Dan name lijk zijn we door het Bundesliga- blok. Het laatste kwartier wordt al tijd besteed aan nieuws en een an der sport-item". Tennis Desondanks voelt de DFB zich niet op het gemak. Voetbal neemt dan wel sinds jaar en dag een voor aanstaande rol in, maar afgelopen jaar hebben met name de jeugdido len Boris Becker en Steffi Graf een fikse hap uit de sportkoek voor tennis opgeëist. „Tennis kreeg de meeste extra zendtijd", becijfert Schwarze. „Vijfendertig procent van de reguliere zendtijd was voor voetbal en negentien voor tennis. Voetbal bleef daarmee nagenoeg gelijk aan het verleden seizoen, ter wijl tennis bijna verdubbelde. Dat heeft de DFB aan het denken ge zet. Het gevolg daarvan was de Eu- ropa-Cuploting en de presentatie van de EK-mascotte ten overstaan van een nagenoeg voltallig UEFA- bestuur. De DFB vroeg ons mede werking te verlenen om aldus de aandacht weer eens op voetbal te vestigen. Een bewijs dat de con currentie nu serieus wordt geno- tv-gebied, heeft inmiddels bepaald dat Duits voetbal alleen met zijn toestemming de lucht of de kabel in mag. Een gevoelige kwestie, ook in Europees verband. De norse reactie van UEFA-secretaris Ban- geter dat hij niet vooruit wenste te lopen op de mediumvergadering van half maart, is een indicatie van de problematiek rond het vraag stuk tv-voetbal. Theo Reitsma legt in één zin de problematiek op tafel. „Als op zondagmiddag een com mercieel station de topper Napoli- Juventus op de buis brengt, ga je minder snel om de hoek naar Ex celsior kijken. In zoverre heeft tele visie wel invloed op toeschouwers aantallen. Een beetje handige scha kelaar kan met een goed program maboek heel wat voetbal te zien krijgen. Er is zelfs sprake van over voering". Veel verder wil Reitsma niet gaan wat betreft de invloed van het medium tv met betrekking tot de situatie waarin het betaalde voet bal verkeert. Ook volgt hij collega Schwarze niet helemaal in diens bewering dat de samenvattingen in een sportuitzending de beste recla me voor het voetbal zijn. „Als je dat denkt, ben je een bijzonder op timistisch journalist", meent de Studio Sport-medewerker. Vrolijker „Ik geloof niet dat we daarin een rol van betekenis spelen. De kij kers prikken door de samenvatting heen, want zo dom zijn de mensen echt niet. Een voetbalclub heeft zelf de verantwoording over zijn toeschouwer. Er moet iets geboden worden bij Excelsior, waardoor ik niet kijk naar Napoli tegen Juven- tus. Het spanningselement moet er zijn en het publiek moet mensen in een team herkennen. Men moet zich kunnen vereenzelvigen met een speler. Gelukkig wordt er weer wat vrolijker gevoetbald". Concurrentie heeft de Sport schau voorlopig niet te duchten van commerciële stations. Wel was de DFB in de onderhandeling gaar ne bereid te schermen met de con currentie. Een taktiek die de KNVB ook toepaste door verleden i al met Sky-Channel te ko- Theo Reitsma: „Een beetje handige schakelaar kan met een goed pro grammaboekje heel wat voetbal te zien krijgen. Er is zelfs sprake van overvoering". (archieffoto gpdi ketteren. „Op het ogenblik bestaat er nog geen concurrentie voor ons omdat de commerciële stations slechts op enkele plaatsen ontvan gen worden", aldus Klaus Schwar ze. „Op het moment dat de ont vangst van die zenders in het hele bondsgebied mogelijk is, hebben we serieuze mededinging. Dan zul len we moeten oppassen dat we niet voorbijgestoken worden op het gebied van amusement en sport. We hebben programmatisch ook nog andere opdrach ten. De DFB heeft er in de onder handeling nu reeds gebruik van ge maakt in de trant van: als jullie niet willen, zijn er anderen die het graag overnemen. We zijn tot een mondeling akkoord gekomen, maar ondertekend zijn de contrac ten tot op heden nog niet". Ook die verhouding ligt in Ne derland anders dan in het land van Schwarze. Hier zijn bijvoorbeeld veel meer huishoudens op de kabel aangesloten, terwijl de westkust BBC kan ontvangen. De macht van de KNVB is bij lange na niet verge lijkbaar met de importantie van 's werelds grootste sportbond, de DFB. „Er zijn geen grenzen meer" zegt Theo Reitsma met betrekking tot het fenomeen commerciële te levisie. „Ik heb geen flauw idee hoe het er in de toekomst uit gaat zien". 'Er wordt weer wat vrolijker gevoetbald' Verwacht wordt dat de UEFA medio maart met een beleidscon cept over media en voetbal op de proppen komt. Zeker tot aan die datum zal de wildgroei geen halt worden toegeroepen. Op eigen houtje zal de KNVB daartoe zeker niet in staat zijn. Zeist lijkt niet eens bij machte de meeste elemen taire maatregelen te treffen in het betaalde voetbal. „Het istoch te zot", meent Theo Reitsma, „dat men niet in staat is het absolute hoogtepunt van de competitie, de wedstrijd PSV-Ajax, vast te stel len. We hebben geen vaste datum voor de topper. Men krijgt het ken nelijk niet voor elkaar gebruik te maken van de wervende kracht die televisie rond dit treffen zou kun nen hebben. En dat vanwege een meubelbeurs of het verplaatsen van de ontmoeting met drie uur. Een ideale kans laat men op die liggen. In West-Duitsland niet mogelijk zijn". Lissenaar verliest opnieuw in eindsprint ANKEVEEN (GPD) - Jos Niesten is na de eerste dag van de Schaatsdriedaagse van Ankeveen terecht leider van het algemeen klassement. De Heemskerkse tuinder verloor weliswaar zowel proloog (van Herbert Dijkstra) als eerste etappe (van Richard van Kem pen), maar heeft toch met één seconde voorsprong op zijn aartsrivaal Dries van Wijhe de leiding van het 68-koppige deelnemersveld. Hagen is derde. Uitdager 'Stars Stripes' (rechts), de boot van schipper Dennis Conner, rondt als eerste de boei in de derde race in de finalereeks om de America's Cup. De Amerikanen namen voor de kust van Fremantle een beslissende voorsprong op de Australische titelverdediger Kookaburra III. die de spinaker nog moet strijken. <roto af» Niesten had al na de proloog op kop moeten staan, maar de jury durfde na lang beraadslagen niet over te gaan tot een tijdstraf tegen drie rijders die in de prolpog had den gestayerd achter een gemotori seerde cameraploeg van de NOS. Het betrof winnaar Dijkstra, derde aankomende Dries van Wijhe en Andries Kasper. Het drietal had op het fraaie me rengebied rond Ankeveen, waar overigens maar tweeduizend kij kers op de Driedaagse af waren ge komen, één of meerdere keren de luwte gezocht van een sneeuws cooter waarop een cameraploeg van de NOS opnamen maakte. Van Wijhe gaf grif toe te hebben gepro fiteerd onder het mom van „ik vraag toch niet of hij me helpt, hij kwam gewoon te dicht bij me" en voor winnaar Dijkstra gold in feite hetzelfde FREMANTLE (AFP) - Het Ameri kaanse jacht Stars and Stripes heeft gisteren ook de derde race gewonnen van de serie om de America-Cup. Op de Indische Oce aan voor Fremantle bleef het Ame rikaanse 12-meterjacht de Australi sche verdediger van de beker Kookaburra III één minuut 46 se conden voor. De Amerikanen behoeven van de resterende vier races er nog slechts één te winnen om dg beker meer naar huis te nemen. De naar schatting dertig miljoen gulden, die de Australische meu belfabrikant Kevin Parry in de ver dediging van de America Cup heeft gestoken, lijkt geen rende ment op te leveren. Stuurman Iain Murray van de Australische Kookaburra III kan niet op tegen de taktische manoe- vres van zijn Amerikaanse tegen stander Dennis Conner, die boven dien kan bogen op een onberispe lijke samenwerking met zijn be manning. Alleen bij de start van de LEIDEN - Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond heeft anderhalve maand na dato alsnog een telefo nische mededeling van club-se cretaris en wedstrijdleider Jost- meijer geaccepteerd en gecon stateerd dat de Bergense schaak club Koningsclub zich heeft te ruggetrokken uit de hoofdklasse van de schaakcompetitie. De dit seizoen tot nog toe door Ko ningsclub gespeelde wedstrijden worden vervallen verklaard. Op 13 december van het vorig jaar deelde Koningsclub-captain Jostmeijer telefonisch aan de competitieleider mee, dat zijn club zich uit de competitie had teruggetrokken. Het eerste tien tal kwam dan ook niet opdagen voor het competitietrèffen tegen SMB. Enkele dagen later be weerde de clubleiding echter, dat er van terugtrekken geen sprake was geweest. De club speelde daarom gedurende het tweede weekeinde van januari in de vijfde ronde van de KNSB- competitie alsnog tegen Gronin gen. Deze ontmoeting werd met een even verrassend als voor de competitiestanden ingrijpend 5- 5 gelijkspel afgesloten. Dat ge beurde in afwachting van een de finitieve beslissing van het hoofdbestuur van de KNSB, die nu in het nadeel van Konings club blijkt te zijn uitgevallen. Philidor Leiden is de met een zege op Koningsclub behaalde matchpunten kwijt en zakt naar de middenmoot terug. Boven dien heeft Groningen met het on gedaan maken van de verlies- punten nog een kansje op de titel behouden. derde race lag de goudkleurige Kookaburra even voor dankzij Pe ter Gilmour, die bij de startproce dure aan het stuurwiel van het Au stralische 12-meterjacht staat. Iain Murray verspeelde echter snel de voorsprong van een halve boot lengte. Eén van zijn bemanningsle den moest zelfs de 30 meter lange mast in voor een reparatie aan het grootzeil. Bij de tweede keer dat de jachten overstag gingen, had de Amerikaan al een lengte voor sprong. Met de spinnaker voor maakte Conner in het voordewind- se rak veel meer vaart. Bij de boei bedroeg het verschil al bijna een minuut. De wedstrijd was in feite beslist, toen een volg boot pal in de buurt van de Kooka- burry III ging varen. Er was een te lefoontje binnengekomen, dat in het het Australische jacht een bom was geplaatst. De bemanning wel wetend, dat het vrijwel onmogelijk is een explosief ongezien aan boord te brengen, besloot de wed strijd uit te varen. Protest De begeleider van Jos Niesten, die op 5 seconden van Dijkstra tweede werd, diende een protest in, dat echter werd afgewezen. On danks het feit dat in het reglement staat, dat het stayeren kan worden bestraft met 15 seconden tijdstraf, durfde wedstrijdleider Co Verrey er niet toe overgaan. „Ik ben er doodziek van", merk te hij boos op, „maar we hadden betreffende cameraploeg gevor derd en dat ding voor het jury werk gebruikt. Wat vanochtend gebeur de, zal ons geen tweede keer over komen". Goedmoedige Jos Niesten ver bond aan de voor hem ongunstige uitslag van het protest geen conse quenties. In de middaguren nam hij sportieve revanche door na een levendige wedstrijd uit een kop- groepje van vier man naar de twee de plaats te sprinten. Achter de weer ongenaakbare Richard van Kempen maar vóór aartsrivaal Dries van Wijhe. Dat was nodig ook, want met de bonificatiesprints onderweg en aan de finish dienen de marathon cracks in feite een zakrekenmachi- ne bij zich te hebben voor de stand van zaken. Niesten had de gege vens echter goed in het achter hoofd verwerkt, na de beslissende sprint merkte hij direct voldaan op: „Zo heb ik mijn revanche op Dries". Het klopte perfect, in het algemeen klassement had hij met één luttele seconde verschil de lei ding overgenomen. Richard van Kempen, die echt van alle markten thuis is en beslist niet langer als profiteur of afwach tende supersprinter kan worden omschreven, pakte gistermiddag zijn derde overwinning in succes sie. Mét een pijnlijke knie, want toen hij even te dicht achter Frans Boon reed, haakte de Westfries met het vlijmscherpe staal prompt in de knie van Van Kempen. „Het was wel een tijdje pijnlijk, zeker omdat het een lastige koers was. Hagen hield het tempo steeds erg hoog", aldus Van Kempen. De jonge B-rijder Edward Hagen was, zoals steeds dit seizoen, in de vuurlinie te vinden. Wild smijtend met zijn krachten leidde hij tiental len kilometers de kopgroep om in Edward Hagen was in Ankeveen de smaakmaker van het schaatspe loton. maar aan de meet kwam de Lissenaar kracht tekort tegen Ri chard van Kempen. (foto anpi de sprint kansloos vierde te wor den. Het leverde hem terecht een reprimande op van zijn trainer Jos Geysel. „Leuk dat op kop rijden, maar als je je ook eens een beetje spaart, heb je aan de eindstreep wat meer over en kun je misschien ook eens winnen". Hagen accep teerde de kritiek met zichtbaar on genoegen. Hij is dan ook nog maar achttien jaar. LLORET DE MAR (ANP) - Een ontsnapping tijdens de eerste kilo meter heeft het grote contingent Nederlanders in de openingswed strijd van de Ronde van de Cata- laanse Kust verrast. De Italiaan de organisatie onvoldoende Vandi demarreerde, de Spanjaard n verdiende het meest, vel de etappe als de materiaal beschikbaar om de pro loog met voldoende juryleden te volgen. We hebben de overtredin gen zelf niet geconstateerd dus hebben we besloten om maar niet te straffen. Wel hebben we onmid dellijk de sneeuwscooter van de Gomez-Rivero reageerde adrem de Belg Haex volgde enkele secon den later. Het drietal werd tijdens de lus van 102 kilometer door het heuvelachtige binnenland achter de Costa Brava niet meer terugge zien. Gomez-Rivero werkte het DEN HAAG (GPD) - De schaatsmarathon op de Haagse Hofvijver zal dit jaar toch doorgang vinden. Ondanks concurrentie van de Driedaagse van Ankeveen en de intredende dooi heeft de organisatie de 55 kilometer lange tocht voor morgen (woensdag) op het programma gezet. Het zal de eerste keer in de geschiedenis zijn dat de vijver voor het Haagse rege ringscentrum wordt gebruikt voor een schaatsmarathon. Enkele weken geleden moest de tocht nog worden geannuleerd in verband met het bezoek van de Zuidkoreaanse premier aan Den Haag. De organiserende stichting is er in geslaagd een opvallend sterk deelne mersveld naar Den Haag te halen. Zeker is de komst van Hilbert van der Duim, Robert Vunderink, Yep Kramer. Rein Jonker, Dirk Maarssen en Eise Kromkamp. Ook aan de korte-baanwedstrijden, die deel uitmaken van het bijprogramma, zullen enkele nationale toppers deelnemen. Geert Kuiper, Jan Ykema en Bouke Jonkman, afgelopen weekeinde nog in actie tijdens de wereldkampioenschappen sprint in het Canadese Sainte- Foy, zijn in ieder geval van de partij, terwijl ook Nederlands kampioen Henk Hospes, Gerard Adema en Tjerk Terpstra hun deelneming hebben bevestigd. minst hard c Hij won zo bergprijs. De eerste koers werd onder bijna ideale omstandigheden verreden. In Spanje zorgde de zon voor een beetje lente. Het landschap kleur de reeds groen bij een temperatuur van plus vijftien. De drie vluchters namen een maximale voorsprong van acht minuten. Bij terugkeer in startplaats Lloret de Mar resteer den er ruim drie minuten. Vandi werd gelost op het laatste heuvel tje. Gomez-Rivero hoefde niet eens te sprinten tegen Haex. De Belg trok zijn voet uit de moderne voe- thaak en was op slag kansloos toen de Spanjaard demarreerde. Jose- Angel Gomez-Rivero (23) boekte zijn eerste profzege in zijn loop baan, die vorig jaar begon. Jean Paul van Poppel, nieuw in de ploeg van Jan Raas, won de sprint van het peloton tegen de Belgen Arras Lieckens en Verleyen. Drie Nederlanders, onder wie de neo-prof Luc Suykerbuyk. zijn gis teren in de top tien geëindigd van de proloog van de Ruta del Sol. de eerste etappekoers van het wieier seizoen. Tot de betere rijders be hoorde niet Steven Rooks, de win naar van vorig jaar. De Spanjaard Jesus Blanco Villar won de indivi duele tijdrit over 4,3 kilometer, die onder uitstekende omstandighe den werd verreden in Almera. ADVERTENTIE V-V. LFC 3e klasse K.N.V.B. Afd. West 2 vraagt voor het seizoen 1987-1988 een TRAINER Voor de A en B selectie op dinsdag- en donderdagavond e ding op zondag. Tevens een i begelei- JEUGDTRAINER voor de maandag- en woensdagavond en begeleiding op zoterdag Schriftelijke sollicitaties te richten aan secr. J. Verhoeks, Ag. van Alkemadestraat 7, 2331 EG Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9