Rob de Wit hoopt een terugkeer op Gebrek aan vaklui remt economische groei I i i Leidse korfbalselectie weer tegen Oranje Bij Ajax aan de slag Winst van Glasbergen FIFA bedingt recordbedrag Pfaff blijft bij Bayern Goud voor Zurbriggen 'We moeten als werkgevers weer meer investeren in mensen' PAGINA 8 SPORT DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 AMSTERDAM (GPD) - Zeven maanden nadat hij tijdens een vakantie in Spanje getrof fen werd door een hersenbloeding, heeft Rob de Wit de training hervat. De achtvoudige international stond gistermorgen weer met zijn spulletjes op de stoep bij Ajax, waar hij een uurtje onder handen werd genomen door conditietrainer Kees Koppelaar. „Voorlopig gaat het er nog ont spannen aan toe", legt de 23-jarige Nieuwegeiner uit, nadat hij zich in het zaaltje onder de hoofdtribune vooral heeft bezig gehouden met coördinatie-oefeningen. „Het is de bedoeling dat ik vier dagen in de week individueel met Koppelaar aan de slag ga: losmaken, rekken, balspelletjes en lopen. Mijn condi tie was nooit om over naar huis te schrijven, maar die is nu natuurlijk uithoudingsvermogen te vergro- natie is nog niet wat-ie ten, pas daarna zullen we bekijken moet. Ik denk nog te veel of ik weer met de groep kan mee doen", over bepaalde handelingen, terwijl dat een automatisme moet worden. Toen Rob de Wit gistermorgen Maar in de afgelopen tijd ben ik al met ploeg- en plaatsgenoot Jan enorm vooruit gegaan. Dat is ook Wouters de parkeerplaats van het te zien aan de stand van mijn ogen: stadion opreed ging er wel wat die stonden heel erg scheef, maar door hem heen. „Dit is toch een he- zijn al aardig bijgetrokken". Ie stap vooruit. Een half jaartje te rug hield ik me alleen bezig met de vraag: zal ik ooit weer normaal functioneren. Nu durf ik in mijn ROTTERDAM - Aan de succes senreeks van Glasbergen/De Best dere dag in het Leersumse revali- lijkt geen einde te komen. Gister- datiecentrum De Hoogstraat, waar avond bezorgden de Rijnsburgse hij inmiddels alleen nog op de zaalvoetballers het Rotterdamse woensdag wordt verwacht. „In Neptunus de eerste thuisnederlaag Leersum word ik in de gaten ge- (3-5), waardoor Glasbergen aan de houden door een fysio-therapeut, leiding blijft in de interregionale die kan beoordelen hoe mijn reac Tijdens een vakantie in oktober ïam De Wit zelf het besluit om veer in beweging te komen. „Ik vas het stilzitten beu en ben gaan i termijn te stellen. Zelfs de dok- die nuttig zijn voor het coördinatie- toren kunnen niet zeggen of dat vermogen. Een maandje terug heb haalbaar is, ik plan daarom maar ik ook een partijtje in de zaal ge- geen winnaar. Derde prijs 112 winnaars, die ieder bruto f3233,40 ontvangen. Vierde prijs: 5079 keer f71,30. Vijfde prijs: 80.069 keer f5.00. Cijferspel 5 Zes cijfers goed: 1 winnaar. Vijf cijfers goed: 4 keer. Vier cijfers goed: 20 keer. Drie cijfers goed: 258 keer. Twee cijfers goed: 2428 keer (vaste prijzen) Toto 5 Eerste prijs: 68 winnaars, die ieder f 447,40 ontvangen. Tweede prijs: 1357 keer f7,60. Derde prijs: 7945 keer f3,20. Toto-gelijk 5 Eerste prijs: 2 winnaars, die ieder bruto f7554,40 ontvangen. Tweede prijs: 7 keer f61,10. Derde prijs: 61 keer f35,10. Vierde 590 keer f5.80. Driedaagse Ankevi den, 2. Niesten (Heemskerk) 8 05,27, 3. Van Wijhe (Oosterwolde) 8.06.36, 4. Schalij (Weesp) 8.08,95, 5. Edward Hagen (Li: (Driel) 8.15,94, 8.16,68, 10. Jakobs (Helmond). Eerste etappe 84 kilometer 1. Van Kempen 84 kili 2.37.29, 2. Van Wijhe op 0.08, 3. Hagen op 0.11, 4. Van Kempen op 0.16, 5. Jacobs op 0.51, 6. Hopman op 0.56, 7. Rui- niets". Het revalidatieproces van Rob de Wit is al enige tijd aan de gang. Tot voor kort meldde hij zich ie- 5 op de trainingen is. De grootste voetbald, in het begin had ik wat angst, maar achteraf is die test goed uitgepakt". De moeilijkste periode zegt Rob de Wit inmiddels achter de rug te hebben. „De laatste tijd heb ik niet meer zo gepiekerd, alleen die week in Zweden was zwaar. In december ben ik daar behandeld met gam ma-stralen, een bestraling van veertig minuten per keer. Op zich zelf was dat geen pijnlijke erva ring, maar het reizen en de span ning waren toen wel een hele opga ve. Overigens had die bestraling niets met het revalidatie-proces te maken, het was een preventieve behandeling. Men heeft de plek van de bloeduitstorting in het her- senvaatje min of meer verschroeid, zodat de kans op herhaling zou af nemen. Op 13 juli weet ik meer. dan worden er in het VU-zieken- huis hersenfoto's gemaakt. Kun nen we zien of er veranderingen zijn opgetreden". competitie. De Rozet deelde de punten met Datagold (3-3) en Ce- verbo bleef makkelijk overeind bij De Maas: 1-6. In Waddinxveen be haalde het Haagse Silva Boys een benauwde zege op thuisploeg Gro- vo: 4-5. Glasbergen kon op het grote speelveld van sportcentrum Oos- LEIDEN-Voor de eerste maal zijn die het morgenavond in de Vijf Weerbaar) en Eric Wolsink tervant maar moeilijk uit de voe- T - - - ten. Het breed opgezette spel van Neptunus lag de Rijnsburgers niet, al stond er dankzij Peter Hogewo- ning al snel een 0-1 voorsprong op het scorebord. Neptunus bleef ech ter tot aan de rust (2-3) goed vol gen. De Rotterdammers kwamen na de hervatting nog eenmaal langszij, alvorens de na een afwe zigheid van acht maanden weer te- MÜNCHEN (SID) ZÜRICH (DPA) - De wereldvoetbalbond (FIFA) heeft gisteren een recordbedrag bedongen bij de verkoop van de televisierechten van de komende drie toernooien om de wereldtitel. DE FIFA ontvangt voor televisiebeelden van de kampioen schappen in 1990 (Italië), 1994 en 1998 ruim 450 miljoenen gulden van een internationale onderneming. Het contract wordt 9 maart in Zürich ondertekend. Het toernooi om de wereldtitel in Mexico leverde vorig jaar bijna zeventig mil joen gulden aan tv-rechten op. geen Leidenaars geselecteerd Meihal voor de vierde maal ior een van de nationale selecties, cessie opnemen tegen Leidse gele- genheidsploegen. De Algemene-ju- begeleid zal worden door Jasper nior Remco Molloy werd in de Engel, komen uit Carla Kuipers, voorbereiding te licht bevonden en Janneke Mulder (Pernix), Wilma kan nu in het Leidse juniorenteam Neuteboom (Fides Pacta), Karin Westerbeek, Jacquelien Winter (TOP), Peter Kuipers (Pernix), Ni- Pikaar, Ronald van der Velden Jean-Marie ruggekeerde Jan Hogewoning de Pfaff verlengde gisteren zijn con- beslissing forceerde. Een gave tref- tract bij de Westduitse voetbalclub fer van Hogewoning zette Glasber- Bayern München met twee jaar. De gen op 3-4, waarna Peter Hogewo- 33-jarige Belgische doelman, wiens ning het karwei definitief klaarde verbintenis aan het einde van dit (3-5). De overige Rijnsburgse tref- seizoen zou aflopen, blijft tot 30 ju- fers kwamen op naam van Hennie ni 1989 aan de Westduitse lands- Koet en Jan Hogewoning. kampioen verbonden. zijn sportieve revanche In het Nederlands achttal debu teren Hanneke van Eek (Trekvo gels), voor Fides Pacta geen onbe- (Fides Pacta) en Anne van der kende, Jan de Jager (PKC) en Jan Zaag (TOP). Aanvankelijk was ook Sjouke van den Bos (DKOD). Ver- Kees Hortensius (Pernix) geselec- der bestaat de ploeg van bonds coach Ben Crum uit Shirley Eil- bracht (PKC), Margritta Kolk en Renate de Weert (DKOD), teerd, maar deze moest wegens vakantie afzeggen. In Leiden 2, dat uitkomt tegen de Nederlandse jeugdploeg, staan op- Arianne van Leeuwen (Fortuna), gesteld Lian Tielernan (Pernix), Alie Sok (DOS'46), Hans Heems- Sandra van Gelderen (Fiks), Betti- kerk (Fortuna), Koos Snel (Allen na Sommeling (Fides Pacta), Bar bara Romsom (TOP), Henny van der Top (De Danaïden), Theo Vree ken (Fiks), Frank Peter de Haas, René van der Vooren (Fides Pacta), Ron van der Willik en Gerco Lan- gelaan (TOP). Coach is hier Ruud Niesing. De Leidse juniorenploeg mag de ze naam eigenlijk niet dragen, want de ploeg bestaat goeddeels uit eerste-jaar senioren. Naast Remco Molloy spelen in dit team Kirsten Geenjaar, Ellis Velthuyzen (Fides Pacta), Diane Hoppenbrou wer (De Algemene), Enrica de Rooy (Pernix), Ellen Ephraïm (De Danaïden), Gert Jan Natzijl (TOP), Jan Willem Meijer (Fides Pacta), Alfred Lambooy (De Algemene) en Hans van der Velden (Pernix). De wedstrijd v; gint om 18.45 uu tussen Leiden 1 e team om 21.15 uv i de junioren be- terwijl het duel het Nederlands r aanvangt. 1. Jesus Blanco Villar (Spa) de 4,3 kilome ter in 5 minuten 15 seconden (49,142 km/ uur), 2. Rolf Gölz (WD1) op 3 seconden, 3. Mare Somers (Bel) zelfde tijd, 4. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) op 0.04, 5. Jórg Mul ler (Zwi) op 0.05, 6. Julian Gorrospe (Spa) i. Maarten Ducrot (Ned) 1. Jose-Angel Gomez-Rivero (Spa) 102 km in 2 uur 30 minuten 31 seconden (40,659 km/uur), 2. Jos Haex (Bel) op 31 sec., 3. Al- fio Vandi (Ita) op 1.21, 4. Jean-Paul van Poppel (Ned) op 3.17, 5. Wim Arras (Bel), 6. Jef Lieckens (Bel), 7. Frank Verleyen (Bel), Feyenoord wordt bedrij fs vriendelij k ROTTERDAM (ANP) - Gedwon gen door de teruglopende belang stelling met bijbehorende vermin dering van inkomsten heeft Feye noord besloten bedrijfsvriendelij- ker te worden. Maandagavond werden de leden van de Sportclub Feyenoord, de amateurafdeling van de Rotterdamse voetbalvereni ging, op de hoogte gebracht van de inhoud van het rapport, dat een werkgroep heeft samengesteld. Op 1 juli gaf de algemene verga dering van de Sportclub zijn toe stemming voor het opstellen van een plan, waardoor het bedrijfsle ven me^r invloed krijgt in het be taald voetbal bij Feyenoord. De werkgroep heeft zijn rapport de afgelopen weken voorgelegd aan de drie partijen, die bij Feye noord betrokken zijn: de Stichting Betaald Voetbal Feyenoord, de Sportclub Feyenoord en het be stuur van het stadion. VLAARDINGEN - Robert de Larie is gisteravond in Vlaardingen uit geschakeld in de halve finale van de strijd om de Zuidhollandse bok- stitels. In het lichtweltergewicht verloor de Leidse nieuweling op punten van Ruben Benjamin uit Rotterdam. CRANS MONTANA (ANP) - Na twee tweede plaatsen in het week einde heeft Pirmin Zurbriggen gis teren in Cranms Montana zijn eer ste wereldtitel behaald. De Zwitser veroverde het eerste wereldkam pioenschap Super-G, de super-reu- zeslalom. Zilver ging naar Mare Gi- rardelli (Lux) en de derde plaats was voor Markus Wasmeier (WD1). De Nederlander Ronald Hoeve- naars eindigde op de 39e plaats. conden, 2. Mare Girardelli (Lux) 1.20,80, 3. Markus Wasmeier (WD1) 1.21,08, 4. Leon- hard Stock (Oos) 1.21,28, 5. Hubert Strolz (Oos) 1.21,44, 6. Robert Erlacher (Ita) 1.21,83, 7. Rudolf Nierlich (Oos) 1.22,20, 8. Michael Eder (WD1) 1.22,30, 9. Günther Marxer (Lie) 1.22,44, 10. Franck Piccard (Fra) 1.22,51, 39. Ronald Hoevenaars (Ned) UTRECHT (ANP) - „Moeilijk vervulbare vacatures zijn een rem op de economische groei. Je kunt zonder meer zeggen dat voor ons de arbeidsmarkt een grotere bottleneck is dan de afzetmarkt. Als we meer ervaren mensen zouden kunnen krijgen, zouden we in Neder- land meer presteren op het gebied van automatisering, systeemontwikkeling en toepas- singsonderzoek". door George Marlet en Roelf van der Kooij/ANP Ir. J. Thierry, hoofddirecteur van Siemens Nederland BV, bevestigt met deze uitspraak dat het Neder landse bedrijfsleven moeite heeft vooral de vacatures voor gekwalifi ceerd personeel snel en toereikend te vervullen. Voor Siemens, actief in informatica en elektronica, bete kent de op het eerste gezicht onlo gische krapte op de arbeidsmarkt hoofdzakelijk een langere periode voor de vervulling van vacatures en de noodzaak tot bijscholing. Ervaren MTS'ers, HTS'ers en academici zijn nauwelijks te vin den. „Ik denk dat de middelgrote en kleine bedrijven het moeilijker hebben dan wij. Door onze naams bekendheid en reputatie lukt het nog steeds om voldoende mensen te krijgen", aldus Thierry. Directeur J.van Ruiten van Na- gron Mechanical Handling in Wou denberg (120 werknemers) kan daarover meepraten. Het twintig werknemers tellende ingenieurs bureau van Nagron, dat zich onder meer bezighoudt met het ontwer pen van hoogwaardige transport en overslagapparatuur, krijgt zo veel orders dat er twee keer zoveel mensen aan het werk zouden kun nen. Noodgedwongen leidt Nagron zelf mensen op. Evenals andere werkgevers steekt Van Ruiten (die heeft deel genomen aan de tweede commis- sie-Wagner) de hand in eigen boe zem om het probleem van moeilijk vervulbare vacatures - althans ge deeltelijk - te verklaren: „Middel grote en kleine bedrijven hebben nooit veel aan scholing gedaan. Tij dens de recessie is de scholing en soms zelfs de kwaliteitszorg tot het minimum teruggebracht. Wat op dit moment nodig is, is een menta liteitsverandering en meer vak- trots. We hebben als werkgevers de morele verplichting iedereen te sti muleren om te doen wat in zijn macht ligt. We moeten investeren in mensen". Een werkloosheid van zo'n 700.000 mensen lijkt niet te rijmen met het fenomeen van moeilijk 1 f 1 I De bouw kampt met een gebrek aan vaklui. Er zijn minimaal 3500 nieuwe mensen nodig, niet meer dan 3000 jongeren hebben zich aange meld als leerling in deze bedrijfstak. (foto pr) vervulbare vacatures. In werkge verskring valt te beluisteren dat het merendeel van de werklozen bij het vervullen van vacatures bui ten de prijzen valt vanwege onvol doende of ongeschikte opleiding. Ook de duur van de werkloosheid (400.000 mensen zijn langer dan twee jaar werkloos) spéélt deze mensen parten. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kwam vorig jaar op grond van steekproefonderzoek tot een getal van ruim 30.000 moeilijk ver vulbare vacatures. Het hoogst sco ren de metaal- en bouwnijverheid (respectievelijk 58 en 55 procent van de vacatures gelden als moei lijk vervulbaar) en de commerciële dienstverlening (bank- en verzeke ringsbedrijf, 50 procent). Een een duidige begripsomschrijving ont breekt echter, waardoor de CBS- cijfers sterk aan betrouwbaarheid inboeten. VNO-beleidsmedewerker drs. H. Klooster erkent dat de werkgever in feite bepaalt wat een moeilijk vervulbare vacature is. „Een vaca ture voor een secretaresse die een maand openstaat, is als moeilijk vervulbaar te omschrijven. Binnen twee maanden iemand vinden voor een managementfunctie betekent voor zo'n vacature een korte ter mijn". Overvragen FNV-beleidsmedewerker H. Weggelaar voegt daaraan toe dat werkgevers vanwege de schijnbaar ruime arbeidsmarkt geneigd zijn te overvragen. „Werkgevers stellen veel te hoge eisen. Als ze een MTS'er nodig hebben, vragen ze een HTS-ingenieur, om vervolgens moord en brand te schreeuwen dat ze die niet kunnen vinden". Vol gens Klooster (VNO) proberen werkgevers die hun vacatures niet of moeilijk vervuld krijgen, de werkzaamheden anders in te de len. Als de rek in een bedrijf er ab soluut uit is, zal hij na verloop van tijd noodgedwongen de functie-ei sen verlagen. Werkgevers- en werknemersor ganisaties tonen zich eensgezind in hun pleidooi om het volgen van op leidingen financieel aantrekkelij ker te maken. Daarnaast is het vol gens de sociale partners van groot belang dat de beroepsopleidingen worden aangepast aan de veran derde eisen. Weggelaar (FNV) vindt dat de overheid daaraan veel meer moet bijdragen. „Werkgevers en werknemers - die de laatste jaren uit de prijscom pensatie drie miljard gulden voor scholing hebben laten zitten - leve ren een aanzienlijke inspanning, terwijl de overheid voor het be roepsonderwijs volstaat met een schamele 650 miljoen. Als je ziet dat in het beroepsonderwijs 40 pro cent van de leerlingen in het twee de jaar uitvalt: daarmee worden de langdurig werklozen van over tien jaar gemaakt". Vaklieden De bouwnijverheid (250.000 werknemers) ervaart de'te geringe instroom vanuit het beroepsonder wijs aan den lijve. De bouw heeft dit jaar minimaal 3.500 leerlingen nodig, maar nog geen 3.000 jonge ren hebben zich aangemeld. Vol gens hoofdbestuurder J. van der Glas van de Bouw- en Houtbond FNV zal de bedrijfstak meer aan voorlichting en daarmee imagover betering moeten doen om de aan was te versterken. Werkgevers en bonden zijn het erover eens dat de bouw vaklieden tekort komt maar hoeveel is niet bekend. Om meer duidelijkheid in vraag en aanbod te krijgen, gaat binnenkort in Friesland en Zuid- Holland een uniek experiment van start, waarin werkgevers, bonden, Arbeidsvoorziening en het minis terie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer sa menwerken. De bedoeling van dat experiment is om de arbeidsmarkt beter beheersbaar te maken. Eerst bekijken de nieuwe com missies bij de arbeidsbureaus het huidige bestand (voldoen alle inge schreven bouwvakkers wel aan de minimum-eisen), waarna mensen scholing kunnen krijgen die hun kansen op een baan zal vergroten. Werkgevers zijn verplicht vacatu res aan en af te melden. Bouw bond-bestuurder Van der Glas spreekt van „een historische ont wikkeling". „De bouw is een ortho doxe bedrijfstak, waar jarenlang weinig is gebeurd. Met dit experi ment lopen we in zekere zin voor op", aldus Van der Glas. In 1988 zal de gehele arbeids voorziening van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid worden „getripartiseerd". Over heid, werkgevers en werknemers vormen dan gezamenlijk het be stuur van de arbeidsvoorziening. Dè hoopvol gestemde sociale part ners zien in de tripartisering een gericht instrument om vraag en aanbod op de arbeidsmarkt beter op elkaar af te stemmen. Om-, her en bijscholing via de arbeidsbu reaus moet werklozen kansrijker maken. Arbeidspools Het. idee van de FNV-bond om regionale arbeidspools op te rich ten heeft minder kans van slagen dan het experiment in Friesland en Zuid-Holland. De bond wil langdu rig werklozen door plaatsing in ar beidspools minimaal twee jaar lang scholing en werk bieden. Het plan is gekoppeld aan de w/tgeving Vermeend-Moor, die voorziet in een loonkostensubsidie van 20 pro cent voor het in dienst nemen van langdurig werklozen. Het werkgeversverbond AVBB is tegenstander van de arbeids pools, vooral omdat „Vermeend- Moor" is bedoeld „voor een bijna verloren groep werklozen en dat mag je niet koppelen aan een ge brek aan vakmanschap in de bouw", aldus AVBB-secretaris mr. P. van Rooij. Ook de centrale orga nisaties VNO en FNV zien geen heil in' loonkostensubsidies: „sub sidies verhullen het probleem van een te hoge prijs voor arbeid" (VNO) en „een rotte peer met sub sidie blijft een rotte peer" (FNV). Ook in de metaal- en elektrotech nische industrie (2,00.000 werkne mers) ontbreekt vooralsnog het in zicht in het aantal moeilijk vervul bare vacatures en dus ook in de scholingsbehoefte. De vereniging FME (werkgevers) en de industrie bonden zijn deze maand overeen gekomen om een onderzoek in te .stellen naar vraag en aanbod en het daarop af te Stemmen scholings- en werkgelegenheidsbeleid. Op instigatie van de Industrie bond FNV is in 1982 een deel van de prijscompensatie beschikbaar gesteld voor opleidingen in de be drijfstak. Dank zij deze financie ring is de doelstelling om het leer lingenwezen te verdubbelen tot 3.000 ruimschoots gehaald. Deze verdubbeling is echter niet vol doende om de behoefte te dekken. Op het gebied van de om-, her- en bijscholing zijn werkgevers en bonden overeengekomen tot au gustus volgend jaar vier miljoen gulden uit te trekken om in totaal 40.000 werknemers meer kennis bij te brengen. Head hunting Deze maatregelen kunnen de vraag naar ervaren en gekwalifi ceerd personeel niet wegnemen. Siemens-directeur Thierry: „Als we voor de computerverkoop men sen nodig hebben, wachten we niet altijd meer tot wè iemand met er varing kunnen krijgen maar gaan zelf mensen opleiden. De tijd tot dat er iets nuttigs uitkomt is na tuurlijk veel langer dan bij iemand met ervaring maar het is vaak de uitweg die we kiezen om op den duur het team weer compleet te hebben". „Head hunting" - het tegen forse salarissen wegkopen van hoogge kwalificeerd personeel - biedt vol gens zijn collega van Nagron me chanical handling geen uitkomst. „Behalve dat het oncollegiaal is, zullen bedrijven die nu zeer agres sief opereren en vijftig procent meer salaris bieden om vaklui weg te kopen, zichzelf in moeilijker tij den wel tegenkomen. De loonkos ten zijn dan een loden last. Groeien is prachtig, maar dan wel op een fatsoenlijke r Gekwalificeerd personeel dat kan omgaan met de moderne technologie, is steeds moeilijker te krijgen. Hier technicus bij Unilever. (foto a

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8