Baggersector moet drastisch saneren 'Zet militairen in bij stukgoed 'Veel materiaal naar schroothoop' Landbouwschap slikt lichte prijsverlaging Bond breekt overleg met ziekenfondsen af Volcker: dollar heeft gevaarlijk punt bereikt DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - De vijftig Nederlandse baggerbedrijven moeten met elkaar om de tafel gaan zitten en een plan maken om binnen drie jaar voor 150 miljoen gulden overtollig baggermaterieel te slopen. Daarnaast is het verstandig als bedrijven fuse ren of als een grotere onderneming kleinere koopt. Deze aanbevelingen staan in een vandaag verschenen rapport van de vereniging Centrale Baggerbe drijf over de toekomst van deze sector. Volgens het organisatiebu reau dat de baggersector tegen het licht heeft gehouden, verkeert deze bedrijfstak „in een acute noodsi tuatie die drastische en spoedige verkleining" van de baggervloot nodig maakt. De hoeveelheid baggerwerk op de wereld is de laatste jaren sterk gedaald, en het ziet er niet naar uit dat zij weer zal toenemen, zo blijkt uit de studie. Nederlandse bagger bedrijven hebben de omvang van hun vloot destijds afgestemd op een veel grotere hoeveelheid werk. Sinds 1981 is hun omzet met 35 procent gedaald. Het organisatiebureau adviseert de bedrijfstak een stichting op te richten die aan de sanering vorm moet geven. De rijksoverheid zou een algemeen verbindend regle ment moeten opstellen, zodat nie mand in de branche onder de te ne men maatregelen uitkan. Volgens het rapport heeft het geen zin om overtollige vaartuigen aan buiten landse bedrijven te verkopen om dat de concurrentie dan alleen maar toeneemt. Van de zeven 'cut ter-zuigers' bijvoorbeeld kunnen er zeker vier uit het aanbod zouden kunnen verdwijnen, zonder dat er van een tekort aan capaciteit spra ke kan zijn. De Nederlandse baggersector heeft vorig jaar een verlies geleden van ruim 300 miljoen gulden. Alle bedrijven zijn evenredig zwaar ge troffen. Het aantal banen in de be drijven is de laatste jaren met een derde gedaald. De studie besteedt geen aandacht aan de gevolgen voor de werkgelegenheid, die zul len voortvloeien uit sanering van de bedrijfstak. De Nederlandse baggeraars heb ben als enig voordeel een technolo gische voorsprong op de concur renten in de Verenigde Staten en Japan is de technologische voor sprong. Die dreigt echter in een achterstand om te slaan als de be drijven doorgaan met bezuinigen op research en ontwikkeling. Vol gens het bureau moet er jaarlijks minstens 25 miljoen gulden be schikbaar komen voordat onder zoek. Het rijk zou daaraan moeten bijdragen. De Bouw- en houtbond FNV, die ook de baggersector tot zijn werk gebied mag rekenen, vindt het rap port van de Vereniging Centrale Baggerbedrijf teleurstellend. De bond mist met name duidelijke aanbevelingen om een eind te ma ken aan de moordende concurren tie tussen de Nederlandse bagger bedrijven op de binnen- en buiten landse markt. De bond onder schrijft in principe het advies om overtollig materieel te laten slopen, maar betwijfelt of de baggersector hier in de toekomst werkelijk iets mee opschiet. „Het rapport beschrijft overtui gend de moeilijke situatie in de be drijfstak, .maar een even overtui gende overlevingsstrategie ont breekt", aldus bondsbestuurder J. van der Linden. Volgens hem moe ten de Nederlandse baggerbedrij ven hun heil vooral zoeken in een onderlinge king. De Bouw- en houtbond FNV weet niet hoe de werkgelegenheid in het baggerbedrijf zich in de toe komst zal ontwikkelen. Het rap port van de vereniging voor bag gerbedrijven schept hierover geen duidelijkheid. Vast staat dat de laatste jaren duizenden arbeids plaatsen verloren zijn gegaan. Mo menteel vinden nog een kleine 4000 mensen werk in het Neder landse baggerbedrijf. In de Amsterdamse RAI begint op 5 februari de jaarlijkse autotentoonstelling, i mentele Peugeot Proxima te zien zal zijn. De Autorai duurt tot en met 15 februari. DEN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap kan onder voorwaar den akkoord gaan met een gemid delde bevriezing of eventueel een lichte verlaging van de Europese landbouwprijzen voor het land bouwjaar 1987-1988, zo blijkt uit beleidsaanbevelingen die het be stuur vandaag bespreekt. Voor waarden zijn onder andere het be schikbaar zijn van geld voor socio- structurele maatregelen zoals een regeling vervroegd uittreden voor oudere boeren en een voor de Ne derlandse landbouw aanvaardbare aanpassing van het systeem van monetair-compenserende bedra gen, het heffing- en subsidiestelsel dat koersschommelingen tussen de valuta van de EG-lidstaten op vangt. Als aan de voorwaarden is vol daan en er tevens duidelijkheid is over besteding van medeverant woordelijkheidsheffingen is het Landbouwschap bereid een verho ging van die heffingen te aanvaar den. Thans gelden dergelijke hef fingen voor graan en melk. Met de opbrengst worden onder andere inspanningen voor extra afzet gefi nancierd. Ook zou naar de mening van het schap onderzoek naar be paalde alternatieve teelten kunnen worden gefinancierd. Kleine boeren De kleine boeren hebben kritiek op het Landbouwschap. Onder druk van het Brusselse hervor mingsbeleid kiest het schap voor prijsverlaging in de hoop dat de grote en sterke bedrijven deze cri sis in de landbouw zullen door staan, zo zegt de Werkgroep Beter Zuivelbeleid in een nota die werd aangeboden aan voorzitter Marius Varekamp van het Landbouw schap. fing), de verdeling van 20 miljoen gulden "Brussels" geld onder klei ne melkveehouders en drie mil joen onder kleine graantelers en de invoering van de Meststoffenwet heeft het Landbouwschap volgens de WBZ alleen of te veel gekeken naar de belangen van de grote be drijven, terwijl de kleinere bedrij ven de raad kregen te stoppen en de landbouw te verlaten. De werkgroep vindt dat er een beleid moet komen dat alle bedrij ven een kans geeft en wil de kleine melkveehouders in ons land ont zien bij de nieuwe korting op de melkproduktie. Van ieder bedrijf zou de eerste 100.000 kilogram melk per jaar per volledige ar beidskracht moeten worden vrijge steld van de extra korting van vier Drocent. De WBZ heeft een soort glijden de schaal uitgerekend, gekoppeld aan het aantal volledige arbeids krachten op een melkveebedrijf. De korting loopt op van 1.4 procent voor een bedrijf met een produktie van 140.000 kilogram tot 6,7 pro cent voor een bedrijf met drie vol ledige arbeidskrachten en een jaar lijkse produktie van een miljoen kilogram. Naast de door de Europese mi nisters van landbouw toegestane Europese compensatie van 27 kilo gram per ingeleverde kilogram melk moet minister Braks van landbouw en visserij nationaal vol gens de WBZ nog eens zeven cent per kilogram betalen om de inko mensachteruitgang van de melk veehouders te compenseren. De melkprijs moet bovendien omhoog en er moet naar de mening van de WBZ een einde komen aan het ver handelen van grond waarop een melkquotum rust. Vrijkomende produktieruimte moet via een melkbank worden verdeeld onder melkveehouders die deze het hardst nodig hebben. McDonnel Douglas grootste Amerikaanse wapenexporteur WASHINGTON (Rtr) - McDonnell Douglas was in 1985 de grootste exporteur van wapens uit de Ver enigde Staten en Saoedi-Arabie was de belangrijkste wapenimpor teur. Dit blijkt uit een rapport van het Investor Responsibility Re search Centre dat gisteren werd vrijgegeven. Het onderzoekscen- Kort Zakelijk Investeringen Het volume van de totale inves teringen in gebouwen, installaties en machines lag in het derde kwar taal van vorig jaar 8 procent hoger dan in het derde kwartaal van 1985. Voor de periode januari tot en met vormd door gevechtsvliegtuigen trum heeft haar gegevens geput uit cijfers van het Pentagon. McDonnell exporteerde in 1985, het laatste jaar waarover gegevens bekend zijn, wapens voor een be drag van 1,62 miljard dollar. Boeing Company was tweede met 1,29 miljard dollar en General Dy namics Corp derde met 1,23 mil jard dollar. De drie bedrijven hebben in 1985 de waarde van hun wapenexport vergroot in vergelijking met het jaar daarvoor. Ook in 1984 was McDonnell de voornaamste wa penexporteur in de VS. De vlieg tuigbouwer is op dit moment even eens de grootste aannemer van Amerikaanse defensie-opdrachten. Het leeuwedeel van de wapenex port van de drie bedrijven werd Het vliegende Awacs-radarstation van Boeing. ZEIST (ANP) - De Dienstenbond FNV heeft gisteravond de onder handelingen over een nieuwe cao voor de 9.000 werknemers van de Nederlandse ziekenfondsen afge broken. Volgens de bondswoord- voerder is de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen (VNZ) de bonden niet voldoende tege moet gekomen in hun eis om per 1 april de 36-urige werkweek in te De Dienstenbond gaat nu de af zonderlijke ziekenfondsen benade ren om alsnog tot een vergelijk te komen. Acties zijn daarbij zeker september kwam de volumegroei zoals de FA-18 Hornet van McDon- de investeringen daarmee op 7 procent ten opzichte van de eerste negen maanden v< heid investeerde kwartaal 1986 2 procent minder dan in dezelfde periode 1985, de nell, de F-16 Falcon van General Dynamics en het E-3A Airborne 1985. De over- Warning and Control System het derde (Awacs) van Boeing. Saoedi-Ara- in 1985 voor een bedrag 2,99 miljard dollar de grootste bedrijven daarentegen 10 procent afnemer van militair materieel uit de VS. Dit is een daling ten opzich te van 1984 toen de Saoedi's voor 3,92 miljard dollar Amerikaanse wapens importeerden. Japan importeerde voor 750 mil joen dollar en West-Duitsland voor 743,3 miljoen dollar. Vervolgens was Israel een grote afnemer van Amerikaanse wapens met een be drag van 717,4 miljoen dollar. Ook Australië (674,6 miljoen dollar) en Egypte (669,4 miljoen dollar) scoor den goed op de lijst van belangrijk ste wapenimporteurs uit de VS. Groenteveilingen De totale omzet van de gezamen lijke Nederlandse groente- en fruit veilingen is vorig jaar met 2.896 miljoen gulden bijna 200 miljoen gulden achtergebleven bij de om zet van het jaar daarvoor, zo blijkt uit een overzicht van het produkt- schap voor Groenten en Fruit. De terugval komt volledig voor reke ning van de groenten. De omzet daalde van 2.674 miljoen in 1985 naar 2.490 miljoen in '86. De fruit- omzet bleef met 363 miljoen gul den gelijk. Staatstelefoon De Franse regering biedt de staatstelefoonmaatschappij Com pagnie Générale de Constructions Téléphoniques (CGCT) te koop aan voor 500 miljoen frank, ongeveer 170 miljoen gulden, zo is officieel in Parijs bekendgemaakt. Belang stellenden moeten zich voor 2 maart melden. In tegenstelling tot eerdere privatiseringen, zoals die van Saint Gobain en Paribas, zul len er van CGCT geen aandelen worden uitgegeven. Skipas De Nederlandsche Apparatenfa- briek Nedap in Groenlo heeft een systeem ontwikkeld dat skiërs ge makkelijker toegang geeft tot ski liften. Skiërs krijgen een pas, die allerlei electronische informatie draagt. Bij de de skilift staat een computer die op afstand kan con troleren of de drager nog ritten te goed heeft. Benzineprijs De literprijzen van benzine gaan morgen met één cent omhoog, die van lpg met vier cent. Voor super geldt dan aan de zelftankpomp als meest voorkomende prijs per liter 157 cent en voor normale benzine 153 cent. Lpg komt op 53,9 cent per liter. Dit is gisterem in Rotterdam bekend gemaakt. KEULEN (AP) - Westduitse ac tievoerders hebben gisteren ge probeerd een lading radioactief melkpoeder, die verscheept zou worden naar Egypte, te vernieti gen. Het poeder werd uit vracht wagens gehaald, over straat ge gooid en gedrenkt in olie. De la ding was door een particulier be drijf verkocht aan Egypte. De verscheping werd echter tegen gehouden toen de Westduitse au toriteiten ontdekten dat de la ding radioactief besmet was. Egypte schrapte daarop het aan koopcontract. De melk was besmet geraakt als gevolg van het ongeluk in de kerncentrale van Tsjernobyl, in april vorig jaar. Het ministerie van volksgezondheid in Bonn heeft een onderzoek toegezegd. Minister Rita Sussmuth noemde het „onaanvaardbaar en moreel verwerpelijk" dat een bedrijf Opwinding om besmet melkpoeder blijkbaar minder geeft om de volksgezondheid in de Derde Wereld dan in Europa. In totaal ligt 4.800 ton besmet melkpoeder in vrachtwagens in Bremen, op twee plaatsen in Beieren en in Keulen. Bremen en Keulen, waar 3.000 ton besmet melkpoeder ligt, heb ben de deelstaat Beieren ge vraagd de lading terug te nemen en te vernietigen. Het Beierse be drijf dat het besmette spul ver kocht zegt echter dat het ver koopcontract geldig is en het weigert het melkpoeder terug te nemen. Beierse ambtenaren zeg gen dat het melkpoeder als vee voer kan worden gebruikt als het wordt verdund. In het melkpoe der is per kilo 5.836 becquerel straling gemeten. De norm die niet mag worden overschreden bedraagt 600 becquerel Schapen Ongeveer 300.000 schapen van boerderijen in de heuvels van Cumbria en North-Wales zijn nog steeds radioactief besmet van de straling die tien maanden geleden is vrijgekomen bij de reactorramp in Tsjernobyl. Dit is maandag verklaard door het Britse ministerie van landbouw. Voor ongeveer 300 boerderijen blijven beperkende maatregelen van kracht. niet uitgesloten, aldus de woord voerder. Een woordvoerder van de VNZ zei dat er wat de werkgevers vereniging betreft geen sprake is van het afbreken van de onderhan delingen. In beginsel praten VNZ en bonden op 17 februari verder, aldus de VNZ-woord voerder. De VNZ en de bonden waren vo rig jaar al overeengekomen per 1 april 1987 de 36-urige werkweek in te voeren. Onder druk van de be zuinigingen van 40 miljoen gulden verbrak de VNZ deze afspraak. De president van de rechtbank in Utrecht bepaalde vorige week in het kort geding van de Diensten bond tegen de VNZ dat de atv-af- spraak „in aanzienlijke mate" moet worden gehandhaafd. De VNZ bleek gisteren niet ver der te willen gaan dan een onge veer 37-urige werkweek per 1 april 1988. Bovendien zegt de werkge versorganisatie dat het eerder overeengekomen herbezettings percentage van 70 niet haalbaar is. Voor de Dienstenbond FNV, die nog steeds uitgaat van een 36-urige werkweek, is het bod van de VNZ niet aanvaardbaar. Volgens bestuurder P. van der Loos van de Unie BLHP hebben de Unie en de Dienstenbond CNV de onderhandelingen met de VNZ nog niet afgebroken. VS dreigen' EG wegens steun Airbus LONDEN (Rtr) - Het eerste over leg tussen Amerikanen en Euro peanen over de regeringssteun die het Europese vliegtuigbouwcon- sortium Airbus Industrie ontvangt is met de nodige venijnigheden af gesloten. De partijen staan ver uit elkaar en de Britse minister voor industrie, Geoffrey Pattie, liet we ten dat de VS „nauwelijks verhul de dreigementen" hebben geuit. Het is de VS al lange tijd een doorn in het oog dat Airbus Indus trie overheidssteun ontvangt. Was hington meent dat Airbus daar door op oneerlijke wijze een voor sprong kan krijgen op de Ameri kaanse vliegtuigbouwers. Om te proberen de Europese landen over te halen geen subsidies meer aan Airbus te verstrekken zijn de Ame rikaanse onderminister Bruce Smart en plaatsvervangend han delsvertegenwoordiger Michael Smith in Europa. Tijdens een afzonderlijke pers conferentie verklaarden de Ameri kaanse afgevaardigden dat de rege ringen van Groot-Brittannië, West- Duitsland en Frankrijk Airbus de laatste tien jaar hebben gesteund met tien miljard dollar. Behalve deze drie landen zit ook Spanje in Airbus. Volgens de Amerikanen kan Airbus zijn toestellen dank zij de subsidies verkopen voor een prijs die lager is dan de produktie- kosten. Michael Smith verklaarde dat de VS er binnen de GATT (Al gemene Overeenkomst inzake Ta rieven en Handel) over willen pra ten, maar „we hebben duidelijk ge maakt dat dat niet de enige moge lijkheid voor de Amerikaanse rege ring en de Amerikaanse industrie Op het ogenblik wordt gen Airbus Industrie te steunen met een bedrag van 2.5 miljard dol lar om de produktie van het toestel van het type A340 van de grond te krijgen. Dat toestel moet concurre ren met de MD-11 van de Ameri kaanse vliegtuigfabrikant McDon nell Douglas. In een gezamenlijke verklaring die na de besprekingen in Londen is uitgegeven staat dat overheids steun aan Airbus het consortium in staat stelt op gelijke wijze de markt te bewerken als de Amerikaanse vliegtuigfabrikanten. De Britse mi nister Pattie liet weten dat Europe se steun moet worden vergeleken met de contracten die het Ameri- kaane ministerie van defensie de luchtvaartindustrie in de VS aan biedt. Volgens hem zijn die con tracten de laatste vijftien jaar 47,5 miljard dollar waard geweest. België brengt ecu tot leven BRUSSEL (AP) - België gaat de eerste Europese munte nheid uit geven, als symbool var. Je Europe se monetaire integratie. De natio nale bank is van plan om gouden en zilveren munten ter waarde van 20 en 100 ECU te slaan vanwege het 30-jarig bestaan van de EG op 25 maart. Minister Mark Eyskens (finan ciën) noemde het slaan van de nieuwe munten „een politieke daad met een symbolische waarde om het idee van de Europese mo netaire integratie meer concreet te maken." De ECU vormt de gezamenlijke munteenheid van de landen van de EG. De waarde wordt dagelijks be rekend op basis van de waarde van alle betrokken munteenheden, be halve die van Spanje en Portugal. De ECU vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 2,40 gulden. Eén kant van de nieuwe munt zal het hoofd tonen van keizer Karei de Vijfde die in het jaar 1520 een munt liet slaan die in bijna heel Eu ropa in omloop kwam. Aan de an dere kant staat een cirkel met 12 sterren - de 12 EG-landen. Transportbedrijven willen staking in Rotterdam breken ROTTERDAM (GPD/ANP) - De christelijke werkgeversorganisatie in het wegvervoer, verenigd in de PCB, heeft voorgesteld militairen in te zetten in het door stakingen getroffen stukgoed. Zij vindt dat haar leden ernstig worden gedu peerd door de nu ruim twee weken durende 'verrassingsacties' in het stukgoed. De SVZ, de organisatie waarin de Rotterdamse stukgoed- bedrijven zijn vertegenwoordigd, heeft afkeurend op gereageerd. Directeur G. Zeebregts van de SVZ zegt een escalatie te vrezen als militairen zouden worden gebruikt als stakingsbreker. Vanmorgen zijn bijna vierhonderd stukgoed- werkers niet aan het werk gegaan. Er wordt volgens de Vervoersbond FNV gestaakt bij stukgoedbedrij- ven Muller Thomsen in de Beatrix- haven (187 man), Seaport in de Beatrixhaven (30 man) en Seaport in de Merwehaven (175 man). Behalve de transportonderne mingen uit eigen land blijken ook buitenlandse chauffeurs de dupe van de stakingen. Zo stonden gis teren zo'n twintig trucks met West duitse, Joegoslavische en Spaanse kentekens voor het gesloten hek gisteren niet werd gestaakt. bereiKen pakket triplex uit wel een puinhoop worden als mili- bestemd voor... Ant- Strop De Duitse chauffeur Sigi Mai- wald, die zondagavond met z'n bij rijder uit Karlsruhe was vertrok ken, werd pas gisteravond laat ver lost van z'n lading: een grote bouw- machine bestemd voor China. De staking kost niet alleen de baas van de op uurloon werkende Duitser geld, maar ook hemzelf. Ondanks die strop zegt hij over militairen als havenwerkers: "Ik dacht dat Ne derland een democratie was. Het lijkt mij niet zo'n verstandig plan. De mensen in de haven zullen het ook niet pikken, denk ik", aldus Maiwald. Chauffeur P.H. Neeven uit het nabij Rotterdam gelegen Bergam bacht denkt er niet veel anders over, maar vindt wel dat er iets schort aan de mentaliteit van de Rotterdamse havenarbeiders. "Ik heb hier vandaag vier uur vertra ging opgelopen. Heftruck kapot en controleur zoek", legt hij uit terwijl hij juist wil wegrijden bij Quick Dispatch, een stukgoedbedrijf Z'n lading, Indonesië, werpen. Chauvinistisch "Daar gaat het schip niet naartoe omdat het grootste deel van z'n la ding bestemd was voor Rotterdam. Maar", zo voegt hij er aan toe, "het zou me niet verbazen als dat bin nenkort anders wordt. Ik durf er om te wedden dat ik vanavond in Antwerpen al na 10 minuten weer leeg ben. Ik ben chauvinistisch, dus voor Rotterdam. Maar het wordt tijd dat de ogen van de men sen hier een keer opengaan. Het werk waarvoor ze staan, moeten ze gewoon beter en sneller gaan doen". Een groepje chauffeurs uit het Groningse Zuidwolde, in Rotter dam om er met twee trucks en aan hangwagens een partij kokos- schilfers te laden uit een binnen schip, is wel voorstander van het inzetten van militairen. De Gronin ger Henk Kreuze: "Ze staken hier veel te gemakkelijk. Je kunt toch niet op elk slakje zout leggen. Wat tairen schepen gaan lossen den, maar als het moet, dan moet het maar". Puinhoop Oud-bouwvakker A. Kouwenho- ven, die de hongerige eendjes in de Waalhaven een paar korsten brood toegooit, is het daar niet mee eens. Hij zegt: "Dan wordt het pas echt een puinhoop. Ze zouden niet eens het terrein opkomen. Kunnen ze dat werk wel? En als er een baaltje hout uit een kraan valt, wie betaalt dat dan? Het is bangmakerij. De gemaakte afspraken moeten ge woon worden nagekomen". Dat is ook de mening van Jan Minnaar, de secretaris van de on dernemingsraad van de arbeids pool in de Rotterdamse haven. Hij zegt: "Zoiets is overigens vlak na de oorlog wel een keer gebeurd, maar het is nu ondenkbaar. Ik kan het me alleen serieus voorstellen als er juist 42 kruisraketten per schip op weg zijn van Amerika naar Rotterdam en dat Reagan die via Lubbers veilig wil stellen". DEN HAAG (GPD/ANP) - De president van de Federal Reserve Board (het Amerikaanse systeem van centrale banken), Paul Volcker, vindt dat de val van de dollar nu een gevaarlijk punt heeft bereikt. Volgens hem leidt verdere koersdaling tot hogere geldontwaarding. In een Amerikaans televisie-programma hebben zowel de Amerikaanse minister van financiën Baker als de president van de Westduitse centrale bank Pöhl duidelijk gemaakt de huidige koers van de dollar (circa 2,05 gulden) redelijk te vinden. De koers van de dollar is vanmorgen op de wisselmarkt van Amster dam verder gedaald. Rond 10.30 uur werd een koers van 2,0185 gulden genoteerd, bijna drie cent lager dan de slotkoers van 2,0475 gulden van maandag, die ook al twee cent lager was dan die van vrijdag. De daling is nog steeds toe te schrijven aan de zwakke gang van zaken in de Amerikaanse economie. Weliswaar was het tekort op de handelsba lans van de VS over december kleiner dan dat over november, maar de Amerikaanse minister van financiën, James Baker, heeft laten weten dat '~'J~ het tekort niet noodzakelijkerwijs een opleving van inhoudt. lijk en enterstieren redelijk - gelijk. NUCHTERE KALVEREN: (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 550. stierkalf 475-675, extra kw. 700-800, vaarskalf 365-490. Aanvoer zwartbont 1538. Stier kalf 300-450, extra kw. 450-700, vaarskalf 150-325. Handel en prijzen: roodbont matig - hoger; zwartbont matig - hoger VARKENS: (gulden per kg levend ge wicht) Aanvoer slachtvarkens 853. Slachtvarkens 2,50-2,60, zeugen le kw. 2,15-2,22, 2e kw. 2,00-2,15. Handel en prijzen: redelijk - hoger. SLACHT SCHAPEN- EN LAMMEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 798. schapen 5,00-6,90, lammeren rammen 8,40-10,00, ooien 8,00-10.25. (gulden per stuk) scha pen 170-225, lammeren rammen 210-265, ooien 170-210. Handel en prijzen: scha pen rustig - gelijk; lammeren rustig - la ger. GEBRUIKSSCHAPEN-, LAMME REN EN GEITEN: Aanvoer schapen en lammeren 60, geiten 63. schaap met lam meren 300-425, weidelammeren 150-215, bokken en geiten 50-160. Handel en prij zen: schapen rustig, weidelammeren matig - gelük; geiten vlot - hoger Totale aanvoer 4089. 031231 Marktberichten KAASMARKT BODEGRAVEN - Aan voer 4 partijen. Bü kalme handel werd een prys genoteerd van f 7,85 tot f 7 95 per kg. VEEMARKT LEIDEN 03 FEB: SLACHTRUNDEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 110, waarvan 10 stie ren. Dikbillen, extra kw. 2600-4900, stie ren le kw. 8,00-8,75, 2e kw. 7,10-8,00. vaarzen le kw. 6,70-7,60, 2e kw. 5,35- 6,70, koeien le kw. 6,45-7,40, 2e kw. 5,40- 6,45, 3e kw. 4,75-5,40, worstkoeien 4,50- 5,15. Handel en prijzen: stieren redelijk - gelijk; koeien matig - lager. GE- BRUIKSRUNDEREN: (gulden per stuk) Aanvoer 117, waarvan 3 graskalve ren. Melk- en kalfkoeien le srt 1850- 2350,2e srt 1200-1850, melk- en kalfvaar- zen le srt 1900-2350, 2e srt 1200-1900. guste koeien le srt 1850-2350, 2e srt 1050-1850, enterstieren 1500-2300, pin ken 950-1700. graskalveren 600-1000. i prijzen: koeien rustig - lager;

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7