LAATSTE NIEUWS Wapenverkoop was bekend bij Pentagon 'Zorg Amerika voor mensenrechten schijn' Alle Albert Heijn huismerk koffie fors in prijs verlaagd. H'lilfl*VI'—I. Particuliere leveringen aan Iran Britse regering scherp bekritiseerd Gegijzelden Beiroet naar elders gebracht >ijnen geven Aquino massaal steun 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten, ioo'aar- DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 PAGINA 5 NEW YORK (AP/ANP/GPD) - Particuliere wapenhandelaren zijn in 1983 begonnen met de illegale levering van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen en andere wapens aan Iran, en hoewel hoge functionarissen van de inlichtingendienst van het ministerie van defensie (het Pentagon) daarvan op de hoogte waren, hebben ze niet ingegrepen, zo heeft de New York Times gisteren bericht. De wapenverkoop werd niet ge- stopt, omdat gehoopt werd dat de inlichtingendiensten zo informatie konden krijgen over Iran en over moderne Russische tanks die Iran op Irak had veroverd. De NYT ver klaarde de gegevens over de le veranties, die project-Demavand werden genoemd, te hebben geput uit duizenden pagina's geheime te lexen, contracten, brieven en ande re documenten over verhoren met 150 mensen, onder wie ambtena ren, wapenhandelaren en leden van de inlichtingendiensten. Het was de bedoeling om 39 F-4 vliegtuigen, raketten, 50 M-48 tanks en zeker 25 aanvalshelikop ters te leveren. Met de contracten was in totaal een bedrag van een miljard dollar gemoeid, aldus de NYT. Of de vliegtuigen daadwer kelijk geleverd zijn, was niet dui delijk, schreef de krant. Er zijn ook Europese banken be trokken bij deze kwestie. De krant beschikt namelijk over een con tract met het briefhoofd van de 'Bank Worms' in Genève, waarmee de levering van vliegtuigen aan Iran via Turkije zou worden gere geld. De Belgische bank, de bank 'Lambert' in Brussel, had als borg vijf miljoen dollar bij een Egypti sche bank gedeponeerd. De krant verklaarde voor het eerst te hebben gehoord van het project-Demavand, genoemd naar de hoogste berg van Iran, van Ri chard Brenneke, een makelaar in onroerend goed in Oregon, die kon bewijzen dat hij 13 jaar had ge werkt voor de CIA en ruim 15 jaar freelance adviseur voor de inlich tingendiensten was geweest. Bren neke verklaarde dat hij Ameri kaanse militaire functionarissen in 1985 had verteld over het project, maar dat zij er kennelijk al van wis- Intussen is de Senaatscommissie voor de inlichtingendiensten er nog steeds niet in geslaagd de te genstrijdigheden op te helderen in de verklaringen van de voormalige nationale veiligheidsadviseur Ro bert McFarlane en andere functio narissen in de directe omgeving van president Reagan over de ge heime wapenverkoop aan Iran. Zo is nog steeds niet duidelijk of de president al dan niet toestem ming heeft gegeven voor de Israëli sche levering van Amerikaanse wapens aan Iran. Volgens McFarla ne heeft Reagan daartoe monde ling toestemming gegeven, maar volgens de chef-staf van het Witte Huis Donald Regan heeft de presi dent dat geenszins gedaan. Regan heeft verklaard dat de president op een vergadering in augustus 1985 had geweigerd toestemming te ge ven voor de Israëlische levering van Amerikaanse wapens, omdat hij twijfelde aan de betrouwbaar heid en invloed van de Iraanse wa penhandelaar Ghorbanifar, die als contactpersoon met hoge Iraanse functionarissen werd gebruikt, en omdat andere deelnemers aan de vergadering het te vroeg vonden voor wapenleveranties aan Iran. McFarlane heeft echter verklaard dat de naam van Ghorbanifar toen zelfs niet is genoemd. De Israëlische premier Isaak Sja- mir ontbood gisteren de wapen handelaar Yaakov Nimrodi in zijn ambtswoning in Jeruzalem om tekst en uitleg te geven over de le- vèring van Amerikaanse wapens aan Iran in 1985. Het was voor het eerst dat Sha mir sinds zijn ambtsaanvaarding, drie maanden geleden, persoonlijk op de hoogte wordt gesteld over de _wapcnlcvcranties die Nimrodi had "geregeld. Shamir en Nimrodi praatten tevens over een antwoord op een verzoek van de Amerikaan- de Is raëlische sleutelfiguren die bij de wapentransactie betrokken waren. Inmiddels is ook duidelijk ge worden dat Amerikaanse wapenfa brikanten op gespannen voet ko men te staan met de regering in Washington nu zij steeds meer wa pens aan buitenlandse mogendhe den willen verkopen, terwijl het Congres zeer strenge regels wil in voeren voor wapenexport. Volgens de bestaande regels kan het Con gres een wapentransactie verbie den, maar het Pentagon is niet ver plicht om voor iedere transactie een uitdrukkelijke goedkeuring te vragen. Twee senatoren van de Demo cratische Partij hebben een amen dement voorgesteld waardoor voor iedere export van wapens de goed keuring van het Congres wordt vereist, behalve voor wapenle veranties aan de directe bondgeno ten. Tevens maakte een woordvoer der van president Reagan bekend dat hij uittreksels van aantekenin gen die hij in de loop van de jaren heeft gemaakt over bijeenkomsten die te maken hebben met de Iran- affaire, desgewenst te beschikking zal stellen aan het Congres. LONDEN (GPD) - Kritiek op de regering over een politie-inval op de BBC-burelen in Schotland, waar twee vrachtladingen filmma teriaal in beslag genomen werden, zullen vandaag uitmonden in een spoeddebat in het Britse parle ment. Oppositieleiders spraken gisteren tijdens een verhit vrage nuurtje in het Lagerhuis over 'een tweederangs politiestaat' en 'Oost- europese en Zuidafrikaanse me thoden' toen de inval ter sprake kwam. De regering heeft betrok kenheid bij het gebeuren ontkend. door Lia van Bekhoven Tien agenten doorzochten het af gelopen weekeinde het kantoor van BBC-Schotland naar de zesde lige televisieserie „De geheime maatschappij", die de omroep in maart wilde uitzenden. Eerder had de BBC onder druk van regerings protesten besloten één onderdeel van de serie niet uit te zenden, om dat het de staatsveiligheid in ge vaar zou brengen. Het huis van de journalist Duncan Campbell, die voor de programma's verantwoor delijk is, werd later door agenten onderzocht, evenals de burelen van het weekblad The New States man, die details van het program ma publiceerde. De politie besloot later alle afleveringen van de serie in beslag te nemen. De voorzitter van de BBC, Mar- maduke Hassey, heeft per brief aan de regering scherp protest aangete kend tegen de inval. Bestuur en di rectie van de Britse omroep over wegen juridische stappen te onder nemen tegen de inbeslagname. De betrokken televisiemakers ontken nen dat de serie de veiligheid der natie op het spel zou zetten. In het meest gevoelige programma-on derdeel wordt onthuld dat de Brit se regering een spionagesatelliet, genaamd Zircon, wil installeren zonder medeweten van het parle ment. Volgens de oppositie verhult METILLA - Christelijke inwoners van de Spaanse enclave Metilla i busje. Ze trekken weg nadat tussen moslims en politie gevechten wa gewond raakten onder wie vier ernstig. de regering van premier Thatcher met de term 'in gevaar brengen van de staatsveiligheid' haar eigen ge heimen, mogelijk onparlementaire projecten. Minister Malcom Rifkind nam namens de regering gisteren af stand van de inval en ontkende als minister van Schotse zaken verant woordelijk te zijn voor de inbeslag name. „Op verzoek van de politie gaf de rechter zijn goedkeuring aan een huiszoekingsbevel en daar heeft de regering verder niets mee te maken", aldus Rifkind. Oppositiekamerleden vermoe den echter cynische motieven voor de wijze waarop het filmmateriaal in beslag genomen werd. Woord voerders van de SDP en Labour- partij spraken gisteren over intimi datie van onderzoekjournalisten en pogingen van hogerhand om kritische programma's monddood te maken. Sjevardnadze bezoekt DDR OOST-BERLIJN (AP) - De minis ter van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie, Eduard Sjevardnad ze, is gisteren in Oost-Berlijn aan gekomen voor zijn eerste officiële bezoek aan een bondgenoot. Hij voerde gistermiddag besprekingen met zijn Oostduitse ambtgenoot Oskar Fischer en partijleider Erich Honecker. Hoewel over de inhoud van de besprekingen niets bekend werd gemaakt, verwachtten diplomaten dat Sjevardnadze verslag zou uit brengen over de vergadering van het Centraal Comité in Moskou, vorige week, waar partijleider Gor- batsjov voorstellen deed voor in grijpende hervormingen. In de DDR werden de voorstel len van Gorbatsjov vorige week in de pers opvallend kort beschreven. BEIROET (UPI/AFP/AP/Rtr) - De Islamitische Jihad voor de Bevrij ding van Palestina (JILP) heeft de drie Amerikanen en een Indiër, die sinds 24 januari door de groep in gijzeling worden gehouden, over gebracht naar „veilige gebieden" buiten Beiroet. Dit heeft de JILP gisteravond bekendgemaakt in een in het Arabisch opgesteld commu niqué, dat kort na middernacht bij een westers persbureau in de Liba nese hoofdstad werd afgegeven. Het ultimatum dat afgelopen za terdag op een week werd gesteld, zal niet worden verlengd, aldus de groep. Zij eist dat binnen die tijd 400 Arabische militanten die in Is rael vastzitten, worden vrijgelaten in ruil voor de vier gijzelaars. Als dat niet gebeurt zullen de vier „op 9 februari worden geëxecuteerd". Israel heeft duidelijk te kennen geven niet op de eis van de ont- tevens minister voerders te zullen ingaan. De Ver- banon, enigde Staten hebben volgens een Israëlische hoge functionaris ook niet gevraagd om de vrijlating van de 400 gevangenen. Inmiddels hebben Amerikaanse functionarissen gemeld dat giste ren een tweede vliegdekschip, de John F. Kennedy, en een acht schepen tellend gevechtsvloot van uit Malaga, in Zuid-Spanje, naar het oosten van de Middellandse Zee zijn vertrokken, richting Liba non. Zij onderstreepten daarbij echter dat de manoeuvre geen aan wijzing is voor militaire actie in het gebied. Ondertussen is vast komen te staan dat de afgezant van de Angli- kaanse kerk, Terry Waite, is 'gear resteerd' door dezelfde groepering die ook de Amerikanen Terry An derson en Thomas Sutherland heeft ontvoerd. Dit is gisteren ge zegd door Nabih Berri, de leider van de sji'itische Amal-militie en justitie van Li- Het communiqué werd afgele verd met een kleurenfoto van de Amerikaanse professor Alann Steen. Hij draagt een bril en een baard van een paar dagen oud en ziet er zeer neergeslagen uit. Op een vorige foto, die zaterdag met een ander communiqué van de or- ganisatie werd vrijgegeven, lachte bury' Robert Runcie,"heeft"vórige Berri benadrukte dat Waite 'niet ontvoerd' is, maar hij gaf verder geen bijzonderheden. Waite is het laatst gezien op 20 januari, toen hij zijn hotel in Beiroet verliet om te proberen te bemiddelen bij de vrij lating van westerse gijzelaars in Li banon. Sindsdien is er niets meer van hem vernomen. Het hoofd van de Anglikaanse kerk, de aartsbisschop van Canter- De Iraanse parlementsvoorzitter Rafsanjani produceert een glimlach. Nasar verluidt is hij na de ajatollah Chomeini de machtigste man in het land. (foto AP) Steen en droeg hij geen bril. De andere gijzelaars, allen mede werkers aan de universiteit van Beirut, zijn John Turner, Robert Polhill en Mithileshwar Singh, een week de voorzitter van het Iraans parlement Hashemi Rafsanjani, om hulp verzocht bij het opsporen van Waite. De woordvoerster van Runcie, Eve Keatley, heeft dit be kend gemaakt. Casey neemt ontslag als topman CIA WASHINGTON (UPI/DPA/ Rtr) - Het hoofd van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA, William Casey, is afgetreden. President Reagan heeft het ont slag aanvaard. Robert Gates, tot nu toe de tweede man bin nen de CIA, wordt de nieuwe chef. Casey werd eind vorig jaar in het ziekenhuis opgenomen vanwege een tumor in de herse nen. Hij diende zijn ontslagaan vrage vorige week vrijdag in tij dens een bijeenkomst met de chef-staf van het Witte Huis, Donald Regan, en minister van justitie Edwin Meese. Casey raakte eind vorig jaar in op spraak door de onthullingen over de rol van de CIA in de ge heime Amerikaanse wapenle veranties aan Iran en het over hevelen van een deel van de winst naar de Nicaraguaanse opstandelingen. De benoeming van de 43-jari- ge Gates moet nog worden goedgekeurd door de Senaat. Gates, die sinds vorig jaar on derdirecteur van de CIA is, fun geerde de afgelopen weken als waarnemer voor Casey. Hij trad in 1966 in dienst van de inlich tingendienst. Van 1974 tot 1979 werkte hij bij de Nationale Vei ligheidsraad. waarna hij naar de CIA terugkeerde. Gates heeft een doctorstitel in de Russische taal en geschiedenis en geldt als een expert op het gebied van de Sowjet-Unie. MANILLA (AP) - De eerste onoffi ciële uitslagen van de volksraad pleging over de nieuwe grondwet van de Filippijnen duiden erop dat een royale meerderheid van de Fi- lippino's vóór goedkeuring van het door een regeringscommissie op gestelde ontwerp heeft gestemd. Dit blijkt uit tellingen door de Na tionale Beweging voor Vrije Ver kiezingen (NAMFREL). Uit de uitslagen van 3.709 van de 86.000 kiesdistricten blijkt dat ruim 800.000 geregistreerde kiezers de nieuwe grondwet goedkeuren; meer dan 230.000 kiezers zijn te gen. De steun aan de nieuwe grondwet is vooral groot in de ste delijke gebieden. Alleen in gebie den waar twee militaire bases zijn gevestigd, en in het bolwerk Luzon van ex-president Marcos wordt de grondwet afgewezen. Volgens NAMFREL is er in de zeven provincies van Luzon een meerderheid met een verschil van ongeveer 5.000 stemmen tegen de grondwet. In Laoag City de hoofd stad van Marcos' provincie Ilocos, zou volgens een gedeeltelijke voor lopige uitslag een meerderheid van ruim 70.000 kiezers tegen goedkeu ring van de grondwet. Ook bij de luchtmachtbasis Villamor, waar de meeste kiezers officier zijn, zou 60 procent van de kiezers tegen zijn. ADVERTENTIE Voorzitter Cliileense commissie tegen foltering: Analfabeten Groot-Brittannië telt ongeveer zeven miljoen analfabeten. Dit blijkt uit een studie van de univer siteit van Lancaster. Dertien pro cent van de Britse bevolking kan worden beschouwd als 'functio neel analfabeet', zo luidt de conclu- Vrij De Italiaanse autoriteiten heb ben Awni Hindawi, de neef van twee broers die in Engeland en in West-Duitsland gevangen zitten op beschuldiging van afzonderlijke terroristische aanslagen, gisteren vrijgelaten. Awni Hindawi, die vorig jaar juni in Italië werd gearresteerd omdat hij ervan werd verdacht lid te zijn van een gewapende bende, werd zondag wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Hij mag Genua echter voor onbepaalde tijd niet verlaten, terwijl het justitieel onderzoek nog wordt voortgezet. Kandidaten Niet één, zoals vroeger, maar drie kandidaten hebben meegedongen naar de functie van eerste-secreta- ris van het regionale comité van de Komsomol in de Ockraiense stad Donetsk.Dit meldde het Russische persbureau TASS gisteren. Alle drie de kandidaten waren voorge steld door leden van de basisgroe pen van de communistische jonge renorganisatie. AMSTERDAM (ANP) - De rege- ring-Reagan doet net alsof zij op komt voor de mensenrechten in Chili, maar in wezen is dat schijn. Dit zegt de voorzitter van de Chi leense commissie tegen foltering, Pedro Castillo Yanez, in een vraag gesprek met het ANP in Amster dam. De 60-jarige Castillo was begin deze week in Nederland als gast van HIVOS, hét Humanistisch In stituut voor Ontwikkelingssamen werking, en HOM, het Humanis tisch Overleg Mensenrechten, om aandacht te vragen voor de "grove schendingen van de mensenrech ten" in zijn land. Zijn bezoek valt samen met de opening van de con ferentie van de mensenrechten commissie van de Verenigde Na ties in Genève, waar naar wordt verwacht de toestand van de men senrechten in Latijns-Amerika, en vooral in Chili, hoog op de agenda zal staan. Het rapport dat gisteren-bij de opening van de conferentie werd gepresenteerd maakt melding van martelingen in Afghanistan, Sri Lanka, El Salvador Chili, Zuid Afrika en Iran. "Marteling is nog steeds een veelvoorkomend feno meen in de huidige wereld. De in ternationale gemeenschap moet zich echter in het bijzonder be zorgd maken over situaties waar marteling een min of meer normaal element in het alledaagse leven is geworden. In dergelijke gevallen hebben de autoriteiten de veilig heidspolitie niet meer onder con trole. Volgens welingelichte bronnen in Genève zouden de Amerikanen op deze gisteren begonnen VN-zit- ting - die zes weken zal duren --, er op willen aansturen dat de men senrechtensituatie in Chili niet apart wordt behandeld, zoals de bedoeling is, maar in een algemeen Latijns-Amerikaans kader. De houding van Washington jegens Chili lijkt na de mislukte aanslag op president Augusto Pinochet van 7 september vorig jaar te zijn veranderd. In maart 1986 steunden de Amerikanen nog een VN-reso- lutie waarin het bewind van Pino chet werd veroordeeld wegens schending van de mensenrechten. In december van dat jaar stemde de Amerikaanse regering echter te gen een nieuwe VN-resolutie om dat daarin het 'linkse geweld' niet werd genoemd. Castillo lijkt hierover niet ver baasd te zijn. Hij maakt zich weinig illusies over de Amerikaanse bui tenlandse politiek, waarin Was hington zo de nadruk legt op zijn bezorgheid voor de mensenrech ten in de wereld. „De regering-Rea- gan wekt de schijn dat zij opkomt voor de mensenrechten, maar in werkelijkheid bekommert zij zich meer om haar materiële belangen in Chili. De Amerikaanse regering is bovendien verdeeld over de poli tiek tegenover Pinochet. Het mi nisterie van buitenlandse zaken wil de druk op het militaire bewind opvoeren maar stuit daarbij op gro te tegenstand van het Pentagon (het ministerie van defensie, red.). Het Pentagon is de laatste stro halm van Pinochet". Brute wijze Hoewel Nederland dit jaar geen lid is van de commissie voor de mensenrechten van de VN, denkt Castillo dat Den Haag er toch toe kan bijdragen dat de druk op de Chileense regering internationaal van kracht blijft. „Nederland kent de brute wijze waarop het Chileen se regime optreedt. Het heeft die onlangs zelf aan den lijve ervaren", een kennelijke verwijzing naar het overtreden van de diplomatieke onschendbaarheid enkele maan den geleden. Begin september werden vier studenten, die op de Nederlandse ambassade in Santia go een zitstaking wilden houden om de aandacht te vestigen op de arrestaties van studenten en do centen op universiteiten, door de Chileense geheime politie uit au to's van de ambassade gesleurd. Nadat Nederland had gedreigd di plomatieke stappen te nemen als de vier studenten niet zouden wor den vrijgelaten, kwamen eind sep tember drie van hen vrij. Eén stu dent zit echter nog vast. Op de vraag welke concrete maatregelen Nederland tegen Pi nochet moet nemen, blijft Castillo een rechtstreeks antwoord schul dig. Hij onderstreept dat de Neder landse regering zich niet van de wijs moet laten brengen door de 'zogenaamde liberaliseringsmaat regelen', die Pinochet onlangs aan kondigde. In zijn nieuwjaarsrede voor 1987 zei de Chileense presi dent dat politieke partijen worden gelegaliseerd en dat de meeste Chi leense ballingen naar huis mogen terugkeren. Castillo noemt deze maatregelen een 'farce'. De politieke partijen die verenigd zijn in het linkse Volksfront (MDP) blijven verbo den. De meeste partijen die wel le gaal kunnen worden, hebben het aanbod afgewezen omdat zij wei geren te voldoen aan de eisen van de regering. Zo moeten zij hun sta tuten en ledenlijsten aan de autori teiten ter inzage geven. „Op deze manier kan de regering precies zien wie in de oppositie zit en dus als vijand moet worden aange merkt". Ook de mogelijkheid tot terug keer van ballingen is volgens Castillo een wassen neus. „De re gering heeft een lijst van ongeveer 500 ballingen opgesteld, die in aan merking komen voor terugkeer. Op die lijst staan echter geen poli tieke ballingen. Er staan namen op van kinderen die in ballingschap zijn opgegroeid, van misdadigers en zelfs van mensen die al lang dood zijn. Bovendien bepaalt het ministerie van binnenlandse zaken wie uiteindelijk mag terugkeren zonder evenwel de voorwaarden bekend te maken". Voor de 60-jarige voorzitter van de Chileense commissie tegen fol tering is het zonneklaar dat het mi litaire bewind een masker van schijnbare tolerantie en welwil lendheid opzet met het oog op het - eerste - bezoek van de paus aan Chili in april dit jaar. Castillo acht de kans niet geheel uitgesloten dat Pinochet met deze tactiek succes zal hebben. Toch is hij niet pessi mistisch over de komst van de paus. „Het Chileense volk, waar van zo'n 80 procent rooms-katho- liek is, zal alles in het werk stellen om de paus op de werkelijkheid te wijzen. Ook de Chileense rooms- katholieke kerk, die zich van meet af aan zich heeft ingezet voor de mensenrechten, zal er op toezien dat de propagandatruc van de re gering niet lukt". Grimmiger Na de aanslag op Pinochet is de toestand in Chili nog grimmiger geworden, zegt Castillo. Volgens hem is het schenden van mensen rechten de laatste maanden toege nomen. „Na de aanslag is de rech terlijke macht nagenoeg vollediig in handen gekomen van de militai ren. Legerofficieren zijn ad hoe tot officier van justitie benoemd. Zij kunnen doen en laten wat ze wil len. Niemand ook onze commissie niet, weet precies hoeveel mensen er zijn verdwenen". Castillo zegt zelf ook onder con stante dreiging te leven. Hij is, naast voorzitter van de commissie tegen foltering, chirurg en be stuurslid van het Chileens College van Artsen, een organisatie die zich verzet tegen het meewerken aan martelingen door artsen. „In de ogen van de regering zijn deze organisaties een gevaarlijke vy- and".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5