Nieuwe regeling kwijtschelding belastingen WD wil meer geld voor criminaliteit Kippentraining kan legbatterij uitbannen Meerderheid Kamer wil extra geld bejaarden Opzet bij ontploffing Delft 'Kabinet geen inzet statenverkiezingen DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 'Nog belangrijker dan belastingverlaging' DEN HELDER (GPD/ANP) - WD-fractieleider Voorhoeve wil dat het kabinet 60 tot 80 miljoen gulden per jaar extra beschikbaar stelt voor de bestrijding van misdaad, terreur en vandalisme. Dat geld moet komen boven de al afgesproken extra uitgaven, oplopend van 50 miljoen dit jaar tot 125 miljoen in 1990. Hij vindt dat nog belangrijker dan een belastingverlaging. Voorhoeve zei dit gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Den Helder. TILBURG (ANP) - De Tilburgse politie na een uitgebreid onder zoek een 41-jarig staflid van de zwakzinningeninstelling Piusoord ontmaskerd als het brein achter een reeks van incidenten en intri ges rond het afscheidsfeest van de directeur-geneesheer Wijnheymer. Aan zijn afscheid en tevens 25-jarig jubileum gingen laster- en dreig brieven, het lek steken van auto banden, bommeldingen bij de poli tie en zelfs het gooien van een mo lotovcocktail vooraf. Het staflid, dat een 46-jarige me dewerker tot het plegen van de wandaden overhaalde, verklaarde zijn wangedrag uit frustratie Staflid smeedde uit frustratie complot bij afscheid directeur scheidende directeur verantwoor delijk achtte. Het staflid wilde voorkomen dat het afscheid ge ruisloos en feestelijk zou verlopen. Op de dag van het afscheidsfeest, afgelopen vrijdag, werd de man door de politie aangehouden op verdenking van uitlokking tot brandstichting. Daags daarop werd hij weer op vrije voeten ge steld. de werksfeer, hij de Volgens de politie heeft de i misbruik gemaakt van zijn gezag door zijn ondergeschikte bij zijn daden te betrekken. Beide mannen worden er onder meer van ver dacht diverse leidinggevende func tionarissen van Piusoord herhaal delijk schriftelijk te hebben be dreigd. De onrust op het zwakzinni genoord begon ongeveer een maand geleden, toen lasterbrieven aan het adres van de directeur bin nen de instelling begonnen te cir culeren. Daarvoor al werden op 23 december de autobanden van Wijnheymer lek gestoken. Een paar dagen voor het afscheidsfeest werd met een molotovcocktail brand gesticht in een keet op het feestterrein. Op dezelfde dag kwa men op het politiebureau in Til burg verscheidene meldingen bin nen dat er op het feestterrein bom men zouden liggen. Wat zich*in het verleden precies heeft afgespeeld tussen het staflid en de genees heer-directeur kon de politie giste ren niet zeggen. "Maar zeker is dat dc man behoorlijk gefrustreerd is. Hij is volledig door het lint ge gaan". Het CDA voelt er weinig voor aan de wens van zijn coalitiepartner te gemoet te komen. Het CDA-ka- merlid Van den Burg zei zich te verbazen over de wens van Voor hoeve. "De WD is nog maar een half jaar geleden akkoord gegaan met de 125 miljoen die we hebben uitgetrokken voor bestrijding van de criminaliteit. Mij zijn geen nieu we gegevens bekend, op grond waarvan we nu meer geld zouden moeten uittrekken. Ook de WD heeft mij geen nieuwe gegevens verschaft". Van den Burg ver moedde dat deze nieuwe eis van de WD bedoeld is om wat meer kie zers te trékken bij de komende sta tenverkiezingen Ook PvdA-kamerlid Kosto ver moedt dat. In een reactie zei hij dat hij zijn fractie zal vragen Voorhoe ve aan zijn woord te houden en al vóór de statenverkiezingen te pro beren de extra uitgave 'rond te krij gen'. Als dat pas na de statenver kiezingen gebeurt, zal de WD wel weer afdingen op zijn eis, aldus Kosto. Hij wees er net als Van den Burg op dat de WD een half jaar geleden éen regeerakkoord heeft ondertekend. Een poging van de PvdA om meer geld voor de beta ling van overwerk bij de politie los te krijgen, stuitte een paar maan den geleden nog op verzet van de liberalen. Nu is het een van de pun ten die Voorhoeve noemt, zo signa leerde Kosto. Volgens Voorhoeve hoeven de extra uitgaven niet ten koste hoe ven te gaan van de afgesproken vermindering van het overheidste kort. Wel verdient de bestrijding van de criminaliteit volgens hem op dit moment voorrang boven de WD-wens tot verlaging van de be lastingen. Voorhoeve kwam giste ren met een aantal onderdelen waaraan de WD het extra geld wil besteden. Hij noemde daarbij meer politie op straat, vooral 's nachts en in de weekeinden; automatisering bij de politie waardoor deze doel matiger en efficiënter kan werken; uitbreiding van het overwerk door de politie om het percentage opge loste misdrijven te verhogen. Dat getal ligt nu bij 23 procent van de gemelde misdrijven; bestrijding van de zware criminaliteit door be tere regionale samenwerking, au tomatisering en communicatie; door de inzet van extra personeel en modern materieel bij de Centra le Recherche Informatiedienst een betere bestrijding van terreur en zware criminaliteit op nationaal en internationaal niveau bewerkstelli gen en een betere opvang van jeug dige criminelen. Voorhoeve gelooft, net als het kabinet, dat de criminaliteit de laatste twintig jaar sterk is geste gen, onder meer door het vervagen van het normbesef. Handhaving van de'rechtsregels, voor de WD een hoofdtaak van de overheid, wordt daardoor een moeilijke zaak. Hoewel de overheid sinds 1982 meer geld beschikbaar heeft ge steld voor criminaliteitsbestrij ding, vindt de WD-kamerfractie deze inspanning nog onvoldoende. De liberale fractieleider gelooft dat naast het beschikbaar stellen van meer geld ook het bestaande bëleid geïntensiveerd moet wor den. Daartoe zouden de huidige middelen efficiëfiter gebruikt die nen te worden. Burgers en bedrij ven kunnen verder door betere preventie, beveiliging en sociale controle ook een bijdrage leveren. In het onderwijs zal voorts meer aandacht besteed moeten worden aan het ontwikkelen van normbe sef onder de jeugd. Minder doden in de landbouw DEN HAAG (ANP) - In de Nederlandse landbouw zijn vorig jaar volgens cijfers van de Arbeidsinspectie van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, 23 doden gevallen. In de twee voorgaande jaren waren dat er achtereenvolgens vijf en twee meer. Onder de slachtoffers waren vijf kinderen jonger dan 16 jaar. Landbouwtrekkers vormen ondanks een aantal aangebrachte beveili gingen en verbeteringen nog steeds een gevaar. Vier van de vijf kinderen vielen van een rijdende trekker of werden door een rijdende trekker over reden. Daarnaast maakten onder andere agressief vee, een vallende boom en omvallende veevoersilo en enkele andere landbouwmachines slacht offers^ DEN HAAG (ANP/GPD) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil meer geld voor ouderenbeleid. Het CDA legde gisteren bij minis ter Brinkman (wvc) gisteren een claim van 100 miljoen extra neer, te zullen doen zoals fractieleider De Vries dit doen slagen, weekeinde al aankondigde, en kreeg daarbij de steun van de PvdA. Alle fracties waren het er over eens dat het toenemend aan tal ouderen tot grote problemen in de financiering van de ouderen zorg kan leiden. Het beleid van de regering, dat erop is gericht om ou deren zo lang mogelijk zelfstandig te laten zijn, kan rekenen op ka merbrede steun. Maar WD-woordvoerster Terp stra zei dat 'zelfs als het beleid vol ledig zal slagen, dan nog is het zeer twijfelachtig of het thans beschik bare budget voldoende zal zijn'. Ook SGP. GPV en RPF uitten hun zorgen over de budgettaire ruimte voor ouderenzorg. Van der Vlies (SGP) vroeg in een motie om meer geld voor de gezinsverzorging. Minister Brinkman zei zijn best m het beleid te constateerde dat door de Kamer geen concrete aanbevelingen waren gedaan wat betreft de vraag waar het extra geld vandaan moet komen. Brink man denkt aan hogere eigen bij dragen van de bejaarden zelf. Ook door het verhogen van sociale pre mies kan meer geld voor de oude renzorg beschikbaar komen. Brinkman verwacht mogelijke oplossingen in het advies van de commissie-Dekker, die opzet en fi nanciering van de gezondheids zorg doorlicht en over enkele maanden aan het kabinet zal rap porteren. Het CDA wil dit advies afwachten. Amsterdam ten strijde tegen de hondepoep AMSTERDAM (ANP) - Am sterdam wil de hondepoep aan pakken. Met een drietal maat regelen willen burgemeester en wethouders het probleem te lijf gaan. Kern van de voorstellen is dat de vervuiler, de hondebe- zitter, betaalt. De politieverordening krijgt een bepaling die eigenaren van honden verplicht buiten een hulpmiddel bij zich te hebben, waarmee de grote boodschap van hun viervoeter direct kan worden verwijderd. Aan welke hulpmiddelen wordt gedacht wordt in het midden gelaten. De voorstellen behelzen ook de herinvoering van de honde penning, uitbreiding van de controle en 'wildroosters'. die het honden onmogelijk maken parken en ander groen te betre den. Het Amsterdamse honde bestand heeft volgens de ge meente een poepproduktie van 10.000 kilo per dag. Jaarlijks wordt er zo'n vijf miljoen keer ingetrapt, zo heeft ht college becijferd. De voorstellen van het college zijn een uitwerking van een nota hierover van het toenmalige raadslid Ten Have (D66). Ten Have is thans coör dinerend wethouder milieuza ken. Het voordeel van de honde penning is volgens de wethou der en zijn collega's dat aan de hand hiervan hondenbelasting kan worden geïnd. Ook kunnen eenvoudiger eigenaren van los lopende honden worden opge spoord. Het interieur van de flat na de ontploffing 's morgens vroeg. De Uvee i ontploffing gebeurde, zijn als gevolg daarvan om het leven gekomen. DELFT (ANP) - De twee Indonesi sche studenten die gisteren om kwamen bij een onploffing in een wooneenheid aan de Geitenkamp te Delft, zijn het slachtoffer gewor den van een misdrijf. Bij sectie heeft de politie dodelijke verwon dingen vastgesteld die niet van de ontploffing komen. De explosie zelf is veroorzaakt door benzine en de politie denkt daarbij aan een brandbom. Beide mannen, 21 en 22 jaar oud, zijn afkomstig uit Indonesië en door hun ministerie van Technolo gie naar ons land uitgezonden. Ze studeerden Informatica en Lucht en Ruimtevaarttechniek aan de Technische Universiteit te Delft. Van de daders ontbreekt elk spoor. Volgens een woordvoerder van de TU studeren in Delft 350 a 400 jon ge mensen uit Indonesië waarvan 100 tot 110 door het ministerie van Technologie in hun vaderland naar ons land zijn uitgezonden. De onploffing vond 's morgens vroeg plaats en werd gevolgd door een steekvlam De bewoner vond onmiddellijk de dood, terwijl zijn op bezoek zijnde vriend met zware brandwonden werd overgebracht naar het Zuiderziekenhuis in Rot terdam. Hij overleed later op de dag. De politie heeft na overleg met de officier van justitie het re- cherchebijstandstema ingescha keld. Onderzoek naar vervanging van zieke leraren DEN HAAG (GPD) - De onder wijsbonden ABOP, KOV en PCO beginnen vandaag bij ongeveer 800 scholen in het land een onderzoek naar de gevolgen van de bezuini gingen op de vervanging van zieke leerkrachten in het basisonderwijs. Sinds 1 januari van dit jaar geldt voor de basisscholen een regeling van wachtdagen in geval van ziek te of verlof van onderwijzend per soneel. Scholen met negen leer krachten of meer mogen een afwe zige collega pas na twee dagen ver vangen; scholen met minder dan negen leerkrachten mogen dat na één dag doen. De onderwijsvakorganisaties hebben ernstige bezwaren tegen deze bezuinigingsmaatregel, om dat de wachtdagen in de praktijk voor grote organisatorische en on derwijskundige problemen zorgen. Om een goed beeld te krijgen van de aard en omvang van de proble men is aan de ongeveer 800 scho len (dat is 10 procent van de basis scholen) gevraagd bij te houden op welke manier de vervanging van zieke of met verlof zijnde onderwij zers wordt geregeld. De scholen krijgen daarvoor in- vulformulieren waarop de oplos singen die zij hebben gevonden, moeten worden ingevuld. Ge vraagd wordt ook aan te geven in hoeverre het noodzakelijk was af te wijken van het minimum aantal lesuren dat wettelijk voorgeschre ven is, of ouders begrip hadden voor het bijvoorbeeld naar huis sturen van kinderen en hoe vaak het voorgekomen is dat aan perso neelsleden geen verlof kon worden verleend. Het ligt in de bedoeling de for mulieren begin mei op te halen. In de loop van die maand worden dan de resultaten van deze steekproef bekendgemaakt. DEN HAAG (GPD/ANP) - D66-lei- der Van Mierlo vindt het 'buitenge woon onjuist' als het kabinet-Lub- bers inzet wordt van de komende provinciale verkiezingen. WD-lei- der Voorhoeve heeft vorige week de kiezers gewaarschuwd voor het gevaar dat de coalitie de meerder heid in de Eerste Kamer zal verlie zen. "Naargelang het de positie van de partijen uitkomt, wordt in toe nemende mate aan een verkiezing een andere betekenis toegekend dan zij heeft", aldus Van Mierlo gisteren tijdens een verkiezingsbij eenkomst van zijn partij in Leeu warden. Hij erkende overigens dat de landelijke imago's van de partij- WONINGZOEKENDEN (ANP) - en de uitslag van de verkiezingen Het aantal woningzoekenden is de in hoge mate zullen bepalen, afgelopen vijf jaar met tien procent Van Mierlo is bang dat door de gestegen tot 360.000. Deze groep opstelling van sommige partijen de woont in bij anderen of is veroor- kiezers in verwarring worden ge deeld tot kamerhuur. Het totale bracht. "Wanneer het voortbestaan aantal woningzoekenden is met elf van het kabinet inzet van de ver procent gestegen tot 1,11 miljoen, kiezingen wordt, wordt het kie- Het verschil van 750.000 bestaat uit zerscorps in verlegenheid ge- huishoudens die wel een woning bracht. Vooral daar waar in de pro hebben, maar naar een andere op vincies andere samenwerkingsver- zoek zijn. Dat blijkt uit gegevens banden bestaan, zoals in Drente en die het CBS gisteren publiceerde Groningen, waar PvdA, WD en D66 prima samenwerken". Van Mierlo vindt overigens dat de regering niet hoeft op te stap pen, als de coalitie de meerderheid in de Eerste Kamer verliest. Wel zal het kabinet dan zijn oor meer te luisteren moeten leggen bij de op positie in de Tweede Kamer. De D66-fractievoorzitter in de Eerste Kamer, Vis, voelt er niets voor het stemgedrag van de fractie te wijzigen, alleen maar om het ka binet ten val te brengen. "Ons stemgedrag blijft zoals het was: in het politieke spoor van het stemge drag in de Tweede Kamer, tenzij er tussen beide fracties een wezenlijk verschil van mening over een zaak is, of als er tussen beide behande lingen totaal nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen", aldus Vis tij dens de bijeenkomst. ADVERTENTIE WAGENINGEN (ANP) - Door training zijn kippen ertoe te be wegen hun eieren ook in minder aantrekkelijke nesten te leggen. Leghennen voelen zich het meest thuis in beschutte nesten, die voorzien zijn van strooisel. Als ze daarin beginnen, kan de pluimveehouder na verloop van tijd echter probleemloos over schakelen op voor zijn bedrijfs voering aantrekkelijker nesten, zoals de zogenoemde 'wegrolnes- ten'. De meeste kippen nemen die nesten dan voor lief en blij ven daarin leggen. Dat blijkt uit een met financië le steun van het fonds Welzijn Landbouwhuisdieren uitge voerd onderzoek naar het leg- en nestgedrag van kippen, waarop de Apeldoornse biologe Rietveld morgen promoveert aan de Landbouwuniversiteit Wagenin- gen. Volgens de biologe brengen de onderzoeksresultaten alterna tieven voor de omstreden legbat terij dichterbij. Kippen die op de grond zijn ge huisvest (bij voorbeeld in schar- relschuren) leggen hun eieren lang niet altijd in daarvoor be stemde nesten. Zeker als die nes ten door de kippen niet in orde bevonden worden (bij voorbeeld stalen nesten en nesten met een scheve glazen bodem waaruit de eieren wegrollen), is er sprake van veel 'grondeieren'. Dat zijn her en der verspreide liggende eieren die daardoor kwetsbaar der zijn, sneller vervuilen en door de pluimveehouder moeilij ker te verzamelen zijn. Zolang een groot aantal kippen eieren buiten de nesten blijft leg gen, is het volgens mevrouw Rietveld in verband met de daar aan verbonden bezwaren op het gebied van bedrijfsvoering en hygiëne ondenkbaar dat pluim veehouders hun legbatterijen vervangen door een alternatieve huisvesting, zoals het etagesys teem Dat etagesysteem zit volgens Rietveld tussen de scharrel- schuur (met voor kippen aan trekkelijke nesten) en de legbat terij (met nesten waaraan kippen blijkens het gedragsonderzoek een hekel hebben) in. De leghen nen worden gehuisvest in een schuur met vloeren op drie ver schillende niveaus. De kippen beschikken over meer bewe gingsvrijheid dan in de legbatte rij, terwijl per vierkante meter toch drie keer zoveel kippen ge houden kunnen worden als in een scharrelschuur. Probleem bij het etagesysteenv is tot nu toe echter dat de pluim veehouder niet de gebruikelijke methode voor het verzamelen van eieren kan toepassen. "Kip pen pikken de onaantrekkelijke scheve stalen nesten, waaruit eieren wegrollen naar een lopen de band, niet", aldus de biologe. Uit studie blijkt volgens haar echter dat dit probleem na enige training van de leghennen vrij wel volledig kan worden opge lost. Door de dieren op het moment dat ze aan de leg raken geduren de een bepaalde periode eerst in beschutte en van strooisel voor ziene nesten tot volwaardige leg hen 'op te leiden', hebben ze na verloop van tijd geen enkel pro bleem meer met wegrolnesten. "Dan zijn zowel boer als kippen tevreden", aldus de biologe. Het etagesysteem is naar haar mening daarom het meest aan trekkelijke alternatief voor de legbatterij omdat het de kippen meer bewegingsvrijheid biedt zonder dat dit voor de pluimvee houder leidt tot problemen op het gebied van bedrijfsvoering. In de komende jaren zal het sys teem volgens de biologe verder moeten worden ontwikkeld en getest. Binnen 20 jaar kunnen naar haar mening alle pluimvee houders op het diervriendelijker huisvestingssysteem zijn overge schakeld. De regels om in aanmerking te komen voor kwijtschelding van rijksbelastingen en ook onroerend-goed belasting zijn veranderd. Nieuw is nu ook dat de ontvanger der rijks belastingen beslist als het gaat om onroerend goed belastingea De directeur der rijksbelas tingen in uw regio beslist als het gaat om andere belastingen of heffingen. In de folder "kwijtschelding van belasting" wordt u dit uitgelegd. Deze folder (en het kwijtscheldingsformu lier) is te verkrijgen bij de BelastingTelefoon (06-0543, elke werkdag bereikbaar van 8 tot 5 uur, gratis!) en bij uw ontvangkantoor der rijksbelastingen. ELKE WERKDAG VAN 8 TOT5 EN GRATIS Publikatie van de Belastingdienst

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3