'Het is nu even een goudmijntje' Israël 'bestormt' berg Hermon voor dagje skiën Reportage Nederlandse bedrijf Viking enige f ull-tiiiie^ schaatsen! abiikaut van Europa Tien docenten voorlopig niet bij priesteropleiding DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 Viking-direc teur Jaap Haver- kotte: "Als u me kunt vertellen hoe hard het de ko mende winter gaat vriezenweet ik hoeveel schaat sen ik moet ma ken". (fotoGPD) voor vrouwen en veteranen, zou sneller zijn dan de conventionele schaats. Het rijdt veel makkelij ker omdat je een soort loopeffect hebt. "Ik kan er vrede mee heb ben dat de schaats nog niet ge bruikt mag worden bij wedstrij den. Je zou rijders, die over de klapschaats kunnen beschikken aanmerkelijk bevoordelen". Om de technische grenzen van wedstrijdschaatsen af te tasten heeft Viking vrij recent een on derzoek laten uitvoeren door TNO. Dit technologisch instituut maakte desgevraagd enkele zeer hoogwaardige 'proefstaaltjes' met meer glijmogelijkheden dan de huidige wedstrijdschaatsen. Het onderzoek kostte 20 mille en dat is voor Havekotte nog wel te doen. De produktie van dergelij ke geavanceerde glij-ijzers zou handenvol geld kosten en pro- duktiplannen heeft hij dan ook nog niet.. Ook uit sportieve overwegin gen voelt de Viking-directeur er niets voor om superschaatsen te gaan maken. "Nü heeft iedereen dezelfde handicap. Aan wie moet ik zo'n superschaats gwen. Aan de Nederlanders? D; zijn de Russen kwaad en andersom. We moeten voorkomen dat in het schaatsen, evenals in de auto-ra- cerij, het materiaal belangrijker wordt dan de menselijke inzet. Laat Hein Vergeer maar flink werken voor z'n kampioenschap. Van mij krijgt hij geen super- schaats". overuren, de 38-urige werkweek in hun cao (voor de kleinmetaal) ten spijt. Geen vakbond, die er wat van zegt. "Een vakbond", roept Havekotte uit, "wat is dat? Wij hebben werknemers die meedenken. Mensen die niet meedenken moeten niet in een seizoenbedrijf gaan werken. Die overuren halen we in de zomer wel weer in. Daar moet je geen strakke regels voor hanteren". Goudmijntje Het bedrijfsresultaat van Vi king staat of valt met het weer. Wanneer de winters een aantal jaren achtereen zacht zijn, dan is er sprake van flinke verliezen. "Nu is het weer een goudmijntje, maar je kunt er donder opzeggen dat binnen afzienbare tijd het weer minder is. Gemiddeld is de rentabiliteit laag, net genoeg om je hoofd aardig boven water te houden". Van de totale produktie wordt eenderde in Weesp gemaakt. De rest komt uit Japan en Roeme nië, waar Viking-schaatsen in li centie worden gemaakt. Uit deze landen komen vooral de goedko pere Viking-noren (rond de 150 gulden). Weesp legt zich toe op het 'duurdere spul. tot zo'n 950 gulden. "Een schaats is eigenlijk een produkt dat in de verdom hoek zit. De consumenten ver wachten leren schoenen, die be ter zijn dan loopschoenen en wil len er ook nog eens een eerste klas schaats onder hebben voor weinig geld. De loonkosten moe ten zo sterk worden beperkt dat een Nederlandse werknemer voor dat geld ze niet eens op zou willen tillen. Daarom moet je voor de goedkopere schaats naar andere landen uitwijken", aldus Havekotte Ondanks het feit dat interna tionale kampioenschappen op de 400-meterbaan deelnemers uit tal van landen aantrekken, is de buitenlandse markt voor sehaat sen zeer beperkt. "Het is Holland en nog eens Holland", verzucht Havekotte, die overigens zelf een liefhebber is van toertochten. "De Russen hebben hun eigen schaats, behalve de nationale se lectie, die rijdt Viking. In Noor wegen zie je geen mens op de kunstijsbaan. In de winter loopt daar iedereen op latten door de bossen en dat kan ik me goed voorstellen. En in de Verenigde Staten heb je helemaal geen schaatscultuur. Daar vinden ze het kijken naar schaatswedstrij den net zo spannend als het kij ken naar groeiend gras". Viking voert jaarlijks hooguit 2000 paar schaatsen uit Gewoon De sfeer bij het Weesper be drijf is informeel. De organisatie is 'plat': weinig hiërarchie en ze ker geen 'dure jongens' op niet- produktieve afdelingen. Ieder een doet van alles. Ook Havekot te. Tijdens een rondgang door het bedrijf praat hij met een ver koopleider over bestellingen, en beoordeelt vrijwel tegelijkertijd een kapotte schaats die een klant heeft gebracht. Het produkt schaats verandert nauwelijks, of het nu om Friese doorlopers gaat of om noren. Voor innovatief ondernemer schap lijken de marges klein. Be drijfseconomisch is het ook wei nig aantrekkelijk om veel geld in research te st.eken. "We verko pen ongeveer 5000 dure schaat sen aan wedstrijdrijders en fer vente liefhebbers. Moetje nou in zo'n beperkte markt tonnen in vernieuwing gaan steken? De massa interesseert het geen moer of je met een nieuw type schaats een seconde sneller op de tien duizend meter kunt rijden. De mensen willen gewoon een goe de schaats met een schoen die makkelijk zit. Dat wil overigens niet zeggen dat we stilzitten. De schaats is natuurlijk geen achter lijk produkt zoals wel eens wordt beweerd. Maar het zal altijd een dun staaltje blijven dat over het ijs glijdt" Klapschaats Een revolutionaire vinding, overigens niet van Viking, is de klapschaats waarmee Havekot- te's bedrijf- druk aan het experi menteren is. De klapschaats, die verboden is in de marathons voor A-rijders en in wedstrijden WEESP - Als er een branche afhankelijk is van de conjunctuur van het weer, dan is het wel de schaatsenmakerij. Bij strenge vorst slurpt de afzet in rap tempo de jaar- voorraad op. Maar o wee, als het een kwakkelwintertje wordt. Er zijn niet veel ondernemers die tegen een dergelijke grillige markt bestand zijn. "Het wemelt in Nederland van de managers, die zeggen te weten hoe je een schaatsfabriek moet runnen. Maar het feit dat wij de enig overgebleven schaatsfabriek in Europa zijn, zegt genoeg zegt directeur Jaap Havekotte van de Viking Schaatsenfabriek in Weesp. Viking heeft in de loop der jaren een ijzersterke positie op de schaatsmarkt veroverd. Het be drijf, vlak na de oorlog opgezet door Havekotte's vader, destijds een topschaatser, heeft vrijwel een monopoliepositie als het gaat om de 'betere noren'. Op een enkeling na rijden alle topschaat- sers in de wereld op Viking. Alle wereldrecords zijn gebroken op de in Weesp vervaardigde schaatsen. De verklaring van Ha vekotte: "We passen bepaalde grappen toe waardoor onze schaatsen sterker zijn dan ande- door Harry Meijer De schaatsenfabrikant heeft dit seizoen bepaald geen klagen. Als gevolg van de strenge vorst vlogen de schaatsen de afgelo pen weken de winkel uit. Viking verwacht dat deze winter een re cordverkoop van 80.000 paar no ren. Vorig jaar waren dat er 73.000 en in '85 60.000. Voor eind dit jaar wordt gerekend op een omzet van 90.000 paar schaatsen. De produktie strekt zich uit over het hele jaar. "Maar deze handel blijft enorm weergevoelig. Als u me kunt vertellen hoe hard het komende winter gaat vriezen, dan weet ik hoeveel schaatsen ik moet maken". Reparatie In de winter, wanneer er druk geschaatst wordt, ligt het accent op reparatie. Zelfs de sterkste schaatsen zijn niet bestand tegen scheuren in het ijs. Het streven is erop gericht om iedereen dezelf de dag nog te helpen: "Je kunt moeilijk zeggen: kom over twee weken maar terug, want dan is het seizoen misschien al weer voorbij". Het grote knelpunt voor Have kotte is dat hij, terwijl het weer zich nog geen week van tevoren laat voorspellen, zijn produktie ruim steeds anderhalf jaar voor uit moet plannen. "Voor de pro duktie van 80.000 schoenen heb je duizenden koeien nodig. Dat leer kun je niet een week van te voren bestellen". Viking is de enige fabriek in Europa, die alleen schaatsen pro duceert. Andere bedrijven ma ken schaatsen als bijprodukt. In Weesp werken twintig man, alle maal gekwalificeerde krachten. Het personeelsbestand is altijd vrij constant gebleven. "Ervaren schaatsenmakers pluk je niet van de straat. We hebben nauwe lijks verloop. Je komt hier men sen tegen die al dertig jaar bij de zaak zijn". In tijden van een 'lauwe' markt - er zijn.jaren geweest dat Viking slechts een paar duizend schaat sen verkocht - probeert Have kotte vervangende opdrachten te krijgen. Bijvoorbeeld stanswerk voor andere metaalbedrijven. Meestal lukt het wel om de ma chines aan de gang te houden. In de winter is het topdrukte. Het personeel maakt dan heel wat Drukte op de Does bij Hoogmade. Tot genoegen van Haverkotte rijdt het merendeel van de schaatsers op zijn merk Viking. (foto Wim Dijkman) Zoals een Amsterdammer zich op een zomerse zondag klem kan rij den tussen Haarlem en Zandvoort, zo moesten tal van Israëli het afge lopen weekeinde uren doorbren gen in een kilometers lange file voor de berg Hermon. Niet op zoek naar zee en strand, want dat kan praktisch het hele jaar, maar ver langend naar de sneeuw. Maar liefst zestienduizend zich per auto door Taco Slagter voortbewegende skifanaten ver stopten niet alleen de smalle we gen in Noord-Galilea, maar prop ten zich ook vast voor de enige ski lift in het gebied. Zo hoog liepen zelfs de emoties op om slechts één afdaling te maken, dat de politie vijf keer in de lucht moest schieten om de met skistokkende zwaaien de en met ellebogen in magen por rende menigte tot orde te manen. Er was ook heel iets bijzonders aan de hand. Sneeuwstormen had den de 2000 meter hoge berg op de grens met Libanon en Syrië ruim een week geleden geteisterd en voor een pak sneeuw van maar liefst anderhalve meter gezorgd. Dik genoeg dus voor uniek skiple zier in een land, waar je aan de zuidelijk punt op hetzelfde mo ment in de zon kunt bakken. Maar omdat iedereen op dezelfde ge dachte kwam, draaide het voor duizenden uit op een dagje file rij den, al dan niet met schade door kop-staart-botsingen. De meegeno men boterhammen moesten zij noodgedwongen in de berm nut tingen tussen de nu al bloeiende boterbloemen op de Golanhoog- vlakte in plaats van in de papperi- Dat op de berg Moriah in Jeruza lem ooit de tempel van de joden heeft gestaan, dat het nu een heili ge plaats voor de moslims is en dat Jezus in Nazareth heeft gewoond, zijn bekende feiten voor de wereld burger. Maar dat je in het heden- Israël ook kunt skiën is het algemeen een fenomeen ar weinigen hebben gehoord. Dat werd ook pas moge lijk na de Zesdaagse Oorlog van 1967. Toen veroverde Israël ten koste van zeer grote verliezen de berg Hermon op de Syriërs. Jaren later vestigde zich in de buurt van de berg een moshav (een agrari sche coöperatie) die wel brood zag in de exploitatie van een deel van dit gebergte als wintersportgebied. Maar daar ging een lijdensweg aan vooraf en nog zijn de proble men nog niet opgelost. Ten eerste is de berg militair terrein en moet de moshav zich onderwerpen aan de regels die defensie heeft be paald. Verder zijn de sneeuwcondi- ties niet elk jaar zo goed dat er kan worden geskied. Gemiddeld zijn er per winter slechts tussen de dertig en negentig geschikte dagen. Het laat zich al raden: vanwege de zachte winters van de afgelopen ja ren was de enige piste te weinig in gebruik geweest om de bedrijfs voering rendabel te houden. Kort om de moshav leed grote verliezen en was genoodzaakt het gebied de afgelopen twee jaar gesloten te houden. Maar aan Israels enige winterver maak was een te groot prestige ver bonden om de zaak voor altijd op te geven. Via leningen en bezuini gingen op de accomodatie werden vorige jaar voorbereidingen getrof fen om het wintersportoord weer te openen. En de weergoden waren de moshavnikken gunstig gezind. Vanwege de onbekendheid met de heropening van de piste kwamen aanvankelijk maar weinig Israëli's opdagen, maar daaraan kwam deze maand een einde toen de via de ra dio melding werd gemaakt van de sneeuwval op de Hermon. Wie gewend is in Europa de win tersport te bedrijven zal op de Her mon bedrogen uitkomen. Maar toch is de enige piste lang en soms zelfs voor de geoefende skier moei lijk genoeg om de aardse beslom meringen even als sneeuw voor de zon laat verdwijnen. Dat laatste was zondag trouwens letterlijk het geval. Want de warme woestijn wind, in het Midden Oosten „gam- sien' genoemd, die aan de voet van de Hermon voor 25 graden boven nul zorgt, miste zijn effect op de piste niet. Een t-shirt was nog te warm om je door de. veel energie kostende papperige sneeuw te per- In de lift, die er een kwartier over doet om de top de bereiken, is on der een brandende zon ook even tijd voor een overpeinzing. Wantje realiseert je dat niet ver van dit drielandenpunt tot de tanden toe bewapende Israëlische en Syrische legers tegenover elkaar staan, op voet van oorlog. Je zit met een Druus in die stoeltjeslift. Een aar dige jongen, behorende tot een moslimsekte en van oorsprong een Syriër. Maar sinds de annexatie van de Golan en de Hermon is hij met een Israëlische identiteits kaart opgescheept. Toch vindt hij dat niet erg; nu kan hij ongestoord skiën. Met Is raëli's. ..Magpatli', zegt hij in vloeiend Hebreeuws, „wat maakt mij dat uit'. En vlak voordat we moeten uitstappen voegt hij er in gebrekkig Engels aan toe: „Oorlog is maar niks". Hij zoeft weg, valt even verderop vanwege een al te gedurfde, krabbelt weer overeind en grijnst breed. Een dergelijke conversatie in een stoeltjeslift, mijmer je nog even, moet toch ook eens mogelijk zijn 'tussen een Israëlische en een Syri sche soldaat. Ook zij skiën. Maar op voor ons onzichtbare pistes aan de andere kant van de Hermon. En niet ter ontspanning, maar ter voorbereiding van het onverhoop te gevecht op deze voor beide le gers zo uiterst strategische, moei lijk in te nemen berg. Tien docenten van de Katholie ke Theologische Hogeschool in Utrecht mogen voorlopig geen les geven aan de niet-academische priesteropleiding van het aarts bisdom Utrecht en het bisdom Groningen. Eerst moet worden nagegaan of zij voldoen aan de Vaticaanse normen voor docen ten aan priesteropleidingen. Zo mogen vroegere priesters die geen dispensatie van de celi- baatsgelofte hebben gekregen niet aan een priesteropleiding doceren. Mr. E. Tnetsch, secretaris van de Katholieke Theologische Ho geschool Utrecht, kreeg van kar dinaal Simonis een mededeling hierover. De niet-academische priesteropleiding voor mannen zonder vwo is een onderdeel van de priesteropleiding van het aartsbisdom en het bisdom Gro ningen. De meeste colleges wor den sinds 1985 verzorgd door do centen van de genoemde hoge school. Om problemen met het studie rooster te voorkomen, vroeg het bestuur van Simonis duidelijk heid over de vraag of ook ande ren aan de opleiding les mochten geven. Daarop is aan 10 van de 35 docenten van de Katholieke Theologische Hogeschool voor lopig een doceerverbod opge legd. Simonis zal de komende tijd in persoonlijke gesprekken zelf nagaan of de betrokkenen voldoen aan de kerkelijke nor men. Zij kunnen aan de Utrecht se hogeschool les blijven geven. President-curator professor dr. A. G. Weiier voorspelde al twee jaar geleden, dat de samenwer king tussen de hogeschool en de niet-academische priesteroplei ding spanningen zou geven. Veel zou afhangen van de bereidheid van hogeschool-docenten om aan de priesteropleiding les te geven. De hogeschool zelf wacht nog altijd op kerkrechtelijke er kenning als priesteropleiding. Vraag aan Simonis Naar het oordeel van de stichting 'De Kringen' heeft kar dinaal Simonis met zijn uitlating over het al of niet verhuren van woonruimte aan homofielen zich schuldig gemaakt aan 'morele discriminatie', ook al omzeilt hij in zijn letterlijke tekst de 'wette lijke strafbaarheid'. 'De Kringen' is een landelijk verband van 30 kringen voor on geveer 450 homoseksuele men sen. Het werd in 1963 opgericht als een pastoraal initiatief van de predikanten A. Klamer en A. Brussaard (beiden overleden). Veel mensen met een godsdien stige achtergrond zijn lid van zo'n kring, maar het verband staat open voor iedereen. Advi seur is de Nijmeegse gerefor meerde predikant H. Lugtigheid. Het lijkt op een 'offensief, "vooral gericht tegen hen die tot de Rooms-Katholieke Kerk be horen", zegt het verband in zijn reactie op Simonis' woorden. Vraag aan de kardinaal: "Hoe kan het juist ontgaan wat tal van homo- en heteroseksuelen, christenen en met-christenen niet ontgaat, namelijk dat u een weg inslaat die met veroordeling begint maar waarvan het einde niet is te voorzien?" "Lijkt het u niet nuttig gesprekken te voeren die kunnen leiden tot betere in formatie en tot een standpunt dat getuigt van meer helderheid, inzicht en Godsvertrouwen?" - 'De Kringen' vraagt zich af hoe Simonis als aartsbisschop kan functioneren als hij de homosek sualiteit zo duidelijk beschouwt als een bedreiging voor de sa menleving, "terwijl die samenle ving gezond genoeg is om uw aanvallen te doorzien". "De sa menleving zal eerder de woorden van de kardinaal zien als een be dreiging. Ze doen denken aan de begin deze eeuw gepropageerde volledige en onvervalste toepas sing van de kerkelijke leer op al le terreinen van het leven". Brief bisschoppen over oecumene In een vandaag verschenen brief over 'onze oecumenische opdracht' blijven de rooms-ka- tholieke bisschoppen van Neder land de toelating van niet-rooms- katholieken tot de eucharistie af wijzen. "Wij moeten - in gewone omstandigheden - eerst tot vol doende overeenstemming in ge loven en tot voldoende kerkelijk samenleven komen om samen de blijdschap van de ene tafel met onze broeders en zusters in ande re kerken en kerkelijke gemeen schappen te kunnen genieten". Volgens de rooms-katholieke richtlijnen kunnen individuele leden van reformatorische ker ken, zoals de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken, al leen in een situatie van 'grote geestelijke nood' tot de eucharis tie worden toegelaten. Maar ge woonlijk staan rooms-katholie- ken slechts een paar mogelijkhe den voor gezamenlijke diensten ter beschikking, met name ge- beds- en woorddiensten. De bisschoppen keren zich ook tegen het 'interkerkelijk' of 'oecumenisch' doopsel. "Door het doopsel wordt men opgeno men in een concrete kerk als in een geestelijk thuis. Een kerk die de grenzen van de verdeeldheid overstijgt is er nog niet". Uitgebreide aandacht beste den de bisschoppen aan het ge mengde huwelijk. Het enig mo gelijke is, dat de partneers el- kaars kerkelijke binding in alle opzichten respecteren. Ouders zijn zelf verantwoordelijk waar hun kind het doopsel zal ontvan gen. "Maar gemengd gehuwden moeten rekening houden met het voorschrift voor de katholie ke partner dat hij of zij al het mo gelijke doet om de kinderen in de Rooms-Katholieke Kerk te la ten dopen en op te voeden". De bisschoppen houden prin- cipieel vast aan de katholieke school. "Als echter het voortbe staan van zo'n school door ge brek aan leerlingen in gevaar komt, ligt oecumenische samen werking voor de hand". De bis schoppen waarschuwen dan wel voor een 'gemeenschappelijk mi nimum'. De katholieke kinderen moeten vertrouwd worden ge maakt met de katholieke prak tijk, vooral van de 'sacramentele geloofsbeleving'. Hervormde Kerk: beroepen te Leeuwarden-Huizum en Gou- tum-Swichum M. ter Haar Wol- vega; aangenomen het beroep voor geestelijke verzorging in de Van Mesdag-kliniek te Gronin gen kandidaat G. H. Bouwman aldaar, naar Zwartebroek A. P. Voets Kootwijk. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Zuidwolde (Gr.) kandidaat L. Kramer Wilsum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Enschede J. Kruidhof Hardenberg. Christe lijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Broek op Langedijk/ Alkmaar J. Plantinga Leeuwar den, te 's-Gravenzande R. van Beek Veenendaal; bedankt voor Vlaardingen J. Brons Urk - In Oosterbeek is, 49 jaar oud, de gereformeerde predikant dr. L. Oranje overleden. Hij was sinds mei 1983 als industriepre dikant in dienst van de interker kelijke stichting 'Evangelie en Industrie' in Gelderland. Paardenrennen. De raad voor maatschappelijke vragen van de Kerk van Engeland zal zich verzetten tegen mogelijke invoering van paardenrennen op zondag met mogelijkheid tot gokken. De belangenorganisatie van paardenliefhebbers heeft voor de zoveelse keer gepleit voor het toestaan van rennen op zondag. De Anglicaanse Kerk is tegen elk voorstel dat wedden schappen op zondag mogelijk maakt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2