Soms leek het wel ganzenborden Elektronische toekomstmuziek Fraaie cabriolet als trekpleister Kwartet bijzondere noviteiten Drijven op Olympische golven Yugo's naar 'Amerikaanse' normen Uiterste ambitieus uitgangspunt Nog steeds groeiende legende Het nieuws moet nog komen' AUTO 'ai 1987 1985 1986 Het sierlijke vlaggeschip van Subaru: XT Turbo 4WD. Subaru Nederland heeft ter gelegen heid van het 12,5 jarig bestaan een klein, maar kostelijk boekje laten sa menstellen. 'Kroniek van vallen en opstaan bij gelegenheid van het koperen jubileum van een succesvol auto-importeur', heet het met veel gevoel voor relative- In deze brochure worden de merk waardige mijlpalen in de korte geschie denis van dit Japanse merk nog eens in herinnering geroepen. Het leek wel een spelletje ganzenborden. Elke keer als het merk dacht een eind op weg te zijn kwam het weer in de put of in de ge vangenis terecht: terug naar af. Met 1980 als absoluut dieptepunt met een afzet van maar 300 auto's in Nederland. In augustus van dat jaar benoemde Misuca Europe een nieuwe manager: Jim Coert. Zijn opdracht was duide lijk. Puinruimen en opnieuw begin nen. Hij vond een chaos, administratief en organisatorisch. Toch durfde hij de uitdaging aan. In februari 1981 wilde hij zich op de RAI groots manifesteren. Het ging bij na niet door. Bijna had de stand er leeg en verlaten bij gestaan. Vlak voor de opening van de ten toonstelling kwam er op de stand na melijk een telefoontje binnen, dat Sub aru Nederland failliet was verklaard. Het gebouw in Heemstede was verze geld. 'Alsof er een wereld instortte', herinnert Jim Coert zich. Het faillissement bleek aangevraagd door een leverancier van toiletpapier. Een rekening van 600 gulden was een jaar tevoren niet betaald. Koortsachtig overleg met allerlei instanties kon de zaak net nog redden. Met de opening van de RAI kon Subaru een nieuw le ven beginnen. Wie nu op de RAI de uitgestalde rijk dom aan modellen ziet, kan zich nau welijks voorstellen dat het nog maar zes jaar geleden kantje boord was. Een uiterst compleet programma wordt nu aangeboden. Het loopt van de leuke kleine Mini- Jumbo langs de aantrekkelijke Justy via de moderne L-serie middenklas sers naar de snelle en zeer geavanceer de XT, een sierlijke coupé met vier- wielaandrijving. Met een prijslijst die loopt van 11,5 tot bijna 60 mille. Subaru Nederland (hoofdkwartier in Aalsmeer) is nu duidelijk alle tegensla gen te boven. 1985: 3.734 1986: 4.022 De simpelste Alfa is de 33 Junior met een motor t Alle beloften ten spijt: Alfa Romeo moet het op de RAI met het al bekende programma doen. Niets nieuws, dat komt pas volgende maand op de auto show in Geneve. Dus nu vier uitvoeringen van de Alfa 33, vier van de jubileumauto Alfa 75 en twee van het topmodel Alfa 90. Daar naast zijn natuurlijk ook de nog altijd populaire buitenbeentjes Sprint en Spider (beide in tweevoud) te zien. Alles bij elkaar het volledige pro gramma van Alfa Romeo op de stand, waarvan alleen de Alfa 75 2.0 Turbo Diesel nog niet eerder in ons land was te zien. De 2-liter viercilinder is voor zien van een intercooler en kan 95 paar- dekrachten produceren. Goed voor een hoge top bij laag gebruik. Alfa's toekomstmuziek klinkt niet op de eigen stand, maar op de 'tentoon- stelling-in-de-tentoonstelling'. Op de speciale show onder het motto 'Elek tronica stuurt uw auto'. Daar immers toont Alfa twee uitzon derlijke experimentele wagens: een hybridevoertuig op basis van de Alfa 33 en Alfa Romeo 6-cilinder met mo dulaire turbomotor. Dat vraagt om eni ge uitleg. In de hybride-auto staan elektromo tor en verbrandingsmotor in parallel opstelling. Een computer met micro processor bepaalt welk aandrijfsys teem op welke moment wordt benut. De doelstellingen van dit aandrijfsys teem zijn een lager brandstofverbruik - vooral in het stadsverkeer - en een vermindering van de luchtverontreini ging. Hoewel de resultaten van de hybri de-proef van Alfa pas in de loop van het jaar beschikbaar zullen zijn wijzen de resultaten tot nu toe in de richting van 20 procent minder brandstof en aanzienlijk minder vervuiling. Bij de modulaire turbomotor wordt de brandstoftoevoer naar sommige ci linders onderbroken op momenten dat de vraag naar vermogen gering is. Door enkele cilinders uit te schakelen zullen de andere wat meer vermogen moeten leveren. Deze techniek heeft inmiddels bewe zen aanzienlijke brandstofbesparingen te kunnen opleveren boven de conven tionele methode waarbij tijdens lichte belasting alle cilinders van de motor blijven functioneren. Maar gezien de brandstofprijzen van dit moment heeft dit onderzoek nu meer theoretische dan praktische waarde. Maar het sys teem zou best eens op serie-produktie- wagens kunnen komen als de brand stofprijzen terugkeren naar het niveau van de jaren, waarin aan het project werd begonnen. 1985: 2.461 1986: 2.563 Saabs trekpleister op de RAI: de 900 Convertible. De Auto Importmaatschappij (AIM) in Vianen weet als importeur van Saab precies hoeveel auto's zij dit jaar maxi maal zal kunnen verkopen. Op de kop af 2460 nieuwe Saabs komen er uit Zweden. Niet één meer of minder. Hoe hoog of laag directeur Bas Plesman ook spingt, de Amerikaanse markt gaat voor. Hij verwacht ook niet meer nodig te hebben, hij en zijn mensen hebben de handen meer dan vol aan dat aantal. Immers, de prijslijst van Saab telt sinds de verhoging van de bijzondere verbruiksbelasting zegge en schrijve nog maar twee modellen beneden de 40 mille (de 90 tweedeurs en de 900 tweedeurs). De rest zit er net of vér boven. Tot en met de 9000 Turbo die ruim de 80 mille te boven gaat. Om maar niet te spreken van de nieuwe 900 Turbo 16 Cabriolet, die meer dan een ton kost. Wagens dus, die stevig in de papieren lopen en niet altijd even gemakkelijk aan de man zijn te brengen. Maar het rendement gaat in Vianen voor het volume en wat dat betreft zit men aan de goede kant van de streep. Dus is men optimistisch gestemd het nieuwe jaar ingegaan, temeer daar men op de RAI ook weer enkele aanwinsten kan tonen. Zoals de reeds genoemde beeldscho ne 900 cabriolet. Jaren geleden al te zien op de autoshow van Frankfurt maar nu ook in ons land. In gesloten toestand haalt de wagen moeiteloos 200 km/uur. Verder staat er de nieuwste versie van de 9000 Turbo 16: de Automaat. Uitgerust met een in samenwerking met ZF ontwikkelde viertraps automa tische transmissie met lock-up. Er zijn van van de ijzersterke 9000-serie nog meer bijzonderheden te melden. Over het feit. dat zowel de 9000 turbo als de 9000 injectie voortaan met katalysator is uitgerust heb ik al geschreven. Maar met ingang van 1987 behoort ook een anti-blokkeersysteem tot de mogelijk heden op deze modellen. Het gebruikte systeem is door Saab in samenwerking met Bosch ontwikkeld. Ook heeft Saab de injectie- en turbo modellen van de 900-serie wat uiterlijk betreft aangepast aan de modellen uit de 9000-serie. Voor en achter kregen de wagens nieuwe kunststof veilig heidsbumpers. terwijl tevens een meer aërodynamisch front werd aange bracht. Door deze modificaties is het Saab- programma nu in feite gesplitst in vier modelreeksen, de 90, de 900-serie, de injectie- en turbomodellen uit de 900- serie en de 9000-serie. Allemaal op de RAI te zien. zastava Hyundai Lancia was vorig jaar geen groot merk en zal het zeer waarschijnlijk ook dit jaar niet worden. Directeur Bas Plesman van Lanim, het bedrijf in Vianen dat de produkten van deze volle dochter van Fiat in ons land probeert te slijten, zal redelijk in zijn nopjes zijn als hij in de buurt van de 3.000 eindigt. Op de RAI staan echter enkele pri meurs, die als wapens moeten dienen in de moordende strijd om de gunst van de kopers. Frisse varianten op de uit Ypsilons, Delta's, Prima's en The ma's bestaande Lancia-lijn: een op vier wielen aangedreven Delta, een Prisma 1,6 met een volledig motorma- nagement, een Thema stationwagen en een Thema met acht-cilindermotor. Het nieuwe topmodel uit de Deltase rie is de HF4WD. voorzien van een tweeliter turbomotor, die zijn vermo gen van 165 pk verdeelt over alle vie de wielen. Daartoe is centraal een diffe rentieel met viscokoppeling gemon teerd en achter nog eens een sperdiffe- rentieel. De topsnelheid van deze krachtpatser bedraagt 208 km/uur. Het model is ingezet bij het wereldkam pioenschap rally's. De nieuwe Lancia Prisma 1,6 i.e. is de eerste in serie geproduceerde perso nenauto. waarbij brandstofinspuiting en elektronische ontsteking op elkaar zijn afgesteld en per computer worden gestuurd om het grootst mogelijke ren dement te krijgen. Wat niet alleen in de prestaties maar ook in het verbruik tot uiting komt. De fraaie gloednieuwe Thema Sta tion Wagon is ontwikkeld door nie mand minder dan de Italiaanse koets werkbouwer Pininfarina. In de moder ne montagehal van Pininfarina worden 25 van die wagens per dag gebouwd. Het model wordt in Nederland op de markt gebracht met naar keuze een 2- liter turbomotor of een 2,5-liter turbo dieselmotor. De nieuwe Thema 8.32 wordt wel de eerste vierdeurs Ferrari genoemd, waarvan Lancia een bescheiden pro- duktie is begonnen. De wagen wordt zo gekarakteriseerd omdat deze uiterst luxueuze en zeer compleet uitgeruste Thema is voorzien van een Ferrari V8- motor met een inhoud van 3 liter, 32 kleppen en 4 bovenliggende nokkenas- sen. De motor - met computergestuur de ontsteking en brandstofinjectie - kan een vermogen van 215 pk op wie len brengen, wat een topsnelheid van 240 km/uur oplevert. Het kwartet noviteiten is naast de 'normalere' Lancia's te zien op de stand in de RAI. De driedeur Pony XP als 'wereldprimeur' op de RAI. De Olympische Spelen, die volgend jaar zomer in de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel zullen worden gehouden, werpen nu al hun schaduw vooruit. Ook in de auto-industrie. Greenib Car, de Hoofddorpse impor teur van het automerk Hyundai uit Zuid-Korea, gaat vanaf de komende personenauto-RAI alle auto's voorzien van een speciaal olympisch embleem. Het komt Greenib Car goed uit dat Hyundai wat kan meedrijven op de golf van publiciteit, die ongetwijfeld door de Spelen in Seoel zal worden ontketend. Zoals enige tijd geleden al gemeld heeft Greenib Car voor zichzelf 1987 uitgeroepen tot 'het jaar van de doorbraak'. De importeur heeft zich tot taak gesteld om dit jaar 4.000 Hyun dai's te verkopen. Het bedrijf baseert deze mogelijk heid op diverse factoren. In de eerste plaats zal de uitbreiding van het assor timent gunstig doorwerken. De Pony XP-serie is inmiddels uit gebreid met een driedeurs versie. Daar deze op de RAI voor de allereerste keer op een automobieltentoonstelling zal worden gepresenteerd spreekt de im porteur van 'een wereldprimeur'. De driedeurs Pony XP wordt uitsluitend gebracht met een 'schone' 1500 cc mo tor, waarmee hij ten volle kan profite ren van de extra lage bijzondere ver bruiksbelasting voor schone motoren boven de 1400 cc. Voorts wordt (voor het eerst op de komende RAI te zien) een vernieuwd Stellar-programma gebracht. De beide grote Stellars - zowel die met een 1600 cc motor als die met de 2000 cc motor - zijn voorzien van een geheel nieuwe voorwielophanging en een met een Panhard-stang uitgeruste achterwiel- ophanging, waardoor het comfort in de wagen aanzienlijk is vergroot. Alles bij elkaar - zo meent mer Hoofddorp - voldoende om een i trekkelijk programma te bieden, dat mede door de uitbreiding van de pro- duktie in Zuid-Korea en de lage koers van de dollar voor aanvaardbare prij zen kan worden aangeboden. Vandaar dat optimisme bij Greenib Car, die zoals gemeld in de komende jaren zal verhuizen naar een vestiging naast het motel langs de rijksweg i Sassenheim. 1985: 828 1986: 695 De Yugo 55 A GLX met 'sportieve pretenties'. Hoewel de Joegoslavische Zastava-fa brieken al sinds 1954 automobielen bouwen en het merk ook al jaren mee draait op de Nederlandse markt heeft het nimmer een opvallende plaats op de verkooplijst in ons land kunnen be reiken. Ook vorig jaar eindigde het weer in de onderste regionen. Het moest zelfs bij een stevig groeiend to taal een teruggang incasseren. Toch geeft importeur Gremi de moed niet op. Integendeel, dit Gro ningse bedrijf - dat tot de oudste auto mobielimporteurs van Nederland be hoort - koestert nu goede hoop voor de naaste toekomst, in het bijzonder om dat het Yugo-programma van Zastava vooral op technisch gebied een groot aantal wijzigingen heeft moeten onder gaan. Deze veranderingen waren nodig omdat met deze zogenaamde A-model len sinds half 1985 ook de Amerikaanse markt wordt bewerkt. Er waren nogal wat verbeteringen aan het van de voor malige Fiat 127 afgeleide model nodig om op die markt te worden toegelaten. Zastava heeft daarvoor diep in de portemonnee moeten tasten. Het pro- duktieproces moest ingrijpend worden aangepast, vooral waar het de tussen- en eindcontroles betrof. Volgens im porteur Gremi werpt die investering nu al haar vruchten af in Amerika en de Groningers baseren daarop ook hun optimisme voor de naaste toekomst. Het Nederlandse Zastava-program- ma omvat drie Yugo's. - De simpelste is de Yugo 45 A met een 903 cc - 44 pk motor (top 134 km/ uur), een model dat bijna 12 mille kost. - Dan komt de Yugo 55 A met dezelf de standaard uitrusting als de 45 A, maar met een motor van 1116 cc - 54 pk (top 140 km/uur) en een prijskaartje van bijna 13 mille. - De trekpleister op de RAI moet de 55 A GLX worden met dezelfde motor als de 55 A, maar met voor duizend gul den meer 'sportieve accessoires' aan boord. Dit model met 'sportieve pre tenties' kost dus bijna 14 mille. Ten opzichte van eerdere modellen zijn er nogal wat veranderingen in deze voorwielaandrijvers aangebracht. Ui teraard is niet alles even zichtbaar, maar wel valt het nieuwe interieur op met opnieuw gemodelleerde voorstoe- len. Door wijziging aan te brengen aan de deurrubbers hebben de Joegoslavi sche constructeurs het geluidsniveau in het interieur ook wat minder kun nen maken. Technisch vindt men de verbeterin gen in de gewijzigde carburateur en ontsteking, wat volgens de importeur ook tot een lager benzineverbruik heeft geleid. 1985: 1.320 1986: 1.399 1985: 1.790 1986: 2.449 De Italiaanse koetsbouwer Pininfarina ontwierp deze Thema Station Wagon.' 1985: 1986: Na de wijziging van de bijzondere ver bruiksbelasting begint de prijslijst van Jaguar bij 90,5 mille. Als men bereid is meer dan een half jaar te wachten - zo ver is de levertijd al opgelopen - kan men daar net een XJ6 2,9 voor krijgen. Aan de top van die lijst staat de Daimler Double Six, die men pas kan kopen als men in staat is meer dan an derhalve ton neer te tellen. Maar in Engeland houdt men zich niet aan de officiële prijslijsten. Daar blijken sommigen bereid duizenden ponden meer uit te trekken als zij maar Jaguar XJ6 mogen stu- Jaguar heeft er heel lang over gedaan voor de al jaren geleden beloofde ver nieuwde Jaguar eindelijk aan het pu bliek werd getoond. Sir John Egan en de zijnen wilden alleen een perfect ont werp presenteren. Met minder namen zij geen genoegen. De Britse auto-in dustrie had al te veel averij door min dere kwaliteit opgelopen. Daar kwam bij dat het produktiepro- ces grondig moest worden omgegooid. Het moest op veel moderner leest wor den geschoeid. Het duurde maanden voor men zover was. Intussen lagen de leveranties stil Daarom is Jaguar Nederland 'niet ontevreden' met het resultaat dat men vorig jaar nog heeft kunnen halen. Maar dit jaar zal men met zo'n aantal geen genoegen nemen. Het kan natuur lijk niet spectaculair groeien. In die sector worden immers maar zo'n 2.000 auto's verkocht. Als Jaguar daar dan 600 van voor zich opeist is dat een ui terst ambitieus uitgangspunt. Maar de start is goed geweest. De reacties van kopers op de komst van de nieuwe XJ6 (zescilinders met 2,9 en 3,6 liter motoren) waren zo spontaan, dat de toch wel hooggespannen verwach tingen werden overtroffen. Jaguar Ne derland ging met 250 getekende orders de jaargrens over. En ook op de komende RAI wordt grote belangstelling verwacht voor de Jaguar-collectie, die opnieuw staat op gesteld in de altijd drukke doorgang tussen de Europa- en Amstelhal. Op het Europese continent staat de nieu we XJ6-serie voor het eerst tijdens een volledige expositieperiode op een in ternationale automobieltentoonstel- ling. Naast drie versies van de nieuwe XJ6-serie worden ook getoond de Daimler VI2, de XJ-S 3,6 liter cabrio let (nooit eerder getoond, dus een we reldpremière) en de XJ-S V12 coupé. 29 porsche 1985: 1986: i De Porsche 911 Carrera, bijna een kwart eeuw oud. Porsche is voor velen geen gewoon au tomerk, maar een begrip. Een stan- daardmaat voor vakwerk. Mede onder invloed van de inmid dels befaamde Porsche-groep van de verkeerspolitie is naam gewoon inge- beiteld. Porsche kan niet meer stuk. Een schier onaantastbaar imago. Een nog steeds groeiende legende. Dat wordt nog eens versterkt door dat Porsche er niet voor terugdeinst zeer ambitieuze projecten aan te pak ken. Met modellen waarvan de prijs soms boven het half miljoen uitgaat. Een goed voorbeeld is de Porsche 959, een 'racemonster in avondkle ding'. Twee turbo's, vier aangedreven wielen, vier kleppen per cilinder, 400 pk en een topsnelheid van 300 km/uur per uur. Deze Goliath op vier wielen kon nog in serieproduktie worden ge nomen ook. Onbetaalbaar voor een normaal mens, maar kennelijk toch be reikbaar voor een handjevol. Maar aan de andere kant is de Por sche 911 al 23 jaar produktie. Wat meer is, hij maakt een nieuwe bloeiperiode door. Uiteraard is er technisch het no dige aan geschaafd, maar hij is nog steeds herkenbaar als het type dat bij na een kwart eeuw geleden zijn op wachting op de weg maakte. In de 911 gaan traditie en technische ontwikke ling hand in hand. Maar het kan ook anders. Minder uit zonderlijke maar ook aansprekende modellen als de 924, de 944 en de 928 zijn in de loop van de laatste jaren her haaldelijk verbeterd of vernieuwd. Steeds verfijnder als antwoord op de verhoogde eisen van de tijd. Men ziet de stevige prijs er soms niet aan af. Een nette maar geen spectacu laire lijn, een bijna Spartaans sober in terieur en een stevige brom als men van start gaat. Men 'voelt' de rechtvaardiging van die prijs pas als men op de snelweg rijdt, als men soepel kilometers ver slindt, mateloos gemakkelijk stuurt en probleemloos manoeuvreert. Dan proeft men de waarde van de Porsches, die nu in volle glorie op de RAI te zien zullen zyn: niet die 959, maar wél de 924, 944, 911 en de 928 S4 met een 5 liter acht-cilinder motor met vier kleppen per cilinder. De motor heeft een maximum vermogen van 320 pk en daarmee kan een topsnelheid van 270 km/uur worden gehaald. 1985: 1986: De Dacia 1310 TLE: de duurste op dit moment. 'Wie durft rijdt goed voorjaren...' Het staat in grote letters op de folder van het Roemeense merk Dacia. Maar kennelijk zijn er toch maar weinig Ne derlanders die durven. Al enkele jaren neemt het merk een uiterst bescheiden plaats in op de lijst van Nederlandse verkopen. Op zichzelf ook niet zo verwonder lijk, technisch gezien kan de Dacia de concurrentiestrijd met andere merken bij lange niet aan. En ook dat kan geen verbazing wekken als men zich reali seert dat importeur Primacar in Prin senbeek en zijn dealers het moeten doen met een model dat jaren geleden als Renault 12 furore maakte, maar in middels door de Fransen allang niet meer wordt gebouwd. Hoe enthousiast de verkopers ook praten, het blijft een feit dat zij een vrij belegen model aanbieden. Wellicht is er redelijk probleemloos mee te rijden, zoals ex-circuitdirecteur Hans Hugen- holtz in een lange-duurtest van 25.000 kilometer heeft aangetoond, maar men blijft verstoken van het vele leuke dat modernere auto's hebben te bieden. Het sterkste verkoopargument is de prijs. Voor niet te veel kan men een re delijk ruime Dacia kopen. Motorisch zijn er drie in de aanbieding: de 1210 Standaard met een 1178 cc motor, de 1310 Standaard met een 1289 cc motor en .de 1310 TL en TLE met een kracht bron van 1397 cc. Ruw gezegd lopen de prijzen van 12 tot 15,5 mille. Voorts zijn er ook een Van, een Combi en een Pick-up. Daarnaast wordt door de meeste dea lers ook nog de Aro-terreinwagen ge voerd, evenals de Dacia uit Roemenië afkomstig. Op de RAI staat een nieuwe groter Aro 24. Sinds enige tijd hebben Dacia en Aro ook in Leiden een pleitbezorger. De modellen zijn te zien en te koop bij Au tocenter. Maar hoe energiek de heer Heuving ook van start is gegaan daar aan de St. Aagtenstraat, eind vorig jaar kon hij niet meer dan vijf verkochte Dacia's melden. Importeur Primacar was heel laat met de persmap. Het kon niet eerder liet directeur Frans Luiken weten: 'Ik zit nog op nieuws te wachten'. Het bleek de nieuwe Aro.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23