In de slag met Mercedes e.a. Extra accent op 70-jarig bestaan Themadagen wagenparkbezitters Nu alle modellen met katalysator Cuore nu ook met automaat Blauwwitte vloot bijna 'schoon' Met beter imago naar 25 pet groei 'Ik denk dat er nog meer In zit' Vèrreikende Spaanse plannen AUTO rai 19&1 De Legend: in Engeland gebouwd topmodel i Honda komt met enkele spectaculaire noviteiten naar de RAI. Autorijdend Nederland zal daar voor het eerst kennis kunnen maken met het nieuwe topmodel van hel Japanse merk, de Legend. De wagen, die - zoals men kan weten - is ontwikkeld in sa menwerking met de Austin Rover Groep. De Britten zijn uit deze samen werking met de 800-serie tevoorschijn gekomen (te zien op de stand van Rover), de Japanners legden zo de kiel voor hun nieuwe vlaggeschip. Hoewel de samenwerking tussen de beide merken aanzienlijk intensiever is dan voorheen wordt aan beide zijden er naar gestreefd de eigen identiteit te bewaren. Toch gaat die samenwerking verder dan alleen de ontwikkeling. Honda bouwt zowel Legends als Rovers voor Japan en Azië en Austin Rover produceert beide versies voor de Europese markten. Amerika worden door beide fabrieken afzonderlijk be diend. De Legend op de Honda-stand is dus van Britse kom-af. In tegenstelling tot de Britten heeft Honda gekozen voor alleen een zescilinder injectiemotor van 2,5 liter inhoud, die een vermogen van 173 pk kan leveren. Goed voor een topsnelheid van 210 km/uur. Honda verwacht met deze Legend. die duidelijke familietrekken vertoont, te worden gaccepteerd in een markseg ment waarin dit Japanse merk nooit eerder heeft geopereerd en dat tot nu toe volledig werd beheerst door diver se Europese merken. Met andere woor den: Honda gaat de strijd aan met Mer cedes, BMW. Jaguar en de andere Eu ropese grootheden. Zoals gezegd: Honda heeft nog meer nieuws op de RAI. Zo is er een nieuwe versie van de Honda Accord (de 2.0i- 16V). voorzien van de 2-liter zes- tienkleppen viercilinder injectiemotor, die al eerder in de Prelude 2.0i werd toegepast. Het maximumvermogen is 137 pk. Op deze formidabele limousine wordt een prijskaartje van 52.190 gul den gehangen. Het ligt voor de hand, dat Honda ook alle Civics, de andere Accords en de versies van de Preludes op de RAI toont. In deze rij speciale aandacht voor de Civic Shuttle 4WD, die een sterk verbeterd aandrijfsysteem heeft gekregen. Dank zij een visco-koppe- ling tussen voor- en achteras worden de achterwielen automatisch bijge- schakeld als de voorwielen grip verlie zen. Afhankelijk van ondergrond en belasting bepaalt deze veelzijdige auto (prijs 31.490 gulden) dus zelf welke aandrijving hem het beste uitkomt. 14 mitsubishi Een van de Nederlandse primeurs: de Lancer Wagon 4WD van Mitsubishi Hoewel Mitsubishi nog niet zo bijster lang op de Nederlandse markt ope reert, bestaat het merk dit jaar 70 jaar. In 1917 bouwde de Japanse fabrikant van die naam zijn eerste auto. Dat jubileum krijgt enig accent op de stand die importeur Hart Nibbrig en Greeve (wonend op de grens van War mond en Sassenheim) op de RAI heeft ingericht. Onder meer door het tonen van Mitsubishi's toekomstauto, de MP-90X. Een dolfijnachtige auto boor devol elektronica. Het model toont aan met welke ontwikkelingen het merk in de naaste toekomst rekening houdt. In het kader van deze jubileumvie ring en de succesvolle deelname van Pajero's aan de rallye Parijs-Dakar kan het publiek op de stand zijn kunnen tonen door zelf op afstand radiografi sche bestuurde Pajero's te laten rijden. Deze 'Mini Parijs-Dakar' zal na de RAI het land in gaan en tijdens evenemen ten op diverse plaatsen worden inge zet. Maar natuurlijk wordt de hoofdmoot van de stand gevormd door het com plete gamma van het merk van 'de ge staalde perfectie'. Het betreft de on langs vernieuwde versies van de Colt, Lancer, Lancer Wagon, Galant, Space Wagon en Pajero. Bijna zestig verschil lende uitvoeringen. Er zitten ook nog twee Nederlandse primeurs bij: de op vier wielen aange dreven versie van de Lancer Wagon en de busuitvoering van de geheel nieuwe L 300-bestelwagen. Na de verhoging van de bijzondere verbruiksbelasting loopt Mitsubishi's prijslijst van 17,5 mille voor de goed koopste Colt tot ruim 63 mille voor de Starion-sportcoupé. Om de kwaliteit van zijn produkten te onderstrepen heeft Hart Nibbrig en Greeve de fabrieksgarantie van één jaar op hoofdonderdelen verlengd tot 3 jaar of maximaal 100.000 kilometer. Het gaat om o.a. de motor, de versnel lingsbak, de cardan en de elektroni sche componenten. Deze garantie staat los van de 6 jaar garantie op corrosie van binnenuit. Deze '1, 2, 3 garantie van Mitsubishi' geldt voor alle personenauto' en bestel wagens inclusief de versies voorzien van katalysatoren en vier-wielaandrij- ving. 1985: 11.912 1986: 13.317 Wie alleen naar d*.* RAI gaat om nieuws te zien kan de ongetwijfeld weer impo nerende stand van Mercedes-Benz links laten liggen. Ondanks de formi- dale afmetingen staat er dit jaar geen draad nieuws bij het merk met de ster. Het bekende staat er echter in volle glorie: 35 modellen verdeeld over drie klassen. Van de 190-serie. waarmee Daimler-Benz in 1982 voor het eerst de compacte klasse binnentrad, loopt het uitgebreide programma via de in 1984 geheel vernieuwde 200-300-serie naar de imposante S-klasse (260SE - 560- SEC), die Daimler-Benz zelf het hoog tepunt vindt in zijn 100-jarige historie als automobielbouwer. Het aandeel van Mercedes-Benz in de totale Nederlandse markt is met zo'n kostbaar programma uiteraard re latief gering (nog geen 2.5 procent), maar binnen het concurrentiesegment staat Mercedes ijzersterk met een aan deel van ruim 20 procent. Vooral in het dieselsegment, waar Mercedes met 35 procent aandeel de markt aanvoert. De totale marktverwachtingen voor dit jaar zijn bij Mercedes wat minder hoog gespannen dan bij anderen. Mer cedes rekent op een lichte teruggang tot een niveau van 520.000 eenheden Al heeft Mercedes op de RAI geen nieuws te bieden, het merk heeft ande re pijlen op de boog. Het organiseert tijdens de tentoonstelling net als twee jaar geleden weer themadagen voor wagenparkbezitters. De eerste bijeenkomst (op 11 februa ri) is met name bedoeld voor de wagen parkbeheerders uit de overheidssector en gaat over 'diesel en milieu'. Op 12 en 13 februari volgen daarna themadagen voor taxi-ondernemers over de wettelijke kanten van het taxi bedrijf, de mogelijkheden van marke ting en de kostenanalyse. Ten slotte toch nog iets nieuws, al laat zich dat op de RAI wat moeilijk profileren. De moedermaatschappij Daimler-Benz AG heeft in Nederland een eigen leasemaatschappij opgericht onder beheer van Mercedes-Benz Ni derland in Utrecht. Dit om de afzet i Nederland te consolideren en op te voeren. Het geplaatst en gestort kapi taal van deze maatschappij bedraagt 16 miljoen gulden. Enige aandeelhouder is Mercedes-Benz Holding Nederland BV 1985 8.737 1986: 12.737 Lada Samara: wel 5 versnellingengeen 1,5 l.motor. Lada was er heel laat zeker van wat op de RAI zou kunnen worden vertoond. Pas eind januari werd namelijk volledi ge goedkeuring verkregen voor de ka talysatoren, die importeur Gremi in Groningen voor de Lada-modellen had laten construeren. Dus zijn met ingang van 1 februari alle Lada personenauto's en combina tiewagens uitgerust met een ongeregel de katalysator, alsmede een aanpas sing van de vulopening van de tank, zodat alleen loodvrije brandstof kan worden getankt. De katalysatoren wor den door de importeur in het afleve ringscentrum op de auto's gemon teerd. Een bijkomstige bijzonderheid hier van is dat de Lada 1200 S door de sub sidie op de 'schone' auto's nog net be neden de tien mille kon worden ge prijsd. waarmee na vele jaren Skoda is verdrongen als de goedkoopste auto van Nederland. Wellicht zal deze 'trekker' de ver koop van de Lada's nog verder aanja gen. Vorig jaar werd een verkoopstij ging van maar liefst 45 procent gereali seerd. Gremi-directeur Van Zeggeren verwacht niet dat deze onstuimige groei zich zal voortzetten. Hij denkt c Lada in een vrijwel stabiele automarkt nog een beetje kan stijgen, maar m niet. Wel zijn de mogelijkheden bij Lada wat groter geworden. Zo is er een breiding van het aanbod van automa ten op de Lada-modellen met 1300 1500 cc motoren. Ook kan op het nie we type Lada Samara GLS 1,3 een vijf versnellingsbak worden verkregen. Voorts zijn er wat wijzigingen aan het model aangebracht als antwoord op de (meest matige) kritiek die in de tests in de media te beluisteren viel. Alle geruchten ten spijt zal het Lada- programma echter in de naaste toe komst niet verder worden uitgebreid. De bij de introductie beloofde Samara met anderhalve liter motor zal op zijn vroegst tegen het einde van dit jaar zijn opwachting in ons land maken. Trouwens, er zullen voorlopig ook geen andere Russische automodellen naar Nederland komen. Er wordt wel wat gespeculeerd over de Moskowitsj. maar de auto is nog niet uit het experi mentele stadium. Volgens Gremi kan men die niet voor eind 1988 hier wachten. Een actiemodel van de Daihatsu Charmant: de 1300 LC Altair Het op de onze markt nog vrij jonge Japanse merk Daihatsu doet het dus heel goed. Wat natuurlijk voor een groot deel te danken is aan die kleine en zuinige Cuore met zijn driecilinder 850 cc mo tor. Vooral sinds het model eind 1985 een geheel nieuw modern jasje heeft aangemeten gekregen, heeft het zijn weg naar het Nederlandse publiek best weten te vinden. Er is nu nog eens ver sterking komen aanrijden in de vorm van de Cuore TS met automatische transmissie. Hij staat als Europese pri meur op de RAI. Het gaat om een volledig automati sche transmissie1 met twee overbren gingen. Om de levensduur te verlengen is de versnellingsbak voorzien van een oliekoeler. Uniek in deze klasse is dat men niet alleen naast het pookje op de vloer kan zien welke keus men heeft gemaakt maar ook via een aanduiding op het instrumentenpaneel. De prijslijst van de Cuore begint bij 13 mille, de TS met automaat kost op een haar na 15 mille. Ook alle overige Daihatsu's zijn na tuurlijk te zien op de stand in de RAI Zoals de Daihatsu Charade die naam heeft gemaakt als de eerste auto in pro- duktie met een driecilinder viertakt motor. De Charade heelt met deze krachtbron menig zuinigheidsrecord kunnen breken. Het Charade-programma voor Ne derland omvat zeven benzineversies en vier modellen met dieselmotor. De eenvoudigste Charade TG kost bijna 15 mille, de TX Turbo komt op ruim 21.5 mille. Hoewel de vierdeurs Daihatsu Char mant zijn naam alle eer aandoet is dat bepaald geen bestseller geworden. Toch is het een aantrekkelijke mid denklasser die goed op de weg ligt en alleszins aanvaardbare prestaties le vert. De prijzen variëren van 19,5 mille (1300 cc) tot ruim 24 mille (1600 cc) Ten slotte op de RAI nog de populai re Daihatsu Rocky, de terreinwagen die door het Rotterdamse hoofdkwar tier wordt geëtaleerd als 'een alleskun ner' en de Daihatsu Hijet, het kleine bestelwagentje, dat wordt aangeduid als 'een allesvervoerder' (ook perso nen). In elk geval staat Daihatsu met een veelzijdig programma op de RAI. 1985: 4.436 1986: 6.461 1985: 12.834 Het ligt voor de hand dat de volledig vernieuwde 7-serie het belangrijkste onderdeel vormt van de BMW-stand op de RAI. Hoe kan het anders als het vlaggeschip van blauwwitte vloot zo'n ingrijpende verandering heeft, onder gaan? De nieuwe 'zeven' is leverbaar in drie versies: als 730i en 735i met zesciiinder motoren en als 750i, het uitgesproken topmodel met een 12 cilindermotor: topsnelheid meer dan 240 km/uur. Trouwens alle drie versies van de 7- series leveren hoge prestaties bij laag verbruik. De nog duidelijk als BMW's herkenbare limousines bieden zeer veel comfort en royale ruimte. Aan de afwerking is zeer veel zorg besteed, evenals aan de veiligheid. Bovendien.wordt het milieu minder belast: een gestuurde katalysator wordt standaard ingebouwd en de mo toren zijn opvallend stiller geworden. Maar de prijslijst begint bij de 730i met een 'bedrag van-ruim 94 mille! Met ingang van het modeljaar 1987 zijn ook de modellen 320i, 325i, 325iX. 325i Cabrio. 520i en de M 635 CSi wat milieuvriendelijker gemaakt. Meer dan driekwart ?^an alle leverbare BMW-au- tomobielen produceren nu - hetzij door de katalysator hetzij als diesel - minder schadelijke uitlaatgassen dan voorheen. En ze zijn nog zuiniger ook. Het moderne Motronic-injecliesys- teem van de nieuwe 7-serie is eveneens ingebouwd in de KAT-modellen 320i en 520i. Daardoor is er nauwelijks ver schil in prestaties tussen de KAT- en niet-KAT-modellen Op de RAI is ook de 524d present. Tot nu toe was de diesel in de 5-serie uitsluitend te koop mét turbo, nu kan hij ook worden gekocht met de van de 324d al bekende 2,4 liter dieselmotor zonder turbo. Die levert een vermogen van 86 pk, waarmee een topsnelheid van 164 pk is te bereiken. Ten slotte: de top van de op vele pun tjes weer verbeterde 3-serie wordt ge vormd door de BMW M 3 KAT. Voor deze 'sportieve allure' - zoals BMW het noemt - moet wel even meer dan een ton worden betaald. Men krijgt daar dan een 'schone' sport auto voor terug met een zestienklep- pen motor die een vermogen van 195 pk kan produceren, hetgeen resulteert in een acceleratie van binnen de 7 se conden naar een snelheid van 100 km/ uur en een topsnelheid van 230 km/ uur. Als dat nog niet genoeg is: de M 3 is ook leverbaar zonder katalysator. Dat gaan er 200 paardekrachten naar de wielen en ligt de top weer wat ho ger. 1986: 12.777 Het vernieuwde topmodel: de BMW 7-serie 1985. 5.774 Rovers Coupé Concept Vehicles: 1986: 5.363 produktiemodel? i experminteél, straks Austin Rover Nederland heeft een moeilijk jaar achter de rug. 'Een jaar van interne aanpassingen', zo wórdt het in de perspublicaties genoemd. Onder leiding van de nieuwe direc teur Fred van Putten is nu een drieja renplan ontwikkeld om - zoals dat 'te genwoordig heet - 'uit het dal te gera ken'. Voor het eerste jaar staat een groei van 25 procent in het aantal te verkopen auto's op het programma. Vorig jaar werd het verlies tot staan gebracht. Het aantal verkochte auto s bleef gelijk aan 1985. Dit jaar moet een doorbraak worden geforceerd met de fonkelnieuwe Rover 800-serie en de aangepaste Rover 200-serie in de front linie. Voor de toch niet goedkope, maar uiterst comfortabele Rover 800-serie wordt zelfs gestreefd naar een verkoop van 1250 stuks. Geen geringe opgave in die klasse, maar omdat men in Gouda de jaarover gang maakte met 200 orders op zak. meent men daar dat het streefgetal reëel is. Men baseert dat mede op het mening, dat het beeld dal hel autorii dend publiek heeft van Austin Rover de laatste jaren aanzienlijk is verbc terd. Dat zou dan onder meer de verdien ste zijn van de met Honda samen ont wikkelde Rover 200-serie, waarvan vo rig jaar een omzetstijging van 70 pro cent werd geregistreerd. Naast de 200- en 800-series zullen op de stand in de RAI ook te zien zijn hel zoveelste Mini-model (de zwarte Park Lane, die door de fabriek in een be perkt aantal wordt gemaakt), GT-actie- modellen van de Metro en de Maestro en natuurlijk alle standaardmodellen van de drie M's (Metro, Maestro en Montego). Op de speciale RAI-stand met als thema 'Elektronica' staat de MG EX-E. die meer is dan alleen een fraai ogende sportwagen. Allerlei technologische ontwikkelingen worden daarin door de Rover Groep uitgeprobeerd. Enkele voorbeeldjes. De deur wordt niet meer geopend met een sleutel, maar met een magneetkaart die met een de stand van de stoelen, de buiten spiegels en de airconditioning regelt. Route-informatie wordt gegeven door een boordcomputer. Diverse technische details van deze MG vindt men ook terug in een experi mentele coupé op de stand van Austin Rover. Zo zijn de deuren van deze 'Coupé Concept Vehicle' voorzien van het genoemde elektronische slotsys- leem. Ook het instrumenten bord heelt kenmerken van dat van de experimen tele MG. Het veersysteem is eveneens verstelbaar. De Rover CCV (cw-waarde 0.27) laat een combinatie van exclusivi teit en sportiviteit zien. Het ziet er naar uit dat deze experimentele auto binnen afzienbare tijd produklierijp zal ziin. 1985 1986 De Skoda 130 Rapid in feesttenue op de RAI De Binckhorst Auto Motor Import in Voorschoten heeft nu de handen vrij om zich helemaal aan het Tsjechische merk Skoda te wijden. Tot nu toe trad het bedrijf ook op als importeur voor de Poolse autofabriek FSO. die - tot nu toe met matig succes - probeert onder de naam Polonez pro dukten op de Nederlandse markt te slijten. Zoals gemeld heeft de Voor scholense firma kortgeleden dat im porteurschap beëindigd. In de beste harmonie is afscheid genomen van de Poolse autobouwers, die naarstig op zoek zijn gegaan naar een ander, die hun belangen in ons land kan beharti gen. De Binckhorst Auto Motor Import kan nu alle aandacht geven aan het merk Skoda, dat plotseling in de ver kopen omhoog is geschoten. 'Ik heb mijn mensen altijd voorgehouden: ken je eigen beperkingen', zegt directeur Ab Iserief. 'Ik wist dat Skoda maar be perkte mogelijkheden had. Maar nu we in een jaar meer dan 5.000 auto's heb ben kunnen verkopen, denk ik ook dat er nog meer in zit. Daarom gaan we er nog harder tegenaan'. Op 18 december vorig jaar werd die 5.000ste bereikt. Nooit eerder in de ge schiedenis van het Tsjechische merk (dat al in 1894 begon) werd zo'n aantal in Nederland gehaald. Toch heeft Skoda nog steeds het overbekende programma en niets meer. Ook op de RAI staat er niets Ab Iserief: 'Denk niet. dat ze het in Tsjecho-Slowakije niet kunnen. Toen er van staatswege opmerkingen wer den gemaakt dat Skoda nooit met wat nieuws kwam zette de fabriek in amper een jaar tijd een fonkelnieuw model neer. Praag was enthousiast. Maar toen ze daar hoorden hoeveel het zou kosten om die wagen van de band te laten lo pen, werd het meteen stil. Ze hebben eenvoudig geen geld genoeg om zo'n produktie op touw te zetten'. Dus kan Skoda op de RAI niets an ders tonen dan de 105 S, de 105 L. de 120 L. de 130 L, de 130 GL en de coupé 130 Rapid. De prijslijst begint bij I 10.295 voor de 105 S en eindigt voorlopig bij i 15.195 (ook incl. btw) voor de aan trekkelijke coupé, die in verband met het bereiken van de 5.000 verkochte Skoda's in een soort feesttenue is ge stoken 1985: 7.218 1986: 4.374 De kleine Seat Marbella: toch Seat heeft een bewogen jaar achter de rug. Vooral de overname door Volks wagen zal niet nalaten een allerover- heersend stempel op dit Spaanse auto merk te gaan drukken. In ons land werd min of meer bij toe val het Spaanse voorbeeld gevolgd. Pon Holding, die onder meer Volkswa gens importeert, nam het importeur- schap van Seat over. Voor de eerste maal staat Seat dus onder de vlag van Pon Car BV op de RAI. Belangrijk voor de import van Seats was verder het feit dat de Spaanse fa briek in het begin van vorig jaar de de kleine Fura uit de vaart nam en pas in de allerlaatste maand van het jaar de Marbella te water liet. Dat heeft Seat in Nederland een stevig stuk marktaan deel gekost. Daarom ook mocht Nederland voor op lopen met de introductie van deze geheel nieuwe Seat. Althans nieuw voor Seat. want in het model is heel veel terug te vinden van de Fiat Panda Een herinnering dus aan de tijd dat het doen en laten van Seat nog werd gedic teerd door de grote Italiaanse fabriek Maar als Seat Marbella betekent deze- kleine kar toch een primeur op de RAI. De wagen is uitgebracht in drie versies, alle met dezelfde gemoderniseerde 903 cc motor (40 pk) onder kap, maar met verschillende graden van luxe: L, GL en GLX. De prijzen variëren van 12 tot ruim 14 mille. De Ibiza-serie is voorts uitgebreid met een reeks vijfdeurs versies. Seat maak te met dit model enkele jaren geleden een zelfstandig debuut. Met behulp van vele anderen werd een aantrekke lijk model in elkaar getimmerd, dat he laas in enkele opzichten nog niet hele maal rijp voor massaproduktie bleek. Het kostte Seat veel goodwill, maar al doende heeft men geleerd en onder het toeziend oog van VW-ingenieurs in de Spaanse fabrieken lijkt men deze produktieproblemen inmiddels te bo ven te zijn. De eerste kennismaking met de vijfdeurs Ibiza's boezemde al thans vertrouwen in. De prijzen van van de driedeurs Ibiza's beginnen bij 15 mille, die van de vijfdeurs bij 16 mil le. Ook de overige modellen (Ronda en Malaga) zijn te zien op de RAI. Met dat gamma - dat in de komende maanden nog zal worden uitgebreid - denkt Pon Car dit jaar een omzet van 9.000 auto's te kunnen halen. De plannen van Spaanse moederbe drijf zijn nog ambitieuzer: 2 procent van de Europese markt in 1990 (zestig procent meer dan nu).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21