LEIDSCH DAGBLAD Vele honderden aanrijdingen HEBT U HET IETS MIST? GEVOEL DAT U Tientallen fabrieken in Nedersaksen stilgelegd OTi Tekort transplantatie-organen aanpakken vandaag Philips wil 130 banen schrappen Extra drukte in ziekenhuizen 'Puinhoop op de wegen "Op je verjaardag, Albert." "Dankjewel,Carmel." Rode Kruis opgelicht door reclamebureau? Aruba moet speciale postzegels vernietigen DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38232 Gezondheidsraad wil donor-regeling omkeren UTRECHT/DEN HAAG (ANP/ GPD) - De Gezondheidsraad, een belangrijk adviesorgaan van de re gering, wil het slepende tekort aan organen voor transplantatie aan pakken. De raad wil daarvoor de huidige regeling omkeren: wie geen verklaring bij zich draagt dat hij bezwaren heeft tegen transplan tatie, wordt geacht zijn organen na zijn dood te willen afstaan. Nu kunnen artsen alleen organen bij overledenen verwijderen voor transplantatie, wanneer deze daarvoor via een donorcodicil toe stemming hebben gegeven. In een advies aan de bewindslie den van WVC stelt de Gezonds- heidsraad dat ons land een honder den patiënten tellende wachtlijst voor donorganen heeft. Dat rechtvaardigt volgens de raad een omkering van de huidige praktijk. De raad wil snel een Transplanta- tiewet waarin de voorwaarden voor transplantaties worden gere geld. De Gezondheidsraad vindt het wel van belang dat er zoveel moge lijk donoren komen die via een co dicil laten weten dat ze bereid zijn hun organen af te staan als ze zijn overleden. Volgens opinieonder zoek staat circa 80 procent van de Nederlanders welwillend tegen over het donorschap, maar slechts 15 procent heeft een codicil op zak. Dat percentage moet omhoog via betere voorlichting. Ook is bevor dering van de medewerking van artsen en verpleegkundigen gebo den, omdat volgens de Gezond heidsraad waarschijnlijk in veel gevallen orgaandonatie na de dood niet wordt overwogen terwijl het wel mogelijk is. Het raadplegen van de nabe staanden acht de raad een onmis bare voorwaarde voor orgaandona tie. De Raad vindt dat die consulta tieplicht wettelijk moet worden vastgelegd. Dat mag echter niet be tekenen dat nabestaanden een be palende stem hebben. Doorslagge vend is de wens van de overledene. Als die uitdrukkelijk niet wil is transplanteren niet mogelijk. Maar als er helemaal geen codicil is en de overledene heeft zich dus niet uitdrukkelijk uitgesproken tégen transplantatie, dan moet dat vol gens de Gezondheidsdraad moge lijk zijn. Als transplantataties die inmid dels 'routine' zijn geworden noemt het rapport van de raad die van nier, hoornvlies, bot, huid en been merg. Transplantaties van hart en lever verkeren nog in een evalua tiefase en er zijn experimenten gaande met het overzetten van de alvleesklier, delen van de lever (die als hulplever dienst kunnen doen) en het middenoor. Transplantaties van hart èn long, long, zenuw, dun ne darm, hersenweefsel en ledema ten verkeren in Nederland nog in het dierexperimenteel stadium. Pianist Liberace ligt op sterven PALM SPRINGS (API - De Amerikaanse show-pianist Li berace ligt op sterven. Vrien den en kennissen kwamen van ochtend bij zijn huis in Califor- nië samen om afscheid te ne men. De 67-jarige Liberace, die vooral bekend kreeg door zijn extravagante kleding, was toen al nauwelijks meer bij bewust zijn. De pianist, Wladziu Valenti no Liberace, lijdt aan bloedar moede, emfyseem en hartzwak te. Als tiener speelde hij als Walter Busterkeys voor 35 dol lar per week in een bar. Op het hoogtepunt van zijn roem ver diende hij met een week optre den in Las Vegas 400.000 dollar. EINDHOVEN (ANP) - Philips in Eindhoven wil 130 arbeidsplaatsen schrappen bij een fabriek in de sec tor consumenten-elektronica. Een woordvoerder van Philips heeft dit vandaag meegedeeld. Het concern streeft er naar ontslagen te voorko men, maar zegt geen garanties te kunnen geven. Philips wil van de vestiging een proeffabriek maken, waarin erva ring wordt opgedaan met het op grote schaal produceren van be paalde produkten. Daar zijn min der mensen voor nodig, aldus de zegsman van Philips. Momenteel worden in de fabriek nog op kleine schaal produkten voor de consu menten-elektronica gemaakt. Om ontslagen te voorkomen gaat Philips na welke mogelijkheden er zijn om het overtollig personeel te herscholen. Ook wordt nagegaan of het wellicht mogelijk is een deel, van het personeel te laten afvloeien via een speciale regeling. Op welke termijn de arbeidsplaatsen moeten vervallen staat nog niet vast, aldus de zegsman. Van de zijde van de vakorganisaties was vanmorgen niemand bereikbaar voor com mentaar. Zhu Houze is van functie ontheven PEKING (AP) - De propagandalei der van de Chinese communisti sche partij, Zhu Houze, is uit zijn functie ontheven. Het ontslag maakt deel uit van een reeks ver schuivingen in de Chinese politiek. De 55-jarige Zhu wordt be schouwd als een volgeling van Hu Yaobang, de partijleider die vorige maand werd ontslagen vanwege persoonlijke en ideologische on enigheid met Deng Xiaoping en anderen. Zhu Houze werd in 1985 benoemd. Lubbers en Van den Broek in mei naar China DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek zullen van 10 tot 16 mei aanstaande een officieel bezoek brengen aan de Chinese Volksrepubliek. Het gaat om een tegenbezoek na de reis van de Chi nese premier Zhao Ziyang, die Ne derland in de zomer van 1985 aan deed. De Chinese premier was destijds in Nederland om de relaties tussen ons land en China te normaliseren. Na de levering van enkele onder zeeboten door Nederland aan Tai wan werden de diplomatieke be trekkingen met China verlaagd tot het niveau van zaakgelastigde. Mi nister Van den Broek wist die be trekkingen na een bezoek in het voorjaar van 1985 weer op te trek ken naar ambassadeursniveau. Lubbers en Van den Broek zul len in Peking officiële besprekin gen voeren met de Chinese rege ring. Daarnaast zullen enkele ste den worden bezocht, waaronder Sjanghai. Dooi (Van onze verslaggevers) DRIEBERGEN - De invallende dooi die gepaard gaat met ijzel heeft vanmorgen voor een .puinhoop' op de we gen gezorgd. Bij de verkeerscentrale in Driebergen kwa men aan de lopende band meldingen van aanrijdingen en slippartijen binnen. Om half elf waren er op de auto snelwegen al 350 geteld. Daarbij vielen enkele tientallen, voornamelijk licht gewonden. i anti-smogdemonstratie. Boven de stad Grote smogproblemen in West-Duitsland Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Plaatselijk mist. Minimumtempera tuur van rond het vriespunt in Gronin gen tot 3 graden in Zeeland. Middag- temperatuur ongeveer 3 graden. Wei nig wind, maar in de middag en avond in het noordelijk kustgebied een tot krachtig toenemende zuidwestenwind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: veel bewolking en perioden met regen. Doorzettende dooi, middagtemperatuur oplopend tot aan het einde van de week om streeks 7 graden. Woensdag 4 februari 1987 zon op: 08.17 uur, zon onder: 17.32 uur: maan op: 10.27 uur, maan onder: 00.11 Waterstanden Katwijk hoogwater: 07.17 en 19.44 uur; laagwa- ter: 03.06 en 15.38 uur. BERLIJN (AP/DPA/AFP) - West- Duitsland heeft ook vandaag weer te kampen gehad met ernstige smogproblemen als gevolg van het rustige en nevelige weer. In Ham burg werd vanmorgen een rijver bod ingesteld in verband met ern stige luchtvervuiling, terwijl in Ne dersaksen 66 fabrieken een geheel of gedeeltelijk produktieverbod kregen. Ook de stad Bremen heeft last van smog, maar daar is alleen een waarschuwing uitgegaan. In Ham burg hebben vervuilende indus trieën de opdracht om met vermin derde kracht te werken, vanwege de grote hoeveelheden zwaveldio- xyde en stofdeeltjes in de lucht. Auto's met katalysator en voer tuigen met zeer belangrijke lading mogen wel rijden. Evenmin geldt het verbod voor auto's op de snel wegen in en om Hamburg. De luchtvervuiling zou te wijten zijn aan de zuidoostenwind die de industrie-uitstoot uit de DDR mee voerde. Over dieselauto's ontstond enige verwarring in Hamburg. Van hogerhand was verklaard dat al leen dieselauto's die voldoen aan de strenge Amerikaanse milieu normen mochten rijden. De politie liet vanmorgen echter ook diesel auto's met een beperkt zuiverings systeem passeren. Ook in Bremen is de afgelopen nacht een voor-alarmfase afgekon digd. Er is geen verbod opgelegd, maar het stadsbestuur heeft wel het dringende advies gegeven om mogelijk gebruik te maken voorlopig de reparatie van assen e In de omgeving van Braunsch- gedeeltelijk produktieverbod ver- weig en Wolfenbüttel werd alarm fase twee van kracht. Vooral be drijven die op olie of kolen stoken, moesten de produktie geheel of ge wacht. Het smog-alarm is in West-Ber- lijn na twee dagen weer opgeheven waarschuwingen blijven deeltelijk staken evenals enkele kracht. Om pieken in de luchtver- verfspuiterijen. Arbeiders toeleveringsfabriek van Volkswa gen in Braunschweig mochten vuiling te voorkomen, beginnen scholen twee uur later dan ge woonlijk. Carmel uit Israël biedt alle klanten van de 100-jarige Albert Heijn 2 verrukkelijke avocado's aan voor maar 100 cent Normaal kosten ze rond de f 1.15 per stuk Een groots gebaar van Carmel dus. £\vmcl I Avocado's, 1 I 2 stuks i."* Aanbieding geldig t/m zaterdag 7 februari a lOOl! JAAR" In de ochtendspits ontstonden 13 files met een totale lengte van 90 kilometer. De langste stond op de A-4: tussen Alkemade en Leid- schendam 15 kilometer. Tientallen personen liep als gevolg van de gladheid arm- en beenbreuken op. Op de polikliniek van het AZL in Leiden werden vanochtend vele mensen behandeld voor verwon dingen die bij valpartijen waren opgelopen. De schade als gevolg van de ette lijke honderden aanrijdingen loopt in de vele miljoenen guldens. Al leen de Utrechtse politie al meldde in en om de Domstad in korte tijd dik 100 aanrijdingen. Er waren zoveel aanrijdingen dat de politie ze onmogelijk kon bijbe nen. Bij een overweg in Utrecht gleed een meisje onder de spoor wegbomen door en werd aangere den door een passerende trein. Ze liep ernstig letsel aan hoofd en been op. Elders in de stad glibber de een schoolbus een dijkje af het water in. De kinderen kwamen met de schrik vrij. In de Amsterdamse ziekenhui zen moesten opvallend veel men sen behandeld worden voor letsels opgelopen door de gladheid. Op de eerste hulpafdelingen zijn vooral oudere mensen met polsbreuken binnengebracht. Het regende in Amsterdam aanrijdingen. In Rotterdam en omgeving de den zich naar schatting van de poli tie ongeveer 100 aanrijdingen voor, maar niemand raakte ernstig ge wond. Bij de meldkamer van de rijkspolitie district Den Haag in Leiderdorp kwamen vanochtend ook meer dan 100 meldingen bin nen van aanrijdingen. In de meeste gevallen was er alleen sprake van blikschade. Regio Een 10-jarig meisje uit Zwam- merdam liep vanochtend een her senschudding op nadat ze op het kruispunt Steekterweg-Spoorlaan in Alphen aan den Rijn onder een slippende auto raakte. In dezelfde gemeente raakte een 25-jarige Gouwenaar gewond toen hij op de Langeraarseweg met zijn auto slipte en tegen een gepar keerd bestelbusje botste. De auto schampte ook nog een tegemoet komende bus van Centraal Neder land. In Aarlanderveen botsten in de Dorpsstraat zeven auto's op elkaar. "Een verschrikkelijke puin hoop", meldde de Hillegomse poli- Waite voorgedragen voor de Nobelprijs LONDEN (Rtr.) - Een groep Britse parlementariërs heeft de verdwe nen bemiddelaar in de gijzelings kwestie in Libanon, Terry Waite, vandaag voorgedragen voor de No belprijs voor de Vrede. In een brief aan het Nobelcomité staat dat zijn zeer doeltreffende di plomatie een van de lichtpunten is in het onrustige Midden-Oosten". Waite slaagde er de afgelopen 5 jaar in 10 gijzelaars vrij te krijgen. tie vanmorgen. "Het aantal aanrij dingen is niet te tellen. In elke straat was wel een botsing". Dat had tot gevolg dat de ge meente niet met strooiwagens kon uitrukken. De gladheid werd dan ook bestreden met behulp van kruiwagens. In de Haarlemmer meer waren halverwege de morgen ruim 60 aanrijdingen geteld. Bij drie aanrijdingen vielen gewonde- n.In Lisse reden minstens 6 auto's tegen elkaar en in Sassenheim, Wassenaar en Voorschoten deden zich enkele aanrijdingen voor. De Leidse politie kreeg een tien tal aanrijdingen te verwerken. Bij de bandenhandel Berk op de Kaas markt werd een benzinepomp be schadigd toen een 19-jarige vrouw slipte met haar auto. Op de Mel- chior Treublaan werden twee ge parkeerde auto's tot tweemaal toe door een wegglijdende auto ge raakt. In Leiderdorp gleed een vuilnis auto tegen een boompje dat afbrak en op een geparkeerde auto terecht kwam. Vanaf vrijdag tot en met 15 februari zijn in de Am sterdamse RAI weer alle nieuwtjes op autogebied. In deze krant vandaag een uitgebreide vooruitblik. PAGINA'S 17, 19. 21. 23 en 25 'Het is nu even een goud mijntje', zegt directeur Havekotte van de Viking- schaatsenfabriek. PAGINA 2 De WD wil jaarlijks 80 miljoen extra uittrekken voor bestrijding van de criminaliteit. PAGINA 3 Particuliere wapenle veranties aan Iran waren bekend bij het Pentagon. PAGINA 5 De Lissese marathon schaatser Hagen verliest bij de eindsprint in Anke- FIOD stelt onderzoek in DEN HAAG/ROSMALEN (ANP) - Een reclamebureau in Harmeien heeft het Nederlandse Rode Kruis wellicht gebruikt voor een aanzien lijke fraude. De Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) stelt momenteel een onderzoek in naar het contract dat het bureau met het Rode Kruis in 1985 heeft gesloten. Volgens dat contract mag het bu reau onder de vlag van het Rode Kruis overal in Nederland vitrines plaatsen waarin plaatselijke onder nemers kunnen, adverteren. De plaatselijke afdeling van het Rode Kruis kan de vitrine gebruiken voor het doen van mededelingen. Volgens het contract mag een vitri ne maximaal 4200 gulden aan re clamegelden opbrengen. Het recla mebureau draagt per kast 500 gul den af aan het Rode Kruis. De FIOD is nu een onderzoek be gonnen omdat het vermoeden be staat dat het reclamebureau per vi trine veel meer heeft geïncasseerd dan de afgesproken 4200 gulden. "Als inderdaad blijkt dat het bu reau veel meer geld heeft ontvan gen voor de kasten en dat vervol gens in eigen zak heeft gestoken, dan zullen wij er onmiddellijk al onze contacten mee verbreken", al dus woordvoerder Burgers van het Rode Kruis. Volgens hem zijn er inmiddels in Nederland ruim 350 vitrines geplaatst. Het reclamebureau is indertijd zelf met het aanbod gekomen. Na verloop van tijd kwamen bij het Rode Kruis berichten binnen over de hoge huurprijzen. De schade voor het Rode Kruis is volgens Burger aanzienlijk. "Ons imago wordt hierdoor aangetast zonder dat we er iets aan kunnen doen". De rijkspolitie in Den Bosch is ook bij het onderzoek betrokken, maar wil daar geen nadere mededelin gen over doen. ORANJESTAD (ANP) - De pos terijen op Aruba moeten postze gels en eerste-dag-enveloppen die zouden worden uitgegeven ter gelegenheid van het komen de koninklijk bezoek, vernieti gen. De zegels en enveloppen maken ten onrechte melding van een staatsbezoek, terwijl het ko mende bezoek aan Aruba en de Antillen op uitdrukkelijk ver zoek van de vorstin een werkbe zoek is. Volgens directeur Arends van de Arubaanse posterijen worden de zegels en enveloppen vernie tigd en vervangen door nieuwe. Die worden nog voor het begin van het bezoek aan Aruba op 14 februari in roulatie gebracht. Het verzoek tot vernietiging van de zegels kwam van de Ne derlandse minister De Koning (Nederlands-Antillaanse en Aru baanse zaken) nadat een op merkzame ambtenaar van zijn kabinet het woordje 'staatsbe zoek' op de zegels had ontdekt. In plaats van staatsbezoek komt op de nieuwe zegels nu te staan 'bezoek Aruba 1987'. Aruba geeft ter gelegenheid van het bezoek van koningin Beatrix, prins Claus en prins Wil- lem-Alexander twee zegels uit. Een van 55 cent met daarop een afbeelding van het koninklijk paar en een van 60 cent met daar op een portret van de prins. On danks de tegenslag zorgt Aruba toch voor een primeur omdat het de eerste maal is dat koningin Beatrix en prins Claus samen op een postzegel staan en het ook de eerste maal is dat de prins van Oranje op een zegel verschijnt. JA IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR MN EIGEN STUK VAN NEDERLANol DVn De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis I ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik artaal f68.95 Per hailiaar 1137,90 Per iaar 1262.40 (aankruisen wat van toepassing is) Stuur deze bon op naar het leidsch Alphens Oagblad. i Leiden (postzegel niet nodig) of bel 071-144941 r 10050, 2300 VB Lr: U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOKJMEIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1