üi sür «ÉL NHSnêa Verscheidenheid als sterk wapen Camry domineert bij noviteiten Aandacht voor auto van morgen Robotisering in beeld gebracht Kinderzitje als wereldprimeur Vernieuwde 929 echte primeur Zeven versies van nieuwe AX Op zoek naar de ideale autostoel Snelle groei met allure getoond 1985: 24.169 1986: 34.053 Een aantrekkelijke driedeurs versie van de Peugeot 309. 'Het is de eerste keer dat Automobiles Peugeot voor de RAI kiest om een we reldprimeur te onthullen', jubelde Peu geot Talbot Nederland in zijn docu mentatie voor de komende tentoon stelling. Het Utrechtse importbedrijf (dat 'Talbot' inmiddels wel uit zijn naam kan schrappen) heeft het dan over de Peugeot 309, die - zoals gemeld - nu in negen uitvoeringen als driedeurs kan worden geleverd. Twee deuren minder vormen dus een 'wereldprimeur'. De 309 GTI - ook met drie deuren - kan men zeker nieuw noemen. Althans als combinatie. Want ze hebben de hele techniek en de 1,9 1. - 130 pk motor van de 205 GTI 1,9 in de 309 GTI overge plant. Een bekende motor dus in een tot dusver onbekend pakje. Overigens werd de kleine venijnige krachtpatser 205 GTI 1,9 weliswaar al in het najaar geintroduceerd, maar ook hij staat nu voor het eerst op de RAI. 'Een primeur voor Nederland dus', constateert Peugeot Nederland. Met de grote verscheidenheid op de stand toont Peugeot zijn sterkste wa pen. Maar liefst 23 modellen staan in de Europahal, met uiteraard de meeste nadruk op de succesvolle 205-serie (in middels uitgegroeid tot 22 versies) en de bijna even glorievolle 309-serie, ook alweer in 19 uitvoeringen te koop. De overige Peugeots(305 en 505) zijn niet vergeten, maar ze zinken toch wat in het niet bij de grote aandacht die (te recht) aan de 205 en de 309 wordt gege ven. Immers, dat tweetal vormde de pijlers onder het grandioze verkoop succes van Peugeot vorig jaar. Een suc ces, dat Peugeot maar al te graag wil continueren. De toekomst is bij Peugeot op de RAI vertegenwoordigd in de Proxima, het rijdende experimentele model dat de allerlaatste technologisch kennis van het Franse merk in zich verenigt. Een spectaculaire bolide, die zijn de buut maakte op de Autosalon van Pa rijs vorig jaar. Verder laat Peugeot op de stand de 205 Turbo 16 Evolutie 2 zien, waarmee het merk in 1986 voor de tweede achtereenvolgende keer de rally-we reldtitel veroverde. Naast de Turbo 16 staat er ook de 205 GTI eroeD A. de ral lywagen waarin Frank Caron en Betti- na de Wild vorig jaar nationaal kam pioen werden. Of de wagen waarmee Parijs-Dakar kortgeleden werd ge wonnen ook naar Amsterdam zal ko men, was bij het schrijven van dit stuk je nog niet bekend. De ingrijpende vernieuwde Camry is de belangrijkste j viteit bij Toyota. Toyota komt met enkele noviteiten naar het RAI-complex. Natuurlijk is de nieuwe Camry de meest dominante verschijning. Het topmodel van Toyota in de hogere mid denklasse is - zoals gemeld - nog niet zo lang geleden vervangen door een an dere Camry, die verkrijgbaar is als se dan en als stationwagen. De fraaie limousine is iets langer en breder dan zijn gelijknamige voorgan ger maar de wielbasis is hetzelfde ge bleven. Motorisch kan men kiezen uit een 1,8 liter carburatiemotor, een 16 kleppen 2 liter injectiemotor of een 2 liter turbo dieselmotor. De topsnelhe- den zijn respectievelijk 170, 200 en 170 km/uur. Maar Toyota heeft naast de sierlijke Camry nog meer pijlen op zijn RAI- boog. Zo staat er op de stand op basis van de MR2 de zogenaamde T-Bar Roof. Deze open versie van de iets ge wijzigde MR2 (1,6 liter motor - top 200 km/uur) heeft in het dak twee uitneem- bare panelen, die elk bestaan uit een glaspaneel en een licht-afdekplaat. Voorts staat er een Starlet met een anderhalve liter dieselmotor. Zoals zo vele merken achtte ToyOta het nodig ook de kleinste modellenserie met een dieselversie uit te breiden. Diverse iso latiematerialen moeten er voor zorgen dat geluid (en dus comfort) van de Starlet diesel gelijk is aan die van de benzine-uitvoering. De in enkele Europese landen al ver krijgbare Toyota Celica Cabriolet is nu ook bij ons leverbaar. Deze Celica Ca briolet 2,0 GT is voorzien van een bij zondere dakconstructie. Het voorste gedeelte is een uitneembaar dakpa neel, het achterste gedeelte neerklap baar. Daardoor kan men op twee ma nieren 'open' rijden. Daar deze Cabrio let is afgeleid van de Celica Coupé is voldoende ruimte aan boord voor vier inzittenden en hun bagage. Ten slotte nog even iets over de Co rolla. Er is van dat front geen nieuws. Maar dat model draait nu al twintig jaar mee. Weliswaar in diverse edities, maar het succes is nog niet getaand. Gedurende 17 jaar is de Corolla de best verkochte auto in Japan geweest. In maart 1983 waren er 10 miljoen Co rolla's verkocht, waarmee het model zich schaarde in het illustere gezel schap van de VW Kever en de T-Ford. En nog steeds gaat de verkoop verder. 1985: 25.110 1986: 27.337 Elektronica troef in de CUE-Xde Nissait van morgen. Nissan heeft in het RAI-complex flink wat ruimte nodig om het hele assorti ment te tonen, temeer omdat dit nu met enkele Europese primeurs is aan gevuld. Zo is de Micra-serie aangevuld met een vijfdeurs uitvoering, die zowel in de DX- als in de GL-versie verkrijgbaar zal zijn. De prijzen zijn nog niet be paald. De Sunny-serie is nog verder uitge breid (tot 32 uitvoeringen) door de komst van enkele 'sportieve' versies, die zijn uitgerust met een 1,6 liter zes- tienkleppen motor, die een vermogen van 120 pk kan leveren. Daarmee zijn snelheden van om en nabij de 200 km/ uur te bereiken. Ook de prijzen daar van zullen later bekend worden ge maakt. De grootste in Nederland leverbare Nissan-personenauto is nog steeds de Laurel, die nu ook kan worden gekocht met een zescilinder drieliter motor, de krachtbron van de Nissan 300ZX maar dan zonder turbo. Deze versie heeft rondom onafhankelijke wielophanging gekregen. Ook airconditioning, cruise- control, centrale vergrendeling en der gelijke zijn standaard. Maar ook hier geldt: de prijs komt nog. De enige bekende prijs bij de opsom ming van de noviteiten is die van de op vier wielen aangedreven Prairie. Deze Prairie 2,0 SGL 4WD moet 41.475 gul den kosten. Veel aandacht zal op de Nissan-stand ongetwijfeld uitgaan naar de zoge naamde 'CUE-X'. Geen studiemodel, waarop ingenieurs hun fantasieën heb ben kunnen botvieren, maar een rij dend prototype van de Nissan van morgen. De tot in de perfectie doorgevoerde aërodynamische vormgeving resul teerde in een cw-waarde van 0,24. 'Zelf denkende' spoilers komen bij droog weer pas bij een snelheid van 120 km/ uur tevoorschijn, maar bij regen al bij 50 km/uur om de kans op bijv. aquapla ning te verkleinen. Het dak bestaat uit vier elektroeh- room zonnepanelen die elk afzonder lijk kunnen worden ingesteld op een lichtdoorlaat van 5 tot 30 procent. De CUE-X kreeg vierwielaandrijving, waarbij de verdeling van het koppel over voor- en achterwielen automa tisch wordt geregeld. Behalve vierwiel aandrijving kreeg de. wagen ook vier- wielbesturing. In de lengterichting ligt voorin een experimentele zescilindermotor drieli ter motor met vier kleppen per cilin der, twee nokkenassen per cilinderrij en twee keramische turbo's. Dat alles resulteert in een vermogen van niet minder dan 300 pk en een topsnelheid van meer dan 250 km/uur. Fiat vertoont niet alleen auto's in de stand op de komende RAI. Ook de ver gaande robotisering in de Fiat-fabrie ken zal onder aandacht van het publiek worden gebracht. Zoals gemeld heeft Fiat in Termoli een fabriek, waarin de zogenaamde FI- RE-motoren worden gemaakt, nage noeg zonder dat er mensenhanden aan te pas komen. Aan die vrijwel volledige robotisering van het produktieproces is ook de naam FIRE-motor afgeleid. Dat heeft dus niets te maken met vuur of vurig, hoe venijnig die kleine moto ren soms ook zijn. Fiat Auto Nederland viert tijdens de ze RAI-tentoonstelling het eerste lus trum. Vijfjaar geleden nam de fabrjek het Nederlandse lot in eigen handen. Sindsdien kon het aantal verkochte personenauto's worden verdubbeld. Natuurlijk is dat voor een groot deel te danken aan de inspanningen van de or ganisatie, die met veel elan en durf de Nederlandse markt heeft besprongen. Maar het succes werd mede mogelijk gemaakt door de snelle verfrissing van het programma van Fiat en het grote aantal modellen dat de Italiaanse fa briek altijd in de aanbieding heeft ge had. Nu staan er weer enkele tot nu toe onbekende vananten op de RAI. Zo toont Fiat Nederland daar voor het eerst een auto met katalysator, de Uno 75 i.e. Ook staat weer een verse versie van de Panda: de 750 CL. waarvan wordt verwacht dat het het meest ge vraagde type zal worden. Deze versie combineert de kleine viercilinder 750 cc FIRE-motor met het luxueuze interieur van de Panda 1000 CL. Deze Panda gaat 13,5 mille kosten. Deze prijs is mogelijk omdat de auto door middel van een z.g. Ecobox vol doet aan de milieu-eisen om voor be lastingverlaging in aanmerking te ko men. Deze Ecobox is een elektronische regeleenheid die op basis van een aan tal gegevens de carburateur en de ont steking zo fijn mogelijk afstelt. Het Uno-programma wordt uitge breid met vier nieuwe typen, waarvan de Uno 75 i.e. met katalysator de meest opvallende is. De auto is voorzien van de 1500 cc viercilinder motor, die men al kan kennen uit de Ritmo en de Rega- ta. De topsnelheid van deze Uno be draagt 170 km/uur. de prijs 19.500 gul den. Ook is de Uno 45 met de oude. vertrouwde 903 cc motor weer in het programma opgenomen (15.990 gul den). 1985: 26.676 1986: 29.056 Volvo's wereldprimeur: een zelf ontwikkeld kinderzitje. Natuurlijk wemelt het weer van acces soires op de RAI. Toch verwacht men niet dat er één het belangrijkste nieuws vormt dat Volvo heeft te bieden. Maar op dit moment is Volvo de eni ge automobielfabrikant, die zijn eigen accessoires ontwerpt op het gebied van kinderveiligheid. Bedoeld om bescher ming te bieden tegen de krachten die bij een aanrijding optreden. Er zijn bijna 300 testen uitgevoerd in het Volvo-botsproevencentrum tij dens de ontwikkeling van het nieuwe kinderzitje. Het zitje kan worden ge bruikt tot de leeftijd van vier jaar. Het kan op elke passagiersstoel worden aangebracht in beide rijrichtingen. Vanzelfsprekend is het gemakkelijk te plaatsen en te verwijderen. Anders bestaat het risico dat het niet altijd wordt gebruikt. In- en uithalen kun nen bovendien zo gebeuren dat er geen beschadiging aan de bekleding ont staat. Overigens is dat kinderzitje niet het enige nieuws dat men op de Volvo- stand op de RAI kan zien. Het modellenprogramma van de 340-360-serie dat reeds uit meer dan 50 varianten bestaat is nog eens uit gebreid met een 360 GTL sedan met een schone 2 liter injectiemotor. De topsnelheid bedraagt meer dan 180 km/uur. Vanaf het nieuwe modeljaar '87 zijn alle motoren uit de 340-360-serie ge schikt voor het gebruik van Eurosuper, ongelode benzine met een oktaangetal van 95 RON, dat echter helaas in ons land nog haast nergens te koop is. Volvo brengt voorts ook enkele nieu we motoren. Er is een nieuwe 2,3 liter carbura teurmotor die zowel in de 240- als in de 740-serie wordt gebruikt. Voor de 760-serie is een andere 2,8 liter zescilinder motor geconstrueerd. Zo op het oog is er niet veel verschil, maar het is een moderner krachtbron die een vermogen van 170 pk kan leve ren, goed voor een top van bijna 190 km/uur. Ten slotte voor de eerste maal op de RAI de Volvo 780, die Carozeria Berto- ne bouwde op basis van de 760. In ons land wordt het model alleen uitge bracht met de nieuwe 2,81iter V6 mo tor. Deze soepele, trillingvrije en zeer stille motor past precies bij het grote comfort van deze luxueuze coupé. De vernieuwde Mazda 929: een imposante sedan. Een van de heel echte primeurs op de RAI is de vernieuwde Mazda 929. Zelfs de autopers heeft nog geen meter ge stuurd met deze stoere sedan, die een stevige concurrent moet worden in de hogere middenklasse. De 4,9 meter lange limousine met een kofferruimte van maar liefst 427 li ter kan worden gekocht met een 2,2 li ter vier-cilinder motor met carburatie (115 pk) of injectie (136 pk) óf met een 3 liter zes-cilindermotor van 190 pk. Met topsnelheden van respectievelijk 170, 187 en 220 km/uur. De acceleratie is navenant. In tegenstelling tot de Mazda 323 en de Mazda 626 is deze 929 niet voorzien van voorwielaandrijving. Na rijp be raad is gekozen voor het in zijn klasse nog steeds favoriete principe: motor voorin en aandrijving achter. Het zal de echte autoliefhebbers deugd doen dat ook in Japan aan deze combinatie de voorkeur wordt gegeven. De wagen is verkrijgbaar met een 5- versnellingsbak of een 4-versnellings automaat. De prijzen staan nog niet vast maar zullen liggen tussen de 40.000 en 60.000 gulden. Heel wat duurder is de andere pri meur bij Mazda: de RX-7 Turbo II. De ze formidabele produktie-sportwagen, die in even 7 seconden uit stilstand op een snelheid van 100 km/uur zit en een top van 230 km/uur kan halen, kost met stuurbekrachtiging, abs en airconditio ning bijna een ton: 98.700 om precies te zijn. Mazda blijft geloven in de rotatiemo tor. Meer nog, de Japanse ingenieurs menen dat dit soort motor ideaal is voor de toepassing van turbocompres soren. Zij hebben deze overtuiging uit gedragen in de nieuwe 13B Turbo II motor met intercooler, die in de derde versie van de RX-7 (met katalysator) is gehangen. De basis RX-7 kost 65,5 mille, de RX-7 GLS (als de Turbo II maar dan zonder turbo en zonder abs) komt op bijna 75 mille. De genoemde auto's zijn overigens de trotse paradepaardjes van Mazda, dat zijn groei veel meer te danken heeft aan de populaire 323 en bijna even ge wilde 626. Van beide modellen staat het nagenoeg volledige programma op de RAI. De prijzen van de Mazda 323 variëren van 17.795 tot 53.339 (voor de For mule 4: een 323 met permanente vier wielaandrijving en een 1,6 liter injectie motor). De goedkoopste 626 (de DX) kost 23.395, de duurste is de GTS, waar voor 33.776 moet worden betaald. 1985: 24.870 1986: 31.124 Trekpleister bij Citroen: de nieuwe kleine AX. De Citroen BX was al in 1985 de best verkochte Franse auto in ons land (11.653 stuks). Daarna ging het nog har der. De verkopen van de BX stegen met maar liefst 50 procent, zodat 1986 kon worden afgesloten met ruim 18.000 verkochte BX'en. Van het model be staan inmiddels 16 versies, waarvan een flink deel ook op de RAI zal staan. Maar hoe succesvol ook, de BX zal niet de meeste aandacht trekken op de stand van Citroen. Die zal ongetwijfeld uitgaan naar de gloednieuwe kleine AX, al vele maanden geleden in Frank rijk geïntroduceerd maar nu voor de eerste maal in ons land te zien. Het kleine bolle model, waarin - zo als destijds al geconstateerd - veel van andere kleine auto's is terug te vinden, zal meteen met drie motoren (954 cc - 45 pk, 1124 cc - 55 pk en 1360 cc - 65 pk) worden uitgebracht. Door verschil lende gradaties van luxe bestaan er to taal zeven versies. Bij het ontwerpen van de AX hebben de Franse constructeurs gebruik ge maakt van de ervaringen die zijn opge daan met het ECO 2000-researchpro- gramma. Tal van daarbij gedane vond sten hebben in de AX hun produktie- vorm gevonden. De 3,5 meter lange AX weegt hooguit 695 kg en is daarmee ongeveer 100 kg lichter dan zijn concurrenten. Daar door én door de aërodynamische vorm geving kunnen topsnelheden van 158 tot 168 km/uur worden gehaald. En dat bij een uiterst laag verbruik. Binnen kort zullen we daar wel uitvoeriger op terugkomen. De prijzen van de gewone AX'en lo pen van bijna 15 tot 21,5 mille, maar op de stand kan men ook zien, dat Citroen voor de liefhebbers van jakkeren in middels al voor de dag is gekomen met een AX Sport, met een 1294 cc motor van 95 pk. Van 0-100 in 9,2 seconden en 186 km/uur topsnelheid. Maar dat model kost natuurlijk een flink stuk Even terzijde: voor het eerst sinds zes jaar heeft de Citroen-groep weer eens winst gemaakt. Volgens de Ne derlandse importeur hebben diverse oorzaken daartoe bijgedragen. In de eerste plaats de verjonging van het gamma, maar daarnaast ook een betere bewaking van de produktiekosten en een hogere produktiviteit. In elk geval zijn de verwachtingen voor dit jaar hoog gespannen. 1985: 28.916 1986: 27.713 Renaults Ergos- stoel. Voor drie personen elektro nisch op maat in te stellen. Knop pen aan de zij kant. Hoofdsteu- plaatsen. Voor de passagier wat vrijer. Met een hoofdsteun die op slapen is berekend. Renault toont op de RAI het hele pro gramma, dat begint bij de compacte Renault 5, via de middenklassers (9, 11 en 21) naar de royale limousine (25) gaat en eindigt bij het 'ruimtewonder' Espace of de pure sportwagen Alpine. Maar daarnaast zal Renault ook en kele ontwikkelingen uit de eigen keu ken tonen: die van het zitcomfort (het Ergos-project) en die van de motoren met meerkleps cilinderkoppen en mo toren opgebouwd uit keramisch mate riaal. Hoe belangwekkend die laatste onderzoekingen op zichzelf ook zijn. visueel is het stoelenproject natuurlijk het aardigste. Renault is niet de enige fabrikant, die onderzoek op het gebied van auto stoelen verricht, maar het heeft bij de Franse staatsfabriek al meermalen tot opvallende resultaten geleid. We den ken aan de Petale-kuipstoel (vanaf 1971 gebruikt in de Renault 17), maar nog meer aan de recentere ontwikke ling van de monorail-stoelen, zoals we die kennen uit de Renault 9. 11. Super- 5 en 21. Nu zoekt Renault naar nóg betere stoelen. Stoelen met een maximum aan comfort. Bij vierduizend mannen en vrouwen met alle mogelijke maten werden de gewoonten en wensen geno teerd. Het daaruit gedestilleerde ver langlijstje leverde de Ergos-stoelen op, waarin volgens Renault iedereen een ideale zithouding kan vinden. Met vijf tiptoetsen op een mini-console naast de zitting worden diverse verstelmoge- lijkheden bediend. Een microprocessor met een geheu gencapaciteit voor drie ingestelde combinaties zorgt er voor dat even zo vele geregelde gebruikers van de auto in een oogwenk hun prettigste zit kun nen vinden. Deze houding kan zowel vanuit de stoel als met de infra-rood afstandsbediening worden ingesteld. Ook de stand van het de hoofdsteun kan in het elektronisch geheugen wor den opgeborgen. Elke (bestuurders stoel kan door opblaasbare panelen en met polystyreen gevulde kussens wor den gevormd tot een klassieke autos toel of een kuipstoel. Uiteraard is de passagiersstoel an ders. De passagier heeft meer vrijheid, kan slapen, lezen enz. Daarom zijn er wegklapbare leuningen, is er een voet steun. En bijvoorbeeld een hoofd steun, die het hoofd als het ware om klemt als iemand in slaap valt. De nog altijd populaire Alto als vierdeurs. Hoe lang is het nog maar geleden dat het Japanse merk Suzuki zich beperk te tot motorfietsen? Niet eens tien jaar. Pas in 1979 werd in Nederland begonnen met de ver koop van de eerste auto: de succesvolle Suzuki SC100GX, een verschrikkelijk lange aanduiding voor een heel klein karretje, dat in de wandeling 'het cou- peetje' werd genoemd. Nu, dus nog geen tien jaar later, staat Suzuki redelijk hoog genoteerd op de verkooplijst en presenteert het merk zich met allure op de RAI. Het eenzame mini-coupeetje van toen heeft plaats gemaakt voor een veelzijdig viertal modellen. Van de vooral bij vrouwen zo populaire Alto en de voor veel doeleinden bruikbare kleine SJ-terreinwagen tot het prakti sche minibusje Carry en de tot nu grootste Suzuki, de ruime Swift. De Alto heeft zijn succes vooral te danken aan zijn leuke belijning, zijn grote glasoppervlak en natuurlijk in het bijzonder aan de gunstige prijsstel ling. De prijslijst begint bij de Alto GA van 11.695 gulden en gaat niet hoger dan 14.795 voor de Alto GL, vijfdeurs automaat. In alle gevallen zit er 'drie- pitter' van 796 cc inhoud onder de mo torkap, die genoegen neemt met vrij weinig normale benzine. Ook de Swift heeft inmiddels al een vernieuwing achter de rug. Die dateert van vorig jaar. Sinsdien telt de Swift- serie niet minder dan vijftien verschil lende uitvoeringen, waaronder het ve nijnige raspaardje, de door ons onlangs hogelijk gewaardeerde Swift GTi met een 1,3 liter twin-cam 16 kleppen mo tor, waarmee moeiteloos een topsnel heid van niet minder dan 180 km/uur is te halen. De prijzen van de Swift varië ren van 15 tot ruim 24 mille. 'De Suzuki SJ's zijn niet meer weg te denken van de weg en uit het terrein', constateert importeur Nimag uit Hei- nenoord in de persdocumentatie. In elk geval is kleine, pittige terreinwagen in diverse uitvoeringen op de RAI- stand aanwezig. Als een leuk alterna tief voor het gestaag groeiende legertje 4x4rijders, de automobilisten dus die niet genoeg hebben aan de weg alleen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19