AUTO™"'9*7 Alle RAI-hallen vol auto's Opmars van elektronica in de auto onstuitbaar 'Neem openbaar vervoer' Verkooprecord uitbundig gevierd Nadruk vooral op de Sierra gelegd Scooter: proefballon vormgevers —bijlage leidsch alphens dagblad De bezoeker van de komende Auto RAI kan het uitvoerig en vele malen zien: de opmars van de elektronica is onstuimig en onstuitbaar. Ook in de auto. De voordelen ervan zijn on miskenbaar. Het autorijden wordt zuiniger, minder vervui lend voor het milieu, comforta beler, storingvrijer en vaak nog goedkoper ook. Een nadeel is echter dat het mechaniek van de auto in veler ogen nog onbegrijpelijker wordt dan het al was. Een beetje spookachtig eigenlijk. Vele componenten zijn onzicht baar of nagenoeg onzichtbaar geworden. Ingepakt in 'zwarte dozen'. De leek (en hij niet al leen) raakt de kluts kwijt. Contactpuntjes bijvoorbeeld kon je zien en voelen. Je kon ze afstellen. Naar hedendaagse maatstaven weliswaar zeer on nauwkeurig, maar toch. Het kon, desnoods kon je ze een beetje afvijlen. De moderne 'contactpunt' zie je niet eens. Je voelt het niet en je kunt er niets aan veranderen. Draad kwijt De echte 'techneuten' onder ons zullen onmiddellijk protes teren. 'Er is niets spookachtigs aan'. En dan komen ze met een verhaal, dat met veel inspan ning nog wel te begrijpen is ook. Maar de meeste niet technisch- georiënteerden raken al gauw de draad kwijt. Ze hebben ge hoord van chips, transistors, sensoren en dergelijke, maar hoe het precies in elkaar zit we ten ze niet en eigenlijk willen de meesten het niet weten ook. Als het maar werkt. En dat doet het veelal. Hoe vaak is uw televisie het laatste jaar stuk geweest? Niet vaak toch. En dat ding zit vol met die elektroni sche snufjes. Onbegrensd Inmiddels weet haast ieder een ook wel dat de toepassing van de micro-elektronica in de auto welhaast onbegrensd is. Dat er met die kleine computer tjes van alles kan worden gere geld. Zo kan men er een geheugen mee aanleggen, dat enorme aan tallen inspuit- en ontstekings variabelen beheerst. Zoiets heet een 'Motor Management Sys teem'. Het krijgt uit alle hoeken en gaten meetgegevens over toerental, stand gaspedaal, luchtdruk, temperatuur, oc taangehalte van de voorradige benzine enz. Aan de hand van al die bijzonderheden zorgt het er voor dat de beste dosering en duur van de inspuiting wordt gecombineerd met het meest ideale ontstekingsmoment. Zoals gezegd, zo'n transistor- tje gaat haast nooit stuk. Maar als dat toch eens gebeurt dan kan men maatregelen hebben getroffen waardoor er dan in het geheugen wordt gezocht naar de op één na beste combi natie van inspuiting en ontste king. Waarna de fout keurig netjes wordt gemeld aan de monteur als de auto tijdens een onderhoudsbeurt door middel van een diagnosestekker wordt 'ondervraagd'. Anti-slip Je kunt er zoals bekend ook een anti-blokkeersysteem voor de remmen mee maken, maar ook een systeem dat de tractie van de aangedreven wielen van een auto in de gaten houdt en ingeval van overschrijden van een bepaalde grens reddend in grijpt: een anti-slipsysteem. Je kunt er ook boordcompu ters mee maken die de gekste dingen doen: waarschuwen voor optredende defecten en ge varen bijvoorbeeld of het brandverbruik en de benzine voorraad in de gaten houden. Je kunt er tal van andere nut tige dingen mee doen zoals een ingestelde interval van de rui tenwisser bij snelle acceleratie uitschakelen en vervangen door constant wissen. Bijna dagelijks Op dit gebied komt er bijna dagelijks iets nieuws bij de op de markt. De grens wordt slechts getrokken door de prijs klasse, waarin de fabrikant de auto wil aanbieden. Gelukkig zijn de gebruikte chips echter niet duur. Dat wil zeggen, het kost meer dan een vermogen om ze ontwerpen en te ontwikke len, maar daarna kunnen ze in grote massa's worden gemaakt. Dat maakt ze goedkoop. De elektronica en met de mi cro-elektronica zal voortgaan het autorijden te veranderen. Als we nu al een kijkje zouden kunnen in een auto van laten we zeggen 1997, dan zouden we waarschijnlijk onze ogen niet kunnen geloven. Want eigenlijk staan we pas aan het begin van de ontwikke lingen. De auto's van over tien jaar zullen weer zuiniger, veili ger, storingsvrijer, minder ver vuilend en comfortabeler zijn dan die van nu. En dat alles door de steeds slimmere paden, waarlangs de mens de onzicht bare elektronen kan leiden. Het einde is echt nog niet in zicht. Op de RAI Dat is allemaal ook te zien op de RAI, waar een speciale stand is ingericht met als thema 'Elektronica stuurt uw auto!'. Het publiek kan daar kennis maken met de nieuwste technie ken, zoals die al in sommige '87 modellen worden toegepast danwel over afzienbare tijd mo gen worden verwacht. Maar er is ook gelegenheid nog verder in de toekomst te kijken. Op stand N 506 iin de Noord-Oosthal laten elf auto merken en vier fabrikanten van auto-onderdelen zien hoezeer de elektronica een 'sturende' rol vervult bij de constructie van de auto nu en later. vw/audi 1985: 44.969 1986: 52.394 Geen officïele opening dit maal, de personenauto-RAI gaat donderdagochtend om 10 uur gewoon open. Tot en met zondagmiddag 15 februari kan men in het kolos sale Amsterdamse complex te recht. Alle hallen (totaal 69.000 vierkante meter) zijn weer be nut om 59 merken uit 15 lan den onderdak te kunnen verle nen. door Koos Post Er staan auto's uit Amerika, Duitsland, Frankrijk, Enge land, Italië, Japan, Joegoslavië, Korea, Nederland, Polen, Spanje, Rusland, Zweden, Tsjechoslowakije en Roeme nië. Nagenoeg de gehele auto wereld is naar Amsterdam ge komen. De 122 exposanten (twee jaar geleden waren er zeven meer) tonen niet alleen personenau to's en combiwagens, maar ook onderdelen en toebehoren, al les dus wat op en aan de auto zit of kan zitten. Speciale aandacht wordt dit maal geschonken aan de elek tronica in de aatobouw. Het elektronische aandeel van de auto neemt gestaag toe. Dat valt niet alleen te constateren in de op de stands staande pro- duktiemodellen, het wordt nog eens extra nadrukkelijk in de etalage gezet op een apart deel van de tentoonstelling, waarop een aantal elektronische ont wikkelingen en enkele experi mentele automodellen bar stensvol elektronica worden getoond. Het aantal echte noviteiten op deze RAI-tentoonstelling is niet overweldigend. Twee deu ren minder bij de Peugeot 309 en de Hyundai Pony XP, een kofferbak aan de Ford Sierra en een kinderzitje van Volvo worden als 'wereldprimeurs' opgevoerd. Maar in feite zijn nog met oi nauwelijks eerder getoonde Een overzicht van de drukte op de vorige beurs. modellen als de Citroën AX, ae Mazda 929, de Honda Legend, de Toyota Camry, de BMW 7- serie en de Opel Omega 3000 nagenoeg net zo nieuw. En verder attractieve buiten beentjes als de BWM 325 ca briolet, de Saab 900 cabriolet, de VW Scooter, de Maserati Bi- turbi FS - om er een paar te noemen -, ze zullen ongetwij feld ook de nodige aandacht vragen en krijgen. Uit het feit, dat er vorig jaar weer ver boven de half miljoen auto's werden verkocht (560, 512 werden er door de RAI ge registreerd), kan men rustig concluderen dat de belangstel ling voor de auto nog groot ge noeg om veel publiek in de RAI te kunnen verwachten. Belangstellenden kunnen er dagelijks van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur terecht, op zater dagen en zondagen alleen van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt 13 gulden voor vol wassenen en een tientje voor ouderen en kinderen. Een be zoek aan de show alleen in de avonduren kost hun resp. 10 of 7,50 gulden. Politie onverbiddelijk voor fout-parkeerders Het wordt weer druk rond de RAI. Zeer druk zelfs. De politie rekent daar althans op en heeft een uitvoerig plan gemaakt. Een plan, waarin aan het openbaar vervoer een belangrijke plaats is toegedacht. Meer dan ooit wordt er bij bezoekers van de tentoonstelling op aangedrongen gebruik te maken van trein, bus, tram en metro. Op de tram- en buslijnen naar de Auto RAI '87 zal zoveel extra mate rieel worden ingezet dat men niet bang behoeft te zijn voor lange wachttij den. Voor treinreizigers geldt dan ook nog de aantrekkelijke Trein-toe- gangsregeling. Wie al de waarschuwingen van de politie in de wind slaat en toch met eigen vervoer naar de hoofdstad komt. kan bij de verschillende P+R sta tions aan de rand van Amsterdam uitstekende parkeerfaciliteiten vin den. Met het openbaar vervoer is men van daaruit in een wip in de RAI Men kan rustig aannemen dat de garages en parkeerplaatsen onder en rondom het RAI-complex snel vol zullen zijn. Daarom zijn er in de omge ving diverse tijdelijke parkeerterreinen ingericht. Pendelbussen zorgen verder voor gratis vervoer naar de RAI. De organisatie streeft er naar dat het nooit langer dan tien minuten zal duren voor men van zo'n parkeer plaats bij de RAI wordt neergezet. Deze parkeerterreinen zijn gelegen aan de De Boelelaan, het IJsbaanpad, de Fred Roeskestraat, de Europaboule vard en bij het Olympisch stadion. De politie zegt dat het geen enkele zin heeft om eigen houtje in de directe omgeving van de RAI op zoek te gaan naar een parkeerplekje. Het kost alleen maar meer tijd omdat zal blijken dat men toch moet uitwijken naar een van de genoemde parkeerplaatsen. Bovendien draagt zoiets nog eens nodeloos bij tot een verzwaring van de verkeersdruk rondom het tentoonstellingcomplex en het betekent onnodige overlast voor de omwo nenden. die het in die dagen toch al moeilijk genoeg hebben. Bovendien: de Amsterdamse politie heeft laten weten streng te zullen optreden tegen fout-parkeerders. Er zal een groot aantal extra kraan wa gens worden ingezet. Foutief neergezette auto's worden zonder pardon weggesleept naar een opslagterrein, waar ze na betaling van ten minste 175 gulden weer kunnen worden opgehaald. Om de verkeersstroom goed te kunnen volgen wordt de Amsterdamse politie geassisteerd door helikopters van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie, terwijl ook intensief contact zal worden onderhouden met de Porsches van de Rijkspolitie en met Rijkswaterstaat. De politie hoopt dus dat de bezoekers voor het overgrote deel gebruik zullen maken van het openbaar vervoer. De trein stopt op amper honderd meter afstand. Maar wie toch met eigen vervoer komt wordt - komende uit deze richting - verzocht gebruik te maken van de volgende route: A 9, klaverblad Schiphol-Badhoevedorp- Nieuwe Haagseweg, A 4, Ring weg ZuidA 10), borden 'P-RAl via afslag Amstelveen'Amslelveenseweg naar parkeerterreinen IJsbaanpad, Fred Roeskestraat, Olympisch sta dion, Stadionplein. Bijna onnodig om te zeggen dat de aanwijzingen van de politiemensen te allen tijde moeten worden opgevolgd. De Opel Kadett. Cabriolet: Zaterdagavond 17 januari. Opel vierde feest. En hoe. Een stampvol Haagse Congresgebouw. Meer dan 12.000 me dewerkers genoten van vele tientallen artiesten, kermisattracties en circus nummers, dronken en aten naar harte lust. Opel liet iedereen uit de dealerbedrij- ven delen in de vreugde om het feit dat voor de eerste maal in de Nederlandse autogeschiedenis een merk in één jaar meer dan 100.000 auto's had verkocht (De registraties blijven altijd iets ach ter). En daarmee voor de 18de achtereenvolgende maal het meest ver kochte merk in ons land was. Iedereen die tot dat succes had bijge dragen was welkom in Den Haag. Ver koper en vloerenveger, monteur en magazijnbediende, boekhouder en be drijfsleider. De machtige Opcl-organi- satie één avond verenigd. 'Mijn droom is werkelijkheid gewor den', bekende directeur Ger van Welse- nes, die er echter op wees dat het op de eerste plaats de organisatie is die het succes van het merk draagt. Maar ook de kwaliteit van het .produkt. Dat kan niet anders met twee 'auto's van het jaar' in de collectie. Twee jaar geleden werd de Opel Ka dett door meer dan 50 Europese auto journalisten tot de beste uitgeroepen, dit jaar viel de Opel Omega eenzelfde onderscheiding te beurt. 'Maar dat kwam een beetje onverwacht', gaf Van Welsenes toe. Ook op de RAI staan de twee Opeis, die het tot 'auto van het jaar' hebben gebracht in het volle licht van de schijnwerpers. Naast de vele verschil lende modellen van de kleine Corsa, de oude trouwe Ascona's en nog enkele Manta's. De Senator staat - zoals be kend kan worden verondersteld - op het punt te worden vernieuwd. De verdwenen Monza komt niet meer terug, zijn plaats is (ook op de RAI) ingenomen door de Omega 3000. De aandrijving van deze top-Omega geschiedt door een zescilinder injectie- motor, die 177 pk levert en zo een snel heid van 220 km/uur kan teweegbren gen. De al erg uitgebreide Kadett-serie j kreeg er nog eens een door Bertone ontworpen cabriolet (GSi) bij met roll- bar en in de deurposten en koffer weg gewerkte verstevigingen. Deze cabrio let wordt net als de Omega 3000 in maart leverbaar. Ford legt op de komende Auto RAI de nadruk vooral op de Sierra. De gloed nieuwe versie met vier deuren en een fikse traditionele kofferbak staat als Europese primeur in het hart van de stand. Maar gelijktijdig met de introductie van die nieuwe vierdeurs Sierra heb ben ook de drie- en vijfdeurs modellen een nieuw gezicht gekregen. Het front is veranderd, maar ook het interieur heeft heel wat wijzigingen ondergaan. Toen Ford in 1983 de Sierra lanceer de stak het merk zijn nek ver uit. Het sterk gestroomlijnde model was zo re volutionair, dat het maar de vraag was of het publiek het zou willen accepte ren. Aanvankelijk was de reactie nogal lauw, maar allengs won het model aan populariteit. Temeer, omdat de concur- I rentie al snel ook de door Ford aange- 1 geven richting insloeg. H De Sierra heeft in de loop der jaren I heel wat verbeteringen ondergaan. I Ford heeft zich altijd veel gelegen laten h liggen aan kritiek van klanten en pers. U Een typisch voorbeeld daarvan was het 8 aanbrengen van de spoilerachtige 5 strippen naast de achterste zijruiten (1 om de koersstabiliteit bij zijwind te I verhogen. vierdeurs Sierra wordt in de drie gevoerde uitvoeringen op de RAI getoond. Zoals gemeld zijn er vijf motorvarianten: vier benzinemotoren en één diesel. Alle Sierra's kunnen met een volledig elektronische gecontro leerd anti-blokkeersysteem worden ge leverd. Hetzelfde systeem dat stan daard op de Scorpio's zit. Een noviteitje: op bestelling is voor de Sierra ook een voorruit-verwarming te leveren. Door honderden nagenoeg onzichtbare verwarmingsdraadjes kan de voorruit in de winter snel worden ontdooid. Na de koude van januari be hoeft zo'n attribuut geen aanbeveling Al wordt de nadruk gelegd op de Sierra, de andere Ford zijn ook te zien in Amsterdam. De fraaie Scorpio met zijn nieuwe zescilinder motoren. De Escort (ook eens 'auto van het jaar') na zeven jaar nog steeds erg gewild. Hij was in de laatste vijf jaar 's wereld meest verkochte auto. In Nederland zijn er in ruim zes jaar tijds 151.000 ex emplaren van verkocht. De Orion (Es cort met kofferbak) kan men er ook zien, evenals de zes verschillende uit voeringen van de kleine Ford Fiesta. Het brede programma van Ford wordt in de Hollandhal breed uitgeme ten. De 'Scooter, een belangwekkend VW-studieontwerp. Volkswagen en Audi staan weer op één stand op de RAI. Hoewel nagenoeg het gehele succes volle programma is uitgestald, lijkt de verwachting gerechtvaardigd dat een groot deel van de publieke belangstel ling zal uitgaan naar een model dat niet in produktie is en waarschijnlijk ook nooit zal komen: het VW-studieont werp 'Scooter'. Een spectaculaire drie wieler, waarvoor de motorfiets model heeft gestaan. Het dient voor onderzoekingen op het gebied van vormgeving. De lengte bedraagt niet meer dan 3.17 meter. Het is met twee motoren getest. Met een 1,05 1. motor van 40 pk haalde het een snelheid van 160 km/uur, met een 1,4 1. motor van 90 pk zelfs 200 km/uur. Met hele lage verbruikscijfers. Maar voorlopig is deze 'Scooter' nog maar een proefballonnetje, dat nu te zien temidden van het volledige gam ma van Volkswagen. En dat omvat in de eerste plaats de kleine, maar pittige Polo (kortgeleden de tweemiljoenste van de band gekomen). Dan de terecht nog altijd populaire Golf. Voorts de stoere, representatieve Jetta, de lu xueuze Passat en ten slotte de snelle tot supersnelle Scirocco. Modellen in velerlei uitvoeringen, overbekend bij het publiek, maar nog steeds volop in beweging. Audi - meer en meer het exclusieve mérk van het VAG-concern - heeft zijn modellen uiteraard gegroepeerd rondom de nieuwe Audi 80, die op een haar na de titel 'auto van het jaar' mis te, maar in Duitsland wel werd be kroond met 'Das goldene Lenkrad', een onderscheiding die eerder ook de Audi 100 ten deel viel. Het verkoopsucces van de sierlijke Audi 80 is zo groot, dat de introductie van de vijfcilinder Audi 90 (die op de zelfde band moet worden gebouwd) naar later is verschoven. Op de Audi-stand ook de nodige aandacht voor het Procon-Ten veilig heidssysteem, waarmee de bestuurder en de voorpassagier op een uitermate simpele, maar zeer doeltreffende wijze worden beschermd bij een frontale aanrijding. En natuurlijk weer veel nadruk op de quattro's, de versies van (alle) Audi's met permanente vier-wielaandrijving. 1985: 87.722 1986: 92.279 De Sierra met kofferbak als Europese primeur op de RAI.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17