Valkenburg ontevreden met busroute op Leiden 'Je moet een beetje groene vingers hebben Plan voor centrum telecommunicatie Sassenheim College stelt een nieuwe lijn 33 voor Oegstgeest 'krijgt' twee woningen van Alkemade Scepsis over nieuwe poging tot samengaan Carillonspel niet verplicht bij trouwen in raadhuis Katwijk KATWIJK - Bruid en bruidegom moeten zélf kunnen bepalen of zij hun huwelijk in het Katwijkse raadhuis willen laten voltrekken onder de klanken van het carillon. "Ik kan me voorstellen dat er wel licht ook treurige omstandigheden zijn waaronder mensen elkaar op het raadhuis het ja-woord geven", aldus burgemeester C.A. Bos, die daarmee leden van de raadscom missie voor algemeen bestuurlijke zaken tegemoet kwam, die bezwa ren hadden tegen een verplicht nummertje op het carillon tijdens de huwelijksplechtigheid. De commissie is daarmee afge weken van het oorspronkelijke voorstel van burgemeester en wet houders. "Er mag geen sprake zijn van koppelverkoop", aldus het PvdA-raadslid H.J. Telkamp. B en W van de kustplaats stelden aan vankelijk voor de kosten van ie dere huwelijksvoltrekking met 28 gulden te verhogen. Daarmee zou de investering van 34.000 gulden, noodzakelijk voor het aanbrengen van het carillon in de toren van het raadhuis, kunnen worden terug verdiend. Het klokkenspel dat binnenkort op de toren van het raadhuis wordt gemonteerd, zal niet alleen tijdens de huwelijksvoltrekkingen spelen, maar ook overdag tussen 8.00 en 20.00 uuf op elk vol uur een melo die laat horen. De suggesties van de commissie leden voor het repertoire tijdens de huwelijksvoltrekking liepen uit een van 'Daar komt de bruid' tot 'O was ik maar bij moeder thuis ge bleven'. INBRAAK - Bij een inbraak in een ijzerwinkel aan de Ambachtsweg in Katwijk is het afgelopen week einde voor ongeveer 12.000 gulden aan elektrische apparatuur ont vreemd. De daders kwamen het pand bin nen nadat zij met een straattegel de ruit van de toegangsdeur aan de voorzijde van het pand hadden in gegooid. Plantenliefhebbers kunnen bij landelijke Oranjerievereniging terecht wordt er veel meer mogelijkhe den zijn om onderling stekken uit te wisselen en gezamenlijk planten in te kopen. "Dat ge beurt nu al tussen de leden van de oorspronkelijke oleanderver eniging. Op die wijze kun je een aardige verzameling opbouwen, is onze ervaring". Wat de toekomst betreft heeft het bestuur een aantal plannen. Bij voorbeeld het helpen onder houden van de nog spaarzame oranjerieën op landgoederen in ons land. "Vroeger was een aan tal tuinlieden verantwoordelijk voor het onderhoud van dergelij ke tuinen, maar dat is verleden tijd. Sommige oranjerieën met soms schitterende planten liggen er dan ook verwaarloosd bij. Als dat nodig is willen wij aanbieden om daar op zaterdag aan de gang te gaan. Op die manier kunnen we bijdragen aan het in stand houden van die fraaie tuinen", zegt Aartsma. Ook wil het bestuur in de ko mende tijd excursies organise ren naar befaamde oranjerieën, botanische tuinen of tentoonstel lingen en binnen- en buitenland. Ook staat het houden van een ei gen expositie op het verlanglijst je van de vereniging. Leden Daarvoor is hef echter nodig dat zich nog meer liefhebbers bij de vereniging melden. Aarstma verwacht dat dit geen probleem zal zijn. Zij meent dat in de ko mende tijd het ledental tot rond de 600 zal stijgen. "Er zijn zoveel liefhebbers van tropische en sub tropische planten dat een derge lijk aantal niet te hoog gegrepen is. Zelf verwacht ik dat er een nog grotere belangstelling zal zijn". Degenen die interesse hebben voor de vereniging kunnen zich aanmelden bij mevrouw Aarts- ma, Rooseveltlaan 21, 2215 NW in Voorhout. Het telefoonnum mer is 02522-12699. VOORHOUT - Het lijkt voor Atie Aartsma-Van Drongelen uit Voorhout ook wat onbegrijpe lijk. "Wat moetje nu met die gro te tropische- en subtropische planten die twee of drie maan den in bloei staan en waar je de rest van het jaar op uitgekeken bent". Maar dat is slechts schijn. Die planten zijn duidelijk ^en stuk van haar leven. door Kees van Kuilenburg De Voorhoutse heeft onlangs samen met andere liefhebbers van deze planten de landelijke Oranjerievereniging opgericht. Deze vereniging staat open voor mensen die thuis oleanders, de zogenaamde oranjerie- en andere kuipplanten koesteren. De ver eniging is ontstaan uit de 15 jaar geleden opgerichte oleanderver eniging. De volledige naam luidt: 'Landelijke vriendenkring van oleanders, oranjerie- en andere kuipplanten'. De oleander is een plant die vooral in de landen rond de Mid dellandse Zee veel voorkomt en bekend is om zijn veelkleurig heid en de vele variëteiten. De vereniging telt nu ongeveer 70 le den. Vooral de laatste twee jaar hebben zich veel nieuwe leden aangemeld. "De belangstelling voor de planten uit de warme landen neemt sterk toe, vandaar dat is besloten om de oleander- vereniging uit te bouwen tot een vereniging die alle liefhebbers van tropische en subtropische planten omvat", zegt de Voor houtse. Aartsma is in het bestuur van de nieuwe vereniging belast met het verzorgen van de publiciteit. Daarnaast geeft zij de leden die daarom vragen adviezen over het kweken van de bedoelde plan tensoorten. De overige bestuurs leden van de vereniging wonen in Moergestel (Noord-Brabant), Lochem (Gelderland), Eijsden (Limburg) en Kerkdriel (Gelder land). Oranjerie Dat voor de naam 'oranjerie' is gekozen is niet zo vreemd. In veel grote tuinen heb je vaak een beschutte ruimte voor het over winteren van niet winterharde planten. Al in de 17e eeuw waren dergelijke oranjerieën te vinden op deftige buitenplaatsen. De oranjerie of ofangerie wordt be schouwd als de voorloper van dè huidige kas in de tuinbouw. Om dat er behalve de niet-winterhar- de planten ook vaak oranjeappel boompjes in te vinden waren, kreeg het de naam van oranjerie. Dat betekent overigens niet dat het hebben van een flinke tuin noodzakelijk is voor de aan leg van een oranjerie. Volgens de Voorhoutse is het ook goed mo gelijk om de planten op het bal kon van een flat te laten overwin teren. Uiteraard moeten de plan ten dan wel goed worden afge schermd tegen de wind en de la ge temperaturen. "Bij extreme koude moeten de planten tijde lijk worden binnengehaald om het bevriezen te voorkomen", waarschuwt Aarstma. Duur Aartsma beseft dat het houden van dergelijke planten een vrij dure hobby is. "Voor sommige planten leg je al snel een bedrag van 75 gulden op tafel. Niet ge ring, vooral omdat de kans dat het mis gaat met de plant met uitgesloten is. Je moet een beetje 'groene vingers' hebben, maar dat geldt eigenlijk voor alle plan ten. Die zijn echter vaak veel goedkoper en dan is de strop minder groot". De Voorhoutse verwacht dan ook dat als de vereniging groter LEIDEN - In de dienstregeling van de vervoersmaatschappij NZH moet een nieuwe busroute Leiden/ Valkenburg/Katwijk worden opge nomen. De nieuwe lijn zou de be woners van Valkenburg en de Mo lenwijk in Katwijk aan den Rijn onder meer een goede verbinding met het nieuwe winkelcentrum van de kustplaats moeten bezor gen. Dat voorstel doen burgemeester en wethouders van Valkenburg in een brief aan de directie van de busmaatschappij. Het verzoek wordt ondersteund door het Kat wijkse gemeentebestuur. Ben W van Valkenburg zijn on tevreden over de huidige busver- dere inkrimping binding Leiden/V alkenburg/Kat- ling, wijk. De oorspronkelijke route van lijn 30, de enige busverbinding van en naar het Rijndorp, is de afgelo pen periode voor de Valkenbur gers steeds onaantrekkelijker ge worden, zo meent het college. Als de belangrijkste oorzaken daar voor wordt het verlengen van de oorspronkelijke route genoemd, waardoor de reistijd langer is ge worden. Ook is men ontevreden met de lage frequentie waarmee de bussen op dit traject rijden. meente is opgesteld. B en W van de kustplaats stellen alleen voor de route door Leiden enkele wijzigin gen voor. Met het oog op het grote aantal scholieren uit Katwijk en Valkenburg dat scholen in de Mors en het Haa'gwegkwartier in Leiden bezoekt, wil het Katwijkse college dat de nieuwe lijn ook deze wijken aandoet. Bij deze wijziging van de busroute zou gebruik moeten wor den gemaakt van de cijfers van het Problemen Districthoofd B. Leeuwenburgh van de NZH was gistermiddag nog niet op de hoogte van het voorstel over de invoering van een nieuwe buslijn 33. Net als B en W van Kat wijk onderschrijft Leeuwenburgh in een eerste reactie het belang van een goede verbinding tussen Kat wijk, Valkenburg en de scholen in de Mors en het Haagwegkwartier. Katwijk en Valkenburg willen binnenkort een gesprek met de NZH over de mogelijkheden voor gewijzigde busroutes door beide gemeenten. B en W.van de"kust- plaats willen ook Rijnsburg bij een dergelijk overleg betrekken omdat veranderingen in de busroutes tus sen Katwijk en Leiden ook voor het bloemendorp gevolgen kunnen hebben. B en W komen dan ook tot de conclusie dat de huidige dienstre geling van lijn 30 in Valkenburg al leen maar leidt tot een verder afne mend gebruik van het openbaar vervoer. Daarmee ontstaat volgens het college een neerwaartse spiraal omdat de NZH vervolgens op grond van het aantal reizigers zal moeten besluiten tot een nog ver- de dienstrege- ALKEMADE - Burgemeester en wethouders van Alkemade hebben een verdeling gemaakt van de 71 huur- en koopwoningen, die voor dit jaar zijn toegewezen. Vooral in de woningwetsector is ook Alke made er bekaaid afgekomen. Er mogen slechts tien huurwoningen worden gebouwd. Er is geprobeerd alle kerkdorpen van Alkemade iets toe te bedelen. Alleen voor Nieuwe Wetering is dat niet gelukt, omdat de woning bouwplannen daar dit jaar planolo gisch waarschijnlijk nog niet kun nen worden afgerond. Van de pre mie A-woningen is het voornemen er tijdelijk twee af te staan aan de gemeente Oegstgeest. Die krijgt Alkemade dan in 1988 of '89 terug. Het dorp Oude Wetering mag re kenen op tien premie C-woningen op het terrein van de vpormalige christelijke lagere school. De Kaag krijgt vier premie C-woningen. De overige premie A-woningen wor den gebouwd in Rijpwetering, in de Blijverpolder (zeven stuks) en vier op het trapveldje in Oud Ade. De negen toegekende premie B- woningen worden in principe toe gewezen aan individuele aanvra gers. Op 31 december waren in totaal 137 woningen in aanbouw, de vrije sectorwoningen inbegrepen. Scholieren Het Valkenburgse college stelt voor in de dienstregeling van de NZH een buslijn 33 op te nemen. Vanaf het station Leiden zou het traject van deze lijn via de Ples- manweg en de Haagsche Schouw- weg moeten voeren naar Valken burg. Via de Valkenburgerweg zou de bus vervolgens naar de Molen wijk in Katwijk aan den Rijn moe ten rijden. B en W van Valkenburg menen dat de route van de huidige lijn 30 door Stevenshof en Leiden Zuid- West beter kan vervallen. Het col lege wil dat deze lijn eindigt bij de Haagsche Schouw, een halte na de Stevenshofpolder. Het Katwijkse gemeentebestuur kan zich in grote lijnen vinden in het traject voor de busroute zoals die door het college van de buurge- Plassengemeenten pakken recreatie aan i een WARMOND/WOUBRUGGE - In de nota voor een recreatiebeleid in de gemeenten Warmond, Wou- brugge, Alkemade, Leimüiden, Rijnsaterwoude en Aalsmeer staan te weinig concrete plannen. Dat is de mening van een aantal leden van de Woubrugse commissie ruimtelijke ordening. WD'er H. van Woerden, die zich tot nu toe het meeste verzette te gen deélname van Woubrugge in een plassenschap met de andere vijf gemeenten: "Als we nog steeds geen concrete zaken kunnen aan dragen, hoeven we wat mij betreft geen plassenschap aan te gaan. Daarmee hebben we al de nodige ervaringen en die hebben tot niets geleid. Er staan genoeg ideeën voor recreatieve wensen in de meeste verkiezingsprogramma's, die hadden er zo uitgehaald kun nen worden". De nota maakt melding va toenemende belangstelling wandelen, fietsen, zeilen, kanoën en schaatsen. "Voor deze activitei ten is intergemeentelijke samen werking dringend gewenst", schrijft de Woubrugse wethouder J. Haasbroek in een notitie voor zijn raadsleden. Voorts staat er dat het plassengebied aantrekkelijk is voor rustige vormen van recreatie en daarom moet de karakteristieke functie van het gebied worden ver sterkt. Agrarisch gebruik, natuur, openluchtrecreatie moeten tot hun recht kunnen komen. Details in de voorgestelde gemeenschappelijke regeling kunnen in een later sta dium worden bekeken, aldus de nota. Het beleid voor recreatie zo als vastgelegd in structuur- en be stemmingsplannen moeten verder worden voortgezet. Juist het ontbreken vam een meer gedetailleerde recreatieve op zet in de notitie was voor de com missieleden aanleiding om met be paalde voorstellen te komen. "En het bestaande beleid voortzetten betekent dus. niets aan recreatie Plaats voor 30 tot 50 bedrijven SASSENHEIM - Op het industrieterrein Jagtlust in Sassenheim zal vermoedelijk in de loop van volgend jaar een gebouwen complex verrijzen waarin een groot aantal bedrijven is gevestigd dat zich volledig richt op telecommunicatie. Het Telecom- center, zoals de naam zal luiden, is een ini tiatief van Wildschut Planontwikkeling uit Zoetermeer. Met het project is een bedrag gemoeid van ongeveer 30 miljoen gulden. Volgens C. Wildschut kunnen in het com plex straks 30 tot 50 bedrijven worden ge huisvest. Wildschut Planontwikkeling heeft voorlopig een optie op 1,5 hectare grond in Jagtlust. Uitbreiding van het com plex behoort tot de mogelijkheden. Ruw geschat zullen er volgens Wildschut onge- werk kunnen vinden. Onderzoek heeft volgens de projectont wikkelaar intussen uitgewezen dat er aan een dergelijk centrum grote behoefte be staat. Een aantal bedrijven zou al belang stelling hebben getoond om zich in Sassen heim te vestigen. Op het terrein in Jagtlust, waar het Telecomcenter moet komen, zijn dezer dagen al enkele borden geplaatst die de aandacht van gegadigden op dit bedrijfs verzamelgebouw moet vestigen. Voorzichtig "Iedereen die maar iets wil aanschaffen of weten op het gebied van telecommunica tie zal zich hier willen oriënteren", voor spelt Wildschut die verdere datails pas wil prijsgeven tijdens een presentatie van zijn plannen op 10 februari in het gemeentehuis van Sassenheim. Sassenheim kwam volgens Wildschut als meest geschikte locatie uit de bus voor de bouw van het bedrijvencentrum vanwege de gunstige ligging aan de rijksweg A44 (Amsterdam/Den Haag). Ook voor andere bedrijven is dat destijds een van de redenen geweest zich in Jagtlust te vestigen. Wethouder J. Dreef (financiën, bedrijven en eigendommen) toont zich ingenomen met het voornemen van Wildschut Planont wikkeling. "Maar helemaal definitief is het natuurlijk nog niet. De koop moet nog wor den gesloten", aldus Dreef. "Als je ziet wat Wildschut er al in heeft geïnvesteerd, dan ga ik er van uit dat het rondkomt". Dreef zegt dat het moeilijk is aan te geven of de komst van het Telecomcenter ook gunstig is voor de werkgelegenheid in Sas senheim. "Wel wat de toelevering betreft. Maar er komen bedrijven die speciaal opge leid personeel vergen. Of je die mensen al lemaal in Sassenheim kunt vinden is na tuurlijk de vraag". Hoewel de verkoop van grond in Jagtlust aanvankelijk wat stroef verliep, hebben zich aan de zuidkant van Sassenheim de af gelopen twee jaar diverse grote bedrijven gevestigd, waaronder Evon (schoonmaak bedrijf) en Wesseling (transportbedrijf) en het service-station voor vrachtwagens MAN. doen'was de onomwonden me ning van liberaal Van Woerden. Overigens werden de algemene uitgangspunten door de commis sieleden wel onderschreven. Als voorbeeld van recreatieverbete ring noemde CDA'er H. van der Nagel meer aanlegplaatsen voor zeilboten. Daaraan ontbreekt het volgens hem volledig in het plas sengebied. Van Woerden pleitte voor een concentratie van aanleg plaatsen, omdat daarmee kan wor den voorkomen dat de rest van de natuur teveel wordt beschadigd. DINSDAG Jongerenbeweging - Koppenhinksteeg 2, soos-avond. aanvang: 20.30 uur, pand Schouwburg - Mechels Miniatuur Thea ter 'De Aardemakers', 20.15 uur. Lakcinema - film 'O'Megalexandros', 20 Kapelzaal K&O - Oude Vest, film 'Turtle Diary', 20.15 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed. 19- 19.30 uur. Leiderdorp Wijkcentrum Zijlkwartiér - Van der Marckstraat, contactavond met klaver jassen en sjoelen e.d., 19-19.30 uur. WOENSDAG Leiden Poppentheater Wellus Nietus - Pr. Ma- rijkelaan 4, 'Wie niet blauw is, is gezien', 14.30 uur, voor kinderen van 4-11 jaar. Kapelzaal K&O - Oude Vest, kinderfilm 'Visserslatijn', 14.30 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht 72. spreekuur verkeersveiligheid, 10.30-12 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 30 januari tot vr 6 tel. 01717-2525. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp. AMBULANCE - Tel. 071-212121 S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma en di. 10-12.30; woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10, tel. 071-130775 VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel 071-126844 MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 071-221008

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16