'Provincie moet zich terughoudend opstellen' Gemeente beschuldigd van benadeling van Technocom rüHillZfi SGP'er Houtman hoopt op behoud vier zetels VERKIEZINGEN Uitspraak kort geding Muurling Bijeenkomst van D66 in Nieuw Minerva Kwestie voor Raad van State 'Ook geld vragen aan andere benzinestations die naar Leiden komen' Leidse (16) breekt been bij ongeval DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 LLEJDSCHJB dagblad: STREEK - De lijsttrekker van de Staatkundig Gere formeerde Partij (SGP), M. Houtman, heeft wat moeite om kort aan te geven waar om men op hem moet stem men bij de komende Pro vinciale Statenverkiezin gen. "Je vervalt dan gauw in kreten. En ik houd niet van kreten", verklaart de 44-jarige Leidse lijsttrekker. "Ik denk dat mensen de algemene politieke lijn in de gaten moeten houden. En de SGP heeft een dui delijke lijn uitgezet, die aangeeft wat christelijke politiek moet zijn. Ook in provinciale zaken vind je dat terug. Aan erg veel voorstellen zitten levensbeschouwelijke as pecten. Je ziet dat dat steeds meer onder druk komt te staan. Dat zie je bij het bejaardenbeleid, in het onderwijs", doet hij toch een po ging. De politiek van de SGP wordt overheerst door de christelijke vi sie. Dat is de allesoverheersende leidraad voor Houtman, die op dit moment voorzitter is van een vier man tellende statenfractie. "De christelijke politiek vind je niet al leen terug in het onderwijs of het bejaardenbeleid, maar ook bijvoor beeld in de ruimtelijke ordening. Daarom heb ik ook tijdens de be handeling van het streekplan be wust gepleit voor Katwijk. Dat wordt behandeld als een kleine kern, omdat Leiden op enige af stand ligt. Maar het is toch een gro te gemeente en zeker geen kleine kern. Als je kijkt naar de uitbrei dingsmogelijkheden van Katwijk, dan zie je dat die onder druk staan. En de Katwijkers kennende zie ik niet dat zij zich zullen oriënteren op Leiden", aldus Houtman, ver wijzend naar de overwegend christelijke samenstelling van hel vissersdorp. Ouderen Houtman vindt de aanwezigheid van de SGP in Provinciale Staten belangrijk. Hij hoopt dan ook dal de fractie op de huidige sterkte blijft. "De vierde was een restzetel Als dat nu een echte wordt, ben ik Binnenkort barst de campagne los voor de verkiezing van Pro vinciale Staten, het bestuur van de provincie. Voor het eerst wordt door de Statenleden een hele nieuwe Eerste Kamer gekozen, waardoor de provinciale verkie zingen een landelijk belang heb ben gekregen. Politici van naam trekken dan ook tot de verkie zingsdag op 18 maart door het land om hun boodschap uit te dra gen. Wij laten de komende weken de provinciale kopstukken aan het woord. Vandaag de lijsttrek ker van de Staatkundig Gerefor meerde Partij, M. Houtman. tevreden. Tenslotte hebben wij een vrij vast kiezersbestand. Verschui vingen daarbinnen zijn nooil groot". door Henny van Egmond Houtman benadrukt dat in de komende periode een aantal be langrijke zaken gestalte moet krij gen. Zoals het ouderenbeleid. Daarbij is de inbreng van de ker ken onontbeerlijk, meent hij. "De gemeente zal het ouderenbeleid moeten stimuleren, maar het zal vooral van de vrijwilligers moeten komen. Want het gaat bij bijvoor beeld een bejaardenalarm niet al leen om wat technische voorzie ningen. Ouderen hebben vooral behoefte aan contacten met ande ren. Je moet ie dan kunnen invoe len in hun leefwereld. Via de ker kelijke gemeenschap heb je een goede ingang". Belangrijk wordt de komende tijd ook het onderwijsbeleid. De provincie Zuid-Holland heeft al eens een onderzoek gehouden in de Duin- en Bollenstreek om de be hoefte aan openbaar voortgezet on derwijs boven tafel te krijgen, eni ge tijd geleden is besloten een der gelijke enquête ook in het West- land te houden. Houtman is geen voorstander van dit provinciale ini tiatief. "Wij vragen ons af of dit wel de taak van de provincie is. De pro vincie moet toezicht houden op de gemeente die moet zorgen voor voldoende openbaar onderwijs, al naar gelang daar behoefte aan is. Het enige dat de provincie moet doen, is kijken of de gemeente die taak vervult, niet zelf die taak op pakken", aldus de lijsttrekker, die het bijzonder onderwijs bedreigd ziet worden. Terughoudend Houtman, die van 1970 tot '77 in de Leidse gemeenteraad zat voor de SGP. vindt dat de provinciale overheid zich terughoudend moet opstellen. "De autonomie van de gemeente moet blijven bestaan. Het zwaartepunt van de beslissin gen moet bij de gemeenteraad blij ven liggen. Het bestuur in Neder land is het best gediend met een korte afstand tussen de basis en de bestuurders. Daarom moeten con crete beslissingen door de gemeen teraad worden genomen, waarbij de provincie globaler blijft, meer de richting aangeeft. Ik zou er moeite mee hebben als de provin cie meer bevoegdheden zou krij gen". De SGP-lijsttrekker M. Houtman: "Eerst staan gemeenten te smeken om meer woningen voor eigen in woners en dan hoor je later dat buitenstaan ders er zo gemakkelijk een huis kunnen krijgen". (foto Wim Dijkman) De SGP'er. sinds zes jaar staten lid. wil juist het tegenovergestelde: gemeenten zouden meer taken moeten krijgen, de zogenaamde decentralisatie. "Maar daarvan is LEIDEN - Geboren Bastiaan Leonard zv L.G. van Kesteren en A.P.M. Zaad. Bjorg Cornelis zv N. Ebbendorfen B.D. Nuis, Johannes Frederik Hubertus zv J.F.H. Neuteboom en H.M. de Ridder, Sharida dv A El Boussaidi en C.P Eland, René zv F. van Delft en A. van der Plas. Niels zv C.J. Caspers en M.J.Th. Caspers. Nathalie dv A.J.M. Dessing en M.J.D. Laurens. Ferry zv F.A. Janssen en J. Wallaart, Jochem zv L.A. Stroeve en A.H. Messemaker, Elke dv L.L.M. Bousie en J. Koers. Ricardo zv F. Hundersmarck en G. Roosemalen. Dirk Arend zv D. Hoek en K.M. de Boer. Torsten zv R.J. Middelkoop en I.C. van 't Hull, Arion Kim dv A.J. van Polanen. Dinesh Shyam zv R. Bhikhie en S.T. Thakoerdajal. Nina dv J.M.H. van Am sterdam en JA. Speelman, Niels Pepijn zv J.M. Labruijère en B.E.M. Breede- veld, Salvador Franciscus zv M.FJ. Hansen en Maria del Carmen Vicioso Sanchez, Nesla Hazar dv M. El Nesla en O H. Nasla. Denise Simone Maria dv W.L.M. de Boer en M.A.E. Koek, Angeli- j M j i der Spek, Cornelis Hermanus zv straten. A. van Leeuwen en A N. van der Plas, Ronald Adrianus Wilhelmus zv W.J.M. van der Zalm en P.E.J. de Ridder, Mar- tijn Benjamin zv PC.A.M. Walter en M.C. van Winsen, Wilhelmina dv P. van der Bent en M. van Duijn. Daniel zv W. Hazenoot en J. Varkevisser, Johanna Susanna Christina dv I. Schreurs en C Zitman, Stefan zv P. van Houten en M E. dé Graaf, David zv P. van Houten en M E. de Graaf, Christiaan Cornelis zv C M Guijt en J. Vhegenthart, Rowan Petrus Martijn zv F. Blankers en A.M.H. Rietema, Prya Sophie dv J.C P. Schotel- draaijer en A.P. Hira Panday. Maartje dv A.T.M. van der Vlugt en J.J.M. Zee- nog niets terecht gekomen, het is tot nu toe bij kreten gebleven". Een goed voorbeeld van het overhevelen van taken is volgens Houtman de verdeling van de jaar lijks te bouwen woningen. Nu ge beurt dat nog door de provincie. Uitgangspunt daarvoor is het streekplan. Als de gemeenten dat uitgangspunt aanhouden, kunnen ze zelf wel het aantal woningen elk jaar over de diverse gemeenten verdelen. Voorwaarde is wel dat er binnen de regio's overeenstem ming bestaat tussen de gemeenten. "Als men er niet uitkomt, kan de provincie als een soort scheids rechter optreden". Het probleem is echter dat alle gemeenten moeite hebben met het geringe aantal woningen dat zij van de provincie tot aan het jaar 2000 mogen bouwen. Een stroom bezwaarschriften tegen het streek plan toonde dat aan. Volgens Hout man hebben de gemeenten echter overvraagd. "Iedereen wil meer bouwen dan waar ze recht op heb ben. En allemaal hebben ze er wel een verhaal bij", aldus Houtman, die erg sceptisch staat tegenover de smeekbedes van sommige ge meenten. "Eerst staan ze te sme ken om meer woningen voor de ei gen inwoners en even later hoor je van kennissen dat het zo makkelijk is om als buitenstaander in die ge meenten een woning te krijgen. Herindeling lig, dat is niet het geval als zij kla gen over gemeentelijke herinde ling. Veel gemeenten in de Alphen- se regio dreigen te worden samen gevoegd. Die procedure is op pro vinciaal niveau vrijwel afgerond, daarna is het woord aan de Tweede Kamer. "In 95 procent van de ge vallen wordt het voorstel van de provincie gevolgd, maar wat ons betreft hoeft deze procedure niet in alle gevallen te worden afgemaakt. Waar knelpunten zijn, is herinde ling op haar plaats. Gemeenten met 1500 inwoners zijn niet levens vatbaar, maar ik denk dat bij een bepaalde ondergrens, bijvoorbeeld 5000 inwoners, gemeenten in lan delijke gebieden goed kunnen functioneren. Dat is in de praktijk ook wel gebleken. Woubrugge hoeft van mij dan ook niet te wor den opgeheven". LEIDEN/DEN HAAG - Dierenarts F. Muurling hoeft geen rectificatie te plaatsen in het Leidsch Dagblad. Wel moet hij zijn uitspraken in de Leidse Courant rectificeren. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank bepaald in het kort ge ding dat door L. Schouten van de dierenbescherming was aange spannen tegen de dierenarts. In een interview met deze krant werd Schouten er van beschuldigd 5000 gulden in eigen zak te hebben gestoken na de verkoop van een huis uit een erfenis voor de dieren bescherming. Ook zou hij zich een secretaire uit deze nalatenschap hebben toegeëigend en voer van de dierenbescherming voor zijn eigen dieren hebben gebruikt. Tijdens de zitting verklaarde Muurling dat deze beschuldigin gen wel tijdens het interview zijn geuit, maar niet door hem. Recht bankpresident Offers vindt dat er geen redenen zijn om aan deze ont kenning van Muurling te twijfelen. Muurling hoeft dan ook geen recti ficatie in deze krant te plaatsen. De dierenarts heeft de beschuldi gingen later tegenover de Leidse Courant zelf nog eens herhaald. Dit is door de dierenarts ook niet ont kend tijdens de zitting. De presi dent van de rechtbank vond dat deze uitlatingen onrechtmatig wa ren en dat Muurling in die krant wel een rectificatie moet plaatsen LEIDEN - D66-Leiden houdt van avond om 20.00 uur een afdelings vergadering in Nieuw Minerva aan de Boommarkt. Vanaf 21.00 komt het onderwerp 'gezondheidszorg' aan de orde. De vergadering is te vens voorbereiding op het voor jaarscongres van D66 waar dit on derwerp aan de orde zal komen. Tineke Stegeman (lid van het landelijk hoofdbestuur) en Jan Pool (lid landelijke werkgroep ge zondheidszorg en kandidaat voor de provinciale staten van Zuid Hol land) zijn de inleidende sprekers. De inleiders zullen aangeven wel ke verschillende benaderingen van dit onderwerp leven binnen D66. Volgens Foks wordt zijn onder neming in haar belangen getroffen, zodanig, dat dit wel eens tot slui ting van een deel van NTC zou kunnen leiden. NTC was naar de Raad van State gestapt, omdat zowel de gemeente Leiden als de provincie zijn bezwa ren tegen de parkeergarage met winkels, showrooms en kantoren in het Sanders-complex onge grond had verklaard. Alleen een woordvoerster van de gemeente DEN HAAG/LEIDEN - De Neder landse Technocom (NTC), geves tigd op de hoek van het Levendaal in Leiden, heeft gisteren bij de Raad van State proberen aan te to nen, dat de gemeente Leiden haar tekort doet. Wat in het Sanders- complex aan de Hogewoerd wel is toegestaan, mag NTC niet. NTC-di- recteur Foks stelde, dat het gelijk heidsbeginsel niet naar behoren wordt toegepast. Er wordt, aldus Foks, met twee maten gemeten. Op het braakliggend terrein op de hoek van de Aquamarijnlaan en de Hoge Morsweg komen tien woningen in de vrije sector van het type twee onder één kap. Hierover wordt op woensdag 11 februari in het gebouw Morschwijck aan de Topaaslaan 19 een informatieavond gehouden die begint om 20.00 uur. (foto Jan Holvast) Meubels Vanavond wordt in het 'Inter national House' (Rapenburg 6) een lezing in het Frans over Franse meubelkunst tussen de 16e en de 20e eeuw gehouden. De avond begint om 20.00 uur. Ex '85 Vanavond wordt in Ex '85 een 'Café Extase' gehouden. Het adres is Koppenhinksteeg 15. Voor meer inlichtingen: 071- 133494. Inloophuis Het Inloophuis Psychiatrie houdt in het kader van de week van de psychiatrie een aantal ac tiviteiten. Op maandag 9 februa ri heeft een 'instantieavond' plaats. Er zullen vertegenwoordi gers van JAC. Centrum ex'85. De Schakel. Buro voor Rechtshulp, THD, PVP, Centrum Onderdak en Het Wegloophuis aanwezig zijn. Aanvang 20.00 uur. Dins dag 10 februari wordt om 20.30 uur de video 'De vogel en het mes' (anti-psychiatrie in Italië) ver toond. Donderdag 12 februari wordt om 20.00 uur in De Burcht gedis cussieerd door het Platform Kleinschalige Psychiatrie over het onderwerp beschermde woonvormen'. Het Inloophuis is deze avond tussen 20.00 en 23.00 uur gesloten. Het Reizend Thea ter van Pandora treedt vrijdag avond 13 februari op tijdens de theateravond. Thema van de voorstelling: Psychiatrie als toverbal. Aanvang 20.30 uur Op zaterdag 14 februari heeft het slotfeest plaats met medewer king van de popworkshop 'te gek'. Aanvang 22.00 uur. Het Inloophuis Psychiatrie is gevestigd in het pand Rapenburg 48. Tentoonstelling Tot en met vrijdag is er in de aula van het Agnes College een tentoonstelling met werk van drie oud-leerlingen. Nenke van Wermeskerken, Ingmar Hak kaart en Jan Wisse bestaat expo seren o.m. foto's, schilderijen en grafische ontwerpen. De tentoon stelling is tijdens de schooluren te bezichtigen (9.00 - 16.00 uur). Dood. In een serie lezingen over de dood van het Studium Generale wordt donderdagavond 5 fe bruari begonnen met een lezing van prof. J L. Dubbeldam van de Rijksuniversiteit Leiden. De le zing heeft als thema: de dood. een noodzakelijk kwaad? De avond begint om acht uur. Adres: Cen traal Voorzieningengebouw, Cle- veringaplaats 1. Toegang is gra- Open huis De studentenvereniging SSR houdt twee open weken. Op 4 fe bruari is er een thema-avond over heksen en heksenvervolging. Er zullen lezingen van de heren Belten en Van der Eerden wor den gegeven. De avond is open voor alle geïnteresseerden en be gint om 20.00 uur op de Hoge woerd 108. Bingo Zaterdag 7 februari wordt in 't Parlement (Nieuwstraat 45) een bingo-avond georganiseerd door de wandelsportvereniging Zuid west. Aanvang 20.00 uur. Muziek In het Christelijk Lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft wordt op vrijdagavond 6 februari het jaarlijkse Klassiek Muziekcon cours gehouden. Leerlingen van de school voeren werken uit van o.a. Beethoven, Purcell en de Beatles. Het schoolorkest is ook op zaterdag 7 februari te beluis teren tijdens het open huis (tus sen 10.00 en 12.00 uur) in de ge bouwen Kagerstraat 1 Leiden en Godfried Bomansstraat 2 Leiderdorp werd dit bedrag verhoogd tot 410.000 gulden. Volgens Tesselaar was de schen king niet meer dan een aangename verrassing voor de gemeente en is het nooit de bedoeling geweest de hoogste bieder ter wille te zijn. De gemeente zal de oliemaatschappij in ruil voor de schenking geen bij zondere rechten verlenen. De CD A-fractie wilde het geld wel in ontvangst nemen, zij het dat het aangewend zou worden om de ge volgen van de komende bezuini gingen op te vangen. De college partijen hebben het meevallertje inmiddels voor diverse goede doe len in de stad bestemd. LEIDEN - Een 16-jarige Leidse brak gistermorgen haar linkerbeen bij een aanrijding op de Haagse Schouwweg. Het meisje werd op haar brommer door een auto ge schept, toen ze komende vanaf de Rijndijk het rode licht negeerde. De uit de richting van de Stevens hof komende 20-jarige automobi list uit Leiden kon haar niet meer ontwijken. De Leidse is voor be handeling naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. LEIDEN - De gemeente wil olie maatschappijen die een benzine station in Leiden willen vestigen, een financiële bijdrage vragen als bijzondere blijk van hun interesse. Een dergelijke bijdrage tou kun nen geschieden als een schenking of als een aan de gemeente te beta len bedrag per verkochte liter ben- Het was tot voor kort ongebrui kelijk dat de gemeente trachtte op een dergelijke wijze de eigen kas te spekken. Het feit dat oliemaat schappij Total bereid bleek om ruim vier ton op tafel te leggen als schenking om een benzinestation aan de Dr. Lelylaan te mogen bou wen, heeft het gemeentebestuur op een idee gebracht. "Het is ons ge bleken dat dergelijke cadeautjes heel gebruikelijk zijn in dat we reldje", aldus wethouder Tesselaar (grondzaken) gisteravond in de ge meenteraad. Overigens blijkt de goedgeefsheid van oliemaatschap pijen ook zijn grenzen te kennen. Bij een peiling naar de interesse om een benzinestation aan de Ste- venshofdreef te vestigen, is de ge meente nog geen schenking in het vooruitzicht gesteld. Alleen de CDA-fractie in de ge meenteraad heeft haar twijfels over de schenking van Total. Frac tievoorzitter Joop Walenkamp ver onderstelde dat het een zaak van handjeklap zou zijn geweest. Aan vankelijk was Total slechts bereid een bedrag van een ton beschik baar te stellen. Nadat de concur rentie ook geïnteresseerd bleek. Leiden en de eigenaar van het pro ject, Noorlander. waren bij de zit ting aanwezig, de provincie ont brak. De ambtenaar van de gemeente vertelde dat het bestemmingsplan Hogewoerd waarin zowel NTC als Sanders zijn gelegen, is vastge steld. Alleen de plek waarop de Ne derlandse Technocom is gevestigd moet nog worden goedgekeurd. De Kroon - het hoogste beroepscolle ge - moet die uitspraak nog doen. Over de vergunning die de ge meente heeft afgegeven voor de bouw van het Sanders-complex, merkte de ambtenaar op, dat die aan alle eisen voldoet. Wettelijke belemmeringen waren er niet. "Wij vinden dat NTC niet in zijn belangen is getroffen. Bovendien zijn er in het bestemmingsplan voorwaarden opgenomen die het voor NTC mogelijk maken om van de normale regels af te wijken". Over de lokatie van NTC merkte de ambtenaar op, dat die aanmerke lijk ongunstiger is gelegen dan het Sanders-complex. En dat er daar om alleen maar winkels worden toegestaan onder bepaalde voor waarden. De woordvoerder van Noorlan der merkte op, dat het NTC met na me te doen is om uitbreiding in zijn eigen pand. "Het Sanders-complex ligt in een ander gebied. Ik meen, dat NTC niet in zijn belangen is ge troffen. Laat ik het anders zeggen: als ondernemer zou je moeten lik kebaarden als er op nog geen 60 meter afstand van je bedrijf een parkeergarage is waar de klanten voor weinig geld hun auto kunnen stallen. Naar mijn mening kan NTC daar alleen maar beter van NTC-directeur Foks bestreed die gedachte. Zijn ervaring is dat de klanten niet of nauwelijks gebruik maken van de parkeermogelijk- heid. De Raad van State doet 16 maart uitspraak in het geschil. FOLDER - De Leidse verzorgings tehuizen, de Gemeentelijke Socia le Dienst en de Stichting Diensten centrum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk hebben een folder uit gebracht voor bejaarden die in een verzorgingstehuis willen gaan wo nen. In het boekje worden ver schillende (financiële) zaken be handeld die voor ouderen bij de verhuizing van belang kunnen zijn. Ook het functioneren van de indi catiecommissie komt aan de orde. Het boekje is verkrijgbaar bij ge noemde organisaties.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15