Nieuw wapen in de strijd tegen horecavestiging Pieterswijk 'Ouders weten vaalt niet wat allemaal kan in ziekenhuis' LEIDSCH DAGBLAD Gemeente lanceert leef mi lien verorden i n g Tien jaar werkgroep Kind en Ziekenhuis Dollond- telescoop Restauratie Hooghstraat bijna negen ton duurder DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 LEIDEN - De uitbreiding van de horeca en het stijgende gebruik van huizen voor kamerverhuur in de Pieterswijk zal worden tegenge gaan. Bij de gemeente is hiervoor een leefmilieuverordening in ont werp. De bepalingen in het be stemmingsplan Pieterswijk over het aantal cafés, dreigen niet door de Kroon te worden goedgekeurd. De verordening zal in dat geval richtlijnen voor de vestiging van horeca in de wijk verschaffen. Ook zullen bepalingen over kamerver- huur opgenomen worden. Of met behulp van de leefmilieu- verordening de ongewenste ont wikkelingen kunnen worden te gengegaan is overigens nog maar de vraag. De controle op de nale ving van de bepalingen is namelijk dezelfde als de controle op de nale ving van het bestemmingsplan. Gemeente-ambtenaar R. van Gu- lick: "Het is een experiment. Nie mand moet verbaasd zijn, wanneer blijkt dat de situatie eigenlijk niet verbetert met de invoering van de verordening. Er zal tegen degenen die de bepalingen overtreden krachtig opgetreden moeten wor den, eventueel met behulp van po- litiedwang. Het is in het verleden echter gebleken dat het het ge meentebestuur zwaar valt om dat dwangmiddel te gebruiken". Cafés In de leefmilieuverordening zal het aantal cafés aan een maximum worden gebonden. Het is ook de bedoeling aan te geven waar wel en waar geen cafés mogen komen. Te vens zullen er regels opgenomen worden over het aantal restaurants in de Pieterswijk. Volgens de amb telijke toelichting bij de leefmilieu- verordening bestaat het gevaar dat restaurants die niet met een restau rantvergunning (waarvoor hoge opleidingseisen gelden) worden gedreven, maar met een caféver gunning, 'ontaarden in cafés'. R. van Cruijsen van het wijkco- mité Pieters- en Academiewijk be vestigt dat. "Van de van oudsher gevestigde horeca hebben we wei nig last. Het probleem is dat er steeds weer nieuwe zaken bijko men. Het komt voor dat een eet huisje in een café wordt omgezet en vervolgens als café wordt door verkocht. Het zijn meestal mensen met een schoen en een slof die zo'n eetzaak beginnen. De meeste za ken hebben dan ook weinig toe komst" Ook koffieshops zijn onder het terswijk te gaan staanden, slechts 25 procent woont in gezinsverband. "Een te eenzijdi ge bevolkingssamenstelling van de betreffende binnenstadsgedeelten. Er bevinden zich in de Pieterswijk zeer veel monumenten. Een zoda nig woonmilieu is tegenwoordig voor zeer vele andere groeperingen (zoals gezinnen) dan studenten aantrekkelijk. Ook deze groepen dienen de kans te krijgen in de Pie- regiem van de leefmilieuverorde ning gebracht. Het is echter in de praktijk wel voorgekomen dat kof fieshops illegaal zijn omgebouwd tot cafés. In de praktijk heeft de ge- Deze huis houdens zijn bovendien geneigd veel meer in hun woningen te in vesteren. Zij nemen daarbij geen genoegen met een kamer maar volwaardige bewo- lijk tegen zo'n ontwikkeling op te treden. In de verordening zullen bepalingen opgenomen worden die een vergunning noodzakelijk restauratie van panden zou inrich- maken voor het exploiteren van ting tot woningen met minimaal een koffiezaak. drie kamers, als voorwaarde kun nen worden opgenomen. Het is de bedoeling dat de kamerverhuur panden die door de Stichting Stu dentenhuisvesting worden be heerd, blijven gehandhaafd. "Deze instantie waarborgt tenminste een redelijk kwaliteitsniveau. Voor zover bestaande particuliere ver huurbedrijven verdwijnen, dient terugkomst hiervan voorkomen te worden", menen de samenstellers van de ambtelijke toelichting bij de leefmilieuverordening. Het college van B en W zal zich binnenkort over de leefmilieuver- De drie medewerksters Liesbeth Pruijs. Drugs Volgens Van Cruijsen zijn het juist de koffieshops die nogal wat overlast veroorzaken. "In sommige zaken wordt in drugs gehandeld. De politie doet dan wel af en toe een inval, maar daarna gaat het ge woon door. Er gaat met die handel nogal wat kleine criminaliteit ge paard. Dat geeft de omwonenden een onaangenaam gevoel". De voorzitter van het wijkcomité ergert zich echter niet alleen aan de overlast van de horeca. Ook het ordening buigen. Gemeente-amb- toenemende gebruik van huizen door kamerbewoners irriteert hem. Van Cruijsen signaleert vervuiling voerd zal worden, en verwaarlozing van de panden die voor kamerverhuur worden ge bruikt. "De huizen worden zelden of nooit opgeknapt. Er heerst geen discipline om de boel netjes te hou den". Van Cruijsen vindt ook dat de eigenaren van de panden de vei ligheidsvoorschriften aan hun laars lappen. "Er worden kamer tjes gemaakt door houten tussen- schotten te plaatsen. Het brandge vaar in die panden is zeer groot. De verhuur van kamers vindt in de meeste gevallen illegaal plaats. Het is echter niet gemakkelijk om op te treden. Aan het Rapenburg werd een pand illegaal als kamerverhuur gebruikt. Wanneer daartegen ech ter opgetreden wordt, staan er 10 tot 15 mensen op straat. Dan wor den de bewoners eigenlijk gepakt en niet de eigenaar", aldus Van Cruijsen. tenaar Van Gulick verwacht dat de verordening na de zomer inge- Investeren De bevolking van de Pieterswijk bestaat voor 75 procent uit alleen- LEIDEN - In museum Boerhaave is sinds kort een 18e eeuwse Dol- lond-telescoop opgesteld. Deze te lescoop werd door het museum verworven op een veiling in het Londense veilinghuis Sotheby. De meer dan manshoge telescoop is volgens het museum een voorbeel dig staaltje van Engelse instru mentmakerij. Belangrijk aan de Dollond-tele- scoop zijn de lenzen. In die tijd had men veel last van verkleuring van het beeld dat door een kijker werd waargenomen. John Dollond wist in 1757 door een uitgekiend samen spel van lenzen van verschillende soorten glas, die verkleuring bijna geheel teniet te doen. LEIDEN - Ouders kunnen in de praktijk hun kinderen op elk mo ment van de dag in het ziekenhuis opzoeken, aanwezig zijn bij de on derzoeken en zelfs in het zieken huis blijven slapen, het zogenaam de 'rooming in'. Dit zijn in een kort bestek de resultaten die de werk groep Kind en Ziekenhuis heeft bereikt. Drie medewerkers van de ze groep - Marion ten Hengel, Lies beth Pruijs en Jojet Nijkerk - zeg gen dat het alleen jammer is dat ouders vaak niet op de hoogte zijn van alle mogelijkheden. door Meindert van der Kaaij De tien jaar geleden opgerichte werkgroep stelt zich ten doel op te komen voor de belangen van het kind voor, tijdens en na zieken huisopname. Dat wordt gedaan door gesprekken met de hoofdver pleegkundigen en spelleiders van de vier regionale ziekenhuizen: het Academisch Ziekenhuis. Elisabeth Ziekenhuis, Diaconessenzieken- huis en Rijnoord Ziekenhuis in Al phen aan de Rijn. Tijdens de op richting van de werkgroep kwam het net in zwang om kinderen wat meer te begeleiden in het zieken huis. IJsleed Het zesjarige dochtertje van me vrouw Oudeman werd vorig jaar op het ijs aangereden: Door een bromfietser, bestuurd door een 14-jarige jongen. Het meisje liep hoofdletsel op. Arts en politie werden er bij gehaald. "De dader was bekend, doch de politie vertelde mij dat de bromfietser de wet niet had overtreden, want er bestaat geen ijs(verkeers)wet". Maar wat las ze vervolgens op donderdag 15 januari in deze krant over de politie in Nieuw koop? "Er rijden dan bromfietsers en auto's op het ijs, wat niet alleen verboden is, maar ook levensge vaarlijke situaties oplevert". Wat nu, vraagt mevrouw Oudeman zich af. Wordt er met twee maten gemeten, of iemand het bij het foute eind? De Leidse politie maar eens ge beld. Waarom word je in Nieuw koop wel bekeurd als je met je brommer op het ijs rijdt en in Leiden niet? Voorlichter Graveland ver moedt dat het iets te maken heeft met de zogenaamde algemene plaatselijke verordening. "Elke gemeente heeft de bevoegdheid om regels te maken die worden opgenomen in die regeling. In de ene gemeente kunnen dus regels gelden die in de andere niet van kracht zijn". Met andere woor den: misschien is inderdaad wel zo datje in Leiden met je brom mer het ijs op mag. Maar Graveland zegt dat hij een en ander eens zal uitzoeken. Wat staat er in de Leidse verorde ning over het ijs? Na een korte verhandeling over het begrip weg - "ook bruggen, bermen en duikers rekenen we tot de weg" - vertelt de voorlichter even later dat er in de Leidse regeling wel het een en ander over ijs staat. Zo meldt artikel 28 bijvoor beeld dat het bij de wet verboden is om een glijbaantje voor het huis te maken. Wist u het? En dan is er ook nog artikel 85: zijn de paden glad, dan dienen paar den beslagen te zijn; is dat niet het geval, dan is de ruiter straf baar. U ziet het: in Leiden gaat men niet over één nacht ijs, aan werkelijk alles is gedacht. Hoe wel... in de verordening staat dus helemaal niets over bromfietsers en automobilisten die het lollig vinden om op het ijs te rijden. Die kunnen dus hun gang gaan en iedereen straffeloos van de sokken jagen? Graveland: "Die agent had in derdaad gelijk toen hij zei dat die jongen volgens de plaatselijke verordening niet in overtreding was. Maar dat wil niet zeggen dat hij straffeloos is". Wat had men dan moeten "Die agent had moeten zeggen dat hij niet onder de strafwet valt. Er staat immers niks over rijden op het ijs in de verorde ning. Maar die jongen was civiel rechtelijk gesproken natuurlijk wel in de fout. Men had dus een advocaat in de arm kunnen ne men". Misschien is het nog niet zo'n slecht idee als de beslagen paar den uit de verordening worden gehaald en er iets wordt geregeld betreffende bromfietsers en au tomobilisten. Of moet er eerst een raadslid worden aangereden? File Automobilist Boomstra heeft zich zaterdagmiddag danig opge wonden. Nu winden automobi listen zich wel vaker op, maar Boomstra vindt dat hij alle reden had om kwaad te worden. Plaats van handeling was de Vondellaan. Aldaar stonden automobilisten in de rij bij het Motorhuis. En al lemaal om dezelfde reden: ze wil den hun heilige koe eens goed la- Fietsen op het ijs is Daar is niks op tegen natuurlijk. Edoch: "Gevolg was een lange file en de stadsbussen moesten links langs de vlucht heuvel passeren". Waarom stel je de filemiet in twee rijen op, vroeg de automo bilist aan een woordvoerder van het Motorhuis. "Die vraag werd afgedaan met het antwoord dat het dan een extra man kostte, want iedereen wilde dan eerder aan de beurt komen". Boomstra belde de politie. "We zijn daar inderdaad ge weest", vertelt politievoorlichter Graveland. "Het was omstreeks half twee en inderdaad: er stond een file. De agenten hebben rege lend moeten optreden". Nee, er zijn geen bekeuringen uitgedeeld, vertelt Graveland. Hij is dan ook niet eens met de stelling van de boze automobilist dat het een ontoelaatbare situatie betreft. "Het was de eerste keer dat er zoiets gebeurde. Eigenlijk wel lo gisch: het zonnetje scheen en veel automobilisten zullen wel gedacht hebben: laten we nu on ze auto maar eens wassen. Moch ten zich in de toekomst vaker van dit soort situaties voordoen, dan moeten we natuurlijk wel wat doen. Maar vooralsnog: "Verkeerszaken zal wel con tact opnemen met het motor huis. Misschien kan er iets gere geld worden, zodat er nooit meer files ontstaan", aldus de voor lichter. Uitgaan In Leiden zijn zo langzamerhand meer uitgaansbladen, dan uit gaansmogelijkheden. Ook het huisorgaan van Links Leiden, De Kiant, had een agenda. Had, inderdaad, want de ma kers van het krantje hebben geen zin om nog langer informatie over films, tentoonstellingen en voorstellingen op te "Vanaf dit nummer kan dat niet langer", schrijft de samensteller fatalistisch in het laatste num- De reden: er wordt teveel ge schreven over het uitfront. Je hebt Down Town, het Uitmagazi- ne en dan ook nog eens een keer het programmaboekje van de Schouwburg. "Bij die uitgave heeft Links Leiden in het verleden wel vraagtekens gezet. Vraagtekens over de kosten en daarbij de vraag of niet ook andere podia in het blad moesten worden opge nomen. Dat laatste is gezien de uitkranten misschien acher- haald. De vraag naar het nut en de kosten van de uitgave lijkt nu juist actueel". De cultuur zal overigens niet helemaal uit De Krant verdwij nen. "In plaats van de agenda willen we proberen om meer aandacht aan besprekingen van tentoonstellingen en toneel te ge- Oprichtster van de Leidse afde ling Marion Ten Hengel zegt dat acht jaar geleden er veel minder mogelijk was dan nu. "Ouders kon den hun kinderen alleen tijdens de vaste bezoektijden zien. Dat bete kende twee keer een uurtje per dag. Normaal zou je er niet over peinzen om je kind zolang bij een wildvreemde achter te laten en bij het ziekenhuis doe je dat wel. Dat is niet bevorderlijk voor zowel ou ders als kind. Ouders voelen zich machteloos, ze leveren hun kind af en hopen er het beste van". Het blijkt vaak dat kinderen bang zijn voor 'witte jassen'. Dat is heel begrijpelijk, maar ook ouders kijken volgens het drietal nog te gen de medische stand op. "Nog steeds is het zo dat ouders de dok toren en verpleegkundigen niets durven te vragen. Ze zijn als de dood om lastige, vervelende ou ders gevonden te worden". Vol gens Ten Hengel "redeneren ou ders als volgt: als we niet lastig zijn, is dat beter voor ons kind. Dat idee is volslagen onterecht. Uit ge sprekken met ouders blijkt dat er nog steeds sprake is van een enor me drempel". Ouderavonden Om daarin wat te veranderen wordt door Kind en Ziekenhuis op scholen in Leiden en omgeving tij dens ouderavonden voorlichting gegeven met behulp van een dia show en een film over de opvang van kinderen. Ook komt de werk groep in actie als een school bij voorbeeld een themaweek heeft over ziek zijn. Uit een enquête die door de werkgroep in 1982 is ge houden bleek dat ouders veelal niet op de hoogte zijn van de moge lijkheden in een ziekenhuis. "Achterafhadden ouders van aller lei mogelijkheden gebruik willen maken, maar op dat moment wis ten ze van niets. Daarom zou de werkgroep willen dat de informa tieboekjes van ziekenhuizen hier over duidelijker zijn". Jojet Nij kerk zegt dat op ouderavonden wordt uitgelegd wat er allemaal kan, "maar ouders moeten er in het ziekenhuis wel om vragen". Zo is er in de laatste tien jaar veel veranderd. Naast de al genoemde 'rooming-in', open bezoektijden en aanwezigheid van vader of moeder bij de meeste onderzoeken, kun nen ouders in veel gevallen mee helpen met de verzorging. Daar mee wordt bereikt dat het kind zich wat minder eenzaam voelt, juist in een tijd dat een kind grote spanningen ondergaat, aldus de medewerkers van Kind en Zieken huis. Daarnaast is door de werk groep met succes gepleit voor ver korting van de opnameduur van kinderen. Vaak wordt door de werkgroep ingehaakt op ontwikkelingen die op gang zijn geholpen door de lan delijke vereniging. Op landelijke bijeenkomsten worden thema's aangesneden die door de over het hele land gespreide regionale werkgroepen worden overgeno men. Zo is momenteel een gesprek gaande over het aanwezig zijn van ouders bij het onder narcose bren gen van kinderen en het weer bij komen daaruit. 'Kind en Ziekenhuis' is nog niet tevreden over de informatie die door de ziekenhuizen wordt gege ven over de nazorg van kinderen. "Ouders krijgen van alles te horen over medische nazorg. Ze weten precies welk pilletje en drankje wanneer moet worden ingeno men", zo beweert Liesbeth Pruijs. "Maar", zo gaat ze verder, "daaren tegen wordt weinig gezegd over wanneer kinderen weer mogen buiten spelen, fietsen of zwem- Pedagogiek De Leidse afdeling bestaat uit negen medewerkers: allen vrou wen. "Dat is heel jammer. We heb ben toch vaak getracht om ook mannen bij de werkgroep te be trekken. Op advertenties in kran ten en mededelingen op prikbor den van de universiteit reageren al leen vrouwen. Mannen hebben vermoedelijk een weinig geëman cipeerde kijk op kind en zieken huis. Zij denken dat het een vrou wenzaak is", aldus Liesbeth Pruijs. Het is niet toevallig dat alle drie medewerkers veel met pedagogiek te maken hebben. Ten Hengel is af gestudeerd pedagoog en Pruijs en Nijkerk zijn bezig met hun docto raalscriptie pedagogiek, die be trekking heeft op de relatie kind ziekenhuis. Volgens Jojet Nijkerk vormen de werkzaamheden een welkome afwisseling op de theore tische en droge studie. "Het is ook heel leerzaam om op ouderavon den te vertellen over de werkgroep en van ouders te horen wat zich al lemaal in een ziekenhuis voor doet". Gelukkig zijn er volgens haar ook ouders via de opname van hun kinderen in een ziekenhuis lid geworden van de werkgroep. Om het landelijk jubileum wat luister bij te zetten is door de Leid se afdeling van Kind en Zieken huis een tekenwedstrijd onder kin deren uit deze regio uitgeschreven. De tekeningen moeten voor 21 maart naar het bureau voorlichting van het Academisch Ziekenhuis worden gestuurd. Een deskundige jury, onder wie Thera Boelen-Van der Loo, die de landelijke vereni ging heeft opgericht, en een drietal langdurig zieke kinderen, zal de re sultaten beoordelen. Eind april worden de mooiste tekeningen tentoongesteld op het Leidse Plein in het Academisch Ziekenhuis. In formatie over de wedstrijd en over de werkgroep Kind en Ziekenhuis is verkrijgbaar bij Atjc van Leeu wen, telefoon: 155695. LEIDEN - De restauratie van de kelders bij de Hoogstraat en de Visbrug blijkt bijna negen ton duurder uitgevallen dan was be groot. Nu de restauratie bijna is voltooid, blijken de totale kosten ruim 5,2 miljoen gulden te bedra gen. B en W verantwoorden de kos- tenoverschrijding aan de gemeen teraad door er op te wijzen dat de preciese omvang van „dit bijzon dere en in geen enkel opzicht routi nematig uit te voeren project tevo ren nauwelijks te overzien was. Zo werd pas tijdens de werkzaamhe den duidelijk dat de kelders in aan merkelijk slechtere staat verkeer den dan was verwacht. Het gevaar van instortingen noopten tot extra bouwkundige aanpassingen. Ook de inrichting van de markt- verzamelkraam was duurder dan verwacht. B en W schrijven de raad dat de kelders zo uniek zijn dat niet kon worden geprofiteerd van erva ring met soortgelijke projecten el ders in het land. Het is de bedoeling dat het pro ject op 20 maart officieel wordt op geleverd. Wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening en vertegen woordigers van de markthandel en de Rijksdienst voor Monumenten zorg zullen er de laatste hand aan leggen. Inmiddels is voor alle kel ders een bestemming gevonden. In de kelder voor het winkelpand van Zeeman zal zich een restaurant vestigen, de overige worden ge trokken bij de boven gelegen win kels. De kelders zijn eigendom van de gemeente, de voormalige eige naars aan de Hoogstraat hebben een gebruiksrecht voor een perio de van 50 jaar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13