'Een echte topper worden we nooit' PODIUMBUK Alistair Maclean overleden Wisselend spel Brautigam Opvallend werk van duo DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 PAGINA 11 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN - Een gevarieerd aan bod van oude en nieuwe pro gramma's deze week in de Leidse theaters. De Aardemakers De Leidse Schouwburg haalt vanavondzoals al eerder aange kondigd, het Mechels Miniatuur Theater in huis. Deze Vlaamse groep geeft er een voorstelling van 'De Aardemakers'. Met dit door Paul Koeck geschreven stuk viert het gezelschap zijn dertigja rig bestaan. Dertig acteurs en ac trices spelen en zingen het ver haal over de steenbakkers uit de Rupelstreek, een streek die door de baksteenindustrie werd ge teisterd en getekend. De als een theaterspektakel aangekondigde voorstelling is geregisseerd door René Verreth. Cyrano? Het Amstel Toneel is morgenmid dag in de schouwburg te gast. Op het programma staat 'Cyrano?', een muzikaal toneelstuk voor kinderen vanaf acht jaar. Het verhaal gaat over een verliefde jongen die zich zelf lelijk vindt omdat zijn neus wat lang is uit gevallen. In het stuk, dat is geïn spireerd op Rostands Cyrano de Bergerac', lopen volgens de pro grammatoelichting fantasie en realiteit door elkaar heen. Tot de spelers behoort Joost Prinsen, die een dubbelrol in dit door Peter Römer geregisseerde stuk ver vult. Aanvang 14.30 uur. Deep River Quartet The Deep River Quartet is een muzikaal gezelschap van vier Nederlandse heren, die het swin gen niet kunnen laten. Integen deel, het in 1971 door baszanger Siebe Vink opgerichte kwartet, dat de zwarte Amerikaanse zangstijl wil doen herleven, brengt donderdagavond in het theater aan de Oude Vest een nieuw programma uit. Ook in dit Willem Nijholt door Nick van den Boezem gere gisseerde programma is The Deep River Quartet geinspireerd door de negerkwarletten uit het Amerika van de jaren veertig zo als bijvoorbeeld The Ink Spots, The Mills Brothers en The Golden Gate. Zowel voor als na de pauze zingt en speelt het kwartet een se lectie van swing, sweet en spiri tuals. Voor liefhebbers van close harmony oude stijl dus. Elders op deze pagina een interview met het zingende viertal. Willem Nijholt Twee herhalingen tenslotte in de schouwburg: vrijdagavond Wil lem Nijholt met zijn soloshow een theaterprogramma dat zich beweegt tussen toneel en chan sonen zaterdagavond de laatste voorstelling van 'De moeder van David S.'. een toneelstuk van Yvonne Keuls over de drugspro blematiek. De meiden 'De meiden' van Jean Genet is woensdagavond als Theater- schoolproduktie in het LAK te zien. Het is het verhaal van twee dienstmeiden die ondergeschikt zijn aan een 'mevrouw' en tij dens wier afwezigheid zij hun onvrede op elkaar af reageren. De ene meid neemt de rol van 'mevrouw' aan tegenover de an dere. Hun rollenspel is een po ging zich te verlossen van deze dominante dame. De rol van So- lange wordt gespeeld door Hans Breetveld, die van Claire door Stefan Louman. In de figuur van mevrouw steekt zekere Sipkova. Margie Smit Margie Smit is een verrassende, veelzijdige clown. Dat meent de dansrecensent van de Volks krant, die enkele weken geleden Margie's nieuwste programma 'Who need$ Qold' -vrijdag- en za terdagavond in het LAK- be sprak. Margie Smit combineert bewegingstheater met diaprojec ties in verschillende afmetingen op o.m. de vloer en de muur. Als thema koos Margie Smit 'dromen en werkelijkheid' Het geheel is opgebouwd uit vijf delen met ma teriaal ontleend aan de mythen van de Australische Aboriginals. Volgens de recensent ontpopt Margie Smit zich in dit program ma als een expressief talent op het nogal hachelijke gebied van de serieuze humor. Evenals bij Smits eerste soloprogramma. 'Two minutes, mrs. Smith', teken de Dick Hauser weer voor de re gie. Wat men te zien krijgt is een combinatie van spel en mime met beeldende kunst. In het algemeen mijdt de bewegingskunstenares de dans alsof het een vreemde ziekte is pen enkele uitzondering daargelaten. Het clowneske ka rakter van Smit komt in de eerste bedrijven vooral tot uiting in de schuchtere en aarzelende waarop ze alles doet. Deze wan kelmoedige clown wijkt in de tweede helft voor een vrouw van de wereld in een glinsterend bad pak. Het toneelbeeld wordt hier bepaald door een groot object van slierten goudkleurig mate riaal, dat met de bijbehorende geluiden doet denken aan een waterval van goud. Speeltheater Het Edamse Speeltheater ver zorgt zondagmiddag met 'Een goed belegde boterham' de kin dervoorstelling in het LAK. De voorstelling, waarin poppen een belangrijk aandeel hebben, duurt ongeveer vijf kwartier en is bedoeld voor kinderen vanaf acht jaar. Aanvang 15.00 uur. De Leidse amateurtoneelgroep 'Imperium' geeft zondagmiddag in het Microtheater de laatste voorstelling van 'Pissebetter'. Aanvang 14.30 uur. AFGELAST - Het concert dat mor genavond in de Kapelzaal van K&O zou worden gegeven kan wegens ziekte van Henk Brier geen door gang vinden. Het concert is ver plaatst naar woensdag 4 maart. ENSCHEDE/LEIDEN - Het Deep River Quartet bestaat vijftien jaar. Opge richt in Utrecht door Sie be Vink, die in de late ja ren zestig verslingerd was aan de muziek van het destijds beroemde Golden Gate Quartet, is de naam van het nu Twentse viertal in het hele land bekend. Close harmony en een 'ouder wets' repertoire zijn het handels merk van The Deep River Quar tet, dat donderdagavond met een nieuw programma in de Leidse schouwburg verschijnt. Dat be tekent muziek uit het swingtijd- perk, romantische ballads, maar ook spirituals, die vanaf het be gin bij de groep een belangrijke plaats innemen. De naam van het kwartet is overigens ook aan een spiritual ontleent. The Deep River Quartet was in feite bij de oprichting al een suc ces. Het 'frisse oude geluid' sloeg aan en dat leverde bijvoorbéeld bij KRO's talentenjacht 'De springplank' een eerste prijs op De concurrentie was niet gering, want onder de talenten van toen zaten bekenden van nu, zoals Ti neke Schouten, Benny Neijman en Loeki Knol. Verder werd de persprijs in de wacht gesleept bij het tv-programma van de NCRV 'Haal het doek maar op' en resul teerde een talentenjacht bij Pho nogram in de eerste elpee, die werd geproduceerd door Ruud Bos. Toch ontstond er na enige tijd even een stilte rond de groep è.i kwamen er ook wisselingen in de formatie. In 1974 werd de draad weer opgepakt en een van de nieuwkomers was toen Kees Hendriks, die als tweede tenor aan The Deep River Quartet ging meewerken. Samen met de bas Siebe Vink behoort hij in de groep nu tot de 'oldtimers', want de eerste tenor Dick Rietveld en de bariton Wout Bijker, die bei den nota bene bij een rockgroep begonnen, kwamen pas later de gelederen versterken. Siebe had onderwijl bas leren spelen - „Al les is bas aan die man", zegt Dick - en Wouter kon zijn gitaar mee nemen. zodat de groep weer zelf de zangnummers begeleidde. Deze nieuwe formatie zorgde voor een uitgebreider repertoire. Siebe en Wout bewerkten en ar rangeerden de nummers en uit eindelijk onstond er een hele show in de stijl en met de muziek van befaamde oude Amerikaan se groepen als The Mills Bro thers, The Ink Spots en natuur lijk ook nu weer The Golden Ga- te Quartet. De naam. die The Deep River Quartet nu heeft, werd in de af gelopen paar jaar opgebouwd Met vallen en opstaan. De ge schiedenis herhaalde zich ook. Deep River Quartet viert derde lustrum Er werd weer aan talentenjach ten meegedaan en na het winnen van het CNT-festival in 1982 bood Telstar de nieuwe groep een platencontract aan. Het eer ste live optreden op tv gebeurde in het populaire Veronica-pro- gramma 'Tineke' en verder mocht het kwartet in 1983 mee doen aan 'Kwistig met muziek' van de NCRV. „Wat voor een uil werking dat programma, een soort talentenjacht, heeft gehad, merken we nu nog", zegt Dick Rietveld. „Tijdens concerten in het land worden we er nog steeds door allerlei mensen aan herin nerd. Die uitzending heeft in elk geval erg veel voor ons betekend. En dan te bedenken, dat we eerst helemaal niet aan het program ma mee wilden doen!". De grote doorbraak kwam een half jaar later na het uitbrengen van de single 'Swing is the thing', een medley van Mills Bro- thers-successen. Het nummer stond weken achtereen hoog in de hitlijsten en dat resulteerde weer in tv-optredens in Top Pop. Nederland Muziekland, De Ted Show, AVRO's Platengala en noem maar op. De naam van The Deep River Quartet raakte dan ook overal bekend en de aanvra gen voor optredens stroomden binnen, waarbij tevens voorzich tig over de grens werd gekeken. Het lukte zelfs om in de afgelo pen jaren een paar keer voor de Duitse tv op te treden. Een van die shows, samen met Marjol Flore, is nu al drie keer herhaald. Onderwijl gebeurde er iets, waar niemand op had gerekend. Na twintig jaar niet meer te heb ben gespeeld, pakte Kees Hen driks voor bepaalde nummers zijn trompet weer. „Dat bleek een vondst", zegt Dick Rietveld. „Zo'n 'gestopt' trompetje past perfect in de stijl. Kees is nu 46 en staat van ons het dichtst bij die sfeer van toen. Hij heeft ook altijd jazz gespeeld. Vroeger ging hij met de trompet onder de arm de jazzcafés af om daar z'n partij mee te blazen. De pop is dan ook helemaal aan hem voorbij ge gaan. Die muziek ziet hij hele maal niet zitten". Kees beaamt dat. „Als wij vroeger in discotheken moesten optreden en je zat daar dan te wachten, dan zocht ik snel het rustigste plekje op. Ik kan al dat lawaai aan m'n kop niet heb ben...". Commercie Kees, van oorsprong vertegen woordiger. blijkt de commercie niet helemaal te hebben laten The Deep River Quartet: 'Je wilt tenslotte ook wat waardering schieten. Hij verkoopt bij de op tredens aan het publiek gesig neerde elpees en gaat de laatste tijd. voorzien van recensies, pla ten èn een woordenboekje, voor de groep de boer op in Duitsland. Want het kwartet moet ook daar nog steeds wel aan de man wor den gebracht en dat gebeurt niet vanzelf. „The Deep River Quartet is voor ons een volledige dagtaak geworden", zegt Dick Rietveld. „In het begin was dat niet moge lijk. We konden er toen niet van leven. De groep moest ook veel investeren, want als je het echt goed wilt aanpakken, dan komt daar heel wat voor kijken. Een geluidsinstallatie. kostuums, vervoer, een geluidstechnicus in vaste dienst; we zaten tot onze nek in de schulden. En het heeft wel zo'n anderhalf jaar geduurd voor we er een bescheiden boter hammetje mee konden verdie nen. Het lukt ons gelukkig nog steeds en het gaat ook steeds be ter. Daarbij boffen we dat de groep in staat is om nu een avondvullend programma te le veren. Voor het tweede seizoen toeren we daarmee langs de mid- „We hebben de show ook ver der uitgebouwd. Deze zomer hebben we theaterregisseur Nick van de Boezem en een paar licht mensen er bij gehaald en hebben we voor een week de schouw burg in Hoorn afgehuurd om er te kunnen reperteren. Er is nu een decor, er wordt met lichtef fecten gestoeid en natuurlijk zijn er ook nog steeds de palmen, want die horen er bij. Naar ons idee is er een mooier geheel on- staan, waarbij alles soepel in el kaar overloopt". „Van die theatertournee alleen kunnen wij echter niet leven. De groep is dus nog steeds een pro- dukt, dat we moeten zien te ver kopen. Daarbij ben je afhanke lijk van artiestenbureaus, die de zaakjes regelen voor bedrijfs feesten, braderieën en perso- neelsavonden. Die moeten dan echter wel bewerkt worden" „We dragen daarbij zelf ideeën aan, denken mee, maken nieuwe plannen, zorgen voor promotie materiaal en noem maar op. Je kunt met rustig thuis blijven zit ten en afwachten. Het betekent echter wel dat je om het clubje op de weg te houden altijd bezig bent en niet alleen op artistiek gebied". Het is ook zaak dat The Deep River Quartet met regelmaat singles uitbrengt, legt Dick Riet- velt uit. Dat is nodig, hoewel het in feite helemaal geen single- groep is, ook al had de formatie toentertijd het geluk dat met zo'n schijfje de doorbraak kwam „Het moet gewoon", zegt Dick, „wil je tenminste bij de radio en de tv binnen blijven komen. Je moet in Hilversum een single kunnen pluggen. Gebeurt dat met succes, dan wordt je weer een tijdje op de radio gedraaid. Heb je geluk dat die plaat ook goed wordt verkocht, zodat je in de hitlijsten terecht komt. dan betekent dat weer werk in het land. Zo simpel ligt dat". Concessies „Maar eigenlijk maak je dus al leen singles met het oog op Hil- dat is wel een vreem de zaak, want singles zijn toch vooral bestemd voor 12- en 13-ja- rigen. We moeten met onze toch wel ouderwetse muziek dus eerst zorgen bij de jeugd in de smaak te vallen, ook al is dat niet onze doelgroep. Dat betekent dat we er wat extra toeters en bellen te genaan moeten gooien. In het be gin denk je: ik lijk wel gek om zoveel concessies te doen Je wordt er ook gestoord van. Maar je zult toch moeten, wil je ten minste in de molen mee blijven draaien. Begrijp me goed, we staan achter alles wat we uit brengen. Maar toch...". „Binnenkort komt van ons 'Choo Choo Ch'Boogie' uit en daar hoor je dan ook speciaal een orkest op. We hebben daarvoor zelf de musici uitgezocht, die de sfeer van zo'n nummer weten te pakken. Maar het betekent wel weer een toeters en bellen-ver- siering, in de hoop dat dit bij het jonge publiek aanslaat". „Succes op bedrijfsfeesten en dergelijke hangt ook af van de landelijke populariteit. Daar ga je dus weer, want die krijgt je al leen via radio en tv. Je moet dus beslist singles maken". Artistiek gezien is het geven van theaterconcerten voor The Deep River Quartet het belang rijkste, zegt Dick. „Het publiek komt dan speciaal voor de groep. Dan sta je echt wat te presteren en dat brengt ook de meeste spanning met zich mee. Je ver dient er lang niet het meeste geld mee, maar het is wel steeds een prikkel om je beste bentje voor te zetten". „Een echte topper worden we nooit, zo nuchter zijn wij ook wel. Daar is de aard van de mu ziek niet naar. Maar we doen ons best om muzikaal een zo hoog mogelijk peil te bereiken en te vens het publiek te amuseren. Wat je daarbij ook nodig hebt is het buitenland. Daar leer je ver schrikkelijk veel. Ook daarom zijn we er zo opgebrand ons werkterrein in België en Duits land uit te breiden". „Het grappige is wel, dat wij met dezelfde muziek ook de schnabbels kunnen doen. Dan wordt je geprogrammeerd tus sen Lee Towers, Koos Alberts, Anita Meijer en noem maar op. Met onze ouderwets repertoire en de oude stijl redden we het dan ook en dat is toch wel op merkelijk. We hebben dan ook de naam dat we overal live heel goed inzetbaar zijn". „Daarbij zijn we er langzamer hand wel achter gekomen, dat we ons op die grote bedrijfsgala's en zo door een orkestband moe ten laten begeleiden. Zoiets kwam vroeger niet in ons op. Het publiek komt echter niet spe ciaal voor The Deep River Quar tet of Anita Meijer, maar voor de feestavond zelf. De mensen wil len vermaak, koude buffeten, dansen. Sinds een maand of wat gebruiken we dus de band. Als er maar een vonk overspringt, daar gaat het om. Wat dat betreft zijn we ook professioneler geworden. Kom je alleen met gitaar en bas, dan ga je ten onder in het feest gedruis en dan heb je er zelf ook niet zoveel lol meer aan". „Het is dan wel ons beroep, maar we willen er ook zelf plezier aan beleven. Als The Deep River Quartet steeds van acht tot twee louter muzikaal behang zou zijn, dan houd je dat niet vol. Onze muziek leent zich daar ook niet voor. Die zit geraffineerd in el kaar en als je daar met z'n allen de moeilijkste dingen staat te doen, dan heb je toch wel graag dat het publiek er oor voor heeft" „Maar ook wij hebben de tijd gehad dat we ergens in de hoek van een café tussen de tap en het toilet moesten staan, waarbij het toilet dan moest dienen als onze kleedruimte. Of bij de Vierdaag se in Nijmegen, op een po diumpje van twee bij drie, temid den van een hossende menigte. Of in een zaaltje, met achter het gipsen wandje een bonkende popgroep. Uren zo staan zingen, ga er maar aanstaan". „Daar moet je als groep echter toch doorheen. Gelukkig is die tijd nu voorbij. En als je zo in een stijgende lijn zit, dan kun je er ook tegenaan en ga je desnoods ook nog in een discotheek staan. Als dat echter je eindpunt zou zijn, dan houd je dat niet vol. Ik zou tenminste iets anders gaan doen. Je wilt tenslotte toch ook wel wat waardering" „Alles bij elkaar is het geen ge makkelijk vak, artiest zijn, maar aan de andere kant, we hebben ook in Indonesië, Singapore en India opgetreden en er staat een cruise langs Zuid-Amerika op het programma. Er zullen toch maar weinig mensen zijn, die dat allemaal zo kunnen beleven. We komen dus overal, maar het vreemde is wel dat we in onze ei gen regio bijna niet worden ge vraagd. Dat is toch wel wonder lijk". „De komende tijd staan we ook weer in Duitsland. Er is daar een grote markt voor artiesten en wij proberen ons daar tussen te wurmen. En ik moet zeggen, als je dan in Berlijn overal onze affi ches aan de muur ziet hangen, dan vind je dat wel te gek. Datje in zo'n stad een concert mag ge- GERARD BROUWER LONDEN (GPD) - De Britse schrijver Alistair Maclean overleed gisteren op 64-jarige leeftijd in een ziekenhuis in München. Hij was Engelands best verkopende thril ler-schrijver met 30 titels op zijn naam, waaronder de Kanonnen van Navarone, Where Eagles Dare, Icestation Zebra -en Bear Island. Maclean was tevens één van Enge lands meest teruggetroken schrij vers. Vrienden omschreven zijn le vensstijl als die van een kluizenaar. Zijn boeken worden wereldwijd verkocht en uitgevers zeggen het exact aantal exemplaren slechts te kunnen schatten. Zeker is dat het in de miljoenen loopt. Maclean had drie weken geleden een beroerte en stierf gisteren aan een hartinfarct. Hij was werkzaam als onderwijzer toen zijn eerste ro man, H. M. Ulysses, een onmiddel lijk succes werd in 1955. Zoals zo veel van zijn latere boeken was ook zijn eerste werk gebaseerd op zijn ervaringen in de marine tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zijn succesformule, actie, gevaar en spanning, bleef hij tot op het laatste trouw. Met zijn tweede ro- Alister Maclean. man, de Kanonnen van Navarone, vestigde Maclean zich om belas ting-technische reden in Zwitser land. Een aantal van zijn verhalen verscheen in de vorm van film scripts voordat ze in bpekvorm ge publiceerd werden. Maclean was bescheiden en nuchter over zijn succes, maar stond uiterst kritisch tegenover schrijvers die hun brood verdienen met romans over „sno bisme, seks en sadisme". Macleans stoffelijk overschot zal in zijn geboorteplaats in Schotland worden begraven. Ronald Brautigam met werken van J. Haydn, W.A. Mozart, L. van Beet hoven en Fr. Schubert. Gehoord: maandag 2 februari in de Kapelzaal. LEIDEN - Met een vaag gevoel van teleurstelling bij de luiste raars over de programmawijzi ging. begon Ronald Brautigam. nog niet geheel hersteld van een fikse griep, aan zijn totaal veran derde recital. Bijna gehaast, maar zeer aimabel kwam hij op, (natuurlijk niet zo aantrekkelijk als Ivo Pogorelich), zette zich achter de vleugel en speelde nog geen seconde later het allegretto innocente uit de sonate in G gr.t. van J Haydn. U begrijpt het al: een oppervlakkige, óvergebon den. wat bezadigde interpretatie was het gevolg Voorwaar geen sprankelend preludium. Direct hierna een virtuoos en razend snel gespeeld presto, waar groot vakmanschap wel voor de dag kwam, maar muzikaliteit nog on der de wol lag. Ook Mozarts Rondo in a kl.t. K.V. 511 met zijn zeer melodieus andante klonk mij niet overtui gend genoeg in de oren. In de langzame, wat fletse inzet kwam de vitaliteit die dit werk toch in zich heeft nog slecht op gang. hoewel Brautigams opmerkelijk toucher hier al latent aanwezig was, speciaal in zijn markante versieringen. Pas in de "Eroica- variaties" van L. van Beethoven kwam hij écht in goede doen en liet hij zwakheden achter zich, met een daverend openings-ak- koord. Met subtiel gebruik van beide pedalen volgden sprankelende, naast fors neergezette motieven elkaar op in variaties die afwisse lend vuurwerk of kabbelende be ken oproepen; afgesloten door een fijnzinnige overgang naar de zwierig gespeelde fuga. De ge heel op krachten gekomen Brau tigam vertolkte na de pauze op grandioze wijze de sonate in A gr.terts, D. 959 van Franz Schu bert. Kwam het allegro nog wat hard en "onoverzichtelijk" in de oren. het andantino was het mooist en weemoedigste gedeel te van de avond, waarin de pia nist zijn ware kunnen hoor- en voelbaar maakte. Tot slot een levendig en luch tig gespeeld allegro vivace en een rondo met een prachtige pas sage in de hoge registers. Waar mee ik niet alleen wil zeggen dat Brautigam in de loop van de avond steeds beter ging spelen maar dat een Estoniavleugel dui delijk beter geschikt is voor Beethoven dan voor Haydn. LIDY VAN DER SPEK Expositie met tekeningen van Peer van Meer en beelden van Elsa West- land, t/m 8 februari. Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18-20, Leiden. Geopend vr. t/m zo. van 13.30-17.30 LEIDEN - Direct bij binnen komst in de galerie van Denise Stephan valt het oog op enkele wezenlijke kenmerken in het werk van de beide exposanten. Peer van Meer en Elsa Westland. Zeer opmerkelijk is de grote haas. die te voorschijn komt uit de romp van een frontaal afge beelde vrouwenfiguur in een van de werken van Peer van Meer De verschijning van de haas krijgt een vervolg, waardoor zijn aanwezigheid nadere verklaring vindt. Bij een object van Elsa West land wordt de aandacht gevan gen door de schijnbare buig zaamheid van de vorm die in te genspraak lijkt te zijn met de hardheid van het materiaal. Bei de stukken kunnen exempla risch genoemd worden voor de rest van het werk. De expositie bevestigt de allereerste indruk ken. Van Meer heeft duidelijk iets met hazen. In zijn zwart-wit teke ningen krijgt het dier een on dankbare rol toebedeeld; vaak moet hij wegvluchten, soms ook is hij afgebeeld als prooi van een stroper. Twee series tekeningen op de tentoonstelling kenmer ken zich door een snelle, sum miere tekentrant. Het is alsof In galerie Denise Stephan Van Meer snel zijn gedachten wilde noteren. Vormen en figu ren in deze composities zijn op gebouwd uit tal van losse tekens. Buiten het geheel van de serie zijn de bladen afzonderlijk niet zo sterk te noemen. Een uitzon dering vormt de potloodteke ning 'Die om genade smeekt' De directe werkwijze levert een dwingend beeld op, dat effectief doch niet mooi te noemen is. Du titel van dit stuk verwijst naar een religieuze betekenis, die ook in ander werk terugkeert. Veel zeggend zijn verder titels als 'Ob sessie' en 'De onschuld is blind en kiem van alle kwaad' De haas bij Van Meer symboliseert be grippen als onschuld en obses Het overige werk van Van Meer, uitgevoerd in acrylverf en gouache, trok mij meer aan dan de hierboven genoemde tekenin gen. De vluchtige notitie heeft hier plaats gemaakt voor sterke aandacht voor vorm en een even wichtige compositie De matte, zorgvuldig uitgestreken kleur vlakken in prachtige combina ties, zoals in 'Vluchten in rood', vulde Van Meer aan met lineaire accenten. In sommige gevallen neemt ook in deze techniek de vluchtige, summiere werkwijze weer de overhand, bijvoorbeeld in 'Vlucht en verweer'. Mis schien past de bewegelijke toets of lijn het best bij de verbeelding van de haas in het werk van Van Meer. maar juist een stuk als 'Haas in schaduwbeeld' liet dui delijke sporen in mijn herinne ring achter. De groep beelden van Elsa Westland bestaat uit een reeks abstracte vormen, uitgevoerd in marmer en hardsteen. Kenmer kend is de wijze waarop deze beeldhouwster haar materiaal behandelt, alsof het zich makke lijk laat bewerken tot de defini tieve vorm gevonden is. Bij de meestal op elkaar gestapelde ele menten wekt de soepele buiging van de lijnen de suggestie van plooibaarheid die als vanzelf sprekend past bij materiaal en vorm, vergelijkbaar met een mooie stof die goed valt. Elsa Westland laat krachtige vormen ontstaan, zoals de welving van een rechthoek in hardsteen dui delijk toont; het is geen vorme loos stuk steen maar een object dat kracht en spanning uitdrukt NANCY STOOP

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11