Pre-Neanderthalers waren slim als mensen tegenwoor zo dig Leidse basisscholen in problemen door wachtdagenregeling ziekte Leids onderzoeker over Belvedère-groeve: Vrouw (59) in coma na ongeval Werkgroep Dienstweigeren boos over tarief Juristen Collectief Celstraf geëist wegens ontucht met Idnderen ZATERDAG 31 JANUARI 1987 LEIDEN - De prehistorische mens wordt steevast afgebeeld bij een zojuist gevelde mammoet; een jaagd, op jonge dieren, neushoorns groepje jagers met aapachtige ge zichten is bezig het dier van zijn huid te ontdoen. door Annemiek Ruygrok Een foute weergave van de werkelijkheid van 250.000 jaar ge leden, vindt Wil Roebroeks, ar cheoloog aan de Leidse universi teit. Opgravingen in de zogenaam de Belvedère-groeve ten noorden van Maastricht wijzen uit dat de prehistorische mens nog helemaal LEIDEN - Een 59-jarige vrouw uit Leiden is gistermorgen zwaar ge wond geraakt bij een verkeerson geval op de kruising Koningstraat/ Willem de Zwijgerlaan. De vrouw reed op haar fiets op de Konings traat en trachtte het kruispunt over te steken. Ze zag daarbij een auto op de Willem de Zwijgerlaan over werk ging". Maar hedendaagse het hoofd. De bestuurder van die wagen, een 30-jarige man uit Leiden, kon de fietster niet meer ontwijken en schepte haar. De vrouw is met nog onbekende verwondingen opgeno men in het Academisch Zieken huis. De politie meldde gister avond dat ze nog steeds in coma ligt. De Belvedère-groeve is al jaren het domein van geologen en ar cheologen. Enkele weken geleden deden Leidse archeologen een op zienbarende vondst: er werden tientallen kilo's vuurstenen ge bruiksvoorwerpen gevonden. "Al lemaal mooi gefossiliseerd, omdat de rivier daar geleidelijk buiten zijn oevers is getreden. Alles is met slib afgesloten". Uit de vondst blijkt dat de pre- Neanderthaler, zoals de mens uit deze tijd wordt genoemd, al wist te plannen. Hij ging niet zomaar op jacht, maar wist zich steeds verze kerd van jachttuig. Roebroeks: "Bij de vuurstenen zitten speer punten en schaven, stenen dus die voor een speciaal doel werden be werkt. Maar er zitten ook werktui gen bij van andere kwaliteit. Ste nen waarvan stukken zijn afgesla gen om zoveel mogelijk snijvlak te krijgen en ze te gebruiken voor een doel dat op dat moment noodzake lijk was. Multifunctionele werktui gen zou je ze kunnen noemen". Vroeger werd door archeologen gezegd: "Kijk naar hoe de huidige Eskimo's jagen en de mensen in Afrika. Daaruit valt af te leiden hoe de jager in de prehistorische tijd te cheologen vinden dat de vondsten niet naar onze visie moeten wor den uitgelegd. "Dat verhaal van die mammoet heeft meer te maken met de romantische ideeën van sommige archeologen. Bovendien wordt vaak de conclusie getrokken dat de werktuigen bij de botten van een dier wel gebruikt zullen zijn om dat dier te doden. Dat hoeft natuurlijk niet. Dieren gaan ook op natuurlijke wijze dood". Frame De Belvedère-groeve is daarvan een duidelijk bewijs. Omdat de kampementen daar in een vrij kor te periode met slib zijn overdekt, valt het jaaggedrag goed af te lei den. En uit de vondsten blijkt dat de jagers slechts op kleine dieren afgingen. Roebroeks vindt overigens datje als archeoloog nooit echt stellig in je conclusie kunt zijn. "Ik spreek liever over vermoedens". Maar de Belvedère-groeve is zo doorgespit, niet alleen door archeologen, maar ook door geologen, dat de conclu sies van het onderzoek vrij zeker gesteld kunnen worden. De geolo gen hebben daar een 20 meter hoge wand onderzocht en kunnen bepa len hoe oud alle afzettingen (lagen) zijn. "Dan krijg je een frame. Het is een van de best onderzochte geolo gische plekken van West-Europa. In de lagen tref je dan ook resten van menselijke activiteiten aan die gemakkelijk in een geologisch ka der kunnen worden geplaatst. De oudheid van de vondsten is zo goed te bepalen". Niet alleen is de vondst belang rijk vanwege de enorme en goed geconserveerde hoeveelheid. Van belang is ook dat het vermoeden dat de pre-Neanderthalers geen primitieven waren, maar mensen met dezelfde intellectuele capaci teiten als de hedendaagse mens, wordt bevestigd. Overigens zegt de vondst niets over de plek waar zij vandaan kwamen. Volgens Roe broeks trokken zij langs de loop van de rivier op zoek naar vruchten en jachtgebied. De opgraving ten noorden van Maastricht kan worden gerekend tot de 'top vijf van Europa. Voorlo pig mogen de archeologen er nog vijf jaar hun werk doen. Dan is het over en stort de gemeente Maas tricht de groeve vol met het huis vuil van de stad. Schatten Het werk wordt bekostigd door de universiteit en door het Maas trichter stadsbestuur. Maar bin nenkort zal de 'Stichting Belvedè re' worden opgericht om sponsors aan te trekken, opdat het werk in elk geval nog vijf jaar kan worden gefinancierd. Roebroeks: "Hope lijk kan dan een stukje van de wal overeind blijven om te laten zien hoe die geologisch is opgebouwd". Het liefst zou er een museumpje bij moeten komen, waarin een aantal van de vondsten te bezichtigen zal zijn. Roebroeks: "Je kunt je natuur lijk altijd afvragen: wat is de waar de van de archeologie? In Maas tricht kunnen we in elk geval een afgerond onderzoek doen. Maar op honderden plekken in Nederland moet het volzitten met overblijfse len uit prehistorische tijden. Daar kom je als archeoloog nooit bij. In Zweden is dat anders. Daar betaalt de 'vervuiler'. Dat wil zeggen: wan neer iemand daar een braaklig gend stuk grond wil bebouwen, moet hij ervoor zorgen dat archeo logen eerst onderzoek kunnen doen. Want het is toch jammer dat er zo weinig wordt vastgelegd. Ik vind het ontzettend dat indertijd dat schilderij 'Red, yellow en blue' is beschadigd. Maar dat is tenmin ste nog op honderden foto's ver eeuwigd. Terwijl hier in Nederland een schat aan archeologische vondsten in de bodem zit, die nooit tevoorschijn zullen komen. En die ook helemaal niet fotografisch zijn vastgelegd". De opgravingen in de Belvedère-groeve: drie meter onder het loopvlak werden vuurstenen van i 250.000 jaar OUd gevonden. (foto Jan Pauptit, Instituut voor Prehist Het kantoor van het Leids Juristen Collectief aan de Wassenaarseweg. '350 gulden voor gratis procedures' LEIDEN - De bemiddeling van het Leidse Juristen Collectief is zak- kenklopperij. Dat is de mening van de Leidse Werkgroep Dienstweige- voldoen". Seedorf noemt het ren. Het juristencollectief houdt beeld van een bedrijf dat zich bezig met het adviseren over vrijstelling en uitstel van militaire dienst. Voor een advies van het ju ristencollectief moet 350 gulden neergeteld worden. Volgens de werkgroep zijn er in de meeste gevallen echter geen kosten verbonden aan de procedu res omtrent uitstel en vrijstelling. De werkgroep geeft zelf gratis juri- dienstweigeren. "Een ieder moet in principe aan zijn wettelijke plicht om dienstplicht te vervullen. misbare medewerker in dienst heeft. In dit soort gevallen is vol gens hem een taak voor het juris ten collektief weggelegd. Het doel van de stichting is vol gens Seedorf en Luikinga volko men ideëel. De doelstelling van de stichting zoals die in de statuten is opgenomen, luidt: academici dische bijstand bij dienstweige- aankomende academici ervaring te ringsprocedures. laten opdoen in het recht. Volgens tencollectieven die in de sociale De Stichting Leids Juristen Col- ^an ook^ binnenkort advocatuur actief zijn lectief is sinds 1 november in Lei- °ori den gevestigd in een kantoor aan de Wassenaarseweg. Sinds die tijd adverteert de stichting in regiona le- en landelijke dagbladen. Een stichting LEIDEN - Een aantal Leidse scho len is in grote problemen gekomen door wachtdagenregeling van mi nister Deetman van onderwijs. De ze maatregel houdt in dat de eerste twee dagen geen vervanger voor een zieke leerkracht mag worden opgeroepen. Op verschillende ma nieren trachten scholen dit onge mak te verhelpen. Tijdens het directeurenberaad openbare scholen dat deze week is gehouden is volgens het hoofd directie onderwijs, Pedro Peters, gebleken dat de situatiê 'er barmelijk slecht' is. Getracht is om alle scholen op één lijn te krijgen, maar dat is maar ten dele gelukt. Peters hoopt dat het bestuurlijk overleg tussen de openbare en bij zondere scholen op 9 februari meer oplevert. Hij vindt het belangrijk dat naar het ministerie toe een dui delijk antwoord komt op de maat regelen van Deetman. Peters kan wel begrip opbrengen voor de tegenmaatregel die door de Lorentzschool is gënomen, maar kan het uit hoofde van zijn functie niet goedkeuren. In overleg met de medezeggenschapsraad en ouder raad heeft deze school besloten om kinderen in noodgevallen naar huis te sturen. Als het door interne verschuivingen niet lukt een zieke leerkracht te vervangen, dan geldt voor de leerlingen uit de onder bouw (groepen een tot en met vier) dat de ouders 's morgens vroeg men er uit het hele land klachten worden opgebeld met het verzoek over het tarief van het Leidse col- de kinderen thuis te houden. Daar lectief. "Op zich gebeurt er niets il- is een speciaal systeem voor ont- legaals. Ons bezwaar is dat er grof wikkeld. Ouders krijgen lijsten geld wordt verdiend aan deze naar huis en het gezin dat boven- dienstverlening die door ons gratis aan staat belt de nummer twee, wordt verricht. In Bennekom zit nummer twee belt nummer drie, een bureau dat 1500i gulden rekent enzovoorts, voor een advies en nog eens 1500 Als het te laat is om te bellen, gulden rekent wanneer de bemid- krijgen de ouders op school te ho- deling slaagt. Ook het ministerie ren dat de leerkracht ziek is en mo- van defensie waarschuwt tegen dit gen ze de kinderen vervolgens soort bureaus. Het flauwe is boven- weer naar huis meenemen. Als ou- dien dat men de naam 'collectief ders niet voor opvang kunnen zor- gebruikt. Daardoor kan naamsver- gen, bijvoorbeeld omdat ze warring ontstaan met de advoca- werken, dan zorgt de school voor geïmproviseerde opvang. Voor met acht) geldt dat de groepen over andere klassen worden verdeeld. Is er sprake van twee of drie zieke leerkrachten, dan zullen ook deze groepen naar huis worden ge stuurd. Directeur E. Filemon, die nu ook ziek is, weet dat bovengenoemde maatregelen van zijn school wette lijk niet zijn toegestaan. Hij vindt echter dat hij hiertoe is gedwongen door het ministerie. "We zijn tot het uiterste gegaan, maar ik weiger nog langer een wissel op de leer krachten te trekken. We hebben klassen van gemiddeld 33 kinde ren en ik kan daar onmogelijk nog eens zes of zeven kinderen bijdoen als een leerkracht ziek is. Laat Deetman daar maar eens een op lossing voor vinden". Filemon vindt het handelen van zijn school heel zuiver. "Sinds de kerstvakantie kamp ik met zieke leerkrachten en nu zitten we in een noodsituatie. Daarom proberen we het allemaal zo soepel mogelijk te laten verlopen voor zowel de kin deren als de ouders". Wat de laat ste aangaat, hoopt hij dat deze eens bij Deetman gaan klagen. "Na de vieijarigen maatregel is de wacht- dagenmaatregel ook een absurde oplossing waar het onderwijs niet bij gebaat is", aldus Filemon. Peters stelt dat wat de Lorentz school doet niet volgens de regels is. Alleen de onderwijsinspectie kan in noodgevallen kinderen naar huis sturen. Met de openbare scho len is voorlopig afgesproken dat ze nu eerst naar directie onderwijs bellen alvorens de kinderen naar huis te sturen. Zo'n situatie heeft zich bijvoorbeeld gisteren voorge daan bij De Morskring aan de Damlaan. De school had vrijdag te kampen met maar liefst zeven zie ke leerkrachten. Na overleg met Peters heeft directrice J.M. van de Boogaart toestemming gekregen om van de drie onbemande groe pen twee te verdelen over de school en er één (groep acht) naar huis te sturen. De naar huis ge stuurde kinderen hebben een brief de bovenbouw (groepen rtote Luikinga stelt dat in principe wel 350 gulden betaald moet worden voor de bemiddeling van het col- de oprichters van de lectief. Iemand die dat bedrag niet Menno Luikinga. Hij kan opbrengen, zal echter een la- studeerde rechten en theologie in ger bedrag in rekening worden ge- Leiden en is nu predikant in Hil- bracht. Luikinga: "Het is zeker niet versum. Luikinga was tijdens zijn onze bedoeling aan onze activitei- studie een van de oprichters van de ten te verdienen. De mensen moe- Leidse wetswinkel. Hij zegt dat het ten maar kiezen; of de gratis hulp- niet de bedoeling is dat het Leids verlening of ons bureau. Men moet Juristen Collectief zich alleen be- daar heen gaan waar men denkt zig houdt met dienstplichtzaken, het beste geholpen te worden. On- De juristen van het collectief advi- ze bedoelingen zijn goed. Als we seren ook op andere delen van het nu beticht worden van zak- administratief recht, bijvoorbeeld kenklopperij dan zal ik me nog over arob-procedures. eens bedenken verder medewer king aan het juristencollectief te Volgens een van de bestuursle- geven", den van de stichting, mr. A. See dorf, verstrekt het juristen collek- Volgens een medewerker van de tief juist geen adviezen omtrent Vereniging Dienstweigeraars ko- DEN HAAG/LEIDEN - Één keer werd een jongetje zelfs door zijn ouders naar zijn kamer gestuurd. Zij geloofden niets van de verhalen die het ophing. Toen echter uit kwam dat ze op waarheid berust ten, ging er een golf van onrust door de wijk. Onrust die heftige vormen aannam toen de man, na dat hij op vrije voeten was gesteld, direct naar zijn ouderlijke woning ging. Het was een komen en gaan bij de politie van ouders met jon- zelfs met onder toezicht van de r Maar de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag kon ook goede berichten laten horen over de 21-jarige Leidenaar die na zijn ontuchtige handelingen met jon getjes naar Noordwijk is verhuisd. De psychiater die een rapport over zijn gedrag samenstelde, noemde hem genezen. getjes in de leeftijd van rond de tien jaar. Ik kan me die onrust goed voorstellen. Tenslotte is er een vol wassen knul met je kinderen aan het rotzooien geweest". classering te plaatsen. Toch eiste de officier acht maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De officier zei er geen bezwaar tegen te hebben als er een verzoek tot alternatieve straf wordt ingediend. Zelf zei de Leidenaar over de ge pleegde feiten: "Ik ben ontzettend dom geweest. Echt, ik had er geen idee van waarmee ik bezig was. En als het weer eens was gebeurd, dan kon ik mezelf wel voor m'n hoofd slaan. Gelukkig voel ik me sinds een halfjaar niet meer tot jongetjes aangetrokken. Ik heb nu een vrien din en ga met mensen van mijn ei gen leeftijd om. Van mijn vroegere vriend, met wie ik vier jaar ben om gegaan, ben ik helemaal los. Onder de scheiding van die vriend en van m'n moeder, heb ik erg geleden. Dankzij de hulpverlening ben ik er weer helemaal bovenop. Ik kom nu weer bij m'n ouders thuis sinds ze zijn verhuisd". De advocaat van de Leidenaar stelde de rechtbank een voorstel tot alternatieve straf in het vooruit zicht. In eerste instantie vroeg hij om ontslag van rechtsvervolging. Hij baseerde dit verzoek op het feit, dat de man genezen was ver klaard. De officier van justitie voel de niets voor ontslag van rechts vervolging. De rechtbank doet 13 februari uitspraak. meegekregen de noodsituatie aan de ouders wordt uitgelegd. Het hoofd van De Morskring vindt dat door het ministerie roof bouw op het onderwijs wordt ge pleegd. "Met het huidige beleid is er steeds meer sprake van afbraak- onderwijs. Het is diep treurig dat er misbruik wordt gemaakt van het feit dat onderwijzers hart voor de zaak hebben. Telkens vinden wij de oplossingen voor de maatrege len en het ministerie klopt zich op de borst". Leerplicht Een andere school die ervoor uit komt dat de maatregel voor erntsi- ge problemen kan zorgen is de Lu cas van Leydenschool. Een leer kracht zegt dat er nog geen kinde ren naar huis zijn gestuurd door ziekte van onderwijzers. Tot nu toe zijn er groepen verdeeld over de rest van de school. Mochten er eens verschillende leerkrachten te gelijk ziek zijn, dan is ook voor de Lucas van Leydenschool het naar huis sturen van kinderen onver mijdelijk. Peters van directie onderwijs vraagt zich af of gemeenten nu weer voor de problemen moet op draaien. In de Volkskrant werd door een directeur van een basis school uit Bakel het idee geopperd om het geld dat met behulp van de wachtdagenregeling bezuinigd moet worden, ergens anders van daan te halen. Gemeentebesturen moeten samen met het onderwas nagaan of ten koste van bijvoor beeld schoolzwemmen, schoolbe geleidingsdiensten en computer- onderwijs geld vrij gemaakt kan worden, waarmee de vervangers kunnen worden betaald. "In de eerste plaats is het duide lijk dat door de maatregel van Deetman de zaak fout loopt. Er moet dus een oplossing komen. Aan de andere kant is het voor de gemeente een gigantische klus om 400.000 gulden, want dat levert de bezuiniging in Leiden op, ergens anders vandaan te halen. En als je er in slaagt om de scholen te hel pen, dan heeft de gemeente het weer voor Den Haag opgeknapt. Dat is nu al zo vaak gebeurd", al dus Peters. Peters legt uit waarom door de maatregel op allerlei manieren on derwijskundige belangen in het ge drang komen. "Als je kinderen naar huis stuurt staat het onder wijsproces geheel stil, dan leren ze helemaal niets. Voeg je echter de groep van de zieke lerkracht bij een andere, dan krijgen twee groe pen bijna geen onderwijs. Een leer kracht die naar 60 kinderen moet kijken kan ze alleen maar bezig houden met bijvoorbeeld video of spelletjes". Peters zegt dat "hele vreemde situaties kunnen ontstaan als ouders beslissen - en geef ze eens ongelijk - om hun kind thuis te houden. Want dan wordt de leer plicht ontdoken en moet een amb tenaar er achteraan".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9