Handelstekort VS naar recordhoogte Dollarval richt slagveld aan Nu al dreigt scheuring in front van ambtenaren Ook Lubbers heeft twijfels over werldoosheidscijfers Vergissen is en blijft menselijk Langdurig werklozen niet gebaat bij wet ZATERDAG 31 JANUARI 1987 ECONOMIE sociaal' Optimisme doet dollarkoers echter stijgen LONDEN - Niet alleen in de Rotterdamse haven wordt er gestaakt. Ook in Londen hebben werknemers het werk stil gelegd. Het betreft hier werknemers van de Britse PTT die, zoals hier in Londen, de straat op gaan voor hogere lonen en betere arbeidsomstandigheden. (foto ap» Hoger personeel boos op Abva/Kabo WASHINGTON (Rtr/AP) - On danks een scherpe koersval van de dollar en daardoor een grotere afzetmogelijkheid van Amerikaanse produkten op de buitenlandse markt is het han delstekort van de VS het afge lopen jaar gegroeid tot de re- cordomvang van ruim 170 mil- DEN HAAG (ANP) - De wet die de inschakeling van langdurig werk lozen moet bevorderen, dient te worden veranderd. Minister De Koning van sociale zaken zegt dat in het VPRO-televisieprogramma Gouden Bergen van morgenavond dat over de werkloosheid gaat. De Koning denkt dat het zwakke punt van de wet Vermeend/Moor (beiden kamerlid voor de PvdA) is dat van de werkgever wordt geëist dat hij de betrokkene na een proef periode van drie maanden tenmin ste twee jaar lang in dienst houdt. De minister meent dat veel werk gevers dat een zeer groot risico vin den en daarom van gebruik van de ze wet afzien. De 'Wet ter bevordering van de werkgelegenheid voor werkzoe kenden die zeer langdurig werk loos zijn' stelt werkgevers die een langdurig werkloze in dienst rie men gedurende minimaal twee tot maximaal vier jaar vrij van te beta len werkgeverspremies. De loon kosten van zo'n werknemer liggen daardoor een vijfde lager. Boven dien krijgt de werkgever 4.000 gul den scholingssubsidie. De eerste resultaten vallen tegen. Opsteller Vermeend twijfelt in Kort Zakelijk NKF Kabel NKF Kabel in Waddinxveen heeft samen met haar partners As sociated Engineering en Philips Electrical of Thailand een contract verworven voor de kant-en-klare installatie van telefoonnetwerken in Bangkok en in een oostelijke provincie van Thailand. Het con tract heeft een waarde van zo'n 170 miljoen gulden, zo heeft NKF Ka bel bekendgemaakt. Gezinsuitgaven De gezinsuitgaven zijn vorig jaar met bijna 3 procent toegenomen ten opzichte van 1985. Vooral aan duurzame goederen zoals auto's werd meer uitgegeven: 5 procent. Aan zaken als woninginrichting, duurzame huishoudelijke appara ten en schoeisel zelfs meer dan 5 procent. De uitgaven aan voe- dings- en genotsmiddelen namen met 2 procent toe. Vooral groenten en fruit en dranken vonden gretig aftrek. Dit blijkt uit voorlopige cij fers die het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend heeft ge maakt. Flick-schandaal Tegen de Westduitse ex-minister Hans Friderichs is een geldboete van 120.000 mark geëist. Hij staat met onder andere zijn opvolger op economische zaken, Otto Graf Lambsdorff, sinds september 1985 terecht in een proces waarin belas tingontduiking centraal stond. De zaak staat bekend als het Flick- schandaal. Eerder op de dag eiste de openbare aanklager vier jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf tegen Eberhard von Brauchitsch, de ex-manager van het bedrijf. Fri derichs wordt schuldig geacht aan het op onrechtmatige wijze spek ken van de kas van zijn partij, de in Bonn meeregerende liberale FDP. Suriname Wegens de ernstige energiecrisis zullen voortaan alle winkels in Su riname op maandag gesloten zijn. Alleen winkels die voedingsmid delen verkopen zijn van die maat regel uitgezonderd. De regering heeft dit besloten in verband met de ernstige energiecrisis die is ont staan na het opblazen van twee hoogspanningsmasten door op standelingen van Ronnie Bruns- wijk. Cote d'Or Het Duits-Zwitserse chocolade concern Jacobs Suchard AG zal de grootste chocoladefabrikant van België, Cote d'Or, overnemen. Vol gens de Belgische pers zal Suchard in totaal ruim 300 miljoen gulden voor Cote d'Or bptalen. Cote d'Or zei in een verklaring dat hel bod van Suchard was aangenomen in verband met de belangen op lange termijn van het bedrijf. Ook het Zwitserse Nestlé had een bod op Cote d'Or uitgebracht. jard dollar. In 1985 bedroeg het handelstekort - het saldo van de import en export - 148,5 miljoen dollar. Het tekort op de Amerikaanse han delsbalans is in december welis waar nog verminderd tot 10,7 mil jard dollar, maar dat kon niet ver hinderen dat het tekort over heel Gouden Bergen of het doel -12.000 werklozen dit jaar aan het werk - zal worden gehaald. Hij ziet als oor zaak dat werkgevers liever iemand hebben met meer scholing, die di rect bruikbaar is. Daar betalen ze dan liever wat meer geld voor. Overigens zijn er 160.000 langdu rig werklozen in ons land. Aanvan kelijk werd gedacht met de Wet Vermeend/Moor 40.000 van hen aan de slag te helpen. Dat is offi cieel bijgesteld tot 12.000. Volgens het ministerie van sociale zaken vindt er overleg plaats over knel punten, maar is het nog te vroeg voor wijzigingen. De wet trad op 1 oktober vorig jaar in werking en loopt op 31 december van dit jaar af. Vut-regeling Raad v. Arbeid DEN HAAG (GPD) - De regering stelt geld beschikbaar voor een verruiming van de afvloeiingsrege ling voor personeel van 57.5 jaar en ouder bij de Sociale Verzekerings bank en de Raden van Arbeid. Door de automatisering van de ad ministratie van de kinderbijslag, aow en aww-uitkeringen verdwij nen daar de komende jaren 2200 ar beidsplaatsen. De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met een voostel van minister De Koning (Sociale Za ken) de afvloeiingsregeling eenma lig te verruimen. Daarvoor is dit jaar 4,2 miljoen gulden beschik baar. De S VB en Raden van Arbeid hadden het kabinet om deze finan ciële ruimte gevraagd. Bij beide instanties werken nu in het totaal 4500 mensen. SVB en Raden van Arbeid moeten samen gaan en hun administraties dras tisch automatiseren. In 1991 zullen er bij de samengevoegde organisa ties nog 2300 mensen werken. 1986 is uitgekomen op een nieuw record van 169,8 miljard dollar. De vermindering van het maan delijkse tekort heeft de hoop doen opleven dat de Amerikaanse eco nomie zich eindelijk kan verbete ren en de koers van de dollar op de Westeuropese wisselmarkten schoot dan ook omhoog. Kort na de bekendmaking van de cijfers steeg de dollarkoers in Amsterdam met drie cent tot rond de 2.07 gul den. De koers was eerder op de dag al omhoog gegaan van een opening van nog geen 2.01 gulden tot om streeks 2,04 gulden. De VS importeerden over heel 1986 voor 387,1 miljard dollar, 7,1 procent meer dan in 1985. De ex port groeide met twee procent tot 217,3 miljard dollar. De invoer in de Verenigde Staten verminderde in december met 14,1 procent tot 29,09 miljard dollar en de export nam toe met 0,1 procent tot 18,43 miljard dollar. De waarde van de import was in december de laagste sinds februari 1986 en acht procent lager dan in december 1985. De importvermindering is vooral een gevolg van een kleinere import van eindprodukten. Zo was de au to-import uit Japan 22,8 procent kleiner en de invoer van telecom- municatie-apparatuur 32,9 procent kleiner. Beryl Sprinkel, voorzitter van de economische adviesstaf van het Witte Huis, zei dat hij er alle ver trouwen in heeft dat de situatie de komende maanden zal verbeteren. Voor de regering moet het niette min een bittere pil zijn dat de da ling van het tekort al niet in decem ber inzette, gegeven het feit dat de val van de Amerikaanse munt toen al volop aan de gang was. Volgens deskundigen is het kelderen van de dollar te beschouwen als een be wust beleidsinstrument van de re gering. die te allen tijde had kun nen ingrijpen, om juist dat han delstekort binnen de perken te krijgen. Vergeleken met anderhalf jaar geleden is de dollar tegenover de meeste andere belangrijke valuta's 35 procent in waarde gedaald. KEULEN (GPD) - Minister-presi dent Lubbers twijfelt er aan of de werkeloosheid wel zo hoog is als de statistieken suggereren. Lub bers liet dit gisteravond doorsche meren tijdens een rede voor de Bond van Westduitse industriëlen in Keulen. DEN HAAG (ANP) - Nog voor er één minuut met de minister van binnenlandse zaken is onderhan deld, dreigt er al een scheuring in het ambtenarenfront te ontstaan. De centrale voor middelbare en ho gere ambtenaren CMHA zal niet langer samen met de FNV-ambte- naren optrekken in het arbeids voorwaardenoverleg voor dit jaar als de onderling afgesproken koers wordt losgelaten. De CMHA is kwaad omdat de FNV-ambtenarenbond AbvaKabo, de grootste bond binnen de FNV- ambtenarencentrale ACOP, deze week een andere invulling heeft Lubbers zei daar: "Als men en kele tientallen jaren geleden had voorspeld, dat in 1987 in dit land een werkeloosheidspercentage van bijna tien procent zou zijn, dan had men er in één adem aan toe ge voegd dat dit tot de ontwrichting van de maatschappij zou leiden. Nu vinden we de situatie op de ar beidsmarkt volstrekt normaal. Sterker nog, we betwijfelen of de werkeloosheid wel die omvang heeft die de statistieken suggere ren. Dat geldt zowel voor Neder land als voor de Bondsrepubliek". Volgens Lubbers zijn er aanwij zingen dat het omscholingsproces waardoor langdurig werklozen weer aan de slag zouden kunnen, minder goed functioneert doordat de zogenaamde 'schaduw-econo- mie' zo sterk groeit. "Degenen die geen nieuw werk vonden of zelfs altijd werkloos waren, lukt het na enige tijd een inkomen te verwer ven buiten de normale arbeids markt. De houding tegenover dit fenomeen is in Europa niet echt duidelijk". Lubbers voegde daaraan toe dat deze ontwikkeling voor de betrok kenen, voor de maatschappij en voor de staat onder de gegeven om standigheden mogelijk de beste oplossing is. "Maar", zo vervolgde hij, "problematischer wordt het als gegeven aan de 1,3 miljard gulden die de ambtenaren gezamenlijk ei sen. Als de ACOP die invulling overneemt doet de CMHA niet meer mee. De AbvaKabo, de bond van voor zitter Van de Scheur wil geld zien voor alle ambtenaren in de vorm van een looneis in procenten en een bedrag van 300 gulden ineens. Volgens CMHA-secrelaris Van Da len laten ze daarmee de afgespro ken inhaaloperatie van met name de middelbare en hogere inko mens vallen. Deze groepen lopen blijkens een onderzoek achter bij hun collega's in de bedrijven op die manier het fundament van onze sociale en openbare instellin gen wordt aangetast". Lubbers vroeg zich af of mensen die door zwart werken hun uitke ring behoorlijk verhogen er nog wel voor voelen terug te keren in een normale baan als hun netto-in komen dan niet of nauwelijks ho ger wordt. "Een vraag om funda menteel over na te denken. Een nieuwe uitdaging, waarbij we ge noodzaakt zijn onconventionele op de mens gerichte maatregelen te treffen", stelde Lubbers. De minister-president hield ver der een vurig pleidooi voor de Eu ropese eenheid. Hij hekelde de bu reaucratie die het onderlinge vrije handelsverkeer in Europa nog steeds ernstig belemmert. Daarbij ging hij ook op zere Westduitse te nen staan: "Nog steeds kan Neder lands bier, dat over de hele wereld wordt geëxporteerd, niet in Duits land worden geleverd. Dat is in een moderne Europese maatschappij een rare zaak. We moeten dat zo snel mogelijk oplossen. Het zijn onnodige hindernissen die bij de burgers ten onrechte de indruk wekken dat de gemeenschappelij ke markt niet bestaat. Daardoor ontstaat een niet ongevaarlijke stemming". Als de ACOP (waarin ook de on derwijs- en de politiebond van de FNV zitten) de opvatting van de AbvaKabo overneemt, gaan de ho gere ambtenaren op eigen houtje met de minister van binnenlandse zaken onderhandelen, aldus secre taris Van Dalen van de CMHA. Zijn centrale heeft juist een model ontwikkeld om de salarisachter stand, zij het gedeeltelijk, te dich ten. De CMHA wil dat doen door de maximumbedragen in de loon schalen voor de hogere ambtena ren te verhogen. Vice-voorzitter Vrins van de Ab vaKabo wijst erop dat de vier cen trales 'terwille van de eenheid' met één eis van 1,3 miljard gulden naar de minister zijn gegaan. Dat be staat uit 660 miljoen gulden voor verkleining van de inkomensach terstand en 640 miljoen gulden om gelijk op te lopen met het bedrijfs leven. Volgens Vrins heeft de grootste FNV-ambtenarenbond echter wel het recht om dat anders in te vullen. Mocht de FNV-centra- le de andere invulling overnemen, dan zullen de vier centrales weder zijds water in de wijn moeten, al dus Vrins. De CMHA is daar woedend over. "Aan de vooravond van het eerste overleg op 21 januari (dat door ziekte van minister Van Dijk overi gens niet doorging) bestond er eensgezindheid over zowel percen tage als de besteding daarvan", al dus Van Dalen. De AbvaKabo heeft daarmee ingestemd. We zul len een andere opstelling dan ook niet accepteren." De kansen op een geslaagd over leg worden, voor zover al aanwe zig, zeker niet sterker door deze gang van zaken, meent de CMHA. Volgens Van Dalen is het militante optreden van de AbvaKabo het ge volg van het opzetten van een draaiboek voor acties in de komen de maanden. BORSELE - De kerncentrale Borssele wordt waarschijnlijk op 13 maart weer in gebruik gesteld. Volgens ir. J. den Boer, hoofd van de kerncentrale, loopt men op dit moment voor op het geplande schema. Zoals bekend werd de kerncentrale op 16 januari uit be drijf genomen voor wijzigingen en aanpassingen van diverse veilig heidssystemen in de centrale. Vergissen is menselijk, maar met zonder risico's. Wie per ongeluk vergeet de bedrijfsvereniging te in formeren over bijvoorbeeld een tij delijke bijverdienste kan - bij ont dekking - grote problemen met de uitkering krijgen. De uitkeringsge rechtigde moet aan een keur van regeltjes voldoen om zijn rechten niet geheel of gedeeltelijk te verspe len. Folders, affiches en vragenfor mulieren zijn de methodes die be drijfsverenigingen en sociale dien sten hanteren om de uitkeringsge rechtigde naar het juiste loket le loodsen. Van belang is daarbij wel dat de klanten van de uitkeringsin stanties verplicht zijn uit eigen be weging „alle relevantinformatie" te verstrekken. In geval van twijfel kan men altijd even opbellen. Huwelijk Wie trouwt, krijgt een andere uit kering dan voorheen als alleen staande. De huwelijkse staat leidt tot een hogere uitkering wanneer de echtelieden gezamenlijk van de ene uitkering rond moeten komen, terwijl de echtverbintenis tot een lagere uitkering kan leiden wan neer de nieuwe partner een eigen inkomen heeft. Op dat principe, verwekt in de meeste sociale verze keringswetten, bestaan vanzelf sprekend de nodige uitzonderin gen. Goede voorlichting is daarom geen overbodige luxe. We schrijven februari 1979 wan neer de betrokken vrouw haar eer ste uitkering krachtens de Algeme ne Arbeidsongeschiktheidswet (aaw) ontvangt. De folder, die ge lijktijdig wordt uitgereikt, ver meldt dat zij de bedrijfsvereniging direct moet inlichten wanneer ze concrete trouwplannen heeft. Dan kan de aaw-uitkering na het huwe lijk worden aangepast. Uitkering Wanneer er anderhalf jaar ver streken zijn, trouwt de vrouw. Uit de publiciteit die er gedurende die periode over de aaw is geweest, heeft ze opgemaakt dat nu ook ge trouwde vrouwen recht hebben heb ben op deze minimum uitkering bij arbeidsongeschiktheid. Ze meldt het huwelijk daarom niet bij de be drijfsvereniging. Die vergissing komt haar duur te staan. De bedrijfsvereniging ont dekt pas laat dat er een te hoge uit kering is verstrekt, en vordert het hele bedrag meer dan 9000 gulden) terug. Het proces dat de vrouw daarop aanspant, wordt door haar uiteindelijk verloren. Ze had, zo re deneert de Centrale Raad van Be roep, die folder nog eens moeten le zen en desnoods even moeten bellen Verplichtingen Dat telefonisch contact niet altijd het gewenste resultaat heeft, blijkt uit een andere zaak. Die draait we derom om een alleenstaande vrouw met een aaw-uitkering. Zij besluit te trouwen, maar belt eerst het Ge meenschappelijk Administratie kantoor om te informeren naar de gevolgen voor haar uitkering. Ze heeft per slot van rekening eigen fi nanciële verplichtingen, terwijl haar aanstaande man aanzienlijk in de schulden zit. „Zonder uitke ring gaat het huwelijksfeest niet door", is haar standpunt. De ambtenaar van het GAK meldt de vrouw dat ze met een ge rust hart naar de burgerlijke stand kunnen gaan. Haar aaw-uitkering blijft onaangetast, zegt de beamb te. Vijf maanden later wordt de uitkering ingetrokken wegens het verzwijgen van het huwelijk. Cou lant besluit de bedrijfsvereniging het bedrag dat de laatste maanden als uitkering is verstrekt, niet terug te vorderen. Verwachtingen De vrouw neemt daar geen ge noegen mee, en spant een procedu re aan. Haar standpunt luidt dat de telefonische mededeling van de ambtenaar van het GAK, en het feit dat dezelfde mededeling is ge daan aan de sociale dienst, ver wachtingen hebben gewekt. Dat vooruitzicht was niet zo onredelijk dat de vrouw zelf had kunnen be seffen dat de ambtenaar het bij het verkeerde eind had. De bedrijfsver eniging heeft haar kortom niet netjes behandeld, en zou daarvoor op de vingers getikt moeten wor den. De vrouw wint het proces met vlag en wimpel, en de bedrijfsver eniging krijgt opdracht de zaak opnieuw te bekijken. Op dat mo ment in de procedure gebeurt er iets opvallends. De bedrijfsvereni ging gaat in hoger beroep, en vraagt de rechter zelf te beslissen hoe de uitkering voor de vrouw er dan nu uit dient te zien. Ongeschreven De rechter weigert dat. De be langrijkste overweging is dat het oorspronkelijk juridisch correcte besluit van de bedrijfsvereniging op gespannen voet stond met de on geschreven regel dat opgewekte verwachtingen zoveel mogelijk die nen te worden gehonoreerd. Tussen die twee beginselen moet een even wicht gevonden worden, en daar voor is de bedrijfsvereniging zelf verantwoordelijk. PETER DE VRIES Sowjet-Unie: kwaliteit voorop MOSKOU (Rtr) - Het hameren op de kwaliteit van produkten vormt een belangrijk onderdeel van het economische beleid van de Sowjet-Unie. De meeste bedrijven hebben deze beleidsdoelstelling ter harte genomen, maar er zijn ook bedrijven die haar vooralsnog terzijde hebben gelegd. Dit heeft Boris Sokolov. voorzitter van de onlangs in het leven geroepen staatsraad voor kwaliteitscontrole, gisteren gezegd. Sokolov gaf toe dat er in sommige bedrijven enige weerstanden zijn tegen deze doelstelling van hogere kwaliteitseisen, maar hij voegde eraan toe dat er geen stakingen zijn voorgevallen. Deze week heeft partijleider Michael Gorbatsjov gezegd dat de introductie van een kwaliteitscontrole conflicten met zich mee heeft gebracht en dat er zich werkonderbrekin gen hebben voorgedaan. Sokolov zei dat zijn inspectiedienst, die vanaf 1 januari werkzaam is, ongeveer vijftig procent van de totale Russische produktie beslaat. De produkten die aan de kwaliteitseisen voldoen krijgen een staatskeur- merk en kunnen met twintig a dertig procent in prijs stijgen. De winst hiervan blijft in de onderneming en wordt gebruikt als prestatiepremie voor de arbeiders. "Het probleem van de kwaliteit is naar voren geschoven als het belang rijkste onderdeel van het economische beleid", aldus Sokolov. Hij zei dat het beleid zijn vruchten reeds heeft afgeworpen, hoewel het in sommige bedrijven nog slecht is gesteld met de kwaliteit van de produkten. Alle tegenacties vanuit het mark gulden-gebied ten spijt zette zich ook in deze week de bekende in ternationale financieel-economi- sche ontwikkelingen onvermin derd voort. Een glijvlucht voor door C. Wagenaar de dollar, daardoor zeer flauwe effectenbeurzen in Frankfurt en Amsterdam maar een bijna onge breidelde hausse met nieuwe historische toppen in New York. Met op de achtergrond een harde valuta-oorlog waarbij niet uit sluitend Amerikanen tegenover Duitsers kwamen te staan. Laatstgenoemden kregen on verwachts steun uit de FED, het bestuur van de gezamenlijke Amerikaanse centrale banken waar topman Paul Volcker voor een Amerikaanse senaatscom missie verklaarde de dollar laag genoeg te vinden. Daarbij plaat ste hij zich achter zijn Westduitse collega Pöhl van de Bundes bank, die even daarvoor de Ame rikanen waarschuwde hun lauwe houding tegenover de glijvlucht van de dollar niet langer voort te zetten. Dit vanwege de ernstige gevaren die een nog lagere dollar zou betekenen voor het finan- cieel-economische wereldbestel. De Bundesbank greep daarom deze week maandag ook fors in en trachtte door middel van een grootscheepse aankoop van dol lars een verdere daling te voor komen. Tevergeefs, want vooral toen de Amerikaanse minister van fi nanciën Baker, die vorige week zijn Japanse collega met lege handen naar huis had laten gaan, nu ook zijn landgenoot Volcker liet vallen door te verklaren juist helemaal geen bezwaren te heb ben tegen een nog verdere val van de dollar, begon de Ameri kaanse munt opnieuw als een baksteen te vallen. Hij passeerde in Amsterdam tijdelijk de twee gulden in neerwaartse richting na maandag op ruim f2,06 be gonnen te zijn en kwam daar door op niveaus die sinds 1980 niet meer zijn voorgekomen. Elke dag zakte op onze beurs het koerspeil bodemloos weg. Na drie dagen handel had het oude algemene beursgemiddelde al 11 punten verloren en de lokale markt stond toen op een verlies van zelfs 14 punten. De nieuwe bestemmingsindex was 5 punten kwijt. Het grootste verlies in en kele dagen die deze index sinds zijn creatie vorig jaar zomer tot dusver heeft opgelopen. Hierme de bewezen de effectenbeurzen in hoofdzaak valutabeurzen te zijn geworden. New York en Londen willig vanwege de flau we dollar en het pond waardoor de export krachtig wordt bevor derd. Maar Frankfurt en Amster dam uiterst flauw uit angst dat nieuwe revaluaties van mark en gulden de export van beide lan den kan gaan dwarsbomen. Ondertussen vierden onder aanvoering van Wall Street de beurzen van de zwakke valuta- landen grote triomfen. Wall Street zelf herstelde zich deze week fors van de reactie van vo rige week vrijdag en sloeg weer ettelijke malen een pas gevestigd historisch hoogterecord. Het aantal keren dat er sinds 1 janua ri dit jaar een nieuwe top werd bereikt voor de Dow Jones-in- dex overschreed deze week de vijftien. Ook Japan deelde in die vreugde en liet Tokio naar nieu we hoogten opdraven. Hier werkte het renteverschijnsel sterk positief want het aanbod van Japan om de Verenigde Sta ten te steunen met een verdere discontoverlaging maakte op de Japanse beleggers grote indruk. Voor vele Nederlandse aande len werden ware slachtingen aangericht door nerveus gedrag van de verkopers. De optiemarkt deed daar dikwijls nog een schepje bovenop omdat vele houders van verkooprechten hun tegenpartij dwongen dure aandelen te accepteren die met een weer werden doorverkocht. De index algemeen kwam deze week circa 40 punten beneden de historische top van 301 die vorig jaar begin september werd be reikt. Er is dus ruim tien procent vanaf, ongeveer eenzelfde verlies dat ook vorig jaar in de eerste twee maanden optrad toen de Amsterdamse beurs wegzakte van 267 tot 240. Reden tot be zorgdheid of paniek behoeft er dus nog niet te zijn. Bovendien trad later in de week enig herstel in de markt nadat vele zwakke broeders waren uitgeschud. Maar de verliezen bleven zeer fors. Talloze aandelen, waaron der vele hoofdfondsen verloren vijf tot tien procent op hun beurswaarde van vorige week vrijdag. Meneba, Leidsche Wol en AOT moesten meer dan tien procent afstaan. De Europese op- tiebeurs had overwegend kleine omzetten en zag het totaal aantal afgesloten contracten teruglopen van 205.000 tot 177.000. Van de meeste aandelen overheersten op bijna alle dagen de puts. Al leen Koninklijke Olie bleef aan de optimistische kant met in hoofdzaak calls.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7