WIEL oo - oo; In Beiroet is iedere buitenlander vogelvrij Rapport toont band Iran-Contra's aan Er is zoveel moois te zien... North vurig pleiter voor Contra's c>o van der Maand gevangenisonderbreldng ZATERDAG 31 JANUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (AP) - Het Witte Huis heeft gisteren erkend dat de geheime Amerikaan se transacties met Iran zouden kunnen worden geïnterpreteerd als een ruilhandel van wapens tegen gijzelaars, maar heeft daarbij benadrukt dat dit niet een door Reagan goedgekeurd beleid betrof. Presidentieel woordvoerder Larry Speakes bracht een verklaring uit, waarin werd gesteld dat Reagan verheugd was over het feit dat in een donderdag vrijgegeven rap port van de Senaatscommissie voor de inlichtingendiensten wordt bevestigd dat hij noch toe stemming heeft gegeven voor noch op de hoogte is geweest van enige doorsluizing van gelden naar de Contra's. In het rapport wordt de verant woordelijkheid voor het idee van de wapenverkoop-constructie gro tendeels bij buitenlandse wapen handelaren gelegd. De uitvoering Happart weer burgemeester van Voeren BRUSSEL (GPD) - Het Hap part-circus wordt voortgezet. Jose Happart is gisteravond voor de derde keer in drie maanden tot eerste schepen (wethouder) en dus waarne mend burgemeester van de Belgische gemeente Voeren ge kozen. Happart werd vorige week voor de tweede maal in die functie geschorst door de gou verneur van de provincie Lim burg, omdat hij weigert Neder lands te spreken. Maar de franstalige meerderheid in de Voerense gemeenteraad lapte dat besluit aan haar laars. Zoals al eerder trok de ge meenteraad eerst het vorige be sluit tot benoeming van Hap part terug, zodat de reden voor de schorsing door gouverneur Vandermeulen wegviel. En daarna kozen de tien franstali- gen Happart doodleuk op- In oktober werd Happart door de Belgische Raad van State afgezet als burgemeester omdat hij geen Nederlands wil spreken, hoewel Voeren offi cieel tot de Vlaamse provincie Limburg behoort. Maar Hap part wenst zijn zetel niet op te geven. Gisteravond gingen de fran- staligen die ijver voor aanslui ting van Voeren bij de Waalse provincie nog verder. Ze na men een motie aan waarin de gouverneur van Limburg wordt beschuldigd van partij digheid. Het kabinet-Martens lijkt niet in staat de Voerense im passe te doorbreken, omdat de Waalse christen-democraten (PSC) Happart steunen. Buitenland kort Uitwijzing De SPD heeft bij monde van Hans-Jürgen Wischnewski, een vooraanstaand lid van de Westduit- se sociaal-democraten, gewaar schuwd tegen uitlevering van de verdachte vliegtuigkaper Moham mad Ali Hamadi. De Libanees wordt in de VS verdacht van mede plichtigheid aan de vliegtuigka ping van een TWA-toestel vorig jaar. Wischnewski, een deskundige op het gebied van gijzelingen, vindt dat de regering in dit sta dium geen enkele kaart uit handen moet geven. Censuur De Zuidafrikaanse dagbladen hebben gisteren geprotesteerd te gen nieuwe censuurmaatregelen. De regering heeft een nieuwe cen- suurbevoegdheid toegekend aan het hoofd van de politie. Die stelt de politie in staat elke publicatie of uitzending te verbieden. De maat regel is toegevoegd aan de huidige beperkingen van de persvrijheid, de vrijheid van vergadering en me ningsuiting. Het grootste dagblad, The Star, noemde de jongste actie van de regering 'misbruik van macht'. Vliegongeluk Bij een ongeluk met een vlieg tuig van het Liberiaanse leger zijn gisteren zestien van de achttien in zittenden om het leven gekomen. Het toestel, een Cessna-208, stortte in zee. Alle inzittenden waren Li- berianen. Gewetensgevangenen De Russische minister van justi tie, Boris Kravtsov, heeft gisteren op een persconferentie in Wenen verklaard dat in zijn land geen ge wetensgevangenen of politieke ge vangenen zijn, maar alleen onge veer 200 gevangenen die zijn ver oordeeld wegens misdaden tegen de staat. Als misdaden tegen de staat noemde Kravtsov hoogver raad, spionage en terroristische ac ties. komt op naam van Israël, terwijl een medewerker van het Witte Huis, luitenant-kolonel Oliver North, met zijn fanatieke steun aan de Contra's en Reagan met zijn be zorgdheid over de Amerikaanse gijzelaars in Libanon de zaak draai ende hebben gehouden, aldus de bevindingen van het rapport. Speakes zei dat in het rapport de lezing van Reagan overeind blijft dat de Amerikaanse contacten met Iran bedoeld waren om een dialoog te ontwikkelen met hooggeplaatste functionarissen in een strategisch belangrijk land. "Zeker, het feit dat bij verschei dene gelegenheden tijdens deze 15 maanden durende episode een ver band is gelegd tussen de wapen- verkopen en de vrijlating \ian gijze laars zou kunnen worden geïnter preteerd als een ruilhandel, maar dit was niet het beleid dat door de president was goedgekeurd", zei Speakes. De woordvoerder legde veel na druk op een deel van het rapport, waarin Oliver North, voormalig staflid van de Nationale Veilig heidsraad, werd geciteerd die ver klaard heeft tegenover minister van justitie Edwin Meese dat hij niet geloofde dat Reagan op de hoogte was van de doorsluizing van de uit de wapenverkoop aan Iran verkregen gelden na^r de Contra's. North, de man die verantwoorde lijk wordt gehouden voor het idee de gelden naar de Contra's over te maken, werd in november van het "vorig jaar, toen de affaire aan het De recente serie ontvoeringen in Beiroet heeft nog eens - ten over vloede - het cynische gelijk van een Franse diplomaat aangetoond: de jacht op buitenlanders is perma nent geopend. door Peter van Nuijsenburg Minstens elf vreemdelingen zijn deze maand gegijzeld. Over het lot van de Engelse bemiddelaar Terry Waite bestaat onzekerheid. In hun geestdrift hadden de fundamenta listische extremisten nog twee mannen gegijzeld, maar deze kid napping bleek een 'vergissing'. De slachtoffers waren wel blond, maar voldeden verder niet aan de pro fielschets (westers, bij voorkeur Duits). Deze Libanezen van Ar meense herkomst zijn inmiddels vrijgelaten. De gijzelingen zijn het schrij nendste symptoom van de Libane se verloedering. Na het ineenstor ten van het centrale gezag is gijze ling van politieke tegenstanders in Libanon weer een gangbare prak tijk geworden om concessies af te dwingen. Gijzeling behoort met de bloedwraak nog steeds tot de tradi ties van de Arabische wereld, maar kwam tot de burgeroorlog van 1975 in Libanon, vergeleken met de in dit opzicht rijke historie van ande re landen in het Midden-Oosten, betrekkelijk weinig voor. De burgeroorlog heeft deze si tuatie dramatisch gewijzigd. Alle bevolkingsgroepen, Druzen, (christelijke) Maronieten, Palestij- nen en Moslims (Sunni en Shi'a), hebben via hun (para)militaire or ganisaties op grote schaal ontvoerd en gemoord. Het zijn wapenfeiten die met gepaste trots worden ge presenteerd. Naar schatting zijn de laatste tien jaar 4 a 5000 Libanezen na ontvoering om het leven ge bracht. Vindingrijkheid bij het se lecteren van hun moordwerktui gen kan de strijders daarbij niet worden ontzegd: een cirkelzaag is niet alleen handig voor het op maat zagen van hout. Aanvankelijk bleven buitenlan- licht kwam. uit zijn functie ontsla gen. John Poindexter trad toen af als Reagans veiligheidsadviseur. Speakes stelde voorts dat de ver klaringen van Poindexter tegen over Meese en stafchef Donald Re gan van het Witte Huis de verkla ringen van Reagan onderschrijven, namelijk dat de president nooit van het plan op de hoogte is ge steld. Poindexter heeft gezegd dat hij niet verder had gevraagd naar de connectie met de Contra's om dat hij 'medelijden' met de rebel len had. Volgens Speakes hoeft een ande re uitspraak van North echter 'niet noodzakelijkerwijs steekhoudend' te zijn. Hij verwees naar Norths be wering dat Reagan altijd over de Iran-transactie sprak in verband met het lot van de gijzelaars en nooit als zijnde een strategische opening. Verder zei de woordvoerder dat het Witte Huis nu niet kan bevsti- gen dat de winsten van de wapen leveranties inderdaad naar de con tra's zijn gegaan. „Voor deze con statering beschikken wij niet over feiten", zei hij. Inmiddels heeft de FBI een straf rechtelijk onderzoek ingesteld om vast te stellen wat er is gebeurd met het merendeel van de 27 mil joen dollar aan hulp aan de con tra's, die in 1985 door het Congres werd goedgekeurd, aldus een be richt van de New York Times. Eer der was uit een rapport van het Ge neral Accounting Office van het Congres gebleken dat ieder spoor van het merendeel van dit geld ont breekt. TEL AVIV (Rtr) - In de onrustige, door Israel bezette Gazastrook is de vrees voor geweld toegenomen nadat een door.de Israëlische para militaire politie neergeschoten Pa lestijnse jongen gisteren aan zijn verwondingen overleed. De 17-jarige Ahmed Al-Astal uit Khan Younis in de Gazastrook overleed aan zware verwondingen aan de borst, ondanks een chirurgi sche ingreep door Israëlische spe cialisten. Dit verklaarde een woordvoerder van het Soroka-zie- kenhuis in Beersheba. De jongen was donderdag door de Israëlische politie neergeschoten toen hij ATHENE (GPD) - De 31-jarige Christos Roussos, die levenslang uitzit wegens moord elf jaar gele den op een oudere vriend die hem zou hebben uitgebuit, heeft bij rechterlijk besluit onderbreking van zijn gevangenisstraf voor één maand gekregen op grond van 'zeer zware aantasting van zijn ge zondheidstoestand'. Hij blijft on der bewaking in het ziekenhuis waar hij de laatste weken zijn hon gerstaking voortzette die 74 dagen heeft geduurd. Eerder deze week had president Sartzetakis andermaal zijn verzoek om strafvermindering, dat een stemmig werd ondersteund door de Commissie voor Gratiezaken en de minister van justitie, afgewezen, hetgeen enorme opschudding in Griekenland verwekte. Vijftien be kende intellectuelen begonnen voor de universiteit een hongersta king. Publicatie van de argumentatie van het besluit maakte het er voor de president alleen nog maar erger op. Het bleek een ongelooflijk, kil en wraakzuchtig document, waar in werd gesteld dat de betrokkene Vrees voor geweld in Gaz a-strook trachtte te ontsnappen nadat hij bij een betoging was gearresteerd. De onrust en protesten in de Ga zastrook braken twee weken gele den uit nadat een vermeende plaat selijke guerrilla- en jongerenleider, Muhammed Dahlan, door Israel werd uitgewezen. 'nog slechts tien jaar' in de gevan genis heeft doorgebracht en waar in ook werd ingegaan op het ver schil tussen de passieke en actieve rol in de homo-erotische relatie. Sartzetakis, in 1963 de moedige rechter van instructie in de moord- zaak-Lambrakis en tijdens de kolo nelsjunta verzetsheld, later als pre sident in toenemende mate op de lachspieren werkend, is nu in een positie gekomen waarin hij door pech en publieke opinie vrijwel al gemeen wordt verwenst als 'figuur uit de middeleeuwen'. Slechts twee kranten nemen het voor hem op: de populistische, regeringsge zinde Avriani (krant van morgen), die verzucht: "Dat ontbrak er nog maar aan, demonstraties voor een homofiele moprdenaar". En de kleine, juntagezinde Eleftheris Ora (vrij uur) met de kop: "Bravo, me neer de president". Uit het buitenland kwamen op roepen tot clementie van Edward Kennedy, Yves Montand en Jean- Louis Trintignant. Laatstgenoem den hebben in de bekende film 'Z' respectievelijk de rol van Lambra- kis en Sartzetakis gespeeld. ders bij deze acties buiten schot. Maar als gevolg van de Iraanse re volutie van 1979 zijn ook zij nu vo gelvrij. Maart 1982 is in dit vërband een cruciale datum in de geschie denis van de terreur in Libanon. In het voormalige Hilton-hotel in Te heran werd een conferentie gehou den over de 'ideale Islamitische re gering'. De deelnemers, afkomstig uit vrijwel de gehele Moslimwe reld, konden hun hart ophalen aan dit boeiende, maar vrij academi sche onderwerp. Het venijn vóór het westen zat in het slotcommuniqué. Het Midden- Oosten moest verlost worden van de aanwezigheid en invloed van de supermachten en andere staten (met name Frankrijk). Voor de Sji- 'iten was, aldus de verzamelde geestelijkheid, in deze onderne ming een hoofdrol weggelegd. Voor een redelijk begrip van de verdere gebeurtenissen verdient het aanbeveling deze destijds nau welijks opgemerkte tekst letterlijk te nemen. Ze markeerde het begin van een ongekende terreurexplo- sie. Met name het verscheurde Li banon werd de proeftuin voor on gebreideld Shi'a-terrorisme. De Shi'itische gemeenschap in Libanon was tot de Israëlische in vasie in de zomer van 1982 nauwe lijks een factor van belang. Deze operatie. Vrede voor Galilea, had als doel de Palestijnse Bevrijdings- organidatie PLO uit Libanon te verdrijven. Dat lukte, maar de in vasie had een niet voorzien neve neffect: de politieke kaart in Liba non werd ingrijpend veranderd. Am al De Shia, de grootste bevolkings groep in Libanon, werd zich van haar macht bewust. De Amal-be- weging van Nabih Berri eiste haar rechten op. Berri werd minister van justitie en begon krachtig mee te roeren in de Libanese hek senketel. Maar voor vele Shi'iten was de Amal niet radicaal genoeg. Minister Berri had een permanente verblijfsvergunning voor de Ver enigde Staten op zak. Dat bleek af breuk te doen aan zijn geloofwaar Al-Astal is de eerste Palestijn die door de Israëlische veiligheidstroe pen in de bezette gebieden is ge dood, sinds in december bij hevige onlusten vier Arabische jongeren werden doodgeschoten. Het Israë lische leger bevestigde pas laat de dood van de jongen, kennelijk om te trachten nieuwe betogingen op de islamitische vrije dag te voorko men. In veiligheidskringen werden nieuwe ernstige onlusten gevreesd als het nieuws bekend wordt. In de Gazastrook leven 550.000 Palestij- nen - de meesten vluchtelingen - sinds de oorlog in 1967 onder Israë lische bezetting. Christos Roussos. (foto api VERMOORD - Een hoge functio naris van de Peruaanse sociaal-de mocratische regeringspartij APRA is gisteren in Lima op straat ver moord. Cesar Lopez Silva, natio naal secretaris van de partij, werd door drie onbekende personen vanuit een passerende auto neerge- maaid. digheid in de strijd tegen de 'Grote Satan'. Een afsplitsing van de Amal con centreerde zich in de Bekaa-vallei. Deze groepering vormde de kern van de Hezbollah, de partij van God. Samen met de schimmige Is lamitische Jihad, de Islamitische Heilige Oorlog, zijn de Hezbollahi de belangrijkste en fanatiekste stoottroepen van de fundamenta listische terreur. Bang om hun le ven te verliezen zijn ze niet, want de martelaarsdood opent de poort tot het paradijs. De Hezbollahi putten hun inspi ratie uit de Iraanse revolutie. Maar dankzij het clericale netwerk kun nen ze tevens rekenen op adviezen, instructies en materiele steun van hun Iraanse broeders. Met de me dewerking van Syrië, dat in Liba non vele dubieuze potjes op het vuur heeft staan, worden de Hez bollahi via de Syrische grensplaats Zebdina bevoorraad. Deze fundamentalisten bleken bereid de verklaring van Teheran naar de letter uit te voeren. De slag zin 'Geen woorden maar daden' is zelden overtuigender in de prak tijk gebracht. De Amerikaanse'am bassade werd het doelwit van een autobomaanslag. Nederlaag De Franse en Amerikaanse troe pen, die in Libanon de Palestijnse aftocht dekten, werden letterlijk weg gebombarbeerd. De super macht erkende in februari 1984 zijn nederlaag door de mariniers uit Li banon terug te trekken. De hoop een stabiliserende rol te spelen in de Libanese mallemolen werd in feite opgegeven. Op de balans stonden ruim 300 doden: 241 mari niers, 63 man ambassadepersoneel. Hoewel de 'provocerende' aan wezigheid van de Amerikaanse troepen verdwenen was, beteken de dat niet het einde van de Ameri kaanse martelgang in Libanon. De strijd ging zijn tweede fase in. Amerikaanse en Franse burgers werden het doelwit van gijzelings acties. De vertegenwoordiger van de CIA in Libanon, William Irak valt zeven steden in Iran aan NICOSIA (AP) - Irak heeft giste ren bekend gemaakt dat zijn lucht macht zeven Iraanse steden heeft gebombardeerd. Iran maakte mel ding van tientallen doden en ge wonden onder de burgerbevol king. Voorts verklaarde een Iraak- se legercommandant dat het Iraan se offensief ten oosten van Basra op een mislukking is uitgelopen. Het Iraakse staatspersbureau INA berichtte dat Iraakse ge vechtsvliegtuigen gisteren aanval len hebben uitgevoerd op Bakhta- ran, Dezfoel, Arab, Khorramabad, Arak en de heilige stad Qom, De aanvallen waren een vergelding voor de aanhoudende beschietin gen door Iraanse troepen op woon gebieden en de Iraanse agressie in het grensgebied. Het Iraanse persbureau IRNA bevestigde de luchtaanvallen en berichtte dat daarbij tientallen bur gers gedood of gewond zijn ge raakt. Voorts meldde IRNA dat Iraanse gevechtsvliegtuigen bom bardementen hebben uitgevoerd op militaire en industriële gebie den in de stad Soeleymanieh, in het noordoosten van Irak. Hierbij zou veel schade aan de Iraakse troepen zijn toegebracht. Ook werden militaire en econo mische doelen in Iraakse steden aan de noord en oostgrens met ar tillerievuur bestookt. De Iraakse legercommandant Abdoel Wahid Shnan verklaarde dat Iraanse aanvallen ten oosten van Basra vernietigend zijn afge slagen. Volgens Shnan waren de Iraniërs samengedreven op een klein gebied dat vervolgens 'hun kerkhof werd. Het Iraanse offensief tegen Basra werd drie weken geleden ingezet. De Iraanse parlementsvoorzitter Hashemi Rafsanjani zei gisteren dat de Iraanse troepen de buiten wijken van Basra tot op twee kilo meter genaderd zijn, hetgeen bete kent dat 25 Iraakse steden nu bin nen schietafstand van de Iraanse grondraketten liggen, aldus Raf sanjani. Drie ministers VS gaan als Re gan blijft BOSTON (UPI) - President Rea gan moet rekenen op ontslagaan vragen van belangrijke ministers als hij zijn invloedrijke stafchef van het Witte Huis, Donald Regan, niet de deur wijst. De Boston He rald schreef gisteren dit van rege ringszijde te hebben vernomen. Onder de kabinetsleden die hun ambtstermijn niet zouden willen uitzitten als Regan aanblijft, zijn volgens de krant de ministers van buitenlandse zaken, George Shultz; defensie, Caspar Weinber ger; en financiën, James Baker. De drie genoemde ministers ver wijten Regan dat hij heeft toege staan dat de Iran-affaire hun ge loofwaardigheid op Capitol Hill heeft geruïneerd en zij voelen zich vernederd omdat hij enkele van hun initiatieven in de kiem heeft gesmoord en toegang tot president Reagan beperkte. Buckly, werd op 16 maart 1984 het eerste slachtoffer. Hij werd door langdurige martelingen gedwon gen zijn geheimen prijs te geven. Buckly overleed later aan zijn ver wondingen. Buckly was de eerste uit een aan zienlijke rij gijzelaars. In de loop der jaren werden niet alleen Ame rikanen en Fransen, maar ook En gelsen, Russen en nu Duitsers en Saoedi's gevangen genomen. De motieven verschillen per organisa tie. Geld speelt in sommige geval len een niet weg te poetsen rol. In andere gevallen werden buitenlan ders gegijzeld om gevangen strijd makkers te bevrijden. Zo willen de 'Ontrechten der aar de' de zojuist ontvoerde Ameri kaanse docenten van universiteit van Beiroet en de Duitsers Cordes en Schmidt waarschijnlijk ruilen tegen de in West-Duitsland gear resteerde Libaneze Shi'it Hamadei. Hamadei zou betrokken zijn ge weest b(j de kaping van een Boeing van de Amerikaanse maatschappij TWA in juni 1985. De Amerikanen hebben om zijn uitlevering ge vraagd. Maar de gijzelingen worden steeds meer gebruikt als instru ment voor buitenlandse politiek. Met name door de uit Teheran ge leide Hezbollah. Dat is niet alleen in overeenstemming met de ver klaring van Teheran, maar wordt ook door de machtige voorzitter van het Iraanse parlement, hojato- leslam Rafsanjani, en zijn 'verte genwoordiger' in Beiroet, sjeik Fa- ladlah, met zoveel woorden toege geven. Machtsspel De gijzelaars worden niet als in dividuele burgers gezien, maar als 'agenten' van Iran vijandige staten Hun lot wordt derhalve de speelbal van de luimen in Teheran. Het be sef dat de westerse regeringen daar niet voor kunnen zwichten, maakt dat lot er alleen maar tragischer op. Zolang Libanon het toneel blijft van een macaber machtsspel, is het vooruitzicht op verandering som ber. ADVERTENTIE ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST OV Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071 -12.41.C Voor Griekse hongerstaker Studenten van de universiteit in Beiroet lezen in het onafhankelijke blad An Nahar het laatste nieuws over de gijzeling van twee docenten. Het tweetal werd precies een week geleden ontvoerd. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5