ERVAREN WERKTEKENAAR Verzekeraars bang voor groei terreur Vaginisme ten onrechte chirurgisch 'behandeld' Bej aardenverpleging 'niet menswaardig' Overleg huisartsen-kabinet over tarief levert niets op Dienstverlening voor relschoppers in Assen ZATERDAG 31 JANUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Verplicht fonds moet schade dekken (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - Het idee van het Verbond van Verzekeraars voor een verzeke ringsplicht vormt onderdeel van het onderzoek dat de verzekeraars op uitnodiging van de overheid willen doen voor een regeling van de schade na gewelddadige politieke acties. Het Verbond meent dat de risico's na de brandstichtingen bij de Makro-zelfbedie- ningsgroothandel onacceptabel groot worden. De verzekeraars willen via een ver zekeringsplicht alle burgers laten bijdragen aan een fonds dat de schade als gevolg van terrorisme, politiek activisme en hevige rellen moet dekken. Zij zien een maat schappelijke ontwikkeling waarbij deze risico's hen boven het hoofd groeien. Een solidariteitspremie voor iedereen is daarom wellicht de enige oplossing om gehele on- verzekerbaarheid te voorkomen. Tot nu toe hebben de verzeke raars in de loop der jaren 300 mil joen gulden moeten uitkeren voor de schadegevolgen van politieke terreur. Jaarlijks keren de verzeke ringsmaatschappijen 1,7 miljard gulden uit voor 'normale' brand en waterschades. De verzekeraars zijn echter bang dat de terreur in ons land toeneemt dat mogelijk hele industriecomple xen de lucht in gaan. Een dergelijk gebeurtenis met miljardenschade zou het faillissement betekenen van verzekeringsmaatschappijen, waardoor veel niet betrokken ver zekerden gedupeerd zouden kun nen worden. Uit het onderzoek van het Ver bond in samenwerking met over heid en bedrijfsleven moet blijken hoe de financiering van de schade dient plaats vinden. Het is ook mo gelijk dat het bedrijfsleven of al leen bepaalde multinationals de premie moeten opbrengen, maar de verzekeraars vrezen dat de basis voor deze oplossing toch te smal is. Als particulieren of bedrijfsleven niet bereid zijn de premie te beta len dan ontstaat de situatie dat de schade niet meer gedekt wordt. Op dit moment zullen de Nederlandse verzekeraars schade door terreur op lopende polissen blijven dek ken. Maar de situatie is zo gevaar lijk, zegt het Verbond, dat zeker onder bedreiging staande clienten geen verlenging van de polis op dit punt wordt aangeboden. ASSEN (GPD) - De Asser politie rechter mr. A. G. de Wilde heeft gisteren zeven Assenaren veroor deeld tot dienstverlening wegens vernielingen die zij tijdens de jaar wisseling aanrichtten bij het Ta-, 'Agenten willen niet getuigen' AMSTERDAM (ANP) - Het blijkt dat poütiefunctionarissen in toene mende mate verstek laten gaan wanneer zij gevraagd worden als getuige te verschijnen voor de rechter-commissaris of de recht bank om een verklaring af te leg gen. Als reden om niet te voldoen aan een verzoek om te verschijnen, wordt soms opgegeven dat de be trokken ambtenaar een atv-dag heeft. Dit betoogde de advocaat mr. Van Asperen gisteren voor de pre sident van de Amsterdamse recht bank mr. U. Bentinck. Naar aanlei ding van eigen ervaringen dat door hem gevraagde politiefunctionaris sen niet verschenen, zei mr. Van Asperen hierover recent overleg met elf collega's te hebben ge voerd. Deze collega's hebben de zelfde ervaring, zo bleek hem. milpension Huize Rozenburg in. Assen. Drie van hen kregen een werkstraf van 75 uur, vier anderen 50 uur. De vernielingen bij het pension kregen nogal wat aandacht, omdat uit eerste verklaringen van de poli tie kon worden opgemaakt dat de daders mogelijk uit racistische mo tieven hadden gehandeld. Tijdens de zitting bleek dat niet het geval te zijn. Verscheidene boosdoeners onderhielden goede betrekkingen met de Tamils. Dat de zaak uit de hand liep, is volgens de politie rechter alleen te wijten aan over matig drankgebruik. "Van racisme is niets gebleken. Het had iedereen kunnen overkomen", zei mr. De Wilde. De aanloop tot de ongeregeldhe den was de diefstal van geluidsap paratuur uit de auto van een van de Tamils. Er werden onder meer ste nen en fietsen door ramen van het pension gegooid. In de afgelopen weken zijn ge sprekken op gang gekomen in de wijk Dichtershof hoe de schade die de Tamils hebben geleden kan worden vergoed. De daders heb ben een schadefonds gesticht, waarin inmiddels een paar hon derd gulden zit. In totaal is er voor iets meer dan 1600 gulden aan au to's vernield. Het Waarborgfonds, dat uit ae premies zal worden gevormd, moet onder beheer komen van de verze keraars, meent het Verbond, om dat die gespecialiseerd zijn in dek king van schade. In overleg met de overheid moet worden vastgesteld of een bepaalde schade uit het fonds wordt vergoedt of dat er toch geen sprake was van terreur, waar door de betrokken verzekerings maatschappij er zelf voor opdraait. Voor het fonds is in de aanloopfase een financiële garantie van de overheid nodig. Krakersrellen De juridische afdeling van de Nederlandse Middenstands Bank (NMB) in Amsterdam zoekt naar mogelijkheden om de schade te verhalen, die op 19 januari tijdens krakersrellen in Nijmegen werd aangericht in het NMB-kantoor in die stad. Niet uitgesloten is dat de NMB de overheid aansprakelijk zal stellen wegens het ontbreken van preventieve maatregelen en grove nalatigheid. Dit heeft een woordvoerder van de NMB gisteren meegedeeld. Het in terieur van het bankkantoor in Nij megen werd tijdens de rellen rond de ontruiming van het gekraakte Shell-kantoor in de Keizer Karei- stad vrijwel volledig verwoest on der de ogen van de mobiele een heid. De schade bedraagt volgens de woordvoerder bijna een miljoen gulden. Volgens hem wacht de NMB overigens met stappen tot alle poli tie- en andere informatie over de vernielingen binnen is. "Indien we de overheid aansprakelijk willen stellen, moet er sprake zijn van een onrechtmatige overheidsdaad. Om dat hard te maken, moet je wel erg sterk in je schoenen staan". Eerder verweet de directeur van de NMB in Nijmegen, A. Bron- zwaer, de overheid dat er te weinig maatregelen zijn genomen om de vernielingen te voorkomen en dat te laat is ingegrepen toen die ver nielingen gepleegd werden. Tientallen actievoerders dron gen op de dag van de ontruiming in Nijmegen het bankkantoor binnen door een gat in een deur. Alles werd kort en klein geslagen, waar onder kostbare kantoorapparatuur en meubilair. Een groot deel van het interieur belandde op straat of op een brandende barricade. Vrouwen op kieslijst breken RPF op ZWOLLE (GPD) - Het plaatsen van vrouwelijke kandidaten op de kieslijst is de Reformatorische Po litieke Federatie (RPF) Overijssel duur komen te staan. In tegenstel ling tot de vorige provinciale sta tenverkiezing hebben SGP en GPV om die reden een lijstverbin- ding met de RPF van de hand ge wezen. De RPF gaat daarom alleen de verkiezingen in. Voortzetting van de lijstverbin- ding was niet bij voorbaat uitgeslo ten. Maar nadat de RPF-kiesver- enigingen in de, provincie in de cember ook vrouwen hadden ge kozen voor de kandidatenlijst, be sloten SGP en GPV alsnog niet met de RPF in zee te gaan. Deze partijen zijn principieel tegen pas sief kiesrecht voor vrouwen. In een persverklaring zegt de RPF deze gang van zaken te be treuren, maar niet bereid te zijn de vrouwelijke kandidaten van haar lijst te schrappen. UTRECHT (ANP) - "De kwaliteit van de zorg in de verpleeghuizen is tot een onaanvaardbaar niveau ge daald. Door personeelsgebrek is er geen tijd om die mensen het beetje aandacht te geven dat nodig is voor een menswaardig bestaan. Ze krij gen te eten en te drinken en daar houdt het mee op. Het is intreurig dat wij als zogenaamde beschaafde samenleving toestaan dat onze be jaarden in verpleeghuizen op deze manier verkommeren. Puur en al leen omdat we er geen geld voor over hebben om die mensen die zich hun hele leven voor ons heb ben gesappeld een^waardige oude dag te bezorgen". Dit stelt R.H. Hooi van de Natio nale Ziekenhuisraad (NZR), secre taris van de sectie verpleeghuizen. De NZR gaat de boer op met een speciaal vervaardigde film die met name de politici duidelijk moet maken dat als gevolg van de bezui nigingen de "zorg" in de verpleeg tehuizen tot een bedenkelijk diep tepunt is gedaald. Niet alleen een beetje aandacht voor de bejaarden is in de ver pleegtehuizen een zeldzaam luxe verschijnsel geworden. Ook aan elementaire zaken als op tijd ver schonen en op tijd eten geven komt het zwaar overbelaste perso- neel vaak niet meer toe. Tijdsche ma's voor de maaltijden lopen vaak in het honderd en dat bete kent soms om half twaalf pas ont bijten en een uur later al weer mid dageten dat in een mum van tijd naar binnen moet worden gewerkt. Bejaarden moeten soms een uur op de wc blijven zitten voor ie mand de tijd heeft om ze op te ha len. Dwangmiddelen - vastbinden van demente bejaarden op hun stoel - medicijnen en andere lap middelen moeten steeds meer het personeelstekort opvangen. Ook ruimt goed gekwalificieerd perso neel het veld voor ongeschoold en relatief goedkoop personeel en dat alles heeft tot gevolg dat er in veel verpleeghuizen sprake is van toe standen waar een zich als be schaafd afficherend land zich diep voor moeten schamen, meent Hooi. Hooi stelt dat deze wijze van zorgverlening aan hulpbehoeven de bejaarden eigenlijk niets meer met echte zorgverlening te maken heeft. Bovendien wordt ook finan cieel het paard achter de wagen ge spannen. Bejaarden die nog rela tief fit het verpleegtehuis binnen komen vervallen door de in feite mensonterende behandeling veel sneller in dementie als ze niet meer goed verzorgd worden en geen aandacht krijgen en de vicieuze cirkel is daar: demente bejaarden hebben extra verzorging en perso neel nodig. Ze zijn om in kille eco nomische termen te spreken ar beidsintensiever en dus duurder, waardoor men in de verpleegtehui zen nog meer moet woekeren met de schaarse mankracht. En zo stijgt de nood in de verpleegtehui zen allengs hoger en hoger. DEN HAAG - Minister Nijpels heeft gisteren op het stadhuis van Den Haag aangifte gedaan van de geboorte van zijn zoon. Hij deed dat samen met de Haagse wethouder van financiën en volkshuisvesting Van Otterloo, die op dezelfde dag vader was geworden. Na afloop aten de heren beschuit met muisjes. (foto gpd» DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ka binet erkent dat het gemiddeld aantal bezoeken van particuliere patiënten aan huisartsen lager ligt dan tot nu toe is aangenomen. Ge middeld komt de particuliere pa tiënt niet 3,5 keer per jaar bij de huisarts maar 2,3 keer. Gevolg zou zijn dat de tarieven van de consul ten omhoog moeten, maar daar over zijn overheid en artsen het nog niet eens. Dit kwam gisteren naar voren tij dens overleg tussen de Landelijke Huisartsen Vereniging enerzijds en minister De Koning (sociale za ken) samen met de staatssecreta rissen Dees (volksgezondheid) en Evenhuis (economische zaken) an derzijds. Het particulier tarief van de huisartsen is gebaseerd op een ver richtingengetal (het aantal consul ten en visites) van gemiddeld 3,5 per patiënt per jaar. Onderzoek heeft uitgewezen dat particulier verzekerden hun dokter in werkelijkheid maar 2,3 keer per jaar raadplegen. Veel artsen halen daardoor het norminkomen niet. De president van de rechtbank in Den Haag heeft vorige week in een door de LHV aangespannen kort geding bepaald dat de over heid met de huisartsen moet gaan overleggen over een verlaging van het verrichtingengetal als uit gangspunt voor het particuliere ta rief. Dit overleg moet binnen vier weken tot een besluit leiden. Minister De Koning zei gisteren dat hij bereid is het verrichtingen getal te verlagen tot 2,9. Maar vol gens hem zal de discussie zich ook moeten uitstrekken tot norminko men, normpraktijk en tarief omdat "we geen behoefte hebben aan een verhoging van de kosten van de ge zondheidszorg". LHV-voorzitter Van de Zandt toonde zich teleurgesteld dat de bewindslieden nu toch weer over de normpraktijk beginnen. Als die wordt vergroot moeten de huisartsen met meer patiënten hun norminkomen verdienen en dat betekent dus "per keer" een lager tarief. Praktijkvergroting staat vol gens de LHV ook haaks op de ge wenste versterking van de gezond heidszorg in de eerste lijn (de thuiszorg). Het overleg met de bewindslie den wordt volgende maand voort gezet. Raadsman tandarts vraagt nietigverklaring aanklacht BREDA (ANP) - De raadsman van een 37-jarige tandarts uit Etten-Leur die van mishandeling van patiënten, en van fraude en oplichting van het Algemeen Ziekenfonds wordt verdacht, heeft gisteren voor de rechtbank van Breda nietigheid van de dagvaarding op alle punten gevraagd. Als de rechtbank daar niet op ingaat, vindt hij de officier van justitie niet ont vankelijk. En mocht de rechtbank dat verwerpen, dan is volgens mr. Meijers alleen de fraude wettig en overtuigend te bewijzen. Donderdag eiste officier van justitie mr. F. Berserik op de verdenking dat de tandarts onnodig in gave gebitten heeft geboord, vier jaar gevange nisstraf en negen jaar ontzetting uit het ambt. Volgens de raadsman was de tandarts een naar perfectie strevende en nauwgezette tandarts, die zo in zijn vak opging dat hij zijn administratie verwaarloosde. Als boren in glazuurcariës per definitie strafbaar is, maakt volgens mr. Meijers 55 procent van de Nederlandse tandartsen zich daar schuldig aan. Als de tandarts deze lichte vorm van cariës ten onrechte behandeld heeft, is dat iets dat door het medisch tuchtcollege beoordeeld moet worden, stelde Meijers. De uitspraak is op 12 februari. Wil de zorg weer op een enigs zins aanvaardbaar niveau komen dan moet het personeelsbestand in de verpleeghuizen - waar momen teel ongeveer 35.000 mensen direct bij de zorgverlening zijn betrokken - met ongeveer 20 procent worden uitgebreid. Die 7000 man/vrouw extra betekenen dat er voor de ver pleeghuizen 160 miljoen gulden extra moet worden uitgetrokken Op zichzelf een fors bedrag, maar op het totale miljardenbudget in de gezondheidszorg een peuleschil, vinden de verpleeghuizen. Al sinds 1979 is er sprake van een schrij nend gebrek aan personeel en de NZR vindt het onbegrijpelijk dat er tot nu toe geen cent op tafel is gekomen om de nood te lenigen. Meer mankracht is volgens Hooi des te noodzakelijker gezien de toenemende vergrijzing. Momen teel zijn er in ons land 49.000 ver pleeghuispatiënten, die gemiddeld 78 jaar oud zijn en twee jaar in het verpleeghuis blijven. Volgens schattingen zal ons land over een jaar of 20 aan 70.000 tot 80.000 ver pleeghuispatiënten tellen en dat betekent dus dat een forse perso neelsuitbreiding dringend noodza kelijk is. Remonstrantse Broederschap laat alle kerken zich uitspreken over homofilie DEN HAAG (GPD/ANP) - De Re monstrantse Broederschap vindt dat alle kerken zich moeten uit spreken over homoseksualiteit. Zij wil daarmee bereiken dat duidelijk wordt hoe sterk de recente, om streden uitspraken van kardinaal Simonis worden afgewezen. Simo- mis vindt dat homoseksuelen zich maar beter niet als zodanig kunnen uiten en toont er begrip voor dat rooms-katholieken weigeren ho mofielen een kamer te verhuren. "Het is hoog tijd dat zoveel mo gelijk kerken zich onomwonden uitspreken over de aanvaarding van homoseksuelen. Ze moeten nadrukkelijk het onderscheid tus sen de homoseksuele geaardheid en levenswijze van de hand wijzen. Het besluit van de Remonstrantse Broederschap over de levensver bintenissen kan hierbfi als voor beeld dienen", zo zegt T. Harte- veld, voorzitter van de COZA (het dagelijks bestuur van de Remon strantse Broederschap). Harteveld noemt de uitlatingen van de kardi naal "verontrustend en onbarm hartig". Kardinaal Simonis moet vrijdag 20 februari voor de rechtbank van utrecht verschijnen in verband met zijn geruchtmakende uitlatin gen over de feministische theolo gie in het internationale rooms-ka- tholieke tijdschrift 'Communio- 'van december 1986. De dagvaarding is uitgebracht door het vrouwenadvocatencollec- tief te Nijmegen, waarbij advocate Ingrid van Westerlaak optreedt na mens het Landelijk Interdiscipli nair Overleg Feminisme (LIO) en de Amerikaanse schrijfster over theologische vraagstukken Mary Daly. In het tijdschrift noemt de kardi naal de feministische theologie "absoluut onbruikbaar" en komt tot de slotsom dat het godsbeeld "natuurlijk mannelijk" moet wor den geacht op grond van de na tuurlijke scheppingsordening. "Hij immers is in de vruchtbaarheid openstaande eenwording van man en vrouw de fundamenteel initië rende, de naar buiten tredende met zijn vermogen tot vaderschap. De vrouw is de fundamenteel actief responderende, de „in zichzelf rus tende" met haar ontvankelijkheid tot moederschap, hoezeer zij ook een onmisbaar element levert voor het ontstaan van het leven", aldus de kardinaal. EMMEN - Terwijl de citroenhaaien om hem heen cirkelen, maakt verzor ger Jan van Duinen de ruiten schoon van het haaienbassin in het Noorder Dierenpark in Emmen. Tot voor kort werden de ruiten van bovenaf gerei nigd met behulp van een lange ruitenwisser. Maar echt schoon werden de ruiten niet. Vandaar dat de verzorger nu zelf in het bassin afdaalt om de ramen te lappen, weliswaar in een kooi die hem moet beschermen. Een energieke aanpakker, met nart voor z'n vak. Voor zo'n vakman/vrouw ruimen onze 8 studio- kollega's graag een riante werkplek in. Bel s.v.p. met Wim Meuzelaar voor een afspraak- privé: 01714-3168, zaak: 01720-31014 Ondernemingsweg 20, 2404 HN Alphen aan den Rijn UTRECHT (ANP) - In Nederland worden jaarlijks ongeveer 120 vrouwen chirurgisch 'behan deld' voor vaginisme, een ver kramping die seksueel verkeer bemoeilijkt of onmogelijk maakt. Tot deze schatting komen prof. dr. J. Frenken van het Insti tuut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek (NISSO) en P. van Tol (klinische psychologie, Lei: den) op grond van een represen tatief onderzoek onder 51 gynae cologen. Frenken en Van Tol noemen deze bevinding schokkend, om dat vaginisme vrijwel altijd een gevolg is van psychische proble men, angst voor seks bijvoor beeld of ervaringen als verkrach ting en incest. Zij citeren in het artsenblad Medisch Contact an dere wetenschappers die de ope ratie (een insnijding in de vagina) soms jaren geleden al bestempel den als "een soort middeleeuwse praktijk" en "een wrede vermin king". Aan het onderzoek is deelge nomen door ongeveer tien pro cent van de in Nederland werk zame gynaecologen. Zij vinden wel dat ze seksuele problemen moeten signaleren, maar slechts twaalf procent beschouwt het behandelen ervan als een essen tieel onderdeel van hun taak. Maar ongeveer veertig procent vraagt 'actief naar seksuele pro blemen en gaat dan ook nader in op mogelijke psychische achter gronden. Opvallend noemen de onder zoekers de zeer uiteenlopende schattingen van de gynaecolo gen van het percentage patiënten met seksuele klachten. Het ge middelde was 19 procent, maar per gynaecoloog liepen de schat tingen uiteen van 1 tot 80 pro cent. De mate waarin gynaecologen aandacht hebben voor seksuele problemen hangt sterk samen met hun eigen interesse in sek suologie (tijdens de opleiding blijkt daar nauwelijks aandacht aan te worden besteed), het be lang dat ze zelf hechten aan een bevredigend seksueel leven en hun morele opvattingen. Zo be aamde een derde van de gynae cologen sommige van de seksue le gedragingen van hun patiën ten stuitend te vinden. De helft keurt het niet goed als vrouwen buitenechtelijke seksuele con tactenhebben en een derde is te gen verschillende seksuele con tacten voor het huwelijk. Dat vrouwen "van nature be stemd zijn voor de rol van moe der en huisvrouw" vindt 23 pro cent en volgens een derde moe ten aanranding en verkrachting binnen het huwelijk niet straf baar worden gesteld. Eveneens een derde ontzegt vrouwen het recht op een legale abortus. Veel gynaecologen geven toe, moeite te hebben met het gede tailleerd bespreken van seksuele problemen en/of het vinden van woorden daarvoor. Maar volgens driekwart is dat juist het geval bij de patiënten. Patiënten willen vaak liever een pil dan dat ze over hun problemen willen pra ten, zegt bijna 40 procent. Ruim een derde wordt naar eigen zeg gen geteisterd door patiënten "die alleen zeuren en klagen". Dat ze èn als arts èn als man (maar vier van de ondervraagde gynaecologen was vrouw) een machtsoverwicht hebben ten aanzien van de patiënte, bestrijdt 60 procent van de ondervraag den. De onderzoekers beschou wen dit als "een gebrek aan in zicht". Ze signaleren ook dat gy naecologen niet ontkomen" aan "seksuele mythes", bijvoorbeeld dat vrouwen op grond van biolo gische oorzaken minder seksuele verlangens zouden hebben dan mannen (16 procent). Frenkel en Van Tol conclude ren dat de meeste seksuele klachten "slechts aangehoord worden". De meeste patiënten worden weer terugverwezen naar de huisarts. Maar de over grote meerderheid van de huisartsen kampt blijkens eerder onderzoek met dezelfde belem meringen als de gynaecologen. Dc onderzoekers pleiten voor een betere scholing van de artsen op dit gebied, praktijkverklei ning om meer tijd vry te maken voor het bespreken van proble men en een intensievere samen werking met de ambulante geestelijke gezondheidszorg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3