De keerzijde van skiplezier 's, f A t it I Werkstad Rotterdam als inspiratiebron Alpennatuur raakt steeds meer in de knel door wintersport ZATERDAG 31 JANUARI 1987 EXTRA PAGINA 31 v>\%\ \<r Kirchberg. Tirol. Als er niet voldoende sneeuw valt. wordt het opgebracht. Het skiseizoen wordt gerekt en de groeiperiode van de planten ingekort. Sedert de ingebruikname van 's werelds eerste ski lift in het Duitse Schwarzwald - na alweer bijna tachtig jaar geleden - heeft de skisport zich tamelijk onbekommerd meester gemaakt van het Alpenlandschap. Wintersport bracht welvaart, maar wel steeds vaker ten koste van de natuur. Er is alle reden tot bezorgdheid. door Alain Hirschler Folders laten er geen twijfel over bestaan: skiën is een feest. Een ech te sportieve vakantie en vooral zo gezond, daar buiten in de ongerepte natuur. Maar met die ongerepte na tuur valt het wel mee. In de Alpen hebben veel bomen moeten wijken voor het wintertoerisme, rotsen zijn opgeblazen met dynamiet. Daar voor in de plaats zijn er pistes aan gelegd en enorme aantallen skilif ten, kabelbanen en huizen ge bouwd. De wintersport is uitge groeid tot een ware industrie. Al leen al in Zwitserland verdienen zo'n 260.000 mensen hun brood met deze massasport. Welvaart over de rug van de natuur. Dé skisport heeft in 79 jaar tijd een gi gantische ontwikkeling doorgemaakt. Vóór 1908, toen 's werelds eerste skilift in het Schwarzwald in Duitsland in wer king werd gesteld, moesten skiërs nog te voet een alpenberg opklauteren om enig skiplezier te beleven. Heden ten dage kan de skiënde wintersporter in de Al pen een keuze maken uit 40.000 kilome ter piste en 12.000 liften en kabelbanen. Per uur kunnen ze zes miljoen mensen vervoeren. Tientallen miljoenen toeris ten bezoeken jaarlijks gedurende de winter de Alpen. Vakantiegangers die al lemaal via de weg en het spoor hun plaats van bestemming moeten berei ken. Aanpassing van het wegennet is vanwege deze volksverhuizing noodza kelijk, hetgeen betekent dat bergweg- getjes hebben plaats gemaakt voor as falt. Voor de skiërs zijn pistes aangelegd en sleepliften en andere transportmiddelen gebouwd. Duizenden bomen hebben hiervoor het veld moeten ruimen. Tus sen 1964 en 1975 is er alleen al in Oosten rijk rO.OOO hectare bos gekapt voor de aanleg van nieuwe pistes. Lawinegevaar Door de boskap en het egaliseren van de grond is de humuslaag - de bovenste, vruchtbare grondlaag - vernield en daar door is de vochtopnamecapaciteit van de bodem verstoord. In een bos neemt de grond normaal gesproken 95 procent van het regenwater op. Van een geëgali seerde piste verwerkt de bodem nog slechts twintig procent van het vocht. De oppervlaktelaag is door het kappen een gemakkelijke prooi voor de regen. De grond spoelt weg en wat overblijft is onvruchtbaar. Bijkomend probleem is de dreiging van lawines, want het bos beschermt de mens in principe het beste tegen dit gevaar. Zo heeft het Franse skiparadijs Val D'Isère de laatste twintig jaar met tien grote lawines te kampen gehad waarbij in totaal honderd doden vielen. Het dorp was lawinevrij voordat er hele stukken bos waren weggehaald. De Nederlandse Milieugroep Alpen (NMGA) uit Helmond maakt zich grote zorgen over het alpenmilieu. De groep is onderdeel van de Koninklijke Neder landse Alpenvereniging (KNAV) en de Nederlandse Bergsport Vereniging (NBV). Via deze twee verenigingen richt de NMGA zich tot de 850.000 Nederlan ders die dit jaar op wintersport zullen gaan. Marnix Viëtor, voorzitter van de mi lieugroep: "Het piste-aanbod is zo geva rieerd mogelijk gemaakt zodat ook min- Op de gekste plekken in de Maasstad en in het uitgestrekte havencomplex kom je werk van het Rotterdamse kunstenaarstrio 'Kunst Vaarwerk' tegen. Vindingrijke bedenksels met doorgaans een ondertoon van spot en humor. Een gigantische olie-opslagtank die veranderd is in een hoedendoos, een metrozuil die er uitziet als een opgerolde krant, een saaie pilaar nabij een viaduct die is opgewaardeerd dank zij een foto die extreem lijkt te zijn vergroot. Of, misschien wel de meest bekende van het drietal, de 45.000 kilo zware betonblokken op de pier Hoek van Holland die zijn omgetoverd tot 'dobbelstenen'. Aan twee opvallende creaties wordt nog gewerkt. De eerste is al begin maart te bewonderen. Het is een gloednieuwe ro de BMW van rond de 33.000 gulden die de indruk wekt binnen een nieuw kan toorpand uit de bocht te vliegen en dwars door het volledig uit -blauw glas opgetrokken gebouw aan hel Hofplein zal steken. De andere volgt enige maan den later, maar is nog onzeker en houdt verband met het in september in Rotter dam te houden wereldkampioenschap turnen. Kunst Vaarwerk heeft - om de aandacht hierop te vestigen - een turner aan de ringen bedacht die hangt aan de pijlers van de Willemsbrug. Pas in het voorjaar zal bekend worden of dit zeer in het oog springende idee door de op drachtgever zal worden geaccepteerd. Al zo'n acht jaar zijn Rotterdam en z'n haven het werkterrein van Kunst Vaarwerk. Door de jaren heen, maar toen vooral, is daar hartelijk om gela chen. De cultuurarme werkstad Rotter dam als inspiratiebron! Dat was een la chertje! Willem van Drunen, Schiedam mer van geboorte, die samen met Cor Kraat en Hans Citroen Kunst Vaar werk vormen, zegt over dat negatieve beeld: „Werkstad zijn wordt onmiddel lijk geassocieerd met vloekende en ontc vreden arbeiders. Er zitten echter ook der bekwame skiërs aan hun trekken kunnen komen. Voor de beginners zijn dus vlakke, brede pistes nodig met wei nig obstakels. Rotsen worden daarom met bulldozers en dynamiet wegge haald. Omdat de helling vlakker is, hoeft er minder sneeuw op de piste te liggen om toch goed te kunnen skiën. De sneeuw wordt verder platgewalst en dus samengedrukt. Daardoor krijgt de on derliggende vegetatie minder zuurstof en deze sterft dan af, of er kan schimmel vorming optreden". "Ook de skiërs zorgen voor het pletten van de sneeuw. Door al dat aandrukken blijft 'het wit' langer liggen in het voor jaar. Het skiseizoen wordt zo gerekt en de groeiperiode van de planten ingekort. Dit alles leidt ertoe dat planten- en gras soorten. verdwijnen of in kwaliteit achteruitgaan". Herbeplanting Onderzoekers in de Beierse Alpen toonden aan dat de vegetatie buiten de piste gemiddeld uit 31 soorten bestaat. Op geëgaliseerde en ingezaaide pistes vonden ze gemiddeld slechts zestien verschillende plantensoorten. Veel wintersporters skiën buiten de pistes en bedreigen ook daar de aan plant. De sneeuw is er niet geprepareerd en daardoor worden jonge bomen en planten onder de sneeuwlaag met de pluspunten aan zo'n stad: de dynamiek, de expansiedrift. Wij hebben de nieuw bouw meegemaakt en de stad zien groeien. Je raakt er steeds meer bij be trokken zodat je een houding krijgt van: kom niet aan Rotterdam, want dan kom je aan mij". Liefde Hans Citroen die in Den Haag is gebo ren en na z'n opleiding in Rotterdam te recht kwam, is inmiddels net zo chauvi nistisch geworden. „Je blijft er wel op kankeren", zegt hij, „maar dat komt voort uit de liefde voor deze stad. Dat neemt niet weg dat er dingen zijn ge beurd die onverteerbaar zijn. De ver keerde keuzes die zijn gemaakt. Neem nou zo'n verloren stadscentrum en de universiteit aan de rand van de stad. Die had er natuurlijk middenin moeten staan". Het petrochemie-rijke Botlekgebied is voor Kunst Vaarwerk niet alleen maar stank. Het heeft in hun ogen ook een on gekende schoonheid. Willem van Dru nen: "Amsterdam bij nacht is mooi. maar het industriegebied van de Botlek bij nacht is niet te overtreffen. De lich ten, de grootsheid, de bewegingen. Dat zie je verder nergens in ons land. Schip hol benadert het misschien een beetje. Hans Citroen herinnert zich uit die be ginperiode dat hij z'n ogen nauwelijks kon geloven toen hij voor de eerste keer ronddwaalde in het uitgestekte haven gebied. „Dat hele complex olieraffinade rijen", zegt hij met een blijvende verba zing in zijn stem, „dat leek wel een gi gantische raketbasis. Terwijl honderd meter verderop honderdea windsurfers op een meertje in de weer waren. Een grotere tegenstelling is nauwelijks denk baar". "Wat wij in het havengebied zagen, was een gigantisch samenstelsel van vernuft, activiteit en monumentaliteit in een compleet van de kaart geveegd na tuurgebied. In de binnenstad was die monumentaliteit van de haven- en in dustriegebieden niet terug te vinden. In die tijd was hoger dan drie hoog te hoog en werd er een poging gedaan het stads- scherpe skikanten afgesneden. Aanwas is zo nauwelijks mogelijk. Op een aantal plaatsen in de Alpen wordt aan herbeplanting gedaan. Opdat de wortels van de zaden dieper komen te liggen, worden de zaden, omringd met een laagje afbreekbaar plastic, de grond in geschoten. Het plastic voorkomt dat vogels het zaad opeten. In Fiesch (Zwitserland) kostte deze herbeplanting ruim een miljoen gulden. De zaden moeten ook snel wortel schie ten omdat ze anders weer wegspoelen als het regent. Viëtor: "Laaglandgras is een snel groeiend gras, maar wel een soort die je normaal niet in de Alpen vindt. Het is dan ook niet zo goed be stand tegen de hoogte en na drie of vier jaar kan je weer opnieuw beginnen met Eigenlijk is er volgens Viëtor een spi raalvormige beweging ontstaan. "Er wordt reclame gemaakt met het feit dat de liften steeds meer mensen sneller kunnen vervoeren. Dat betekent dat het aantal toeristen toeneemt. Meer mensen, vollere pistes en dus moeten er weer nieuwe aangelegd worden. Hetzelfde geldt voor de wegen. Zo kunnen er meer toeristen komen, enzovoort, enzovoort". Het NMGA wil het skiën niet verbie den, maar juist voorlichting geven over de problemen en trachten het toerisme milieuvriendelijker te maken. De mi lieuvereniging pleit voor kleinschaliger ontwikkelingen, stimulering van het langlaufen en geen grote nieuwe ontslui tingen ten behoeve van de skisport met nog meer en (langere) pistes. Niet alleen in Nederland vechten mi lieubeschermers voor de Alpennatuur. Ook in de Alpenlanden zelf bestaat veel weerstand tegen de aanleg van nieuwe skigebieden en uitbreiding van de be staande oorden. Door het verzet zijn de voorschriften voor het bouwen van hui zen, liften en banen en het aanleggen van pistes in elk geval veel strenger ge worden. Volgens het Bundesavit fiir Öffentli- cher Verkehr in Bern (Zwitserland), dat de vergunningen afgeeft voor liften en pistes, zijn er in 1984 in Zwitserland 24 concessies afgegeven. In 1982 waren dat er 42 en in 1980 zijn 62 concessies ver leend. Eén van de organisaties die zich inzet voor het behoud van de Alpennatuur is de Zwitserse Bond voor Natuurbescher ming (SBN). Peter Luder, directeur voorlichting van de SBN: "Omdat de op komst tijdens het laagseizoen tekort schiet, rendeert een derde van de kabel banen niet. Daarom zouden winterspor ters niet alleen maar tijdens het hoogsei zoen moeten komen, maar meer ver spreid over de hele winter. Dan zijn er ook geen nieuwe liften meer nodig". Luder weet dat de wintersport belang rijk is voor de Zwitserse economie: "Ik kan begrijpen dat bergdorpen ook wil len profiteren van de skisport. Prima, maar ik ben wel tegen prestige-projec- ten. Skigebieden die ontsloten worden, maar er in wezen niet voor bestemd zijn, dus als er bomen en rotsen moeten wij ken". Zo'n prestige-project is volgens Luder de Metro Alpin, 'The World's highest un derground' in Saas Fee (Zwitserland), een ondergrondse trein die sinds decem ber 1984 rijdt. Door de aanleg van de me tro kan er nu op twee plaatsen in Saas- Fee ook in de zomer worden geskied. Deze metro kan 1500 personen per uur vervoeren naar de eindhalte die op de 3456 meter hoge Mittelallalin is ge bouwd. De Metro Alpin mag dan een prestige-object zijn, een groot voordeel is wel dat skiën op een gletscher geen schade aanricht aan flora en fauna. Het gletscherdorp telt duizend inwo ners en heeft er in het hoogseizoen in de winter, naast alle dagjesmensen, nog on geveer 8000 gasten bij. De eerste van in totaal 23 liften werd in 1954 gebouwd. In dat jaar vervoerde de Luftseilbahn Saas- Fee AG 17.394 mensen. In 1985 passeer den meer dan 3,5 miljoen personen de loketten. Voor Damian Bumann, hoofd van de administratie van Luftseilbahnen Saas- centrum te veranderen in een soort Vo- lendam". Toevoegen „Een van de functies van kunst is het prikkelen van de fantasie. Niet dat we de zaken mooier voorstellen dan ze in werkelijkheid zijn. We willen iets toe voegen en dingen maken die tot de ver beelding spreken en die onmiddellijk met Rotterdam in verband worden ge bracht". Dat is de drie gelukt. Hun kunst staat zeer dicht bij de 'gewone mensen' en ontlokt bij hen zelfs komische reacties. Cor Kraat, de enige ras-Rotterdammer van de drie: „Zo vroegen mensen ons of de Polaroid-foto met de tanker erop en die ogenschijnlijk met een punaise aan een viaductpijler hangt, niet recht ge hangen kon worden. Nee, dat kon na tuurlijk niet. Niemand hangt een ding met een punaise volstrekt rechtop. Zoiets hangt altijd scheef. Ze dachten ook dat als-ie scheef bleef hangen, hij er af zou vallen. Dat ding hangt echter met vijftig roestvrijstalen keilbouten vast en ze dachten echt dat hij aan een punaise hing. Dat was wel precies het effect dat we wilden bereiken" Hans Citroen. „We gaan met de stad om zoals ieder ander, die liggend in het gras naar de veranderende wolkenfor maties kijkt. Zoals je dan naar de lucht kunt kijken en wolken ziet samen vloeien tot bijvoorbeeld een witte ka meel of een berglandschap, zo kijken wij naar de omgeving. We horen wel eens de verkeerd gestelde vraag wat ons ertoe heeft bewogen om op deze manier bezig te zijn. Dat is het uitgangspunt niet. Kijk. als iets moet worden opgeknapt moet je 't gewoon verven. Wat wij doen is onze fantasie prikkelen en een ander die langs onze ontwerpen komt het ge voel geven dat hij dat misschien zelf had kunnen bedenken". De trouwste opdrachtgevers van Kunst Vaarwerk zijn niet de gemeen telijke kunstinstellingen, maar het Ge meentelijk Havenbedrijf van Rotter dam, Rijkswaterstaat en de laatste tijd in steeds grotere mate het bedrijfsleven. Fee AG en tevens zoon van de directeur, is het belangrijkste aspect van de ski sport dat de dorpsbevolking niet is geë migreerd. Het skiën heeft Saas-Fee wel vaart gebracht en zonder wintersporters was het dorp misschien al lang uitge storven. Bumann: "Het feit dat de plaat selijke bevolking niet naar de grote stad trekt vind ik belangrijker dan milieube scherming, maar wij moeten ook voor de natuur zorgen. Wij willen de toeristen toch een mooi landschap verkopen? Wd willen de natuur zo min mogelijk aantas ten. want elke correctie ten behoeve van de wintersport zie je in de zomer. We ge ven hier per jaar 100.000 frank (±135.000 gulden) uit om de bergen er in de zomer weer goed te laten uitzien". De Metro Alpin vervoerde dit seizoen al 120.000 toeristen en heeft voor Bu mann tot nu toe slechts voordelen ge had: "Het afgelopen winterseizoen lag er weinig sneeuw, maar boven de 3000 me ter is dat geen probleem. We kunnen hier nu het hele jaar door goed skiën en als het hard waait kan je toch met de me tro naar boven. De kabelbanen staan dan meestal stil". Dat niet ieder plan voor de aanleg van een skilift of kabelbaan zomaar wordt aangenomen, bewijst het feit dat tweq voorafgaande plannen werden afge keurd voordat het plan 'Metro Alpin' werd geaccepteerd. Bumann: "We wilden eerst een kabel baan van Felskinn (een naburig eindsta tion van een kabelbaan-red). Dat zou de hoogste kabelbaan in Europa zijn ge weest. Natuurbeschermers hebben daar tegen bezwaar aangetekend tegen dat .plan vanwege het visuele aspect. Toen wilden we alleen naar Mittelallalin gaan, maar ook dat ketste om dezelfde reden af. Vervolgens zijn we maar onder gronds gegaan en dat was wel goed". De 5000 kubieke meter steen die 'over bleef na het boren, werd op de gletscher gestort. Bumann: "Daar ziet men in de zomer niets van. De gletscher neemt htet gruis op". Het is echter niet te hopen dat het net zoals in het Pitztal (Oostenrijk) zal gaan. Daar was het gruis na het boren van een tunnel ten behoeve van de win tersport 'gewoon' in een nabijgelegen ri vier gestort. Gevolg: het hele visbestand stierf uit omdat het afval in de kieuwen van de vissen kwam te zitten. Film De Zwitserse Skibond (SSV) wil met een televisiefilm de wintersporters pro beren duidelijk te maken dat skiën in de bossen slecht is voor flora en fauna. Het wild heeft namelijk ook te lijden van de skiërs. De overlevingskansen van de dieren dalen door de verstoring. De dieren moeten steeds op de vlucht slaan waardoor hun energieverbruik enorm toeneemt. Dat moet het wild er allemaal weer bij eten en voedsel is in deze tijd van het jaar natuurlijk moeilijk te vin den. Hans Bigler van de Skibond: "Skiën in de bossen is niet goed, maar het gebeurt wel. Wij willen de kijkers met deze film motiveren om het bos te beschermen". Bigler gelooft niet dat er een verbod komt om in de Zwitserse bergbossen te skiën. "Luchtverontreiniging is er de voornaamste oorzaak van dat de bossen slechter zijn geworden. Daar moet eerst iets mee gebeuren. De mensen zouden de auto af en toe eens moeten laten staan en gaan lopen of de trein nemen, hun afval niet zomaar weggooien en niet te veel in de bossen skiën. Dat zou al een hele stap in de goede richting zijn". De Alpennatuur beschermt tegen la wines, het geeft landbouwprodukten en je kan er heerlijk recreëren. Deze func ties zijn allemaal belangrijk voor de mensen. Op dit moment is het meren deel van de Alpen nog intact, maar de druk op de Alpen zal toenemen. De mo biliteit van de mensen zal door de stij gende energieprijzen en het dalende be steedbare inkomen afnemen. Er zal dichter bij huis worden gerecreërd. Rondom de Alpen liggen grote steden als Milaan, München, Stuttgart, Bazel en Zürich. Miljoenen mensen die de Alpen als recreatiegebied binnen hun bereik! hebben. In de winter wil dat zeggen:; meer liften, meer pistes en meer huizen.i Met andere woorden: uitbreiding om' aan de vraag te kunnen voldoen. De na tuur zal daaronder lijden. In 1972 publiceerde de Zwitserse Ver- keerscentrale in Zürich een milieuknti- sche brochure met de waarschuwende titel: 'Funf vor zwölf (vijf voor twaalf). Nu is het inmiddels vijftien jaar later. De tijd zal zeker niet hebben stilgestaan In de periode dat kunst en bedrijfsle ven nog mijlenver van elkaar af stonden, doorbraken de drie Rotterdamse vorm gevers dit inmiddels opgeheven taboe door zelf de boer op te gaan. Hans Ci troen: „Het was tot ons doorgedrongen dat een wantrouwend bedrijfsleven al leen over de streep getrokken kan wor den met een professionele organisatie. Het beeld van de in de nacht tot bloei komende kunstenaar op de tochtige zol der, voorzien van oud stokbrood en zure wijn, moest doorbroken worden". De drie leven en doen net zo 'burger lijk' als een ander die werkt, houden er - voor kunstenaarsbegrippen, zoals ze zelf zeggen - een ordelijke administratie op na, kunnen klanten ontvangen in een re presentatieve ontvangstruimte en zijn op de normale kantoortijden aan de slag. Binnen het Pakhoed-concern, het be drijf waarvoor een witte olie-opslagtank veranderd is in een zachtgele hoede- doos, heeft het werk van Kunst Vaar werk indertijd voor een revolutie ge zorgd. Cor Kraat herinnert zich: „Het idee stuitte binnen het bedrijf op verzet van mensen die vonden dat zoiets niet kon. Nu hij er staat en juist weer aan de vijfjaarlijkse onderhoudsbeurt toe is. mag hij nooit meer weg. Iedereen vindt het nu leuk, goed voor het imago van het bedrijf. Maar het duurde toen wel drie jaar voordat hij er mocht komen". Niet aangekaart Toch zijn, jammer genoeg, de meeste van de Kunst Vuarwerk-ideeën niet gerealiseerd of zelfs maar aangekaart. Hoe geestig is niet het idee om de Shell- kantoorfiat aan het Hofplein te verande ren in een enorme benzinepomp. Los van de vraag of Shell ermee zou instem men, zijn de kosten ervan doodeenvou dig te hoog. Een fontein in de vorm van de druipende staart van een duikende walvis is eveneens in de map blijven lig gen. net zo goed als het spinneweb tus sen twee levenloze flatgebouwen aan het Marconiplein en dc tafel-met-stoel en open haard van twee bunkers bij Hoek van Holland. Maar wie weet.(GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 31