'Kinderzegening' in Vredeskerk en Stevenshof 'Hosanna '87, toernee Leids gospelkoor Van Ulsen geeft Paulus de ruimte PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 31 JANUARI 1987 'Pastoraal gebaar' naar ouders die hierom vroegen LEIDEN- Afgelopen zondag zijn in de Vredeskerk - in een gewone gemeenschappelijke hervormd-gereformeerde dienst - voor het eerst twee kinderen van een meelevend ouderpaar (een baby en een kind van 2 jaar) niet gedoopt maar 'gezegend'. Daarmee voldeed de kerkeraad aan een verzoek van dit echtpaar, dat er de voorkeur aan gaf de doopbeslissing aan de kinde ren zelf te laten. Hoewel doop van volwassenen in de hervormd-gereformeerde traditie zeer wel mogelijk is - denk maar aan het dopen van nog ongedoopten bij openbare belijdenis kiest dit deel van de Reformatie toch bewust voor de kinderdoop. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld doopsgezinden en kerken en groeperingen in de evangelische hoek. Het gebeuren van zondag zou een aanzet kunnen zijn tot een dooppraktijk waarin de kinder doop minder 'vanzelfsprekend' wordt. Temeer omdat ook in an dere plaatsen - Utrecht bijvoor beeld - 'zegening' van kinderen onderwerp van gesprek is ge weest, of nog is. Overigens was de wijk rond de Vredeskerk niet de eerste in de Leidse regio die hiertoe over ging. Dat was de nieuwe wijk 'Stevenshof, waar juist de zon dag daarvóór, 18 januari, over een kind de zegen werd uitge sproken. Landelijke richtlijnen voor deze kerkelijke handeling zijn er (nog) niet, zodat elke ge meente waar dit speelt haar ei gen vorm moet zien te vinden, en elke predikant moet overleggen hoe die zegen op de juiste manier te verwoorden. Zegen en voorbede Ds. J. Nauta van de Vredes kerk gebruikte voor dit - wat hij noemde - 'pastorale gebaar' de volgende zegenbede: "De God van Abraham, Izaak en Jakob, de Vader van onze Heer Jezus Christus, Hij zegene jullie en jullie kinderen, opdat jullie een zegen moogt zijn voor elkaar en voor allen die op jullie weg komen". En tot de gemeente: "In uw midden zijn kinderen gebracht, niet alleen toever trouwd aan de ouders, maar ook aan u die het geloof mag doorge ven aan het volgende geslacht. In naam van Jezus Christus wordt een beroep op u gedaan om sa men een huis te zijn van Zijn barmhartigheid. Laten wij deze ouders helpen om hun kinderen het geloof door te geven, opdat zij eens in vertrouwen op God de wereld kunnen ingaan". De zegening was met opzet ge koppeld aan de voorbeden in de dienst. Eén daarvan luidde: "Heer onze God, wij danken U met deze ouders voor hun kinde ren (dan volgen de namen - dG) als een geschenk van U. Wij bid den U voor deze kinderen, wilt U hen behoeden en nabij zijn. Mo gen zij U vinden als de bron van hun bestaan. Wij bidden U voor deze ouders om wijsheid en vreugde bij de verzorging en op voeding. Geef hun Uw Geest, op dat zij hun kinderen kunnen voorgaan op de weg van onze Heiland Jezus Christus". Sterke papieren Het verzoek, vertelde ds. Nau ta mij, is een aantal keren in de kerkeraad aan de orde geweest, zowel inhoudelijk als formeel. J. Nauta 'geen vage verhalen' De gezamenlijke vergadering van de beide kerkeraden nam ten slotte een positief besluit. Nauta: "De kinderdoop mag onder ons dan gebruikelijk zijn - en de betekenis daarvan wil ik zeker niet in twijfel trekken -, binnen de oecumene is hij niet de enige keuze. In andere kerken en groepen kiest men principieel voor doop op belijdenis, dus van volwassenen. En ik moet zeggen: hoe geargumenteerd je de kin derdoop ook kunt voorstaan, de volwassenendoop heeft sterke papieren. Ook binnen onze ker ken zijn er altijd mensen geweest die de doop verbonden aan een persoonlijke beslissing en ge loofsbelijdenis en die hun kinde ren dus niet lieten dopen". "In de hervormd-gereformeer de traditie gaat het erom dat de belofte van God óns geldt én on ze kinderen. Het gaat van Hém uit. Daarom mogen kinderen ge doopt zijn. Nog voordat zij zelf tot geloof kunnen komen. Ze zijn opgenomen in Gods verbond met de mensen. Het hangt er uit eindelijk ook niet van af hoe ou ders hun belofte nakomen". "De doop op belijdenis is dui delijk een tweezijdig gebeuren: het ja van God naar de mens toe, en als antwoord van de mens het ja tot God. Beide worden in die doop uitgebeeld". Doordacht Ds. Nauta beschreef de zege ning van deze kinderen als een 'pastoraal gebaar binnen de ere dienst'. Geen uitbeelding van het heil, zoals de doop dat wél is. "Deze mensen verlangden Gods zegen én voorbede binnen de gemeente voor de opvoeding van hun kinderen naar Gods be doeling. Want, zo motiveerden zij hun verzoek, ouders kunnen hun best nog zo doen, maar ze heb ben daarbij wel Gods nabijheid en zegen nodig. Zij hopen dat hun kinderen - binnen de ge meente opgroeiend - uiteindelijk zelf tot een persoonlijke keuze voor Jezus Christrus én de doop zullen komen". De kerkeraad was onder de in druk van hun bewustheid en de doordachtheid van hun verzoek. Nauta: "Dat waren geen vage verhalen. Als iemand nou had gezegd: dopen gaat ons te ver, la ten we dót dan maar doen, dan had ik er wel anders tegenaan ge keken. Deze mensen legden het accent duidelijk op de persoon lijke keuze en op een opvoeding die dat mogelijk maakt. Geheel verklaarbaar ook vanuit hun ei gen persoonlijke achtergrond. Als een verzoek zó overdacht is, dan moeten wij daar ruimte voor maken. En dan hoop ik ook, dat dit ons tot nadenken stemt over onze eigen dooppraktijk. Niet dat die anders moét, maar we mogen er wel bewuster mee be zig zijn". Niet tegenover De predikant van de Vredes kerk ziet enige overeenkomst tussen deze kinderzegening en de huwelijksinzegening. Ook de huwelijksinzegening is, althans naar protestantse opvatting, geen sacrament. "Het gaat daar bij om het besef dat mensen voor hun geluk en levenszin Gods ze gen behoeven". De kinderzegening is geen soort doop of een nieuw sacra ment. Ds. Nauta: "Ze moet dat ook niet worden. Ze mag niet ten koste gaan van de kinderdoop, staat er niet tegenover. Maar dat is nou precies de bedoeling. Ze ker ook van de ouders". Muziekspel rond passie en pasen LEIDEN - Tussen eind maart en half april gaat het Leidse Petra-go spelkoor onder de titel 'Hosanna 87' een tiental regionale passie-go spelconcerten verzorgen. In deze re gio treedt het koor behalve in Lei den op in Alphen aan den Rijn, Rijnsburg, Leiderdorp en Hazers woude. Verder in Barneveld, Nieu- werkerk aan de IJssel, Ameidel Tienhoven, Rotterdam en Harder wijk. Het is de bedoeling, dit passie- pasen-programma volgend jaar nog uit te bouwen en er - bij wijze van traditie - een jaarlijks terugke rende toernee mee te maken. Secretaris Rob Gij bels van het gospelkoor: "Eeuwenlang heeft men getracht de lijdensgeschiedenis uit de bijbel muzikaal gestalte te geven. De grootse passionen van Bach laten terecht van zich spreken. Maar op gospelgebied wordt - afgezien van een passion van Adrian Snell - nauwelijks aan passie en pasen ge werkt. Met de komende toernee van koor, band en solisten willen wij hierin verandering brengen". Het Leidse koor kan bogen op een ruime musical-ervaring. Met reli-musicals als 'Marcus', 'Voor jou' en 'De Overwinnaar' trok het koor het hele land door. Gijbeis: "Bijna ieder weekeind staan wij wel ergens op het podium, in kerk, zaal of school. 'De Overwinnaar' werd op elpee uitgebracht en was ook op radio en tv. Mede daardoor was de belangstelling nog steeds zo groot, dat wij besloten er nog een seizoen extra mee rond te rei- Brede aanpak Gebruikmakend van die erva ring is het passie-pasen-muziek spel over het lijden en sterven en de opstanding van Jezus Christus ontstaan. Gijbeis: "Wij kozen voor een bre de muzikale aanpak. De muziek stijl bevat dan ook zowel klassieke als pop- en roek-elementen, die evenals de arrangementen zijn ont leend aan componisten van Bach tot Adrian Snell, John Lee, Sieg fried Fietz en Jimmy Owens. Bijna al het tekstmateriaal werd weer ge- Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot Muziek- en poëziemiddag morgen in Oegstgeest schreven door pater Raymund van Sasse van IJsselt". Muziek, gesproken woord, mo menten van meditatie en de extra dimensie van licht en lichtbeelden maken 'Hosanna 87' - zo vindt Rob Gijbeis zelf - tot "een indrukwek kend muzikaal lijdensverhaal, waarin de kern van het christen- zijn wordt geraakt". De toernee van het Petra-gospel koor begint op zondag 29.maart om 5 uur in de Goede Herderkerk in Alphen aan den Rijn. Op 2 april Rijnsburg (Immanuelkerk, 8 uur), op 14 april Leiderdorp (Schep- pingskerk, 8 uur), op 18 april Lei den (Petrakerk, 8 uur) en op 19 april Hazerswoude (gereformeerde kerk, 5 uur). Bij een paar uitvoerin gen is ook een plaatselijk koor be trokken, zoals in Leiderdorp 'Ex celsior' en in Rijnsburg 'New Go spel Sound'. OEGSTGEEST- De acteur Henk van Ulsen draagt morgenmiddag 1 februari) tussen 3 uur en half 5 in de Pauluskerk aan de Warmon- derweg fragmenten voor uit zijn programma 'Spelen met woorden'. Hij is een van de medewerken den aan een muziek- en poëziemid dag ten bate van het ombouwen van het liturgisch centrum (po dium) in deze kerk. De andere me dewerkenden zijn de plaatselijke predikant Ronald da Costa (met ei- gén poézie en van anderen), Maria Bol, dwarsfluit, een jeugdorkest onder leiding van Theo Goedhart en nog een paar muzikale Oegst- geestenaren. Ds. Da Costa is be vriend met Van Ulsen; deze was op zijn verzoek direct bereid voor dit doel naar Oegstgeest te komen. De hele actie staat onder het motto 'Geef Paulus de ruimte'. "Het podium is voor de liturgie een te smalle basis geworden. Wij missen de ruimte om te doen wat we willen". Die woorden van ds. Da Costa zijn eigenlijk genoeg om de voor genomen uitbreiding te motiveren. "Bij doop en avondmaal, als een koor of cantorij meewerkt of kin deren van de nevendiensten iets willen uitbeelden, dan kunnen we met de bestaande opstelling heel moeilijk uit de voeten. Bijzondere activiteiten en bijvoorbeeld koffie Mobieler Een bouwkundig adviseur werd in de arm genomen om daar wat aan te doen. Twee rijen banken in het midden van de kerk moeten nu wijken voor een aangebouwd po dium met een breedte van ander halve meter en een uitschuifbaar deel in het midden dat bij gebruik dieper de kerk in steekt. Ds. Da Costa: "Aan het karakter van de kerk wordt niets veranderd. De ruimte wordt alleen aangepast om wat mobieler te kunnen zijn". Maar dat kan alleen als de gewo ne begroting niet extra wordt be last. Vandaar dat een werkgroep werd gevormd om ten minste f. 10.000 bijeen te brengen. Dat zijn alleen de materiaalkosten. Komt er meer binnen dari voor het ombou wen van het podium nodig is, dan zal dat geld worden gebruikt voor het witten van de kerk, noodzake lijk geworden na het dichten van muurscheuren. De werkgroep re kent op de inzet van vrijwilligers. Na een giro-actie is de muziek- en poëziemiddag de tweede activi teit voor dit doel. De toegang is f. 5. Voor de kinderen tot 12 jaar (f. 2,50) is een apart muziekuurtje georga niseerd. Voor kinderen van 0 tot 6 (creche) is de toegang gratis. In maart volgt nog een kindermiddag en in april een fancy-fair. Het is de bedoeling het werk in juli en augustus - als de Paulus kerk toch gesloten is - uit te voeren. Dat is wel in de vakantieperiode, maar onderdelen van het nieuwe podium worden vóór die tijd al' klaargemaakt en de werkgroep zal in overleg met de medewerkers een rooster opstellen. Leo Habets (38), directeur van het Instituut voor Evangelisatie in Doorn, is benoemd tot directeur voor Europa van de wereldwijde evangelisatiebeweging 'Campus Crusade for Christ'. Deze van oor- prong Amerikaanse organisatie is actief in veertien Europese landen en telt 570 medewerkers in volledi ge tijd. In Nederland werkt zij on der de naam Instituut voor Evan gelisatie. Bekend van de actie 'Er is hoop'. De afgelopen zeven jaar was Habets daar directeur. Hij volgt in zijn nieuwe functie de Fin Kalevi Lehtinen op, die rei zend evangelist van Campus is ge worden. Professor dr. B. J. Oosterhoff (71) heeft deze week met een spe ciaal college afscheid genomen als hoogleraar aan de theologische ho geschool van de Christelijke Gere- formeerde Kerken in Apeldoorn. Hij kwam daar in 1954 en heeft er dus 33 jaar onderwijs gegeven, in de oudtestamentische vakken. Leimuiden. De gereformeerde kerk .in dit dorp herdenkt vandaag haar honderdjarig bestaan. Dat ge beurt met een 'ingetogen herden kingsdienst' en een gevarieerd pro gramma (met reünie) in de school 'De Schakel'. Daar worden ook dia's en foto's gehoond van oud- Leimuiden en oud-Rijnsaterwou- de. Men verwachtte op de reünie ten minste honderd ex-Leimuide- Leiden. Dinsdagavond 3 fe bruari kwart over 8 spreekt de heer F. R. Storm, geestelijke van 'De Christengemeenschap', in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerkstraat over 'Individuele vrijheid en christelijke religie'. 'De Christengemeenschap' - die zich presenteert als een 'beweging tot religieuze vernieuwing' - be staat in ons land sinds 1926. Vier jaar eerder was ze in Dornach, Zwitserland, met hulp van Rudolf Steiner opgericht. Er is nu ook een gemeente in Leiden; in de oud-ka tholieke kerk wordt tweemaal per maand een dienst gehouden, toe gankelijk voor iedereen. Wassenaar. De Nederlandse Protestantenbond (NPB) houdt dinsdag 3 februari om kwart over 8 een gemeente-avond in het kerkge bouw Lange Kerkdam 46 met ds. M. Roos, predikant van de NPB- gemeente Woubrugge/Nieuwveen, als spreker. Het onderwerp is: 'Ge loofsvragen in het kader van de christelijke gemeente en de per soonlijke verantwoordelijkheid'. Er zal ruime gelegenheid zijn voor discussie. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Dronkers; Marekerk 9 45 dr. Meijers, 12 studentenekklesia. 5 ds. De Graaf, Ha zerswoude; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofs gemeenschap De Regenboog (Meren- wijk) 9.30 en 11.15 (gezinsviering) ds. Hortensius; Bethl.kerk (Driftstr.) zie Pe trakerk; Bevrijdingsk. (Montgome- rystr.) 10 en 5 ds. Rietveld, ha; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Ste- venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Bei- num, ha. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 prof. dr. v.d. Beek. Valkenburg, gez. dienst, 10.30 (bijzaal) dovendienst, hr. B. Grandadam; Oude Vest 10 ds. Hemmes; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. P. de Bruyn; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijn dijk) 10 kand. mevr. H. J. Buys. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertög. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 dienst. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agte- reek, ha. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 9 evang. S. van Groningen, 10.30 evang. T. J. Korff. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 evang. Zijlstra. wo. 8 gebedsdienst voor alle gezindten Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evangeliste Joh. v. Wieringen. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ont moeting', Noordhofland V.schoten)el ke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden ('Quakers') eerste zondag van de maand 10.30 (Rapenburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30. 10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. Zoeterw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaan se dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat- 7. zo. 11; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7. zo. 9.30 en 11, Lammenschansweg zat. 7. zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30. 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Rang. N.-Vennep. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 zangdienst. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. v. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Korving, 4.30 ds. v. Beek, beiden Veenendaal. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. v.d. Heiden, ha. 5 dr. S. Schoon, jeugddienst; Kruiskerk 10 ds. De Graaf, Hazerswoude; Opstan- dingskerk 10 mevr. drs. J. Broeyer-Bo- gers, Utrecht, 6.30 ds. v.d. Heiden; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 5 ds. MUI; De Bron 9.15 ds. Verheul, 10.15 ds. Moll, jeugddienst, 6.30 ds. Verheul; Ash ram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; zieken huis 'Rijnoord' 9 ds. Moll; Oudshoomse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Me teoorlaan) 9.30 kand. N. Noorlander, Bergambacht, 6.30 kand. P. Verspuij, Alblasserdam. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 5 zie Adventskerk; Salv- .kerk 10 en 6.30 ds. Boer. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 kand. G. Zwarts, R.dam. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 en 4 febr. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 evang. E. Poppe. 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. N. van Gemeren, 6.30 ds. C. de Jong. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoek steen' (geb, 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. laatste zondag van de maand 5 u. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30. Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. Raad van Kerken: 5 nam. oecum. dienst in remonstr. kerk Van Mandersloo- straat, ds. P. Taselaar. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 ds. A. Baas. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Pera. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Pettinga, Utrecht, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Terlouw, 't Woud. Bethl.kerk 10 ds. Vroegindeweij, Voorthuizen. 6.30 ds. Vreugdenhil, Gouda. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. v.'t Hoff, Beskoop. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 lees- dienst, 4.30 kand. J. van Benthem. Ge ref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac, 3 febr. 7.30 ds. Bac Evang.-Luth Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom, De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. v.d Berg, Bodegraven. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst. 7 ds. Boogaard. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. R. de Reuver, 6.30 ds. v.d. Pol, Boskoop. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Huis man. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv Gem. 10 ds. Kris pijn, 5 ds. Rang, N.-Vennep. Geref. Kerk ('Hoeksteen') zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10.45 stud. H. Weij, Kam pen, 7 ds. v. Dijken, Lisse. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 10 ds. Kersten. 5 ds. v. Bree- voort. Marinevliegkamp Valkenburg 10.30 ds. Verseput, mmv koperensem ble. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Vroegindeweii. 6 prof. dr Kersten. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst. v.d. Beek; O. Kerk 10 ds. Kielder, Via- nen, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Sjol- lema, 5 ds. Vroegindeweij, Pniëlk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. Wuister, Schiedam, Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman, 6 ds. Hovius. Overduin 2.15 ds. A. Baas. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 mevr. Westera-Francke, doop en ha. Geref. Kerk Vr.kerk 10 kand. A. de Graaf. IJmuiden, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Be- stevaer-mavo) 9.30 ds. A. v.d. Heuvel, 7 ds. M. Biewenga. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang .gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptis tengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. kerk. Ge ref Kerk 10 dr. Bade, 7 ds. Eijsenga, Zw.dam. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born, ha. Ley- thenrode 10 pater Poelma. Elis.zieken huis 9.30 ds. Brommet, 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Heiv. Gem. 9.30 ds. Schilt, ha, 7 jeugddienst in geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d Kooi, 7 ds. Atte- ma-Roosjen, jeugddienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, gezinsdienst; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, ha. Mariakerk 7 nam. ge bedsdienst eenheid christenen, pastor Bruggeman en ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 5 ds. Buikema, Zw.dam. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvaton) 10 leesdienst, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 en 4 febr. 7.30 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. v.d. Berg. Rk Kerk: Aga- thakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpol der zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Vreugdenhil, Gouda, 6.30 ds. De Graaff, Nieuwveen, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 mevr. Teusmk-Meijer, Mijdrecht, 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 6.30 ds. v. Beek, Veenendaal. Remonstr. Gem. 10 prof. dr, E. J. Kui per. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedy- laan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 drs. H. v.d. Sar, Zoetermeer, 7 ds. De Boer, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 vi caris Lagendijk. Leiden, 7 ds. Ten Voor de. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ontmoetingsdienst. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. M. Drayer. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. G. Kat, 7 hr. M. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, mmv kerkkoor, 5 ds. v.d. Plas, Zwijndrecht; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v.d. Plas; Sole Mio 9 hr. M. de Ridder. S.heim. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofd str.) 10 ds. Koster, Katwijk; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, 7 ds. P. Dek ker, Twijzelerheide; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Verheus, A.dam. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. 'Bui tenzorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey, gezinsdienst; De Zilk 10 ds. Joh. Sierat, L.dorp. Rk Kerk Victork zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30, OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. v. Rossum, Voorburg, 7 ds. Oegema, ha. Geref. Kerk ,10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aiila Dr. Schilderschool) 9.30 leesdienst, 4.30 kand. Treurniet, Berkel. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. Biewenga, Zoetermeer. Van Wijc- kerslooth 4 ds. H. Rijksen. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, Ryns- .woude. Geref. K. 9.30 en 5 ds. De Vos, Marken, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN. Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petnis-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, 7 ds. v.d. Kamp. Chr. Ge ref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. v. Niel; Be- thelkerk 9.30 ds. v. Niel. 'De Kwetter- poel' 10 ds. Ribberink, evang.dienst. Ge ref. Kerk Petrakerk 9.30 ds Baayen, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Czi- ria, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 ds. Kor ving, Veenendaal, 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. A. v.d. Laak, Katwijk, ha. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. Bras. Geref. Kerk 10 ds. Baas, 7 zie herv. gemeente. Chr. Ge ref. K. 10 en 5 ds. Aamoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, Zevenhoven, 6.30 ds. Stam. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Den Heeten, Hoofd dorp, 6.30 ds. Modderaar, Alphen. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem 10 dr Vermeulen, 6.30 kand. Lagendyk, Lei den. Geref. Kerk 10 ds. Oegemav6.30 hr. M. de Ridder, S.heim. Geref. K. Vrijg 9.30 en 4 ds. Heida. Marinevliegkamp 10.30 ds. Verseput, mmv koperensem ble. VOORHOUT: Herv.-Geref. Kerkge meenschap, 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem Dorps kerk 10 ds. Meijering, 5 ds. Mackaay; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blan ken. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig, zangdienst. Herv. evang. op ge ref. grondslag (Lucas-college, Beeth- .laan) 9.30 ds. v.d. Vlist, Nieuwerkerk a d. IJssel, 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 dr. Arntzen. Aulagemeenschap Noordhofland 11.30 gez. viering in Laurentiuskerk. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. Goossen, 6.30 ds Schipaanboord; Bethelk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. Onstein, 7 ds. Mulder, Alphen. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 ds. Bon- gers; Ontm.kerk 10 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.45 kand. G. Treurniet, 2.45 ds. Ulehake. Chr. Af- gesch. Gem 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud- Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. Remonstr. Gem. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. WASSENAAR. Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v Dis, 7 ds. Steenstra, gez. opendeurdienst; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 mevr. ds. Be- zemer, Dep Haag; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. v. Campen, Vlaardingen. Geref. Kerk Zijl- laan 10 ds. v.d. Woude, 7 zie Dorpskerk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 mevr. ds. Bosman, O.geest. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema, Zw.dam. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. M. Groot-Aris, 's Gravenzande. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreuder, 7 ds. Fernhout, Alphen. ZOETERWOUDE: Herv. Gem 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30. zo 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds Eijsenga, 6.30 ds. Lapré, Koudekerk. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds Aalders, Woubrugge.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2