Maria's jacht op handtastelijke leraren ZATERDAG 31 JANUARI 1987 EXTRA PAGINA 29 Het Nederlandse onderwijs zou on recht worden aangedaan, indien er met stelligheid werd beweerd dat de lessen op de middelbare scholen op grote schaal worden afgewisseld met intieme vrijpartijen tussen de schoolbanken. Verreweg de meeste leerkrachten houden zich integer aan het lesrooster, zonder dat ze er een moment over piekeren hun leer lingen al te vrijmoedig te benade- Dat doet evenwel niets af aan de con statering dat de belangengroepen die zich intensief bezighouden met de be strijding en registratie van seksueel ge weld over aanwijzingen beschikken dat sommige onderwijzers en onderwijze ressen verder gaan dan het aanmoedi gende schouderklopje of de bekende aai over de bol. Zoals bijvoorbeeld die le raar lichamelijke opvoeding uit het oos ten des lands, van wie is komen vast te staan dat hij in de periode tussen 1976 en 1984 bij herhaling ontucht heeft ge pleegd met een vijftal meisjes in de leef tijd van 14 tot 16 jaar. En al hebben eni gen van die meisjes verklaard dat ze weg van hem waren, dat de relatie stoelde op jeugdverliefdheid" en dat het „gewoon fijn bij hem was", de bewuste leraar werd in juni veroordeeld tot de alterna tieve straf om 300 uur dienst te doen bij een instelling. De officier van justitie had overigens zeven maanden gevange nisstraf geeïst, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Maar in het vonnis liet de Almelose rechter uitkomen dat de man met zijn ontslag al buiten de werkende maatschappij was komen te staan en daarmee al zozeer was gestraft dat een periode van hechtenis niet viel aan te bevelen. Klachten Het geval van deze leraar staat niet op zichzelf. Afgaande op de doctoraalscrip tie 'Handen Thuis Meneer' van pedago ge Trudi Vogel worden er op scholen meer seksuele handelingen verricht dan menigeen bereid is te veronderstellen. Ze sprak ten tijde van haar onderzoek onder meer de scholiere Doriss die ver haalde van een leraar handenarbeid: „Die zei: je krijgt een tien als ik in je blouse mag kijken. Dat meende hij echt. Ik was volkomen uitgekletst, later vond ik het wel onbeschoft. Hij deed ook zijn arm om je heupen als hij bij je kwam. Pedagoge Vogel tekende ook het re laas op van Doriene, een derdejaars ha vo-leerlinge: „Doriene werd regelmatig lastiggevallen door de geschiedenisle raar. In het begin had ze het niet zo door. Hij zei dat ze er leuk uitzag, hij sloeg zo nu en dan een arm om haar heen en noemde haar een lieve meid. Totdat ze steeds vaker voor het bord moest ko men. De andere leerlingen konden niet zien dat hij achter zijn grote bureau een arm om haar heup legde of haar borst even aanraakte. Dat Doriene een lange reeks van mondelinge overhoringen kreeg, begon haar wel op te vallen. Ten einde raad vroeg ze of iemand anders niet eens voor het bord mocht komen. Op de gang zag haar broer dat de leraar een arm om Doriene heen sloeg. „Blijf met je vingers van mijn zuster af, anders maak ik er werk van", zei hij, toen hij zag dat Doriene zich probeerde los te wrin gen. De conrector hoorde dat, vroeg ver volgens wat er aan de hand was. Doriene werd daarna nooit meer lastig gevallen". Enquête De redactie van het inmiddels niet meer verschijnende jongerenblad 'Zone 33' hield ooit een enquête onder 328 jon geren. Eenderde van de ondervraagden gaf op in schoolverband ervaringen te hebben gehad met seksistisch gedrag, waaronder bijvoorbeeld werd verstaan het gluren in kleedkamers van gymnas tieklokalen en het „per ongeluk-expres" aanraken tijdens de gymnastiekles. Voor de goede orde zij overigens ver meld dat niet alleen leraren als schuldi gen werden opgevoerd, ook mede-leer lingen werden als daders genoemd. In het onlangs verschenen werkje 'Ge zien de feiten' doet de stichting 'Handen Thuis' een boekje open over het aantal klachten over ongewenste intimiteiten op school en werkvloer. In een jaar tijd noteerde het op 24 oktober 1985 geopen de klachtenbureau 227 vergrijpen van uiteenlopende aard. Daaronder begre pen zijn de dertig klachten over onge wenste seks in de klas, die volgens de medewerksters van de in Utrecht geves tigde stichting in 90 procent van de ge vallen door leraressen zijn gemeld. „Eén op de zeven klachten stamt dus uit het onderwijs", luidt de nuchtere analyse van Maria Evers, een 32-jarige inwoonster van Leidschendam die eind 1985 is begonnen met het voeren van de actie 'Seksueel geweld in het onderwijs'. Ze heeft zichzelf tot doel gesteld het on derwijs te verschonen van leerkrachten die zich te buiten gaan aan ongewenste intimiteiten; in dat streven paste de op richting van een landelijke werkgroep die „moreel" wordt gesteund door de stichting 'Handen Thuis', de in staat van oprichting verkerende stichting 'Tegen haar Wil' en het 'Haags Vrouwensteun punt'. In samenhang met die activiteiten voert haar echtgenoot Frans een langza merhand tot papieren guerrilla verwor den briefwisseling met het ministerie van onderwijs en tal van vertegenwoor digers uit het onderwijs. Zijn epistels dragen zonder uitzondering een bevlo gen, ludieke en strijdbare woordkeuze. „Ik doe dat omdat ik door de praktijk van mijn huwelijk emotioneel betrok ken ben geraakt bij het probleem waar mee mijn vrouw heeft geworsteld". Naweeën Persoonlijk zegt Maria Evers veertien jaar lang de naweeën te hebben onder vonden van de seksuele omgang met twee leraren. Achteraf voelt ze zich het slachtoffer van feitelijke verkrachting. Waarbij, zo beweert ze, haar dan wel niet het mes maar wel de macht van de lera ren op haar keel is gezet. Als puber van vijftien voelde ze zich thuis onbegrepen. Zoals ze het destijds beleefde, kreeg' ze van de bewuste lera ren de aandacht die ze van haar ouders niet kreeg. Vandaar dat ze na school feestjes bleef hangen. Vandaar ook dat Maria Evers, zoals ze het uitdrukt, met haar lichaam meende te moeten betalen Frans en Maria Evers: "Het is meer dan eens gebeurd dat hier om drie uur 's nachts de telefoon nog rinkelde". (foto Roland de Bruin/GPD) voor het gehoor dat ze van de twee lera ren kreeg voor de problemen waarmee ze worstelde. „Als meisje van die leeftijd denk je: dat is de prijs die ik daarvoor moet betalen. Op het moment dat zo'n man avances begint te maken durf je geen nee te zeggen". „Het is niet moeilijk daarvoor een ver klaring te geven", meent haar man Frans. „Op grond van leeftijd en status heeft een leraar een machtsoverwicht op de leerlinge. Menig meisje of jongen is ook bevreesd voor represailles in de vorm van lagere cijfers en moeilijke vra gen op examens. Natuurlijk, het komt voor dat meisjes van een jaar of zestien tot over hun oren verliefd raken op hun leraren. Dat uit hun gedrag met gemak valt op te maken dat ze iets willen van die leraar. Maar dan nog mag hij niet in gaan op het gesjans en geflirt van kinde *"Als meisje van die leeftijd denk je: betalen geënsceneerde foto). dat is de prijs die je ervoor moet (foto Wim Dijkman) ren die bezig zijn te experimenteren met hun seksualiteit. Juist dan moet hij zijn pedagogische kwaliteiten laten prevale ren. Laat als leraar zo'n kind dan maar zwijmelen, ga desnoods praten met de ouders. Op die leeftijd is het tenslotte heel normaal verliefd te worden op een idool, dat best een leraar Frans kan zijn. Wie als lesgevende wel toegeeft aan de verliefdheden van scholieren, begaat de immoraliteit het referentiekader van de puber naar het zijne toe te halen". Schuldgevoel Het denken van Maria Evers werd tal van jaren beheerst door een diepgaand schuldgevoel. Ze stond niet open voor man en kinderen, ze voelde zich seks ueel geremd, met als gevolg dat het huiselijke verkeer danig in de knoop raakte. „Ik kropte alles op. Ik verdien het niet een goed huwelijk en kinderen te hebben, hield ik mezelf steeds maar voor. Eigenlijk liep ik mezelf constant te straffen, onder meer ook door het ge bruiken van drugs. Pas tegen het einde van 1985 ben ik gaan inzien dat het een voudig belachelijk was mezelf schuldig te voelen aan mijn puberaal gedrag waarvan die leraren misbruik hebben gemaakt". Voor zichzelf koos ze de door haar ge wraakte leraren uit als de speerpunten van haar actie, die ze beschouwt als de beste therapie om het zelfrespect terug te winnen. Maria Evers, die zich naar buiten toe bekend maakt als ex-slachtof- fer, laat zich erop voorstaan niet te han delen uit wrok. Ferm laat ze weten dat haar gevoel voor rechtvaardigheid haar gebiedt te zeggen dat „leraren met hun handen van de leerlingen moeten afblij- „Degenen die dat niet kunnen", vindt zij, „moeten uit het onderwijs verdwij nen". „In allerlei geledingen van de maatschappij wordt misbruik gemaakt van de macht in de vorm van seksuele vergrijpen", aldus echtgenoot Frans. „Maar als dat in het onderwijs gebeurt is dat wel heel kwalijk, omdat ouders hun kinderen aan de zorg van leerkrachten toevertrouwen". Maria Evers schreef brieven aan de twee leraren, die zij ervan beschuldigt zich ooit aan haar te hebben vergrepen. Daarin gaf zij de heren een indruk van de psychische schade die het contact haar heeft berokkend. Voorts voorzag ze de directeuren van de scholengemeen schappen waar de bewuste leraren thans werkzaam zijn van schriftelijke informa tie. „Maar het verhaal van mijn vrouw werd in twijfel getrokken, gebagatelli seerd", voelt Frans Evers zich tekort ge daan. In het kader van haar actie bezocht Maria Evers ook een informatieavond die op haar oude school werd gehouden. Ter plaatse deelde zij stencils uit om ou ders die overwogen hun kind op die school te doen te wijzen op mogelijke consequenties. „Want", verduidelijkt ze. „één van die twee leraren werkt daar nog". Kort geding Onder dreiging van een kort geding sommeerde een Haagse advocaat haar namens de directie van de onderwijsin stelling de anti-reclamecampagne met onmiddellijke ingang te staken. „Eerst schrik je als een dergelijke brief je onder ogen komt. Later denk je: laat ze dan maar komen, dan kunnen we de zaak echt opengooien". In afwachting van de verdere juridi sche stappen van de tegenpartij („We hebben die advocaat op 18 juni nog een brief geschreven, daarna hebben we nooit meer wat gehoord") die haar heeft beticht van smaad, besloot ze in februari van het vorig jaar alvast landelijke be kendheid te geven aan „de zaak" via de praatshow van Karei van der Graaf. Na dien werd haar de microfoon voorge houden door de medewerkers van het Veronica-programma 'Radio Romanti ca' en verleende Maria Evers ook mede werking aan een radio-uitzending van de NCRV, die het thema 'Verliefd op je le raar' droeg. Voorts plaatste ze oproepen in tal van dagbladen, haar telefoonnum mer verklaarde ze daarin tot klachtenlijn voor scholieren die zich achtervolgd voelden door hun leraren en leraressen. Niet iedereen voelde zich dat overi gens, de familie Evers geeft dat volmon dig toe. Er waren meisjes die het opna men voor hun leraar op wie ze verliefd waren. Er was ook een scholiere die een zoenoffer had gebracht voor een goed cijfer. Of zoals de belster het zelf zei: „Ik heb met die man een deal gesloten en dat heeft me een 9 voor geschiedenis op geleverd. Prima toch!" Frans Evers: „Maar de meeste tele foontjes waren van een andere strek king. Je hoort de schrijnendste voorval len. Over een jongen die door een homo fiele leraar wiskunde is misbruikt, bij voorbeeld. Het is meer dan eens gebeurd dat hier om drie uur 's nachts de telefoon nog rinkelde. Dat waren dan meestal meisjes die niet konden slapen, omdat ze worstelden met het probleem waar over ze niet met hun ouders konden pra ten en ook niet met hun vriendjes en vriendinnetjes. Want dat is heel kenmer kend: de meeste slachtoffers van machtsmisbruik door leraren verkeren in een staat van isolement. In een aantal gevallen heeft dat zelfs geleid tot pogin gen tot zelfdoding. Anderen zijn aan de drugs gegaan of hebben zich vergooid aan prostitutie. Wat dat betreft vertoont menig slachtoffer van seksueel geweld op school dezelfde reacties als zovele slachtoffers van incest". Anoniem „Los van de hijgers en kwiebussen die vieze praatjes verkochten, hebben we in totaal negentig serieuze telefoontjes ge had. Bijvoorbeeld van twee meisjes die anoniem wilden blijven. Ze vertelden dat ze bij een vertrouwenspersoon hun beklag hadden gedaan over het gedrag van hun leraar. Ze hebben het advies ge kregen de zaak maar even op z'n beloop te laten omdat ze vlak voor hun examen zaten. Een enkele reactie was afkomstig van een jongen die zich bedreigd voelde door een lerares. Er belde ook een leraar op die zei: de meisjes maken het me zo moeilijk, ze lopen expres tegen me aan. Wat me vooral is opgevallen: dit pro bleem wordt van alle kanten met schroom benaderd. Zo gauw je het woord actie laat vallen, hangen meisjes op. Naar alle waarschijnlijkheid omdat ze bevreesd zijn voor tegenmaatregelen op school". Maar ook vele brieven bereikten huize Evers. Verreweg de meeste waren af komstig van meisjes die in het betoog dat Maria Evers voor de televisiecamera had gehouden zichzelf hadden herkend. Een summiere greep uit de schriftelijke reacties: „Nog steeds heb ik moeite met seks. Ik ben nu driejaar getrouwd, maar soms klap ik helemaal dicht als iets me weer aan hem doet denken. Mijn man wil dat ik in therapie ga en misschien doe ik dat ook wel".(„) „Ik werd steeds afhankelijker van hem. Hij was voor mij een soort vaderfiguur en ik adoreerde hem".(..) „Mijn ouders zeiden toen: wat gebeurd is is gebeurd. In de doofpot er mee. Ze hebben nooit gerechtelijke stap pen tegen hem durven ondernemen, om dat mijn vader een goed lopende zaak had en geen klanten wilde verliezen".(..) De actie van Maria Evers inspireerde opmerkelijk genoeg ook één van haar vroegere leraren tot een verklaring. Op een A-4tje pende de man de volgende zinnen: „Op school wasje populair en je ging gemakkelijk en op plezierige wijze met anderen om. Onder die omstandig heden heb ik destijds onze amoureuze vrijpartij als een emotioneel logische ui ting ervaren. We waren op dat moment beiden ontvankelijk voor elkaar en ik weet zeker dat ik je toen beslist niet als een gemakkelijke prooi heb gezien, noch bewust misbruik heb gemaakt van de situatie". Die ontboezeming heeft Frans Evers niet van zijn voornemen kunnen weer houden om de lesgever en diens collega aan te klagen bij minister Deetman. Hij deed dat op 1 september. Op 12 novem ber antwoordde de inspecteur-generaal A. de Jager: „Bij veroordeling wegens het door u bedoelde misdrijf van artikel 249 Wetboek van Strafrecht treedt schorsing van rechtswege in. Nu echter de voor het verkrijgen van zo'n veroor deling geldende verjaringstermijn van 12 jaar is verlopen, is deze schorsing uit gesloten". „Dit was de eerste serieuze reactie die we uit de kring van het onderwijs heb ben gekregen", is de mening van Frans Evers. „Eerder zijn we dikwijls met onze koppen tegen een muur van onwil aan gelopen. Mijn vrouw heeft het laatst nog meegemaakt dat men in het onderwijs niet bepaald staat te trappelen om te pra ten over seksueel misbruik van leerlin gen door leerkrachten". Maria: „Ik heb een informatieavond georganiseerd in het Haagse Vrouwen- centrum, zowel voor het vrouwelijke on derwijspersoneel als voor de mogelijke slachtoffers. Vooraf had ik 96 scholen aangeschreven, op de avond verschenen er vertegenwoordigsters van maar vier scholen. Het kernpunt van dit hele pro bleem is dat men naar buiten toe de naam van de school hoog wil houden. De meeste schooldirecties reageren niet op dergelijke uitnodigingen, omdat bij hen kennelijk de vrees bestaat dat ze met hun verschijning op een informatie avond als deze tegelijkertijd erkennen dat het op hun school ook gebeurt". Gemotiveerd Enige tijd geleden is ze in contact ge treden met de Leidse Wetenschapswin kel. Maria Evers is benieuwd naar de psychologische effecten die een zeden delict op school bij slachtoffers teweeg brengt. „Een ex-slachtoffer heeft bij ons in derdaad een onderzoeksaanvraag inge diend", bevestigt Marja van den Sigten- horst als coördinatrice van de Leidse Wetenschapswinkel. „We proberen een aantal belangenorganisaties te betrek ken in het onderzoek. Ik noem de Alge mene Bond van Onderwijzend Perso neel en de Stichting 'Handen Thuis'. Daarnaast hebben we ook iemand uit het onderwijsveld benaderd, iemand die werkzaam is in de lerarenopleiding". De medewerkers van de Wetenschaps winkel zijn inmiddels druk doende stu denten en studentes te polsen voor het verrichten van het onderzoek. „We heb ben tot nu toe een studente bereid ge vonden mee te werken. Zij is zéér gemo tiveerd, desnoods wil ze meteen aan de slag". Inmiddels hebben ook enige weten schappelijke medewerkers die aan de Leidse universiteit zijn verbonden, toe gezegd het onderzoek te zullen begelei den. De Wetenschapswinkel heeft de leerlingen in de leeftijdsgroep van 12 tot en met 18 jaar uitgekozen als proefperso nen. Marja van den Sigtenhorst gaat er van uit dat de eerste bevindingen van het onderzoek al in september openbaar gemaakt kunnen worden. „Het probleem is alleen dat meisjes dik wijls niet bereid zijn openlijk over hun ervaringen te praten", realiseert de coör dinatrice van de Leidse Wetenschaps winkel zich maar al te goed. „Het is daar om dat we in eerste instantie die lerares sen zullen benaderen, die op hun scho len als de vertrouwenspersonen van meisjes bekend staan. Maar ik realiseer me tegelijkertijd ook dat lang niet iedere lerares bereid zal zijn haar medewerking te verlenen aan dit onderzoek, bevreesd als sommigen zullen zijn zich schuldig te maken aan matennaaienj. Om dat te on dervangen garanderen we iedereen die meedoet strikte anonimiteit, er zal in het rapport zelfs geen naam van een school worden genoemd. Het enige dat we met dit onderzoek beogen is dit verschijnsel uit de taboesfeer te krijgen, het be spreekbaar te maken door bepaalde ge gevens over seksuele intimiteiten op scholen boven tafel te krijgen". Dat zou volgens Maria en Frans Evers in het belang zijn van de leerlingen, maar vooral ook in het belang van de kwaliteit van het Nederlandse onder wijs. „Zolang er nog figuren voor de klas staan als die twee die mijn vrouw inder tijd hebben verkracht, gaan we door met deze actie", kondigt Frans Evers aan. „In dit huis worden we ten eerste dage lijks geconfronteerd met de consequen ties van seksueel geweld op school. Maar daarnaast loopt hier ook nog een opgroeiende dochter rond. En we zullen er alles aan doen om te voorkomen dat haar leven niet net zo wordt verwoest als het leven van mijn vrouw". Wie contact wil opnemen met Maria Evers kan dat schriftelijk doen via het Haags Vrou- wenstcunpunt, Prins Hendrikstraat 35, 2518 HG Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 29