'Liever warm crematorium dan koud kerkhof Spannejide dagen voor huisbroeiers in Lisse ZATERDAG 31 JANUARI 1987 1» AGIN A 13 Dit jaar ook in Alphen AWL-afdeling ALPHEN AAN DEN RIJN - Een aantal Amsterdamse diamantbewerkers richtte bijna zeventig jaar geleden de Arbeidersvereniging voor Lijkverbranding (AWL) op. Ook de gewone man moest zich na zijn dood kunnen laten creme ren, vonden ze. Tot die tijd was lijkverbranding in ver band met de vervoerskos ten naar het enige cremato rium dat Nederland rijk was, alleen voor de welge- stelden weggelegd. De ver eniging heeft inmiddels 345.000 leden en is niet al leen meer voor arbeiders. Binnenkort wordt in Al phen de 116de plaatselijke afdeling van deze 'natura verzekeraar' opgezet. De liefhebbers van het huis- broeien maken er een sport van om in huis verschillende soorten bolgewassen op een vooraf vast gestelde tijd in bloei te brengen. "De moeilijkheid hierbij is dat de bloemen van de verschillende bolgewassen gelijktijdig moeten bloeien", aldus mevrouw N.H.J. van Leeuwen uit Voorhout, een van de deelneemsters aan de wedstrijd. Een groen hyacinten bloemblaadje of een vergeeld krokusje is dus uit den boze. Voor mevrouw Van Leeuwen breken dus spannende dagen aan. Afgelopen zaterdag heeft zij van bollenkweker P. van Dijk elf potten met bloembollen ontvan gen. Daaronder tulpen, narcis sen, hyacinten, krokussen, scyl- la's en witte druifjes. Deze bollen 'zijn in oktober met pot en al in de grond gestopt en opgekweekt. Door loting kreeg mevrouw Van Leeuwen de potjes toebedeeld die ze thans in huis heeft. Het is nu de vraag of ze de bollen over vier weken in volle glorie op de tentoonstelling kan afleveren. De belangstelling voor de wed strijd neemt nog steeds toe. De den er vorig jaar nog 60 deelne mers mee, dit jaar zijn er 68 lief hebbers. Zij komen voorname lijk uit de bollenstreek. De Voor- houtse denkt niet dat deze groei onbeperkt kan doorgaan. "Daar is geen ruimte voor meent zij. "En bovendien is het vrij saai voor het publiek om al die pre cies eendere potjes te bekijken. Daarom wordt tijdens de Lente flora ook altijd een 'tentoonstel ling van allerlei soorten bolge wassen ingericht door beroeps kwekers. land dat ruim een eeuw geleden (1874) over een crematorium be schikte. Een opmerkelijk feit, want de in dat land oppermachtige roomskatholieke kerk was tot aan de jaren zestig van deze eeuw falie kant tegen cremeren. door Sigrid Huisman en Henk van Tol In Nederland werd in 1914 voor het eerst iemand gecremeerd. Pas ruim vijftig jaar later zou het cre meren hier wettelijk worden ge lijkgesteld met begraven. Tot die tijd moest iemand een wilsverkla ring bij zich dragen dat hij wilde worden gecremeerd, anders werd hij begraven. Op het moment is de verhouding tussen het aantal cre maties en begrafenissen bijna ge lijk. Het teraardebestellen ligt pog iets voor Dubbeltje Ze doet nu vier jaar mee aan de wedstrijd en vindt het meedoen nog steeds even leuk. "Het is elk jaar weer anders, dus ik leer er steeds weer iets bij" zegt ze stel lig. "Ik krijg elk jaar andere bloe men en bovendien zorgt de orga nisatie voor een bepaalde moei lijkheidsfactor in het assorti ment. Dat kan bijvoorbeeld een bepaalde tulpensoort zijn die moeilijker uitkomt dan de ande re soorten tulpen die ik heb ge kregen. Daarmee moet ik dus re kening houden. Die ene pot zal daarom wat koeler moeten staan". Voor alle deelnemers gelden strikte regels. Het broeien moet in huis gebeuren, een kas mag niet worden gebruikt. Verder mogen de bollen niet worden verpot en moet iedere deelnemer zijn bloemenoogst, mislukt of niet, inzenden. En er gaat wel eens wat verkeerd. "Twee jaar te rug was er iemand uit het bejaar dentehuis, die vergeelde tulpen inleverde. Het was in het tehuis waar hij woonde natuurlijk veel te warm, zodat de tulpen al voor de wedstrijd waren uitgebloeid", vertelt mevrouw Van Leeuwen. Zelf let zij juist goed op de tem peratuur van de bollen. Omdat krokussen bijvoorbeeld eerder bloeien dan narcissen, moeten de verschillende bolsoorten zéér zorgvuldig worden behandeld. Zij is dan ook de hele dag in de weer met thermometers. "Voor de krokussen en scylla's mag de temperatuur nu maar 5 graden celsius zijn. anders komen ze te snel uit. Komt de temperatuur boven de 9 graden, dan gaan de potten direct in de koelkast. het wegvallen van de roomskatho lieke ban op lijkverbranding. Natura Sinds vorig jaar herfst kent de AWL twee vormen van lidmaat schap: standaard en service. Stan daardleden weten nu al zeker dat ze na hun dood willen worden ge cremeerd. Ze betalen jaarlijks con tributie en de vereniging neemt na hun dood de kosten voor de lijk- Ruim dertig Alkemadenaren voor rechter ALKEMADE - De Alkemadese po litie heeft tegen 31 jongeren pro ces-verbaal opgemaakt vanwege hun betrokkenheid bij nieuwjaars- Voor tulpen en hyacinten gelden weer andere waarden. Tulpen houden wel van een zonnetje en hebben zeker 15 graden nodig om uit te komen. Daarom staan ze voor het raam. Is het daar te koud, dan zet ik de potten even boven de kachel. Maar vooral niet te lang, want dan drogen ze uit". De 'huisbroeister' doet er alles aan om straks met haar bloemen zo goed mogelijk voor de dag te komen. Ze geeft de bollen extra aarde, haalt de potten 's nachts voor het koude raam vandaan en zet een klein kacheltje achter de tulpen. Als een tulp in een be paalde pot het waagt om te vroeg te bloeien, schermt ze de bloem voorzichtig af met een stukje pa pier. De andere bollen kunnen dan van de zon blijven genieten. Maar toch blijft het toeval een belangrijke rol spelen. De deel nemers moeten bijvoorbeeld ge luk hebben met het weer en de bollen die ze toevallig krijgen toebedeeld. Zo ging vorig jaar voor vele huisbroeiers de zaak mis. Muizen hadden zich een weg gegraven door het bollen veld waar de potten waren inge graven. en waren de potjes te gengekomen. Enthousiast had den ze hier en daar aan het op- verbranding volledig op zich. Men sen die nog niet zijn uitgedacht over de keuze tussen cremeren en oegraven of definitief hebben ge kozen voor een begrafenis, kunnen zich via het service-lidmaatschap bij de vereniging aansluiten. Voor de standaardleden geldt de natura-verzekering: er wordt geen geld uitgekeerd, maar de vereni ging draagt zorg voor de crematie en alles er omheen. Van de vervul ling van alle formaliteiten tot het rellen in Oude Wetering en Roelo- farendsveen. Zestien inwoners van de twee kernen hadden aangifte gedaan bij de politie omdat ze waren bena deeld door de vandalen. Vervol gens zijn door de politie 31 johge- ren in de leeftijd van 15 tot 22 jaar aangehouden en verhoord. De rechter moet nu uitmaken of de schuldigen moeten opdraaien voor de aangerichte vernielingen. schietende loof geknabbeld. De ongelukkige broeiers die de afge knabbelde bollen kregen toebe deeld, hadden een strop. De bloemen kwamen niet op of za gen er armzalig uit. "En zoiets kan natuurlijk de beste huis- broeier overkomen", aldus me vrouw Van Leeuwen. Aan de wedstrijd mogen ook professionele broeiers meedoen. Gewoonlijk kweken zij hun bol len zo snel mogelijk op in een kas. zodat de energierekening niet de pan uitrijst. Daarna wor den de bloemen verkocht. Maar tijdens de wedstrijd is het ge bruik van een kas nu net verbo den. Ook zij zijn gebonden aan het motto 'in huis broeien'. Om fraude te voorkomen, wordt elke deelnemer één keer onverwachts gecontroleerd. Eventuele frau deurs worden op deze manier ge snapt. Voor de deelnemers die niets met het bollenvak te maken heb ben, kan het een nadeel zijn dat beroepsmensen aan de wedstrijd meedoen. De beroepskwekers hebben immers een enorme vak kennis in huis. Mevrouw Van Leeuwen denkt echter, dat het voordeel niet zó groot is. "Na tuurlijk. een kweker weet op welke warmte een bepaald type bol het best uitkomt. Maar daar verstrooien van de as of het bijzet ten in het columbarium, de plaats waar de bussen met de verbran dingsresten worden bewaard. Dichter bij huis Plaatselijke afdelingen staan hoog in het AWL-vaandel. De le den zijn via een eigen plaatselijk bestuur beter vertegenwoordigd in de tweejaarlijkse algemene verga dering. Bij de besluitvorming van alle belangrijke zaken hebben ze daar een beslissende stem. Zo be sloten de leden vorig jaar tot invoe ring van het service-lidmaatschap. Met een plaatselijke bestuur kun nen geïnteresseerden en leden bo vendien dichter bij huis terecht als ze vragen of opmerkingen hebben. Vorig jaar kwamen er zo n tien afdelingen bij. Dit jaar wordt hard gewerkt aan één in Alphen, be stemd voor de ongeveer 1.800 le den in deze regio. Vorige maand zijn ze vanuit het hoofdkantoor in Diemen benaderd met de vraag of ze interesse heb ben voor een bestuursfunctie in een eigen afdeling. Volgens de Al- phenaar Hans Lapidaire, op het moment nog afdelingsbestuurder in Leiden omdat zijn plaatsvervan ger daar op zich laat wachten, zijn zo'n vijftien positieve reacties bin nengekomen. Deze mensen kun nen nu een uitgebreid informatie pakket verwachten. Vervolgens wordt een avond belegd waar een en ander zal worden verteld over wat een AWL-afdeling nu precies doet. De leden kiezen daarop het bestuur. Bestuursleden houden zich voor namelijk bezig met het verstrek ken van informatie aan leden of mensen die geïnteresseerd zijn in de vereniging. Dat kan soms zo'n drie tot vier avonden per week in beslag nemen, vertelt Lapidaire. Verder komt een bestuur in actie als een sterfgeval wordt doorgege ven. De uitvaartondernemer wordt ingeschakeld en de hele verdere uitvaart wordt geregeld. Als geen plaatselijke afdeling bestaat, moe ten deze zaken vanuit Diemen wor den geregeld. Het hoofdkantoor is daarvoor dag en nacht bprpikhaar Het gebeurt volgens Lapidaire wel eens dat mensen na de dood van iemand zo in de war zijn, dat ze het overlijden 's nachts om vier uur aan de vereniging doorgeven. "En dan moet wel iemand te bereiken zijn". Problemen De AWL beschikt ook over een afdeling nazorg. Deze neemt een week of zes na het overlijden con tact op met de nabestaanden. Ge- staat tegenover dat elk huis heel temperatuurverschillen kent. Een kweker moet ook uitvinden waar hij de bollen thuis het best kan plaatsen en hij kan ook pech hebben met de bollen die hij krijgt. Bovendien mogen de 'hobbyisten' beroepsbroeiers na tuurlijk best om advies vragen en kijken huisbroeiers bij elkaar de kunst af. Huisbroeien is niet aan leeftijd gebonden, dus mevrouw Van Leeuwen is van plan haar hobby nog jaren te beoefenen. Ze vindt het leuk om haar eigen 'huis- broei' zo mooi mogelijk te laten bloeien Bovendien maakt het wedstrijdelement haar hobby ex tra leuk. Toch moet je wel wat over hebben voor deze hobby, zo meent zij. "Deze liefhebberij is niet voor iedereen een aanrader. Je moet er kijk op hebben en een hoop geduld, 's Ochtends is het mijn eerste werk en 's avonds mijn laatste. Voortdurend ben ik met de potten aan het slepen. Van de kamer naar de hal en van de koelkast naar boven. Als de wedstrijd begint, zegt mijn gezin wel eens: "Oh jé. daar begint het weer". Maar het is leuk om als leek van een beroepskweker te winnen, dat geeft toch wel een kick". DORITH LIGTVOET vraagd wordt of er nog problemen bestaan met bijvoorbeeld het in vullen van belastingformulieren of het opnemen van geld van de giro rekening van de overledene. Lapi daire: "Vooral oudere mensen die na het overlijden van hun man of vrouw ineens alleen zijn overgeble ven. raken op dit gebied nogal eens de kluts kwijt. Ze zijn dan ontzet tend blij met de hulp van de na zorg-afdeling". Ook het bouwen en beheren van crematoria behoort tot het taken pakket van de AWL. Samen met de 'Koninklijke Facultatieve' zit ze in de Crematorium Vereniging Ne derland. Deze heeft zich onder meer ten doel gesteld het bouwen van crematoria te begeleiden. Vol gens C. Visser, AWL-voorlichter, dreigen er namelijk te veel in Ne derland te komen. "Sinds kort is het toegestaan winst te maken met crematoria en nu is er een soort strijd om de zieltjes losgebarsten" In Katwijk Voltrekking huwelijken onder klanken klokkenspel KATWIJK Het voltrekken van een huwelijk in het Katwijkse raadhuis wordt binnenkort duur der. Het is de bedoeling in de toren van het raadhuis een carillon aan te brengen en de gemeente gaat er van uit, dat bruid en bruidegom er best een paar tientjes voor over hebben om onder de klanken van een vrolijk deuntje elkaar het ja woord te geven. Het lijkt de ge meente verantwoord 28 gulden ex tra voor een huwelijksvoltrekking te vragen. Op die manier verdient het carillon zichzelf terug. Met het aanbrengen van het ca rillon in de raadhuistoren is een be drag van 32.000 gulden gemoeid. Het klokkenspel is overigens niet alleen te horen tijdens de huwe lijksvoltrekking. Het speelt van 8.00 tot 20.00 uur op elk vol uur een melodie. Op elk half uur weerklinkt een zogenaamde 'chi- me-slag'. Het carillon is afkomstig uit het pand Voorstraat 54, dat enkele ja ren geleden door de gemeente werd aangekocht. In het bedrag van 32.000 gulden zijn twaalf ge programmeerde melodietjes inbe grepen. Welke melodieën dat wor den, weet de voorlichtster van de gemeente nog niet. "We wachten eerst af, wat de raadscommissie voor algemeen bestuurlijke zaken er maandag van vindt. Daarna be kijken we welke melodietjes wor den besteld". Misschien heeft 'de politiek' nog wel suggesties voor een vrolijke deun, zo verwacht de ambtenaar. Het is niet verplicht om het caril lon te laten spelen, want er zijn na tuurlijk bruidsparen die geen prijs stellen op de hoempapa boven hun hoofd. Of ze dan 28 gulden minder mogen betalen, is een vraag, die 'de politiek' ook maar moet beant woorden, zo oordeelt de voorlicht ster. Jaar geëist voor ontucht met zusjes (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/ALPHEN - Een op lettende onderwijzeres, die merkte dat haar leerlinge het steeds slech ter ging doen in de klas, vermoed de dat er iets ernstig aan de hand moest zijn. Na lang praten kwam het hoge woord uit: het minderjari ge meisje was in verwachting van haar broer. Haar jongere zusje, dat ook werd verhoord, vertelde de politie dat ze eveneens door haar broer was mis bruikt. Maar ook de vader, zo bleek gisteren tijdens de behandeling van de zaak voor de Haagse recht bank, had zijn dochters meermalen seksueel misbruikt. De 21-jarige Alphenaar die zich hiervoor moest verantwoorden, ontkende zijn zusjes met een vin ger te hebben aangeraakt. De zus jes. die nu bij pleeggezinnen zijn geplaatst, hadden bij de politie ver klaard dat ze bang voor hun broer waren.Ondanks het feit dat de Al phenaar alles ontkende was de offi cier van justitie van mening, dat de man schuldig was. De zusjes had den heel gedetailleerd weergege ven wat er precies was voorgeval len. De officier eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden. De advocaat van de Alphenaar, mr. Imkamp, sprak van een nare zaak. Hijvroeg om toepassing van een alternatieve straf. "Laat hem maar eens kennismaken met een andere wereld. Een wereld waarin hij respect moet opbrengen voor de zwakken".De officier van justi tie voelde er niets voor om op het voorstel van Imkamp in te gaan. De rechtbank doet 13 februari uit spraak. ZATERDAG Leiden GroenoordhaUen - Woon Ideaal Beurs: 11-17 en 19-22 uur Leidse kunststofbaan - Leidse Hout. atj letiekver. De Bataven organiseert eeq Coopertest, 14 uur. en een prestatieloop, 15 uur. Pieterskerk - rommelmarkt, 10-17 uur. Schouwburg - 'Babysit-revue', 20.15 Laktheater - Dansgroep Reflex. 20.30 Waaggebouw - Hot House met Wierbos, Van Kemenade en Kuiper. 21.30 uur Centrum Ex '85 - Koppenhinksteeg. feest. 21 uur Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Kiss of the spiderwoman', 21.15 uur. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, uitvoering Man doline Vereniging. 20 uur Muziekcentrum - Schenkelweg, concert drumfanfare VIOS met seniorenbancj K&G, 20.30 uur Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan, disco 12-16 jari gen. 20-23.30 uur. ZONDAG Leiden GroenoordhaUen - Woon Ideaal Beurs, 11-17 uur. Laktheater - kindervoorsteUing 'Wit- land'. 15 uur Microtheater Imperium- familievoor stelling 'Pissebetter', 14.30 uur. Restaurant Hans Menken - Jazz on sun- day. 15.15 uur. Volkshuis - Apothekersdijk, De Ratel organiseert dia-lezing door Ben Apel doorn over ruimte-onderzoek met ro bots. 10.30 uur. Pijpenkabinet - demonstratie pijpma- ken, 13-17 uur. Eetcafé De Oude Harmonie - Breestraat 16. Big Band Hans Dubbelaar, 21 uur. Filmhuis LVC - film 'Kiss of the spider woman'. 21.15 uur Centrum Ex '85 - Koppenhinksteeg, vi deolezing van Krishnamurti, 20 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, disco, 14-17.30 uur Ambachtshuis - Voorstraat 12, lezing over de beiaardkunst, 12.30 uur. Wassenaar Dorpskerk - Plein, open deurdienst her vormden en gereformeerden, 19 uur ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen. Zwijnenburg, Meyer. R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp; spreekuur Rosmolen 2, tel. 412166. zo 8 uur tot 24 uur: H. Meijer, Stokroos 1. tel. 215510. Groep 2 - Bergmeyer. Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus. Kruis en De Lange. za 8 uur tot zo 8 uur: W. Vrijlandt, tel. 897577. zo 8 uur tot 24 uur: F. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; spreekuur Minnebroers- gracht 41. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruijne, de Lt. de Kanterstraat 32, tel. 134345. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruijne, Kern straat 11. tel. 141225. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Rijn, Pagani- nistraat 1, tel. 314349; spreekuur Kenne- dylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: G. Bérut, Brahms- laan 315, tel. 720404; spreekuur Kenne- dylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. de Jong, Noord- eindsplein 4a, tel. 123752. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noord- eindsplein 2a, tel. 122268. Leiderdorp za. F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; spreekuur van 12.30-13 uur op Flofijn 10, tel. 891000; zo, P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 40, tel. 410070. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D. Held. Marelaan 36. tel. 174955. Voorschoten za, F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352; zo, A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493. Warmond F. Walenkamp. Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten. tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 30 januari tot vr 6 februari door: Apotheek Kok. Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439 Kooi Apotheek, Surinamestraat 7. Lei den. tel. 214060. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. tel. 01717-2525. DIERENARTSEN Voor de prakfijk van Muurling. Helder. Roest: G. Roest. Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken, J Röntgenlaan 14. Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: J.H. Beye, Grotiuslaan 14. Leiderdorp, tel. 890790; spreekuur za en zo vanaf 13 Voor patiënten praktyk Haaswyk, Oegstgeest; Van Mierlo, tel. 155375. te vens spreekuur zonder afspraak van 11- 12 en 17-18 uur op Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest. Het waren vooral artsen die aan het eind van de vorige eeuw pleitten voor crematie. Uit hygiënisch oog punt was het verbranden van lij ken beter dan het begraven ervan, meenden ze. Italië was het eerste 'Ministerie laks' Rondvisvloot in grote nood KATWIJK - De Nederlandse rond- vis-vloot komt in grote problemen als het ministerie van landbouw en visserij geen maatregelen neemt tegen de enorme aanvoer van wij ting en kabeljauw. Volgens de Kat wijkse vereniging van schippersei- genaren springt een aantal boom- korvissers momenteel zeer onzorg vuldig om met de vangst van deze rond vissoorten, waardoor de vast gestelde vangsthoeveelheden al voor 1 april' dreigen te worden overschreden. De gespecialiseerde schepen worden hiervan de dupe, zo schrijft de vereniging in een telex aan de directie visserijen van het ministerie. "Als de quota voor ka beljauw en wijting zijn overschre den, gaan de boornkorvissers over op de vangst van haring, tong en schol. De schepen die specifiek zijn ingericht voor de vangst op rondvis, zijn daartoe niet in staat". De eerste crematievereniging werd vijfjaar na die eerste lijkver branding opgericht. Vooral de wat minder bedeelden hadden destijds geen keuzemogelijkheid. Ze wer den domweg begraven, desnoods op kosten van de diaconie of de ge meente. Amsterdamse arbeiders besloten daarom tot het op poten zetten van een vereniging. Uit de contributies van de gezamenlijke leden - ongeveer een dubbeltje per week - moest de crematie van de overledene worden betaald. De initiatiefnemers van het eer ste uur was er alles aan gelegen de crematiegedachte verder uit te dra- gert. En in die gedachte zijn ze ge slaagd: de vereniging is de op een na grootste op dit terrein in Neder land. Ons land telt inmiddels bo vendien dertig crematoria. De laatste tijd kiezen mensen steeds vaker voor crematie vanuit de gedachte dat een uitvaart enigs zins comfortabel moet zijn voor de nabestaanden. Een warm cremato rium is dan te verkiezen boven een koud, winderig kerkhof. Anderen willen niet worden begraven, om dat ze het onhygiënisch vinden in de grond tot ontbinding over te gaan. Sommigen menen ook dat door begraven een te groot beslag op de kostbare Nederlandse ruim te wordt gelegd. In sommige plaat sen zijn verder de grafrechten zo hoog dat mensen uit louter finan ciële overwegingen kiezen voor crematie. In de jaren zeventig was vooral in de zuidelijke provincies een gro te stijging van het aantal crematies te zien. De oorzaak laat zich raden: LIS3E/VOORHOUT - De jaarlijkse 'huisbroeikoorts' heeft weer toegeslagen in de bollenstreek. Vrijdag 20 februari begint de jaarlijkse huisbroei- en bloemen- show Lenteflora in de Hobaho-hallen in het centrum van Lisse. Tijdens die tentoonstelling zullen de resulta ten worden gepresenteerd van de wedstrijd voor 'huis broeiers' die momenteel in volle gang is. Mevrouw Van Leeuwen achter haar 'broeigoed'. De ene pot heeft wat i wordt dus toegedekt met een plastic zakje. r warmte nodig dan de andere e Kerkhoven zijn koudwinderig en nemen veel ruimte in beslag. Dit soort redenen is voor mensen aanleiding te kiezen voor crematie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13