Oegstgeest wil 'Drieluik' kwijt Aan hun voordeuren herken je de mensen Gebruiker K&O en wethouder Ujnrecht tegenover elkaar 'Swetterhage' zoekt bezoekvrij vvilligers Zwembad Poelmeer week lang in tropische sferen Voorschoten straks elf of twaalf districten rijk? Correspondenten (m/v) Kraamverzorgster stopt na 40 jaar ZATERDAG 31 JANUARI 1987 =^=LEIPSCH ijga DAGBLAD OEGSTGEEST - De Oegst- geester VVD-wethouder mevrouw Blom overweegt het cultureel centrum Het Drieluik te sluiten en te ver kopen. De volksuniversiteit K&O, afdeling Oegstgeest, en de welzijnswethouder zijn hierover in de clinch ge raakt. K O-voorzitter M.F. de Vos haast zich te zeggen dat de discussie zich "in een niet-vijandige sfeer" af speelt. Toch is hij het vol strekt met Blom oneens. De inzet is dan ook hoog. door Wim Koevoet De wethouder, die zich geconfron teerd weet met enorme bezuinigin gen in de sociaal-culturele sector, overweegt K&O naar het in aan bouw zijnde multi-functioneel cen trum (mfc) in Haaswijk te laten verhuizen. Het K O-bestuur voelt daar niets voor. In het mfc zou de volksuniversiteit onvol doende ruimte krijgen. Het be stuur vindt ook dat het op deze wij ze een onevenredig grote bijdrage aan de bezuinigingen moet leve ren. Blom op haar beurt geeft rui terlijk toe dat de hele operatie lou ter en alleen met bezuinigen heeft te maken. De wethouder ontvouwde haar ideeën een tijdje terug in de advies' commissie welzijn. K&O zette de- verhuizing niet méér ongelegen had kunnen komen. K O-Oegst- geest groeit als kool, heet het. "1986 was net zo'n fantastisch jaar Dit jaar is er wat het aantal cur- De Vos vertelt dat een eventuele Het raakt daar echt barstensvol als aantal loopt volgens De Vos paral- huis ging r 3 week in een brief zijn bezwaren uiteen. Voorzitter de Vos geeft des gevraagd een mondelinge toelich ting. De Vos vertelt dat K&O niet al leen lezingen en concerten ver zorgt maar ook goed is voor 104 cursussen voor 1300 cursisten. De ruimte die K O heeft in het Drie luik heeft dan ook een bezettings graad die de honderd procent te verdere groei valt te verwachten, boven gaat. Voor bewegingsleer en En dus zal ook het aantal cursus- ZOETERWOUDE - De woon- en vrijwilliger wordt gevraagd een po- leefgemeenschap van verstande- sitieve houding ten opzichte van lijk en/of meervoudig gehandicap- de gehandicapte mens en darnaast ten, Swetterhage in Zoeterwoude tijd om regelmatig (gedacht wordt zoekt bezoekvrijwilligers om de aan 1 keer per 2 a drie weken) langs eenzaamste mensen in het tehuis te komen. op te vrolijken. Belangstellenden kunnen zich Hoewel de meeste bewoners re- richten tot de afdeling Maatschap- gelmatig bezoek krijgen zijn er pelijk Werk van Swetterhage, tele- toch altijd nog mensen, die door foon 01715-9208, toestel 116. Ook omstandigheden geen bezoek krij- mensen die zich meer aangetrok- gen. Zelf zijn zij niet in staat om ken voelen tot praktisch meehel- contacten naar buiten te leggen, pen en begeleiden op het gebied maar zijn zelf erg gesteld op ie- van sport, recreatie, knutselen, de mand die eens een spelletje met ze kinderboerderij en speel-o-theek doet en ze eens mee naar buiten kunnen contact opnemen, neemt voor een wandeling. wij erbij komen, zeker als er nog meer gebruikers in trekken. En ik heb begrepen dat dat laatste nog de bedoeling is ook". r het mfc zou gaan, r echter vanuit "dat K&O een enkele ruimte zou huren in het mfc". Dat de volksuniversi teit nu wellicht in zijn totaliteit moet verhuizen, is voor de betrok kenen gewoon slecht nieuws. De Vos: "Dat mfc is natuurlijk prach tig. Maar ons hele doen en laten is de afgelopen zes jaar - zo lang zit ten we nu in het Drieluik - volledig geënt op datzelfde Drieluik. Ik denk dat in het mfc, om maar eens wat te noemen, onvoldoende ber gingsruimte zal zijn. Als je ziet wat we nu al nodig hebben". Hoofdkwartier Ook de ligging staat De Vos niet aan. "Ons hoofdkwartier ligt nu prachtig in het centrum, het mfc ligt excentrisch. Kijk, ik heb best begrip voor de lastige situatie van de wethouder maar zij moet haar argumenten met cijfers onderbou wen. Dat heeft ze nog altijd niet ge daan. Als de winst die zij boekt heel klein is, dan valt er over een verhuizing al helemaal niet meer te praten. Is dat bedrag heel groot, dan kunnen we onderhandelen. Wel moet zij daarbij in het achter hoofd houden dat wij van de so ciaal-culturele gelden maar een Dijkm heel gering subsidiebedrag opslok ken. Wij zouden dan toch het meest moeten inleveren. Dat is toch onredelijk?". De Vos heeft al een licht vermoe den welke kant de discussie over sociaal-cultureel werk in het alge meen op gaat. In Oegstgeest is in oktober vorig jaar door de specia listen van de diverse fracties een aanzet gegeven om in welzijnsland alles eens goed op zijn kop te zet ten. Activiteiten die de Oegstgees- ter samenleving veel waard zijn moeten meer subsidie krijgen dan andere activiteiten, is het motto. Wat dat betreft zit K O dus goed. Er ligt echter ook de wens van vooral linkse raadsleden om activi teiten voor sociaal zwakkeren overeind te houden. En K O is meer cultureel dan sociaal. De Vos: "Inderdaad. Maar het gaat om so- ciaal-cplturéél werk". Wethouder mevrouw Blom geeft onmiddellijk toe dat haar ideeën niet voortspruiten uit een of ande re nieuwe visie op het sociaal-cul tureel werk maar uit ordinair "plussen en minnen". En: "Twee gebouwen, het mfc en het Drieluik, zijn duurder dan één". Wat de Streekmuziekschool betreft, die ook in het Drieluik is onderge bracht, denkt de wethouder aan enkele leegstaande leslokalen in de Aert van Neslaan. De gemeentelij ke budgetvoorlichtster, de derde en laatste 'Drieluiker' kan ook naar het mfc. "Dan weet men van de mensen die daar komen tenminste niet: die heeft geldzorgen. In een multi-functioneel centrum kun je immers voor van alles en nog wat komen". Twee ton minder Blom vertelt dat zij van het rijk twee ton subsidie minder krijgt voor al het sociaal-culturele werk voor dit jaar. Ze houdt er ernstig rekening mee dat in de verdere toe komst dit bedrag tot naar bijna nul wordt teruggebracht. Zij moet toch ergens geld vandaan halen, zegt ze. "ik sta met mijn rug tegen de muur". Ze probeert personeel en activiteiten zo veel mogelijk te ont zien, een streven dat ook bij K O wordt toegejuicht. Het Drieluik zou als het leeg is, kunnen worden verkocht. De op brengst komt echter niet of in elk geval niet in zijn geheel ten goede aan het sociaal-cultureel werk. "Dat werkt zo niet", lacht ze. Op 18 februari moet de wethou der in de commissie welzijnsplan ning met cijfers komen. OEGSTGEEST - In zwembad Poelmeer te Oegstgeest is de bood schap van wethouder Kohlbeck (PvdA) aan de gemeenteraad dat zwembaden het anno 1987 niet meer van zwemmen alleen moeten hebben, goed begrepen. Poelmeerbedrijfsleider D.M. van der Bent meldt dat in het overdekte deel van 'zijn' zwembad van maandag 2 tot en met zondag 8 februari een zwempromotieweek wordt gehouden met zeer uiteenlopende activiteiten en randver schijnselen die veelal veel meer bieden dan de mogelijkheid om een baantje te trekken. Vooral het 'moonlightswimming' van 21.00 tot 24.00 uur, zater dag 7 februari, belooft veel. De temperatuur in het zwembassin zal die avond 29 graden Celsius zijn, die in de whirlpool zelfs nog een graadje hoger. Die avond zal het onder water verlicht zijn en zal het water als gevolg van "jetstreams" harder dan ooit tegen de kanten klotsen. Gezorgd wordt voor een tropische sfeer, zitjes rond de bassins, bediening in de zwemzaal en met de bar wordt een open verbinding gelegd. Live-muziek is er van Henkie's One Man Band. De avond wordt gecompleteerd met een balletdemon stratie en modeshow. Voor dit totaalspektakel hoeven geen rayon hoofden bij elkaar te worden geroepen; weer of geen weer, het gaat door. De zwempromotieweek begint volgende week maandag met een zwemtoets voor volwassenen. Van 9.00 uur tot 12.00 uur kun nen oude zwemvaardigheden weer eens worden opgehaald. Zij die dat goed doen, wacht een certificaat. Diezelfde toets wordt een dag later van 20.00 tot 21.30 uur herhaald. Dan komen alle leeftij den aan bod. Nadien is er recreatiezwemmen met spel. Woensdagmiddag is er een zweminstuif voor de jeugd. Later op de middag een prijsuitreiking van een kleurwedstrijd. Donderdag 5 februari is er van zes uur 's avonds tot half acht zwerndisco voor de jeugd; een dag later weer zwemtoets voor alle leeftijden. Zondag 8 februari is de tropische sfeer van de avond tevoren ongedaan gemaakt. Vanaf 10.00 uur kunnen families te water gaan voor het "familiezwemmen met spel". Gedurende alle recreatie uren in deze zwempromotieweek geldt een tarief van 1,50 gulden per persoon. De kosten voor het moonlightswimming bedragen vijf gulden. mende Provinciale Statenverkie zingen elf of twaalf kiesdistricten krijgt met stemmachines. Welis waar koos de gemeenteraad deze week voor elf districten, maar dat was een soort noodoplossing om- ADVERTENTIE De regioredactie van het Leidsch Dagblad zoekt op korte termijn actieve cor respondenten (m/v) in Wassenaar en Warmond Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad bv Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoon: 071-144941. Een werkmaatschappij van Damiate Holding E de gebeurtenissen in het eigen dorp nauwlettend volgt, "tips" kan doorgeven en vergaderingen, evenementen en wat dies meer zij verslaat. Het werk zal gemiddeld enkele uren per week beslaan. twaalf districten werd gestemd. Volgende maand valt de defini tieve beslissing, wanneer de moge lijkheid van twaalf bureaus weder om in stemming wordt gebracht. D66 en CDA zijn voor, WD en PvdA/PPR houden het tot nu toe bij 11, zes minder dan tot nu toe. Zij willen met het elfde bureau de Krimwijk graag een beetje ter wille zijn, maar zien het nut niet in van een a-centrisch gelegen bureau in de Engelse school. Wanneer de laatste twee partijen volgende maand op volle sterkte zijn, blijft Voorschoten steken op 11. Wanneer de keus toch op 12 valt, moet de leverancier van de stemmachines onmiddelijk gebeld worden. En volgens de burgemees ter is het dan onzeker of hij het 11.700 gulden kostende apparaat op tijd kan leveren. De optie op twee extra machines loopt deze maand namelijk af. Tijdens zijn spreektijd stipte CDA-raadslid W. Valkenburg nog eens aan grote bezwaren te hebben tegen het sterk terugbrengen van het aantal stembureaus. Hij vreest een vermindering van de dienst verlening en "filevorming en ver traging tijdens de spitsuren". Als het aan zijn partij ligt, krijgt de ge meente zo veel mogelijk stembu reaus. Swetterhage kent nu al vier jaar lang het bezoekvrijwilligerspro- ject. Deze heeft tot doel de vrijwil liger met een bewoner van hét te huis in contact te brengen. Van de Open deurdienst De Wassenaarse Dorpskerk wordt zondagavond letterlijk in het licht gezet door middel van schijnwerpers. Een en ander is be doeld om de kerk als oriëntatiepunt te laten dienen voor een open deur- dienst. Thema van de dienst: 'Bij de tijd'. Ds. Steenstra gaat voor in deze dienst, die om zeven uur 's avonds begint en bedoeld is voor hervormden en gereformeerden. Beiaardkunst Romke de Waard houdt komende zondag een lezing over de beiaard kunst in de Lage Landen vanaf de middeleeuwen. Aan de orde komt ook, de geschiedenis van de luid-, speel- en slagklokken. Andere 'items' in zijn verhaal zijn onder meer onderzoekingen van oude klokken, de omvang van een beiaard én de beiaard van Voor schoten. Aanvang zondag half één in het Ambachtshuis, Voorstraat 12 in Voorschoten. Alcoholcontrole rijkspolitie: 13 maal rijverbod SASSENHEIM/WARMOND - De rijkspolitie van de groep Sassen- heim/Warmond heeft vannacht een alcoholcontrole gehouden. Tussen half twaalf en vier uur werden in totaal 97 automobilisten aangehou den. Dertien kregen een rijverbod opgelegd, van wie er tegen 7 pro ces-verbaal werd opgemaakt we gens rijden onder invloed. Bij de controle maakte, de politie ook diverse processen-verbaal op wegens snelheidsovertreding, ont breken van apk-keuring, rijden met gladde banden, onverzekerd rijden, terwijl van een automobilist nog steeds een boete openstond. LEIDEN/LEIDERDORP/OEGSTGEEST - Tiny de Zwijger, veertig jaar wijkkraam- verzorgster, peinzend: "Hoeveel baby's ik in m'n handen heb gehad, ik zou het echt niet kunnen zeggen. Ik heb het nooit bijgehouden. Wel het aantal bevallingen waar bij ik heb geassisteerd. Achttienhonderd waren het er. En elke bevalling was weer even bijzonder, weer even leuk. Maar dat is mijn werk altijd geweest. Ja, wat wil je' waar je komt, is het altijd feest". Veertig jaar lang sjeesde Tiny de Zwijger in haar uniform alle ba by's af in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dat wil zeggen: de baby's die tijdens de eerste le vensdagen niet werden verzorgd door een 'echte' kraamhulp maar waar een vriendin, zuster of moe der die taak op zich nam. Het huidige kraamcentrum 'Rijn en Vliet' neemt, na het verdwijnen van de diverse kerkelijk gebon den kruisverenigingen, die con trolerende taak dan op zich. Doorgaans twee keer per dag, 's morgens en 's middags, kwam Tiny moeder en kind wassen, wegen en wijze raadgevingen meegeven. Een uurtje werk en dan ging ze weer. Ooit met haar brommer ("ze konden me uitte kenen met m'n leren jas"), later, toen het gebied alsmaar groter werd, in een autootje. Ze moet een bekende verschijning zijn geworden bij met name de grote re gezinnen. En andersom gold dat ook. Tiny de Zwijger: "Te genwoordig is dat natuurlijk minder, maar vroeger had je adressen waar je acht, negen keer terugkwam. Dan zei ik al tijd: tot de volgende keer maar weer. Want je wordt toch een meubelstuk dan. En weet je wat me nou altijd zo opviel bij de ge zinnen waar er steeds maar een tje bijkwam: dat de ouders toch elke keer zo gelukkig waren met de komst van weer een baby. Dat, al hadden ze er al negen, de ouders heel vaak tegen me zei den: Tiny, we kunnen er toch be ter één bij krij gen dan er één ver liezen? Ja, dat is nog eens wat an ders dan al dat plannen dat de tegenwoordig doen". Prachtig werk "Leuk werk, vraagt u? Leuk? Het was prachtig, altijd weer. Wie kan er zeggen zo'n gezellig beroep te hebben gehad als ik? Kijk, het is dat ik nu 62 gewor den ben en dat er een tijd van ko men en een tijd van gaan is. Ik moet er nu maar een streep on derzetten, pijn doet het toch, dan maar nu, op een moment dat ik nog gezond ben". "Ik sta altijd op het standpunt datje op een gezellige kraamtijd moet terugkijken. Wat ik wil zeg gen is dit: vroeger konden de mensen er meer van genieten. Ze zijn nu ook zoveel mondiger ge worden. Op zich is dat wel goed, al vraag ik me af of het niet te ver wordt doorgevoerd. Vroeger hield je je baby op een bepaalde manier vast omdat het zo hoorde, tegenwoordig willen ze dan pre cies weten waaróm het zo hoort. Niets gaat meer spontaan. Vroe ger durfden mensen vaak niets te vragen, maar tegenwoordig vraag ik me soms af: slaat de weegschaal niet teveel door naar de andere kant? Zien de mensen niet teveel problemen? Ik kom soms ergens binnen en dan is de eerste vraag die de kraamvrouw me stelt: wanneer komen de de pressies nou? Want dat hebben ze dan gelezen, de vrouwenbla den staan er immers vol mee? En dat bedoel ik dus te zeggen: ge niet toch van die eerste dagen. Loop niet te tobben. Maak het gewoon gezellig. Dat deden de mensen vroeger ook, terwijl ze zich toen toch aardig moesten behelpen zonder centrale ver warming, wasmachine, vaak een werkloze man thuis en ga zo maar door". "Nog een voorbeeld. Ik kom vaak bij Turkse en Marokkaanse vrouwen. Hoor je tegenwoordig veel over problemen met borst voeding, dié vrouwen hebben daar nooit moeilijkheden mee. Waarom niet: omdat ze er vanuit gaan dat borstvoeding hoort. Dus gaat het vanzelf goed". Plat liggen De gemiddelde bevalling ziet er anno 1987 nog praktisch net zo uit als in 1947, zegt de vrouw die het weten kan. Er mag wel eens een aanstaande moeder tussen zitten die graag zittend, knielend of hurkend bevalt ("tuurlijk mag dat, moet ze zelf weten"), maar de meesten kiezen nog altijd voor de horizontale houding. Tot zover niets nieuws onder de zon. "Het grote verschil is dat een .vrouw vroeger 24 uur plat moest blijven liggen. Na drie dagen mocht ze eens met haar benen over de rand van het bed gaan bungelen. Moet je je voorstellen. Terwijl ze nu vaak hup, de dou che ingaan en meteen weer op de been zijn". Tiny de Zwijger zag natuurlijk de hele maatschappij drastisch veranderen. Van het traditionele gezinnetje man, vrouw en kin deren) naar alle mogelijke alter- natievere samenlevingsvormen. Doorgaans weet ze in één pogop- slag wat voor vlees ze in de kuip heeft. Vaak al voordat ze oog in oog met haar nieuwe 'klanten' staat. Want, weet de wijkkraam- verzorgster: "Je ziet meestal aan de voordeur welk soort mensen erachter wonen. Of het nou stu denten zijn, alternatieven, sjieke mensen: je ziet het aan die deur. Ik heb er geen moeite mee om steeds om te schakelen hoor, dat gaat automatisch. Je past je ge woon aan. Als je bij iemand komt die Moslim is, nou, dan trek je toch even je schoenen uit, ik res pecteer dat soort dingen". Dezelfde houding straalt ze uit als het gesprek terechtkomt op het gegeven dat heel wat vrou wen tegenwoordig meteen na de nog nat van het bad: 'Prachtig (eigen foto) bevalling weer gaan werken. "Weet u geen crèche, vragen ze me dan. Tja. Ik vind het prima, maar weet u wat het is: je geeft als moeder wel veel uit handen. Dat eerste lachje, die eerste pas jes: je moet dat als werkende vrouw vaak missen, en het komt nooit meer terug". Tiny de Zwijger hoopt velen van de baby's die ze ter wereld heeft mogen helpen brengen volgende week dinsdag terug te zien. In het koetshuis van de Leidse Burcht (Burgsteeg 13) or ganiseert het kraamcentrum voor haar een receptie. Tussen vijf uur en half acht kan, "van wege het unieke karakter van deze gebeurtenis", eenieder haar de hand schudden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11