Bouw nieuwe hotels teken vertrouwen 'Voldoende personeel voor bollensector Leiden had bezwaren tegen droogmaking Haarlemmermeer Roofoverval Boskoops stationsgebouw mislukt DONDERDAG 29 JANUARI 1987 LISSE - Er zijn voldoende vakbe kwame arbeidskrachten te vinden die bereid zijn om in een bollenbe- drijf aan de slag te gaan. Voor het tekort aan tijdelijk personeel gedu rende bepaalde perioden van het jaar kunnen oplossingen worden gevonden. Met die stellige beweringen tracht C.A.J. van der Zwet, direc teur van het gewestelijke arbeids bureau (GAB) in Lisse, de steeds terugkerende verhalen te ontzenu wen dat er nauwelijks geschikt personeel is voor werkzaamheden in de bollensector. Vooral opmer kingen die daarover recentelijk zijn gemaakt door H. Vreeburg, oud-voorzitter van de LTB (afde ling bollenstreek), zijn Van der Zwet in het verkeerde keelgat ge schoten. "Dat zijn wat al de boude beweringen geweest", aldus Van der Zwet. Het bestand werkzoekenden wijst volgens Van der Zwet uit dat Vreeburg ongelijk heeft. Om zijn stelling te onderbouwen herinnert rjsracïïsr Bedrijven zetten zonder reden buitenlanders in Van der Zwet aan een telefoontje dat hij onlangs kreeg. "Dat was van iemand die jarenlang werkzaam is geweest in de bollensector. Een ui terst bekwaam vakman. Ondanks talloze sollicitaties heeft hij nog steeds geen werk kunnen vinden". Personeel De directeur van de Lissese ar beidsbureau suggereert dat veel verhalen over een tekort aan perso neel de ronde doen omdat er nogal wat bollenbedrijven zijn die voor een dubbeltje op de eerste rij wil len zitten. Dat geldt volgens hem vooral voor wat betreft het aan trekken van tijdelijks arbeids krachten. Van der Zwet: "En onder het mom van 'er is toch geen perso neel te vinden' wordt steeds weer gebruik gemaakt van buitenlan ders die hier eigenlijk niet aan de slag mogeij, zoals Polen of Egypte- naren". Van der Zwet zegt dat wanneer de bollenbedrijven bereid zijn zich aan de cao-afspraken te houden er met medewerking van het GAB een oplossing kan worden gevon den voor het personeelstekort. "Maar men denkt: acht het is dit jaar gelukt, volgend jaar zal het ook wel lukken". Ook van de zogeheten 23-dagen- regeling wordt volgens hem wat al te gemakkelijk gebruik gemaakt. Die regeling houdt is dat de bollen-» bedrijven personeel - veelal scho lieren - voor maximaal 23 dagen in dienst nemen. Er is dan geen enke le gezagsverhouding. Door beide partijen kan het dienstverband met onmiddellijke ingang worden opgezegd. Sociale lasten hoeven niet worden betaald. Als het om het pellen van bollen gaat heeft Van der Zwet met die regeling geen moeite. "Maar ook voor andere werkzaamheden wordt de regeling toegepast. Werk lozen hebben ei; niets aan. Die zoe ken uiteindelijk toch een vast be trekking", aldus Van der Zwet. "En vallen de schoolvakanties dan wat ongunstig, dan krijg je al gauw dat er te weinig belangstelling is". Start Wat volgens Van der Zwet moet gebeuren is dat de bedrijven ruim van te voren aangeven hoe hun 'personeelsplaatje' er over de pe riode van een jaar uitziet. Door in schakeling van onder meer het 'ei gen' uitzendbureau Start kan in dat geval de vraag op het aanbod worden afgestemd. "Maar dan moet men zich natuurlijk wel hou den aan de cao", benadrukt F. Droog, hoofd van de Start-vesti ging in Lisse nog eens. Start is door werkgevers, werk nemers en het ministerie van socia le zaken in het leven geroepen. De ze op niet-commerciële basis ope- rende uitzendbureaus vinden vrij wel overal onderdak bij de diverse GAB's en hebben als doelstelling werklozen tijdelijk ergens aan een baan te helpen met oogmerk hen werkervaring te laten opdoen om ze uiteindelijk een vaste betrek king te bezorgen. Hoewel de Start- vestigingen geheel zelfstandig ope- ren, wordt wel voortdurend over leg gevoerd met de diverse GAB's. Juist voor sectoren waar tijdelij ke arbeidskrachten nodig zijn kan een beroep op Start worden ge daan, meent Droog. Het uitzendbu reau kan er - wanneer zich vol doende bollenbedrijven aanmel den - zorg voor dragen dat wan neer bij het ene bedrijf de piek in de werkzaamheden voorbij is, een deel van het personeel elders kan worden ondergebracht. "Dat is zo wel voor de werknemer als de werkgever aantrekkelijk", aldus Droog. Van der Zwet wijst in dit verband op schoolverlaters die vol gens hem veelal best bereid zijn bepaalde tijd in het bollenbedrijf werkzaam te zijn. Droog verklaart dat er inmiddels een aantal bollenbedrijven is dat van de mogelijkheden die Start biedt gebruik maakt. Meest aan sprekende voorbeeld is volgens hem het Voorhoutse bollenbedrijf Van Diest. "Daar hebben wij een uitstekende samenwerking mee. Maar dat bedrijf houdt zich dan ook keurig aan de spelregels", al dus Droog. Nieuwe voorzitter horeca-verenigingNoordwijk: NOORDWIJK - Het oog op de toe komst en vooral niet meer terugkij ken. Dat is volgens Sjoerd C. Wei- dema, de nieuwe voorzitter van de vereniging 'Horeca-Noordwijk', noodzakelijk. Vorig jaar december trad het complete bestuur van de horecavereniging in de badplaats af, nadat een meerderheid an de le den het beleid van het bestuur af keurde. Deze week werd door de leden in een besloten vergadering een nieuw bestuur gekozen. Weidema wil in het belang van de vereniging weinig kwijt over de strubbelingen die vorig jaar de cember leidde tot het verdwijnen van het voltallige bestuur van de horecavereniging uit de badplaats. "Het ging bijvoorbeeld over mon delinge afspraken die 22 jaar gele den bij de oprichting van de ver eniging zouden zijn gemaakt. Er zit wat oud zeer bij sommige leden, maar wij hopen dat dat spoedig slijt. Tenslotte staat er in de toe komst nogal wat te gebeuren in Noordwijk en het is het belang van iedereen dat daar de aandacht op wordt gericht", aldus de kersverse voorzitter. Weidema is sinds vijf jaar ho telmanager bij De Baak in Noord- wijk en vanuit die functie lid van de Vereniging 'Horeca-Noordwijk'. Het is voor het eerst dat hij deel uitmaakt van het bestuur. Volgens de nieuwe voorzitter is het van het grootste belang dat het nieuwe be stuur de komende weken de zaken op een rijtje zet. De eerste aanzet is al gegeven door de aanbieding van een nota, waarin het bestuur zich voorstelt en een eerste aanzet geeft voor een nieuw beleid. Vooral om dat er binnen de badplaats ontwik kelingen zijn die de aandacht vra gen. Zoals de oprichting van de 'Stichting Noordwijk Promotion'. Weidema: "De centen liggen al klaar bij de gemeente en het is voor ons zaak om met initiatieven te ko men". Directeur De voorzitter van de horecaver eniging heeft nog niet direct voor ogen wat er voor speciale activitei ten moeten worden ontwikkeld om tot een nog sterkere promotie van de badplaats te komen. Zelf speelt hij met het idee om een man te be noemen die zich met die taak bezig gaat houden. "Niet om de belangen van één horecaondernemer te be hartigen, maar die zich voor alle ondernemers inzet". Moeite heeft Weidema met de in voering van de toeristen belasting in Noordwijk. Vooral omdat naar zijn mening de horeca-onderne- mers zijn overvallen door de snel heid waarmee de belasting is inge voerd. Weidema erkent dat er met de gemeente overleg is geweest over de invoering van de belasting, maar vind dat de horeca-onderne- mers niet voldoende hebben kun nen inspelen op de nieuwe situatie. "Daardoor zijn wat vervelende si tuaties ontstaan". Bijvoorbeeld door het al lang van te voren afsluiten van contracten voor overnachtingen in de bad plaats. "Je kunt na het afsluiten van een contract voor een bepaald bedrag, niet zeggen er komt voor elke gast nog een gulden toeristen belasting bij. Daarover is met de gemeente gesproken en daar valt over te praten is ons toegezegd. Maar het gaat in de horecasfeer ook vaak om mondelinge contrac ten en dan heb je uiteraard niets op papier staan. Dan heb je bij de ge meente geen been om op te staan". Ook heeft Weidema moeite met het feit dat het aantal overnachtingen bij de particuliere verhuurders moeilijker te bepalen is. "Dan heb je een vertekend beeld, waar de ho recaondernemers in het nadeel zijn". Accommodaties De nieuwe voorzitter van de ho- reca-vereniging vindt het een goe de zaak dat veel hotels en andere verblijfsaccommodaties op dit mo ment renoveren of uitbreiden. Dat is naar zijn idee een teken dat het vertrouwen van de ondernemer te rug is. "Het is allemaal niet meer zo seizoen-gebonden als tien jaar ge leden. De ondernemers vinden steeds weer andere mogelijheden om ook buiten het seizoen gasten te trekken. Bijvoorbeeld door het aantrek ken van en congressen en dergelij ke. Maar ook verblijven er de laat ste tijd nogal wat Engelse kinderen in het voor- gn naseizoen in Noord wijk. Er worden andere markten aangeboord en dat is een goede zaak". Ook in de bouw van nieuwe hotels ziet Weidema geen bedrei ging voor de overige ondernemers in de badplaats. "Er volgens mij voldoende ruimte voor nieuwe ini tiatieven en daar passen die hotels prima in". Noodzakelijk is het, meent Wei dema, dat er naar de duin- en bol lenstreek betere toegangswegen. "We sluiten ons wat dat betreft aan bij de instanties in de diverse ge meenten die daar al geruime tijd mee bezig zijn. En we zullen ook niet aarzelen om, mocht dat nood zakelijk zijn, om ook daarover onze stem te laten horen. Kortom er is voldoende werk aan de winkel in de komende jaren". BOSKOOP - Twee gewapende mannen hebben gisteravond laat een overval gepleegd op het NS- station in Boskoop. De roof mis lukte omdat de kluis met het kas geld op dat tijdstip niet meer ge opend kon worden door de enige nog aanwezige beambte. De overvallers bedreigden de 28- jarige lokettist omstreeks half tien met een pistool, toen de man het station afsloot en naar huis wilde gaan. De beambte moest van de twee mannen de stationskluis ope nen. Vanwege de daarop geplaat ste tijdklok is dat mislukt. Vervolgens is de lokettist ge boeid en opgesloten op het toilet in het gebouw. Hij wist zichzelf ech ter na reeds vijf minuten te bevrij den en alarm te slaan. De overval lers hebben zich volgens de politie lopend uit de voeten gemaakt. Van hen ontbreekt elk spoor. Stoomgemalen op lijst beschermde monumenten gewijs zouden moeten worden geplaatst om het grote hoogte verschil bij uitmaling te kunnen overbruggen. Op 29 november 1838 deed een zware westerstorm de dijken aan de oostzijde van het meer op ver schillende plaatsen breken. Het water stroomde zelfs tot aan de poorten van Amsterdam. In de cember van datzelfde jaar ver oorzaakte een volgende storm, uit het noordoosten, een over stroming van het meer tot aan de rand van Leiden. Het voornemen van de rege ring om het meer droog te maken strandde echter opnieuw. Het kamerlid Lucaz uit Leiden bracht de kwestie van het vroon- recht (het visrecht dat in 1538 aan de stad Leiden was ver kocht) aan de orde. Dit recht bracht jaarlijks 2000 gulden op en zou wegvallen als het meer' werd drooggelegd. Dank zij het doorzettingsver mogen van Koning Willem II werd al een jaar later een nieuw wetsontwerp aan de Tweede Ka mer aangeboden. Dat ontwerp haalde het wel. Er werd besloten dat het meer met behulp van stoomkracht zou worden droog gemalen. Een commissie onder voorzitterschap van Gevers van Endegeest kwam met het voor stel een stoomwerktuig te ont werpen met niet minder dan 350 paardekrachten. De Engelse ingenieurs Joseph Gibbs en Arthur Dean werden uitgenodigd tekeningen te leve ren van Cornwallis stoomwerk-* tuigen, niet met de zogenaamde dompelaarpompen, maar met zuigpompen. Volgens de com missie zou de klus met behulp van dergelijke pompen het best kunnen worden geklaard, dat Het gemaal in Lijnden dat nog steeds zorg draagt voor de waterstand in de Haarlemmermeer. In Buitenkaag werd het eerste gemaal in werking gesteld hadden althans proeven uitge- Op 4 januari 1843 werd het eer ste stoomwerktuig in Engeland besteld. De machine kostte bijna 150.000 gulden. Het gemaal, waai de machine werd geplaatst, kwam in de omgeving van De Kaag te staan en ging in 1845 proefdraaien. Als eerbetoon aan een van de eerste ontwerpers van een plan om het meer droog te leggen, kreeg het gemaal de naam 'Leeghwater'. Een jaar la ter werden nog twee stoomwerk tuigen in Engeland besteld. In 1848 en 1949 werden de machi nes afgeleverd. Voor beide werk tuigen werd samen 460.000 gul den betaald. De nieuwe gemalen kregen de namen 'Cruquius' en 'Lijnden'. Baron van Lijnden van Hemmen werd vernoemd omdat hij in 1821 één van de makers was van het uiteindelijke droogmakings plan. Het derde gemaal kreeg de naam van landmeter Nicolaas Kruik, die zichzelf de wat defti ger klinkende naam 'Cruquius' had gegeven. Kruik had in 1742 samen met een aantal andere landmeters ook al een plan voor drooglegging van het meer ge maakt. De drooglegging met behulp van de drie stoomgemalen bleek een groot succes. In 39 maanden werd meer dan 800 miljoen ku bieke meter water naar buiten geslagen. In juli 1852 was het Haarlemmermeer droog. In de jaren 1853 tot 1855 werd de grond in de nieuwe polder grotendeels verkocht. Wat de gemalen betreft, is de 'Lijnden' nog steeds in gebruik bij het waterschap Groot Haar lemmermeer. Het gemaal wordt gebruikt om de waterstand in de polder op peil te houden. Ook de 'Leeghwater' bij Buitenkaag is nog geschikt om te malen. Dit gebeurt echter alleen als de 'Lijn den' het karwei niet alleen aan kan, maar dat komt slechts zel den voor. De 'Cruquius' draaide voor het laatst in 1933. Dit ge maal is sindsdien eigendom van de Nederlandse Vereniging van Ingenieurs en doet al enkele ja ren dienst als museum. In dit museum kan de bezoeker een in druk krijgen van de inspannin gen die ruim 125 jaar geleden zijn geleverd om het meer droog te leggen. HAARLEMMERMEER - Bijna 130 jaar geleden werd het Haar lemmermeer drooggemaakt. De drie gemalen in de huidige pol der - de Leeghwater, de Lijnden en de Cruquius - zijn de enig overgebleven tastbare bewijzen daarvan. Sinds 1974 staan deze gemalen op de lijst van be schermde monumenten. door Kees van Kuilenburg De geschiedenis van de droog legging van het Haarlemmer meer kent vele hoofdstukken. Nadat in het begin van de 16e eeuw een groot meer was ont staan uit diverse kleinere plas sen, nam de ongerustheid over de voortdurende aanslag van het water op het land toe. Enorme stukken land van de toch al door vervening en turfwinning ver zwakte oevers verdwenen in het water. Besloeg de totale opper vlakte van het meer in 1472 nog 11.700 hectare, bij het begin van de drooglegging in 1840 was dit aangegroeid tot 18.500 hectare. Rond 1615 kwamen de eerste plannen om het meer droog te leggen op tafel. Door tegenwer king van onder meer de gemeen ten Leiden, Haarlem en Amster dam moesten die plannen even wel weer in de kast worden opge borgen. De steden hadden er groot belang bij dat het meer niet werd drooggemaakt, dit in ver band met de scheepvaart. Bo vendien twijfelden de deskundi gen eraan of de plannen ook werkelijk konden worden uitge voerd. Dit gold ook voor het plan van Jan Adriaansz. Leeghwater, mo lenbouwer en ingenieur uit De Rijp. Hij publiceerde in 1643 een plan om het meer droog te leg gen met behulp van niet minder dan 166 windmolens, die traps- Minister zwijgt over opleiding huisartsen DEN HAAG/LEIDEN - Minister Deetman weigert om nu al stelling in te nemen rond de mogelijke op heffing van de vakgroep huisarts geneeskunde die is verbonden aan de universiteit in Leiden. De be windsman zegt dat hij dan de onaf hankelijkheid en zorgvuldigheid van prof. De Wied - zijn adviseur - in gevaar brengt. Deetman antwoordt dit op vra gen van het CDA-kamerlid Laning- Boersema. Mevrouw Laning vroeg de minister onder meer op welke wijze de vakgroep voor de huisartsen haar kwaliteitsbevorde- rende rol kan blijven spelen. En of het wel verantwoord is universitair onderwijs in de huisartsgenees kunde te geven zonder een vol doende toegeruste vakgroep. Deetman ontwijkt de vragen door te zeggen dat hij tussentijdse geen stelling inneemt. Volgens hem spelen de vragen van me vrouw Laning een rol bij het op stellen van zijn definitieve voorne mens betreffende krimp en groei van de universiteiten. De minister onthult dat hij de de finitieve plannen hem rond half fe bruari zullen bereiken. Hij ver wacht dat prof. De Wied zo spoedig mogelijk na deze datum een advies zal uitbrengen. Deetman: "Zijn ad vies speelt een uiterst belangrijke rol bij het tot stand komen van het door mij op te stellen plan betref fende de bezuinigingen in het me disch cluster". Deetman benadrukt, dat gedu rende de procedure grote zorgvul digheid in acht moet worden geno men, gelet de belangen die op het spel staan. "Een belangrijke voor waarde is", aldus de bewindsman, "dat prof. De Wied in vrijheid de op te stellen plannen kan beoorde len". De minister voegt er nog aan toe, dat er geen overleg heeft plaats ge had met de staatssecretaris van wvc over de consequenties van een eventuele opheffing van de vak groep huisartsgeneeskunde. Bonden weigeren overleg LEIDEN (ANP) - De gezamenlijke centrales van overheidspersoneel (AbvaKabo, CFO en AC) hebben woensdag geweigerd overleg te voeren met de directie van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Zij willen eerst het bestuur spreken over het door Twijnstra en Gudde uitgebrachte advies over de wijziging van de topstructuur van het ziékenhuis, zo deelden de cen trales woensdag in een gezamenlij ke verklaring mee. Het organisatiebureau Twijnstra en Gudde concludeerde onlangs dat de huidige zeskoppige directie te gedetailleerd werkt en onvol doende tijd heeft voor strategische en beleidsvraagstukken. Volgens het advies moeten er drie directie leden overblijven: een algemeen directeur, een directeur beheer en een directeur patiëntenzorg. DONDERDAG Leiden Groenoordhallen - Woon Ideaal Beurs, 19-22 uur. Leidse Schouwburg - 'Een nieuwe dood' toneelstuk over Aids, 20.15 uur. Laktheater - 'Maat en Heil' door Thea terunie, 20.30 uur. Groot Auditorium - Rapenburg 73, de bat Teder heeft recht op een kind van eigen vlees en bloed'. 19.30 uur. Gebouw Aktief - Berlagestraat 2, klaver jas- en sjoelavond voor leden en niet-le- den, 19.45 uur Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Kiss of a Spiderwoman', 21.15 uur. Breehuys - Breestraat 19, spreekuur WDM, 19-22 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Warmond raadhuis - gemeenteraad, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - gemeenteraad, 20 uur. Voorschoten Raadhuis - gemeenteraad, 20 uur. VRIJDAG Groenoordhallen - Woon Ideaal Beurs, 14-17 en 19-22 uur

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16