Veel interesse meubelzaken voor woonideaalbeurs Aantal onverzekerde auto's valt erg mee Nog geen alternatief voor opvang vluchtelingen Geen uitspraak Deetman over huisartsgeneeskunde Bonden eisen gesprek bestuur AZL Bijstandsvrouw wil samenwonen met student met studietoelage DONDERDAG 29 JANUARI 1987 LEIPSCH üg> DAGBLAD LEIDEN - Een groot aantal meu belzaken ^taat momenteel met een stand in de Groenoordhallen. Voor de twaalfde keer wordt daar de Woonideaalbeurs gehouden die tot en met zondag duurt. Ondanks de toename en concen tratie van meubelzaken in de regio (Meubelplein Leiderdorp, woning zaken Hoge Rijndijk en Zoeter- woude-Rijndijk) is bij de onderne mers nog steeds voldoende belang stelling voor een plaatsje op de jaarlijkse woonbeurs in de Leidse Groenoordhallen. Op de beurs staan stands van winkeliers uit de regio, maar ook uit verdergelegen plaatsen. De organisatie mikt dan ook op publiek uit de hele rand stad. Ieder jaar is het voor de deelne mers aan de beurs een hele toer om hun stand op tijd klaar te hebben. De standhouders kunnen pas dins dagmiddag om half vier beginnen met de bouw want de eerste twee dagen van de week zijn de Groenoordhallen bezet door de we kelijkse veemarkt. "Petje af voor de standhouders. Het is toch weer gelukt de beurs in een dag op te bouwen", aldus de directeur van de Groenoordhallen A. de Jong tij dens zijn openingstoespraak gis teravond. Leiden heeft een koop krachtig publiek, zo meent De Jong, en dat verklaart voor een groot deel het succes van de jaar lijkse woonbeurs. Vorig jaar be zochten ongeveer 10.000 bezoekers de beurs. De beurs geeft een overzicht van alle stijlen op het gebied van wo ninginrichting. Klassiek eikenhout staat naast antiek en modern leer. Behalve meubels zijn er ook tal van andere dingen te bezichtigen. De woonbeurs is tot en met zon dag te bezoeken tussen twee en vijf uur 's middags en zeven en tien uur 's avonds, met uitzondering van zondag. Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen tijdens zijn korte openingstoespraak van de Woonideaalbeurs'. In het midden staat de kunstenaar Fred Hansen. Een schilderijententoonstelling van hem heeft ook een plaatsje op de beurs. LEIDEN - Het percentage niet ver zekerde auto's bedraagt in Leiden drie a vier provent. Dit percentage ligt aanmerkelijk onder de cijfers die landelijk worden genoemd voor het onverzekerd rijden. De Leidse politie heeft nu haar twij fels over de juistheid van het lan delijk percentage. De politie heeft de afgelopen tijd grootscheeps gecontroleerd in de stad of auto's verzekerd zijn. In to taal ging de politie 6139 kentekens van stilstaande auto's na. In eerste instantie bleken 740 voertuigen niet verzekerd te zijn. Een groot Veertig keer. LEIDEN - De Radio Controle Dienst heeft gisteren voor de 50ste keer de radiopiraat Freewave uit de lucht gehaald. De zender was opgesteld in een flat aan de Arendshorst. Bij de RCD waren er klachten binnengekomen van vliegbasis Valkenburg dat het ra dioverkeer werd gestoord. aantal eigenaren kon echter aanto nen wel over een verzekering te be schikken. In totaal bleek het per centage onverzekerde auto's tus sen de drie en vier procent te lig gen. Hieruit blijkt dat de registratie van verzekeringen door de rijks dienst voor het Wegvereer niet klopt. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland is een mogelijke oor zaak van onjuistheden in de regi stratie het feit dat verzekeringen vaak telefonisch worden afgeslo ten. Daarbij worden bijvoorbeeld fouten gemaakt bij het doorgeven van het kenteken. Een andere oor zaak is dat verzekeraars lang wach ten met het doorgeven van de ge gevens aan de rijksdienst. Graveland vond het opvallend dat een aantal mensen die lange tijd niet over een verzekering voor hun auto beschikten, vlak voor de controledatum een verzekering hadden afgesloten. Het is niet uit gesloten dat eigenaren hun verze keringsagent hebben bewogen met terugwerkende kracht een au toverzekering af te sluiten. LEIDEN - Wethouder De la Mar (sociale zaken en maatschappelijke aangelegenheden) ziet geen moge lijkheden om een alternatief te vin den voor het pand Hooigracht 16, dat in noodgevallen door de Leidse afdeling van de Vereniging voor Vluchtelingen Nederland (WN) wordt gebruikt. Het pand, eigendom van de com missie Migrantenhuisvesting; wordt afgestoten en verkocht aan de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren of de Stich ting Leidse Studenten Huisves ting. Tot nu toe mocht de WN, in dien vlqchtelingen met spoed moesten worden ondergebracht en Basisschool Noorderkring geopend LEIDEN - Van basisschool De Noorderkring is gisteren het uitge breide gebouw aan de Willem de Zwijgerlaan officieel geopend. Een half jaar geleden is begonnen met de verbouwing waarbij het ge bouw met twee lokalen werd uitge breid, een lokaal werd vergroot tot speelzaal en de binnenkant van de school verfraaid en veiliger werd gemaakt. Deze verbouwing was noodzakelijk toen twee jaar gele den de kleuterschool De Ronde dans en lagere school Willem de Zwijgerschool werden samenge voegd. Het toenmalige gebouw was daar niet op berekend. Aan het eind van deze week neemt de school tevens afscheid van (mede-)directeur Patrick Went. Na ruim acht jaar aan de school werkzaam te zijn geweest, vertrekt hij naar een basisschool in Alphen aan de Rijn. De andere directeur Marianne van der Linden neemt voorlopig de leiding van De Noor derkring alleen over. er nergens anders plaats was, men sen hierin onderbrengen. Nu die mogelijkheid vervalt maakt de ver eniging zich ernstige zorgen. In een brief aan de wethouder vroeg zij om een 'tussenoplossing'. Die zou volgens De la Mar alleen kunnen worden gezocht in een pandje op de Beukenschans in Lei derdorp. Maar ook dat zou een op lossing van tijdelijke aard zijn, om dat dat pand wordt teruggekocht door een woningbouwvereniging. Bovendien zegt de WN tien tot vijftien plaatsen nodig te hebben, nu de stroom van vluchtelingen naar Leiden (er zijn er op dit mo ment zo'n 125) nog steeds groeit. En in Leiderdorp kunnen slechts vijf of zes mensen worden onder gebracht. De la Mar kon gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie slechts toezeg gen dat het probleem zijn aandacht zal houden. De suggestie van enige raadsle den om de regiogemeenten in te schakelen, sprong af op het feit dat die gemeenten. Voorschoten en Oegstgeest uitgezonderd, al heb ben laten weten geen mogelijkhe den voor opvang van vluchtelin gen te hebben. DEN HAAG/LEIDEN - Minister Deetman weigert om nu al stelling in te nemen rond de mogelijk opheffing van de vakgroep huisartsgeneeskun de die is verbonden aan de universiteit in Leiden. De bewindsman zegt dat hij dan de onafhankelijkheid en zorgvuldigheid van prof. De Wied - zijn adviseur - in gevaar brengt. Deetman antwoordt dit op vragen van het CDA-kamerlid Laning-Boer- sema. Mevrouw Laning vroeg de minister onder meer op welke wijze de vakgroep voor de huisartsen naar kwaliteitsbevorderende rol kan blijven spelen. En of het wel verantwoord is universitair onderwijs in de huis artsgeneeskunde te geven zonder een voldoende toegeruste vakgroep. Deetman ontwijkt de vragen door te zeggen dat hij tussentijdse geen stelling inneemt. Volgens hem spelen de vragen van mevrouw Laning een rol bij het opstellen van zijn definitieve voornemens betreffende krimp en groei van de universiteiten. De minister onthult dat hij de definitieve plannen hem rond half fe bruari zullen bereiken. Hij verwacht dat prof. De Wied zo spoedig moge lijk na deze datum een advies zal uitbrengen. Deetman: "Zijn advies speelt een uiterst belangrijke rol bij het tot stand komen van het door mij op te stellen plan betreffende de bezuinigingen in het medisch cluster". Deetman benadrukt, dat gedurende de procedure grote zorgvuldigheid in acht moet worden genomen, gelet de belangen die op het spel staan. "Een belangrijke voorwaarde is", aldus de bewindsman, "dat prof. De Wied in vrijheid de op te stellen plannen kan beoordelen". De minister voegt er nog aan toe, dat er geen overleg heeft plaats gehad met de staatssecretaris van wvc over de consequenties van een eventuele opheffing van de vakgroep huisartsgeneeskunde. LEIDEN - Bij een controle van 59 zware vrachtauto's gisteren aan de Plesmanlaan (zie foto Jan Holvast) heeft de politie geen bekeuringen hoeven uit te delen in verband met de technische staat van de auto's. Wel werd er zes keer proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de rijtijdenwet. In vijf gevallen bleken chauffeurs niet over de benodigde vergunning te beschikken, terwijl een chauffeur niet in het bezit was van een chauffeursdiplo- De politie constateerde een keer een overtreding van de wet op het vervoer van gevaarlijke stoffen. Op een vrachtwagen met een brandbare lading, waren aan de buitenkant geen waarschuwingsborden aangebracht. LEIDEN (ANP) - De gezamenlijke centrales van overheidspersoneel (AbvaKabo, CFO en AC) hebben gisteren geweigerd overleg te voe ren met de directie van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). Zij willen eerst het bestuur spre ken over het door Twijnstra en Gudde uitgebrachte advies over de wijziging van de topstructuur van Het verbouwde onderkomen van de basisschool De Noorderkring werd gisteren officieel geopend. Nazha Maadil (met grote schaar) en Jeanette Mast mochten namens de kinderen de strik doorknippen, (foto Jan Holvast) Vraagtekens bij opvang daldozen LEIDEN - "Kunnen de regels van Centrum Onderdak niet wat min der stringent worden gehanteerd?" Deze vraag stelden het WD-raads- lid Geertsema en het PvdA-raads- lid Kerckhoffs gisteravond tijdens de commissievergadering sociale zaken en maatschappelijke aange legenheden aan wethouder De la Mar. Dit gebeurde naar aanleiding van een artikel in deze krant van 15 januari waarin werd gesignaleerd dat ondanks de strenge koude voor een aantal mensen in Leiden geen onderdak was te vinden. De la Mar is echter van mening dat regels nu eenmaal regels zijn en dat Centrum Onderdak derhal ve geen zwerver "met een tas vol jeneverflessen" kan toelaten. "Bo vendien wilde de man die in dat ar tikel aan bod kwam, zélf niet in Centrum Onderdak slapen". Kerckhoffs en Geertsema waren met dit antwoord niet tevreden. Kerckhoffs: "De jonge vrijwilligers daar kunnen het werk niet aan". Haar partijgenoot Van Meijgaar- den constateert dat het bij Cen trum Onderdak "niet helemaal loopt zoals we gedacht hadden. Maar dat komt ook omdat de ge meenteraad zelf van de eis om hier professionele krachten in te scha kelen is afgeweken. De subsidië ring is niet zodanig dat er een goe de bemanning kan zijn". het ziekenhuis, zo deelden de cen trales gisteren in een gezamenlijke verklaring mee. Het organisatiebureau Twijnstra en Gudde concludeerde onlangs dat de huidige zeskoppige directie te gedetailleerd werkt en onvol doende tijd heeft voor strategische en beleidsvraagstukken. Volgens het advies moeten er drie directie leden overblijven: een algemeen directeur, een directeur beheer en een directeur patiëntenzorg. Kort voor de aanvang van de overlegvergadering bleek tot ver ontwaardiging van de bonden dat het bestuur niet aanwezig zou zijn. Zij hadden willen praten over handhaving van een directeur so ciale zaken omdat volgens de bon den zonder een dergelijke direc teur de belangen van het personeel niet afdoende behartigd zouden blijven. Overigens hebben de on dernemingsraad en de bonden tot 23 februari de tijd een advies over het rapport uit te brengen. Het is de bedoeling dat het AZL-bestuur vóór 1 maart een definitief stand punt bepaalt. Piet (23 jaar) studeert aan een hbo- opleiding en wil gaan samenwonen met Marloes (24 jaar) die werkloos is. Piet woont nog bij zijn ouders en heeft een toelage op grond van de Wet Studiefinanciering voor studerenden van 18 jaar en ouder (afgekort WSF) voor een thuiswo nende student. Marloes heeft een bijstandsuitkering en woont ook bij haar ouders. Piet en Marloes zijn op zoek naar eigen woonruim te, ook omdat ze graag kinderen willen. Tot ze eigen woonruimte gevonden hebben, willen ze bij Piets ouders intrekken die leven van een bijstandsuitkering. Ze legden ons op het spreekuur de vraag voor wat de gevolgen van samenwoning zijn voor hun recht op studietoelage en bijstandsuitke ring. Om de vraag van Piet en Mar loes te beantwoorden moeten we eerst kort ingaan op de regeling van studiefinanciering in de WSF en ook iets vertellen over een ande re regeling die betrekking heeft op de financiële situatie van Piet en Marloes als ze gaan samenwonen, namelijk de Beschikking bij standsverlening werkloze werkne mers met een studerende partner. WSF In de WSF wordt voor de bepa ling van de hoogte van de studie toelage uitgegaan van het zoge naamde budget dat bestaat uit een bedrag voor de kosten van de stu dent voor zijn levensonderhoud, studiekosten, onderwijsbijdrage en ziektekostenverzekering. Het bedrag aan levensonder houd in het budget is voor thuis wonenden (studenten- die bij (een van) de ouders wonen) 424,69 gul den per maand. Voor uitwonenden (studenten die niet bij hun ouders wonen) is dit 762,95 gulden per maand. Daarnaast kunnen er be paalde toeslagen gegeven worden, zoals een reiskostenvergoeding voor thuiswonende studenten, een één-oudertoeslag en een partner toeslag. Een student kan een partnertoe slag van 762,95 gulden per maand krijgen als hij of zij gehuwd of on gehuwd samenwoont met een niet- studerende partner die voor een of meer kinderen jonger dan 12 jaar moet zorgen en aan eigen inkom sten minder dan 762,95 gulden net to per maand ontvangt. In de WSF is verder geregeld dat het bedrag van de toelage beïn vloed kan worden door het ouder lijk inkomen, de eigen inkomsten van de student en de inkomsten van de niet-studerende partner en op welke wijze dit gebeurt. Beschikking In deze beschikking wordt de bijstandsverlening aan de niet-stu derende partner van de student die een toelage op grond van de WSF ontvangt geregeld. Een eerste regel is dat de bijstand alleen toekomt opttz aan de niet-studerende partner en niet kan voorzien in de kosten van levensonderhoud en studie van de student. Het maakt niet uit of de man of de vrouw de bijstand aanvraagt en of je gehuwd of ongehuwd samen woont. Als je duurzaam een ge meenschappelijke huishouding voert, geldt dat voor de bijstand als echtpaar en wordt er bij de bereke ning van de bijstand uitgegaan van de norm voor een echtpaar. Op de echtparennorm worden de inkom sten uit studiefinanciering van de student gekort. Niet het' hele be drag dat de student aan toelage ontvangt wordt ingehouden. De toelage voor boeken/leermiddelen, onderwijsbijdrage, verzekering en reiskosten blijft buiten beschou wing. Het bedrag in de toelage voor het levensonderhoud wordt wel ingehouden op de uitkering. Bij de korting op de toelage voor het levensonderhoud wordt altijd uitgegaan van het normbedrag aan levensonderhoud voor een uitwo nende student. Ook als de student feitelijk een studietoelage voor een thuiswonende student ontvangt of op grond van de berekende ouder lijke bijdrage een lager bedrag ont vangt dan het normbedrag aan le vensonderhoud voor een uitwo nende student, wordt op de bij standsuitkering van de niet-stude rende partner het bedrag aan le vensonderhoud voor een uitwo nende student gekort. Heeft de niet-studerende partner kinderen jonger dan 12 jaar en een inkomen onder de 762,95 gulden per maand, dan kan de student aanspraak maken op de partner toelage op grond van de WSF. De student is niet altijd verplicht om in deze situatie voor de niet- studerende partner de partnertoe slag aan te vragen. Als de niet-stu derende partner beschikbaar is voor de arbeidsmarkt en de stu dent zorgt bijvoorbeeld naast de studie voor de kinderen dan houdt de niet-studerende partner recht op een bijstandsuitkering. Aan de hand van de vraag van Piet en Mar loes, gaan we in op een paar ver schillende situaties. Situatie 1 Als Piet en Marloes bij de ouders van Piet intrekken ontstaat er voor hen de volgende financiële situa tie: Piet ontvangt een toelage op grond van de WSF voor een thuis wonende student. Het bedrag in zijn toelage voor levensonderhoud is 424,69 gulden per maand. Bij de berekening van de bijstandsuitke- INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 ring van Marloes wordt uitgegaan van de bijstandsnorm voor een echtpaar van 1495,80 gulden per maand. Bovenop de norm komt een bedrag voor vakantiegeld 81,31 gulden per maand. Het per jaar vakantiegeld wordt uitbetaald. Het bedrag dat Piet ontvangt aan toelage voor de kosten van zijn stu die wordt niet op de bijstandsuit kering gekort. De toelage voor het levensonderhoud van Piet wordt wel ingehouden. Daarbij wordt er niet uitgegaan van wat Piet als thuiswonende student feitelijk ontvangt. Op de bijstandsnorm wordt een bedrag van 762,95 gul den gekort, het normbedrag aan le vensonderhoud voor een uitwo nende student, terwijl Piet feitelijk voor zijn levensonderhoud maar 424,69 gulden per maand ontvangt. Marloes krijgt nu een bijstands uitkering van 1495,80- 762,95=732,85 gulden per maand (exclusief vakantiegeld). Hoewel Piet en Marloes met de ouders van Piet een woning delen en daardoor lagere bestaanskosten hebben, wordt op de bijstandsuitkering van Marloes niet de woningdelerskor- ting toegepast. Doordat Piet, om dat hij bij zijn ouders woont een lager bedrag aan toelage voor zijn levensonderhoud krijgt, is al reke ning gehouden met het feit dat zij met anderen een woning delen. Op de bijstandsuitkering van de ou ders van Piet wordt echter wel de woningdelerskorting toegepast. Situatie 2 Als Piet en Marloes eigen woon ruimte vinden en zelfstandig gaan wonen dan krijgt Piet een toelage op grond van de WSF voor een uit wonende student. Het bedrag aan levensonderhoud in zijn toelage wordt dan 762,95 gulden per maand. Dit bedrag wordt op de bij standsuitkering van Marloes ge kort. Voor de hoogte van de uitkering van Marloes is van belang of zij in een zelfstandige woning gaan wo nen of met anderen een woning gaan delen en als woningdclers worden beschouwd. In het laatste geval geldt er een korting op de bij standsnorm van 157,70 gulden. Op de vraag wanneer je precies als wo ningdelers wordt beschouwd kan hier nu niet worden ingegaan. Voor meer informatie over de wo- ningdelersregeling kun je altijd te recht bij ons Instituut. Wonen Piet en Marloes zelfstandig dan wordt de bijstand voor Marloes 1495,80- 762,95=732,85 gulden per maand (exclusief vakantiegeld). Gaan Piet en Marloes met anderen een wo ning delen dan wordt dc uitkering van Marloes 1338,10-762,95 575,15 gulden (exclusief vakantiegeld). Situatie 3 Zouden Piet en Marloes binnen afzienbare tijd kinderen krijgen dan kan Piet eventueel in aanmer king komen voor een partnertoela ge op grond van de WSF, waarbij hij voor Marloes en het kind bo venop zijn toelage een bedrag van 762,95 gulden per maand krijgt. Piet en Marloes zijn niet verplicht om de partnertoelage aan te vra gen. Als Marloes beschikbaar blijft voor de arbeidsmarkt dan blijft zij aanspraak houden op een bij standsuitkering. Als je voor de beslissing staat om de partnertoelage aan te vragen is het wel goed om vooraf deskundig advies in te winnen, omdat bij deze beslissing rekening moet worden gehouden met verschillende om standigheden, zoals de woonsitua tie en eventuele eigen inkomsten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15