Uniek project voor langdurig werkloze groep Alle bomen Oegstgeest dit jaar onder handen Verkeersknooppunt Padoxlaan Warmond in maart klaar 'Het groen krijgt zijn vorm terug' Leiderdorp en Voorschoten: geen woningen inleveren DONDERDAG 29 JANUARI 1987 -LEIDSCH DAGBLAD: Leren en werken en later een baan WASSENAAR/STREEK - In de bossen en duinen van Was senaar, Lisse en andere regio gemeenten en op een Haagse tuinbouwschool begint de stichting Natuur- en Land schapsbeheer volgende week een uniek project voor langdu rig werklozen. Zij krijgen de kans om onder deskundige be geleiding drie dagen per week praktijkervaring op te doen en volgen tijdens de twee andere dagen een voorbereidende cur sus voor de land- en tuinbouw. Na driejaar zijn de cursisten hove nier of kantonier en maken ze gro te kans op een baan bij de Floriade, die in 1992 in Zoetermeer wordt ge houden. Ook liggen er banen in het verschiet bij nieuw aangeplante bossen en recreatiegebieden in de ze provincie. Toch zijn enkele da gen voor de start nog zeven van de dertien plaatsen open Voor de cursus waren genoeg be langstellenden (vijftien), maar ne gen van hen vielen af omdat zij een te hoge opleiding hebben genoten Het gaat NLB en Arbeidsbureau vooral om mensen die alleen de la gere school hebben gevolgd of op het lager beroepswijs bleven ste ken. Afgestudeerden komen niet in aanmerking. Zuidwij k De zes die wél uitverkoren wer den, variëren in leeftijd van twintig tot dertig jaar en zijn in januari al zo'n beetje begonnen in het Wasse- naarse bos^uidwijk, dat naast de rijksweg ligt in de buurt van het Leidse Stevenshof. Volgens woordvoerder J. Bezemer hebben pachter en eigenaar de laatste der tig jaar weinig aan het bos gedaan en moet er een hoop achterstallig onderhoud worden bijgewerkt. Toch willen de cursisten na vijf we ken een ander bos onder handen nemen: "We moeten uitkijken dat men ons niet gaat gebruiken". Bo vendien moeten de leerlingen veel verschillende vaardigheden onder de knie krijgen. Na Zuidwijk ko men projecten als het Keukenhof- bos aan snee, waar wel vaker vrij willigers hebben gewerkt. Om de vleermuizen een plezier te doen. ontzandt in de zomer een groepje Praktijkervaring opdoen en over drie jaar als hovenier of kantonnier werken in nieuw aangelegde bossen Die mogelijkheid biedt de stichting Natuur- en Landschapsbeheer aan langdurig werklozen. Enigen van hen zijn al begonnen in hel Wassenaarse bos Zuidwijk (fotoHoivasi vrijwilligers enkele bunkers in de vrijwilligers en 'studenten' heeft van is alleen in het weekeinde e duinen bij de Wassenaarse Slag. de stichting NLB nog vele tiental- tief, zes groepen zijn bedoeld vo Naast dit gemengde groepje met len groepen. Een groot deel hier- mensen zonder baan Deze mzb'e verrichten werkzaamheden eigenaren en beheerders niet r aan toe (kunnen) komen. OEGSTGEEST - Alle bomen in de 40 Oegstgeester lanen zullen dit jaar een flinke onder houdsbeurt ondergaan. Nog deze winter zullen de ambtenaren van het groenonderhoud er met hun 'kappersgereedschap' op uit trekken. De Anemonenlaan zal waarschijnlijk het eerst aan de beurt zijn. Gemeentesecretaris Willeme van Oegstgeest wenst de burgers ge rust te stellen. Oegstgeestenaren zijn volgens de eerste burger beste maatjes met hun groene vrienden en zij zouden wel eens de verkeer de dingen kunnen gaan denken als de gemeentelijke groenploeg uit rukt. "Dit ligt heel gevoelig in Het landschap VOORSCHOTEN - 'Het hol lands landschap' is onderwerp van de expositie die vanaf he den in de Voorschotense bi bliotheek is te zien. Via teke ningen en etsen geeft Harm Kooistra zijn impressies van dat landschap weer. De exposi tie duurt tot en met 7 februari Oegstgeest. Maar het gaat om het behoud van de bomen en het ka rakter van de lanen", zegt hij heel nadrukkelijk. Eerder deze maand ontstond er al lichte deining toen drie flink uit de kluiten gewassen beuken voor het gemeentehuis in het Wilhelmi- napark werden omgehakt. Er werd veel gebeld. Willeme legt uit dat de drie bomen honingzwam hadden opgelopen, een paddestoel die de boom ziek maakt en zich boven dien in rap tempo verspreidt. Deze ingreep heeft echter niets van doen met de komende operatie. De "boommaatregelen zoals de ambtenaren de onderhoudsbeurt noemen, zouden zeer noodzakelijk zijn. Een paar jaar geleden was dat ook al het geval. Een bomenplan werd gemaakt maar van de uitvoe ring ervan kwam door allerhande bezuinigingen niets terecht. Kapper Volgens Willeme klagen sommi ge burgers al over het in de loop der jaren wat te groen geworden Oegstgeest. "In sommige lanen is sprake van een gesloten muur van groen waardoor het licht uit de hui zen wordt genomen. Je kan zeggen dat de bomen in Oegstgeest te breed, te hoog en te groot zijn ge worden. En u en ik moeten toch ook wel eens naar de kapper".. Volgens de gemeentesecretaris zal de operatie neerkomen op "het terugbrengen van de vorm van de bomen". Daartoe dienen de bomen te worden "uitgedund en gesnoeid; de kruinen zullen worden opge knipt. Alles om de boom heen wordt ook weggeknipt". Een woordvoerder van de ge meentelijke groenbeheerders voegt er nog aan toe dat hier en daar wel degelijk zal moeten wor den omgehakt en -gezaagd. "We hebben destijds gekozen voor tus senafstanden van zo'n vijf a zes meter. Dat betekende toen al dat er eigenlijk bomen weg moesten. De gemeenteraad is toen echter omge draaid". Om heetgebakerde boomfanaten voor te zijn zal de operatie worden aangekondigd en "voorgepubli ceerd" in het plaatselijke huis-aan- huis-blad, vertelt de ambtenaar als hem wordt gevraagd in hoeverre hij op- en aanmerkingen tijdens zijn arbeid verwacht. "We begin nen in die straten waar de mensen het meest klagen over een teveel aan bomen". Sloop in centrum VOORSCHO TEN - Het Voor schotense pand Schoolstraat 68 maakt binnen kort plaats voor een twee verdie pingen hoog nieuwbouwpand. Eigenaar Vos meer heeft bene den een 30 meter lange winkel ge pland en daarbo ven komen vier premie-D wonin gen. t wee per ver dieping en elk ze ven meter diep. De gevel wordt aan de voorkant gebroken door balkons, maar de stijl wijkt weinig af het nabijgele gen winkelcen trum 'De Voor hof. Welke winkel er beneden komt is niet te achter halen. De gemeen te weet niet meer dan dat Vosmeer 'met iemand een contract heeft ge sloten' Protesten helpen LEIDERDORP/VOORSCHOTEN - De gemeenten Leiderdorp en Voorschoten hoeven geen woning- bouwcontingenten af te staan voor de gemeente Oegstgeest. Deze maatregel zou het gevolg van een misverstand zijn. Na een scherp protest van deze gemeenten, heb ben Gedeputeerde Staten deze maatregel teruggedraaid. Onlangs werd bekend dat in het ontwerp-streekplan Zuid-Holland West een wijziging was aange bracht. Deze bepaalde dat Leider dorp en Voorschoten contingenten moest afstaan aan Oegstgeest. Die kon dan bouwen in de polder Mor sebel. De wijziging zou het gevolg van een misverstand zijn. Een en ander werd opgehelderd tijdens de vori ge week donderdag gehouden Sta tenvergadering over de toelichting van het streekplan. Tijdens een voordracht van PvdA-Statenlid Van der Vlist werd gespeculeerd over de consequenties van een eventuele herverdeling van contin genten tussen deze gemeenten. De gemeenten in de Leidse aglommeratie moeten nu onder ling beslissen of er alsnog wonin gen aan de Morsebelpolder in Oegstgeest kan worden gebouwd. Deze polder zou oorspronkelijk een bedrijfsgrond worden. De ge meente heeft echter geen ruimte meer voor woningbouw zodat de polder het enige alternatief was. In het overleg van de gemeente Lei den en alle gemeenten daarom heen werd toen aan Gedeputeerde Staten voorgesteld de Morsebel polder een woonfunctie te geven. GS willen Oegstgeest daarvoor toe stemming geven, mits er elders een ander bedrijfsterrein zou worden gevonden. Of er vanuit de gemeen ten garanties daarvoor zijn gege ven is niet duidelijk. De gemeenten Leiderdorp en Voorschoten zullen de vermeende woningbouw niet in de weg staan, maar willen daar niet onder lijden. "Geloof me, we vinden het prima dat de Morsebel een woningfunctie krijgt, maar dan niet ten koste van onze woningbouwcontigenten. Zo als het in de toelichtende brief die ons werd toegezonden stond het er heel dreigend en vervaarlijk", al dus Leiderdorps woningbouwwet- houder Den Boeft. Haagse dieven op grens gepakt OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft gistermiddag rond half twee in samenwerking met de Leidse collega's twee 20-jarige in brekers uit Den Haag aangehou den. De arrestatie had plaats op de Rijnsburgerweg, ongeveer op de grens tussen de gemeenten Leiden en Oegstgeest. Een woordvoerder van de Oegst geester politie vertelt dat de politie gistermiddag via tips te weten kwam dat er op dat moment een inbraak gaande was in een woning aan de Alphons Diepenbrocklaan. Eenmaal gearriveerd bleek het Haagse duo al per auto vertrokken te zijn. De spullen die de twee had den buitgemaakt werden niet in de auto aangetroffen. "Ze hadden die klaargelegd in de buurt van de wo ning", aldus de woordvoerder. De buit bestond uit foto-, film-, en videoapparatuur. Snel enquête naar behoefte aan openbaar onderwijs WARMOND - In maart zullen de werkzaamheden aan en bij het via duct op het Warmondse verkeers knooppunt Herenweg/Oranje Na- ssaulaan/Padoxlaan/S weiland straat/Van Wassenaarlaan worden hervat. De gemeente Warmond is al een paar jaar bezig om het ge compliceerde kruispunt waarop vijf straten uitkomen, te recon strueren. Vorig jaar is begonnen met de afstelling van de verkeers lichten, wegbelijning en verkeers heuvels e.d. Dat deel van de klus zal trouwens binnenkort worden geëvalueerd. Het belangrijkste en ingrijpend ste deel van de operatie, "het af- flauwen van de bocht Oranje Na- ssaulaan/Padoxlaan", aldus B en W in hun werkprogramma voor dit en volgend jaar, moet nog beginnen. De gemeente heeft met die werk zaamheden al die tijd gewacht om dat de winter er anders tussen was gekomen. In die periode had het werk zeker stil komen te liggen, met alle gevaarlijke verkeerssitua ties vandien. "Dat risico wilden wij niet nemen", aldus een woordvoer der. Uit het genoemde werkprogram ma blijkt dat B en W in 1987 aan hog heel wat meer slepende kwes ties een einde wil maken. Zo zal binnenkort de enquête naar verlangd onderwijs de deur Warmonds meest gecompliceerde verkeersknoppunt bij het spoorweg viaduct. In maart wordt aan de reconstructie de laatste hand gelegd Voordien evalueert de raad de reconstructie tot nu toe. (foto Wim Dijkm uitgaan. De vraag of er behoefte is deel van dit jaar willen B en W de len aan openbaar onderwijs, is daarbij gemeenteraad vertellen wat zij met Ook op het punt te worden afge- de hamvraag. Nog in het eerste de uitslag van de enquête aan wil- rond, staat de bestemming van het korfbalveld in sportpark Overbos. Dit veld raakte ongebruikt toen vo rig jaar de korfbalclub ophield te bestaan wegens een gebrek aan le den. In de race om het veld zijn de voetballers van Warmunda en de tennisclub. Volgens gemeentese cretaris Zoetemelk heeft ook de ge meente zelf belangstelling. De ge meente heeft namelijk grond nodig om de parkeercapaciteit van het sportpark te vergroten. Nu staan er elk weekeinde auto's geparkeerd in de bermen van de Herenweg met alle risico's vandien. Voorts heeft Warmonder Van Dijk, van wie de gemeente voor de recon structie van een deel van het sport park gronden heeft gekocht, be dongen dat er op de toegangsweg tot zijn huis niet meer mag worden geparkeerd. Zoetemelk wijst erop dat het ene gebruik van de grond het ander niet hoeft uit te sluiten. "Het is een en-en-kwestie, geen of- Wat moeilijker en dus verderop in het jaar gepland is de ontsluiting van de Zweilandpolder ten behoe ve van twee daar gevestigde boer derijen, in het gebied van de Kaag sociëteit. De gemeente had ge dacht aan het kruisen van de Pieter Mauritsvaart door een dam op te werpen. Het waterschap en het Hoogheemraadschap Rijnland hebben daar echter bezwaar tegen aangetekend. Zij willen de vaart hoe dan ook openhouden en zien liever een brug. De kosten daarvan zouden echter te hoog zijn. Boven dien kan met een brug nooit die agrarische ontsluiting worden ge realiseerd die partijen voor ogen hebben. Een alternatief is om het pontje dat de bekende boerderij De Eenzaamheid over de Zijl moet gaan ontsluiten ook voor de twee Zweilandpolderboerderijen te la ten varen. Spijkers met koppen moeten er ook worden geslagen in de kwestie wie en hoe Koudenhoorn gaat on derhouden en beheren. Het geld is er al voor, tot in de lengte der da gen nog wel. Tijdens de zandwin ning in 't Joppe heeft de gemeente een deel van de zandopbrengsten tegen een aardige rente weggezet. In de eerste helft van het jaar moet het plan op tafel komen. Op komst zijn verder nog een on derzoek naar de mogelijkheden voor het instellen van een nood fonds voor Warmonders die krap bij kas zitten. Ook in onderzoek is de behoefte aan opvang van kinde ren van werkende ouders en na tuurlijk de al dan niet multi-func- tionele sporthal. Vanavond mag de gemeenteraad zeggen of hij het eens is met de door B en W gekozen volgorde van al het werk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14