Yuppies houden van mensen «r«rwA: Jongeren hebben recht op zakgeld kortweg achtergrond Verkiezingen 'Ik haat mannen die minder succes hebben dan ik' Hee) mhm.-ja...misschim is ...Wijze Ussen tfekkrn uit <je fistorós wel hét beroep die men in 't bleien wsatte...c|e historicus 315 leetmeestoü/oor het heden... ik m nakijk tijdens m'n de sfeer ft WoVen ja Ja... ook in de kf# Gtoh laaf me niet Lachen-en met tiatWl!lk...Ge5ciiiedek(S r-, triwefrdepir/«6 willewi Ale*andcf- 'Mda&wt op HwlehW Sfudtrefi... Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 144941, toestel 242 Ganzenjacht Jagers uit het westen van het land en de Betuwe nemen het niet zo nauw bij de ganzenjacht in Friesland. Dat vinden de Frie se jagers zelf en de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels. "De jagers maken zich schuldig aan excessen", aldus de vereniging. Per seizoen wor den in Friesland 20 tot 30.000 ganzen afgeschoten. Friese ja gers schieten hooguit enkele ex emplaren, jagers van buiten de provincie schieten op een och tend een paar honderd ganzen af, aldus de Koninklijke Neder landse Jagersvereniging. De mi nister van landbouw moet maatregelen nemen waardoor dit soort uitwassen in het ver volg worden voorkomen. Sportletsel Het kabinet wil het aantal sportblessures drastisch terug dringen. In het jaar 2000 moet het aantal gevallen van sport letsel met 25 procent zijn terug gedrongen. Dat kan, zo meent het ministerie van welzijn, De uitslag van de Duitse verkie zingen heeft weinig verrassingen opgeleverd. De opiniepeilingen hadden al duidelijk gemaakt dat de christen-democratische CDU/ CSU van bondskanselier (minis ter-president) Helmut Kohl en de liberale FDP samen de meerder heid wel zouden houden. En zo als het er nu naar uitziet zullen het Duitse CDA en de Duitse WD de komende vier jaar op nieuw de lakens uitdelen. De SPD (de Duitse PvdA) en de ra- dikaal-linkse Groenen mogen zich nog eens vier jaar verbijten de oppositiebanken. Toch zijn de linkse partijen niet ontevreden. De SPD haalde vrijwel evenveel stemmen als r jaar geleden, teFwijl ieder een een fors verlies had voor speld. De Groenen, een bonte verzameling van wat in Neder land 'klein links' wordt ge noemd, wonnen zelfs 50 procent. Al lijkt alles bij het oude te blij ven, toch hebben de kiezers wel degelijk wat veranderd. De chris ten-democraten hebben ruim 5 procent stemmen verloren en de FDP daarentegen heeft onvër- wacht flink gewonnen. Het ver schil tussen beide partijen blijft weliswaar groot (44,3 procent van de stemmen voor CDU/CSU en 9,1 voor de FDP), toch veran dert de machtsverhouding in de coalitie aanzienlijk in het voor- volksgezondheid en cultuur, door middel van een uitgebrei de voorlichtingscampagne, bij zondere aandacht voor doping en internationale samenwer king. Aanbevelingen voor het te rugdringen van sportblessures zijn opgenomen in een nota 'Sportmedische Begeleiding en Sportgezondheidszorg' die in middels door het kabinet is aan vaard. Aanleiding voor het op stellen van de nota was de con statering dat de kosten van sportmedische behandelingen zeer sterk stijgen. Isoleercel Enkele honderden kinderen die wonen in kindertehuizen verblijven jaarlijks enige tijd in een isoleercel. Dat blijkt uit een opgave van het Children Defen ce Fund, dat opkomt voor de be langen van het kind.Het 'fund' heeft een rapport over de kwes tie het licht doen zien. dat is overhandigd aan staatssecreta ris Korte-Van Hemel van justi tie. Volgens de opstellers van het rapport moet afgezonderd op sluiten als dat bedoeld is als op voedkundige maatregel, wor den verboden. Een kind dat over zijn toeren is mag wel eni ge tijd worden afgezonderd, doch niet langer dan enkele uren. deel van de t L)tf van minister van buitenlandse zaken Hans- Dietrich Genscher. De afgelopen tijd is duidelijk geworden dat CDU/CSU en FDP over een aantal dingen anders denken. Vooral de Oost-Westver houding springt daarbij in het oog. Genscher, al 13 jaar minister van buitenlandse zaken, is een groot voorstander van de ont- spanningspolitiek. Veel christen democraten daarentegen vinden dat de Bondsrepubliek zich maar eens wat harder moet opstellen tegen het Oostblok. Leider Franz-Jozef Strauss van de CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU, is de meest prominente en uitgesproken vertegenwoordiger van die groep. Strauss probeer? ook al jaren minister te worden (en dan het liefst op buitenlandse zaken), maar dat lukt hem maar steeds niet. Behalve zijn meest fervente aanhangers ziet eigenlijk nie mand Strauss graag naar Bonn komen. De winst van de FDP be tekent vrijwel zeker dat de libe rale leider Genscher minister van buitenlandse zaken blijft. Dat betekent dat ontspanning de leidraad blijft voor de Duitse bui tenlandse politiek, zo verzekerde Genscher zondagavond direct. Als economische grootmacht van West-Europa heeft de Bondsrepubliek veel politieke invloed binnen internationale gezelschappen als de Europese Gemeenschap en de NAVO. Ne derland heeft de ontspanning tussen Oost en West ook hoog in het vaandel. In elk geval in dat opzicht kunnen we in Nederland redelijk tevreden zijn over het oordeel van de Duitse kiezer. SJAAK SMAKMAN Het beeld dat veel mensen I sjieke gelegenheden. "Yuppies houden van mensen Het zijn geen egotrippers. "Niets is minder waar. Zes van de tien carrièremakers stellen heel na drukkelijk dat zij mensen heel belangrijk vinden. Zij verwach ten een duidelijk profiel en doen niets liever dan grenzen verleg gen, grenzen overschrijden, de hokjesgeest omver halen". Het beeld dat in Nederland van de 'yuppie' heerst: ambitieus, niet vies van macht en een jaar salaris boven de ton, waarvoor dan ook tachtig uur per week mag worden gewerkt. Daar hoort verder een leeftijd zo tussen de 28 en 40 jaar bij, wonen in de gro te stad, een witte-boorden-baan en met grote sprongen de maat schappelijke ladder op: onder weg naar veel geld, liefst in een dure auto met een stapel credit cards op zak. Twee redactrices van het lich telijk snobistische pulpblad 'Cosmopolitan' komen tot deze conclusies, na een duik in de yuppie-beweging. Zij vatten hun bevindingen samen in eeri arti kel onder de titel 'Echte yuppies zijn geen yuppies'. De yuppie is uit Amerika overgewaaid, waar de uitdrukking 'Young, Urban Professional' aan de term ten grondslag heeft gelegen. Eén van de Cosmo-conclusies: alleen in Amsterdam kan een echte yup tot ontwikkeling ko men. In Utrecht, Den Haag en Rotterdam zijn daarvoor te wei nig restaurants en trendgevoeli ge winkelstraten aanwezig, laat staan in Leiden of de omliggende gemeenten. De gewenste in crowd (zeg maar 'kliek') ont breekt tevens. van de Nederlandse yuppie het volgende ondervonden: hij is ui terst trendgevoelig en verdient zeer goed, is geboren tussen 1946 en 1964, is over het algemeen woonachtig in een grachtenpand in de Amsterdamse binnenstad en schept er een genoegen in om af te steken tegen minder succes volle generatiegenoten. Toch komt het yuppieschap kennelijk min of meer aanwaai en. "Vier van de vijf yuppies heb ben hun carrière niet gepland. Zijn ze boven de dertig dan heb ben ze vaak een tijdje doelloos rondgezworven en allerlei niet- serieuze baantjes gehad". De één stapt welbewust over van de leut naar een serieuze baan, de ander rolt er in. Volgens de schrijfsters verdie nen de echte trendsettende yup pies hun riante salaris zelf: ze be ginnen een promotionbedrijf, een headhunters of hostess-ser vice of een adviesbureau. Bemid deling en computers scoren ook goed. Over het liefdesleven van yup pies wordt wat afgepraat: doen ze het wel of hebben ze daar door al dat gewerk geen tijd voor? Het verschilt per geval, maar zeker is dat de yuppie ook in zijn relatie kwaliteit wil. Eén van de geïnter viewde mannen zegt 'het enige, dat ik eis, is dat ze weinig eisen stelt aan mij en veel aan zichzelf En: "Ik haat i der succesvol zijn dan ik", aldus De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher van de liberale FDP werd het afgelopen weekeinde de grote winnaar van de verkiezingen. (fotoANP) Zakgeld heb je nooit genoeg. Dat vinden de ontvangers. De uitde- lers daarentegen vinden door gaans dat het beslist wel genoeg is, of zelfs dat het wel wat minder zou kunnen. Om toch een verho ging te bepleiten, worden klasge noten, leeftijdgenoten, vrienden en vriendinnen genoemd die meer, zo niet het dubbele krij gen. Typisch toch dat anderen al tijd méér krijgen, nooit minder. We kennen trouwens een geval waar een zakgeldverhoging pas na wekenlange onderhandelin gen tot stand kwam. "Zakgeld is een vast bedrag dat met een vas te regelmaat aan het kind wordt gegeven, en dat het in principe zelf mag besteden. Zakgeld is geen gunst of een gift, en eigen lijk ook geen beloning voor bij voorbeeld huishoudelijke kar weitjes". Dat zegt het Nibud, een stich ting die voorlichting geeft over alles wat met huishoudfinanciën te maken heeft, in de folder Zak geld. Zakgeld hoeft volgens het Nibud niet verdiend te worden, ook niet met huishoudelijke klusjes. Die horen bij de gewone taakverdeling in het gezin. Maar met speciale karweitjes (bijvoor beeld schilderwerk) kun je na tuurlijk wel wat bijverdienen. Alle jongeren moeten zakgeld krijgen, zegt het Nibud. Wanneer ouders steeds alles betalen voor hun kinderen, leren ze niet zelf met geld om te gaan. Hele jonge kinderen hebben nog geen geld nodig, maar zodra een kind kan tellen en rekenen kan het (vol gens de folder) zakgeld krijgen. Het Nibud pleit overigens voor meer openheid over het gezinsin komen. In veel gezinnen wordt daar geheimzinnig over gedaan. Maar wanneer jongeren weten hoeveel geld er iedere maand be steed kan worden en wat voor vaste lasten er zijn, krijgen ze ook meer inzicht in het 'huis houdboekje'. Het hete hangijzer is natuurlijk de hoogte van het zakgeldbe drag. We kunnen daar niet ge makkelijk bedragen voor noe men. De hoogte hangt namelijk af van de rek in het gezinsbudget èn wat er van het zakgeld betaald moet worden. Logisch natuur lijk. We geven toch even een paar cijfers uit een scholierenonder- zoek van 1984: tien- en elfjarigen IJs is een lekker nij waar veel jon geren het nodige zakgeld aan uit geven. (archieffoto) tussen de 3 en 4,50 per week; twaalf- en dertienjarigen tussen de 4,50 en ƒ6,50; veertien- en vijftienjarigen tussen de 6,50 en 10 en zestien- en zeventienjari; gen tussen de 10 en 15 per week. Als je dit wilt gebruiken bij eventuele onderhandelingen: dit zijn dus wel verouderde cij fers. In de folder wordt onderscheid gemaakt in zakgeld en kleed geld. Van dat kleedgeld, het woord zegt het al, moeten jonge ren zelf hun kleren kopen. Kle ren zijn voor jongeren ontzettend belangrijk. Wat je vader of moe der uitzoekt is het vaak net niet en dan is het een mooie oplos sing wanneer je je spullen zelf kunt aanschaffen. Zo leer je om gaan met grotere bedragen die over een langere tijd moeten worden gespreid. Je kunt im mers niet iedere maand een nieu we broek aanschaffen, daarvoor moet je je budget plannen. een vrouw, die tachtig uur per week werkt. Niet zo vreemd dat veel yuppies vrijgezel zijn. Losse relaties zijn echter uit. "De ern stige ziektes die rondwaren heb ben me tot bedaren gebracht. De kracht van de yuppie een soort speelsigheid zijn: pure levensvreugde, niet noodzaak of winstbejag, kan hi zich concentreren op zijn werk Ambitie domineert: kreten als 'ik wil de beste zijn', 'ik zet me voor 100 procent in' of 'ik heb hoge normen', zijn vaak niet van de lucht. Het succes kwam bij toe val en bleek heel zoet te smaken. Niet patserigheid, verrechtsing of het verlangen om met bankbil jetten rond te strooien roepen het yuppie-schap in het leven, zegt Cosmopolitan. Het blad maakt het de lezer al leen wel erg moeilijk om dat in derdaad te geloven. RAYMOND PEIL Het zakgeld wordt besteed aan een aantal vaste en vrije lasten. Vaste lasten zijn bijvoorbeeld abonnementen, cadeautjes, reis kosten en sparen. 'Vrije lasten kunnen zijn snoep, uitgaan, hob by's, make-up, roken, boeken en platen. Het Nibud geeft de tip om een overzicht te maken, zo dat je precies weet wat er in- en uitgaat. Als je dit samen met je ouders doet, komen jullie er vast wel uit hoeveel zakgeld je nodig hebt om al je vaste (en vrije) las ten te kunnen betalen. In de Nibud-folder komen ook de kinderbijslag en bijbaantjes aan bod. Het verhaal zou te lang worden wanneer we daar ook nog aandacht aan zouden beste den. Wil je toch meer weten, dan kun je de folder bestellen door 5 over te maken op girorekening 368700, t.n.v. Nibud, Den Haag, onder vermelding van de titel Zakgeld-Leergeld. De verzend kosten zijn bij de prijs inbegre pen. (GPD) (Word vervolgd) Over het liefdesleven van y uppies wordt veel afgepraat; doen ze het wel of hebben door al dat gewerk geen tijd voor? (archie

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9