TOEN ZIJ UIT ROTTERDAM VERTROKKEN. Nederlandse lading 'besmet' verklaard Autoverkoop stijgt WELEN JULLIE DAT NOU? Langdurig werkloze jeugd in de kou Veertig miljoen voor Beek Onderzoek: uranium verrijken met laserstralen Buitenlandse havenwerkers solidair Meer kerncentrales Benzineprijs weer omlaag Onderzoekers bepleiten extra maatregelen usx WOENSDAG 28 JANUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - Lading die voor Rotterdam bestemd was, maar als gevolg van de stakingsacties in de Rotterdamse stukgoedsector is uitgeweken naar Belgische of West- duitse havens, zal waarschijnlijk vanaf begin volgende week als "besmet werk" gelden voor de havenwerkers in die landen. Dat is de uitkomst van het overleg dat de Vervoersbond FNV gisteren heeft gevoerd met de zusterbon- den OTV (Duitsland) en BTB (Bel gië). De Belgische en Duitse bond moeten nog ruggespraak houden met hun kaderleden, maar gezien de opstelling van de bondsbestuur- ders is de uitkomst al vrij zeker, al dus bestuurder Kees Marges van de Vervoersbond FNV na afloop van het overleg. De besmetverklaring zal volgens- Marges inhouden dat schepen met een lading die totaal voor Rotter dam was bestemd, niet meer gelost zullen worden. Bij schepen die la ding voor meerdere havens aan boord hebben zal bij voorkeur de voor Rotterdam bestemde lading niet gelost worden. Mocht dat on mogelijk zijn, omdat dan de andere lading niet gelost kan worden, dan wordt het "besmette" deel alleen uit het schip gehaald en op de kade achtergelaten. De BTB en de OVT zullen in ie der geval nog deze week een brief sturen naar de havenwerkgevers irl die landen met een waarschuwing om geen lading over te nemen die als gevolg van de acties niet in Rot- AMSTERDAM (ANP) - De ver koop van nieuwe personenauto's is het afgelopen jaar gestegen met 13 procent (in 1985 7,4 procent). Dit heeft de RAI gisteren bekend ge maakt op grond van het aantal in 1986 uitgegeven kentekenbewij zen. In totaal kregen 560.512 nieu we auto's in 1986 een kenteken te gen 495.720 in 1985. Voor het lo pende jaar verwacht de RAI een ongeveer gelijke of wellicht een iets lagere omzet. De RAI noemt vooral de sterke stijging van 'schone auto's' (met katalysator) opvallend. De stimule ringsregeling daarvoor trad op 1 april 1986 in werking. Deze rege ling houdt in dat de bijzondere ver bruiksbelasting op alle auto's is verhoogd: met de extra opbrengst daarvan werd deze belasting voor 'schone auto's' verlaagd, zodat ze zonder prijsverhoging vanwege technische aanpassingen op de markt gebracht kunnen worden. Marktleider Opel noteerde een stijging van 87.722 in 1985 naar 92.279. Forse toenames van de ver koop deden zich verder voor bij Volkswagen (52.394 vorig jaar te gen 44.969 in 1985), van Mazda Shell betrokken bij obeleveranties aan Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) - De Neder lands-Engelse multinational Shell was in de periode januari '79-'81 in negen gevallen betrokken bij de le vering van olie uit Brunei aan Zuid-Afrika. Dit is gisteren in Am sterdam meegedeeld door het "Shipping Research Bureau" (SRB), een instelling die probeert na te gaan hoe Zuid-Afrika, on danks het embargo van bijna alle olie-exporterende landen aan zijn olie komt. Eerst in 1982 sloot Brunei, dat tot dat jaar openlijk olie naar Zuid- Afrika exporteerde, zich bij het embargo aan. Maar het SRB identi ficeerde 56 schepen die tussen ja nuari '79 en oktober '86 vanuit Bru nei 6,7 miljoen ton ruwe olie naar Zuid-Afrika vervoerden, zes pro cent van de importbehoefte. Tot 1981 waren de Royal Dutch/ Shell en de Engelse oliemaat schappij British Petroleum in ne gen en twee gevallen, met respec tievelijk 1.660.000 en'240.000 ton ruwe olie, bij deze leveranties be trokken. Vanaf eind 1982, aldus het SRB, was het vooral de Zwitserse oliemaatschappij Marc Rich Co Ag die, in 27 gevallen, betrokken was bij de levering van 2.540.000 ton ruwe olie. Hierbij werd gebruik gemaakt van tussenpersonen of -bedrijven als de Marubeni Inter national Petroleum Co Ltd uit Hong Kong, een dochteronderne ming van het Japanse concern Ma rubeni KK, die direct of indirect, olie van Brunei Shell Petroleum kocht. De schepen die olie vervoerden in de negen leveranties waarbij Shell was betrokken waren vol gens het SRB de "Alva Sea", de "Eastern Mobility", de "Energy Progress", de "Limatula", de "Ma- coma" en de "Philippine Star". Hoogovens beboet BRUSSEL (ANP) - De EG-Com- missie in Brussel heeft Hoogovens en veertien andere staalbedrijven in Europa een boete opgelegd van 50.000 ecu (116.250 gulden), omdat zij zich niet hebben gehoüden aan de door de Commissie voorge schreven minimumprijzen. Een woordvoerder van de Commissie heeft dat gisteren in Brussel be kendgemaakt. (23.080-16.785) en Peugeot/Talbot (34.053-24.169. Verder deden zich stijgingen voor bij Citroen (31.124- 24.870), (14.834-11.896). de Russi sche Lada (12.737-8737) Mercedes (13.317-11.912)), Mitsubishi (14.629- 12.697), Suzuki (15.857-12.267), Toyota (29.903-24.569) en Volvo (29.056-26.676). Een daling in de verkoop werd vastgesteld bij Re nault en bij het Spaanse merk SEAT. Japan Japan zal de export van zijn per sonenauto's naar de Verenigde Staten ook in het op 1 april begin nende begrotingsjaar 1987 beperkt houden tot 2,3 miljoen stuks, zo heeft de Japanse minister van han del en industrie, Hajime Tamoera, gisteren bekendgemaakt. Japan besloot in 1981 onder zwa re druk van de Amerikaanse rege ring en automobielfabrikanten in de Verenigde Staten tot een 'vrij willige' beperking van de export tot 1,68 miljoen auto's per jaar. Per 1 april 1984 werd dit aantal ver hoogd tot 1,85 miljoen en een jaar later tot 2,3 miljoen. De exportbe perking was bedoeld om de Ameri kaanse automobielconcerns gele genheid te geven uit een diep dal te komen. terdam gelost kon worden. Aan vankelijk was het de bedoeling dat het overleg met de buitenlandse bonden, waarbij ook de internatio nale bond van transportarbeiders ITF was betrokken, een puur infor matief karakter zou hebben. Tij dens het gesprek kwamen de bui tenlandse bonden, aldus Marges, zelf met de suggestie om uitgewe ken lading besmet te verklaren. Volgens Marges hebben de Bel gische en Duitse bonden groot be grip voor de acties die momenteel in Rotterdam worden gevoerd. De buitenlandse bondsbestuurders hebben volgens hem in het overleg uiteen gezet dat ook in de Belgi sche en Westduitse havens de werkgelegenheidsproblematiek speelt, zodat ook daar arbeidson rust over enige tijd niet is uitgeslo ten. Vanaf vier uur gistermiddag, toen de avondploegen bij de stuk- goedbedrijven aantraden, werd er overigens weer overal gewerkt in de Rotterdamse haven. De Ver voersbond FNV had voor de avondploegen geen acties in petto en evenmin gingen ploegen spon taan in staking, zoals maandag avond nog gebeurde, aldus de Ver voersbond FNV. De directie van de gezamenlijke arbeidspool SHB ontkent dat er - zoals door de Vervoersbond FNV is beweerd en om welke reden het SHB-kantoor gistermorgen enige tijd door werknemers van de ar beidspool werd geblokkeerd - be wust op het laatste moment men sen naar bedrijven worden ge stuurd waar op dat moment een staking aan de gang is. Stakingslei der P. Rosenmöller zei hierover dat op die manier de leegloopkosten op de stakingskas van de bond worden afgewenteld. "Wij zijn verplicht mensen die beschikbaar zijn om arbeid te ver richten daar heen te sturen waar werk is. Dat er bij die bedrijven toevallig een staking aan de gang is, dat laten wij helemaal in het midden. Wij sturen niet bewust mensen naar bedrijven waar ge staakt wordt", zei SHB-directeur A.G. Elshove gistermiddag. WENEN (GPD/DPA) - De elektn- citeitsproduktie door kerncentra les in de hele wereld is vorig jaar, ondanks de ramp in de centrale van Tsjernobyl, met 7,7 procent toegenomen. Dit blijkt uit een gis teren gepubliceerd rapport van het Internationale Bureau voor Kern energie (IAEA) in Wenen. Het aantal kerncentrales steeg vorig jaar met 21 ofwel 5,2 procent tot 394. Deze centrales zijn ver spreid over 26 landen. Het totale vermogen voor de opwekking van elektriciteit uit kernenergie nam vorig met 8,4 procent toe tot 270.232 megawatt. Van de 21 centrales die vorig jaar in gebruik werden genomen staan er zes in Frankrijk, twee in West- Duitsland en Tsjecho-Slowakije en één in Hongarije. De overige nieu we centrales staan in de Verenigde Staten, Canada, Japan en Zuid-Ko- rea. Volgens het IAEA is de reactor in Tsjernobyl, waar eind april het rampzalige ongeluk gebeurde, de enige die vorig jaar buiten werking is gesteld. Engeland De Engelsen maken zich op voor een nieuw emotioneel debat over de ontwikkeling van kernenergie. Een debat in de eerste plaats tusen HURKS - De Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (Sobi) en 15 schuldeisers van de gefailleerde Hurks Bouwbedrijf Amsterdam BV (HBA) hebben de bouwgroep Hurks BV voor de Hoge Raad ge dagvaard. Zij zijn het oneens met de uitspraak van de Onderne mingskamer dat zij geen belang hebben bij de jaarrekening van de Bouwgroep Hurks. Dit heeft Sobi bekendgemaakt. Eisers zijn in be roep gegaan, omdat Theo Hurks eerst HBA heeft leeggezogen alvo rens haar failliet te laten gaan. de voor- en tegenstanders in het Lagerhuis, maar uiteraard ook on der het publiek. Aanleiding is een rapport van maar liefst 3000 pagi na's, waarin een speciale commis sie onder leiding van Sir Frank Layfield aanbeveelt om bij het kleine vissersplaatsje Sizewell, aan de Engelse oostkust, een nieuwe kerncentrale van bijna vijf miljard gulden te bouwen. ROTTERDAM (ANP) - Evenals vorige week gaat ook deze week op donderdag de prijs van benzine en dieselolie met twee cent per liter omlaag. De prijs van een liter su- perbenzine wordt dan 1,56 gulden, normale benzine gaat 1,52 gulden kosten en dieselolie 92,6 cent per liter. Deze prijzen, die gaan gelden aan de zelftankpomp, zijn gisteren door de oliehandel in Rotterdam bekend gemaakt. De prijs van lpg verandert niet. Woordvoerder J. Oskam van de organisatie van vrye oliehandela ren Novok gaat ervan uit dat de olieprijs zich de komende tijd op het nu bereikte niveau zal stabilise ren. De stijging van de olieprijs die zich vanaf januari voordeed werd volgens hem hoofdzakelijk veroor zaakt door de extreme winterkou. De prijzen zijn toen iets te ver doorgeschoten, aldus Oskam. Of de benzineprijzen de komen de tijd op het huidige niveau ge handhaafd blijven is overigens af hankelijk van de ontwikkeling van de dollarkoers. Volgens Oskam is ongeveer de helft van de daling van de afgelopen twee weken een gevolg van het inzakken van de dollarkoers. NIJMEGEN (ANP) - Langdurig werkloze jongeren van 18 tot 23 jaar mogen niet langer slechts met 'nieten' uit de loterij van de ar beidsmarkt worden afgescheept. Wie langer dan een jaar werkloos is geweest, blijft dat gemiddeld drie jaar. Zonder extra maatregelen zal dit nog langer worden. Nieuwe lichtingen schoolverlaters zijn na melijk jonger en dus goedkoper. Bovendien worden ze kwalitatief beter geacht doordat ze minder lang werkloos zijn. De langdurig werkloze jongeren hebben meestal weinig of geen werkervaring en weinig opleiding. De meesten zijn bang voor hun toe komst, onzeker over eigen kwali teiten maar ook zeer gemotiveerd om te gaan werken. Het is noodza kelijk dat er apart beleid voor deze langdurig werkloze jongeren komt. Het jeugwerkgarantieplan van het huidige kabinet is daarvoor te vaag. Dit bepleiten Th. Miltenburg en C. Woldringh van het Instituut voor Toegepaste Sociale Weten schappen (ITS) van de universiteit van Nijmegen. Zij werken aan een omvangrijk onderzoek voor het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Aan een klein deel van dit onderzoek hebben ze aandacht besteed in het gisteren verschenen nummer van het maandblad Jeugd en Samenle ving. Het aantal langdurig werkloze jongeren is sinds 1984 wat afgeno men. Het zijn er nog altijd rond de 55.000 op een totaal van 700.000 werklozen. In 1984 was van bedoel de jongeren 60 procent schoolver later, 65 procent had de opleiding niet afgerond en slechts 30 procent volgde lager of middelbaar be- roepsponderwijs. Wie al had ge werkt, deed dat in verhouding vaak onder ongunstige omstandig heden en onder slechte secundaire arbeidsvoorwaarden. De langdurig werkloze jongeren gingen niet voortijdig van school omdat het werken hen aantrok, maar omdat de school hen afstoot te. Werkloze meisjes hebben een iets hoger opleidingsniveau dan de jongens, maar moeten extra belem meringen overwinnen om werk te krijgen. Ze krijgen minder steun uit hun omgeving als ze werk zoe ken en moeten om aan werk te ko men vaker solliciteren dan jon gens. De onderzoekers constateerden ook, dat tenminste tien procent van de jongeren niet solliciteerde omdat hun gezondheid niet goed was. Dit roept de vraag op in hoe verre een deel van de langdurig werkloze jongeren meer als ar beidsongeschikt dan als werkloos moet worden beschouwd. Opmerkelijk vinden de onder zoekers dat van de jongeren die langer dan drie jaar werkloos zijn, een kwart heel vaak solliciteert. Driekwart van deze jongeren geeft zichzelf echter eigenlijk geen kans meer om nog een baan te verwer ven. Ze hebben het knap moeilijk met dit dilemma: werk belangrijk vinden, maar geen kans zien het te kunnen krijgen. Het beleid om hier iets aan te doen moet feitelijk nog van de grond komen, constateren Milten burg en Woldringh. De meest con crete bijdrage achten zij het initia tief-wetsontwerp van twee PvdA- kamerleden. Daarin kunnen werk gevers worden vrijgesteld van de betaling van sociale lasten als zij langdurig werklozen in dienst ne- Uit hun onderzoek blijkt voorts, dat van alle langdurig werkloze jongeren die solliciteren tien pro cent dat doet omdat het moet van het arbeidsbureau. EMMEN - Werknemers van de Topografische Dienst in Emmen sprongen gisteren in de vijver om te protesteren tegen de gedwongen ontslagen. Voor 1990 moeten er vanwege de bezuinigingen 38 arbeidsplaatsen verdwenen zijn bij de dienst. (foto anp» BRUSSEL (ANP) - Nederland krijgt Europese steun voor de uit breiding van het vliegveld Beek. De Europese Commissie is bereid 39 miljoen gulden te geven voor de aanleg van de omstreden oost- westbaan. Dit is dinsdag bekend gemaakt in Brussel. Het geld is af komstig uit het Europees Regio naal Fonds. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) streeft naar voltooiing van de landingsbaan in 1990, zo zei een woordvoerder van haar depar tement gisteren. De zaak moet ech ter nog worden besproken in de Kamer. Naar verwachting zal dat het komend voorjaar gebeuren. Het was op het ministerie niet be kend dat er nu al geld uit Brussel beschikbaar is. Volgens een woordvoerder van de Europese Commissie kan het voorkomen dat de EG-lidstaten projecten aanmelden voordat die definitief zijn goedgekeurd. Het geld wordt voor drie jaar beschik baar gesteld. Als Nederland de 39 miljoen tijdig opneemt is er niets aan de hand, zo zegt hij. Als een project nooit wordt uit gevoerd betaalt Brussel ook niet uit. Maar het geld dat op die ma nier "verloren" gaat komt meestal ten goede aan andere regionale ontwikkelingsprojecten in hetzelf de land. Vergeleken met andere landen in de Gemeenschap komt Nederland er overigens zeer bekaaid af bij de verdeling van gelden uit het regio naal fonds, zo blijkt uit gegevens van de commissie. Van de ruim Mogelijke opvolger ultracentrifuge na het jaar 2000 drie miljard ecu (ecu 2,32 gulden) die vorig jaar beschikbaar kwam gaat maar 22 miljoen ecu naar pro jecten in Nederland. Kort Zakelijk Fiat Het Italiaanse industriële con cern Fiat heeft in 1986 een winst uit normale bedrijfsvoering geboekt van 2,55 biljoen lire (4,03 miljard gulden), 12,5 procent meer dan het jaar daarvoor. Dat heeft de voorzit ter van de raad van bestuur, Gio vanni Agnelli, gisteren meege deeld in een brief aan de aandeel houders. In 1985 werd een winst uit normale bedrijfsvoering van 2,27 biljoen lire gemaakt en een nettowinst van 1,33 biljoen lire. Hoeveel de nettowinst in 1986 be droeg, heeft Agnelli nog niet be kendgemaakt. Boeing Marktberichten LEIDEN - Op de Leidse groenteveiling zijn vanochtend de eerste Hollandse komkommers aangevoerd door tuinder J. Kooy uit Leidschendara. Zij werden voor de prijs van 2,50 gekocht door com- rG. Collé. Groenteveiling van 27 januari 1987 - An dijvie 2,25-2.70, boerenkool 0,34-0,74. ro de kool 0,21-0.29. prei 2,15-2,75, stoofsla 0,60, spruiten All 1,25-1,37, Bil 1.43-1.45, D 1.80-3.15. uien 0.13-0.57, waspeen 0,16- 0,43, winterpeen 0.08-0,11, witlof 0,75- 1.70, knolselderij 0,11-0,37, sla 0,49-0,88, selderij 0,38-0,88, brocivet 18,20-20,10, komkommers 0,25-2,50. ALMELO (GPD) - Zonder ermee aan de weg te timmeren zijn tech nici van UCN al maanden bezig met "verkennend onderzoek" naar commerciële toepassing van de la sertechniek voor het verrijken van uranium. De laser zou de opvolger kunnen worden van de ultracentri fuge, maar dat zal dan pas na het jaar 2000 zijn. "Het is een project van vele ja ren, waar de vakgroep kwantume- lektronica van de Universiteit Twente nauw bij betrokken is", al dus technisch directeur ir. N.A. Hootsmans van Ultracentrifuge- Nederland. Samen met de natuur kundige ir. H.J. van Heel, hoofd technische staf van UCN, geeft hij leiding aan het VOLS, het Verken nend Onderzoek Laser Scheiding. Hoeveel mensen er precies bij be trokken zijn, wil het bedrijf niet be kendmaken. "Meer dan tien, min der dan honderd", aldus Hoots mans. Ook over de financiële as pecten van deze studie laat UCN zich niet uit. Bij de Urenco-partners in Duits land en Engeland vinden soortge lijke onderzoeken plaats. Bij even tueel commercieel gebruik van de laser zal de Urenco-samenwerking in stand blijven. De studie valt samen met de ves tiging van het Nationaal Laser In stituut op de Universiteit Twente, waarvoor UCN kernfysici en finan ciën "beschikbaar stelt. Onder lei ding van prof. dr. ir. W.J. Witteman van de vakgroep kwantumelektro- nica zal dit instituut op hoog we tenschappelijk niveau fundamen teel onderzoek aan lasers verrich ten. De industrie - behalve UCN o.m. ook Holec - is nauw betrok ken bij de oprichting van dit NLI. Ook in andere landen waar ura nium wordt verrijkt tot brandstof voor kernreactoren - Japan, Ame rika en Frankrijk - zijn weten schappelijke staven op zoek naar methoden om laserscheiding com mercieel te maken. Over eventuele studies in de USSR, waar uranium voor kerncentrales door middel van gasdiffusie wordt verrijkt, is niets bekend, maar dat ook daar naar nieuwe technologieën wordt gezocht, lijdt geen twijfel. Laserverrijking lijkt een betrek kelijk voordelige methode te wor den al is elke bewering over kosten en baten volgens ir. Van Heel op dit moment "speculatief'. Een interessant aspect van laser verrijking zal het benutten van de groeiende hoeveelheden verarmd uranium kunnen zijn die bij verrij- kingsfabrieken en kernreactoren liggen opgeslagen. "Met deze tech nologie is dat verarmd uranium mogelijk opnieuw te gebruiken", aldus Van Heel. "De laser wordt dan wel een concurrent voor de uranium-mijnbouw". In Japan, Amerika en Frankrijk is de behoefte aan een goedkopere verrijkingsmethode groter dan bij de Urenco-partners, aangezien de gasdiffusie-technologie die deze landen bij verrijking toepassen, aanzienlijk duurder is dan de ultra- centrifuge-technologie. De ontwik keling van een eigen centrifuge is al eerder onmogelijk gebleken voor de Urenco-concurrenten. "Amerika heeft er drie miljard dol lar mee verloren en is uiteindelijk maar gestopt. Wij hebben gewoon de beste verrijkingstechniek ter wereld", zegt algemeen UCN-di- recteur drs. W. J. H. Tieleman. "Onze positie is dus betrekkelijk comfortabel. Wij hebben het volste vertrouwen in de ultracentrifuge, maar het is toch zaak waakzaam te zijn en ver in de toekomst te kij ken. Dat gebeurt nu". Militair Volgens UCN is de wereldmarkt voor nucleaire brandstoffen 2 mil jard dollar groot. De commerciële belangen zijn dus groot, maar de strategische en militaire belangen niet minder. Nederland heeft het non-broliferatieverdrag onderte kend en zal dus geen kernwapens maken. Bij tegenstanders van kernenergie is de laser al "de snel weg naar de bom" genoemd - vol strekte nonsens volgens de UCN- deskundigen. In elk geval zijn resultaten van al deze studies geheim. Om te zijner tijd verantwoorde keuzen te kun nen maken, wordt nu alle beschik bare kennis geinventariseerd. Ook literatuurstudie vindt plaats, "sys tematisch kennis vergaren", vol gens directeur Hootsmans. In nauwe samenwerking met de universiteit, het Energie Centrum Nederland en het laboratorium voor Fundamenteel Onderzoek der Materie worden „kernen" ge vormd, groepen van "jonge en hooggekwalificeerde academici die op dit terrein carrière kunnen maken", volgens ir. Hootsmans. De principes van de steeds vaker in de medische en technische we reld toegepaste laser en van laser- scheiding zijn volgens Hootsmans voldoende bekend bij kernfysici, "maar je moet er heel wat jaren mee bezig zijn wil je er verstandig over kunnen praten", zegt hij. "Het is zelfs nog niet helemaal zeker of dit wel een goedkopere en betere technologie is dan de ultracentrifu- Lichtstraal Het begrip laser is de samentrek king van de woorden Light Ampli fication by Stimulated Emission of Radiation. Populair gezegd gaat het om een gebundelde lichtstraal. Een laser is in feite een bron van lichtdeeltjes met gelijke energie en hoge dichtheid of intensiteit. Deze gebundelde straal wordt sinds 1960 steeds vaker in laboratoria, indus trie en ziekenhuizen gebruikt. Bij laserscheiding wordt gebruik gemaakt van het feit dat de elektro- nenbanen rond de kern van een U235-atoom iets anders lopen dan die van een U238-atoom. De schei ding komt tot stand door de banen van de van Uranium-235-elektro- nen te wijzigen. Scheiding van de twee uranium-isotopen is noodza kelijk om de kernbrandstof ver rijkt uranium te produceren. Er zal volgens de UCN-deskun- digen nog jaren studie nodig zijn om een rendabele en betrouwbare produktiemethode op grote schaal te ontwikkelen en voldoende le vensduur te garanderen. De Amerikaanse Boeing Compa ny, 's werelds grootste vliegtuigfa brikant, heeft vorig jaar een winst behaald van 665 miljoen dollar. Dat is 17,5 procent meer dan de 566 miljoen dollar in 1985. De winst per aandeel steeg van 3,75 dollar tot 4,28 dollar, zo is in Seattle bekend gemaakt. Voor dit jaar voorziet Boeing een kleinere winst als ge volg van de verwachte achteruit gang van de orderontvangst. De omzet bedroeg in het afgelopen jaar 16,34 miljard dollar tegen 13,63 miljard dollar in 1985. Volgens Boeing zal er dit jaar 14,75 miljard dollar worden omgezet. Het Amerikaanse staal- en ener gieconcern USX Corporation (voorheen US Steel geheten) heelt in het vierde kwartaal van vorig jaar een verlies geleden van 1,42 miljard dollar, terwijl het verlies over heel 1986 1,8 miljard dollar be droeg. Dit heeft het concern giste ren bekendgemaakt. Het forse kwartaalverlies is toe te schrijven aan een afschrijving van 1,5 mil jard dollar voor herstructurerings maatregelen. In de laatste drie maanden van 1985 boekte USX een winst van 89 miljoen dollar. Over heel 1985 bedroeg de winst van de staalgigant 594 miljoen dol lar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7