Duitse politie pakt broer terrorist op Filippijnse rebellen stellen eisen voor hun overgave Woede over starre houding Griekse president Gorbatsjov hekelt nationalisme in SU Nog geen levensteken Waite in Libanon Britten in beroering over spionageproject Nieuwe breuk bij Contra's Hevige crisis bij Franse communisten WOENSDAG 28 JANUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 BONN (GPD) - De Westduitse politie heeft op het vliegveld van Frankfurt de 30-jarige Libanees Abbas Hammadi gearresteerd toen hij terug kwam uit Libanon. De man is een broer van de bijna 14 dagen geleden opgepakte vermoedelijke terrorist Mohammed Ali Hammadi. Abbas Hammadi geniet in de Bondsrepubliek asielrecht en heeft een West duitse pas. LONDEN - Iedereen weet nu dat Engeland een project heeft voor een spionagesatelliet, waarmee het gesprekken in de Sowjet-Unie en het Midden-Oosten zou kunnen af luisteren. Tot voor kort was dit een groot geheim dat ten nauwste ver band hield met de nationale veilig heid. Maar nu is er uitvoerig over geschreven in het linkse weekblad The New Statesman en inmiddels zo vaak over gesproken dat 's lands plan voor een eigen 'Spy in the Sky' algemeen bekend is. Dit tot grote woede van de regering-That- cher. Maar gezien de komende ver kiezingen tot grote vreugde van de Labour-partij, die alle mogelijkhe den van de oppositie benut om er een flinke politieke rel uit te slaan. De hele opwinding heeft in eer- was gericht op het zogenaamde Zircon-project oftewel het plan om de Engelse spionagesatelliet in de ruimte te brengen. Kosten daarvan minstens 500 miljoen pond, een be drag hoog genoeg om defensie vol gens vaste afspraken te verplich ten het parlement van het project op de hoogte te stellen. Dat is niet gebeurd en daarom, zo beweert Duncan Campbell, heeft hij er i ste instantie te maken met de jour- The New Statesman uitgebreid De politie onderzocht later zijn ontvoerders, maar over eventuele huis in Saarland. Daar zouden aan- resultaten is niets meegedeeld, wijzingen zijn gevonden dat ook Volgens sommige Westduitse deze Hammadi bij terreurdaden kranten zou een bemiddelaar on betrokken is geweest. In Libanon langs met kisten vol geld naar Bei- worden twee Westduitse zakenlie- roet zijn gereisd om de twee Duit den gegijzeld om de uitlevering sers vrij te kopen. Andere berich- van Mohammed Ali Hammadi aan ten meldden dat de nu vermiste de Verenigde Staten te voorko- onderhandelaar van de aartsbis- men. Zij zouden door familieleden schop van Canterbury, Terry Wai- van de nu gevangen zittende te, op verzoek van de Westduitse broers worden vastgehouden. regering contact met de ontvoer- Bij het onderzoek in Saarland ders zou hebben opgenomen, werd een vluchtende Libanees Vast staat in ieder geval wel dat door de politie neergeschoten. Op de Westduitse ambassadeur in Li- andere plaatsen in de Bondsrepu- banon gesprekken heeft gevoerd bliek zouden volgens informaties met de geestelijke leider van de ra- van de Westduitse televisie nog dicale sji-itische beweging Hezbol- vier Libanezen zijn opgepakt. Zij lah, die achter de ontvoering zou zouden evenals de beide Hamma- zitten. Een derde broer Hammadi limgroepen die de voornamelijk buitenlandse gegijzelden vasthou den. nalist Duncan Campbell, die vaak in The New Statesman schrijft over militaire projecten. Als zoda nig heeft hij een hele goed naam opgebouwd en werd hij door de BBC aangetrokken voor een zesde lige serie over militaire spionage- projecten genaamd 'Secret Socie ty'. Een aflevering van deze serie geschreven. De conservatieven beweren nu dat dit uit wraak is gebeurd tegen het feit dat premier Thatcher, toen zij er vier maanden geleden de lucht van kreeg dat Campbell be zig was aan een televisie-aflevering over het Zircon-project, de BBC- leiding onder druk zette. En voor dis lid zijn van een terroristische organisatie. Abbas Hammadi is mogelijk de leider van deze groep. Officiële bevestiging was in Bonn niet te krijgen. Maar een aan wijzing voor de ernst van de situa- de leiders deze groep. De gisteren gearresteerde Ham madi zou ook actief zijn geweest in de terroristische beweging. Het da tg ste renbo n dsk an sel ier Helmut Kohl alle betrokken minis- ?et Amerikaanse vliegtuig in 1985 FDI^en'sPD'vocfr crisisberaad thj: een riep. De crisisstaf vergaderde be" SÜMSS? later op de dag opnieuw uren. P^100' d*P"0?' bedreigde. Mohammed Ali Hammadi werd Ï!fbbe" 1 de douane flessen met explosieven ttm^eTh^" m zijn handbagage had gevonden. Mohammed had^Westdmtse heeft. Inmiddels neemt de bezorgdheid orptrent het lol van de Britse afge- Amerikaanse' soldaToüThët Terry Waite, die sinds acht da- i wordt er onder verdacht betrokken te zijn geweest bij de kaping van een Amerikaans vliegtuig in 1985. Daarbij kwam gen spoorloos is verdwenen, steeds verder toe. Zijn directe opdracht gever, de aartsbisschop van Can terbury, Runcie, heeft nu voor het eerst toegegeven dat ook hij zich zorgen maakt over Waite. En ook bij de regering Thatcher zijn er te kenen dat daar rekening wordt ge- Sindsdien probeert een crisisstaf houden met een dramatische ont- in Bonn contacten te leggen met de wikkeling. Via het ministerie van buiten landse zaken werd de Engelse am bassadeur John Gray opgedragen om vanuit de betrekkelijke veilig heid van Oost-Beiroet naar het westelijke deel van de Libanese hoofdstad te gaan, waar Waite aan het begin van zijn missie om gegij- leven. Nadat de VS zijn uitlevering hadden verlangd, werden in Liba non twee Westduitse zakenlieden ontvoerd. Eerst na enige tijd legde Bonn officieel verband tussen de arrestatie van Hammadi en de ont voering. Buitenland kort Slagregens Vijf dagen van zware slagregens hebben in de grootste stad van Zuid-Amerika, Sao Paulo in Brazi lië, tenminste 69 doden tot gevolg gehad. Daarnaast raakten 9.000 mensen dakloos. De meeste slacht offers waren verdronken of bedol ven geraakt onder ineengestorte gebouwen. Overstromingen deden bruggen ineenstorten. Electrici- teitsmasten knapten af. Autowe gen en twee vliegvelden kwamen onder water te staan. Vrouwen De terroristenjagers van de West duitse recherche hebben verhuur ders van huizen en auto's gisteren gewaarschuwd op hun hoede te zijn voor mooie vrouwen. Meer dan de helft van de meest gezochte ter roristen in de Bondsrepubliek be staat uit vrouwen met een 'ver zorgd uiterlijk en aangename ma nieren'. Volgens de politie zijn ze daarom zo moeilijk te vinden om dat ze met hun charmes het ver trouwen van mensen weten te win nen. Meer dan de helft van de kern van de Rote Armee Fraktion be staat uit vrouwen, terwijl bij de ge wone criminaliteit vrouwen slechts twintig procent van de mis drijven voor hun rekening nemen. Politieman Een Franse politieman is giste ren in staat van beschuldiging ge steld in verband met de dood van een student na een betoging in Pa rijs in december vorig jaar. De 23- jarige agent wordt doodslag ten laste gelegd. De agent heeft toege geven samen met enkele andere politiemannen in de nacht van 5 op 6 december de 22-jarige student, Malik Oussekine, te hebben afge ranseld. Oussekine overleed korte tijd later aan een hartaanval. Mishandeling De Keniaanse staatssecretaris van financiën Echekara is maan dag overleden aan verwondingen van een mishandeling die elf dagen eerder door onbekenden op hem was gepleegd. Het politie-onder- zoek heeft tot op heden geen aan wijzingen over dader of motief op geleverd. Ziekenhuis Het katholieke bisdom Namini- bië heeft gezegd dat het enige zie kenhuis in de havenstad Swakop- moend zal moeten worden geslo ten als de Zuidafrikaanse autoritei ten weigeren de werkvergunning te verlengen van twee Nederlandse medewerkers van het ziekenhuis. De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben meegedeeld het zieken huis vandaag over te zullen nemen. De twee Nederlandse directeuren van het 55 bedden tellende zieken huis in Swakopmoend, René Heg en Ruud Hilgers, hebben opdracht gekregen het door Zuid-Afrika be stuurde gebied voor zondag te ver laten. MANILLA (AP) - De Filippijnse stafchef generaal Fidel Ramos heeft vanmorgen rebellerende mi litairen, die zich in een omroep- complex hebben verschanst, opge- zelden vrij te krijgen is 'ondergedo- roepen zich over te geven. Rebel- ken' zoals hij het zelf noemt. Dat 'onderduiken' heeft dan betrek king op het zoeken naar en leggen van contacten met extreme mos- lenleider luchtmachtkolonel Oscar Canlas verklaarde evenwel dat hij nog geen beslissing over de over gave had genomen.Generaal Ra mos voerde in de afgelopen nacht onderhandelingen met Canlas. Hij vanmorgen verklaarde tegenover het kabinet stellenden dat de bezetting van het omroep- complex deel lijkt uit te maken van i poging van aanhangers De staatsradio meldde dat zich er groepen belang- betogers rond het omroepcomplex verzamelden. Ook werden emotionele oproepen gezinsleden van de rebellen president Ferdinand Marcos om de uitgezonden, waarin hun werd ver zocht de wapens neer te leggen. President Corazon Aquino, die i voert aan dat eerder aankondigde dat de rebel- im de Filippij- len zich voor het gerecht zullen iet communis- moeten verantwoorden, riep van ochtend haar kabinet bijeen om de situatie rond de studio's van Ka naal 7 en het radiostation DZBB te bespreken. Na de zitting verklaar- Marcos te hebben c de actie bedoeld i nen te redden van het communis- Eerder formuleerden de rebellen vijf eisen als voorwaarden voor hun overgave. De eisen omvatten pensionering van oudere militaire de minister van landbouwhervor mingen Heherson Alvarez dat Ra mos het kabinet had meegedeeld binnen het leger, reorganisatie dat het leger „in staat moet zijn het de strijdkrachten, toestem ming voor burgers om bij het be zette omroepcomplex betogingen te houden en de belofte dat geen geweld tegen de rebellen zal wor den gebruikt. De regering onthield zich van on middellijk commentaar op de ei sen. De pensionering zou blijkbaar ook moeten gelden voor de 58-jari- ge Ramos. probleem binnen e l op te los- Ramos, die korte tijd verslagge vers te woord stond, zei dat zich binnen het omroepcomplex 190 militairen en paramilitairen bevin den, alsmede 55 burgers die zich bij de opstandelingen hebben aan gesloten. Hij weigerde iets te zeg gen over zijn plannen voor de ont ruiming van het complex. AHVAZ (AP) - Irakese krijgsgevangenen slakeii in de Iraanse stad Ah- vaz, in het bijzijn van journalisten, op commayido slogans waarin ayatol- MEXICO STAD (GPD) - Het in lah Chomeini wordt geprezen. In de situatie rond de havenstad Basra Costa Rica gelegerde „Zuidfront" kwam gisteren weinig verandering. De Irakese luchtmacht hervatte giste- van de Contra's heeft gebroken ren na een pauze van twee dagen de aanvallen op steden in Iran. met het Democratische Nicara- dat het bereid is Iraakse steden met rust te laten als guaanse Front (FDN), de door Was- IrdfU heeft Irak dat ook ten aanzien van steden ring heeft hierop onmiddellijk gereageerd met de verklaring dat dergelijke regeling geen sprake kan zijn. Het eist allereerst de volledige terugtrekking van de Iraanse vredesregeling. Iran doet. Maar de Irakese rege- hington gesponsorde anti-Sandi- een nisten onder leiding van de vroege- lige re Coca Cola-directeur Adolfo Ca- intemationaal gegarandeerde lero. (foto AP» Begin deze week beschuldigde elkaar kreeg dat de Zircon-afleve- ring uit de serie Secret Society werd geschrapt. Een ontwikkeling die er toe leidde dat tal van parle mentariërs, vooral van de opposi tie, ineens tóch de documentaire wilden zien, maar mevrouw That cher ook daar een stokje voor stak. Inmiddels hebben de politici die toch hun zin wilden doordrijven de aflevering inderdaad bekeken. Via Duncan Campbell werden daar voor genoeg gelegenheden gescha pen. Ook daarom heeft de regerings woede zich tegen hem gericht en is zijn huis en het redactiekantoor van The New Statesman volledig ondersteboven gehaald voor wat fijntjes genoemd werd: een gron dig onderzoek door de geheime dienst. Dit lijkt sterk op een wraak- expeditie stelt nu de leider van de oppositie Neill Kinnock, die het aanvankelijk eens was met pre mier Thatcher dat het Zircon-pro ject alles te maken heeft met de na tionale veiligheid en als zodanig onder volstrekte geheimhouding valt. Maar nu inmiddels zoveel is uit gelekt vindt de socialistische aan voerder dat mevrouw Thatcher on voldoende maatregelen heeft geno men om het geheim van het Zir- con-project binnenskamers te hou den. Neill Kinnock gebruikte ter men als incompetentie en onhan digheid en dat werkte natuurlijk zeer aanstekelijk op de gemoeds rust van de premier, die in het La gerhuis woedend reageerde. Zij had er toch maar voor gezorgd dat de BBC de aflevering van Duncan Campbell schrapte. En men moest toch vooral niet uit het oog verlie zen dat het een spreekbuis van de linkervleugel was, zoals The New Statesman, die uit de school klapte over een element van nationale vei ligheid. MOSKOU (Rtr.) - Partijleider Mi- chail Gorbatsjov heeft gisteren duidelijk gemaakt dat extreem na tionalistische verschijnselen in de len van de Sowjet-Unie moeten worden uitgeroeid. In zijn ope ningstoespraak tijdens de voltalli ge zitting van het Centraal Comité, een soort partijparlement, pleitte Gorbatsjov voor een 'internationa listische' opvoedingscampagne, die zich vooral op de jeugd zou moeten richten. In zijn toespraak verwees de par tijleider onder meer naar de natio nalistische rellen van vorige maand in Alma Ata, toen Kazachse jongeren de straat op trokken en Russen aanvielen. Gorbatsjov be schuldigde 'sommige leiders' van een gebrek aan verantwoordelijk heid op het gebied van het nationa- liteitenvraagstuk. De partijleider haalde impliciet uit naar de vroege re partijleider van Kazachstan, Dinmoechamed Koenajev, wiens ontslag aan de rellen in Ata vooraf ging. Koenajev zal naar verwach ting tijdens de huidige zitting van het Centraal Comité van de com munistische partij uit het machtige Politburo worden gestoten. In Kazachstan zijn Russen en an dere nationaliteiten ruim in de meerderheid ten opzichte van de Kazachse bevolking, maar onder het bewind van Koenajev zijn de afgelopen 24 jaar vooral Kazachen op leidende posities geplaatst. In de Sowjetmedia is gesuggereerd dat Koenajevs medestanders de heersende sociale onvrede hebben gebruikt om de rellen te veroorza ken. Zij zouden bang zijn hun be voorrechte positie kwijt te raken onder de nieuwe partijleider van Kazachstan, de Rus Gennadi Kol- bin. Gorbatsjov beklaagde zich er over dat 'negatieve verschijnselen en afwijkingen' hun intrede heb ben gedaan in de betrekkingen tus sen nationale groepen in de Sow jet-Unie. Hij maakte duidelijk dat de etnische spanningen zich niet beperken tot Kazachstan. Lokale politici moeten niet de il lusie hebben dat zij kunnen inspe len op 'chauvinistische vooroorde len', zo waarschuwde Gorbatsjov. Hij riep op onmiddellijk een cam pagne te beginnen om de principes van het 'internationalisme' te her stellen. Gorbatsjov verwees in zijn rede onder meer naar de opvatting van Lenin dat de samenstelling van de openbare instellingen een weer spiegeling moet vormen van de na tionale compositie van de republie ken. Dat principe moet worden ge volgd, zo zei Gorbatjsov, maar het mag geen automatische verdeling van posten langs nationale lijnen inhouden. Dat zou een platvloerse uitwerking van het idee van inter nationalisme betekenen, aldus de partijleider. De kwaliteiten van de personen moeten ook in het oog worden gehouden. PARIJS (GPD) - De communisti sche oud-minister Marcel Rigout is gistermiddag uit het Centraal Co mité en uit het Politburo van de Franse communistische partij ge stapt. Hij volgde daarin het voor beeld van Claude Poperen, die maandagavond tijdens de zitting van het Centraal Comité bekend maakte dat hij van de partijleiding geen deel meer wenste uit te ma ken. Beide initiatieven betekenen een ernstige klap voor de Franse communistische partij. De crisis ontstond toen vorige week partijchef Georges Marchais in een televisie-interview de zoge naamde vernieuwers binnen de partij afdeed als haar 'liquida- teurs'. Tot deze groep van 'vernieu wers' behoren zowel Poperen als Rigout, alhoewel ze hun mening nooit zo duidelijk hebben uitgedra gen als de vroegere woordvoerder van de partij, Pierre Juquin. Na het tv-interview had Rigout een brief aan Marchais geschreven, waarin hij zijn verbazing en teleur stelling over diens opmerking had geuit. Nadat het Centraal Comité zich gisteren met het standpunt van de partijchef solidair had ver klaard, trad eerst Poperen uit de leiding terug. Rigout volgde een dag later met de verklaring dat 'in houd en vorm van de opmerkingen van Georges Marchais geen ant woord hadden gegeven op de vra gen en de vrees die gerezen zijn over de toekomst en de eenheid van de partij'. Algemeen wordt verwacht dat de PC door de ontwikkelingen van de afgelopen dagen nog verder in het slop van het isolement zal raken. Bij de parlementsverkiezingen van maart vorig jaar behaalde de partij nauwelijks tien procent van de stemmen, dat was evenveel als het ultra-rechtse Nationaal Front. ADVERTENTIE Jose Davila, een van de politieke leiders van de guerrilleros, het FDN ervan het Zuidfront te willen „uithongeren" om vervolgens zelf de strijd vanuit Costa Rica te kun nen leiden. Het FDN heeft zijn be langrijkste bases op Hondurees grondgebied, maar probeert sinds anderhalf jaar ook voet aan de grond te krijgen in Costa Rica. TOT EN MET ZONDAG 1 FEBRUARI WOON IDEAAL Groenoordhallen ATHENE „Fascist, moordenaar Sartzetakis". Met kreten en leuzen als deze liepen ruim duizend beto gers gisteravond in Athene van de universiteit naar het presidentiële voormalig koninklijke paleis, de eerste keer dat dit gebouw doel wit van een protestmars werd. Re den was het bericht dat president Sartzetakis had geweigerd het ver zoek om strafvermindering van Christos Roussos in te willigen, hoewel dit verzoek, op grond van zes verzachtende omstandigheden, door Frans van Hasselt eenstemmig werd ondersteund door de Raad van Gratiezaken. Daarin hebben de minister van jus titie, de hoogste ambtenaar op zijn ministerie en een aantal gerenom meerde rechters zitting. De 31-jari ge Roussos is al 72 dagen in hon gerstaking en wordt, uiterst ver zwakt, met infusen in leven gehou den in een ziekenhuis. presidentiële beslissing op hun front-pagina met grote koppen als „Een schokkend Nee" of „Nee, des doods". De gevolgen van de presi dentiële weigering, ook voor hem zelf, zijn vooralsnog niet te over- Roussos werd, als 19-jarige ma troos, in 1976 door een maritieme krijgsraad tot levenslang veroor deeld wegens het in woede dood steken van een vijf jaar oudere man. Deze man, met wie hij een ho moseksuele relatie had gehad, ging hem later exploiteren en stuurde hem in vrouwenkleren de Boule vard Syngrou op, een verzamel plaats van de Atheense travestie. Een vrouw die een dergelijke moord op haar souteneur zou heb ben gepleegd zou na een jaar of tien wel weer op vrije voeten zijn gekomen. Pleitbezorgers van Roussos, onder wie vele bekende Grieken, betogen dat de aanhou dende weigeringen van clementie dit was reeds de tweede van Sartzetakis, zijn voorganger presi dent Karamanlis weigerde ook al twee keer in 1982 en 1984 voort komt uit discriminatie van homo seksuelen. Een moord, gepleegd door een homoseksueel in dit land, is onver geeflijk, zo betogen zij, terwijl moorden op homoseksuelen grote clementie ondervinden, op hoe gruwelijke wijze ze ook zijn ge pleegd. Het dagblad Eleftherotypia geeft vijf voorbeelden van moor den op homofielen, waaronder de moord met een speer op een oude re homofiel. De daders, een ervan kreeg 21 jaar gevangenisstraf, lo pen al weer vrij rond. De reacties op Sartzetakis' wei gering waren uiterst fel. De compo nist Manos Chatzidakis („de jon- gen van Piraeus"): „dit zijn ogen blikken dat je je schaamt. Griek te zijn. Het alsof we in de 18e eeuw leven. Die jongen gaat dood". Zijn college Theodorakis: „Ik ben spra keloos. In wat voor een land leven we eigenlijk?". De pas gekozen burgemeester van Piraeus. Adrianopoulos van de rechtse oppositiepartij Nieuwe De- mokratie: „Onmenselijk. Ik be treur het dat de president niet denkt als de doorsnee-Griek". Kos- tos Filinis, van de Euro-Commu nistische Partij: „Dit is een beledi- President Sartzetakis - grote afknapper - (foto anp> ging van het menselijk gevoel van de Grieken en stelt ons voor de we reld te kijk" (in de Assemblee van de Raad van Europa was reeds een actie ten gunste van Roussos op gang gekomen). Het was ook de jeugdbeweging van deze partij die de betoging van gisteren organiseerde, die als ge woonlijk werd ontsierd door achteraan lopende anarchisten met leuzen als „Vanaf vandaag brandt het centrum van Athene". Mobiele Eenheden hadden de toegangsweg naar het paleis afgezet, en na een tijdje verwijderden de demon stranten zich met achterlating van een tekst: „Sartzetakis, president van alle Grieken, behalve de homo fielen". Ook de AKOE, de Griekse bond van homofielen, had aan de mars deelgenomen. Vierentwintig jaar geleden zou het nog ondenkbaar zijn geweest dat Sartzetakis voor fascistisch moordenaar werd uitgemaakt. Hij was toen de rechtzinnige rechter van instructie in de zaak van de moord op de linkse afgevaardigde Lambrakis. Als president is hij echter voor zijn bewonderaars een ontzaglijke afknapper, waarbij sommigen zover gaan ook zijn op treden in 1963 toe te schrijven aan ingekankerde strengheid jegens al len die hij op zijn pad tegen komt. Een speling van het lot wil. dat nadat Sartzetakis internationaal befaamd was geworden dank zij de film "Z", waarin Jean-Louis Trin- tignant hem uitbeeldde, het een andere film is geweest, Angelos van de Griekse regisseur Katakou- zinos, die Roussos' geval bekend maakte. Deze film zal nu ongetwij feld spoedig weer in binnen- en buitenland worden vertoond. Hoofdbreken Voor de regering onder Andreas Papandreou, die Sartzetakis in 1985 als president naar voren heeft geschoven ter vervanging van de gerespecteerde Karamanlis, wordt het presidentiële gedrag een steeds groter hoofdbreken. In dit geval speciaal ook voor de minister van justitie Kaklamanis. Diens voor ganger Mangakis had het al op een breuk met de president laten aan komen omdat deze als particulier secretaris een jurist handhaaft die tijdens de junta een vreemde schaats heeft gereden. Als hij niet aftreedt, rest Kakla manis wellicht nog een juridische mogelijkheid: strafonderbreking voor Roussos op grond van ge zondheidsredenen. In de afschrik kingsgevangenis op Korfou, die de laatste weken ook het object van uiterst naargeestige onthullingen is, zou hij een groot aantal kwalen hebben opgedaan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5