'Verplichte melding van fouten medici' Aanvaring juristen in ABP-proces Getuigen: tandarts boorde maar raak CDA steunt kabinet in criminaliteitsplan 'Ziekenhuisafval wordt probleem' WOENSDAG 28 JANUARI 1987 PAGINA 3 Bovendien wil de bond dat het slachtoffer van de medische fout het ziekenhuis aansprakelijk kan stellen, ongeacht of de fout ligt bij de de arts, het verplegend perso neel, de directie of de gebruikte ap paratuur. Momenteel voert de bond al een proefproces tegen het Elizabeth Gasthuis in Haarlem. Het plan voor een meldings plicht wil de Consumentenbond nog nader uitwerken. "We denken aan een onafhankelijke instantie; de overheid, de ziekenhuizen en de ziekenfondsen kunnen met het plan aan het werk gaan", aldus een woordvoerder. De bond wil een re gistratie van de fouten, omdat een Justitie in Arnhem eist opzettelijk hogere straf ARNHEM (GPD) - Officieren van justitie in Arnhem eisen bewust een hogere straf, nu gedetineerden na twee-derde van hun straf te heb ben uitgezeten automatisch ver vroegd in vrijheid worden gesteld. Tijdens een rechtzaak gisteren te gen twee Arnhemmers, betoogde officier van justitie mr. F. Rutgers van der Loeff bij zijn strafvoorstel rekening te houden met de nieuwe regeling. De Arnhemse advocaat mr. P. Noppen uitte gisteren scherpe kri tiek op die manier van handelen. "Dat een verdachte na twee-derde van zijn straf te hebben uitgezeten, op vrije voeten wordt gesteld, mag nooit een argument zijn om een ho gere straf te eisen", aldus Noppen. Het automatisch vervroegd in vrij heid stellen is vanaf 1 januari in de wet opgenomen. BREDA (ANP) - Het ziet er som ber uit voor de 37-jarige tandarts uit Etten-Leur, die terecht staat wegens het boren in gezonde gebit ten en oplichting van het Alge meen Ziekenfonds in Breda. Vier getuigen-deskundigen onderschre ven gisteren in grote lijnen de visie van het openbaar ministerie dat de tandarts maar raak boorde. Op de tweede dag van het proces kwamen twee adviserende tandart sen van het Algemeen Zieken fonds te Breda, emeritus-hoogle raar tandheelkunde aan de Rijksu niversiteit Utrecht Bakker-Dirks en tandarts Hage van de Inspectie voor de Volksgezondheid in Leid- schendam aan het woord. De voor naamste conclusie van de vier ge- fout vaak veel geld kost en ernstige gevolgen kan hebben. "Patiënten die in een ziekenhuis een infectie oplopen, kosten naar schatting 200 miljoen gulden per jaar extra. An dere fouten die kunnen voorko men zijn: een fout in de narcose, het achterblijven van spullen in de wond, verkeerde doses medicijnen en fouten in de kwaliteit en de be diening van apparatuur. Zo heb ben defecte hartkleppen in ons land inmiddels zeven slachtoffers veroorzaakt", aldus de woordvoer der. Intern Elk ziekenhuis heeft nu een ei gen interne commissie voor fouten en bfina-ongelukken en bepaalt in ernstige gevallen zelf of het naar de officier van justitie stapt. Alleen wanneer de patiënt overlijdt is een ziekenhuis verplicht het geval bij Justitie aan te melden. Het schaar se cijfermateriaal over missers in de gezondheidszorg blijft meestal binnenskamers en bovendien ge ven medici lang niet altijd toe dat er iets is verkeerd gegaan, aldus de Consumentenbond. Volgens de bond kunnen fouten pas voorkomen worden als er dui delijk is wat er precies is misge gaan en hoe vaak. Met rapporten over missers kunnen andere zie kenhuizen worden gewaarschuwd en hoeven fouten niet voor de tweede keer worden gemaakt. De Consumentenbond verwacht een bereidheid bij hulpverleners hun fouten te registreren als zij het nut van de registratie gaan inzien. "Waarom kunnen mensen in ande re beroepen wel voor hun fouten uitkomen en in de gezondheids zorg niet?", aldus de woordvoer der. Om missers te voorkomen wil de Consumentenbond ook een lande lijk systeem voor kwaliteitsbewa king en heeft de bond een speciale 'probleemgids voor gezondheids- land' uitgegeven die gedupeerde patiënten de weg wijst in het 'dool hof van de medische klachtenbe handeling. tuigen was dat de tandarts in de ja ren 1980-1984 ten onrechte vullin gen bij zijn patiënten heeft aange bracht. Het ging hierbij onder anderen om een groot aantal kinderen dat .was geselecteerd voor het zoge noemde integraal tandheelkundig plan voor kinderen vanaf 13 jaar met een gaaf gebit. De vier deskun digen lieten er geen twijfel over be staan dat bij patiënten die waren opgeroepen om gaatjes te laten vullen, een groot deel van de in de administratie aangegeven gaatjes helemaal niet bestond. Officier van justitie Berserik blijkt maandag avond alsnog een voormalige assis tente op verdenking van meineed te hebben laten insluiten. ALKMAAR (GPD) - Vertrouwelij ke inkomensgegevens van onge veer 30.000 Noordhollandse bejaar den zijn door een fout in een com puterprogramma naar de verkeer de adressen gestuurd. Het Zieken fonds Alkmaar en Omstreken spreekt van een 'afschuwelijke fout'. Ook hebben bejaarde echtpa ren die onder de ziektewet vallen twee stempelkaarten voor de zoge naamde 'eigen bijdrage' ontvan gen, terwijl ze er maar een moeten gebruiken. De echtparen is per brief gevraagd een van de beide kaarten te vernietigen. De fout is gemaakt op het Regio naal Computer Centrum Noord- Holland in Wormerveer, dat een deel van de administratie voor de Noordhollandse Ziekenfondsen uitvoert. Bij het automatisch sa menstellen van de brieven zijn ge- UTRECHT (ANP) - De provincies moeten zo snel mogelijk een plaats aanwijzen voor een centrale ver brandingsoven voor ziekenhuisaf- val. Dat zei hoofd afvalstoffen van het ministerie van VROM Ford gis teren in Utrecht op een congres over ziekenhuisafval. Volgens Ford is er lang genoeg op het probleem van het zieken huisafval gestudeerd en moeten nu spijkers met koppen worden gesla gen. Het eerste rapport over dit probleem dateert van 1970. Bij de gewone vuilverwerking is speci fiek ziekenhuisafval - zoals ge bruikte instrumenten, besmette voorwerpen, proefdierafval en menselijke weefsel dat vrijkomt bij operaties - niet welkom. De Neder landse vuilverbrandingsinstalla ties hebben het ministerie van VROM laten weten dat zij dit afval 'ongewenst' vinden. Het personeel dat in de verbran dingsovens werkt wordt liever niet met dit afval geconfronteerd. Ook bij dë vuilophaaldiensten bestaan bezwaren. Zo zou het nogal eens voorkomen dat vuilnismannen zich prikken aan gebruikte, en dus mogelijk besmette, injectienaal den. "Het dreigt te gebeuren dat binnenkort het specifieke zieken huisafval in binnen- en buitenland v.niet meer geaccepteerd zal wor den. Een goed systeem is nu nodig om de kosten voor de gemeen schap en de ziekenhuizen beheers baar te houden", aldus Ford. Jaar lijks produceren de Nederlandse ziekenhuizen zo'n 150.000 kilo af val, waarvan 12.000 kilo om een speciale behandeling vraagt. Gelderland onderzoekt momen teel de voors en tegens van een centrale verbrandingsinstallatie voor ziekenhuisafval in de ge meente Duiven, zo maakte afval- stoffendeskundige Sanders van die provincie dinsdag bekend. "Zoals bij het afvalgebeuren ge bruikelijk is, vindt iedereen dat af- MAASTRICHT (GPD/ANP) - Mr. A. Pfeil, verdediger van hoofdver dachte mr. Masson (64) van de steekpenningenaffaire in het ABP- proces, heeft gisteren voor de Maastrichtse rechtbank fel gepro testeerd tegen de stroom nieuw fei tenmateriaal die officier van justi tie mr. J. Laumen wil gebruiken in zijn bewijsvoering. Het proces werd tot nog toe gekenmerkt door slechts incidentele aanvaringen tussen verdediger en officier. Gis teren werd de sfeer echter een stuk grimmiger. Pfeil ergert zich met name aan het feit dat Laumen de stukken wil gebruiken als 'indirect bewijs'. "Dat is zeker nodig omdat de offi cier geen direct bewijs in handen heeft", spotte hij. Volgens hem is het Laumen puur te doen om een slechte stemming te maken jegens zijn cliënt. "De officier wil hem al leen zwartmaken, een beeld creë ren waardoor het maar een fluitje van een cent is om hem te veroor delen. Een soort 'barbertje moet hangen', zei Pfeil verbolgen. Ook is hij boos omdat de officier ook buiten de rechtzaal verdacht- makende uitlatingen jegens Mas- Vertrouwelijke gegevens door computer fout geadresseerd gevens over het inkomen van be jaarden naar verkeerde adressen gestuurd, omdat door een pro grammeerfout de onjuiste postco des bij plaatsen en adressen zijn vermeld. De PTT heeft een deel van de 30.000 poststukken wegens onbe stelbaarheid teruggestuurd naar de ziekenfondsen. Een onbekend aan val verantwoord verwerkt dient te worden, maar dan bij voorkeur bij de buren", verklaarde Sanders de steeds weer optredende vertragin gen bij de oplossing van het zie kenhuisafvalprobleem. De provin cies hadden aanvankelijk tot 1 ja nuari 1984 de tijd gekregen om spe ciale plannen voor de verwerking van ziekenhuisafval op te stellen, maar die plannen zijn er nog steeds niet. Of de ziekenhuizen van harte aan de plannen voor centrale verwer king van een deel van hun afval zullen meewerken is nog de vraag. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heeft VROM in 1985 laten weten niet enthousiast te zijn over de voorgestelde landelijke rege ling. Volgens de NZR is ziekenhui safval in het algemeen niet besmet telijker dan gewoon huishoudaf- Schietpartij HAARLEM (ANP) - Bij de politie- inval maandagmorgen in een wo ning in Krommenie waarbij een 19- jarige jongen is gedood, is geen sprake geweest van een schoten wisseling maar heeft alleen de poli tie geschoten. Dat heeft officier van justitie mr. T.P.L. Bot in Haar lem gisteren meegedeeld. Hoeveel schoten er zijn afgevuurd tijdens de inval kon Bot nog niet zeggen. Bij de inval in de flatwoning in Krommenie werd de 19-jarige J. Molenaar dodelijk door een politie kogel getroffen. Het arrestatieteam was naar de woning gedirigeerd omdat zich daar de twee verdach ten zouden bevinden van de dode lijke schietpartij die zondagavond in Krommenie plaats had. Daarbij kwam de 57-jarige T. Konijn-Scho ne, de schoonmoeder van één van de twee verdachten, om het leven. son doet. Hij beschuldigde Lau men er ook van dat deze het proces wil traineren door steeds met nieu we stukken te komen. Ongehoord vindt hij de voortgaande onderzoe ken door de rijksrecherche. "De tekst van de wet is duidelijk: als de officier voorlezing van stuk ken wil dan moet dan gebeuren", reageerde de officier laconiek. "Ik ben geen mensenjager. Ik doe ge woon mijn werk en laat het niet verslonzen. Ik ben niet unfair be zig. Bovendien word ik niet be taald om stemming te maken". Lapzwanserij Laumen haakte ook in op een re cente uitlating van minister Kort hals Altes (justitie) over huidige fraude-zaken. Laumen vertaalde die vrij: "We krijgen nu de reke ning gepresenteerd van lapzwanse rij. Dat is een Limburgs woord. Bo ven de rivieren wordt dat 'toleran tie' genoemd", zei Laumen. "Maar ik ben niet tolerant. Niet voor de verdachte en niet voor mezelf. Bo vendien, als ik het niet goed zou doen dan was ik allang teruggeflo ten. Maar ik heb tot nog toe geen fluitje gehoord. Ik ben uit op een tal stukken is verkeerd bezorgd of zoekgeraakt. Directeur De Koning van het computercentrum spreekt van een 'ontzettend stomme fout'. Hij zegt maatregelen genomen te hebben, om herhaling uit te slui ten. Behalve de adresseerfout is er nog een gebrek aan de programma tuur van de computer aan het licht gekomen. De computer kan geen onderscheid maken tussen alleen wonende en getrouwde bejaarden. Omdat per 1 januari de man en de vrouw afzonderlijk hun aow ont vangen, beschouwt de computer alle in het register opgenomen na men als zelfstandig wonenden. Ie dereen die onder de ziektewet valt heeft nu een kaart voor de eigen bijdrage gekregen, terwijl echtpa ren er maar een vol hoeven te stem pelen per kalenderjaar. val. De esthetische bezwaren tegen het verwerken van bij voorbeeld geamputeerde ledematen in de normale afvalstroom voeren vol gens de NZR de boventoon. De or ganisatie noemt dat geen reële be nadering. De ziekenhuizen hikken vooral aan tegen de kosten. Het apart hou den en centraal verbranden van dit soort afval kost volgens woord voerder Offerein van het Medisch Centrum in Alkmaar 1600 gulden per ton, tegen 135 gulden per ton voor verwerking in de huidige si tuatie. Per jaar zou dat de zieken huizen dan in totaal 17 miljoen gul den kosten. veroordeling en daar voor grijp ik elk middel aan". Volgens hem geven de stukken die hij aan het ABP-proces wil toe voegen duidelijk aan hoe Masson de Centrale Beleggingsraad van het ABP als een 'kleuterklas' be handelde en komt er verder uit naar voren hoe Masson met zijn vriend Van Zon uit het Belgische Meeuwen samenwerkte bij aanko pen door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Zwartboek Het proces tegen Masson is nu in een fase gekomen dat de recht bank met grote stappen door de stukken heenloopt en her en der restjes opruimt, zaken aanstipt die na de uitputtende behandeling van de afgelopen maanden nog wat toelichting kunnen gebruiken. Bij die stukken liggen nu ook de resul taten van een nader onderzoek door het rechercheteam, gehouden naar aanleiding van de geruchtma kende verklaringen van getuige mr. W. Hoevenagel eind november 1986. Hoevenagel maakte toen bekend dat hij de auteur was van het tot DEN HAAG (ANP) - De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer vindt het een goede zaak dat het kabinet jon ge werklozen wil inschakelen om criminaliteit en vandalisme te be strijden. CDA-woordvoerder Van der Burg zegt dit in een reactie op het gisteren gepubliceerde kabi netsplan om kleine criminaliteit te bestrijden. In het actieplan wordt voorge steld om huismeesters in flatge bouwen aan te stellen, die worden betaald met geld uit het jeugd werkgarantieplan en andere werk- gelegenheidsfondsen. De christen-democraten steunen ook de gedachte om winkeldief stallen onmiddellijk te beboeten en de daders te registreren. Het CDA merkt verder op dat er meer moet worden gedaan aan „verster king van het normbesef in gezins verband, op de scholen en bij de sport- en gezelligheidsverenigin gen". Woordvoerder Van der Geest van het Vakcentrum Levensmid delen toonde zich ook positief over de plannen voor de aanpak van winkeldiefstallen, maar vindt de hoogte van de voorgestelde boetes ontoereikend. "Als u weet dat lang zamerhand de ene helft van Neder land de andere helft besteelt dan moeten we toch een straf stellen die minstens bij tweehonderd gul den boete begint, wil dat nog enig afschrikwekkend effect hebben", aldus Van der Geest. De registratie van winkeldief stallen vindt hij een goede zaak. Linkse partijen willen verbod op ganzen jacht DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) moet paal en perk te stellen aan de jacht op ganzen. Om te beginnen moet de ganzenjacht dit seizoen verbo den blijven, stellen de kamerleden Beckers (PPR), De Boois (PvdA) en Tommei (D66) in schriftelijke vragen aan de bewindsman. Zij wijzen er op dat bij de jaar lijkse midwintertelling het aantal Kolganzen met 170.000 is gehal veerd ten opzichte van vorig jaar. Ook het aantal jongen is drastisch teruggelopen (12 procent tegen 40 procent in 1986). Verder laken de kamerleden het oprukkende ge bruik van levende lokganzen en van lokstallen, alsmede dat de jacht meer en meer commerciëler wordt (zoals het verhuren van jachtrechten). Jagers hebben als 'sport' de afgelopen tijd al naar schatting enige tienduizenden gan zen afgeslacht. Braks heeft op 16 januari een be perkt jachtverbod ingesteld, dat geldt voor negen vogelsoorten (in clusief de gans). De jagersvereni ging heeft gisteren aan de minister gevraagd het jachtverbod op wa tervogels weer op te heffen. dan toe anonieme zwartboek over het ABP. Hij liet die verklaring vergezeld gaan van een reeks voor beelden van gebeurtenissen die hem tot deze stap gebracht had den. Daarbij ontstond vooral onzeker heid over de positie van Massons zakenvriend en medeverdachte Van Zon in bepaalde "bemidde lingskwesties". Verklaringen dat hij zich als adviseur aanbood kwa men te staan tegenover de opvat ting van Hoevenagel. Deze had ge hoord dat Van Zon medewerking van het ABP afhankelijk zou heb ben gesteld van "een flinke som geld" - iets wat meer de kant op gaat van steekpenningen. De rest van de zitting gisteren le verde weinig vuurwerk op. Hoeve nagel werd nog gehoord over de problematiek rond de tennishal lenexploitant Poot, de man die het ABP verwijt zijn bedrijf vernietigd te hebben door de geldstroom stop te zetten toen hij geen steekpen ningen meer wilde geven. Masson wordt ervan beschuldigd aktes van schuldbekentenissen van Poot ver valst te hebben. Het proces wordt morgen voort gezet. "Ik denk dat de winkeliers daar massaal op in moeten spelen. Daar gaat een preventieve werking van uit. De mensen weten dat ze gere gistreerd staan en bij herhaling ook een hogere straf ontvangen". De woordvoerder meent dat win keliers via de centrale registratie winkeldieven moeten kunnen we ren uit hun zaak als blijkt dat de dieven volharden in hun praktij- kén. "Ik denk dat ze dat heel luid en duidelijk in de zaak ten over staan van andere mensen zullen moeten doen". Jaarwisseling Den Haag: 150 mensen opgepakt DEN HAAG (ANP) - Met oud en nieuw heeft de Haagse politie in to taal 150 mensen aangehouden van wege vernieling, brandstichting en geweldpleging. Bovendien werd voor tenminste 9 ton vernield, zo blijkt uit een overzicht dat de poli tie gisteren gaf. Honderd arrestan ten zijn voorgeleid aan de officier van justitie en een is inmiddels ver oordeeld. In de oudejaarsnacht wa ren er 400 agenten op de been. Vorig jaar werd nog voor ruim een miljoen vernield. Dit jaar was de tweede keer dat een speciaal vandalisme-team zich om de in Den Haag gebruikelijke oudejaars- rellen bekommerde. Het team or ganiseerde beide keren een publi citeitscampagne en ondersteunde bewoners bij het organiseren van evenementen in de eigen wijk. Tot dergelijke speciale maatrege len werd besloten na de jaarwisse ling van '84 op '85. Toen werd er in Den Haag voor tussen de 2,5 en 4 miljoen gulden schade aangericht. De afgelopen jaarwisseling werd door de Hagenaars als 'rustig tot zeer rustig' ervaren, zo is uit een enquete gebleken. Vier van de vijf ondervraagde Hagenaars kozen voor die typering. Bijna tweederde van de 500 ondervraagden vond het ook rustiger dan vorig jaar. Ambassadeur Zuid-Afrika niet welkom GRONINGEN (GPD) - Burge meester Staatsen van Groningen weigert in te gaan op een verzoek van WD-fractievoorzitter Even huis om de nieuwe Zuidafrikaanse ambassadeur Quint te ontvangen. Evenhuis had als voorzitter van een dispuut van Groningse WD- leden de diplomaat uitgenodigd om te komen praten over de situa tie in Zuid-Afrika. Quint liet weten daartoe bereid te zijn. In zfjn ant woord vroeg de ambassadeur op dezelfde dag de burgemeester te kunnen ontmoeten 'teneinde zo'n lange reis zo efficiënt mogelijk te benutten'. Staatsen voelt niets voor een ont vangst. "Het is politiek niet raad zaam hem hier te ontmoeten tegen de wel bekende politieke achter gronden", aldus de burgemeester. De uitnodiging van het dispuut staat volgens hem 'geheel en al ter beoordeling van de WD'. Vorig jaar weigerde hij een rechtstreeks verzoek van de vorige ambassa deur van Zuid-Afrika om een ont moeting. Evenhuis heeft begrip voor het standpunt van Staatsen. Net als veel andere pragmatische PvdA- bestuurders speelt de ideologische achterban van de partij de burge meester parten, meent de liberaal. De WD-fractievoorzitter vindt evenwel dat Staatsen een ontmoe ting met Quint, die 15 december als eerste kleurling in de functie van Zuidafrikaans ambassadeur in Ne derland aan het werk ging, niet uit de weg had moeten gaan. Econo mische banden tussen dat land en Groningen moeten naar de liberaal meent weliswaar 'heel voorzichtig' worden bekeken, maar niet wor den uitgesloten. Ook in dat licht had de burgemeester de ontmoe ting moeten toestaan, vindt Even huis. Een van de hoofdverdachten uit het ABP-proces, mr. Masson (links), verlaat het gerechtsgebouw. (foto Anefo) ADVERTENTIE DIXONS maakt van uw leukste foto een 30x45cm van neg. Aanbieding geldig t/m 7-2-1987 DIXONS KLEURENFILMS fr»rmi/4akölö 44winkels in Nederland Consumentenbond: speciale commissie DEN HAAG (ANP) - In de gezondheidszorg moet een mel dingsplicht komen voor fouten van artsen, andere hulp verleners, ziekenhuizen en leveranciers van hulpmiddelen en apparatuur. Op basis van onderzoek en registratie van de missers kunnen de zwakke plekken in de gezondheids zorg worden aangewezen en voorkomen. Dit schrijft de Consumentenbond de Consumentengids van deze week. KINDERTELEVISIE DEN HAAG - Met behulp van het populaire televisie-duo Theo en Thea is gisteren i huis in Den Haag de eerste televisie-uitending vertoond van het eigen omroepje va wordt gesponsord door een lingeriebedrijf. Tien vrijwilligers zullen onder leiding vc pig één programma per week uitzenden. het Juliana Kinderzieken- het ziekenhuis. De omroep n een beroepskracht voorlo- (foto GPD) TEXEL - Nu het al geruime tijd dooit spoelen op het strand van Texel voortdurend honderden dode zeevogels aan, vooral eidereenden. De die ren zitten onder de smurrie, vermoedelijk als gevolg van illegaal geloosde stookolie. (fotoGPDi.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3