'De klap is keihard bij ons aangekomen Directie zet het mes in Thomassen Drijver Miliecon wil verval samenleving fris en krachtdadig aanpakken Korte metten met taboe: vrouwenvriendschap in klooster PAGINA 2 WOENSDAG 28 JANUARI 1987 Dat het slecht ging met de blikgigant was genoegzaam bekend. Door een stagnatie van de omzet, een toenemende concurrentie en - volgens de vakbonden - falend management raakte Thomassen en Drijver-Verblifa de afgelopen jaren flink in de problemen. Om de onderneming - met zijn zeven vestigingen nog steeds de grootse blikproducent van de Benelux - uit de rode cijfers te halen besloot de in Deventer zetelende centrale directie begin 1986 een ingrijpend reorganisatieplan op te stellen. Hoewel de in totaal 5500 personeelsleden de bui dus al zagen hangen, kwam het bericht dat er de komende twee jaar 1500 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen, toch als een donderslag bij heldere hemel. Zeker in Doesburg, waar nagenoeg de helft van het aantal banen op de tocht staat, zorgde de ontvouwde blauwdruk van de sanering vorige week voor grote op schudding. Desondanks lijken zowel de directie als de ondernemingsraad van het Doesburgse bedrijf het er over eens dat, wil het noodlijden de concern op de been blijven, vervelende ingrepen noodzakelijk zijn. Over de manier waarop de directionele heelmeesters het ope ratiemes willen hanteren zal de komende maanden echter nog flink worden gestoeid. Maar hoe energiek de onderneming straks ook uit het dal omhoog mag klauteren, een ding staat al bij voorbaat vast: de tijden dat met blik goud kon worden verdiend zijn definitief voorbij. Hij had met het ergste rekening gehouden. Als lid van de onder nemingsraad is de zestigjarige H Langenhof nauw betrokken bij het reilen en zeilen van de Does burgse blikfabriek Thomassen en Drijver-Verblifa. Terwijl zijn collega's in september nog vol goede moed naar hun werk gin gen, kreeg Langenhof te horen dat de in 1946 geopende vesti ging niet langer paste in het door de centrale directie getekende plaatje. "Met veel moeite hebben we een algehele sluiting kunnen voorkomen. Maar desondanks is de klap dat er 189 banen verloren zullen gaan keihard aangeko men. Geen wonder ook, want als je net als ik je halve leven in zo'n bedrijf slijt raak je er, of je nu wilt of niet. toch aan verknocht". door Ron van Duimen dere collega. "De makers van het plan schijnen ook te vergeten dat er achter elke arbeidsplaats een gezin staat. De manier waarop ze nu het concern denken te sane ren stoelt puur op theorieën die achter een bureau zijn gemaakt". Hoewel hij samen met de overige or-leden de reorganisatie uiterst kritisch zal blijven volgen, heeft Jansen niet de illusie dat er iets kan worden gewijzigd aan de uit gezette koers. "We zorgen er ech ter wel voor dat we een flinke vinger in de pap krijgen als het op de uitvoering van de plannen aankomt. Over het aantal banen dat we moeten inleveren is het laatste woord daarom ook nog niet gesproken". Hoeveel ar beidsplaatsen er gered kunnen worden is volgens Jansen nog niet te zeggen. "We willen geen valse hoop wekken. Maar ik weet wel dat er m De grote inzet van het perso neel is volgens de in Giesbeek woonachtige Langenhof het bes te bewijs van deze betrokken heid. "De mensen zullen het hier niet in hun hoofd halen om een moeilijke opdracht te laten lo pen. Echt alle orders worden aangepakt. Dat betekent wel dat er vaak keihard gewerkt moet worden om iets ook werkelijk te kunnen realiseren. Het grote voordeel daarvan is echter dat je op den duur veel know-how en creativiteit in huis krijgt. We kunnen in Doesburg, zonder overdrijven, dan ook alles ma ken". Kruiwagens Om deze bewering te onder bouwen grabbelt Langenhof even in zijn zestig jaar oude ge heugen. "Potten, pannen, vergie ten, kruiwagens. PTT-bussen. oorlogstuig als helmen, bajonet ten en granaten, kachels, brood trommels, je kunt het zo gek niet bedenken of we hebben het hier wel gefabriceerd. En wat te den ken van de eerste Dafjes. Het prototype van de carrosserie die aan het eind van de jaren veertig werd gebruikt is toch maar mooi in Doesburg gemaakt". Het or-lid, dat 36 jaar geleden in dienst trad bij deze voor Does burg en omgeving belangrijke werkgever, vreest dat de ingrij pende reorganisatie juist de crea tiviteit die het bedrijf zo bijzon der maakte en het personeel werkvreugde bezorgt, geheel naar de achtergrond zal verdwij nen. "Ze hebben nu met behulp van een onderzoeksbureau wel uitgedokterd dat er in Doesburg maximaal 161 arbeidsplaatsen overblijven, maar er wordt geen rekening gehouden met de ma nier waarop de mensen moeten werken. Ik ben bang dat de zaak te strak georganiseerd gaat wor den en de persoonlijke inbreng verdwijnt". Gezin De 44-jarige W Jansen, voor zitter van de ondernemingsraad, is het helemaal eens met zijn ou- Toekomst De schetsen die momenteel op tafel liggen geven volgens de strijdbare or-voorzitter nog on voldoende aan wat er in de toe komst gaat gebeuren. "In het plan staat eigenlijk niet meer dan dat we hier in Doesburg de ko mende twee jaar 189 arbeids plaatsen kwijtraken en alleen nog maar glassluitingen en siga rendozen mogen fabriceren. De overige taken worden overgehe veld naar andere TDV-bedrijven, zodat elke vestiging een meer zelfstandige werkmaatschappij wordt. Er wordt echter nergens aangegeven hoeveel geld er na de reorganisatie vrijgemaakt kan worden om de continuliteit van de onderneming te waarborgen. Wij willen op de eerste plaats ze kerheid krijgen voor de langere termijn". Volgens Jansen dient de sanering dan ook niet op te houden bij de eigenlijke opera tie, maar moet er ook volop aan dacht worden besteed aan de na zorg en revalidatie van de pa tiënt. "Het is nu aan de bedrijfs leiding om te laten zien welke kwaliteiten het in huis heeft". General manager G. Arendsen de Wolff is van plan zo goed mo gelijk aan de verwachtingen van zijn personeel te beantwoorden. Zonder schroom voorspelt de be drijfsleider dat de Doesburgse TDV-vestiging straks een goede kans heeft om weer een redelijk gezonde onderneming te wor den. "Momenteel vormen de pro- duktie van sluitingen voor gla zen potten en de sigarendozen samen ongeveer twee-derde deel van de omzet. Door de andere ac tiviteiten af te stoten houden we alleen de "winstmakers" over. Ik voorzie dan ook dat Doesburg straks binnen het TDV-concern. wat betreft het produktiepakket, een unieke positie gaat innemen. Er zit echt muziek in deze beide sectoren". Arendsen de Wolff zegt echtei terdege te beseffen dat, de hoop volle blik in de toekomst ten spijt, de reorganisatie voor een groot aantal werknemers buiten gewoon dramatische gevolgen zal hebben. "Maar hoe graag ik het ook zou willen, ik kan op dit moment echt niemand zijn baan garanderen". Afslanking sociaal plan opgesteld om het leed dat deze forse afslanking vèroorzaakt zo veel mogelijk te beperken. Niet alleen kunnen werknemers van 57,5 jaar en ou der straks vervroegd uittreden, tevens zullen ze een aanvulling krijgen op hun ww-uitkering. Verder stellen we de buitenland se werknemers die hun baan ver liezen in de gelegenheid om on der gunstige voorwaarden naar hun geboorteland terug te keren en wordt een aantal personeels leden de mogelijkheid geboden bij een TDV-vestiging elders aan het werk te gaan. Ik weet dat het pleisters op de wonden zijn, maar we kunnen beter iets doen dan niets". Herman Langenhof heeft in middels besloten nog dit jaar een punt te zetten achter zijn ruim 36-jarige loopbaan bij de blikfa briek. "Als mijn naam op de ont- slaglijst voorkomt kan ik natuur lijk gebruik maken van het be- schermingsrecht dat je als lid van de ondernemingsraad hebt. Maar waarom zou een oude vent als ik z'n baan houden, terwijl er jonge collega's zijn die op straat komen te staan? De komende maanden probeer ik nog zoveel mogelijk te doen voor het bedrijf en de mensen, daarna stap ik voorgoed op. Maar ik weet nu al dat het pijn zal doen". "Bossen sterven af. Hon derden meren, ééns vol le ven, zijn veranderd in stin kende poelen. Grondwater wordt onbruikbaar Het is onmenselijk dat thans per jaar meer mensen omkomen dan in de hele Tweede We reldoorlog. De kloof in eco nomische en technologische ontwikkeling tussen arme en rijke landen wordt steeds wijder.... Een verderfelijke maatschappelijke situatie die tot sociale onrust, anar chie en chaos kan leiden".... door Margot Klompmaker Voor de heer J.Koemans, voorma lig bedrijfseconoom en oprichter van de gloednieuwe stichting Mi liecon (milieu en economie), is het allemaal zo helder als glas. Onze huidige samenleving holt achter uit. Het milieu vervuilt, de relaties tussen mensen onderling vervlak ken. Er is om met Koemans eigen woorden te spreken "verregaande onvrede over de huidige ontwikke ling en een diepe bezorgdheid om ons toekomstig bestaan". Nu staat Koemans in die zorg niet alleen. Ieder weldenkend mens zet regelmatig vraagtekens achter de leefbaarheid van de sa menleving nu en in de toekomst. Maar dat levert volgens Koemans weinig tot niets op. Vele oplossin gen zijn al bedacht, dikke rappor ten volgeschreven, zonder zicht baar resultaat. In politieke oplos singen gelooft Koemans al lang niet meer. Tegenstrijdige belangen staan een krachtdadige aanpak in de weg. Zijn antwoord luidt: Miliecon. "Fris en onbelast begint Miliecon met het voeren van een eigen, onaf hankelijk beleid. Miliecon is klaar voor een andere aanpak. Een aanpak die afrekent met de zo ver lammende werking van verdeeld heid, tegengestelde belangen en gebrek aan coördinatie". Zo meldt Koemans in een rondschrijven over zijn geesteskind. Pretentieus Da's heel wat. En behoorlijk pre tentieus voor een bescheiden orga nisatie die net komt kijken. Maar Koemans is ervan overtuigd dat zijn actieplan sluit als een bus. "De problemen op gebied van inter menselijke relaties, milieu en eco nomische groei, met name in ont wikkelingslanden zijn onlosmake lijk met elkaar verbonden en moe ten in combinatie worden aange pakt". Wereldwijd liefst, "want an ders heeft het geen effect". De aan dacht van Miliecon zal zich vooral op de Derde Wereld richten, "om dat daar de npod hetiioogst is". Aanpak van het milieu, ontwik kelingshulp, verbetering van inter menselijke relaties In zijn schrij ven spreekt Koemans over "een programma tot behoud en verbete ring van het natuurlijk milieu", "een gestuurde economische groei", "een Financieringsprogram ma voor economische bedrijvig heid in ontwikkelingslanden" en "handelsbevordering ten behoeve van Derde-Wereldlanden". Waarbij hij eraan toevoegt dat de volgorde zich kan wijzigen. Hoe wil Miliecon dit alles realise ren? Tja, dat is moeilijk uit te leg gen. Koemans heeft zijn plannen precies in het hoofd, maar die zijn "zo veelomvattend" dat uitleg in één keer wel erg ingewikkeld zou worden. "De mensen zouden alles door elkaar halen". Eén onderdeel kan Koemans wel nader toelichten: het Project- Adoptie-Plan, "een geheel nieuwe vorm van ontwikkelingshulp". Het komt neer op het opzetten van pro jecten in ontwikkelingslanden, ge financierd door "bewogen mensen die zich bezorgd maken en daarom een bijdrage willen leveren aan verbetering". Op zichzelf niet echt nieuw, nee, dat geeft Koemans toe. Er zijn meer ontwikkelingsorgani saties die bedrijfjes in de Derde Wereld opzetten en de verkoop vgn de produkten in het Westen rege len. Wèl nieuw is de wereldwijde coördinatie die Miliecon preten deert. Koemans: "Veel kleine lan den zijn niet in staat hun economie te ontwikkelen. Het Westen is te weinig behulpzaam bij de afzet van hun produkten of werpt te veel be lemmeringen op. Wij willen indus triële projecten in kleine landen opzetten en ook voor afzetmoge lijkheid voor produkten zorgen" "Het probleem voor ontwikke lingslanden is dat ze wel iets pro duceren maar niet zeker zijn van belangstelling voor hun produk ten, of van een blijvende afzet. Wij, Miliecon dus. willen door middel van marktonderzoek de afzetmo gelijkheid garanderen. Andere or ganisaties doen dat niet of zijn te kleinschalig bezig". Koemans geeft een voorbeeld. "In Guinee-Bissau werd een toma- tenfabriek opgezet. Toen in de EG massaal tomaten werden gedumpt, ging het fabriekje failliet omdat ze hun tomatenprodukten aan de straatstenen niet meer kwijt kon den. Wij hadden het bedrijf kun nen helpen door via verkenning van de markt af te tasten voor wel ke produkten wel belangstelling was. En vervolgens had het bedrijf zich kunnen omschakelen". Presentatie Na twee jaar voorbereidend werk is Miliecon klaar voor het pu bliek. Binnenkort begint een lan delijke actie waarbij de organisatie zich via huis-aan-huis verspreide folders zal presenteren. De nadruk komt te liggen op het Project- Adoptie-Plan, omdat dit het meest concreet is uitgewerkt. Welke pro jecten heeft Koemans eigenlijk op het oog? "Er is zo veel dat in aan merking komt". Iets anders dan. Is Koemans niet bang behoorlijk in het vaarwater van andere organisaties terecht te komen, niet alleen op gebied van ontwikkelingshulp maar ook van milieu? Nou, nee. "Het gaat om zichtbare verbetering die voort vloeit uit gezamenlijke aanpak. Andere organisaties hebben die mogelijkheden niet. Iedereen is op een deelterrein bezig. Miliecon houdt zich bezig met de gehele problematiek. Bovendien heeft de organisatie geen politieke, ideolo gische of religieuze achtergrond. Als je je a-politiek opstelt win je het vertrouwen van regeringen, be drijven en burgers". Denkt Koemans dat hij de ver stikkende bureaucratie eh het ei gen belang van plaatselijke autori teiten - die menig ontwikkelings werker grijze haren hebben be zorgd - kan omzeilen? De Miliecon- man doet er niet al te moeilijk over "Wellicht zullen er incidenten zijn, dat moet slijten. Als men maar ziet datje a-politiek bezig bent". Hoopt Koemans te kunnen sla gen waar andere organisaties - waaronder hele grote als de Ver enigde Naties - hebben gefaald? Welzeker. Ook al realiseert de op richter van Miliecon zich dat zijn organisatie ook maar klein is en voornamelijk wordt uitgemaakt door hemzelf, gesteund door een handvol medewerkers. "Alles wat je onderneemt, moet klein beginnen. Dat is gezonder, dan kun je de kinderziektes eruit halen. Zo ontstaat een betere basis. Het is een groeiproces. Dat heb ik eerder ervaren" En de respons? De bereidheid van de mensen om bij te dragen aan zijn organisatie? Wat dat be treft toont Koemans zich een rea list. "Die bereidheid zal zeer gering zijn. Ook dit is weer een groeipro ces: men moet ervan horen en be sluiten mee te doen. Ik kan me goed voorstellen dat mensen het pas geloven als ze iets zien". Utopie Organisaties op gebied van mi lieu en ontwikkelingshulp bezien de nieuwkomer met gemengde ge voelens. "Ik denk dat er al meer dan genoeg organisaties op gebied van milieu en ontwikkelingshulp zijn die vele terreinen bestrijken en goed samenwerken", aldus Taco Van der Heiligenberg van de Ver eniging Milieudefensie. "Het is een utopie om te denken datje alles watje slecht vindt in de wereld in je eentje kunt verbete ren. Waarom sluit meneer Koe mans zich niet bij andere organisa ties aan? Organisaties die ook in ternationaal samenwerken en waar problemen op wereldniveau aan de orde komen? Je lost de problemen niet op door een bureautje in Ne derland op te zetten. Een leuk idee van meneer Koemans. Maar wat is er nou nieuw aan?", oordeelt de man van Milieudefensie. Een woordvoerder van de ont wikkelingsorganisatie NOVIB wil niet meer zeggen dan dat "de naam Miliecon hem niets zegt". Het Cen trum tot Bevordering van de Im port uit Ontwikkelingslanden - wat deze organisatie doet is duidelijk lijkt het idee van Miliecon "niet be paald nieuw". Koemans blijft echter overtuigd van het unieke van zijn plan. "Ie dereen is op deëlgebieden bezig, wij bestrijken alles in één. De coör dinatie die bij andere organisaties ontbreekt is onze grootste kracht. Miliecon zit als een legpuzzel in el kaar. Alles klopt als een bus. Daar zijn we ijzersterk in". De man achter Miliecon J. Koemans: 'Alles klopt als een bus' (Van onze redactie geestelijk leven) In ons land bestaat sinds kort een werkgroep van vrouwelijke religieuzen, ex-kloosterzusters en feministische theologes die met el kaar in gesprek zijn geraakt over 'vrouwenvriendschap in het klooster'. Aanleiding was het boek 'Lesbische nonnen: de stilte verbroken' van Rosemary Curb en Nayicy Manahan. De werkgroep - die zich van daag in het tijdschrift 'Neder landse Religieuzen' met een fors ingezonden stuk presenteert - heet 'Korte Metten'. Ze voelt zich geïnspireerd door de zwarte dichteres Audre Lorde, die zegt: "Zwijgen zal ons niet bescher men. Zwijgen is het werktuig van onderdrukking bij uitstek. Het houdt ons niet alleen ge scheiden van elkaar; het houdt ons ook gescheiden van de bron van kennis in onszelf'. De groep wil korte metten ma ken met het 'hardnekkig taboe' rond vrouwenvriendschap in het klooster, inclusief seksuele ge voelens. Ook de intentieverkla ring van de vereniging 'Samen werking Nederlandse Vrouwelij ke Religieuzen' (SNVR) ervaart de werkgroep als een uitdaging. Daarin wordt onder meer ge zegd, dat de wens zichtbaar is ge worden om het traditionele dua lisme (dus ook de scheiding van lichaam en geest) te doorbreken en ernst te maken met de inte gratie van de religieuze en men selijke kanten van het kloosterle- Vijandig De 'lichaamsvijandigheid' van het christendom berokkent ook binnen de kloosters mensen nog steeds veel schade, zegt de groep, vooral waar het lesbische vrouwen betreft. "Naast diepe vrouwvijandig heid is angst voor homo's en les biennes zeer nadrukkelijk aan wezig binnen de Rooms-Katho- lieke Kerk. Onlangs nog deed de paus ongestraft een aantal discri minerende uitspraken, waardoor het met name voor lesbische kloosterzusters moeilijk wordt ervoor uit te komen dat ze 'zo' zijn. Want vrouwen, dus ook nonnen, hebben van oudsher geen recht gehad op een eigen seksualiteitsbeleving, laat staan op seksuele gevoelens voor el kaar". In hun ingezonden stuk pone ren Carla Brunott, Bep van Kes- sel en Bep Korfage de stelling dat ieder mens in staat is haar of zijn eigen sekse ook lichamelijk te beminnen. "Die erkennng be dreigt de gangbare hetero-opvat tingen. Daarom worden lesbien nes en homo's afgeschilderd als ziek, zielig of zondig". "Onderdrukte groepen moeten zich vaak tegenover de dominan te groepen verantwoorden v om ze 'afwijkend' zijn. Ze ten bekennen, biechten, verkla ren, hun levensloop vertellen, dat er wellicht 'verzachtende c standigheden' kunnen worden aangevoerd. Alsof ze criminelen zijn". Tekort De drie schrijfsters constate ren dat in publikaties van de laat ste jaren over liefdesrelaties bin nen het kloosterleven alleen sprake is van heteroseksuele ge richtheid. "Zo wordt tekort gedaan aan al diegenen die warmte, genegen heid en seksueel plezier bij hun seksegenoten zoeken". "De ho mobeweging en de invloeden van het feminisme kunnen een belangrijke stimulans zijn voor kloosterzusters om zich bewust te worden- van hun gevoelens voor andere vrouwen. Lijden en boetedoening hebben velen er toe gedreven hun liefde en sek suele verlangens in relatie tot vrouwen te onderdrukken en op te offeren aan het hogere doel". De werkgroep 'Korte Metten' hoopt met haar ingezonden stuk een aanzet te geven tot het be spreekbaar maken van vrouwen vriendschap in het klooster "Openstaan voor de waarden er van en een meer onbevangen houding van zustercongregaties kunnen perspectief bieden voor eigentijdse vormen van klooster leven, waarin seksueel en spiri tueel plezier elkaar niet uitslui ten maar met elkaar zijn verwe- De redactie van het tijdschrift 'Nederlandse religieuzen' hoopt op bijdragen van lezers aan een gedachtenwisseling over dit on derwerp. (Het adres van de werkgroep is: Carla Brünott, Vondelstraat 34", 1054 GE Amsterdam, 020- 833186). Bewaking De Sowjet-regeringskrant 'Izvestia' pleit in een artikel voor permanente bewaking van ker ken in het land. Aanleiding was het oprollen van een bende die uit kerken ikonen en andere kunstschatten had geroofd, ter waarde van enkele honderddui zenden roebels (een roebel is vier gulden waard). "In elke kerk worden culturele schatten be waard", schrijft 'Izvestia'. Oudste priester. De oudste rooms-katholieke priester ter wereld, Lorenzo Berardo in het Italiaanse Fossano (niet ver van Turijn), herdacht dezer dagen zijn 80-jarig priesterschap. Berar do is 103 jaar en draagt nog elke dag de mis op voor de medebe woners van het bejaardenhuis. Curiekardinaal Luigi Dadaglio (zelf 73) verzekerde hem in een brief dat hij werkelijk de oudste is van alle priesters. "En hij kan het weten", zei Berardo met vol doening, "want hij houdt alle sta tistieken nauwkeurig bij". Bis schop Poletto (54) van Fossano vindt het een groot voorrecht een priester als Berardo in zijn bis dom te hebben. "De gelovigen", zei hij, "zijn Gods volk onderweg en Berardo is daarbij onze vaan deldrager" Aids. De rooms-katholieke bisschoppen van West-Duitsland hebben bezwaar tegen de rege ringscampagne over de ziekte Aids waarbij voor geslachtsver keer met onbekende en wisse lende partners het gebruik van condooms wordt aanbevolen. "Met dit advies is het gevaar nog niet uitgebannen", zeggen de bisschoppen. "Bij seksualiteit horen ook tucht en matigheid. Huwelijk strouw en onthouding zijn dé wegen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen". Volgens de bisschoppen is omgang met onbekende en wisselende part ners de mens onwaardig. Zij vra gen respect voor ethische maat staven en de mensenrechten. Minister van volksgezondheid mevrouw Rita Süssmuth heeft de regeringscampagne tegen over de bisschoppen verdedigd. "Kerk en staat", zei ze, "streven naar hetzelfde doel, maar hebben ieder hun eigen weg om mensen te bereiken". Hervormde Kerk: beroepen te Scherpenzeel (Geld.) B. den Butter Stavenisse, te Sint Pan- cras C. Hakkenberg Bergen- theim, door de synode voor geestelijke verzorging in de Van Mesdagkliniek te Groningen kandidaat G. H. Bouwman al daar. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Gro ningen H J Messelink IJmui- den. Leiden. Het ontslag dat pater H. Pot om gezondheidsredenen aan bisschop Bar heeft gevraagd (zie bericht van gisterne in deze rubriek) betreft alleen de paro chie Maria Middelares aan de Rijndijk. Juist afgelopen zondag liet hij de Leonardus-parochie aan de Haagweg weten, dat hij daar begin maart weer hoopt te beginnen, zij het kalmaan, want hij is nog niet helemaal de oude. Pater Pot heeft een half jaar niet kunnen werken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2